Piše: Aurigo
V srcu je ogledalo, ki ne odseva nobenega obraza.
Obraz boš uzrl, ko srce več ne bo poznalo dvojnosti.(Kabir)
Tisto noč sem imel hude sanje. Tukaj jih sedaj ne bom opisoval, so prekrute za vsakdanjik. Na predvečerje moje reinkarnacije jo zagledam. Meroving iz Matrice na začetku zadnjega dela pravi: »Neverjetno, kako je ljubezen podobna norosti.«
Lahko pa opišem zadnje junijske sanje. Vozim se avtobustom, čeprav ne pogosto več. Včasih pred 25 leti sem se skorajda vsak dan. Šofer kadi, v levi roki ima čik, njegovi srednji trije prsti na levi roki so sežgani od zadnjega členka do konice prstov, pravi črni štrclji. Grozljivo. Potem izstopi in pravi naj gremo naprej peš. Zbudim se. Potem zagledam rdeč lučko na polnilcu za baterije. 2 metra od postelja. A to je povzročilo te grozne sanje pomislim. Vibracije toka od prepolne baterije energije.
Minilo je 11 ali 12 let, ko se je dodobra začelo. Ob takšnih dogodkih vsepovsod stojijo čuvaji. Nastavljeni so kakor v Matrici. Minilo je dobrih 8 let odkar sem jo prvič srečal. Dobrih 6 let se je izteklo od takrat, ko sem videl, v tisti trenutek, da je bil izbran. To je zelo redka priložnost, da imaš čast to videti in spoznati. Še bolj boli. Še bolj nažira. Vse dokler ne pozabiš. A tudi ni bil(a) slaba izbira v tej dualni samsarični pokrajini. Oh, kako so ti trenutki minljivi.
Pogledam v časopis in ugotovim, to kar sem ugotovil že pred dobrimi osmimi leti: »Kamor grem, me lahko pričaka njena slika«, ko sem se zavedel. Tako pravijo starci: »Moški izbira, ženska izbere.« V zadnjem tednu februarja 2009 se ob prebiranju dokopljem do zlate resnice, da je v bistvu bil to takrat moj čas, ko se je kundalini vzdigovala preko druge čakre, swadisthana čakre. Koliko časa človek torej potrebuješ? Tam okoli leta in pol? Da začne sikati in prebijati, do manipure…. Morda je bila tudi reinkarnacija v nepravem času, nepravem trenutku, nepravem kraju? Je bila morda napačna reinkarnacija pri napačni starših? Izbrati pot, težjo pot. Kaj smo torej do sedaj dosegli na tej svoji poti? Darma, pravijo…
Kaj smo dosegli? Človek in njegova narav je taka, da se vedno primerja. Vse dokler tega primerjanja enkrat ne opusti. Ko ni več potrebno. Ker tudi s tem primerjanjem, tu vzdržuje ego. Morda…

Iščem retreat plac. Prostor za umik, po možnosti z votlino, neobljuden. Vsaj 1000 metrov nadmorske višine. Pripovedujejo, da gorski zrak, drugače deluje na možgane. Jih bolj opere. Preberite zadnjo poglavje »Ničejevega Zaratustre«. Tam je to lepo opisano. Z gotovostjo bodo to vedeli le tisti, ki so to doživeli. A še norca se delajo iz Nietzscheja, nekateri na pozitivnih straneh.
Nekaj časa sem potreboval, da mi je prišla v roke knjiga Avtobiografija jogija. Kakšno leto in pol, sem se zastonj trudil. Včasih je tako in moraš pustiti času čas, da se odstranijo oviro. Potem pride. Samo od sebe. Sanje Mahasaye s svojim gurujem Babadžije celovito opisujejo naše sanje:
»V resnici ni nič nerazumljivega v zvezi s to materializacijo. Celotni kozmos je materializirana misel Stvarnika. Ta težka zemeljska krogla, ki plava v vesolju, je Božji sen. On je naredil vse stvari iz svoje zavesti enako kot človek v svoji sanjski zavesti ponovno ustvari in oživi stvarstvo.
Bog je najprej ustvaril zemljo kot idejo. Nato jo je oživel, nastali so energijski atomi. Potem je uskladil atome v trdno sfero. Vse njene molekule drži skupaj volja Boga. Ko bo umaknil svojo voljo, se bo zemlja ponovno razgradila v energijo. Ta se bo raztopila v zavest, ideja-zemlja bo izginila iz stvarnosti.
V snu sanje materializira podzavestna misel sanjavca. Ko se ta povezovalna misel umakne v budnost, se sanje in njeni elementi raztopijo. Človek zapre oči in zgradi sanjsko stvarstvo, ki ga, ko se zbudi, zlahka dematerializira. On sledi božanskemu arhetipskemu vzorcu. Podobno bo, ko se zbudi v kozmično zavest, z lahkoto dematerializiral iluzije kozmičnih sanj. (Jogananda, 2003)«
Ob dosedanjem preučevanju indijske in tibetanske duhovne literature, sem se zavedel, da so to tako obsežni in globoki, znanstveni sistemi, ki mu zahodna civilizacijska znanost ne seže do pasu. Vse kar so do sedaj naredili na zahodu je, da so postrgali malo po površini. To niso samo nekakšni otočki vedenj, ampak celostni koherentni sistemi vedenja o človeku.

»Do kamor seže oko, je utvara.
Kabir ve, kaj govori, ko pravi,
da živimo v vasi prividov. (Kabir)«
Torej, odkrival bom to svojo izkušnjo. Čeprav sem do konca tega teksta tehtal, ali naj ali ne. Izkušnjo meditacije v avtomobilu. Pravzaprav tej meditaciji ne moremo reči meditacija v običajnem smislu, prej preliminarna meditacija. Vprašujete se, le zakaj bi odkril to izkušnjo? Zato, ker se toliko Slovencev vozi vsak dan z avtomobilom. Imajo to priložnost, da se uresničijo, bi se temu tako dejalo. Vendar to niso nobena navodila!
Zdaj k prvemu pravilu te meditacije med vožnjo. Pravilen položaj z ravno hrbtenico.
Drugo najpomembnejše pravilo: osredotočenost, v določenih trenutkih je celo pomembnejše od prvega pravila. Je zrenje ali osredotočenost na promet. To je osnovno pravilo. Pozoren moraš biti na vse in na vse strani. Pred seboj, za seboj, na levo in na desno stran. V tem primeru se skorajda najbolj približamo meditaciji: pozornosti na določen predmet. Vse dokler se naše misli ne izpraznijo.
In se spontano dogodi.
»Prvo, kaj je izvor tega uma? Ali je to funkcija zunanjih pojavov – gora, skal, vode, dreves in nebeških vetrov – ali pa je um neodvisen od teh pojavov? Povprašajte sebe od kod um prihaja in natančno preišči te možnosti.
Premišljuj izmenično o tem, ali um izvira ali ne izvira iz razmnoževalnih tekočin naših staršev. Če izvira, preišči proces s katerim se pojavi in s katerim nastane. Nadaljuj s tem preiskovanjem, dokler se ne izčrpa in priznaj, da um nima izvora začetka.
Drugič, odgovori na vprašanje: »Kje je um sedaj?« Je v najvišjem delu tvojega telesa sedaj, ali v najnižjem, v tvojih čutilnih organih, v tvojih pljučih, ali v tvojem srcu? Kakšne barve je ta um in kakšne oblike? Temeljito preišči te prisotne prostore, kjer se nahaja um in njegove karakteristike in zagotovo jih ne boš našel.
Končno, povprašaj po gibanju uma. Ko se premakne, ali gre skozi organe čutil? Je to trenuten sprejem zunanjih objektov, je tukaj fizičen kontakt? Ali je samo mentalna funkcija, ali pa je oboje in sta vključena tako telo in um skupaj? Preišči proces zaznavanja.
Nadalje, ko nastajajo misli s spremljajočimi čustvi, kot prvo preišči njihov vir. Drugič, najdi kje se nahajajo misli, najdi njihovo barvo, njihovo obliko in njihove lastnosti. Nazadnje, ko misli upadejo v same sebe in izginejo, kam gredo? Skrbno izprašaj svoj um o teh vprašanjih.
V času smrti, kaj se zgodi z umom? Kako lahko zapusti telo? Kje najde izhod? Natančno premisli o teh vprašanjih in o njihovi razširjenosti.« (Navodila za osnovno meditacijo iz Shabkarjevega Leta Garude)…
»Po domače mu pravijo: »Jaz«; nekateri Hindujci ga imenujejo »sebstvo«; šravaka učenci ga poimenujejo »nesebičen posameznik«; sledilci smeri Uma ga preprosto kličejo »um«; nekateri ga kličejo kot »popolno uvidevanje«; nekateri ga imenujejo »narava – Bude«; nekateri ga poimenujejo »veličasten položaj«; nekateri ga kličejo »Srednja pot«; drugi ga označujejo kot »kozmično seme«; nekateri ga poimenujejo: »kontinuum stvarnosti«; spet drugi ga imenujejo »univerzalna osnova«; nekateri ga imenujejo »navadna zavest«.
Od kar obstajajo sinonimi za um, uporabljamo nalepke za njegovo označitev, so neštete, prepoznaj pa kar je resnično. Spoznaj praktično sedaj in tukaj. Pomiri sebe v naravnem stanju tvoje umske narave.« (Dowman, 2003)
V tem kontekstu ne bom poučeval meditacijskih tehnik, kajti mnenja, sem, da zato obstajajo drugi učitelji, za to vrsto poučevanja. Nekaj od teh tehnik lahko preučite in najdete jih lahko v teh knjigah: Meditacije, knjigi Duhovna znanost Krija joge, Meditacija: meditativne tehnike, ki so jih razvili mojstri meditacije, Uspešna meditacija, Meditacija in še 7 stvari, ki vam lahko spremenijo življenje. Literature v sedanjem času je dovolj. A ponovno opozarjam, najhitrejši in najenostavnejši način meditacije, je s kvalificiranim, izkušenim, mojstrom, učiteljem.
Vendarle pa moram predstaviti svojo poglede in izkušnje. Po mojem prepričanju obstajata le dve glavni osnovni tehniki meditacije. To je meditacija z odprtimi očmi in meditacija z zaprtimi očmi. Vsaka ima svojo prednost in slabost. Recimo meditacija odprtimi očmi ima lahko to slabost, da ti um preko oči bega po zunanjih predmetih. Oh, ta Zen, ko svoje oči usmeriš v tisti beli zid in vidiš vsako vdolbinico na steni in vsako črno pikico. Meditacija z zaprtimi očmi ima lahko to pomanjkljivost, da zaspiš ali se prepustiš svoji domišljiji. Osredotočenost na; vse ostalo so izpeljanke, meditacija na dih, meditacija na zvok, meditacija z mantro, vizualizacija. Vožnja je meditacija z odprtimi očmi.
Tretje pravilo.
Oddaljenost ali čas vožnje. Idealna razdalja za meditacijo je razdalja med Celjem in Ljubljano. To je približno eno uro vožnje.
Četrto pravilo
Vožnja mora biti vsaj petkrat na teden. Čez čas boste opazili, po kakšnih dveh letih, da se bi radi vozili vsak. Se usedli za volan in se odpeljali vsaj na kakšno mini vožnjo. Ko se bo to zgodilo, se zavedajte tega.
Peto pravilo.
Osredotočenost med vožnjo na promet je najboljša, če se voziš sam. V nekaj letih vožnje sem prevozil določene razdalje tako sam, kakor s sopotnikom. Moram priznati, da mi je bolj odgovarjalo, da sem se peljal sam. Kajti sopotnik, me je vedno vpletal v pogovor in tako bo tudi z vami.
Šesto pravilo.
Radio (ali radijska postaja) je eden od predmetov, ki moti in zmoti vaš um. To posebej velja za radijske napovedi. Vaš um zamoti glas radijskega napovedovalca. Govor je energija. Zato je bolje in priporočljivejše, da v avtomobilu poslušate kakšen dober CD, kaseto ali MP3. Zakaj? Po eni strani je avtomobil s svojo zaprtostjo kot nekakšna Faradeyeva kletka tudi za zvok. Ta zvok, previbrira telo, ne nazadnje, v kolikor je »prava« glasba odpira tudi določene kanale. Sam sem imel to srečo in sem v tistem času svoje vožnje, ne vedoč dobil na kaseti od prijateljice odlične indijske mantre. Od Mahamritunjaya mantre, Om Namah Šivaja, Markandeya, vse do Gayatri mantre. Še enkrat ji ob tem hvala za to podarjeno izkušnjo.

Pri vsej tej glasbi pa morate paziti, da vas med glasbo ne zanese. To je resno opozorilo. Meni se je zgodilo to samo enkrat in obstal sem z avtom v grapi.
Osebno priporočam dve zgoščenki, ki sta sprejemljivi za zahodnjaka: World Hindu chants II in Rain of Blessing, Vajra Chants (lama Gyurme & Jean-Philippe Rykiel). Takšno in podobno glasbo lahko danes dobite v večji meri tudi na internetu. Pred desetimi leti tega toliko ni bilo. Določene posledice na vašem telesnem ustroju, lahko zapusti tudi ostala »običajna« glasba, kot je recimo Sidharta, Nirvana. A tudi Beneški fantje, morda Gustafi ali Bregovičeva kraljica Margot (Le Reine Margot), za nekoga drugega morebiti priredbe v gregorijanske speve od Masterpiecesev ali Dvorakov Novi svet.
Ko učenci sprašujejo Jezusa: "Kdaj bo prišel novi svet?; jim le ta odgovarja: To, česar se nadejate, je že tu, samo NE PREPOZNATE GA. Jezus govori o enovitem očesu in misli: Jezus jim je dejal: »Ko boste iz dveh naredili eno, ko boste znotraj naredili enako kot zunaj in zunaj kot znotraj, zgoraj kot spodaj, in ko boste moško in žensko naredili v eno samo, takrat boste vstopili v kraljestvo (Baigent, 2008).«"
Ko sem doživel najbolj skrito naravo uma pred Mihaelovim svetiščem in se je hkrati pojavila mavrica, sem se spomnil na njo. A ta začeti spomin kasneje je bil le igra dualnosti, ugotavljam sedaj. Bil je to nekakšen tri minutni uvid o enosti. Ko sedaj analiziram dogodek, je to tudi zgodba o praznini. Sicer tečejo ob tisti poti štiri zmajeve črte. Morda je ob vznožju mavrice res zakopan zaklad, vendar ne tisti materialistični, s snovnimi zlatimi cekini, ampak povsem drugimi cekini. Najbolj skrita narava uma se mi je pripetila naslednjič pri učitelju. A mnogo globlje, v časovnem obsegu kakšnih desetih minut. Naslednjič, dvakrat v avgustu leta 2008 na učenjih, po par minut. Sedaj vem, da ne spontano. Predavatelj se tudi popolnosti uči.
A še pred uvidom pri učitelju, sem izkusil to globoko izkušnjo po obisku Matere Meere. Bil je drugi dan po prihodu domov. Imel sem prosto in po mojih vajah se je začelo dogajati. Od kakšne devete ure naprej do 16. ure popoldne. Sprehajal sem se po Ljubljani in sem že pomislil, da sem na drogi, brez droge. Ljudje okoli mene smrtno resni, zaboga, sam pa v smehu, ko sem jih gledal. Kako naj še označim to najbolj skrivnostno naravo uma, ta občutek gledanja, ta pogled, to zaznavanje, ta uvid, ker je to sicer nepredstavljivo in neopisljivo.
Predstavljajte si, da odprete okno. Okno se odpira navznoter stavbe. Strmite v to okno. Določen čas, pod določeno dnevno ali sončno svetlobo, se bo na steklu odseval pogled, zunanjih stavb, drevja pod 45 stopinjami ali 90 stopinjami. Te predmete drugače iz svojega zornega kota ne morete videti. Nekaj podobnega je.
Za konec še nekaj misli o Maitreyi – Budi prihodnosti. Zahodna »New Age - ska« scena, pravi, da je ta Buda že prišel in da se pojavlja na Zahodu. Se krepko motijo. Datirani čas prerokbe, ga postavlja še vsaj 100 let v prihodnost. Prej se bo pojavil bilo kje na svetu, kakor na zahodu. Razen morda v brazilskem pragozdu, afriški puščavi, ali bornejski džungli. Kaj je značilnost tega prihodnjega Bude in kakor ga predstavljajo nekatere slike.
Buda Maitreya sedi na stolu. Kaj ima to veze s sedanjim časom. Pred 1000 leti se še ni mogel pojaviti! Zakaj? Zato, ker je v tistem času še tričetrt zemeljskega prebivalstva sedelo po »turško« na tleh. Z vnosom zahodnih vrednot, posebej izobraževanjem, bo kaj kmalu celotno človeštvo sedelo na stolih, od majhnih nog. Zato Buda Maitreya sedi na stolu. Tudi težko bo drugače dosegel samadi, kakor na stolu. Še ena pojavnost določa tega Budo prihodnosti, prišel naj bi iz nebes želja ali poželenj. Dvajseto stoletje se je dejansko začelo z željami in poželenji, kaj drugega je ta naš potrošniški svet. Včasih moramo biti pač bolj spoštljivi do enih stvari.
Iz Shabkarjavega Leta Garude:
"Ta neakcija je lahko odločilna, toda ni je lahko razumeti.
Vse je že narejeno, toda še vedno pravijo: »Moram delati trdo!«
Vse je že osvobojeno od začetka, toda pravijo: »Želim si biti svoboden!«
Vse že miruje od začetka, vendar pravijo tako: »Hočem mir v svojem umu!«
Um je v meditaciji že od samega začetka, ampak pravijo tako: »Moram meditirati!«
Vizije obstajajo od samega začetka, toda pravijo: »Moram videti to!«
Cilj je dosežen od začetka, toda pravijo: »Moram ga doseči!«"

PRANAYAMA
Patanjali omenja krija tehniko tako:
»Osvoboditev lahko dosežemo tako s pranajamo, ki jo pridobimo s pridružitvijo toka vdihovanja in izdihovanja. (Jogananda, 2003)«
Preden začnem pripovedovati o svoji izkušnji z indijsko tehniko pranayamo, to so različni načini dihanja, moram prvo omeniti staro indijsko tehniko čiščenja nosnih kanalov jala neti.
Jala neti tehnika je očiščevanje nosnic s toplo slano vodo. Slano vodo ulivaš s posebno posodo izmenično v levo in desno nosnico, voda pa izteka iz nasprotne nosnice. Učitelji pravijo, da se s to tehniko odpira tudi tretje oko ali ajna čakra. Ne vem še zagotovo?!? Zagotavljam pa, da ta tehnika očisti vso sluz, ki se nabira v nosnicah. Korist je dvojna. Prvič na zimo nimaš toliko prehladov in tistega neugodnega smrkanja in smrkljev. Naslednjič ti zelo dobro očisti kanale in jih pripravi za dihalno tehniko pranajame, kajti če imaš nosnici zamašeni, zelo težko izvajaš različne tehnike dihanja.
Ponovno opozarjam, da se je tehniko pranajame, preden začnemo vaditi, poprej dobro poučimo na kakšnem tečaju joge, kjer boste dobili še preostala navodila.
Indijski mojster in jogi Itayaga poimenuje um za Kralja vseh čutil. A za dihanje pravi, da je DIHANJE KRALJ UMA.
Pranajama ne samo, da uravnava um, zame je sedaj ta tehnika neka pred meditacijska vaja, s katero povsem umirim um, potem ko grem meditirati. Po drugi strani ta tehnika tudi energijsko nabije telo. Kitajsko znanje pravi, da bi morali vsak dan vsaj 2 ure vaditi ali uporabljati tehniko dihanja, da bi odklonili skorajda vse bolezni in si z njo podaljšali življenje. Podal bom, zakaj sploh opisujem te tehnike oziroma moje napake med večletno vadbo pranayame.
Zlato pravilo: vaditi pranayamo vsak dan. Z vsakodnevno vajo podaljšujete svoj vdih ali izdih. Magična številka je 24. V bistvu 24 sekund. Med svojo vadbo se mi je nekajkrat pripetilo, da sem opustil vsakodnevno vadbo za kakšen teden. Lekcija je bila ta, da sem se po takšnih enotedenskih premorih ponovno skorajda vrnil na začetek štetja, tam okoli številke 8. Potreboval sem od 2 do 3 mesece, da sem prišel na isto stanje nazaj. Vedite pa, da se vam lahko to na hitro zgodi, samo enotedenski ciklus bolezni, da o lenobi ne govorimo.
Še vedno nisem pri številki 24, kajti za to številko je potrebno po mojem mnenju dihat 3 x na dan. Zjutraj, opoldne in zvečer. V kolikor želiš preiti določeno številko štetja med 14 in 24 moraš delati pranayamo tudi zvečer. Pranayamo lahko izpustiš en dan, kar skorajda ni posledic. Morda dva dni zaporedoma. V kolikor izpustiš vadbo več dni zapored, začne hitro padati tudi dolžina tvojega diha.
Drugo zlato pravilo je: »Ne podaljšuj diha na silo!«
Kaj to pomeni? Nekoč se mi je zgodilo, ko sem (na silo) podaljšal svoje dihanje samo za eno številko, da so me močno začela boleti pljuča. Lahko si resno poškodujete pljuča. Razen tega velja za dihanje še ena malenkost: lahko si rahlo prehlajen in v takšnem stanju dih ne bo običajno dolg, ker se vam bo avtomatsko zapiral prehod skozi določeno nosnico. V tistem času imate lahko zaprt prehod dihanja skozi eno nosnico, zaradi izmenjave tokov med ido in pingalo, kar se sicer, da odpraviti.
Tretjič, zrak ni vsak dan enak. Zrak je različen med današnjim in jutrišnjim dnem, različen je med jutrom in večeru. Pozimi je težji in pomladi je običajno lažji.
Zato je bolje, da ne tekmujete sami s seboj in podaljšujete dih na silo, tudi če zaradi različnih okoliščin (npr. težak, gost zimski zrak in zamašena nosnica) zmanjšata vdih ali izdih za 2-3 številke, da normalno izvajate vajo. Videli boste, v naslednjih dneh boste lahko začeli vadbo z isto številko, kakor dva dni poprej. Pranayama je vaja na dolgi rok in na dolgi rok vam prinaša tudi veliko dobrih učinkov za vaše telo.
"Tri zbirke Budovega učenja so: vinaya, sutre in abhidarma. Kasnej ko so Milarepo povprašali o naravi etične vzgoje, je Milarepa odvrnil: »Ne vem nič o vinayi, toda vem kako ukrotiti svoj lastni um.« Torej kaj je potem vinaya? To preprosto pomeni ukrotiti svoj lastni um. (Chagme, 2000)"

SO-HAM ali HAM-SO DIHANJE
Vmesno stanje med pranayamo in prakso manter je za mene osebno, so ham tehnika dihanja. Očitno ne bom kaj veliko napisal o tej tehniki, ker sem že dvakrat izgubil vire o tem. Sam poznam samo tri tehnike tega dihanja:
- vdih je SO in izdih je HAM.
- vdih je HAM in izdih je SO.
- vdih SO-HAM in HAM-SO, se izmenjujeta po določenem ciklusu vdihov in izdihov.
Krijananda pravi, da je v ham so tehniki (hong-sau krija) sedem tehnik, ki tvorijo eno harmonično metodo, s katero se doseže samadhi. V svoje vaje sem to tehniko povzel po tečaju angleške predavateljice joge. Ko je opisovala to tehniko, je delovala povsem umirjeno, tako rekoč magnetizirala je svojo okolico, iz nje so se širile čudovite vibracije. Še bolj sem vzel to tehniko za svojo, ko je izjavila, da si vsak dan namaže obraz z lastnim urinom. Zaradi tega ima tako čudovito kožo obraza, in dodala ,da za to vsi ne vedo. Ob srečanju s svojimi učenci jo običajno ženske pocmokajo po licu, ko jim potem pove, da uporablja terapijo urina, so vsi naenkrat kar zgroženi. Od srca sem se nasmejal tej njeni zgodbi.
Kaj mislite, če bi vsako dan, ob 6. uri zjutraj 100.000 Slovencev izvajalo tehniko SO-HAM, kakšen bi bil zrak ob tem času?
MANTRE
»Mantra; Mantra dobesedno pomeni »zaščitnik uma« Mantra je zvok svetih zlogov. Različne mantre imajo različne funkcije: nekatere mantre se uporabljajo, da pretresejo in aktivirajo energijo, medtem imajo druge mantre učinek umirjanja. Končno pa je cilj mantre pomagati praktikantu preiti dualistično misel. Mnoge mantre so povezane s posameznimi božanstvi in znotraj tantričnega obreda se ponavlja vse dokler nekdo ne doseže iste razsvetljene kvalitete kakor samo božanstvo (Norbu, 2003).«
Govor, glas je energija. Šele po ponovitvah okoli kakšnih 10.000 (daljših) manter se vidijo, kakšni minimalni rezultati. Ponavljanje mantre skozi celo telo, da mantra vibrira v vseh delih telesa. Zvok mantre in misel se osredotoči samo na srce.
Manter imamo nešteto. V zvezi z mantami lahko postavim samo dve vprašanji.
Kaj menite, katera mantra bo bolj delovala ob enakem številu ponavljanj, tista, ki jo preberemo nekje v knjigi ali tista, ki jo pridobimo od učitelja ali v iniciaciji.
V razmislek: ko prejmete mantro od učitelja, mantro takoj čimvečkrat ponovite.
Kaj menite, kdaj bo učinek manter večji: ko naredite 500.000 manter v roku pol leta ali ko naredite teh 500.000 manter v roku 12 let, vsak dan po eno malo.
V razmislek: poskusite mantrati v enem dnevu 8 ur, z maksimalno štirimi presledki.
SINHRONOST
Maj 2009. Kaj je sinhronost pojavov?
S prijateljem se dogovarjam, da mi prinese par kamenčkov iz irskih svetišč. Še preden jih dobim v roke, mi druga oseba odstopi škatlico s posvečenimi kamenčki. Ko odprem rumeno škatlico je med kamenčki majhen bel listek z napisom Ireland. Kamenčki so potovali od Irske, do Indije in v Slovenijo. Čudovito. Še enkrat obema hvala! Ali bom moral obiskati Irsko, se pojavi vprašanje ob tem dogodku?
Ciklična bivanja so kakor vodno kolo;
opusti nenehna delovanja.
Rojstvo, staranje, bolezen in smrt so kakor ritmi mlina za žito;
opusti to neutrudno aktivnost.
Trpljenje je kakor valovanje na vodi;
opusti nepretrgana delovanja.
Telo je kakor ptičje strašilo na njivi;
opusti to negotovo aktivnost.
Um je kakor minljiva mavrica na nebu;
opusti ta razkrajajoča delovanja.
Pusti svojo zaposlenost z delom in izstopi!
Podari jogiju nekaj miloščine.
(Harding, 2003, Iz teksta: Lama draguljni ocean, Pogovor med mojstrom Namkhai Nyingpo in princeso Dorje Tso.)
Neo iz Matrice mora na koncu odvreči svoje oči, (izgubiti oči), da lahko (z drugimi čutili) spregleda tok energij.
7.6.2009 celoten dan jo čakam, mavrico seveda. Opoldne sije sonce in pada dež, a je ni. Končno se zvečer pojavi, ni v celotnem loku, ampak vseeno je dobro znamenje. Naslednje jutro, zrak je še vedno čist, ko delam vaje, vrtenje z glavo, se v mojem umu kot vizija pojavi lok mavrice. Še prej ko imam zaprte oči, dva krogca, na vsakem očesu eden. To se je nekoč že zgodilo. Po moji razlagi gre za nek čutni živec, ki pelje do očesa. Enkrat bo že prišlo na dan.
Naj s tem tekstom, vrlina in sreča vsakega bitja raste neprekinjeno, vse dokler vsa bitja ne spoznajo nespremenljivo srečo razsvetljenosti.
BOG
Bog je drevo sredi gozda,
ki si brez obrambe pusti umreti,
pred človekom s sekiro,
ker ga ne želi spraviti v zadrego.
In Bog je zemlja,
ki pusti, da ga ljudska orodja preoblikujejo,
čeprav ob tem joče;
da, Bog joče,
ampak samo vpričo tistih,
ki so mu blizu.
In ko je prelepa žival potolčena do smrti,
Bog ne prelomi svoje tihote,
da bi množicam dejal,…
Prenehajte, prosim, zakaj mi to počnete?
Kako ponižen je Bog?
Kabir se je zjokal, ko je to spoznal in razumel.(Kabir) |