NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Trst je osvobodila slovenska vojska IX. Korpusa   
    sobota, 17. januar 2009 @ 05:01 CET
    Uporabnik: Tatjana Malec

    Izjava Stipeta Mesića, ki jo je dal na predavanju študentom zagrebške fakultete za politične znanosti, da če hrvaške enote ne bi osvobodile Trsta, bi Slovenija danes morje gledala iz razdalje 20 kilometrov, je za Slovence žaljiva provokacija brez primere in potvarjanje resnice.

    Ne vem kako je mogoče, da se pozablja zgodovinska resnica, da je komandant IX. Korpusa Martin Greif – Rudi (na sliki) že oktobra 1944 skupaj s z aktivisti organiziral vojaške enote iz vseh delov in okolice Trsta, ki so štele 950 mož odporniškega gibanja iz vrst Slovencev in Italijanov in da je 1. maja 1945 vkorakal v Trst IX. Korpus pod njegovim vodstvom.

    Zgodovinar Božo Repe je pojasnil novinarjem, da je celotno operacijo osvoboditve Istre in Slovenskega primorja izvedla 4. Jugoslovanska armada, v kateri so bile seveda tudi hrvaške enote, poleg bosanskih in tistih iz drugih delov Jugoslavije ter prekomorske (mešane slovensko-hrvaške) brigade. Vendar to izjavo je treba dopolniti s pomembnim dejstvom: Vsi partizanski korpusi in enote so bili organizirani s 1.3.1945 v jugoslovansko armado, to dejstvo pa ne pomeni, da Trsta ni osvobodila slovenska vojska pod vodstvom IX. Korpusa, ki jo vodil slovenski komandant in partizanski major Martin Greif – Rudi, priprave na osvoboditev Trsta pa je vodil že od oktobra 1944 in organiziral pripadnike osvobodilnega gibanja, brez katerih bi osvobodilna partizanska vojska v Trstu ne mogla delovati. Slovenska vojska je morala v Trstu delati tudi red, saj so se nekateri pripadniki jugo vojske grdo obnašali v Trstu, milo rečeno po balkansko.

    Povedati je treba, da je bila komanda mesta Trst pod vodstvom slovenskega partizanskega majorja in komandanta Martina Greifa – Rudija, ki je bil po prihodu zaveznikov tudi oficir za zvezo z vojaško misijo zavezniških sil.

    29. aprila 1945 je gibljiva skupina, ki so jo sestavljali v glavnem prekomorci iz 1. tankovske brigade, artilerije, motorizirane pehote in inžinerije, pričela prodirati čez Divačo, Sežano in Opčine ter Bazovico proti Trstu. Prvega maja so prekomorci, skupaj z enotami IX. korpusa slovenskih partizanov in vstajniki v mestu, osvobodili Trst.

    Fotograf Mario Magajna se teh vojnih dni spominja: Danes smo priča poskusom ponarejanja zgodovine, češ da so v Trst pred jugoslovansko armado vkorakali Anglo-Američani. Tega dne se tega spominja, kot bi bilo včeraj: "Na dan 1. maja so proti večeru v Trst prišli partizani, Anglo-Američani pa so prispeli šele dan kasneje, saj so bili ustavljeni nekje pri Tržiču. Jaz bom vedno trdil, da je bilo tako. Na mojih slikah sicer ni datuma, vendar je bilo to 1. maja. Iz fotografij je jasno: prvi dan so bili tu samo partizani. Nemci pa se jim niso hoteli vdati, saj so se bali, da jih bodo pobili ali poslali neznano kam. Vdali so se šele drugega dne, ko so prišli Anglo-Američani."

    Ne razumem zakaj se pri zaslugah v NOB pozablja Slovence in tako rado poudarja jugoslovansko armado.

    Martin Greif – Rudi je bil drugi komandant slovenske narodnoosvbodilne udarne Gradnikove brigade od 3. novembra 1943 – 30.1.1944, potem pa komandant IX. Korpusa.

    Po vojni je bil Greif minister za delo, nato direktor Tovarne dušika Ruše (1952) , nakar je bil na pomembnih družbenopolitičnih funkcijah na okraju v Novi Gorici, na zadnje pa župan v Ajdovščini, kjer je umrl in je tudi pokopan.

    Martin Greif – Rudi se je odlikoval po izjemnem socialnem čutu, nešteto krat je vzel v svoj avtomobil starčke, ki so prišli na goriški okraj iz oddaljenih vasi, in ker niso imeli avtobusnih zvez, jih je Martin Greif – Rudi odpeljal na njihove domove.

    Bil je kritičen tudi do ekscesov in nasilja tedanjih povojnih oblastnikov. Rad je prisluhnil in pomagal ljudem.

    Na sliki: Bivši komandant Gradnikove brigade Martin Greif izroča zastavo borcem brigade (Partizanski dnevnik, 5. septembra 1953)Originala obeh slik hranim v albumu.

    TRST SO OSVOBAJALI TUDI TIGRI

    Pri vsem tem pa ne smemo pozabiti hrabrih borcev, med katere nedvomno prištevamo domoljuba, borca, partizana in Tigra Cirila Pelicona iz Kopra.

    Partizan Ciril Pelicon-Rado je bil udeleženec številnih težkih bitk s fašisti. Tudi sam je bil v eni od bitk ranjen. Posebno so ga bolele izgube mladostnih prijateljev iz Lozic in bližnjih vasi. Nikoli pa v sebi ni do konca prebolel izgube svojega partizanskega poveljnika, prijatelja in vzornika, rojaka iz Podnanosa, Janka Premrla-Vojka. To neizpovedano bolečino je nosil v sebi vse življenje.

    Dolga, težka, s krvjo prepojena in številnimi bitkami preizkušena partizanska leta, so Cirilov vrhunec doživela v zadnjih borbah za Trst, kjer je kot borec sodeloval v sklopu slavnega IX. Korpusa. Vkorakal je v osvobojeni Trst, katerega so kasneje krivične svetovne velesile ponovno, iz politične preračunljivosti in blokovske delitve sveta, dodelile sosednji Italiji.

    Na sliki Ciril Pelicon - Rado (12.8.1925 - 21.9.2008), rojen v vipavski vasici Lozice, domoljub in partizan, član Rodoljubne organizacije Tigr Primorske.

    SLAVA POGUMNIM BORCEM ZA SLOVENIJO!

    www.tatjana-malec.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.tatjana-malec.si
  • Več od avtorja Tatjana Malec
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trst je osvobodila slovenska vojska IX. Korpusa | 5 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Trst je osvobodila slovenska vojska IX. Korpusa

    Prispeval/a: MC dne sobota, 17. januar 2009 @ 14:53 CET
    Tatjana, tokrat se pravzaprav skoraj v vsem strinjam s tabo in se ti zahvaljujem za dragocen prispevek o pomenu slovenskega partizanskega gibanja. Kar zadeva samega gospoda Mesiča, pa je škoda izgubljati besede; tak politik pač ne more biti verodostojen:

    http://www.youtube.com/watch?v=jLaIDT8FZHw&feature=related



    Brothers in arms:

    http://www.youtube.com/watch?v=jwXFPXW-f6c&NR=1

    http://www.youtube.com/watch?v=96tBmzmSHFg&feature=related



    Trst je osvobodila slovenska vojska IX. Korpusa

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 17. januar 2009 @ 16:53 CET
    Dysan, spletni polstranski prispevek »Sklepne operacije za osvoboditev« ne ustreza popolnoma resnici. 4. armada je osvobajala hrvaške otoke in nato prodirala proti hrvaški Istri in Primorski. Nobena armada ne bi mogla nič narediti, če ne bi bilo močno koncentrirane slovenskega vojske IX. Korpusa, ki že prej delovala tudi z italijansko brigado Garibaldi Atisone, ta je bila vključena v IX. Korpus.

    Korpus je konspirativno organiziral vse sile odpora na terenu in brez tega, ne bi bilo moč kaj narediti. Pripadniki navedene jugo armade, sestavljene iz Srbov, Bošnjakov, Hrvatov in tudi pripadnikov tujih narodov in seveda tudi Slovencev, niso poznali jezika in teritorija. Z zavezniki sta se pogajala Aleš Bebler in Martin Greif Rudi. Zgodovinarka Milica Kacin Wohinz ima prav, ko trdi, da bi se hrvaško prebivalstvo Istre zoperstavljalo fašističnemu raznarodovalnemu pritisku na manj učinkovit način, če ne bi bilo tržaške Edinosti, pozneje pa Tigrovskega gibanja, v katerem so glavno vlogo odigrali Slovenci. Navaja, da o Zboru svečenikov sv. Pavla in njegovem podtalnem delovanju niti ne govorimo. Prav te dni sem brala Dossier v italijanskem jeziku o delovanju IX. Korpusa v Trstu in okolici. Prav zanimivo so opisani dogodki in spomini.

    Svetovala bi vam, da poslušate magnetogram Janeza Stanovnika , ki je ob obletnici priključitve Primorske matični domovini v Novi Gorici leta 2007 spomnil na neka druga zgodovinska dejstva pri osvobajanju Primorske in Istre ter pri tem Hrvate spomnil na načelo pravičnosti, saj brez osvoboditve Trsta s strani IX. Korpusa tudi hrvaške Istre ne bi bilo!

    Marko, sem zadovoljna, da se strinjaš.

    Sama sem razmere spremljala v živo. Bila sem prisotna tudi pri ustanavljanju prve slovenske vlade v Ajdovščini 5. maja 1945. Še danes se spominjam, da sem stala pred oknom Repičeve trgovine na trgu v Ajdovščini, spominjam se lesenega odra pod drevesi, govorcev in kako sem spremljala vse dogajanje. Ko je IX. Korpus osvobodil Gorico sem kot otrok s majhno slovensko zastavo v roki, ki mi jo je sešila mati, bila na manifestacijah. Na svoje oči sem videla horde ljudi, ki so bežale pred vojsko in tudi vojsko in tanke, ki so prodirali proti Gorici. V hiši pri železniški postaji pri predsedniku KLO Viktorju Vrčon, v kateri sem z družino stanovala po nacističnem požigu rojstne hiše moje matere v Dobravljah, 23.9.1943, sem vsaki večer poslušala v dvorani pevske vaje partizanov, ki so vadili pesmi, ki jih še danes vse znam na pamet. Komandanta IX. Korpusa sem osebno poznala (njegova žena je Ajdovka) in veliko zgodb o osvobajanju Trsta sem slišala neposredno iz njegovih ust, prav tako sem osebno poznala Tigrovca Cirila Pelicona, saj sva bila oba člana Izvršnega odbora Obalne samoupravne stanovanjske skupnosti Izola in sva se skupaj vozila iz Kopra v Izolo. Skratka hočem povedati, da sem živela tisti čas, zato ga lahko boljše razumem od tistih, ki so se rodili pozneje. Tedaj nismo mladi imeli otroštva, temveč smo živeli življenje odraslih. Vsi dogodki, ki so jih spremljali starejši, so nam ostali v zavesti in živem spominu. Poznam tudi Cirila Kobala, edinega še živečega prekomorca. Nešteto zgodb sem slišala neposredno od borcev na svoja ušesa in vse so mi ostale v spominu. Veliko stvari imam zapisanih, vendar bi bil čas, da bi morda napisala spomine. Škoda bi bilo, da bi šle stvari v pozabo.

    Včeraj se je nek komentator na zgornji moj prispevek na RTV MMC jezil in pritoževal nad komunizmom, itd.. kot sem se tudi sama že neštetokrat. Po vsebini njegovega komentarja sem sklepala, da je mlajša oseba, ki ni doživela vojnih grozot, ki sta jih povzročila fašizem in nacizem na naših tleh. Evropo so okupirale tuje vojaške sile, izvajalo se je fašistično in nacistično nasilje nad narodom in to je pri ljudeh rodilo odpor in posledica tega je bila, da se je povsod po vsej Evropi rodilo odporniško gibanje, kar pomeni, da so se ljudje masovno uprli fašizmu in nacizmu in vsem grozotam, ki sta jih povzročala.

    Ljudje so šli v partizane iz domoljubnih nagibov, da se uprejo nasilni zasedbi svojega ozemlja, na katerem so kot narod živeli in seveda tudi strahotnemu nasilju nad prebivalstvom, nad svojimi družinami, ki so jih masovno deportirali v koncentracijska taborišča, saj je nacizem slovenski narod obsodil na izginotje kot manjvredno raso. Gre za popolnoma dve različni stvari, eno je odpor naroda in epopeja partizanstva, v odporu in v bojih z okupatorjem je padlo veliko borcev in bork, ljudje so umirali po zaporih in taboriščih lačni, prezebli, pretepani in mučeni. Boljševizem, stalinizem in totalitarizem ter komunistični prevzem oblasti so povsem nekaj drugega, nekaj izrojenega.

    Partizani niso šli v hosto in se borili zaradi vzpostavitve komunističnega režima, temveč kot domoljubi in narodno zavedni ljudje, da se osvobodijo tujca. Nepravično je iz partizanstva in odporniškega gibanja delati politiko in preko borcev, ki si niso umazali rok z bratomorno vojno svojega naroda in delati današnjo politiko. Tudi sama s svojo družino sem veliko potrpela zaradi fašizma, nacizma in komunističnega totalitarizma, ki ni bil po meri demokracije in svobode človekovega duha. Veliko sem o tem že povedala na svojem spletu, zapisala komentarje tudi na politkomisarjevem blogu, kjer je propagiral ideologijo, ki se je v preteklostisprevrgla v svoje nasprotje. Na tem mestu ne bom o tem razpravljala, ker sem o tem že veliko povedala iz svoje lastne izkušnje.

    Trst je leta 1945 ob koncu vojne zasedala nemška vojska in fašistoidni pomagači, ki so uničevali vse kar je bilo slovenskega, v Rižarni so umirali ljudje, v njej je bil krematorij, kjer so sežigali trupla, godile so se strahotne stvari, mučenja, ki si jih dandanašnji človek niti ne more zamišljati in doumeti. Slovenski domoljubi so bili polni optimizma in želje, da pridobijo nazaj ped slovenske zemlje, tvegali so lastna življenja, mnogo jih tudi padlo tik ob koncu vojne. V prvi bojni liniji se je boril mali človek, človek, ki se je čutil tlačenega pod tujčevim škornjem, ki ni smel govoriti svojega maternega jezika, človek, ki so mu požgali dom, mu odgnali družino v internacijo, postrelili so mu družinske člane itd. NOB ni bil samo komunizem, kot mnogi danes krivično govorijo in delajo krivico borcem, ki so bili ranjeni in tudi tistim, ki so padli za narod. Odporniško gibanje slovenskega naroda je bilo velika epopeja, ki bi morala ostali v zavesti vsakega Slovenca, ki ljubi svoj narod. Če te zavesti ne bi bilo, danes tudi ne bi živeli v svoji državi, temveč bi bili aneksirani kamor koli. Slovenec je klen in kremenit in prav te lastnosti, so nas ohranile, da smo kot narod preživeli.

    V Trstu so ljudje tako Slovenci kot Italijani bili organizirani v odporniško gibanje in vsem je bil samo en cilj – osvoboditev. Tako kot vsako vojno je spremljalo moč preživetja veliko grozot, prišli so na površje slabi značaji in veliko nečloveškosti se je dogajalo.

    Zgornji prispevek sem zapisala prav zato, ker nas tujci kot majhen narod radi ponižujejo in če le morejo razvrednotijo in naša narodova dejanja in čustva stavijo v nič. To je naredil tudi hrvaški predsednik Mesič in kot Slovenka se počutim prizadeta in ponižana. Nihče se ni oglasil, da bi izpostavil vlogo IX. Korpusa in slovenskih partizanov pri osvobajanju Primorske in Trsta izpod tujega jarma in nasilja. Tudi zgodovinar Božo Repe je s svojo izjavo dal priznanje jugoslovanski armiji, o zaslugah IX. Korpusa, ki so ga sestavljali v glavnem Slovenci pod vodstvom slovenskega komandanta, pa je molčal. Če slovenskih borcev ne bi bilo, nas tudi Tito ne bi osvobodil. Žal pa tuji miti dajejo nekaterim večjo samozavest, kot lastni junaki naroda.

    Prišel je že skrajni čas, da bi slovenski narod moral dobiti objektivno napisano zgodovino od svojih neidoloških zgodovinarjev in da zgodovine ne bi prikrojevali politiki po svojih potrebah ter manipulirani in delili narod. Stereotipni miseli vzorci pa izkrivljajo realno podobo naše preteklosti.


    LP Tatjana


    Trst je osvobodila slovenska vojska IX. Korpusa

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 19. januar 2009 @ 15:10 CET
    Dysan, saj nisem niti nič rekla, da je kaj narobe. Le dopolnila sem. Včeraj sem po 60 letih ponovno gledala film "Na svoji zemlji" (prvič sem ga gledala leta 1948 pred dobravsko osnovno šolo. Spominjam se velikega platna in ljudi, ki smo v glavnem stoje gledali ta prvi slovenski film, ki so ga posneli v Baški grapi, ker je bilo srce partizanstva in IX Korpusa). V filmu je bilo pojasnjeno na zemljevidu kako je potekalo osvobajanje Primorske in tudi Trsta. Obroč je naredila 4. armada jugoslovanske armije, v kateri so bili Srbi, Bošnjaki, Slovenci in kozaške enote ter tudi drugi, a glavno nalogo je izpeljal IX. Korpus, saj so potekale priprave in boji že veliko prej, kot so le ti in zavezniki novozelandske bojne divizije izkrcali v Tržiču in prišli v Trst 2. maja 1945.

    LP Tatjana


    Trst je osvobodila slovenska vojska IX. Korpusa

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 22. januar 2009 @ 13:09 CET
    SVOBODNA SLOVENIJA

    Slovenci kremeniti, le stopimo v korak,
    da osvobodimo svoj domači prag!
    Čez gore, polja, po svetu naj doni;
    Slovenija junaška, svobodna bodeš ti.
    Mladeniči, mladenke, vi starci in žene,
    za svobodo našo vsi naj se bore!
    Čez gore ...

    Svoboda res je zlata, svoboda nam je vse,
    zanjo, če bo treba, vsakdo naj umre.
    Čez gore ...

    Sovrage vse zatrimo, očistimo zemljo,
    da si izgradimo Sloven'jo združeno!
    Čez gore ...



    Ilegalno delovanje partiznov v Trstu - izpoved

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 10. februar 2009 @ 11:29 CET
    VINKO ŠUMRADA RADOŠ (1916–1990) je bil rojen v Podgori kot zadnji od petih otrok. Končal je meščansko šolo in se v Trbovljah izučil za trgovino. Delal je nekaj časa v gozdu in se potem zaposlil v Špetnakovi trgovini v Markovcu. Ker je bil vešč pisarniškega poslovanja, je pozneje dobil službo v štabu za gradnjo obrambne linije, tako da je kapitulacijo stare Jugoslavije dočakal v uradu v Cerknici. Od začetka vojne je deloval v odporu, kmalu pa je odšel v partizane. Tam je dobil partizansko ime Radoš. Do kapitulacije je bil komisar Gradnikove brigade, potem je šel na Primorsko in v ilegalo v Trst, kjer je pod vodstvom Martina Greifa pomagal organizirati 10.000 oboroženih mož za aprilsko revolucijo. Po vojni je bil major in postal okrožni sekretar v Mariboru, kjer je spoznal prvo ženo in si ustvaril družino. Vinko Šumrada je bil potem poslanec, minister za mline in žage, nazadnje pa je delal v podjetju Žito Ljubljana.

    Pisati začel med ofenzivo, ko ga je pretresla tragedija družine v Viševku. Pisal je vso vojno in nekaj tudi po njej. V knjigi so njegove pesmi izšle leta 1967 kot zbirka Ulaka, ki je doživela razširjen ponatis 1972. V njih občuteno opisuje vojne dogodke in vtise.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,46 seconds