22. aprila, na Svetovni dan Zemlje je v hotelu Union potekala slavnostna razglasitev najboljše ekološke slikanice. Izmed devetih prijavljenih slovenskih avtorskih literarnih del, je zmagala slikanica z naslovom Ples v zabojniku, avtorice Helene Kraljič in ilustratorja Matjaža Schmidta.
Natečaj je organizirala Založba Morfem v sodelovanju in ob podpori nacionalne družbe za ravnanje z odpadno embalažo Slopak, podjetja Snaga in Občine Brezovica. Nagrajena slikanica bo označena z znakom NES. V znaku je simbol Zemlje, roka, ki jo drži pa ponazarja odvisnost od človeka (Svet je v naših rokah). Logotip natečaja bo tako pomagal bralcem pri izboru kakovostnih ekoloških zgodb.Natečaj je letos izveden prvič, postal pa bo stalnica v slovenskem prostoru.
Izjava direktorice založbe Morfem
Živimo v času, ko se moramo zavedati, da onesnaženost okolja postaja vse bolj zaskrbljujoč pojav. Spoštljivega odnosa do narave se priučimo - otrokom pa ga privzgojimo tudi s slikanicami - zato tudi natečaj za najboljšo ekološko slikanico - ker želim, da bi otroci imeli tovrstnih slikanic čim več in da jim bodo pisatelji in založbe to omogočili.
Naša dolžnost je, da se vsak na svoj način trudimo, da opozorimo na posledice, ki jih naravi zada človek, s svojim neodgovornim ravnanjem. Novi časi narekujejo nove zgodbe in nove junake. Včasih je bila to zgodba o Sneguljčici. Naj bo danes junak otrok, ki bo s svojimi dejanji in z odgovornim ravnanjem do okolja pripomogel k boljši skupni prihodnosti. Založba Morfem izdaja predvsem knjige za otroke, zato se trudi in se bo trudila tudi v bodoče, da otrokom na nevsiljiv način približa problem onesnaženosti okolja.
Andrej Sotelšek, direktor družbe Slopak, meni, da se je tudi v težkih, rececijskih časih potrebno zavedati pomena današnje okoljske vzgoje za ravnanje z odpadki v naslednjih desetletjih. „ V družbi Slopak opažamo, da prevedena izobraževalna dela s področja ravnanja z odpadki, včasih ne odražajo slovenskih razmer, zato, bolj kot finančno, projekt izbora najboljše ekološke slikanice podpiramo moralno in s strokovnimi prispevki.” je poudaril.
Izjava nagrajene avtorice in nagrajenega ilustratorja
Trudila sem napisati zgodbo, ki bi imela jasno ekološko sporočilo. V zgodbo sem umestila narodne pesmi, s katerimi sem popestrila zgodbo. Knjiga Ples v zabojniku je na priporočenem seznamu za eko bralno značko. Veseli me, da jo otroci v šolah in vrtcih radi uprizorijo.
Kulturno društvo Radečo pa jo uprizarja in z njo gostuje po celi Sloveniji. Komisiji se zahvaljujem za potrditev, da je knjiga po strokovnih, literarnih, oblikovnih in slikovnih kriterijih najboljša med izdanimi slovenskimi ekološkimi slikanicami v zadnjih dveh letih. Prepričana sem, da bo knjiga otroke uvedla v pravilno ekološko obnašanje.
Helena Kraljič
Katerakoli nagrada za okoljevarstveno dejavnost mora biti prejemniku v ponos in zadovoljstvo! Nagrada pomeni, da ravna prav, ker »razmišlja na ekološki način«. Motivira ga za še bolj poglobljen razmislek o njegovem lastnem, pa tudi občem ravnanju z vsakdanjimi komoditetami.
Za naš obstoj na planetu gre, ko se, ne le kot posamezniki, temveč kot človeška skupnost zavedamo, kako intenzivne in hkrati krhke so naše vezi z naravo. Za naš obstoj gre, ko ponavljamo, da je narava edini vir energije in surovin za človekove potrebe, navade in razvade, ki nam je dostopen.
Kot ilustrator ekološko naravnane slikanice sem na videz sekundarni oznanjevalec ekoloških spoznanj. Priznajmo pa si, da je vizualna umetnost že davno vzpostavila kritičen odnos do običajnih praks človekovega dojemanja narave in okolja. Že s tem, ko ga je veristično opisovala, je v uživalcu umetnosti zbudila nov razmislek in novo zavedanje stvarnega sveta, morda celo kritičen pogled.
Verjetno nisem edini, ki verjamem v to, da je vsaka oblika umetnosti, vsaj v tistem delu, ki kaže stvarnosti ogledalo, posvečena ozaveščanju ljudi. Četudi se nimam za umetnika v romantičnem smislu besede, sem prepričan, da lahko nevsiljivi agitatorski duh, ki preveva okoljevarstvene ilustracije, uspešno dopolnjuje ali celo presega umetniško sporočilo.
Matjaž Schmidt
|