NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

ponedeljek 27-jul
  • Dejavnosti za gibalno ovirane v Režijskem obratu

  • sreda 29-jul
  • Brezplačna joga pilates na Lentu

  • petek 31-jul
  • Poletje v Minoritih: Tetkine Radosti

  • sobota 01-avg
  • Poletni Art kamp - Zgodba o Tončku in Jurčku

  • nedelja 02-avg
  • 71. Veganski Pohod za Vsakogar - Veliki vrh na Košuti (2088 m)
  • Tradicionalno srečanje kolesarjev DU Spodnje Podravje

  • ponedeljek 03-avg
  • AIA poletno počitniško varstvo 2026

  • sreda 05-avg
  • Hartmut Rohde, Emanuel Abbühl, Ken Nakasako, Kimiko Imani

  • petek 07-avg
  • Objavljeni razpisi naših dveh štipendijskih skladov ter skladov Glasbenik sem in Športnik sem

  • sobota 08-avg
  • Sprehod skozi mozaik zgodovine antične Emone!

  • nedelja 09-avg
  • Vegan Hangouts: Aktivni veganski piknik v Tivoliju

  • torek 11-avg
  • Black Country, New Road

  • sreda 12-avg
  • Poletje v Šiški - Summer in Šiška 2026: DE VU

  • sobota 22-avg
  • Vegafest 2026
  • 29. Mednarodni festival MLADI LEVI

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Znanstveniki razvijajo "umetni list"   
    ponedeljek, 17. avgust 2009 @ 22:31 CEST
    Uporabnik: Uredništvo Sonce

    Na spletni strani Dnevnik.si pišejo, da znanstveniki razvijajo „umetne liste“, s katerimi bodo poskusili poustvarili proces fotosinteze in proizvesti čisto energijo. Fotosinteza je biokemijski proces, pri katerem rastline s pomočjo sončne energije in ogljikovega dioksida proizvedejo glukozo, kisik in vodo.

    Raziskovalci na londonskem kolidžu Imperial College London prek 1,1 milijona evrov vredne raziskave poskušajo razviti „umetne liste“. Umetni sistemi naj bi bili sposobni enake procesa kot naravni listi, s tem pa bi pridobivali čisto energijo, poroča britanski Telegraph.

    S pomočjo fotosinteze v umetnih sistemih znanstveniki želijo pridobivati vodik in metanol, slednja pa bi lahko uporabljali pri proizvodnji elektrike oziroma čistih goriv za vozila brez onesnaževanja okolja. Znanstveniki predvidevajo, da, če bi umetni sistemi potrebovali le deset odstotkov sončne svetlobe za fotosintezo, potem bi z 0,16 odstotka pokritosti površine Zemlje z omenjenimi sistemi proizvedli dovolj energije za preskrbo celotnega planeta.

    James Barber, biolog na omenjenem kolidžu in vodja raziskave, je za Guardian dejal: „Če to uspeva listom, potem bo tudi nam. To ne pomeni, da bomo poskušali razviti organizem, podoben listu. Leonardo da Vinci se je trudil z razvojem zračnih plovil, ki so imeli krila prekrita s perjem, na koncu pa smo v zrak uspeli spraviti 747 in Airbus 380,“ je raziskavo razložil Barber.

    „Pravi izziv predstavlja ločevanje kisika in vodika iz vode, pri tem pa uporabljati nek drug vir,“ je še poudaril Barber, še pišejo pri Dnevniku.si.

    Vir: dnevnik.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • dnevnik.si
  • Več od avtorja Uredništvo Sonce
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Znanstveniki razvijajo "umetni list" | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2026 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,76 seconds