NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Afrika postaja smetišče Zahoda   
    nedelja, 12. julij 2009 @ 22:31 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Na spletni strani MMC RTV Slovenija pišejo, na svetu pridelamo vse več nevarnih odpadkov, ki se jih na Zahodu otepamo in jih raje "odstopimo" revnim državam. Afrika je več kot pripravna za to. Odlaganje strupenih odpadkov v državah tretjega sveta je že nekaj časa pereče vprašanje, ki je spet postalo pomembno ta teden, ko se je 30.000 prebivalcev Abidžana, prestolnice Slonokoščene obale, odločilo za tožbo proti britanski naftni družbi Trafigura.

    Družba je odgovorna za to, da so pred tremi leti odvrgli strupeno snov, zaradi katere se je zastrupilo 100.000 ljudi, 16 pa jih je umrlo. Da je posel z odpadki res umazan, kažejo tudi dejanja odvetnikov naftne družbe, ki so po poročanju britanskega BBC-ja v Slonokoščeni obali obiskali glavne priče in jih skušali prepričati, da odstopijo od tožbe, zato je londonsko sodišče predstavnikom Trafigure izreklo prepoved stikov s tožniki.

    Če je v zadnjih desetletjih predvsem podsaharsko Afriko obšel gospodarski napredek, ki ga je doživljal zahodni svet, pa je niso obšli njegovi odpadki, tudi tisti najbolj strupeni, ki so nujen stranski produkt številnih industrijskih procesov. V razvitem svetu namreč nočemo imeti strupov na svojih dvoriščih, Afričanov pa o tem nihče ne sprašuje.

    Poceni način za rešitev pred strupi
    Industrijsko razvite države vsako leto proizvedejo vse več nevarnih odpadkov in ob vse strožjih okoljevarstvenih zakonih na Zahodu, kar pomeni višje stroške za njihovo skladiščenje, številna podjetja mrzlično iščejo načine, kako bi se poceni znebile teh odpadkov. Afrika je v tem primeru prva tarča. Profesor okolijske politike z univerze v Teksasu Olurominiji Ibitajo za to vidi več razlogov.

    Večina afriških držav se spopada s hudo revščino, z nizkim BDP-jem in visokim zunanjim dolgom, zato so zaslužki v tujih valutah mamljiv vir za polnjenje obubožanih državnih blaganj. Tako so na primer zahodnoafriški državi Gvineji Bissau plačali 600 milijonov dolarjev za odlaganje in skladiščenje nevarnih snovi in ta znesek je obsegal dvakratno vrednost zunanjega dolga ter kar štirikratno vrednost BDP-ja.

    Pomanjkanje zakonov in morale
    Drugi razlog za "privlačnost" Afrike je pomanjkanje ustreznih zakonov, ki bi urejali odlaganje, skladiščenje in predelavo strupenih odpadkov. Tudi če taki zakoni ponekod vseeno obstajajo, pa jih je težko uveljaviti. Odlagališča in skladišča so zgrajena z najnižjimi mogočimi stroški brez upoštevanja nevarnosti za okolje in zdravje ljudi.

    Endemična korupcija na vseh ravneh družbene hierarhije v Afriki je še en razlog. Vladni uradniki so zlahka podkupljivi in brezvestno pripravljeni, da zamižijo na obe očesi, ko pregledujejo dostikrat ponarejene carinske in druge listine pri uvozu strupenih odpadkov v državo.

    Brezbrižnost tistih, ki odločajo
    Gospodarska zaostalost Afrike v primerjavi z drugimi celinami pomeni, da afriškim državam manjka kadrov in tehničnega znanja za prepoznavanje ljudem in okolju nevarnih snovi. Tuja podjetja to izkoriščajo in strupene odpadke pogosto izvozijo kot neškodljive snovi.

    Tako je bilo tudi v primeru v Slonokoščeni obali, kjer je naftno podjetje trdilo, da gre za ostanke čiščenja rezervoarjev s kavstično sodo, na koncu pa se je izkazalo, da odpadki vsebujejo žveplov vodik, ki lahko v visokih koncentracijah povzroči smrt.

    Kot se Zahod ne zmeni za zdravje Afričanov, jih na cedilu puščajo tudi lastni vladajoči politiki, ki neredko v strogi tajnosti sklenejo dogovor s tujimi podjetji o uvozu nevarnih odpadkov in sploh ne pomislijo, da bi o tem obvestili javnost, še pišejo na MMC RTV Slovenija.

    Gregor Valenčič

    Vir: rtvslo.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • rtvslo.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Afrika postaja smetišče Zahoda | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Afrika postaja smetišče Zahoda

    Prispeval/a: AnaH dne ponedeljek, 13. julij 2009 @ 13:14 CEST
    Nesrečni tudi tisti, ki odrejajo odlaganje nevarnih odpadkov pri sosedih ali v tretjem svetu. Verjetno se še ne zavedajo, da se jim bo prej ali pozneje vrnilo vse, kar so komur koli povzročili. Hudo tudi za tiste, ki bi nas o tem bili lahko poučili, a nas niso hoteli. Tudi mi imamo pri tem svoj delež s svojo razsipnostjo in pretirano potrošnjo ali z molkom.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,54 seconds