NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Vse o njenih težavah   
    sreda, 19. avgust 2009 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    V Niki pišejo, da so hormoni zavezniki ženskega zdravja. Dokler jih je v telesu dovolj, ščitijo pred boleznimi, botrujejo nekaterim najpomembnejšim dogodkom v življenju ženske ter prispevajo k lepoti in spolni privlačnosti. Velikokrat žal tudi ponagajajo in dodajo še eno v nizu razlik med moškimi in ženskami. Ženske se zaradi svojih hormonov spopadajo s svojevrstnimi zdravstvenimi težavami, ki jih moški redkeje ali (na njihovo srečo) nikoli ne doživijo.

    Predmenstrualna norija
    Približno 80 odstotkov žensk vsak mesec znova doživlja neprijetnosti, ki jih z eno besedo poimenujemo PMS. Nekatere jih čutijo kot malenkostne, spet druge obremenjujejo tako močno, da bi v tistih dneh potrebovale bolniški dopust.

    Čeprav predmenstrualni sindrom povezujemo s kar 150 telesnimi, vedenjskimi in čustvenimi težavami, ki se pojavljajo v drugi polovici cikla, torej v 14 dneh pred začetkom menstruacije, lahko najpogostejše težave strnemo v štiri skupine: spremenljivo razpoloženje, zadrževanje vode v telesu, depresija in poželenje po hrani, zlasti po sladkem. Ti simptomi so najizrazitejši malo pred menstruacijo, navadno pa izginejo, ko se ta začne.

    Da bi jih olajšali, preizkusite nekaj preprostih metod. Zmanjšajte količino soli v hrani, saj sol spodbuja zadrževanje vode v telesu. Pijte manj čaja, kave in gaziranih pijač, v katerih je kofein in ki lahko poslabšajo stanje pri napetosti in tesnobi. Načrtujte več manjših obrokov, v katerih naj imajo osrednje mesto sestavljeni ogljikovi hidrati (polnozrnati kruh, rjavi riž, testenine, stročnice), zmanjšajte pa uživanje čokolade. Tako boste premagali velike spremembe v ravni glukoze v krvi, ki lahko prispevajo k znakom PMS. Obstaja tudi recept za sproščanje hormonov dobrega počutja: zmerna telesna vadba. Ta ugodno deluje tudi na prebavo in zmanjša občutek napihnjenosti. Z nihanjem razpoloženja, tesnobo in razdražljivostjo se soočite tako, da si vzamete dovolj časa zase in da počnete stvari, ki vas veselijo. Če postanejo kljub samopomoči fizične težave, pa tudi vi sami, nevzdržni, obiščite ginekologa. Ta lahko postavi diagnozo PMS in predlaga rešitve ali v primeru suma na PMDM (predmenstruacijsko disforično motnjo), ki sodi na področje psihiatrije in duševnega zdravja, izda napotnico za posvet pri psihiatru. Podobno kot pri PMS so tudi pri PMDM spremembe razpoloženja tik pred menstruacijo ravno tolikšne, da ženska ni učinkovita ne doma ne v službi. Posledice so podobne kot pri hujši depresiji in potrebno je zdravljenje z antidepresivi.


    Glavobol kot posledica igre hormonov
    Pogosto je slišati pritožbe, kako si ženske, sploh takrat, ko si moški zaželijo malo nežnosti, vztrajno izmišljujejo glavobol, da bi se izmuznile »zakonski obveznosti«. Morda je katera nerazpoložena dama res uporabila namišljen glavobol kot izgovor, toda za vse druge je ta nadloga več kot resnična. V približno 90 odstotkih primerov je za glavobol kriva napetost, in sicer pri ženskah trikrat pogosteje kot pri moških. Miselno naprezanje povzroči mišično napetost, ta pa zmerne bolečine, pogosto na obeh straneh glave, v čelu in zatilju, ki ponavadi trajajo le nekaj ur, lahko pa se ponavljajo tudi ves teden. Pri ženskah so pogosti še hormonski dejavniki, ki sprožajo glavobole že od mladostništva naprej. Takšni glavoboli se lahko pojavljajo pred menstruacijo ali med njo, pri nekaterih ženskah pa tudi v času mene.

    Znano je, da pri ženskah, ki jemljejo kontracepcijske tabletke ali uporabljajo nekatere vrste nadomestnega hormonskega zdravljenja, glavobole pogosto povzroča estrogen. Vzrok je lahko tudi kakšna ginekološka težava, na primer ciste na jajčniku. Od preostalih dejavnikov, ki lahko sprožajo težave, so še pomanjkanje tekočine, uživanje sladoleda in drugih hladnih jedi, nenadna sprememba vremena (zlasti pred dežjem), naprezanje oči, stres, nepravilna drža med sedenjem in pomanjkanje spanja. Ker so vzroki tako mnogoštevilni, je zdravljenje ponavadi uspešnejše kot ugotavljanje vzroka. Zlati standard v zdravljenju so analgetiki, kot so aspirin, paracetamol (lekadol) ali ibuprofen, ki jih dobite brez recepta in ki najbolj učinkujejo v začetni fazi glavobola. Veliko lahko k lajšanju bolečin pripomore tudi umiritev in sprostitev. V ta namen si poiščite temen miren prostor, kjer lahko z zaprtimi očmi počivate. Oči si pokrijte s hladno vlažno krpo. Dihajte počasi in enakomerno, zaprite oči in razmišljajte o prijetnih stvareh. Nežno si masirajte sence in spodnji del lobanje od ušes proti vratu ali pa s prsti pritisnite na čelo nad obrvmi in jih počasi premikajte proti lasišču. Tu so namreč akupunkturne točke. Če vam težave uspe ozdravite z zdravili brez recepta in z omenjenimi postopki za samopomoč in če se pojavljajo redko, ni treba k zdravniku. V nasprotnem primeru seveda ne oklevajte.

    Ko v javnosti še kihniti ne smemo več...
    Urinska inkontinenca je pri ženskah kar dvakrat pogostejša kot pri moških. Vzroki tičijo v zgradbi sečil ter v spremembah, ki se v ženskem telesu zgodijo med nosečnostjo, ob porodu, ginekoloških operacijah in v menopavzi. Nehoteno uhajanje urina je stanje, ki žensko nedvomno spravlja v zadrego in neprijetnosti, sploh če ji uide že, ko zakašlja, se zasmeji ali kihne. Če gre za majhne količine urina, govorimo o stresni inkontinenci. Če pa uhajajo velike količine in mokrenje, ko se enkrat začne, ne poneha, dokler mehur ni povsem prazen, ne glede na to, ali ste do takrat dosegli stranišče ali ne, govorimo o urgentni inkontinenci.

    Zdravljenje je odvisno od vrste težav. Če imate stresno inkontinenco, vas bo zdravnik morda napotil na ginekološko fizioterapijo, kjer se boste naučili Keglovih in drugih vaj, s katerimi boste povečali moč in napetost mišic medeničnega dna. Za ženske v meni je možna oblika pomoči tudi hormonsko nadomestno zdravljenje ali operacija, s katero vrat mehurja vrnemo v pravilen položaj. Krče mehurja, ki povzročajo urinsko inkontinenco, lahko zdravimo z zdravili (antiholinergiki in antispazmodiki), ki pa imajo žal precej stranskih učinkov, ali z zdravljenjem osnovne bolezni, ki je vzrok za težavo.

    Boleči obiski stranišča
    Pekoč občutek pri mokrenju in pogosto tiščanje na vodo, ki skoraj gotovo naznanja vnetje mehurja ali sečevoda, je zelo pogosta ženska težava v vseh starostnih obdobjih. Vsaj enkrat v življenju naj bi se vnel mehur vsake druge ženske. Pri tistih, ki so k težavam nagnjene, pa se vztrajno ponavljajo tudi nekajkrat na leto. Zakaj? Ženska sečnica (kjer seč odteka iz mehurja) je glede na moško zelo kratka, dolga le tri centimetre, in leži blizu zadnjika, kar bakterijam olajša dostop v sečila. Ženske lahko bakterije potisnejo skozi sečnico v mehur tudi s spolnimi odnosi, sečila pa so še posebno dovzetna za okužbe v času nosečnosti. Če poznamo ta tveganja, lahko bolje poskrbimo za preventivo. Da bi se izognili vnetju, pred spolnim odnosom in po njem izpraznite mehur in pijte veliko tekočine. Dovoljena sta voda in čaj, ne smete pa piti alkohola, kave, pravega čaja, čokoladnega mleka, gaziranih pijač ali sokov iz agrumov.

    Odlične za zdravljenje okužb mehurja in drugih okužb so brusnice, kar so potrdile mnoge znanstvene študije. Brusnice vsebujejo veliko hipurne kisline, ki zavira rast bakterije ecoli, ene najpogostejših povzročiteljic vnetja, in preprečuje, da bi se bakterije prilepile na sluznico mehurja. Pri vnetju si tako pripravite brusnični sok in ga vsak dan spijte od tri decilitre in pol do pol litra. Dobro delujejo tudi kapsule, ki so na voljo v lekarni. Pomemben del preventive in lajšanja težav je intimna nega; ko se prhate, nežno umijte tudi genitalni predel, uporabljajte vodo in preparate za intimno nego s kislim pH. Pri umivanju se vselej pomikajte od nožnice proti anusu in ne obratno, sicer v nožnico zanesete obilico bakterij. Če težave trajajo dalj časa, pojdite k zdravniku, da se ne bi vnetje širilo.

    Dnevi, ko je termofor ženski najboljši prijatelj
    Tudi boleče menstruacije so nekaj, česar moški ne bodo nikoli doživeli. Bolečine in krče v spodnjem delu trebuha, ki jih lahko spremljajo težave s črevesjem, na primer zapeka ali driska, pa tudi slabost, omotičnost, omedlevica ali bruhanje, je doživela skoraj vsaka ženska. Bolečine sproža krčenje mišic v maternici, ki je podobno (le da manj močno) kot pri popadkih, zato je te mini porode nujno lajšati. To lahko storimo na različne načine: z zmerno telesno vadbo, vajami globokega dihanja in vajami za raztezanje, značilnimi na primer za jogo. Če boste legli na hrbet in z rokami objeli kolena, bodo bolečine praviloma nekoliko popustile. Blagodejno deluje tudi toplota. Pripravite si toplo kopel ali si na trebuh položite termofor z vročo vodo. Če so bolečine trdovratnejše, se odpravite h ginekologu in ta vam bo morda predpisal hormonsko zdravljenje, na primer s kontracepcijskimi tabletami, ki naj bi sočasno z zaščito poskrbele tudi za manjše, krajše in skoraj neboleče krvavitve.

    Konec bolečin, začetek drugačnih težav...
    Čeprav tarnamo nad težavami v času menstruacije, se prave tegobe za mnoge začnejo šele z njeno izgubo. Pri nekaterih ženskah telesne spremembe, ki jih prinese menopavza, sovpadajo s spremembami v osebnem življenju. Otroci odidejo od doma in ne potrebujejo več njihove podpore, v »praznem gnezdu« pa nekatere odkrijejo, da jih je s partnerjem v največji meri povezovala skrb za otroke in da se je ljubezen z leti ohladila (v pomembni meri pa tudi spolna sla), kar lahko privede do krhanja odnosa. Marsikdaj se v tem času zredijo, gube in druge kožne spremembe pa so zaradi pomanjkanja estrogena vse bolj opazne. Tako črnega scenarija še zdaleč ne občutijo vse, je pa res, da vsako žensko izguba menstruacije nekoliko spremeni. Prelomnica, do katere privede izguba mesečnega perila, je brez sprenevedanja ena težjih v življenju vsake ženske.

    Toda izguba menstruacije še zdaleč ne pomeni konca, prej priložnost za nov začetek, če boste le znali sebe postaviti na prvo mesto. Imejte v mislih, da je to, kar preživljate, normalen življenjski proces in da se vam ne dogaja nič nenavadnega, je pa res, da se je treba za dobro počutje nekoliko bolj potruditi. Ukvarjajte se s športom in telesnimi aktivnostmi, v katerih uživate. Priljubljena vadba za ženske »v letih« je skupinska aerobika, ki ne poskrbi le za dvig energije, ampak za prijetno druženje in dobro zabavo. Pomembno je, da po izgubi menstruacije uživate manjše obroke in manj kalorično hrano, saj je znano, da ženske takrat hitreje in pogosteje pridobijo odvečne kilograme, kar je največkrat posledica prevelikega vnosa hrane ob upočasnjenem ritmu življenja.

    Privoščite si veliko kalcija, zlasti mlečnih izdelkov z malo maščobami, listnate zelenjave in mastnih rib. V prehrano vključite živila, v katerih so naravni estrogeni (soja, stročnice, polnozrnata žita) in ki vam bodo pomagala ohranjati zdravje in dobro počutje. Če se vam zdi, da sami niste kos težavam, obiščite ginekologa, ki vam bo predpisal hormonske oblike pomoči in vam ustrezno svetoval.

    Že kašelj je dovolj, da poči kost
    Osteoporoza, bolezen krhkih, lomljivih kosti, značilna za ženske po menopavzi, povzroči, da postanejo gibi, ki se zdijo večini samoumevni in neproblematični, na primer kašljanje, kihanje, dvigovanje običajnih bremen in lažji padci s stojne višine, smrtno nevarni. Zaradi zloma kolka umre kar 20 odstotkov bolnic, in to že v prvem letu po zlomu, zaradi zlomov vretenc, ki so najpogostejši zlomi zaradi krhkosti kosti, pa se bolnice znižajo za več centimetrov (tudi do 20!), hrbtenica se ukrivi v tipično grbo, izboči se trebuh in rebra se uležejo na medenico. Zlomom in njihovim zapletom se lahko izognemo, če bolezen pravočasno odkrijemo in jo takoj začnemo zdraviti. Še bolje je, če njen nastanek preprečimo. Osteoporoza je še posebno nevarna za ženske po menopavzi, tiste, ki so prišle v meno prezgodaj, ki so jim odstranili maternico in oba jajčnika ali ki imajo že dalj časa malo estrogena. K nastanku bolezni prispevajo še drugi dejavniki. Med njimi sta pomembna dednost (osteoporoza je bolezen, ki se prenaša v družinah) in način življenja, zlasti prehrana in gibanje. Neustrezna prehrana, pomanjkanje kalcija ali vitamina D ter premalo telesne aktivnosti povečuje tveganje za krhke kosti. Nasprotno pa ustrezna prehrana, bogata s kalcijem (mleko, jajca, sir, listnata zelena zelenjava) in z vitaminom D (rdeče meso, jetra, mastne ribe), ter vadba, zlasti prenašanje težkih bremen in vaje s ponavljajočimi se gibi, spodbujajo povečevanje kostne mase. V večji nevarnosti za razvoj osteoporoze so tudi kadilke in ženske, ki vsak dan spijejo več kot dva kozarca alkohola, ter tiste, ki dlje časa jemljejo zdravila za preprečevanje krvnih strdkov, za zniževanje holesterola v krvi, ščitnični hormon in nekatera druga zdravila. Preprečevanje in obenem tudi zdravljenje bolezni zato predpisuje tudi odpoved kajenju in alkoholu ter po potrebi hormonsko nadomestno zdravljenje.

    Zmerno z intimnimi mili
    Veliko ženskih bolezni in težav vzklije na intimnih predelih, zato jim moramo posvečati še posebno pozornost in poznati zakonitosti intimne higiene. Uporaba neprimernih, preveč agresivnih mil (to so vsi geli za prhanje in šamponi, ki niso namenjeni intimni negi) menja kisel pH vagine in poškodujejo njeno floro, ki je naravni ščit pred vdorom nevarnih mikroorganizmov. Zato posezite po namenskih preparatih. Ko izbirate med sredstvi, preverite predvsem, ali ima izdelek kisel pH, nekje med 3,5 in 5,5. V takšnem okolju nevarni mikrobi ne morejo povzročati škode. Izberite tekočega, brez umetnih dišav in kemikalij ter obogatenega z na primer propolisom, slezom ali ehinacejo, saj ta zelišča delujejo protivnetno, antiseptično in pospešijo celjenje. To je pomemben podatek zlasti za tiste mlade mamice, ki so bile ob porodu šivane. Slez je odličen pri pomirjanju menopavzalnih težav, ko postane vaginalna flora manj kisla, to pa izzove srbenje, nadraženost, suhost nožnice in bolečine med spolnim odnosom.

    Ni res, da le redna uporaba sredstev za intimno higieno preprečuje vnetja in ohranja floro spolovil bolj zdravo. Načelno ima vsak organizem to moč, da sam odpravi ali omili vsaj obvladljive nevšečnosti. Zato je človeštvo tudi preživelo toliko tisočletij. Pretirana uporaba sredstev za osebno higieno lahko pri nekaterih ženskah povzroča srbenje, vnetje in zatekanje, zato ni nujno uporabljati intimnega mila ali gela vsakokrat, ko se prhamo. Večkrat zadostuje samo voda, k ustrezni higieni pa spadajo še čisto perilo in higienski vložki iz naravnih materialov, še pišejo v Niki.

    Piše Zdenka Đokić v spletni Niki.
    www.dnevnik.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.dnevnik.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Vse o njenih težavah | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,65 seconds