NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Sladko, ki te ljubim sladko   
    torek, 4. avgust 2009 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Slastni sladoledi, hrustljavi piškotki, zapeljive tortice ... Samo še to tablico čokolade ... pa kavico s sladko smetano. Zakaj se je tako težko upreti sladkim stvarem? Tudi če zberemo voljo in se jim odpovemo, to traja le dan ali dva, morda teden dni. Potem pa gre spet vse po starem.

    Pa ne gre samo za sladkarije, gre tudi za pice, testenine, ocvrt krompirček, sendviče, cvrtje, pivo, alkohol ... Ko se telo navadi na kalorično hrano, se je težko odvadi. Zato se je tudi težko znebiti odvečnih kilogramov in shujšati. Zdi se da je potrebna močna volja, ampak kaj, ko kljub volji, potem vedno znova zmaga želja po hrani.

    Počasi izgubimo voljo za hujšanjem in še dobro mnenje o sebi. "Tolikokrat sem že poskušal/a, pa vedno zaman." Morda vas bo potolažila dobra novica. Ni naša krivda, da se ne moremo upreti kalorični in sladki hrani. Želja po sladkem ni naša napaka. To je samo naravni mehanizem telesa, da skuša preskrbeti možgane s potrebno energijo - s krvnim sladkorjem, z glukozo.

    Dobri in slabi fantje

    Če jemo ogljikove hidrate, potem bi morali biti možgani več kot preskrbljeni s sladkorjem. Da, če ne bi nanjo čakali še drugi 'plenilci'. Črevesje naseljujejo mlečnokislinske bakterije, ki sodelujejo in pomagajo pri prebavi. To so koristne bakterije, ki pomagajo pri razgradnji beljakovin in ogljikohidratov. Iz hrane jemljejo hranila, ki jih telo ne potrebuje, sproščajo pa koristne snovi kot sta vitamine B in vitamin K.

    Poleg njih so tukaj še majhne glive kvasovke, ki naseljujejo črevesje v manjšini in nimajo večje vloge pri prebavi. Če jih le ni preveč. Posebej to velja za kandido albicans, ki je sicer zelo razširjena in jo najdemo vsepovsod okoli sebe, v zemlji, v zraku, v hrani.

    Kvasovke so glavni povzročitelj vrenja in jih uporabljamo pri vzhajanju testa, pripravi alkoholnih pijač in nekaterih zdravil. Zato je več kot nerodno, če imamo preveč kvasovk v prebavilih. Hrana bo začela vreti in napihovalo nas bo. Že črvičenje po trebuhu je neprijetno, ampak to še ni vse. Kvasovke jemljejo hranilne snovi, ki jih telo potrebuje, zato mnogo prepotrebnih hranil, ki jih zaužijemo, ne absorbiramo in sploh ne pridejo do celic, da bi jih oskrbele z energijo in mikrohranili. Tako prebavimo samo polovico hrane, ker nas za drugo polovico oropajo kvasovke. Poleg tega sproščajo toksine, ki šibijo imunski sistem. Toksini, ki jih izloča kandida, prehajajo krvno-možgansko bariero in vplivajo na kognitivne funkcije.

    Borba za prostor

    Zakaj se kvasovke, ki so sicer v manjšini in neškodljive, tako razmnožijo? Zakaj se poruši razmerje med kvasovkami in mlečnokislinskimi bakterijami?

    Recimo, da staknete bakterijsko okužbo ob prehladu in vam zdravnik predpiše antibiotike. Antibiotiki bodo pobili bakterije, ki so povzročile okužbo, zraven pa bodo pokončali tudi dobre mlečnokislinske bakterije v črevesju.

    Jemljete pilule proti zanositvi? Tudi te bodo zmanjšale populacijo mlečnokislinskih bakterij. Ko staknete vnetje, vam zdravnik predpiše kortikosteroidna zdravila. Spet bodo krajšo potegnile mlečnokislinske bakterije.

    Tako kot povsod v naravi tudi v našem črevesju poteka borba za prostor med različnimi mikroorganizmi. Ko smo pobili mlečnokislinske bakterije, so kvasovke dobile prostor in so to hitro izkoristile.

    Seveda nam svetujejo, naj z antibiotiki jemo tudi jogurte, da se bo črevesna flora obnovila. Vendar bodo antibiotiki pobili večino mlečnokislinske bakterije v jogurtu, pa čeprav boste jogurt pojedli 12 ur po tem, ko ste vzeli antibiotik.

    Kako se počutite?

    Ko boste nehali jemati antibiotike, se je kandida že razširile v črevesju, se oprijele črevesne sluznice in pognale dolge 'koreninice' skozi črevesne stene. Kandida ustvarja več kot 70 toksičnih substanc (mikotoksini), ki lahko sedaj neovirano prehajajo v kri, se razširijo po celem telesu in ga zastrupijo. Na primer, ob vrenju sladkorja nastajajo alkoholi, ki odvzemajo telesu kalij in magnezij, ki sta bistvena za razvoj tkiv in moč. Preveč alkohola v organizmu povzroča simptome pijanosti, zmedenosti, dezorientacije, tudi napade panike, depresije, anksioznosti, razdražljivosti.

    Zaradi vpliva tega alkohola in drugih mikotoksinov se brez vidnega razloga počutimo izčrpane, spomin postane slabši, težje se koncentriramo, razpoloženje nam niha, imamo prebavne motnje, pogosta vnetja, glavobole, smo omotični, pojavljajo se izpuščaji po koži, usta so pogosto suha, lahko se pojavi artritis, pogosti prehladi in zasluzen nos, pogosteje nas sili na vodo ...

    S čim se prehranjujejo kvasovke?

    Kvasovke živijo od sladkorja, tako kot naši možgani. Kvasovke v prebavilih se seveda prve polastijo sladkorja, medtem ko možgani stradajo. Več sladkorja ko pojemo, bolj hranimo kvasovke.

    Dandanes jemo odločno preveč sladkorja. Pojemo ga 100 krat več kot nekaj rodov nazaj konec 19. ali v začetku 20. stoletja. Naša telesa niso programirana, da bi jih hranili s sladkorjem v takšnih količinah niti v tako prečiščeni obliki. Prej smo sladkor dobili le s sadjem in zelenjavo ter morda nekaj malega z medom.

    Ker se sladkor porabi za kvasovke, možgani stradajo in sprožijo signal, da so lačni in da potrebujejo hrano. In sežemo po naslednjem koščku...

    Kaj sedaj? Tu volja ne pomaga. Če se borimo proti kvasovki in ji odtegujemo hrano, jo odtegujemo tudi možganom. To pa ni ravno prijazno do stradajočih možganov.

    Štirje koraki do regeneracije

    1. Če želite zmagati v tej bitki, boste morali najprej zmanjšati število kvasovk, to pa pomeni, da jih boste morali izgnati. V ta namen lahko uporabite izvleček grenivkinih pečk. Vendar bodo verjetno potrebne večje doze, kot jih predpisuje proizvajalec. Večje doze so 3-5 krat na dan po 10 ali 20 kapljic. V vsakem primeru najprej testirajte, kako jih prenašate. Kandida slabo prenaša tudi hladno stiskano olivno olje, kokosovo olje, česen, čemaž... Lahko pa si prek interneta preskrbite primerne pripravke, kot je na primer Candistroy, da opravi to delo. (Candistroy pomeni uničevalec kandide.)
    2. Drugi korak je, da obnovite prijazne mlečnokislinske bakterije v prebavilih. Zato bo najboljše, če vzamete kapsule s probiotiki, to je z dobrimi mlečnokislinskimi bakterijami, lactobacilus bulgaricus, bifidobacterium, lactobacilus acidophilus. Potrebno jih bo namreč precej več, kot pa jih je v jogurtu.
    3. Tretji korak je, da zakrpate 'goloseke', ki so nastali v črevesni sluznici, kjer so se namnožile kvasovke. Če ostane črevesna sluznica na nekaterih mestih gola, vnetna, boste lahko staknil alergije, parazite in še dosti drugih nevšečnosti. V ta namen bo najboljši glutaminski prah. Glutamin je aminokislina in pomaga pri vnetnih stanjih prebavil, to je pri Chronovi bolezni, kolitisu in razdražljivem črevesju. Dobili ga boste v trgovinah z zdravo prehrano in v trgovinah s športno prehrano.
    4. Na koncu pa lahko dodate še četrti korak, da vsaj na začetku jemljete dobre prebavne encime. To so kapsule z vsemi potrebni encimi za prebavo kot so amilaza, proteaza, laktaza, lipaza in drugi encimi, ki pomagajo pri razgradnji hrane. Kvasovke so povzročile stres v prebavilih in so porušile ravnovesje, zato prebavila potrebujejo nekaj podpore.

    Seveda vas bo to nekaj stalo, vendar največ prvi mesec, nato pa vse manj. Vsekakor pa precej manj, kot obiski pri zdravniku in prevelika konzumacija hrane zaradi ješčnosti zaradi slabe flore v črevesju. Za naprej pa morda ne bo škodilo, če boste redno jemali probiotike. Včasih so ljudje namreč uživali dosti več fermentirane hrane kot danes, ko je skoraj več ne in zato boste morali dajati redno podporo mlečnokislinskim bakterijam.

    Kar je najbolj zanimivo, pa je naslednje. Ko boste obnovili zdravo floro v prebavilih, vas bo preprosto minila želja po sladkem. Ne boste potrebovali volje, da se boste odrekli sladki hrani, ker vas preprosto več ne bo mikala.

    Primož Škoberne
    www.cdk.si/du

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.cdk.si/du
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdrava prehrana in dobri recepti

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Sladko, ki te ljubim sladko | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,51 seconds