NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    14. sarajevski filmski festival   
    torek, 19. avgust 2008 @ 05:01 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Iz Sarajeva za Pozitivke Manja Žugman Širnik

    V petek, 15. avgusta, je odprl vrata v svet filma že 14. sarajevski filmski festival, ki velja za največjega na področju jugovzhodne Evrope, hkrati pa je najbolj obiskan kulturni dogodek v Bosni in Hercegovini. Vsa leta svojega delovanja gosti številne velikane filmske umetnosti. Njihovi filmi in srečevanja z njimi predstavljajo inspiracijo mladim talentom in slikajo mnoge nepozabne trenutke številnih obiskovalcev. Dogajanje spremlja več kot sto tisoč gledalcev, programa pa se udeleži tudi okrog štirideset tisoč otrok.

    Odprtje velikega dogodka je zaznamoval bosansko-hercegovski film Sneg v režiji Aide Begić, ki je v letošnjem letu v Cannesu prejel nagrado v sklopu posebnega programa.

    Cilj sarajevskega filmskega festivala je promovirati filmsko produkcijo, mlade avtorje in eminentne režiserje, gostom pa ponuditi priložnost neposrednega srečanja z ustvarjalci filmske industrije, sodelovanja v odprtih diskusijah in bogatenja svojega vedenja o sedmi umetnosti – filmu. Predstavlja avtorje iz Evrope in sveta ter jim daje enkratno priložnost za izmenjavo informacij, znanj, izkušenj kakor tudi svežih idej. Posebno pozornost posvečajo mladim avtorjem, producentom in režiserjem, ki se lahko predstavijo z najnovejšimi projekti in produkcijami, hkrati pa se uspešno vključijo v dogajanje na evropskem in svetovnem filmskem prizorišču.

    Festivalski repertoar

    Program izvaja dve temeljni komponenti, in sicer kategorijo tekmovalnih in kategorijo netekmovalnih filmskih izdelkov. Osrednji poudarek je na filmskih produkcijah in avtorjih jugovzhodne Evrope, ki se med seboj pomerjajo v podkategorijah igranega, kratkega in dokumentarnega filma.

    V kategoriji tekmovalnega filma – igrani film – se za nagrado srce Sarajeva za najboljši film poteguje deset filmov; in sicer slovenski film režiserja Blaža Kutina z naslovom Nikoli nisva šla v Benetke, predstavlja se hrvaško-bosansko-hercegovska koprodukcija Buick riviera režiserja Gorana Rušinovića, srbski film Četrti človek v režiji Dejana Zečevića, zvrstila se bodo še Dekleta madžarske režiserke Anne Faur, madžarsko-nemška koprodukcija z naslovom Delta v režiji Kornela Mundruczoja, film Marec nemškega režiserja Klausa Händla, bosansko-hrvaška koprodukcija Kino Lika Daliborja Matanića, od turških filmov pa bodo predvajani film Jesen avtorja Özcana Alperja, Točka režiserja Dervisa Zaima ter film Moja Marlon in Brando avtorja Hüseyina Karabeyja.

    V tekmovalnem programu – kratki film – se za osvojitev nagrade pomerja šestnajst režiserjev s svojimi izdelki. Med temi se predstavljata slovenska filma Vsakdan ni vsak dan avtorja Martina Turka in Vem režiserja Jana Cvitkoviča.
    V tekmovalnem programu – dokumentarni film – pa se izmed petnajstih kandidatov predstavlja slovenski dokumentarec Previsoko nebo, pretrda zemlja režiserja Rudija Urana.

    Žirijo letošnjega tekmovalnega dela sestavljajo turški režiser Nuri Bilge Ceylan, britanski režiser Hugh Hudson, znana hrvaška igralka Marija Škaričić, direktor Match factory iz Nemčije Michael Weber ter umetniška direktorica italijanskega filmskega festivala Taormina Deborah Young. Glavni kriterij pri ocenjevanju temelji na kvaliteti filma.

    Srce Sarajeva

    V vsaki kategoriji tekmovalnega programa je podarjena nagrada srce Sarajeva za najboljši film. Zmagovalnemu igranemu filmu se dodeli nagrada v vrednosti 25000 evrov, najboljšemu kratkemu in dokumentarnemu pa pripade po 3000 evrov. Žirija izbere tudi najboljšega igralca in igralko ter jima dodeli 2500 evrov; vsa leta pa se podeljuje še tako imenovana specialna nagrada žirije, ki v kategoriji tekmovalnega igranega filma znaša 10000 evrov, ob tej pa v kategoriji dokumentarca še dve po 1000 evrov.

    Ob glavnih nagradah podeljujejo tudi partnerske. Nagrada UIP (United International Pictures) pripada izbranemu najboljšemu kratkemu filmu in mu daje možnost pridružiti se nadaljnjemu tekmovanju v kategoriji kratkega filma za nagrado EFA (European Film Academy).

    Nagrada za človekove pravice v vrednosti 3000 evrov se podeli tekmovalni dokumentarni izvedbi, ki najbolj kvalitetno in v vseh svojih razsežnostih obravnava ter predstavi tematiko človekovih pravic. Avtorji se s svojimi deli pomerjajo v prijateljskem duhu brez kakršnihkoli razlik kot so rasa, barva, jezik, politično prepričanje, nacionalno ali družbeno poreklo ter pravni položaj.
    Mednarodna nagrada CICAE (The International Confederation of Art Cinemas) je podeljena v sekciji tekmovalnega programa za izbrani igrani film kot pomoč in podpora pri njegovih prihodnjih predstavitvah in distribuciji.
    Ob omenjenih naslovih je najobetavnejšim avtorjem dodeljena še vrsta drugih nagrad kot so razne štipendije, ki predstavljajo bodisi pomoč pri realizaciji že zasnovanega projekta bodisi podporo pri nadaljnjem izobraževanju in ustvarjanju.

    Festivalsko dogajanje

    Program je zasnovan zelo raznoliko. V sekciji imenovani V fokusu se zavzemajo za dodelavo, promocijo in pospeševanje kinematografije Albanije, Bosne in Hercegovine, Črne Gore, Grčije, Hrvaške, Cipra, Malte, Makedonije, Romunije, Slovenije, Srbije, Turčije, z letošnjim letom pa tudi Avstrije. Filmi iz teh delov sveta kljub njihovi izjemni kvaliteti pogosto niso bili deležni sodelovanja na velikih filmskih festivalih, tako pravijo, da so bili v preteklosti off, danes pa imajo svoje mesto v fokusu. V tem razdelku se predstavlja slovenski film režiserja Damjana Kozoleta z naslovom Za vedno, ki razkrije, da se izza fasade uspešnega para skrivajo trenutki slabosti, prevar, frustracij in travm iz mladosti.

    V razdelku Novi tokovi predvajajo raznovrstne igrane filme iz vsega sveta, hkrati pa odkrivajo kreativne mlade ustvarjalce in režiserje, čvrstega značaja, ki v svojih izdelkih rušijo in spreminjajo norme ter pozitivno premikajo meje tistega, kar je že videno in poznano.

    Predstavljajo sliko različnih smeri, v katerih se danes razvija neodvisni film.
    Panorama zajema predvsem provokativne in estetsko izzivalne filme ter mednarodne avtorje, ki so postali 'ogrožena vrsta'. Zaobjema širše geografsko področje, predstavlja mlade režiserje s svojimi prvenci in umetnike veterane.
    Posvečeno vsako leto predstavi brezkompromisnega inovativnega avtorja, katerega izdelki rušijo filmske in družbene tabuje, obiskovalcem pa ponudi enkratno priložnost srečanja z eminentnim filmskim umetnikom ter izmenjavo mnenj in izkušenj. Letošnji sarajevski filmski festival je posvečen režiserju Toddu Haynesu, zategadelj je v sekciji predvajanih osem njegovih filmov Far from heaven, Dottie gets spanked, Safe, I'm not there, Poison, All that heaven allows, Assassins: a film concerning Rimbaud in Velvet Goldmine.

    Za romantičen ogled filma pod zvezdami na velikem platnu je poskrbel oddelek Open air, ki je v prvih letih svojega delovanja predvajal hollywoodske filmske hite, v zadnjem času pa prikazuje predvsem premiere novih bosansko-hercegovskih filmov, kvalitetno ameriško in evropsko produkcijo ter dokumentarce preteklih let. Filmi so prikazani v spremljavi gostov, producentov, igralcev in režiserjev, ki svoj izdelek publiki tudi osebno predstavijo. Na open air sceni se v letošnjem letu predstavlja film Traktor, ljubezen in rock'n'roll režiserja Branka Djuriča. Podobno zanimanje obiskovalcev izzove še program Midnight Meetings, kjer vsekakor ne gre za prikaz filmskih produktov z nasilno vsebino, ampak za predvajanje sodobnih filmov in inovativnih avtorskih pristopov, komuniciranje z novim filmskim jezikom, prikazovanje provokativne tematike in kontradiktornih ocen kritike, ki vzpodbudi posebno zanimanje gledalcev in dogajanju vtisne svojevrsten pečat.

    Mlade režiserje, igralce in obiskovalce združuje leta 2003 rojena scena TeenArena, ki predvaja tematiko, namenjeno sodobni mladi generaciji (13−19 let) Vsako leto iz svojih vrst določijo žirijo, ki skupaj z gledalci izbere najboljši teenfilm in organizira mnoga druženja, namenjena diskusiji, argumentiranju trditev in širjenju znanja na področju filmske umetnosti.

    S ciljem filmsko ustvarjalnost približati tudi najmlajši generaciji izvajajo poseben program za otroke, stare od 2 do 12 let. Že osem dni pred začetkom osrednjega festivalskega dogajanja organizirajo posebne avtobusne prevoze iz vseh delov Bosne in Hercegovine v glavno mesto, kjer se v prostorih občine Stari grad najmlajši družijo in spajajo prijetno s koristnim.
    Med tako imenovanimi specialnimi projekcijami, ki zajemajo šest filmskih zgodb iz različnih delov sveta, se predstavlja slovenski film Estrellita režiserja Metoda Pevca.

    2. Sarajevo Talent Campus

    Po zgledu berlinskega mednarodnega filmskega festivala in Berlinale Talent Campusa festival letos že drugo leto organizira in izvaja tako imenovan Sarajevo Talent Campus; platforma za izobraževanje in kreativne projekte novih filmskih ustvarjalcev, študentov filmske režije in mladih strokovnjakov s ciljem oblikovati in se vključiti v mednarodno profesionalno mrežo ter sodelovati v kritični presoji izkušenj. V okviru projekta Sarajevo mesto filma pa najperspektivnejšim omogoči snemanje kratkega filma.
    V letošnjem letu je iz trinajstih držav prispelo več kot 250 prijav za sodelovanje. Komisija je potrdila udeležbo osemdesetim kandidatom (režiserjem, scenaristom, igralcem, producentom), časti pa bosta deležni tudi slovenski igralki Ula Furlan Molk in Inti Šraj ter režiserki Mirjam Hlastan in Sonja Prosenc. Na organiziranih predavanjih, seminarjih in delavnicah bodo mladim svoje znanje in izkušnje posredovali mnogi ugledni strokovnjaki, med katerimi lahko preberemo tudi imena slovenskih eminentnih gostov Slavoj Žižek, Dane Hočevar in Damjan Kozole.

    Premierno uprizoritev bo doživelo pet izbranih bosanskih filmov, ki so plod preteklega leta in ustvarjanja (Alenino potovanje, Mahala, Sarajevska pomlad, Vidimo se v Sarajevu, Šoping). Zgodbe pripovedujejo o svetlih in temnih straneh vsakdanjika, mladostni ljubezni, ki je najlepša, a hkrati najbolj destruktivna stvar na svetu, o duhu Sarajeva in njegovi edinstvenosti ter o vzporednem življenju, ki teče za vrati velikega nakupovalnega središča, kjer se zdi, da vsakdanje težave sploh ne obstajajo.

    Fondacija Katrin Cartlidge

    Britansko filmsko igralko Katrin Cartlidge poznamo iz filmov Karieristke, Lom valov in Pred dežjem. Igralkina nenadna smrt leta 2002, ki je razburkala svetovno javnost, je vzpodbudila njene prijatelje in filmske profesionalce, da v spomin na njeno življenje in delo formirajo Fondacijo Katrin Cartlidge, ki bo podpirala ustvarjalno delo nadarjenih mladih umetnikov. V ta namen vsako leto izberejo kustosa, ki novemu kreativnemu talentu filmske umetnosti dodeli enoletno štipendijo za nadaljnje izobraževanje in razvoj. Letošnji kustos fondacije je Danis Tanović, režiser filma Nikogaršnja zemlja, v katerem je eno osrednjih vlog odigrala Katrin Cartlidge.

    V letošnjem letu bo predvajanih 174 filmskih izdelkov. Festivalsko dogajanje bodo popestrili mnogi glasbeni umetniki, med njimi Magnifico & Turbolenza, hrvaška pevka Nina Badrić, Bajaga in inštruktorji, glasbena skupina Jinx … Med uglednimi gosti se bodo zvrstili italijanski igralec Salvatore Cantalupo, britanski režiser Hugh Hudson in režiserka Sharon Maquire, poznana po romantični komediji Dnevnik Bridget Jones, režiser Charlie Kaufman pa bo predstavil svoj režiserski prvenec Sinegdoha (New York). Poseben pečat bo vtisnila prisotnost znanega igralca in oskarjevca Kevina Spaceya, ki bo 23. avgusta s projekcijo filma Pripeljite osumljene in podelitvijo nagrad v Narodnem gledališču svečano zaključil festivalsko dogajanje.

    Avtorica Manja Žugman Širnik

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • 14. sarajevski filmski festival | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,54 seconds