Sojino, oljčno, kokosovo, koruzno, sončnično, repično … Nekatera od teh olj so odlična za zdravje, drugim pa bi se morali na daleč izogniti. Veste, katerim? Marsikdo je prepričan, da je olje, ki nosi oznako rastlinsko, dobro za zdravje. A žal ni tako.
Večina tako imenovanih rastlinskih olj je narejenih iz močno rafiniranega sojinega olja, izdelanega s pomočjo visokih temperatur in visokega tlaka ter z uporabo kemikalij. Včasih vsebujejo rastlinska olja tudi rafinirana bombaževčeva semena, barvilni rumenik, koruzo, grozdne pečke in še kaj bi se našlo.
Vedeti moramo, da sojino, bombaževčevo, koruzno, grozdno in druga olja večinoma sestavljajo polinasičene maščobne kisline, zaradi česar lahko (zlasti ob prisotnosti toplote in svetlobe) oksidirajo in v njih nastajajo prosti radikali. To pa vodi k vnetjem v telesu in težavam, kot so srčna obolenja, sladkorna bolezen, rak in druge degenerativne bolezni.
Večina zgoraj naštetih rastlinskih olj je že med pridelavo močno rafiniranih, zaradi česar jih lahko uvrstimo med za zdravje škodljiva živila, še preden v njih ocvrete slastnega piščanca. Če polinasičene maščobe niso predelane in so v naravni obliki (semena in oreški), ne povzročajo vnetij. Najboljša izbira so torej surovi oreški in semena, izogibajte pa se praženim ali kako drugače toplotno obdelanim.
Za kuhanje pa so najboljše nasičene maščobe, ki so dosti bolj stabilne in ne povzročajo takšnih vnetij kot polinasičene. Ravno zato so tropska olja, npr. palmino in kokosovo, najboljša za kuho in peko. Čeprav imata ti vrsti olja nekaj malega polinasičenih maščob, v njiju prevladujejo nasičene, ki slabo reagirajo na toploto in svetlobo, ne oksidirajo in ne sproščajo škodljivih prostih radikalov.
Enako velja tudi za naravno maslo (na margarino niti ne pomislite!), ki je ena izmed najboljših maščob za pripravo pečenih jedi. Ne verjamete? Povprašajte v bližnji indijski restavraciji ali na harekrišna.net. Če so avtentični, uporabljajo prečiščeno maslo, imenovano ghi.
Nasičene maščobe iz tropskih olj niso škodljive, ampak so za zdravje koristne, saj vsebujejo srednje razvejane trigliceride (MCT), ki jih večini ljudi primanjkuje. Ena izmed takih je laurična kislina, ki je znana po tem, da krepi imunski sistem.
Zadnja leta so ji znanstveniki posvetili veliko pozornosti, saj menijo, da bi lahko bila primerno zdravilo za nalezljive bolezni. Vsemu povedanemu navkljub bodite pri uporabi olj varčni. V zmernih količinah so zdrava, pretiravanje pa se vam lahko hitro pozna na maščobnih zalogah.
Vir: lifestyle.enaa.com
|