NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    9. februar 10 - Dan varne rabe interneta   
    torek, 9. februar 2010 @ 11:48 CET
    Uporabnik: Sonce

    LETOŠNJI DAN VARNE RABE INTERNETA POD SLOGANOM »PREMISLI, PREDEN SE DAŠ NA NET!«

    Letošnji dan varne rabe interneta je posvečen aktualni temi neprevidnega objavljanja osebnih podatkov, slik, videov, informacij na svetovnem spletu.Slovenska točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih telefonov SAFE-SI s partnerji ob tej priložnosti pripravlja vrsto aktivnosti pod sloganom »Premisli, preden se daš na net«.

    Na internetu stari in mladi za sabo puščamo čedalje več sledi. Nove tehnologije so nam vsem omogočile, da objavljamo informacije, slike, videe, nad čemer so seveda najbolj navdušeni mladi. Poleg priložnosti za osebni izraz in kreativnost pa lahko prek novih tehnologij zaidemo tudi v nerodne ali celo travmatične izkušnje.

    »Kar je enkrat objavljeno na internetu, ostane tam za vedno, saj nimamo več nadzora nad tem, kam vse se je še razširilo. Tudi če kasneje obžalujemo, da smo neko fotografijo, ki nam ni ravno v čast, objavili na spletu ali napisali žaljiv komentar, poti nazaj ni.

    Uporabniki interneta se moramo zavedati, da smo odgovorni za vsebine, ki jih objavljamo, in da bomo sami nosili morebitne posledice nepremišljenega razkrivanja svoje zasebnosti,« je povedala predstavnica projekta SAFE-SI s Fakultete za družbene vede Ajda Jerman Kuželički.

    Otroke in mlade je treba naučiti, kako upravljati s svojo spletno identiteto na odgovoren način, kako ohraniti nadzor nad tem, kar je na spletu objavljeno o nas, in hkrati kako spoštovati druge ljudi in njihove odločitve, ali določene informacije in slike želijo objaviti na spletu ali morda raje ne.

    SAFE-SI predlaga sledeče:

    • Premislite, kakšne slike in podatke o sebi objavljate na spletu! Objavite le tisto, za kar vam je RES vseeno, če vidi kdorkoli.
    • Zaščitite svoj blog, spletno stran, galerijo slik z geslom.  
    • Ustvarite si zasebni profil v spletnih skupnostih ali pri igranju iger. Previdnost vam svetujemo tudi pri potrjevanju novih spletnih prijateljev, ki jih ne poznate v živo.
    • Pazite na svoje geslo za dostop do elektronske pošte, MSN-ja ali spletnih skupnosti - naj bo to skrivnost, ki je ne zaupate nikomur!
    • Če objavljate slike, posnetke drugih, jih obvezno vprašajte za dovoljenje.

    Tudi telefonska linija Nasvet za net, ki na današnji dan praznuje prvo obletnico delovanja, ugotavlja, da so med skoraj stotimi vprašanji, ki so jih dobili od mladih v tem obdobju, na drugem mestu po pogostosti takoj za zasvojenostjo z internetom ravno vprašanja povezana s spletnimi družabnimi omrežji in klepetalnicami, ki se nanašajo na pravico do zasebnosti.

    SAFE-SI na področju varnosti mladine in otrok sodeluje tudi s podjetjem Microsoft. Generalni direktor slovenske podružnice Microsofta Matej Potokar je ob današnji priložnosti povedal: »Kot vodilno tehnološko podjetje je Microsoft varnost postavil v središče svojega delovanja.

    Prepričani smo, da je ob številnih tehnoloških rešitvah za večjo varnost, ki jih razvijamo, nujno tudi povezovanje s partnerji znotraj panoge ter vladnimi in nevladnimi organizacijami. Ključni del prizadevanj so vsekakor tudi izobraževanja uporabnikov osebnih računalnikov.«

    V okviru evropskega omrežja točk osveščanja INSAFE, v katerega je trenutno vključenih 27 držav, se bo na Dan varne rabe interneta odvijala vrsta aktivnosti tako na mednarodni kakor tudi nacionalni in lokalni ravni. Na evropski ravni je tako nastal poseben TV in spletni oglas »Premisli, preden se daš na net«, ki se bo v februarju vrtel tudi na slovenskih TV kanalih ter spletnih straneh.

    SAFE-SI na ta dan na OŠ n.h. Maksa Pečarja v Črnučah prireja izobraževalni sejem in okroglo mizo z zanimivimi gosti: informacijsko pooblaščenko Natašo Pirc Musar, raperjem in kolumnistom Trkajem, urednikom med mladimi popularne spletne strani Glasujzame.com Mihom Rejcem, direktorjem Microsofta Slovenija Matejem Potokarjem in dvema dijakinjama.

    Pripravili smo tudi nove zloženke in plakate za najstnike na temo varovanja zasebnosti na spletu, ki jih bomo delili po slovenskih nakupovalnih in kino centrih, na naš plakat boste lahko naleteli tudi v gostinskih lokalih, srednješolci pa na svojih šolah.Za podrobnejše informacije o Dnevu varne rabe interneta in ogled oglasa prebrskajte www.safe.si.


    Slovenski otroci, mladi in starši imajo končno priložnost zaupati, kaj se dogaja na internetu!

    V Sloveniji trenutno poteka prva obžirna raziskava o tem, kaj slovenski otroci in mladi počno na internetu ter kako ga umeščajo v svoj vsakdan. Ob Dnevu varne rabe interneta 2010 bo tudi premireni prikaz raziskovalno-dokumentarnega filma Mladi na netu, ki že razkriva prve trende uporabe med otroci in mladimi ter oriše različne načine starševskega posredovanja.

    Do nedavnega se je Slovenija upravičeno uvrščala med države, v katerih veljajo otroci za najbolj intenzivne uporabnike interneta, obenem pa se o tem, kaj dejansko počnejo, kako ga umeščajo v svoj vsakdan in česa jih je strah, ve bore malo. Vendar bo odslej vse drugače. V teku sta dve obširni raziskavi, ki bosta situacijo v Sloveniji osvetlili iz dopolnjujočih se zornih kotov.

    V okviru raziskave Mladi na netu (Kaj Slovenski otroci in mladi počno na internetu?), ki se je pričela maja lani, ravno ta trenutek poteka prva reprezentativna anketa med naključno izbranimi 1081 otroci in mladimi ter njihovimi starši širom Slovenije.

    »V anketi se osredotočamo predvsem na prepoznavanje praks, veščin in izkušenj kot jih doživljajo slovenski otroci in mladostniki, obenem pa želimo prisluhniti tudi staršem in njihovemu načinu razumevanja tega, kar otroci in mladi počno na interntu.« pravi doc. dr. Bojana Lobe iz Centra za metodologijo in informatiko na Fakulteti za družbene vede (FDV) Univerze v Ljubljani, vodja raziskave.

    Namen raziskave Mladi na netu (Kaj Slovenski otroci in mladi počno na internetu?) je opraviti prvo temeljito terensko raziskavo in proučiti vsakdanje prakse na internetu ter razumeti vlogo le-tega v življenju slovenskih otrok in mladih kot ga vidijo in doživljajo oni.

    Poglaviten cilj raziskave je oblikovati trdo osnovo znanja in informacij o izkušnjah slovenskih otrok, mladih in staršev z uporabo online tehnologij v vsakdanjem življenju z namenom prepoznati prakse, potrebe in želje otrok in mladih o internetu ter oblikovati učinkovito promocijo in osveščanje o varni rabi online tehnologij v Sloveniji.

    Kako teče raziskava?
    * V prvi fazi raziskave je bilo opravljeno zbiranje kvalitativnih podatkov s skupinskimi diskusijami med otroci in mladimi ter z družinskimi obiski, katerih rezultat je tudi raziskovalno-dokumentaren film Mladi na netu.

    Premierni ogled filma bo potekal jutri, 10. februarja ob 17 uri, na Fakulteti za družbene vede v predavalnici 7.
    Film predstavlja vizualni zapis izkušenj ter razmišljanj otrok, mladih in njihovih staršev o rabi in umeščanju interneta v njihovo vsakdanje življenje.

    Namen začetnega kvalitativnega dela študije je bil raziskati naravo in pomen uporabe interneta med otroci in mladi. Fokusne skupine in družinski obiski so omogočili vpogled v pomene online tehnologij, ter razkrili načine, kako so umeščene v že utrjene družbene, prostorske in časovne življenjske poteke vsakdanjega življenja otrok in mladih.

    * Raziskava je trenutno v drugi fazi, v kateri opravljamo obsežno in podrobno reprezentativno anketo s 1081 slovenskimi otroci in mladimi na njihovem domu. Vzporedno z otroci in mladimi poteka tudi anketiranje staršev.

    Anketa med starši bo razkrila izkušnje staršev in dopolnila podatke otrok in mladih. Namen obeh anket je odkriti vzorce vedenja, prepričanj in stališč o uporabi online tehnologij glede na različne sociodemografske značilnosti. Za širši pogled bo kasneje v drugi fazi izvedena tudi  spletna anketa med šolskimi zavodi.

    * V tretji fazi bodo glede na vmesne analize in rezultate izvedene dodatne fokusne skupine z otroci in mladimi z namenom pojasnjevanja rezultatov iz ankete. Celotna raziskava bo zaključena predvidoma v aprila 2011. Več o raziskavi: http://www.mladinanetu.si/

    Na obzojrju tudi mednarodna raziskava v 25 evropskih državah
    Obenem poteka novi projekt mreže EU Kids Online (2009–2011), ki ga financira program Safer Internet Plus pri Evropski komisiji. Znotraj projekta bo aprila in maja letos opravljena primerjalna mednarodna anketa v 25 evropskih državah (Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Irska, Italija, Litva, Madžarska, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovenija, Španija, Švedska, Turčija in Velika Britanija).

    V vsaki državi bo v anketo vključenih 1000 otrok, starih od 9 do 16 let, in njihovih staršev. Za razliko od študije Mladi na netu, ki se osredotoča na splošno uporabo interneta med otroci in mladimi, bo anketa EU Kids Online II osredotočena izključno na tveganja, s katerimi se otroci in mladi srečujejo na internetu (spolne in nasilne vsebine, ustrahovanje, zasvojenost od in varnost v spletnih klepetalnicah in spletnih straneh za socialno mreženje). Tudi ta študija bo za Slovenijo velikega pomena, saj smo ena redkih držav, kjer otroci uporabljajo internet pogosteje kot odrasli.

    Primerjalna mednarodna anketa je prilagojena družbenemu in kulturnemu kontekstu vsake izmed sodelujočih držav, kot je bil ugotovljen na podlagi prejšnje faze projekta EU Kids Online I (2006–2009), ki je prek sekundarne analize raziskav o tveganjih in priložnostih pri uporabi interneta med mladimi obsegla 21 evropskih držav.

    Študija se bo v vseh 25 državah hkrati izvajala med aprilom in junijem, prvi rezultati pa bodo znani že v oktobru. Doc. dr. Bojana Lobe, ki vodi tudi EU Kids Online v Sloveniji in je obenem članica vodstvene skupine projekta na mednarodni ravni, pravi: »Prihajajo vznemerljivi časi raziskovanja otrok in mladih ter njihove uporabe interneta v Sloveniji.

    Obe raziskavi, ki se zelo lepo dopolnujeta,  bosta bistevno pripomogli k razumevanju problematike in ustreznejšemu pristopu zagotavljanja varne rabe. Slovenska raziskava Mladi na netu nam bo omogočila podroben vpogled v dejansko stanje različnih segmentov uporabe inetrneta med otroci in mladimi, ki nam tako zelo manjka.

    Mednarodna raziskava EU Kids Online II pa se bo osredotočila le na tveganja in tako še poglobila vedenje o tem, kaj zares skrbi otroke in mlade. Trenutni izsledki namreč kažejo na to, da imamo odralsi precej drugačno predstavo o tveganjih, kot pa otroci in mladi. Čas je, da jim prisluhnemo.«

    Dodatne informacije o projektih so na voljo:
    Mladi na netu: www.mladinanetu.si ali Bojana.Lobe@fdv.uni-lj.si , tel.: 041718713
    EU Kids Online na www.eukidsonline.net ali Bojana.Lobe@fdv.uni-lj.si , tel.: 041718713
    Zaradi sodelovanja na dogodku ob Dnevu varne rabe interneta 2010 v Evropskem parlamentu v Strasbourgu, bo Bojana Lobe za vsa vprašanja na voljo jutri, 10. februarja.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.safe.si
  • http://www.mladinanetu....
  • www.mladinanetu.si
  • Bojana.Lobe@fdv.uni-lj.si
  • www.eukidsonline.net
  • Bojana.Lobe@fdv.uni-lj.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • 9. februar 10 - Dan varne rabe interneta | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,63 seconds