Ljudje, ki v spanju smrčijo, in ljudje, ki imajo težave z dihanjem, med spanjem porabijo veliko več kalorij kot ljudje, ki med spanjem nimajo težav. Tisti s spalnimi motnjami dnevno porabijo kar 373 kalorij več v primerjavi z ljudmi, ki doživljajo manjše motnje spanja.
Znanstveniki menijo, da je za to mogoče kriviti živčni sistem, ki ga sprožajo smrčanje in dihalne motnje. Po drugi strani so raziskovalci ugotovili, da takšni ljudje zaradi prevelike porabe ponoči podnevi veliko bolj hrepenijo po hrani in so večinoma preleni za kakršne koli športne aktivnosti.
Strokovnjaki so v študiji izpostavili tudi problem partnerjev smrčačev, ki imajo zaradi takšnega spanja še večje težave kot ljudje, ki sami smrčijo, saj so zaradi motenega nočnega počitka pogosto zelo utrujeni. Prav tako je tovrstne motnje mogoče povezati z visokim krvnim tlakom in s kardiovaskularnimi težavami.
Vir: svarog.org
|