Na današnji tiskovni konferenci je minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik predal predlog Zakona o izenačevanju možnosti invalidov v javno razpravo.
Minister je na srečanju s predstavniki medijev med drugim dejal, da je namen Zakona o izenačevanju možnosti invalidov (ZIMI) ˝preprečevati in odpravljati diskriminacijo invalidov, ki temelji na invalidnosti in invalidom ustvarjati enake možnosti na vseh področjih življenja.˝
Prav tako je poudaril, da bo z zakonom v Sloveniji povečana stopnja zagotovljenosti uresničevanja ene izmed ključnih pravic invalidov, ki je: »spodbujati, varovati in invalidom zagotavljati polno in enakopravno uživanje vseh človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter spodbujati spoštovanje njihovega prirojenega dostojanstva.« O tem namreč govori 1. člen Konvencije OZN o pravicah invalidov, kot so v opombo zapisali na spletni strani ministrstva za delo.
Ministru se je na tiskovni pridružil generalni direktor direktorata za invalide mag. Cveto Uršič, ki je datum pričetka javne razprave označil kot ˝neslučajen.˝ Sovpada namreč s 3. decembrom, mednarodnim dnevom invalidov. Invalidov ali hendikepiranih naj bi bilo po ocenah ministrstva v Sloveniji od 7 do 9 odstotkov. Torej vsak 12 državljan. Posredno pa je s hendikepirano osebo povezan vsak četrti Slovenec.
Enake možnosti hendikepiranih na vseh področjih življenja je torej temeljno vodilo zakona. Letošnji mednarodni dan invalidov pa nosi naslov: »Ustvarjamo pogoje za neodvisno življenje«. V kontekst česar vsekakor pade pravica do osebne asistence.
Spomnimo, da je Evropska mreža za neodvisno življenje marca letos sprožila akcijo, ki je med drugim vsebovala zbiranje podpisov za peticijo, s katero so podpisniki podprli sprejem sistemskih zakonov o osebni asistenci na evropski ravni. Akcijo so poimenovali ´USTAVIMO RAZLIKOVANJE´ namenjena pa je - peticija je še vedno aktualna - vladam in Evropskemu parlamentu.
˝ Namen zbiranja podpisov je ˝podžgati˝ sprejetje zakonov o osebni asistenci na evropski ravni. Osebna asistenca je prvi najbolj pomemben »pripomoček« neodvisnega življenja, ki hendikepirani osebi omogoči svobodo in izhod iz položaja oskrbovanca.
V mnogih primerih je osebna asistenca glavni pogoj za govor o enakih možnostih in samodeterminiranosti, torej tudi o neodvisnem življenju,˝ je takrat za cNVOs.INFO spregovorila Elena Pečarič, predsednica YHD.
Predlog zakona pojma osebna asistenca, po našem ´diagonalnem´ branju ne uporabi. Približa se mu pri načelih ,kot na primer »spoštovanje dostojanstva in individualne avtonomije, ki vključuje svobodo do lastne izbire in neodvisnost oseb, in pri členu, ki prepoveduje ˝diskriminacijo na podlagi invalidnosti, ki onemogoča invalidu, da si sam izbere prebivališče in se sam odloči, kje in s kom bo živel.˝ Omenja pa tudi programe za ˝samostojno/ samostojnejše življenje invalidov.˝
Verjetno pa je, da bo javna razprava potekala tudi o tematiki sistemske ureditve osebne asistence hendikepiranih, ki bi bila v zakon vključena kot taka.
Vir: www.cnvos.info
|