NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Dobili smo državne prvake v ekoznanju   
    četrtek, 23. april 2009 @ 22:30 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Za prihodnost se moramo o okolju veliko naučiti, da znamo do njega odgovorno ravnati. To so dokazali otroci na letošnjem Ekokvizu. Najboljši med njimi so bili učenci OŠ Rogatec pred učenci OŠ Dušana Flisa Hoče in OŠ Koprivnica.

    Ob svetovnem dnevu Zemlje je potekalo državno tekmovanje v Ekokvizu za osnovnošolce, na katerem se je pomerilo 10 najboljših ekip iz vse Slovenije. Partner Ekokviza Telekom Slovenije je šolam, s katerih prihajajo zmagovalci, podaril donacije za ekonaložbe v skupni višini 10.000 evrov, člane pa obdaril s praktičnimi nagradami.

    Po podelitvi nagrad je sledila še velika zabava za vse tekmovalce in njihove navijače z Murat & Jose bandom.  Otrokom pa je svojo poslanico posredoval tudi minister za okolje in prostor Karl Erjavec. Državno tekmovanje je bilo zaključek letošnjega tekmovanja v Ekokvizu, projektne dejavnosti Ekošol, kjer so otroci 6., 7. in 8. razredov v ekipah nabirali znanje o okoljskih tematikah ter za vajo odgovarjali na vprašanja.

    Ekokviz je letos prvič potekal preko spletnega mesta, kjer sta bila na voljo tako celotno gradivo kot tudi vprašanja za vajo in šolska tekmovanja. Ta so potekala februarja, najboljše ekipe po regijah pa so se uvrstile na državno tekmovanje. Otroci so svoje ekoznanje poglabljali na področju ravnanja z odpadki, varčevanja z energijo in posledic podnebnih sprememb.

    Skupaj je na letošnjem Ekokvizu sodelovalo več kot 1000 ekip s 180 slovenskih ekošol, kar potrjuje dejstvo, da tak pristop izobraževanja, ki vključuje interaktivne komunikacijske tehnologije, otroci dobro sprejemajo.

    Minister za okolje in prostor Karl Erjavec je otrokom danes posredoval poslanico ministrstva, v kateri je poudaril, da je poslanstvo ministrstva za okolje in prostor varstvo okolja. Na ministrstvu se zavedajo, da so prav otroci in mladi tisti, ki lahko na tem področju dosežejo največje spremembe in izboljšave.

    Zato na ministrstvu podpirajo projekt Ekošola kot način življenja in tudi Ekokviz, saj otroke izobražujeta o okolju na način, ki jim je blizu. Visoka udeležba na letošnjem Ekokvizu namreč potrjuje, da v takšnih projektih z veseljem sodelujejo. Na ministrstvu so prepričani, da so prav vse tekmovalne ekipe preko Ekokviza pridobile veliko znanja o nekaterih najpomembnejših področjih varstva okolja, zato vsem tekmovalcem iskreno čestitajo.

    Izrazili so prepričanje, da bodo otroci tudi takrat, ko bodo zapustili šolske klopi, okolju posvečali vsaj enako, če ne še večjo skrb kot danes, svoje znanje o okolju pa uporabljali in prenašali na druge.

    Uspešnost letošnjega Ekokviza je izpostavila tudi nacionalna koordinatorka programa Ekošola kot način življenja, Nada Pavšer: »Ekokviz je kakovosten projekt, ki sledi vsem načelom programa Ekošola kot način življenja, zato sem zelo zadovoljna, da je pridobil tako veliko zanimanje med učenci.

    Letos je bil pri izvedbi Ekokviza narejen velik preskok, ki je naletel na odličen odziv, zato ga želimo v podobni obliki nadaljevati tudi prihodnje leto. Učenci, ki so tekmovali danes, so pokazali izjemno znanje in dokazujejo, da Ekokviz ni samo zabaven, ampak tudi zelo poučen, poleg tega je namenjen mladim, ki so veliko upanje za prihodnost našega okolja.«

    Poleg priznanj so najboljše tri ekipe prejele še praktične nagrade – glasbene predvajalnike in enotedenski poletni ekotabor v Možnici pri Bovcu, ki jih je podaril partner Ekokviza Telekom Slovenije. Posebno nagrado je Telekom Slovenije namenim tudi njihovim šolam, ki so prejele donacije za ekonaložbe.

    Pomočnik uprave za trženje in prodajo mag. Simon Furlan je predajo pospremil z besedami: »V Telekomu Slovenije smo z velikim veseljem pristopili k organizaciji Ekokviza in ponosni smo, da se je projekt tako uspešno iztekel. Kviz smo v celoti prenesli na splet in tako na njegovi spletni strani združili tekmovalce iz vse Slovenije in celotno dogajanje.

    Vsi otroci, ki so sodelovali na letošnjem Ekokvizu, so pridobili veliko novega znanja o varovanju okolja, današnji zmagovalci pa so bili še posebej uspešni, zato smo jih tudi nagradili. Seveda pa vseh teh uspehov ne bi bilo brez prizadevnih mentorjev in šol, ki spodbujajo takšne aktivnosti, zato smo trem šolam, s katerih prihajajo prve tri ekipe, namenili še posebne donacije, ki jih lahko uporabijo za ekonaložbe. S tem jim želimo pomagati, da bodo svoje znanje o varstvu okolja lahko v čim večji meri na svojih šolah uporabili tudi v praksi.«

    Prireditve se je udeležilo skoraj 100 tekmovalcev, njihovih navijačev in mentorjev, ki sta jih zabavala voditelja Gašper Jarni in Jose. Vzdušje je bilo zato kljub napeti tekmi zelo pozitivno in razigrano, še posebej po koncu tekmovanja, ko je sledila zabava s priljubljenim Murat & Jose Bandom in z zvoki DJ-glasbe. Celoten posnetek ekotekmovanja si lahko ogledate na spletnem mestu http://eko.telekom.si.

    Nekaj podrobnejših informacij o projektu Ekokviz:

    O Ekokvizu 2008/09
    Ekokviz je ena od projektnih dejavnosti Ekošole kot načina življenja, programa evropskega združenja, ki je sestavni del prizadevanj Evropske unije za okoljevarstveno izobraževanje. Letošnji Ekokviz je organiziran v partnerstvu s Telekomom Slovenije, ki je dal pobudo za prenos večjega dela tekmovanja na splet, kar so tekmovalci z navdušenjem sprejeli.

    Središče Ekokviza 2008/09 je spletna stran http://eko.telekom.si, kjer je bilo tekmovalcem na voljo učno gradivo, prek nje pa je potekala tudi prijava ekip in šolska tekmovanja. Med seboj so tekmovale tričlanske ekipe, ki so jih sestavljali učenci šestih, sedmih in osmih razredov, učili pa so se o odpadkih, energiji in podnebnih spremembah.

    V januarju in februarju so se tekmovalci pod vodstvom mentorjev predelovali učno gradivo in reševali vprašanja za vajo, ki so jim bila na voljo na spletni strani. Sredi marca je bila na vrsti prva večja preizkušnja, šolska tekmovanja. Na podlagi rezultatov s šolskih tekmovanj so se oblikovale regijske lestvice. Zmagovalna ekipa iz vsake od osmih regij ter še dve ekipi, ki sta dosegli največ točk, so se pomerile na današnjem državnem tekmovanju.

    Na Ekokvizu je skupno sodelovalo 3.105 učencev s 176 osnovnih šol, še posebej zavzeto pa so tekmovali v severovzhodnem in osrednjem delu Slovenije. Največ ekip je tekmovalo v mariborski regiji, kjer jih je sodelovalo 274, sledijo ji osrednjeslovenska regija z 239 sodelujočimi ekipami, pomurska s 155 in celjska s 130 ekipami. V novomeški regiji je sodelovalo 112 tričlanskih ekip, v obalni 42, v severnoprimorski 40 in v gorenjski 17.

    Državno tekmovanje v Ekokvizu je bilo sestavljeno iz polfinala in finala. V polfinalu so vse ekipe dobile nalogo, da v 15 minutah naštejejo čim več načinov, kako bi lahko na izviren način ponovno uporabili stare zgoščenke v škatlici, ki se nam kopičijo v predalih in na mizah.

    Njihova druga naloga pa je bila, da so prek računalnikov odgovorili na 30 vprašanj. Vprašanja o odpadkih, energiji in podnebnih spremembah so enako kot na šolskih tekmovanjih temeljila na učnem gradivu za Ekokviz, le da so bila tokrat nekoliko bolj zahtevna.

    Celoten videoposnetek državnega tekmovanja je bil v živo na ogled na spletni strani Ekokviza in SiOL, prek mobilnega Planeta in na Planet TV. Na spletni strani Ekoviza http://eko.telekom.si si bo mogoče posnetek ogledati tudi po koncu tekmovanja, tam pa so objavljene tudi fotografije in novice. Prek spletne strani je mogoč tudi dostop do vprašanj z letošnjega Ekokviza, na katera lahko odgovarja vsak in tako preveri, kako dobro je njegovo ekoznanje.

    Ekošola kot način življenja
    Ekošola je projekt evropskega združenja in je sestavni del prizadevanj Evropske unije za okoljevarstveno izobraževanje. Nosilec projekta je Fundacija za okoljsko izobraževanje in vzgojo ter izobraževanje za trajnostni razvoj (FEE), ki je bila ustanovljena z namenom, da organizirano in načrtno pospeši okoljsko izobraževanje in ozaveščanje.

    Članice FEE so države, ki razvijajo vsaj dva programa okoljskega osveščanja. V Sloveniji sta to programa Ekošola kot način življenja in Modra zastava. Države se v FEE ne vključujejo prek vlad, ampak neposredno – iz vsake države je včlanjena ena nevladna organizacija.

    V Sloveniji je to DOVES, Društvo za okoljsko vzgojo Slovenije. Program Ekošola kot način življenja vodi prof. Nada Pavšer. S krovno evropsko organizacijo se je povezala že leta 1996, danes pa se je program razširil že na 548 osnovnih šol, vrtcev, in CŠOD.

    Slovenija ima v okviru mednarodnega programa Ekošol poseben status, saj sodi v sam vrh in je celo zgled drugim. Majhnost in pestra pokrajina, ki se kaže tudi v raznolikosti programov, sta veliki prednosti Slovenije. Bistveno je, da se ekošole ne oblikujejo s posameznimi projekti, temveč celostno, saj gre pri tem za način življenja.

    Poudarek dajejo še interdisciplinarnosti, izhajanju iz resničnih okoljsko pomembnih aktivnosti v lastnem okolju, usmerjenosti v prihodnost, uvajanju v aktivno sodelovanje v demokratičnih procesih odločanja o okoljskih zadevah in povezovanju spoznavnih, čustvenih, etičnih in estetskih vidikov.

    Metodološko je program ekošole sestavljen iz sedmih korakov in usklajen s standardi ISO 14001, prilagojenimi za vzgojno-izobraževalni program.

    Telekom Slovenije in varovanje okolja
    Prizadevanje za varovanje in ohranjanje okolja zaseda v strategiji družbene odgovornosti vseh družb Skupine Telekom Slovenije posebno mesto. Vpetost v slovensko in mednarodno okolje ter dinamično konkurenčno okolje spodbujata uresničevanje okoljske odgovornosti tudi v praksi. Do sedaj je bilo narejenih nekaj velikih korakov v to smer, vendar namerava varovanju okolja veliko pozornosti posvečati tudi v prihodnje.

    Marca 2008 je Telekom Slovenije prejel okoljski certifikat ISO 14001. S tem je zaključil projekt sistemske ureditve na področju upravljanja z okoljem, ki ga je začel leta 2006, zaključil pa v letu 2007. V okviru pridobitve tega okoljskega certifikata je še prav posebno skrb namenil varčevanju z energijo.

    Telekom Slovenije je k varovanju okolja zavezan tudi z listino Evropskega združenja telekomunikacijskih operaterjev (ETNO), ki prek sekcije za trajnostni in okoljski razvoj podaja smernice za razvoj in izboljšave na okoljskem področju. Tako izvajanje okoljskih aktivnosti in načrtovanje novih poteka v skladu s ključnimi procesi, ki izboljšujejo kakovost življenja in naravnega okolja, predvsem na področju zmanjševanja izpustov ogljikovega dioksida in porabe energije.

    Skupina Telekom Slovenije si prizadeva za objektivno obveščanje o poteku in izsledkih znanstvenih raziskav elektromagnetnih sevanj v okolju. Spodbuja sodelovanje med vsemi, ki so vključeni v proces gradnje in delovanja postaj mobilne telefonije ali pa za to izkažejo interes.

    Je aktiven član in podpornik Foruma EMS, ki skrbi za izobraževanje, povezovanje in objektivno obveščanje tudi na nacionalni ravni. V okviru Foruma EMS je podpisnik in izvajalec kodeksa dobre prakse, ki podpisnike zavezuje k večjemu prispevku za zmanjšanje vnosa virov elektromagnetnega sevanja v prostor.

    1. Ekošola kot način življenja, ustanova, Dunja Dolinšek, tel. št.: 0590 713 39; elektronska pošta: dunja.dolinsek@ekosola.si.
    2. Telekom Slovenije, Služba za odnose z javnostmi, Darinka Pavlič Kamien, tel. št.: (01) 234 16 98, elektronska pošta: darinka.pavlic-kamien@telekom.si.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http://eko.telekom.si
  • http://eko.telekom.si
  • http://eko.telekom.si
  • dunja.dolinsek@ekosola.si
  • darinka.pavlic-kamien@t...
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Dobili smo državne prvake v ekoznanju | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,46 seconds