NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Pahor meni, da še ni potrebe za varnostni pridržek glede GSR   
    sreda, 1. julij 2009 @ 23:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Predsednik vlade Borut Pahor je danes v odgovoru na poslansko vprašanje poslanke Zares Cvete Zalokar Oražem, če namerava Slovenija po zgledu nekaterih drugih članic EU izkoristiti možnost varnostnega pridržka glede uporabe gensko spremenjenih rastlin odgovoril, da potrebe po pridržku zaenkrat ni, da pa vlada to možnost dovoljuje, če bo potrebna.

    Državni zbor je 21. maja sprejel zakon o soobstoju gensko spremenjenih rastlin (GSR) z ostalimi kmetijskimi rastlinami, ki prvič v Sloveniji ureja pridelavo gensko spremenjenih rastlin.

    Ureja med drugim tudi vprašanje odškodnin za morebitno škodo, ki bi nastala zaradi prisotnosti gensko spremenjenih organizmov v rastlinah in pridelkih, in uvaja ukrepe za preprečevanje nenamerne prisotnosti gensko spremenjenih organizmov v drugih kmetijskih rastlinah in pridelkih v varovalnem, zadrževalnem in pribežališčnem pasu. V zakonu so predvideni tudi pisni dogovori pridelovalca gensko spremenjenih rastlin z nosilci sosednjih kmetijskih gospodarstev in drugimi lastniki zemljišč v določenem območju.

    Kot je poudarila Zalokar Oražmova, so v poslanski skupini Zares sicer prepričani, da je sprejeti zakon eden od najbolj omejevalnih v Evropski uniji in zato verjamejo, da do pridelave GSR v Sloveniji sploh ne bo prišlo. Sam naziv zakona pa v strokovni in laični javnosti po njenem vseeno povzroča pomisleke, ali država odpira vrata GSR.

    Ker je v Sloveniji javnost izrazito nenaklonjena pridelavi GSR, ki je po njenem prepričanju tudi v nasprotju s tradicijo in spodbujanjem ekološko pridelane hrane - ta je po njenem prepričanju konkurenčna prednost Slovenije, obenem pa je glede tega vprašanja stroka razklana, v poslanski skupini Zares menijo, da bi bila trenutno edina optimalna rešitev uveljavitev varnostnega pridržka, ki ga je uporabilo nekaj držav članic EU, kot so Nemčija, Avstrija in Madžarska.

    Zato je Pahorja vprašala, ali in kdaj bo vlada začela s potrebnimi dejavnostmi, da se varnostni pridržek, ki bi uvedel moratorij na uporabo GSR, sprejme tudi v Sloveniji. Pahor je v odgovoru povedal, da je Slovenija z uveljavitvijo zakona dejansko zaščitila svoje ozemlje pred uporabo v EU nedovoljenih GSR, obenem pa do sprejema podzakonskih aktov v Sloveniji dovoljeno sajenje prav nobene vrste GSR.

    Vlada mora namreč v devetih mesecih sprejeti podzakonska predpisa o odškodninah in varovalnih pasovih, na ta predpisa pa mora mnenje podati še Evropska komisija. Kot je pojasnil, so nekatere države EU resnično uvedle pridržek, in sicer na točno določeno vrsto GSR in ne na splošno, vendar pa članica unije zato potrebuje dokaze o škodljivosti posamezne GSR za okolje in zdravje, jih predati komisiji, ta pa jih preda naprej Evropski agenciji za varnost hrane (Efsa). Ta pa je po besedah Pahorja še vedno podala negativno mnenje na pomisleke držav članic.

    Ker je sprejetje zakona velik korak pri zaščiti in urejanju pridelave GSR v Sloveniji in glede na to, da do sprejema podzakonskih aktov velja popolna prepoved uporabe GSR, povrh vsega pa med pridelovalci ni interesa za v EU dovoljene GSR, Pahor meni, da potrebe po pridržku ni.

    Dodal pa je, da v vladi še naprej skrbno spremljanje znanstvenih dognanj o učinkih GSR in da če bo na podlagi novih ugotovitve presodila, da je pridržek potreben, potem bo sprejela potrebne postopke. Po navedbah Pahorja vlada temu vprašanju posveča veliko skrb in da je razprava bolj dinamična, kot se zdi javnosti.

    Zalokar Oražmova je v odzivu na odgovor Pahorja zatrdila, da se argumenti proti uporabi GSR vse bolj kopičijo, da do razkola prihaja tudi znotraj Efse in da so vse bolj skeptični tudi v ZDA, ki je ena od največjih pridelovalk GSR. Iz tega razloga so v poslanski skupini Zares prepričani, da mora Slovenija dovoliti možnost varnostnega pridržka.

    Vir: umanotera.org/etc

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • umanotera.org/etc
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Pahor meni, da še ni potrebe za varnostni pridržek glede GSR | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Pahor meni, da še ni potrebe za varnostni pridržek glede GSR

    Prispeval/a: AnaH dne petek, 3. julij 2009 @ 13:26 CEST
    Z odškodninami se ne bo dalo ničesar več popraviti. Ko duh uide iz steklenice, je prepozno! Zdaj bo torej le še na uzaveščenih sosedih, da ne bodo dovolili GSR v bližini. Naj se oni in uzaveščena javnost še odločneje upre najhujšim ponaredkom narave.

    Hvala Cveti Zalokar Oražem, da vztraja. Kje pa je pamet pri drugih poslancih in političnih strankah? Bojmo se vsega, kar pride iz Monsanta, ki je ne le za kmete, ampak za vse na Zemlji pravi m o n s t r u m.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,50 seconds