NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Nekaj učinkovitih napotkov za varčevanje   
    četrtek, 25. september 2008 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Podražitve življenjskih dobrin so v zadnjem času postale del našega vsakdana. Statistični podatki kažejo, da so se plače v prvi polovici leta v primerjavi z enakim obdobjem leta 2004 povišale za 30 odstotkov, medtem ko so se cene kruha in drugih izdelkov iz žit povišale za 20 odstotkov, mleka, mlečnih izdelkov in jajc za 36 odstotkov, olja in maščob za 33 odstotkov, cene sadja za 24 odstotkov in stanovanja za 31 odstotkov.

    V celoti to pomeni, da si lahko zdaj privoščimo 8 odstotkov več žitaric in 5 odstotkov več sadja, mleka in mlečnih izdelkov ter maščob pa si lahko privoščimo za 4 oziroma 2 odstotka manj.

    Rast cen se je začela leta 1999 pri nafti, nadaljevalo pa se je z dvigom kakovosti izdelkov, ki so na trg prihajali iz Indije in Kitajske. Povpraševanje se je dvignilo, s tem pa tudi cene, še posebno pri omenjenem trgu, je pojasnil direktor Ekonomskega inštituta Pravne fakultete France Križanič. Vendar položaj ni tako slab. V prihodnosti bomo tudi mi imeli delovna mesta za oskrbovanje Indije in Kitajske, je o mednarodni menjavi z vzhodnima izvoznicama prepričan Križanič. Zdaj pa bi lahko pomagala skupna evropska politika. Evropa je namreč preskrbljena z vsemi prehrambnimi izdelki, kot so meso, žito in krompir, je dejal Križanič in dodal, da bo omejena proizvodnja slej ko prej odpravljena in ponudba hrane bo večja. Tako cene hrane ne bodo več naraščale, na svetovnem trgu pa bi se lahko živila celo pocenila.

    Vse dražja je tudi nafta, ki se podraži vedno, ko območja naftnih ploščadi zajamejo viharji, tako kot na primer zadnji vihar Gustav v Srednji Ameriki. Rafinerije namreč takrat zaprejo, kar vedno vpliva na cene nafte. Ta sicer ni več stvar prihodnosti, saj proizvodni stroški rastejo, donosi pa padajo, je pojasnil Križanič in dodal, da bo sčasoma na tem področju prevladala nova tehnologija, kot so hibridni avtomobili. Zanimivo pri gorivu pa je tudi, da so proizvodni stroški dizla manjši, vendar je povpraševanje po njem povzročilo višje cene kot pri bencinu. Pri nakupu avtomobila z dizelskim motorjem je tako najbolje preveriti porabo goriva in ceno avtomobila, da vidite, ali se nakup sploh izplača. Zdaj so stroški vozila z dizelskim motorjem v primerjavi z bencinskim približno enaki, je dejal France Križanič.

    Stroka torej meni, da se bo rast cen omejila, vendar hrana v primerjavi z obleko, obutvijo ali belo tehniko kljub temu še dolgo ne bo tako poceni. Skok cen navzgor pri tem ni prizadel le najrevnejših, temveč tudi srednji razred, zato je vse bolj aktualno varčevanje z gorivom in ogrevanjem stanovanja, medtem ko je varčevanje pri hrani smiselno, dokler na račun prihrankov ne zmanjšamo kakovosti hrane, ki jo zaužijemo.

    Kapljica na kapljico…
    Poraba goriva avtomobila je za voznika zagotovo med najpomembnejšimi dejavniki, zato je njeno zmanjšanje pomembno vodilo snovalcem novih avtomobilov in tehnologij. K zmanjšanju porabe svojega jeklenega konjička lahko veliko pripomorete tudi sami. Z upoštevanjem nekaterih praktičnih pravil je lahko prihranek goriva presenetljivo visok.

    Vžgem in grem
    Ogrevanje hladnega motorja na mestu ni potrebno, je dejal vodja projektov pri AMZS Andrej Brglez. Ko motor vozila steče, lahko speljemo. Motor namreč ogrejemo med vožnjo, in sicer z vožnjo v nižjih motornih vrtljajih. Takoj ko pa speljemo, prestavimo v višjo prestavo.

    Preverjajte tlak v pnevmatikah
    Najmočnejša »zaviralca« gibanja vozila sta zračni in kotalni upor. Velikost prvega je odvisna od oblike vozila in je ne moremo poljubno spreminjati, lahko pa preprečimo, da bi po nepotrebnem prevažali strešne nosilce, kovčke in podobno. Strešni nosilci namreč porabo goriva povečajo za 0,7 litra, strešni kovčki za 1,5 litra in kolesa, pritrjena na streho, 2 litra goriva na 100 kilometrov. Kotalni upor povzročajo pnevmatike, ki so velik porabnik goriva. Da bi ga porabili manj, je treba redno, vsaj enkrat na dva meseca, preverjati tlak v pnevmatikah. Razlika 0,5 bara na primer povzroči 5 odstotkov večjo porabo goriva, za polovico manjši tlak od priporočenega pa porabo poveča za kar 40 odstotkov, je pojasnil Brglez.

    Vozite enakomerno
    Predvidevanje je mati modrosti. S pozornim spremljanjem prometa in aktivnim odzivanjem na dogodke okoli nas lahko vozimo bolj mirno, tekoče in varno, pa tudi bolj varčno, saj se izogibamo močnim zaviranjem in pospeševanjem. Seveda je na primer pred ovinki treba zmanjšati hitrost, a z enakomernejšo vožnjo se lahko enako varno odpeljemo skozi ovinek, pri tem pa še privarčujemo nekaj goriva.

    Varčno, a ne po polžje
    Počasno pospeševanje do želene hitrosti ni prava tehnika dinamično-varčne vožnje. Tako je veliko moč motorja v nižjih prestavah mogoče izkoristiti za bolj dinamično pospeševanje, ki skrajša čas, potreben za dosego želene hitrosti. Povedano drugače: čim hitreje pospešiti do 100 km/h in nato voziti v peti prestavi z zelo malo plina je gospodarneje kot s polovičnim plinom voziti v nižjih prestavah.

    Izberite pravo prestavo
    Izbira primerne prestave in pravilnega trenutka za prestavljanje je ključna za doseganje dinamično-varčne vožnje, je dejal Andrej Brglez. Pri dizelskih motorjih lahko tako v višjo prestavo prestavimo pri 2000 vrtljajih, pri bencinskih pa pri 2500 vrtljajih v minuti. Med 50 in 70 km/h je že mogoče voziti v najvišji prestavi – 70 km/h v četrti prestavi na primer pomeni 40 odstotkov večjo porabo goriva, kot če bi vozili v peti prestavi.

    Manj prtljage
    Imate v prtljažniku tudi poleti snežne verige? V tem času predstavljajo le dodatno, nepotrebno težo, zaradi katere je večja tudi poraba goriva. Za primer: 20 kilogramov dodatnega tovora dvigne povprečno porabo goriva za en odstotek, je pojasnil Brglez. Nepotrebne reči torej pustite doma, še zlasti v mestnem prometu, kjer veliko pospešujete in zavirate; večja ko je masa avtomobila, več energije porabite za pospeševanje in zaviranje.

    V tujini je način varčevanja tudi »carsharing«
    Ena od rešitev, kako privarčevati pri avtomobilu, je tudi souporaba avtomobilov ali »carsharing«. Tak sistem na primer že 15 let deluje na Bavarskem, kjer se v številnih mestih ob konicah promet skoraj ustavi. Sistem souporabe avtomobila deluje tako, da je mogoče s kartico z vgrajenim čipom in geslom na številnih krajih v mestu odpreti trezor, v katerem so shranjeni ključi avtomobila in listek, na katerem je naveden kraj, kje je avto parkiran. Rezervacije so mogoče po telefonu ali internetu, ljudje pa za uporabo avtomobila plačujejo mesečno naročnino, posebej pa se obračunajo še prevoženi kilometri in porabljen čas. Tak sistem je primeren za vse, ki na leto prevozijo manj kot šest tisoč kilometrov. Vendar pri nas ta sistem ne deluje, po mnenju Andreja Brgleza še lep čas ne bo našel privržencev. »Naša mesta so premajhna, časovno-prostorske poti so se spremenile do te mere, da bi to pretirano otežilo posameznikov vsakdan, ne nazadnje je navezanost na 'svoj' avto pri nas verjetno prevelika, da bi take poskuse prenesli brez 'bolečin'.«

    Varčevanje pri ogrevanju stanovanja je na splošno treba obravnavati v več sklopih: varčevanje z energijo, varčevanje pri sanitarni topli vodi, prezračevanju in varčevanje pri električni energiji. V celoti gledano pri ogrevanju stanovanja lahko privarčujemo z brezplačnimi ukrepi, ukrepi z manjšimi investicijskimi stroški in večjimi stroški, je pojasnil energetski svetovalec Franci Kalan.

    Ne pretiravajte s temperaturo
    Brezplačno lahko privarčujemo tako, da stanovanje prezračimo s kratkim prepihom in znižamo temperaturo zraka v prostorih. Ena stopinja Celzija manj v prostoru nam prinese od 6 do 7 odstotkov manjšo porabo energije, je dejal Kalan in dodal, da stanovanje ogrevati na 23 ali 24 stopinj Celzija nima smisla. V prostorih, kjer se ne zadržujemo veliko, namreč zadostuje 21 stopinj Celzija, v kopalnici je prava temperatura 24, v kuhinji pa 23 stopinj Celzija. Nižjo temperaturo v prostoru imejte tudi ponoči, in sicer jo pol ure pred spanjem znižajte za štiri ali pet stopinj Celzija.

    Radiatorje pustite proste

    Radiatorjev ne pokrivajte s perilom in ne sušite oblek na njih, temveč jih pustite proste, da lahko toplota kroži. Prav tako je nujno iz radiatorjev, kjer se zadržuje zrak, le-tega izpustiti, saj v nasprotnem primeru ne bodo oddajali optimalne toplote, je opozoril Kalan.

    Zatesnite okna
    Če okna ne tesnijo, gre za nepotrebno izgubo energije. Zatesnjena okna so ravno tako pomembna pozimi, ko lahko spustimo rolete in s tem privarčujemo do 15 odstotkov. Plast zraka med oknom in roleto namreč zadržuje toploto in pripomore pri varčevanju.

    Peč naj bo čista
    Peč očistite saj, saj boste s tem prihranili 5 do 6 odstotkov. Tu ne gre le za varčevanje, temveč tudi za protipožarni ukrep. Tako naj bodo dimnik, peč oziroma gorilnik in kotlovnica vedno očiščeni.

    Majhne naložbe, veliki prihranki
    Z manjšimi investicijskimi izdatki lahko dopolnite toplotno izolacijo, namestite termostatske ventile, kupite novejši gorilnik in podobno. S tem boste na začetku zapravili nekaj denarja, vendar se bodo kmalu pokazali veliki varčevalni učinki.

    Ekonomično na dolgi rok
    Med večje naložbe lahko štejemo spremembo celotnega ogrevalnega sistema v, seveda, bolj ekonomičen sistem. Najbolj ekonomičen sistem je ogrevanje iz toplarne, s katerim prihranite do 40 odstotkov, sicer pa so sodobne rešitve menjava kurilnega olja ali zemeljskega plina za biomaso, sončno energijo in druge obnovljive vire energije.

    Električna energija? Nikakor!
    Kot vsi energetski svetovalci tudi Franci Kalan močno odsvetuje ogrevanje prostorov z električno energijo, tudi pri ogrevanju sanitarne vode. Če ni druge rešitve, električno energijo, če se le da, uporabljate od 22. do 6. ure. Takrat je cena elektrike 38 odstotkov nižja kot sicer.

    Nakupovanje v trgovinah že dolgo ni več le preprosta zadovoljitev osnovnih življenjskih potreb, temveč je postalo tudi del našega družabnega življenja, zabava in možnost, da zapravljamo čas. Zato ni več naključje, da naše nakupe vodi vrsta prodajnih trikov. Varčevanje na račun kakovosti hrane se na dolgi rok gotovo ne obnese, kar se tiče zavajanj z raznimi akcijami, pa je Zveza potrošnikov Slovenije pripravila nekaj priporočil za »pametno« nakupovanje, v katerih kupce opozarja na trike, s katerimi trgovci želijo prodati čim več in čim dražje.
    1. Precenite cene! »Ugodna« cena ni vedno res ugodna, sploh pa ni nujno najugodnejša. Ne verjemite zgolj napisom, ampak se prepričajte sami.
    2. Trgovska blagovna znamka ne pomeni nujno tudi najugodnejše cene v skupini istovrstnih izdelkov, kot bi morda pričakovali. Pred nakupom vsekakor preverite cene drugih blagovnih znamk.
    3. Bodite pozorni nakupovalci. Cenovni razponi med istovrstnimi izdelki so zelo veliki. Najdražji koruzni kosmiči so denimo več kot štirikrat dražji od najcenejših.
    4. Primerjajte cene istovrstnih izdelkov na kilogram, liter... Le tako boste dobili predstavo, koliko stane vaš izbrani izdelek v primerjavi z drugimi iste vrste.
    5. Veliko pakiranje ni nujno najcenejše. Primerjava cene na kilogram izbranega izdelka v manjšem in velikem pakiranju lahko na vaše presenečenje razkrije, da boste za kilogram izdelka v manjšem pakiranju odšteli celo manj.
    6. Določite si zgornjo mejo cene, ki ste jo za izdelek še pripravljeni plačati. Pred nakupom preverite tudi okvirni razpon cen na kilogram pri izdelkih.

    Sabina Lokar, revija Nika
    www.dnevnik.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.dnevnik.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Nekaj učinkovitih napotkov za varčevanje | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,82 seconds