NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Bog kot izvor sektaške morale   
    nedelja, 3. avgust 2008 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: MC

    Pazi na to, kar ti danes zapovedujem! Glej, pregnal bom pred teboj Amoréjce, Kánaance, Hetejce, Perizéjce, Hivéjce in Jebusejce. Varuj se, da ne skleneš zaveze s prebivalci dežele, v katero prideš, da ne postanejo past v tvoji sredi! Temveč podrite njihove oltarje, razbijte spomenike in posekajte njihove svete kole! Kajti ne smeš se priklanjati drugemu bogu, ker je GOSPODOVO ime »Ljubosumni«, ljubosumen Bog je. (Biblija, 2 Mz 34)

    Nevarnost vere je v tem, da sicer normalnim ljudem dovoljuje obirati sadove norosti in jih šteti za svete. Ker sleherno generacijo otrok učimo, da verskih trditev ni treba utemeljevati tako kakor druge, civilizacijo še zmerom oblegajo vojske absurda. Celo danes se še pobijamo zaradi starodavne književnosti. Kdo bi si misli, da je kaj tako tragično nesmiselnega sploh mogoče? (Sam Harris, End of faith, 2004)

    Ljudje nikoli ne delajo zla tako temeljito in s takim navdušenjem kakor takrat, ko to počnejo zaradi verskih nazorov. (Blaise Pascal)

    Veliko, neizrekljivo v osrčju naše kulture je monoteizem. Iz barbarskega besedila bronaste dobe, poznanega kot Stara zaveza, so se razvile tri religije, uperjene proti človeku – judovstvo, krščanstvo in islam. To so religije nebeškega boga. So dobesedno patriarhalne – njihov bog je vsemogočni oče – od tod pa izvira dvatisočletna mržnja do žensk v vseh tistih deželah, ki jih tlačijo nebeški bog in njegovi moški poslanci na zemlji. (Gore Vidal)

    Kar se Janezek nauči, to Janezek zna. Očetje svoje zablode prenašajo na sinove in zablode učiteljev običajno postanejo tudi zablode učencev. To je veljalo v vseh, morda še toliko bolj v svetopisemskih časih, ko še ni bilo knjižnic in interneta. Za Mojzesom je prišel Jozue, ki je bil do smrti izumitelja judovske vere njegov prvi pribočnik. In tudi zanj bi lahko rekli – kar se Jozuek nauči, to Jozuek zna. Če se je Jozue od Mojzesa naučil zgolj operativno taktične zvijačnosti, je strateška navodila za osvajanje obljubljene dežele dobil direktno od svojega boga. Tako se je zgodilo, da je nadobudni in ambiciozni Nunov sin najprej zabredel v reko Jordan, nato pa še v reko krvi. Mojzes je božje ljudstvo pripeljal na kraj zločina, umazani del posla pa je opravil Jozue.

    Prva bitka in hkrati ena izmed najbolj opevanih zmag, ki je bila izbojevana pod poveljstvom »politkomisarja« Jozue, se je zgodila v Jerihi. Obleganje Jerihe se je končalo z pogromom nad premaganci v značilni barbarski maniri, ki jo določa izreka »Vae Victis!« Znamenite besede, ki pomenijo »Gorje premaganim!«, izhajajo iz kasnejših časov. Izrekel naj bi jih keltski poveljnik Bren, potem ko je od premaganih Rimljanov zahteval za težo svojega meča večji kupček zlata, kot je bilo sprva dogovorjeno. Kulturna raven barbarskih Keltov, ki so leta 390 pred našim štetjem pod vodstvom Brena oplenili Rim, je bila očitno že višja od kulturne ravni judovskih plemen v času Mojzesa. Pa tudi Bren je bil predvsem pragmatičen vojskovodja, ne pa verski fanatik, kakršen je bil Jozue. Če bi Bren prisluhnil nasvetom svojega poganskega boga, bi Rimljane verjetno doletela podobna kruta usoda, kot je doletela prebivalce Jerihe.

    Zgodovinsko resničnost bitke pri Jerihi, ki je tako globoko zaznamovala židovsko zavest, je težko dokazati. Dogodek je sicer dokaj natančno opisan v Bibliji, za Biblijo pa bi težko rekli, da pri resnih zgodovinarjih velja za verodostojen in zanesljiv vir zgodovinskih podatkov. Svetopisemska zgodba o obleganju Jerihe, pri kateri se bog vpleta v dogajanje, tako da s čudeži ali z nasveti pomaga eni od vojskujočih se strani, je vsaj tako »zgodovinska« kot Homerjeva Iliada, v kateri Danajci oblegajo Trojansko obzidje. Ko gre za bogove in njihovo pomoč, je razlika samo v številu in stopnji pristranskosti. Svetopisemski viri ne navajajo, da bi nesrečni branitelji Jerihe bili deležni nebeške asistence. Kljub redukciji bogov na enega samega v primeru Jerihe, je obleganje Troje vsaj v nečem realnejše od obleganja Jerihe. Vpletanju nadnaravnih bitij z Olimpa navkljub, je Trojansko vojno nazadnje odločila človeška (Odisejeva) zvijačnost. Prevara Danajcev z lesenim konjem se zdi veliko bolj mogoča, kot pa metoda, ki so jo uporabili Judje. V zgodbi o Jerihi naj bi se mogočno jerihonsko obzidje posulo zgolj zaradi kričanja vojščakov in trobljenja na rogove, kar se seveda ni moglo zgoditi brez »božje pomoči«. Že zaradi smešnega vokalno-inštrumentalnega podiranja obzidja bi lahko rekli, da je bitka pri Jerihi komaj kaj več kot obskurna pravljica za otroke. Na žalost pa je pravljica o kričanju in trobljenju v ovnove rogove, ki ga je pred naskokom na Jeriho uprizorila od boga izbrana drhal, mnogo več, kot samo malo bolj kruta različica orkovskega obleganja Minas Tiritha iz Gospodarja prstanov. Še posebej, če imamo v vidu škodljive posledice za otroško psiho.

    Ameriški znanstvenik in psiholog George Tamarin, ki je več let preživel v Izraelu, je leta 1966 opravil zanimivo in poučno raziskavo med več kot tisočimi izraelskimi osnovnošolci, ki so bili stari od osem do štirinajst let. Pokazal je, kako zelo vpliva verska indoktrinacija na moralno presojo otrok. V ta namen je izbral svetopisemsko besedilo, ki opisuje bitko pri Jerihi. Zgodba o Jerihi namreč še vedno predstavlja pomembno vlogo v izobraževalnem procesu izraelskih otrok in Tamarin je priznal, da je to glavni razlog, zakaj je v svojem preizkusu izbral prav ta in ne kateri drugi opis genocida, ki jih sicer v Svetem pismu kar mrgoli. Bolj pester izbor sadističnih orgij in masakrov, ki so jih zmagovalci izvršili nad poraženci, je težko najti še v kaki drugi knjigi. Po krutosti in širokem izboru nasilniških scen Iliada sicer ne zaostaja za Biblijo, razlika je samo v tem, da Iliade nihče ne ponuja kot temelj morale, še manj kot nekakšen vodnik, po katerem je treba živeti.

    Oglejmo si, kako je potekala Tamarinova raziskava. Otroci so morali najprej prebrati opis Jozuetove bitke pri Jerihi (Jozue 6,1-27):

    Ko so duhovniki sedmič zatrobili na rogove, je rekel Józue ljudstvu: »Kričite! Kajti Gospod vam je dal mesto. Mesto pa vam bodi predmet zakletve in vse, kar je v njem, bodi Gospodovo. (…)Vse, kar je srebrnega ali zlatega, ter bakreni in železni predmeti pa naj bodo posvečeni Gospodu in naj jih spravijo v Gospodovo zakladnico.« (…) Potem so po zakletvi pokončali vse, kar je bilo v mestu; od moža do žene, od mladeniča do starca, vola, ovce in osla z ostrim mečem. (…) Mesto in vse, kar je bilo v njem, pa so požgali z ognjem. Le srebro, zlato ter bakrene in železne predmete so spravili v zakladnico Gospodove hiše.

    Nato je Tamarin otrokom postavil preprosto moralno vprašanje: »Sta Jozue in izraelsko ljudstvo ravnala pravilno?« Šolarji so lahko izbirali med tremi odgovori in sicer: A – popolnoma se strinjam, B – strinjam se s pridržkom in C – sploh se ne strinjam. No, in kaj mislite, da so odgovorile »nedolžne« otroške dušice? Rezultat je pokazal, da se je kar 66 % otrok odločilo za odgovor A, 8 % za odgovor B in le 26 % za odgovor C! Oglejmo si nekaj najbolj značilnih odgovorov prve skupine:

    »Mislim, da so Jozue in Izraelovi sinovi ravnali pravilno, in sicer zato: Bog jim je obljubil deželo in jim dovoli, da jo zavzamejo. Če ne bi ravnali tako, kakor so, in če ne bi ubili nikogar, bi Izraelovim otrokom grozila nevarnost, da ji asimilirajo kot brezbožnike.«

    »Po mojem je imel Jozue prav, ko je pobil vse po vrsti, med drugim zato, ker mu je Bog naročil, naj iztrebi vsa druga plemena, da se izraelsko ljudstvo ne bi moglo asimilirati mednje in se navzeti njegovih slabih navad.«

    »Jozue je storil prav, ker so bili prebivalci tistega ozemlja druge vere, in ko jih je Jozue pobil, je izbrisal to vero z obličja sveta.«

    Vsa opravičila za Jozuetov genocid so že na prvi pogled povsem religiozne narave. Celo nekateri otroci, ki so izbrali odgovor C in so ravnanju Jozue nasprotovali, so to storili iz verskih razlogov. Tako je bilo mogoče prebrati tudi sledečo razlago:

    »Mislim, da je to narobe, ker so Arabci nečisti, in če kdo vstopi v nečisto deželo, sam postane nečist in deli njihovo prekletstvo.«

    Tu pa tam so se med nasprotniki popolnega uničenja zaslišali tudi bolj pragmatični glasovi, ki jih ni poganjal verski motiv, marveč razlogi ekonomske narave:

    »Mislim, da Jozue ni imel prav, saj bi ljudstvo lahko obdržalo živali.«

    »Mislim, da Jozue ni imel prav, saj bi ljudstvo lahko obdržalo lastnino Jerihoncev; če je ne bi uničilo, bi postala last Izraelcev.«

    Zdi se skoraj nemogoče, da bi lahko tako okrutne razlage nastale v glavah osnovnošolskih otrok, kaj šele v nedolžnih otroških srcih. V resnici so bila to lahko samo mnenja njihovih staršev ali splošna mnenja, ki so jih otroci črpali iz kulturnega – z religijo prepojenega okolja, v katerem so živeli. Kar se Jozuek nauči, to pač Jozuek zna. Otroci, ki so bili leta 1966 stari deset in malo več let, so danes odrasli državljani, ljudje v najboljših letih – vojaki, učitelji, politiki, mogoče celo visoki uradniki ali ministri v izraelski vladi. Zakaj se potem čudimo, da se pobijanje na Bližnjem vzhodu noče in noče ustaviti?! Sprašujemo se, kje so korenine sovraštva med tamkajšnjimi Judi in Nejudi. Niti geostrateški interesi velikih sil, še manj kake pretresljive kulturne razlike ali jasna rasna ločnica, ki bi se kazala v barvi kože ali v zelo drugačni fiziognomiji, ne more pojasniti sovražnosti, ki se s takšno trdovratnostjo prenaša iz generacije v generacijo. Po drugi strani pa se zdi, da za razumevanje konflikta povsem zadostujejo rezultati Tamarinove študije. Težko se je znebiti vtisa, da potencial za krvavo medsebojno obračunavanje narašča sorazmerno z gostoto religijskih simbolov, ki jih spremlja kolizija med seboj konkurenčnih bogov. Malo je krajev na zemeljski obli, kjer je tako malo svetosti in kjer je svetost življenja tako malo vredna, kot ravno v »sveti« deželi.

    Najbrž si ni potrebno delati utvar, da bi palestinski otroci, rojeni v isti deželi, ki jo je razdelila brutalna okupacija in vojna, odgovarjali zelo drugače, če bi jim postregli s prebiranjem opisa katerega izmed Mohamedovih vojaških podvigov. Leta 627 je Mohamed izbojeval pomembno zmago, ko je ubranil Medino pred konkurenčnimi arabskimi plemeni, ki so ob napadu sklenile zavezništvo s tam živečimi Judi. Gotovo bi le redki arabski otroci grajali preroka, ki je po zmagi svojih privržencev ukazal, naj se obglavi 700 judovskih moških in fantov, medtem ko je v suženjstvo poslal njihove matere, žene in otroke. Človek bi bil pripravljen pristati na tezo, da je genocidu zadnjega judovskega plemena v Medini botrovalo maščevanje zaradi izdajstva ali morda ekonomski razlogi, če ne bi Mohamed prizanesel tistim, ki so se spreobrnili v Islam. Vera je bila v vseh časih in na različnih straneh zelo dober razlog za ubijanje in zasužnjevanje.

    Jozuetova in Mohamedova ravnanja so bila dejanja pristnega barbarskega genocida. Vendar se celo barbarski Vandali, ki so postali nekakšen sinonim za tiste, ki izvajajo najhujše oblike opustošenja, niso nikoli tako znesli nad kakim premaganim mestom, kot so se Judje znesli nad Jeriho, tudi niso poklali ali zasužnjili kake etnije samo zaradi drugačnega verskega prepričanja. Tretja plenitev Rima leta 455 pod poveljstvom Genserika se je končala tako, da vandalski vojščaki niso pokončali prebivalcev, marveč so si privoščili le štirinajstdnevno - za tiste čase dokaj miroljubno plenjenje. Prošnje papeža Leona I. so očitno zalegle – mogoče tudi zato, ker so se Vandali že leta 330 spreobrnili v arijansko krščanstvo. Seveda jih nova vera v dobrega Jezusa ni nikoli odvrnila od grdih razvad, zaradi katerih so si pridobili sloves največjih plenilcev v zgodovini človeštva. Pacifistični Jezusov nauk še nobenega ljudstva ali naroda ni odvrnil od tega, da se njeni verniki ne bi občasno lotili kake osvajalne vojne. Zato pa so vsi na obeh straneh molili in prosili, da bi z božjo pomočjo zlomili in dotolkli svoje sovražnike.

    Pogosto slišimo, da je vera nekaj dobrega, da so slabi samo ljudje in da so, v najslabšem primeru, krive zgolj institucije. Verniki se tolažijo, da zlo ne prihaja od vere, marveč iz zlobnih človeških src ali celo od samega hudiča, ki običajno pooseblja vse tisto, kar nočejo ali se bojijo naprtiti svojemu – že po definiciji dobrohotnemu in ljubemu bogu. Še bolj smele so trditve, da je vse tisto, kar je zaukazal bog in je zapisano v »svetih« knjigah, dobro, pravično in pošteno, tudi če se na prvi pogled ne zdi tako, in se celo upira prirojenemu ali privzgojenemu čutu za pravičnost. Vedno znova nas kleriki prepričujejo, da je le človek tisti, ki kvari, krši, napačno razlaga ali potvarja božje besede in maže čista sporočila iz onostranstva. Skratka – z vero in z bogom naj bi bilo vse v najlepšem redu (ob predpostavki, da gre za pravo vero in pravega boga), samo ljudje da smo grešni, pokvarjeni in zakrknjeni v srcu. Seveda potem isti ljudje, ki učijo, da je človek v svojem bistvu grešen in zloben, hkrati razlagajo, da nas je bog ustvaril po svoji podobi. Zares slabo spričevalo za boga. Kakorkoli že, če bog obstaja, sem prepričan, da res ni ničesar kriv, pa ne zato, ker bi bil tako dobrohoten, pač pa zato, ker mu najbrž še na kraj pameti ne pride, da bi popravljal človeške neumnosti, kaj šele, da bi se udeleževal pri njih.

    Vrnimo se še malo k Tamarinovi raziskavi, ki ni bila tako zelo trivialna, kot se zdi na prvi pogled. V resnici je šlo za premišljeno študijo, ki je vključevala tudi dovolj veliko kontrolno skupino. 168 šolarjev je moralo prebrati spremenjeno besedilo, v katerem je bilo Jozuetovo ime zamenjano z »generalom Linom«, »Izrael« pa je nadomeščalo »kitajsko cesarstvo pred tremi tisočletji«. Poskus v kontrolni skupini je pokazal povsem drugačno sliko. Sedaj je samo še 7 % otrok odobravalo ravnanje generala Lina, kar 75 % pa mu je nasprotovalo. Drugače rečeno – ko je iz igre odpadla zvestoba verski pripadnosti, je velika večina otrok izrazila moralno sodbo, kakršno lahko pričakujemo od večine sodobnih ljudi. Tisto kar je spremenilo odnos otrok do genocida, je bil torej izključno zorni kot, ki ga je določalo versko prepričanje. Tamarinov preizkus je jasno pokazal, kako silovito moč ima lahko vera pri vzgoji otrok. Razlikovanje ljudi na osnovi verskega prepričevanje lahko postane del človeškega mišljenja že v zgodnjem otroštvu. Več kot očitno je bila prav religija tista, ki je otroke pripravila do tega, da so odobravali genocid. Vsaj v konkretnem primeru je popolnoma jasno, da je vera povzročila moralno popačenje pri otrocih, delovala je kvarno, oziroma pohujšljivo, če uporabimo kar religijsko terminologijo. Težko je reči, kaj je imel Jezus v mislih, ko je rekel: »Kdor pohujša enega od teh malih, ki verujejo vame, bi bilo bolje zanj, da se mu obesi mlinski kamen na vrat in se potopi v globino morja.« (Mat 18,6) Je razmišljal zgolj o pohujšanju v smislu demontaže osnovni moralnih vrednot ali o pohujšanju v smislu izgube vere? Zdi se, da so interpreti Jezusovih besed imeli v mislih vedno bolj slednje.

    Vsaka verska indoktrinacija, ki temelji na izpostavljanju večvrednosti ene vere ali celo enega ljudstva, še posebej v primerjavi z ostalimi ali celo na račun ostalih, mora nujno popačiti sposobnosti otroka za objektivno moralno presojo. Otroci se rodijo brez vsakršne prestave o bogu in ob rojstvu še ne pripadajo nobeni veroizpovedi. Šele njihovi religijski starši, največkrat ob asistenci klerikov, otrokom pritisnejo versko štampiljko. S pomočjo katerega izmed iniciacijskih obredov otroka na simbolni ravni spremenijo v »pripadnika« te ali one vere.

    Otroška prva predstava o bogu, ki jim jo vcepijo skrbniki, se ne razlikuje prav mnogo od podobe junakov ali super herojev, ki nastopajo v kateri izmed otroških pravljic. Razlika med pravljicami in religijskimi zgodbami postane očitna šele v trenutku, ko vzgojitelji otrokom vcepijo zavest, da so religijska nadnaravna bitja, kakršna so bog, angeli ali hudič, realne subjektivitete, ki lahko kadarkoli posežejo v njihova življenja. Ideja enega (odrešenjskega) boga je preveč abstraktna in interpretativno zahtevna (tako, da je niti »vzgojitelji« sami ne razumejo in ne znajo razložiti po »zdravi pameti«). Predvsem v krščanstvu se manipulacija otroške psihe začne z vpeljavo »angelov varuhov«, kot predstavnikov dobrega na eni strani, in hudiča, ki zastopa zlo na drugi strani. Tudi za večino pravljic je značilno, da je v njih jasno izražena ločnica med dobrim in zlom. Takšna razdelitev običajno ostane v zavesti ljudi tudi potem, ko odrastejo, in postane osnova za interpretacijo realnosti, ki naj eksistenco uredi v razumljivost in vulgarizira postopek odločanja. »Dobro« je predstavljeno kot tisto, kar naj bi bilo tudi koristno (običajno je tudi »lepo«, kar neredko popači estetsko presojo), zlo pa se prikazuje kot nekaj, kar bi za otroka utegnilo biti škodljivo in nevarno – zato je praviloma tudi na zunaj grozljivo, »grdo«, nečloveško, diabolično oziroma animalično. Takšna poenostavljena interpretacija fenomena dobrega in zlega skupaj s pristransko perspektivo vzroka in učinka po sistemu »kdor ne uboga, ga tepe nadloga« predstavlja limanice, na katere se lepijo vse religiozne in spiritualne smeti, ki še dodatno obtežijo človeško psiho v času adolescence.

    Teološka indoktrinacija otroške duše hkrati pomeni tudi odtujitev otroka od narave. Z njo so položeni temelji etičnega antropocentrizma, ki najprej pomeni ločevanje boga od človeka in preko ideje o človekovi božanski naravi še ločevanje človeka od narave in vseh živih bitij. Narava se otroku kaže predvsem kot zunanja grožnja ali kot nekaj, kar mora človek v najboljšem primeru ukrotiti in si podvreči za lastno uporabo in korist.

    Teološko kontaminiran človek je pahnjen v prisilno nevrozo, ko v odnosu do stvarnika načrtno utrjuje kompleks manjvrednosti. Ta kompleks mora, zato da bi lahko izživel svojo (naravno) potrebo po uveljavitvi, uravnotežiti z razmahom občutka večvrednosti v odnosu do narave ali do ostalih živih bitij, ki jim je, ne brez namena, odvzeta božanska narava. Narava človeku postane peskovnik, v katerem lahko sublimirani ego izživi vlogo malega boga. Temeljne lastnosti takšne zavesti so: gospodovalnost, hierarhičnost, dualizem, etična izključevalnost in šovinizem do vseh drugih bitij.

    Kompleksi manjvrednosti in večvrednosti, ki jih vnašata ideji o bogu in božanski naravi človeka, še zdaleč niso edino popačenje otroške psihe. Predvsem ideja boga, ki predstavlja neizpodbitno moralno avtoriteto, je idealen substrat za razvoj čredne morale in vzgojo tistega tipa človeka, ki se zlahka podreja plemensko-teokratski hierarhiji. Lestvica vrednot, po kateri je vera postavljena, ne samo nad razum, marveč celo nad naravni instinkt, zagotavlja apriorno poslušnost, pokoravanje starejšim in spoštovane plemenskih tradicij. Religiozno okužen um je dovzeten za sprejemanje totalitarnega ustroja družbe v vseh režimih, ne glede na njihovo ideološko podstat. Fašizem, nacizem in komunizem so se skotili v družbenih okoljih z izrazito religijsko tradicijo in z izredno velikim deležem vernih: Italija, kot najbolj katoliška država z Vatikanom v »svojem srcu«, je postala zibelka fašizma, Nemčija, kot sidrišče Lutrovega protestantizma, zibelka nacizma, in caristična fevdalna Rusija, kot naslednica bizantinskega pravoslavja, z množicami infantilno pobožnega tlačanskega plebsa, je postala zibelka komunizma. Vsi, celo »ateistični« totalitarni sistemi, so v svojem bistvu teokratski in ne morejo vzdrževati svoje (krivične) konstelacije brez vere, pa četudi je to samo vera v idejo, voditelja ali sistem.

    Vera najprej pomeni odsotnost dvoma. Pomeni tudi beg pred svobodo odločanja, kar običajno pomeni kar beg pred svobodo samo. Popačena je tudi vloga razuma, ki ne temelji več na dvomu in postavljanju vprašanj, ampak služi kot teološki aparat, preko katerega je mogoče le potrjevati tisto, kar je že vnaprej določeno kot resnica. Zato vero vedno spremlja nekritično sprejemanje avtoritete gospodarja – očeta, kot trajnega nosilca vrednot in zaščitnika resnice. Otroška psiha potrebuje gotovost, varnost, zanesljivost – potrebuje oporo v trdnem očetu. Očeta lahko že v otroštvu ali šele kasneje zamenja figura vzgojitelja, klerika, pastoralnega terapevta, voditelja ali drugega malega boga, ki se nemalokrat kaže kot zemeljski posrednik v odnosu do velikega boga, ki je običajno tako vzvišen in nedoumljiv, da potrebuje množico izurjenih posrednikov in prevajalcev. Tudi to je razlog, da so vse velike monoteistične religije izrazito patriarhalne. Veliki in tudi mali bogovi predstavljajo točko identifikacije, ki zagotavlja občutja pripadnosti (plemenu, naciji, ideologiji, religiji). Od tu je potreben samo še majhen korak do kolektivnega – občestvenega narcizma, ko množica za posameznika ne pomeni več samo navidezne ali realne zaščite, marveč povzroči, da se posameznik preko identitete množice raz-ločuje od posameznikov, ki pripadajo drugi skupnosti. Večja kot je množica, širše kot je občestvo, močnejši je občutek pripadnikov, da pripadajo nečemu, kar je univerzalno, vesoljno, neizpodbitno zaradi volumna samega, kar krepi občutek moči in zmagoslavja. Po drugi strani pa pripadanje manjši množici utrjuje občutke sektaške ekskluzivnosti in posvečenosti.

    Versko razločevanje poteka najprej na simbolni in obredni ravni. Zakramentalno etiketiranje otrok poteka v več fazah, tako rekoč od zibke do groba. Ločevanje pa se na žalost prenaša tudi tja, kamor se v sekularnih in laičnih državah ne bi nikoli smelo – v sistem izobraževanja in varstva otrok. Uvajanje verskih vrtcev, šol in gimnazij predstavlja grozljivo izpeljavo takšnega ločevanja. Tudi če se njihov kurikulum podreja diktatu države, so takšni sistemi zaradi izrazite versko-vzgojne konotacije vedno predvsem faktorji ločevanja. To neizogibno pelje v segregacijo otrok na katoliške, protestantske, pravoslavne, islamske ali ateistične, čeravno bi v resnici morali govoriti kvečjemu o otrocih katoliških, protestantskih, pravoslavnih, islamskih ali ateističnih staršev.

    Tako imenovana verska vzgoja ni namenjena poučevanju o veri, marveč poučevanju za vero. Verska vzgoja »vzgaja« samo posredno – skozi seznam dogem, v katere naj otrok verjame brez pomislekov in brez odstopanj. Verska vzgoja otroku zapoveduje, ne samo formo intimnega prepričanja, marveč že kar prepričanje samo. Največja nevarnost verske vzgoje pa se kaže v tem, da otroke uči, kaj naj mislijo, niti najmanj pa ne, kako naj mislijo.

    Bolj kot pastoralni zastopniki različnih veroizpovedi izgubljajo svojo moč, raje ponavljajo mantre o razpadu tradicionalnih vrednot, o eroziji etike, o pomanjkanju duhovnosti na eni strani, ter o vzponu sebičnosti in brezboštva na drugi strani. Srednjeveško razvratnost je zamenjal materializem, namesto različnih oblik herezije pa je na udaru »brezbožni ateizem« v vseh svojih pojavnih oblikah. V novonastali etični vakuum, kjer menda blodijo samo še bivanjsko izpraznjeni, k hedonizmu nagnjeni, nihilistični, suicidni osebki, vstopa religija, ki ponuja boga, ne kot surogat, marveč kar kot smisel bivanja, religiozne predpise in zakone pa prodaja kot univerzalno moralo, ki je ni mogoče v ničemer preseči, nadgraditi ali zamenjati. Tako se je celo med nekaterimi ateisti uveljavilo prepričanje, da je vse, kar uči religija v povezavi z moralo, že dobro kar samo po sebi. Tako se dogaja, da celo neverni starši pošiljajo svoje otroke k verouku, kjer naj bi otrokom posredovali etična merila – običajno prav tista, ki jih sami ne spoštujejo ali pa preprosto nimajo časa, niti karizme, da bi jih otrokom posredovali sami.

    Religiozna morala se manifestira kot kodificirana dogma – kot omejen sistem prepovedi in zapovedi, pri čemer je kršenje ali spoštovanje teh zapovedi sankcionirano ali nagrajeno. Verska vzgoja napada otroka tam, kjer je najbolj ranljiv in krhek – v zavedanju, da je njegova eksistenca in vse tisto, kar mu prinaša ugodje, odvisno od naklonjenosti in »milosti« njegovih skrbnikov oziroma zaščitnikov. Zato verska vzgoja vedno temelji na strahu pred kaznijo in pri občutljivejših otrocih nujno povzroči tesnobne občutke. Na individualni ravni vzbuja občutek grešnosti, na kolektivni ravni pa občutek izbranosti in večvrednosti. Osebni napuh se sublimira in izbruhne kot kolektivni napuh. Tako kot vsaka tudi religijska množica posamezniku podeljuje legitimnost za dejanja, hkrati pa ga odvezuje subjektivne moralne presoje, saj etične normative določa skupna postava, njena interpretacija pa je prepuščena posvečenim posrednikom, ki igrajo vlogo malih bogov.

    Pri vseh monoteističnih religijskih sistemih je na prvo mesto postavljena vera v enega boga, vse ostale zapovedi ali prepovedi so sekundarne in povsem podrejene prvi. Na ta način je forma absolutno povzdignjena nad vsebino. Za nameček je bog, ki igra vlogo označevalca skupnosti, po pravilu ljubosumen bog, ki zase zahteva vso pozornost, žrtve, čaščenje in druge oblike sektaškega malikovanja. Plejada »pomagačev«, ki jo sestavlja hierarhija angelov, deviška mati ter množica svetnikov in mučencev, je tukaj izključno iz taktičnih razlogov – kot pomoč za lažjo premostitev prepada med metafiziko abstraktnega boga in infantilno pobožnostjo, ki se kaže kot relikt v specializacijo usmerjenega poganskega politeizma. Ideja boga kot unikatnega označevalca se na ta način zgolj razširi na množico manjših simbolov, ki določajo skupni samopostrežni konglomerat razširjene, a še dopuščene ponudbe, ki naj olajša verovanje ciljnim skupinam občestva, glede na njihove specifične potrebe in psihološki ustroj.

    Seveda tudi bog kot označevalec skupnosti pridobi smisel šele preko tistega, kar stoji izven skupnosti in jo navidezno ali dejansko ogroža. Človek intuitivno prepozna moč tistega, kar dojema kot negativno – v drugačnem, tujerodnem, izven-plemenskem vidi grožnjo proti vsemu kar določa in ohranja njegovo bit, zato s svojo domišljijo rekrutira fantastična bitja absolutne moči, ki predstavljajo vsemogoče in neuničljive sile "dobrega". S tem se zaščiti proti "sovražniku", ki je neprestano prisoten in zdi se, da tudi dominanten, sicer se pripadniki verskih skupnosti ne bi prikazovali kot žrtve – celo tam, kjer so v absolutni večini. Tudi vsi kompromisi, popuščanja in celo sožitja v odnosu do zunanjega in drugačnega so zgolj taktične narave, pogojeni pa so z realnim razmerjem moči, ki začasno blokira nadaljnjo širitev občestva. Apetiti monoteističnih religij so vedno vesoljni, zato se za vsemi, tudi za navidez najbolj človekoljubnimi dejanji, skriva slo po absolutni dominaciji in enoumju. Kljub ali prav zaradi takšnih mesijanskih imperativov, je religija najprej sila, ki ločuje. Ekumenizem v enaindvajsetemu stoletju se zdi kot slaba šala, potem ko je zadnjih dvajset stoletij človeštvo preživelo predvsem v znamenju medsebojnih verskih vojn in obračunavanj. Ekumenizem je samo nova oblika hladne vojne, ki omogoča zasilno kohabitacijo totalitarnih religij. Sliši se bolj kot nekakšen pakt o nenapadanju, ki je nastal v trenutku, ko so lovišča duš več ali manj že razdeljena in je postalo jasno, da so na sceno stopili novi lovci – globalne korporacije, ki ljudi zasužnjujejo z materialnimi odpustki, ki zagotavljajo začasno, a instantno zadovoljitev. Tako kot so veliki teokratski sistemi v svoj voz vpregli idejo boga, tako so veliki kapitalistični korporativni sistemi nadeli uzde znanosti in jo spremenili v novo obliko čaščenja – v univerzalno religijo, ki jo priznavajo vsi, ne glede na siceršnje religijsko prepričanje.

    Ko kritiziram vero, religijo in z njo povezano indoktrinacijo, ne bi bil rad krivičen do verovanj in oblik duhovnosti, pri katerih se bog ne pojavlja kot oseba z nameni, ali kot oseba, ki odloča o tem, ali bodo ljudje odrešeni ali pogubljeni. Religije, pri katerih se bogu ni mogoče niti prikupiti niti zameriti, niti ni mogoče od boga pričakovati več kot to, kar lahko pričakuješ od samega sebe, so veliko manj podvržene psihološkim sugestijam, ki lahko pripeljejo v maligne oblike kolektivnega narcizma. Religioznost ali vera, kjer sta »greh in kazen« zamenjana z »vzrokom in posledico«, odstrani vlogo boga – gospoda(rja) in njegove moči, z njim pa izbriše tudi točko kolektivne identifikacije. Vera, ki išče notranjega boga oziroma božansko v sebi, karkoli že to je, še posebej, če božansko priznava tudi vsem ostalim, ne more postati osnova za totalitarne ali teokratske sisteme, ker ne priznava vloge in posebnega statusa gospodarja, kaj šele da bi predpisovala občestvena pravila malikovanja in druge oblike podrejanja. Religioznost, ki tolerira ali celo spodbuja iskanje boga ali svetega izven predpisanih doktrinarnih okvirov, kar še posebej velja za večino novodobnih (new-age) gibanj, je zato benigna v smislu oblikovanja večjih, homogenih skupnosti, podvrženih množični pastoralni manipulaciji. Bolj kot se ljudje trudijo zgolj za »lastno odrešenje« po »lastni poti«, manj je možnosti za misijonarsko vsiljevanje »odrešenja« in »pravih poti« drugim. Slednje zgodovinsko potrjeno vodi v verske, ideološke ali civilizacijske spopade. V odnosu do uveljavljenih monoteističnih religij novodobna gibanja delujejo kot nekakšne multitude na robu velikih korporativnih sistemov, kot anarhistični ekscesi v prevladujočem teokratskem gospostvu. Na žalost (ali pa na srečo) je gospodarjev več. VIRI:

    Biblija

    Iliada

    Tamarinova študija

    Plenitev Rima

    Poboj judov v Medini

    Bog kot zabloda

    Richard Dawkins

    Sam Harris

    Gore Vidal

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Biblija
  • Iliada
  • Tamarinova študija
  • Plenitev Rima
  • Poboj judov v Medini
  • Bog kot zabloda
  • Richard Dawkins
  • Sam Harris
  • Gore Vidal
  • Več od avtorja MC
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Bog kot izvor sektaške morale | 91 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    PISMO Z SONČNI PANTEON

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 3. avgust 2008 @ 09:49 CEST
    PISMO ZA SONČNI PANTEON

    Spoštovane bralke in spoštovani bralci,

    sedaj ste pa dobili porcijo duhovne hrane 'direkt' iz idološkega kotla Foruma 21. Glejte, da boste do zadnje črke in ločila vse znanstveno natančno prežvečili in pa glejte, ko se boste krvavo grebli in sladostrastno naužili orgazmičnega veselja skozi to gradivo in pazite, da bi se vam ne naredil kakšen cmok v grlu. Pred seboj imate največjega korifeja vseh časov in pazite, da ne boste drastično ironizirali ekstremnih potez in resnosti te znanstvene razprave, ki sodi v sam vrh človeške domišljije, ki jo kdo še lahko premore. Sedaj ste pa do zadnjega 'glidka' lahko prepričani, da korporacije diktirajo politiko, kajti proticerkvenih in protibogovskih zdrah očitno še ne bo konec na tem nadvse usmiljenja vrednem forumu, na katerem se prodaja ljubezen in duhovnost kot kos ovčetine, ki jo obletavajo muhe na beograjski tržnici.

    Dragi bralci, farani in tovarišija tega foruma, znašli ste se v nevidnem začaranem krogu, v katerem prepričevanje Boga, da se ljubite med seboj, nič več ne zaleže. Bog opazuje to od belečine natrgano ljudstvo, ki se v neomejenih količinah hrani z razlagami o njem. Kdo se bo ubogega Boga, ki je bil že enkrat križan, usmilil in mu dal malo počitka? Vsa ta skrb zanj daleč presega občutke in izkustva, ki jih lahko nek človek premore.

    Bog je strašno zaskrbljen, ker je gospodarski kriminal v tej naši preljubi domovini postal družbena vrednota. Bog je potrkal na vrata Foruma 21, da bi na glas pravičniško povedal, da tajkunom bije plat zvona, vendar ko je potrkal na vrata, so mu rekli, da so vrata za nepoklicane zaklenjena in nenazadnje so tudi sklenili, da se bodo resno lotili dela in da ne bo odslej nihče več na žuljih ljudi brez dela obogatel, ker je tega bilo ravno prav in dovolj. Madonca, kako so se razpasli tihi družbeniki kot kitajske žabe. Rekli so tudi, da ne najdejo pravih besed in navdušenja, kako ima lahko kdo koga v šahu, kajti kitajski biologi so odkrili presenetljive sposobnosti slušnega organa žab, ki odstrani nepotrebne šume in ojači želene zvoke. Ta slušni organ kitajskih žab pa ima to lastnost, da si lahko poišče tudi drugo telo in se tam namesti.

    Zoper takšno medijsko pozornost, ki jo v zadnjem času doživlja Bog na tem forumu, si pa res Hudič zasluži zatezne lisice. To postaja že tako resen problem, kot je bil pred nekaj desetletji bil fenomen Panka ali Lajbaha.

    Podatki so kot na dlani, zato ni potrebno, da koga od korifejev skrbijo podnebne spremembe, brezposelnost in majhne plače slovenskih delavk, in provincialne miselnosti o reševanju velikih domačih in svetovnih problemov, saj čutimo svoj delež globalne odgovornosti, ki je pomembna pri visisekciji Svetega pisma in Boga, ki je za človeštvo moral že nič koliko krat umreti. To je najaktualnejša tema globalno pomembnih elit, ki so dragoceni primerki reševanja velikih družbenih problemov. Mat kurja kakšne tranzicijske elite premoremo, ki zmorejo toliko pisati o Bogu in cerkvenih izrekanjih. Na mesto, da bi se ukvarjali z resnimi problemi, nam ponavljajo eno in isto in nastavljajo kukavičje jajce in se dobesedno »zezajo« iz pokopanih kosti pred več sto leti. Če bi iskali odgovore, kdaj je bila prava inkvizicija in lov na čarovnice, bi zagotovo lahko označili sedanji čas za dobo inkvizicijske stvarnosti pa ne na tajkune in tiste, ki žrejo naše otroke, temveč vero. Vera slovenskih staroselcev je postala hudimano problematična zadeva. Zdi se mi, kot da bi na to spletno stran pisala sama polpismena komisarka, ki se počasi vzpenja na vrh nekdanje partijske piramide s pomočjo prepisovanja in političnega komentiranja Bilblije. Hudimano kako mi smrdijo te stare skisane jedi, ki mi jih ponujajo v zadnjem času vse v večjih porcijah. Pa saj normalen človek ne more vsega tega prežvečiti in prevohati, je tako kot bi bral roman Partum Patricka Süskinda, ki se je poglobil v srednjeveške vonjave, da jih začutiš pod nosom.

    Če koga tudi zares poleg Biblije zanima bolj aktualna polpretekla zgodovina, bi priporočala knjigo dr. Silvina Eileteza »Titova skrivnostna leta v Moskvi 1935 – 1940«, ki si jo lahko naročite na telefon 01/2447-200 in boste doživeli zadnji krč razpada komunizma in veselja, da bi se še kdaj ponovil.

    Najverjetneje pa bo tudi kmalu izšla knjiga »Kako bi Slovenija lahko postala tovarniško pivovarsko dvorišče«. Verjemite mi, da je sedaj politična klima zelo ugodna za delovanje. Reforme in politične obljube so vedno za povratek odpisanih nerazdružljivih ostarelih mušketirjev in arkebutirjev.

    To, kar vam servirajo tukaj je hrana za idiote, ne pa za demokrate. Dogaja se sovražen prevzem demokracije, ki je vse bolj podrejena kapitalu in trgu. Pri nas se žal še ni uveljavilo načelo, ki ga je izpostavil demokrat Barack Obama, ki je izjavil: Vlade ne morejo same razrešiti svetovnih problemov, kot sta lahkota in podnebne spremembe. Ne pravim, da so verske skupnosti rešitev, pač pa, da moramo delati skupaj kristjani, judi, hindujci in muslimani, verujoči in neverujoči, da razrešimo izzive 21. stoletja (La Croix, 4.7.2008).

    Naše levo krilo dragega, razprhutljenega Falcona (beri tedanje politike!) pa se krčevito oklepa laicističnega fundamentalizma, najbolj mračnega dela svoje totalitarne dediščine, ki je izrazito izključujoč do katolištva. S tem pa preprečuje, da bi bilo razmerje med legitimnim segmentom družbe in demokracijo plodno in naravnano na skupno dobro. Medtem, ko si kapital in trg vse bolj podrejata politiko in tako dušita demokratičnega duha, pa mnogi zaradi interesov in zaslepljenosti usmerjajo pogled javnosti v Cerkev in prepričujejo kako je Cerkev tista, ki prevzema oblast. Ljudem vsiljujejo namišljene in neumne probleme in povzročajo, da se zaradi njih prepiramo. To je jalovo delo! To je spričevalo naše demokracije, predvsem pa etičnosti in profesionalnosti tistih, ki takšne od tovarišije usmerjene članke pišejo. Odnos do vernikov in verskih vprašanj je očitno totalno nerazsoden, ker posega v zavest velikega števila vernih državljanov. Koga pa briga ali sem vernica ali ateistka? Ali ni to moja osebna zadeva? Navaden državljan ne more ničesar kompleksnega razumeti, samo zaveden je lahko. To hujskaštvo res nima več mere.

    Berite filozofa,.psihoanalitika in ekonomista Corneliusa Castoriadisa, enega vodilih analitikov, kapitalizma, totalitarizma in demokracije. Očitno je danes tako, kot je bilo v komunizma, da znanje sploh ni potrebno, ker so ljudi vodile vrhunske komunistične zvezde demagogoije na kongresih in mitingih, jecljavci branja nerazumljivih in dolgih besedil, ki so veliko govorili in ničesar pametnega povedali, podobni kot je ta zgodnji članek, ki je odbiral svojo modrost z narazličnejšim paberkovanjem po raznih virih, ki nimajo nobene medsebojne znanastvene povezave in se izžrebal v tem kotlu neumnosti, ki se tu objavljajo za vrhunskega koriferja. In ti učeni izvedenci delajo iz nas budale. Mar res mislite, da smo vsi priplavali iz kumrovačke šole, kjer je lahko že vsak dobil doktorat znanosti, samo da je bil njihov zadovoljen mentalni idiot enoumja.

    Bog pomagaj, kakšen kulturološki, zgodovinski, sociološki in religiološki vidik evropske civilizacije nam posredujete! Demokracija se povezuje z razumom v kontekstu celotne stvarnosti in ne z iztrganimi fragmenti, ki dobijo novo vlogo in moč političnih pamfletov, vse z določenim političnim namenom. Vprašam vas kdo ima koga za budalo? Zaradi mene se lahko razstrelite v člankih in komentarjih in tudi pobijete se lahko med sabo. S tem kažete samo svojo nestrpnost in da ste tragični primer razpada etičnosti in sožitja nekega naroda. Namesto teh učenih člankov, si raje preberite klasiko slovenske literature, ki je nastala leta 1867. Tu je Andraž Slamorez tožil kozla Lukeža Drnuljo zato, ker je gledal čez plot na njegovo njivo, ker je z očmi požiral njegovo zelje. To, da si je kozel zaželel sadeže s sosedove njive, je starodaven arhaični moment, zapisan v desetih zapovedih. Želja po prepovedanem mora biti kaznovana. Ali vidite, da je že tedaj Josip Jurčič znal lepo razložiti Biblijo v Kozlovski sodbi v Višnji gori.

    Prešernove pisarije:
    Ucenec:
    "Bog ti zaplati uk, po tvoji volji
    bom pel: gosence kaj na repo varje,
    kak prideluje se krompir narbolji;
    kako odpravljajo se ovcam garje,
    pregánjajo ušivim glavam gnide,
    loviti miš' ucil bom gospodarje."




    SVARILO TATJANE

    Prispeval/a: Lario dne nedelja, 3. avgust 2008 @ 12:51 CEST
    Že v naprej nas opozarjaš in žališ s svojo prefinjeno gostobesednostjo.
    In ti se imaš za humanitarno delavko??

    Napisala si en kup svojih razglabljanj, ki mejijo na sovražnost do drugače mislečih.

    Ne moreš iz svoje zavajujoče kože.

    MC je dokazal z argumenti, kar je sestavil.

    Ti nimaš ne moči ne znanja, da bi lahko kaj takega zvlekla skupaj.

    LP


    Le čevlje sodi naj kopitar!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 3. avgust 2008 @ 13:58 CEST
    Kdo govori, saj še enega stavka ne zmorete Lario spraviti skupaj, da v njem ne bi mrgolelo slovničnih napak. Mene se prav nič ne dotakne, če ste užaljeni. Kar bodite užaljeni in tako je prav, da ste fajn užaljeni, ker drugega ne počenjate na tem forumu, kot da žalite in se neumno prerekate. Vaši dialogi so le centimenter oddaljeni od epicentra eksplozije. Kar naprej nekoga napadate. Konec tega leta bo prišla ven miselna igra in če si boste nataknili čelado, bomo lahko izmerili električno aktivnost vaših možganov. V videoigricah bodo na eni strani kristjani in napadalci kristjanov. To bo veselo. Računalnik bo upravljan s pomočjo misli, pravi predsednik in direktor družbe Nintendo.

    Lario takšni lakarji tistim, ki znajo kaj napisati, pa četudi je zgornji članek ena velika "nesmislica", mi pa gredo fajn na živce in vedite, da Marko Črnigoj ne potrebuje vaše podpore. On se zna srdito sam spopasti z nasprotnikom. On zna vehementno razpravljati sam, brez vaše klavrne podpore in mnenja. Boste videli kako me bo hotel povaljati in zaviti v polnozrnato vlečeno testo. Ko mu bo zmanjkalo argumentov, me bo začel osebnostno smešiti pred javnostjo. Uživajte v virtualnih akcijah svoj veliki uspeh. Bomo videli do kje bo stvar prišla in do kje gredo človeške meje bebavosti in zdraharjenja. Ti neumni dialogi, ki se tu odvijajo so zagotovo preizkušena norost, ki deluje. Le kaj bi se krmili z duhovno hrano, ko pa smo postali takšna posebnost, da se tem bedastočam vsa vesoljna Slovenija smeji. Vendar vi ste postali pomembni, javna osebnost, ki štuka kilometrsko špago ... V tem imate že kar nekaj kilometrine. Ničesar pametnega pa še nisem izpod vaših rok prebrala. Igralci morajo čutiti duha moštva, da moštvo, ki se za nekaj bori dvignejo na višjo raven. Vi pa doma pred ekranom ližete sladoled in se ponavljate. Po 1.500 ogledov! Večja kot je neumnost, bolj se prodaja. Prepričana sem, da gre v tem primeru za tolažbo tistih, ki imajo višji IQ in jim je šola kakšno naj ne bo zdravo funkcioniranje v življenju, da o virtuoznem svetu anonimnosti niti ne govorim. Ustvarjena je atmosfera medijskega zasmrajenega dima in nikogar ni za to sram. Totalna debilnost!

    Kar se tiče vaših sodb, pa vam na glas kličem:
    LE ČEVLJE SODI NAJ KOPITAR! Tega nikoli ne pozabite!


    Bog kot izvor sektaške morale

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 3. avgust 2008 @ 14:22 CEST
    Tu imate dokaz, da so postale Pozitivke glasilo Društva za zaščito ustave in krivic cerkve, ki predstavlja nov politični semafor delovanja za predvolilno kampanijo. To ni slučajnost, da se pojavljajo dan za dnem članki usmerjeni proti krščanskemu svetu. Te količine prispevkov so nesorazmerne s tem, za kar se kdo deklarira in so polne jalovine in sovraštva proti določenim strukturam državljanov. Ne le da žalijo njihova verska čustva, temveč brezkompromisno rušijo ustavni in pravni red, saj je z ustavo zajamčena svoboda veroizpovedi.

    Katoliška cerkev je krščanska ločina oz. sekta
    Datum objave: 28. julij 2008
    Kategorija: miks

    “Strogo hierarhično urejena, navznoter in navzven totalitarna, oblastna ter pohlepna po denarju, ki časti skrivnostne kulte in ima nezmotljivega guruja na čelu” - to so običajni atributi sekte, kot vedno znova zatrjujejo cerkveni pooblaščenci za sekte.
    Na nobeno organizacijo te karakteristike ne letijo tako popolno kot na rimsko-katoliško cerkev. V knjigi Vera cerkve piše o papežu: […]
    Po nauku Katoliške cerkve je Jezus Kristus večno preklet!
    Datum objave: 24. julij 2008
    Kategorija: miks

    Katoliška cerkev obljublja, da ljudi vodi k Bogu in v večno odrešitev. Pri tem se je treba držati dogem katoliške cerkve, obredov, ceremonij in predvsem prejeti zakramente. Mnogi bralci bodo zdaj vprašali: »Da, to vendar delam. Redno hodim k maši, prejemam zakramente in vem da so mi grehi odpuščani.« Tako mislijo verniki katoliške cerkve, da [
    • Društvo za zaščito ustave in žrtev cerkve
    ... da uči: “Pazi na to, kar ti danes zapovedujem! Glej, pregnal bom pred teboj Amoréjce, Kánaance, Hetejce, Perizéjce, Hivéjce in Jebusejce. Varuj se, da ne skleneš zaveze s prebivalci dežele, v katero ...
    razmisli.blog.siol.net/ - 179 KB - 02.08.2008 - predogled

    • www.pozitivke.net - Bog kot izvor sektaške morale
    ... MC Pazi na to, kar ti danes zapovedujem! Glej, pregnal bom pred teboj Amoréjce, Kánaance, Hetejce, Perizéjce, Hivéjce in Jebusejce. Varuj se, da ne skleneš zaveze s prebivalci dežele, v katero ...
    www.pozitivke.net/article.php/20080731223151880 - 77 KB - 03.08.2008 - predogled - več rezultatov iz: www.pozitivke.net

    Umazani posli!


    Če mačku stopiš na rep zacvili

    Prispeval/a: Lario dne nedelja, 3. avgust 2008 @ 15:22 CEST
    Tatjana,
    prešla si na drugo stopnjo žaljenja.
    To smo nekoč že doživeli.
    Ko si že na koncu z razrvanostjo nastopijo male pomembnosti, npr; slovnične napake.
    Preberi drugič za seboj svoje kilimeterske umotvore, ki so včasih brez repa in glave, seveda s kupom napak.
    Sicer pa bi blilo veliko bolje, da v nadaljevanju svoje karijere napišeš še kakšno rimaško sranje.

    LP


    Buh pomagej!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 3. avgust 2008 @ 16:32 CEST
    Pa 'valjda' se ne bom spuščala na Vašo raven, Lario. Imam vas dovolj. Vi Lario in vam podobni niste za Pozitivke ničesar takega naredili, da bi pustili za seboj kakšno pozitivno sled, zato vam je vseeno kako se po Pozitivkah svinja. Samo zgage delate in sikate enkrat levo, enkrat desno. Vaših pritlehnih komentarjev imam zares dovolj. Meni niste sopili na rep, nimate dovolj težkega čevlja, da bi moj rep zacvilil pod vašim pritiskom. Ali mislite, da boste z vašim sikanjem ustvarili izredne razmere? Saj vendar izkazujete več pravnega interesa na obrambo tretjega kot tisti, ki je bil nagovorjen. Če ste še vedno na tranzicijski levici, pojdite v lov za naropanim ljudskim premoženjem namesto na lov za čarvnicami iz srednjega veka ali pa postavite zaradi mene na Ljubljanskem gradu titoistični ali jugonostalgični spomenik. Meni je čisto vseeno kaj vi delate. lahko se potegujete tudi za mandat za sestavo nove leve vlade, saj take garače rabijo. Imajo namreč resnično malo časa, ker so pretežno v fintesih. Tako, imate odprte vse možnosti, da sestavite tudi svojo vlado v senci, ki bo gospodovala tukaj na Pozitivkah nad Fredijem, Violami in totimi fanti, ki bi po mojem morali biti še bolj odločni, ko prihaja do težav. Mat kurja kakšne kozlarije se na teh spletnih straneh pišejo. Kar srh me spreleti, ko pomislim, da sem tu vztrajala 5 let v prepričanju, da delujem pozitivno in da so dejanja občasnega obrekovanja le izjema, sedaj pa postajajo stalnica. Ugotavljam, da smo s svojim vrtičkom res premajhni in prešibki za reševanje velikih svetovnih prolemov. Edini problem je še Buh, da ga sklatite z 'raklo' z neba in potem bodo zmagale temne sile na deklarativni ravni. .... Še krik iz valov in potem vse tiho je bilo (A.Aškerc)


    Sektaška komunistična morala v Tibetu ni izvirala iz cerkve

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 3. avgust 2008 @ 20:05 CEST
    Ravnokar sem gledala Dossier o Tibetu na italijanski televiziji TG2 in videla kakšne strahote so kitajski komunisti delali ne le nad lastnim narodom, temveč tudi nad Tibetanci, ki so miroljuben narod s svojo kulturo. Navajajo, da so kitajski komunisti povzročili več strahot in najokrutnejše pomorili več ljudi kot Hitler. Grozljivo je bilo videti kako so te človeške poživinjene pošasti uničevale tibetansko kulturo, rušile tisočletne samostane, preganjale in pobijale ljudi, jih izgnale v ujetništvo, kjer so bili obsojeni tudi na 40 let prisilnega dela v najtežjih pogojih, brez zdravstvene oskrbe, hrane in elementarnih človekovih pravic. Za vsako najmanjšo stvar so jih kaznovali, četudi niso zaradi izčrpanosti in bolezni mogli dosegati več norme pri delu. Tibetanske nune so izobražene ženske, znajo lepo peti, igrati inštrumente, znajo čudovitih ročnih del in delujejo kot sestre usmiljenke pri bolnikih in pomoči potrebnih. Te nune so kitajski komunisti ponižujoče in sadistično nabadali v spolovilo s koli in jim vstavljali električne pištole in palice za ubijanje živine v spolne organe. Tibetanec je izpovedal, da so mu dve leti z verigami zavezali roke na hrbet, da si z njimi ni mogel ničesar pomagati. Kako grozovito trpljenje je revež moral prestajati pa niti ni za govoriti. Italijani so posvojili 14.000 tibetanskih sirot brez staršev. Grozljivo je bilo videti, ko so skoraj vse tisoč in več let stare samostane porušili, tudi vasem in mestom ni bilo prizanešeno. Ljudje so množično bežali pred to podivjano komunistično drhaljo. Tega ni počenjala prav nobena cerkev ali verska ločina, temveč komunisti, tisti, ki jih je navdihovalo brezboštvo, surovi materializem, ideje o zrušenju starih kultur, nasilni totalitarizem z vsiljeno družbeno zavestjo pogaziti vse, kar je povezano z versko tradicijo. Povsod, kjer je surovi materializem zavladal, je zavladala aritmetika spreminja žrtev v primerek poginule človeške živali. In prav takšne ideje o zrušenju stare krščanske kulture, ki jih goji društvo, niso ničesar drugega kot pot v bodoče nasilje. Ničesar ni mogoče nasilno spremeniti in uničiti. Lahko se to z velikansko silo in nasiljem tudi naredi, vendar zraste novo. V Rusiji in na Poljskem ter državah vzhodnega bloka so zrasle nove cerkve, še mogočnejše kot so bile prejšnje, ki jih je komunizem zrušil. Vse se začne z idejami, ki preraščajo v nasilje in to se konča s potoki prelite krvi. To se je dogajalo tudi v drugi svetovni vojni pri nas. Mlajši tega niso doživeli in gorami ruuševin. Tega mnogi ne razumejo, v tem je problem. Več kot očitno je, da sektaška lažna morala ni nastala uničevalnih razsežnosti ni v tem primeru nastala pri Tibetancih in miroljubnem Dalaj Lami, ki je predsednik tibetanske vlade v izgnanstvu, duhovni vodja in Nobelov nagrajenec za mir. Nasilje so izvajali tisti, ki so se napajali iz ruskega boljševizma in stalnizma, ki je preplavil svet s sto milijoni mrtvih. Dalaj Lama je pozival k dialogu tudi za razrešitev iraške krize z besedami "vojna bi pomenila uničenje".

    "Le z nenasiljem lahko ustvarimo svet brez vojne in trpljenja. Pravi način za dosego tega cilja je dialog."

    "Želim si, da ne bi bilo vojn. Morali bi izbirati med drugimi načini. Vojna je zastarel koncept, ki ga sam nikoli ne bi mogel podpirati. Nasprotujem nasilju. Zame je to nepredstavljivo."

    "Uničenje Iraka bo imelo posledice za mnogo ljudi in držav. Vojna pomeni uničevanje."

    "Terorizem je seveda najhujša oblika nasilja. Je zelo slab. Ukrepi proti njemu obstajajo na različnih ravneh."

    Mir je v strpnosti, demokraciji in v svobodi idejno nazorske opredelitve. Mir ne tiči v hujskašem delovanju neke skupine, ki že prav paranoično vsiljuje svoje protikristjansko prepričanje ljudem s svojo kulturo in svojo zavestjo. Kultura nekega naroda ali celine ima svoje razvojne stopnje, svoje prehode in svoje zorenje. Ničesar ni mogoče s silo narediti. Na milijone strani lahko društvo napiše, a vse bo ostalo na starem in ostalo v objemu razvojnega spreminjanja in kulturnega preoblikovanja v višje stopnje osveščanja zavesti. Kdor je karkoli hotel nasilno spremeniti, je vedno zanetil vojne in sovraštvo ter bratomorno vojno. To nas uči zgodovina, kdor se hoče kaj iz nje naučiti.


    PISMO Z SONČNI PANTEON

    Prispeval/a: Čar Črne dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 07:37 CEST
    Spet ti Tatjana,
    a ti sploh znaš misliti , pisati 100% ne znaš.

    Dej ne se delat hudo, sm sliko vidu pa vse pove.
    Bral sem mal(preveč) od tebe pa kot pravim začneš nekje končaš pa čisto drugje. Če je to bistvo si ga že zdavnaj presegla.

    Umetniško ti pa ne gre, ti je že kdo rekel, da odnehaj. No ti jaz povem ne trudi se, ker grdo izpade.

    TOLE NAU.

    Pa ne se zasekirat, saj ti želim samo pomagati.

    Nehaj pisati tako dolge komentarje, saj niso članki.
    In še prišparal sem ti veliko časa. Če me boš seveda poslušala.

    Ljubeče in prijazno.


    Buh pomagej!

    Prispeval/a: Lario dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 08:23 CEST
    Izobraženost še ni inteligentnost.

    So taki prispevki, ki jih ti tukaj zmašiš skupaj pozitivni???

    Polna si samohvale.

    Žališ čisto vse pozitivkarje.

    Deluješ iz svoje prevzvišanosti in egocentrizma.

    Tudi toliko si preračunljiva, da zagovarjaš Fredija in mu podeliš raznorazne title.

    S tem kažeš le svojo nasilno naravo.

    Pa še kaj žaljivega napiši!!!!!
    Vsi se veselimo tvojih globokoumnih ugotovitev.

    LP



    PISMO ZA SENČNI PANTEON

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 09:08 CEST
    Čar Černe,

    lepo, ljubeče in prijazno, kar v osnovno šolo pojdite in se naučite slovenskega pravopisa in potem stopite v javnost z dajenjem nasvetov drugim.


    Tatjana


    Buh pomagej!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 09:27 CEST
    Piljenje orožja! Vaše izjave so v skladu s samoopazovanjem svojih napak, ki jih kar naprej ponavljate. Lario, vaše bolečine, tesnobo in obup, da se z vami ne želim prerekati, zalijte s svežo limonado in se pomirite. Vaš izbor nalepk, ki jih lepite name, že tako ponavljate, da nima več nobenega učinka. Radi bi bili genetski inženir kloniranja krščanskih duš, pa vem to najbljše ne ratuje.

    Uživajte!


    Buh pomagej!

    Prispeval/a: Čar Črne dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 11:43 CEST
    Sej vidimo, da sta z Fredijem tule rezidenta.
    Pa da se ne dasta.
    En z fake ljubeznijo, drugi s fake filozofijo skopirano napol brez lastne glave.

    Pa ne se sekirat.
    Sam povem vama (in nisem edini), da pojma nimata in da zasedata prostor tule na pozitivkah.
    Poleg tega pa oba izpadeta budale, k se tolk borita.

    Kako lahko vsakemu, ki ti pove da se motiš nasprotuješ.

    Poznam vsaj 10 ljudi, k te tud pogledat ne želi, kaj šele da bi brali tvoje članke in komentarje.

    Mal se pomirita in napišita kaj, ko bomo to ostali potrebovali, ne pa mi dej na vse komentirat, če ne že na celoto pa na vrstico al pa samo na nenatančno uporabljeni besedi.

    Je..š slovenščino, če tako pišeš, da ni ne repa ne glave, da te normalen človek niti ne more, niti ne skuša razumeti; Saj po prvih dveh stavkih dojameš kje je tisti, ki je to pisal trenutno v življenju. In vsi smo imeli dovolj budal iz vrtcev in osnovnih šol, ki se jih nismo mogli otresti.

    Pogovorni jezik je živ, knižni pa ne.
    Ko se pogovarjam uporabljam pogovorno slovenščino in ne knjižne.

    Za svobodo na pozitivkah vaš Čar Črne

    Ljubeče in prijazno


    PISMO ZA SENČNI PANTEON

    Prispeval/a: Čar Črne dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 11:45 CEST
    Sej se mi smiliš, a si zadnja v vrsti, tako da na vrsto ne boš prišla


    PISMO ZA SENČNI PANTEON

    Prispeval/a: Čar Črne dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 11:51 CEST
    aja še to TETA MAVEC
    si pa trda k beton


    Buh pomagej!

    Prispeval/a: Lario dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 12:57 CEST
    Saj ne gre za moje bolečine, tesnobo in obup. Te zadeve sem že zdavnaj predelal, zato ti lahko samo še pomagam iz tvojega duševnega pekla, da se boš lahko izvlekla na breztabletni način.
    Gre za tvojo nečimernost in sindrom nadvlade nad nami.

    Učinek ponavljanja etiketiranja je smiselen za tiste, ki te še ne poznajo dovolj, da bi razumeli tvoje sprenevedanje in prefinjeno zgagarstvo, katerega se poslužuješ in nas hočeš prepričati, da si povsem nedolžna oseba. Skrivaš se za svojimi rimaškimi traparijami in misliš, da si nadvse uspešna pesnica. Sindrom vzišenosti zopet tukaj pokažeš.
    V tvojih rimaških pesmih je en kup prefinjenega nasilja. Nekateri to zaznamo, nekateri ti pa lezejo v rit.

    Skratka boli me Fredijev patak.
    Toliko dvoličnosti, kot si jo ti pokazala, jo ni noben pozitivkar.
    Vem, to boš preskočila, ker svoje dvoličnosti ne moreš zanikati, nimaš argumenta, oziroma boš rekla da ti je spomin upešal, saj imaš v glavi toliko sranja, da ga ne zmoreš skozlati na nas.

    Ti si le na svoji pravniški stopnji in vselej imaš prav.
    Vedno se vmešavaš v imenu odlike (bolje veš od ostalih)
    O tem kdo bolje ve, se zopet vtikaš v vse sfere bivanja tukaj. Zopet sodiš in obsojaš drugače misleče. Zopet ti bolje veš od vseh ostalih, pa nimaš argumentov. Kaj misliš, da se ti ne ponavljaš v svojih, brez repa in glave, umotvorih. Razlika je le v tvoji uporabi posranih tujk, ki jih uporabljaš v svojih usranih ponižujočih zmazkih. S tem misliš, da si bolj pametna od nas, ki delamo slovnične napake in hočemo na humorni način povedati kaj v žargonu.
    Tvoji histerični izpadi ne peljejo nikamor. Ti si največji zgagar tukaj ne pa mi, ker mislimo drugače.

    Tvoja največja cvetka vsega skupaj pa je beseda MARŠ.

    Kaj se sprenevedaš, v duši si srotek bogi.


    LP



    PISMO ZA SENČNI PANTEON

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 13:05 CEST
    Nivo! Prosi fantek za čašo mleka, da odrasteš.


    Najlepše se je smejati sebi

    Prispeval/a: Nara dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 13:43 CEST
    Kdor je v stiku s seboj, ni nikoli užaljen. Kdor svoje duhovne vrednote gradi na resnici, ne godrnja, ko trči ob neresnico, temveč se ji nasmehne. Kdor se ni sposoben smejati, ko sliši blatenje svetosti (se pravi "svetosti"), je robot brez duše.

    Prisluhnite Georgeu Carlinu, če si upate: http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

    Zraven je še njegov filmček o desetih božjih zapovedih. Prav tako poučen do amena. Če se mu ne boste mogli smejati, se vprašajte, ali ZAUPATE Bogu, ali verjamete vanj. Ali pa samo v sebi nosite malika, ki so vam ga v srce vklesali ljudje brez zdrave vesti.

    Religija še vedno buri duhove. Še vedno! Zaradi ideologij še vedno vztrajamo v ODPRTI kletki kot idioti. Duše v telesu ni, naj piše razumne argumenta ali lirične čustvene izlive. Vztrajamo v kletki kot idioti.

    Vse pohvale članku, ker vzbuja polemičnost in premika duha, ker nas spodbuja, da pretehtamo lastna prepričanja in jih nanovo ovrednotimo, ker nas provocira in postavlja pred DRUGAČNO resnico od tiste, ki smo je vajeni.

    Naj za konec pribijem še en žebelj na krsto iz Da Vinčijeve Šifre:

    "Odkar obstaja en sam Bog, se ljudje pobijajo v Njegovem imenu."
    -- Dan Brown


    Bog kot izvor sektaške morale

    Prispeval/a: dahvor dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 17:22 CEST
    ... še dobro, da sta mi Nona in Nono rekla, da z Vipavci pa nič met, ker smo,
    Kraševci, že ene taužnt let skregani in potem sta isto ponavljala še Mama in
    Tata...jaz pa se danes več ne spomnim zakaj, kaj je bil povod, za se skregat
    ampak ostalo mi je, da smo skregani, so, se je vice delalo, zakaj se je
    kregalo ampak res se ne spomnim, pa, ko nimam kaj mislit, se poskušam to
    spomnit, pa mi ne uspe.
    Jaz osebno vse z veliko Ljubeznijo preberem in se zraven vedno smejim, na
    Gospo, sem se pa že tako navadil, da me niti ne zanima na kateri pumpu
    tanka, da tako drvi, po eni in isti cesti in se ne zaleti, čeprav je vozilo že vse
    obtov(l)_(beri ou)čeno, na ovinkih zanese, če se drvi ... ja po moje je Bog
    tam, kjer je Supernova in Hudič je Črne luknje lastnik.
    Ej če bi naši Duhovniki, Božji pooblaščenci, vsaj tako za Svoje skrbeli, kot
    Rabini za svoje skrbijo, bi blo vse drugače ... znanje in vera bi skupaj hodili,
    se ljubili ... in sadovi bi se rodili ... sicer pomaga tudi če se Semena, tja v tri
    krasne trosijo, se tako večji procent zgubi, če je pa slučajno dobra letina, pa
    cena pade.
    In vseeno Šiva ima prav ... kar je slabo je teba uničiti, da lahko novo,
    recimo boljše raste-zraste ...Om.
    Nekje sem prebral, aja pri tajkunih, zakaj Človek živi, jesti, piti, kaditi ...
    Človek živi in se uči, da bo pobegnu s Planeta Zemlja, ko čas pride, za
    selitev ... zdej, eni z raketami, drugi z molitvijo-meditacijo, tretji jo bomo
    peš mahnli, četrti bodo pa kr stali-ostali - tudi taki so, ki jim bo Vera to
    nalagala, peti bodo s čarovnijo poskušali, tajkuni bodo pa pr vseh karte
    kupili - ziher je ziher, na pa mi je kufeta zmanjkalo.
    Na radiju Študent, danes, samo o Ljubezni, taki in taki, pojejo.
    Tržačana knjiga bo, to kaj piši, ta je tudi samo bežal, so na radiju
    rekli...pred fašisti, pred oblastniško-posestniško mamo, pred sabo, pred
    sanjami ... beg ali boj - je vedno vprašanje...no lahko se diplomatsko reče -
    umik - je tudi beg...jaz tudi samo bežim, samo sem na točki, ko nimam več
    kam...in že razmišljam, da bi taktiko uvedel, da vsi okoli mene začnejo
    bežat-zbežijo ... toda kaj pa bom potem, ko imam pa vse okoli zelo rad-niti
    eden me ne moti in vse bi zelo pogrešal - sem že pomislil, da sem v Raj na
    Zemlji padel... in kar mi je najbolj všeč - jaz nobenega ne motim...sem
    zraven tipkana prav to razmišljal - Cerkvico mam pa blok stran in vsakič, ko
    skozi okno pogledam, Križ na turnu vidim...tavelkega, na vrhu hriba -
    Armenci postavli je pa eukaliptus prerasu, se ne vidi iz gozda več, hitro
    drevesa rastejo, čeprav je vsaj 20m visok ... zdej pa, če Gozd se poseka, da
    se bo Križ spet vidu, erozija hrib z vrha dol začne odnašat ... in tako je sedaj
    potrebno vedeti kje je, da je, vidi se več od nikjer ne...in tako samo še
    lokalci vemo.





    Odgovor Nari

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 17:55 CEST
    Pozdravljen Nara in tudi ostali bralci,

    očitno nisi razumel razlogov, ki me vselej vodijo k reagiranju, kadar se objavljajo protiverski članki ali komentarji. Moj odpor zoper takšno brezkompromisno pisanje utemeljujem s tehtnimi razlogi.

    Pravica do svobode izražanja po 39. členu Ustave RS zagotavlja svobodo izražanja misli, govora in javnega nastopanja, tiska in drugih oblik javnega obveščanja in izražanja. Vsakdo lahko svobodno zbira, sprejema in širi vesti in mnenja. Vsakdo ima pravico dobiti informacijo javnega značaja, za katero ima v zakonu utemeljen pravni interes, razen v primerih, ki jih določa zakon.

    Vendar ta »Pravica do svobode izražanja« ni v nobenem primeru neomejena in ni več vredna ali nadrejena kakšni drugi ustavni pravici, n. pr. «Pravici svobode vesti«. Ustava v 41. členu govori: »Izpovedovanje vere in drugih opredelitev v zasebnem in javnem življenju je svobodno. Nihče se ni dolžan opredeliti glede svojega verskega ali drugega prepričanja. Starši imajo pravico, da v skladu s svojim prepričanjem zagotavljajo svojim otrokom versko in moralno vzgojo. Usmerjanje otrok glede verske in moralne vzgoje mora biti v skladu z otrokovo starostjo in zrelostjo ter z njegovo svobodo vesti, verske in druge opredelitve prepričanja.«

    Katoličani nikoli ne napadajo ateistov zaradi njihovega prepričanja; medtem ko mnogi ateisti kar naprej napadajo in šikanirajo vernike in seveda tudi tiste, ki se borijo za pravno dosledno spoštovanje Ustave RS, med katere sodim tudi jaz osebno. To konstantno napadanje katolikov z obilico šikan s strani posameznih članov Društva za zaščito ustave in krivic cerkve pa postaja nesorazmerno, pretirano, kompulzivno, šikanozno in nasilno. Takega tratmana gotovo niso deležni ateisti s strani drugače mislečih katolikov.

    Pomemben element pri tehtanju človekove »Pravico do svobode izražanja« in »Pravice svobode vesti« pa ne more ustvarjati neenakost subjektov, ker so tako eni kot tudi drugi pred zakonom enaki. Z Ustavo RS je zagotovljeno uresničevanje načela varstva zaupanja v pravo, torej 2. člen Ustave, zaradi varstva enakosti pred zakonom in enakega varstva pravic v postopkih pa še 14. in 22. člen Ustave RS.

    Zakaj je torej pravilna identifikacija ustavnih pravic in načel zelo pomembna, ni potrebno posebej razlagati. Kadar hoče "Pravica A – pravica do svobode izražanja« postati močnejša od »Pravice B – Pravica do svobodne opredelitve verskega prepričanja«, se je treba zavedati, da je ustava kršena, kajti obe pravici sta ekvivalentni. Pravici torej nista v koliziji in sta ustavno v enakopravnem položaju, vendar ob »Pravici A - pravici do svobode izražanja«, stoji človekova »Pravica do osebnega dostojanstva in varnosti (34. člen Ustave RS)« in »Pravica varstva pravic zasebnosti in osebnostnih pravic (35. člen Ustave RS)«, slednja govori, da je vsakemu zagotovljena nedotakljivost človekove telesne in duševne celovitosti, njegove zasebnosti in osebnostnih pravic, kar z drugimi besedami pomeni, da je treba pravice spoštovati in da nobena pravica ni močnejša od druge, vendar pri strogem testu sorazmernosti pride v poštev še testiranje kako je »Pravica A- pravica svobodne opredelitve verskega prepričanja« spoštovana glede na »Pravico do spoštovanja osebnega dostojanstva in varnosti (34. člen Ustave)« in ustavne Pravice do zasebnosti in osebnostnih pravic (35. člen Ustave RS). V vsakem primeru pa je Ustavi RS nadrejena še Deklaracija o človekovih pravicah. Bistveno vprašanje pri tem je, da nobena pravica ne more biti uporabljena tako, da krši ustavno ali zakonsko pravico drugega.

    Razlogi postavljajo naslednja pravna, etična in družbena in sociološka vprašanja:

    1. Vsakršno takšno ali podobno kompulzivno pisanje z namenom nasilnega prevrednotenja vrednot, ki jih ljudje gojijo kot svoj vrednostni sistem, pomeni obliko nasilnega ravnanja in šikaniranja z namenom spreminjanja in uvajanja normirane družbene zavesti. Za moje pojme v veliki meri Društvo za zaščito ustave in krivic cerkve posega v osebno dostojanstvo vernikov in ruši njihovo duševno celovitost, njihovo zasebnost ter varovanje osebnostne pravice do svobodne veroizpovedi.
    Takšno delovanje ima vse elemente nasilja in kršenja človekovih pravic. Prispevki s sliko kako duhovnik stopa za 8. marec klečeči ženski, ki riba podenj, s čevljem na hrbtu, so ne le ponižujoči, temveč grobo posegajo v človekovo osebno
    dostojanstvo, duševno grobo ponižujejo človeka in žalijo verska čustva vernic in vernikov in ne le vernih temveč tudi drugih državljank in državljanov.

    Prispevki so usmerjeni v vse vernike in predstavljajo svojevrstno nasilje nad slovensko populacijo vernih oseb ali oseb, ki izhajajo iz krščanskih družin in spoštujejo svojo kulturo kot vrednostni sistem. Ni prezreti dejstva, da je bilo ob prvem
    popisu prebivalstva po osamosvojitvi, leta 1992 o nad 71 % opredeljenih popisanih državljanov katolikov. Pri drugem popisu se je zaradi spremenjene metodologije popisa l ta odstotek nekoliko znižal, vendar dejansko stanje se ni bistveno spremenilo. Sicer pa število sploh ni relevantno, saj veljajo za vse verske skupnosti enaka načela in zakon.

    2. Mnogi državljani, četudi manj goreče verni, zaradi takšnega kompulzivnega in tendenciozno usmerjenega pisanja in objavljanja prispevkov so užaljeni, ker izhajajo iz krščanskih družin in spoštujejo svoj krščanski etos ter kulturo iz katere izhajajo. Takšno pisanje doživljajo kot obtoževanje živečih za krivice, ki jih je Cerkev zagrešila z inkvizicijo, preganjanjem čarovništva in osvajalnimi križarskimi vojnami pred davnim časom, še v času fevdalizma in v času, ko so Evropo osvajale, plenile in pobijale turške horde. Katoliški svet se je ubranil pred fundamentalizmom, kakor je vedel in znal. Zato stvari ni mogoče razlagati enoznačno in vse krivice, ki so se zgodile na tem svetu prepisovati le enemu, ki nima časovno nič skupnega s preteklostjo. Cerkev ima vse tiste napake, kot jih ima vse človeštvo. Absolutno ne mislim nikogar zagovarjati, ker nisem apologetik prav nobene religije, temveč samo in izključno človek humanistične misli s spoštovanjem svoje in drugih kultur. Vrednote, ki sem jih v svojem otroštvu sprejela v svoji katoliški družini, globoko spoštujem in si prizadevam živeti v skladu z vrednostnim sistemom, ki je del mene in ne dopustim, da bi kdo žalil mojih korenin. Treba je upoštevati, da smo ujeti v krog stvarnosti in dejanskih razmer tako sociološko - družbeno kot versko in s tem moramo živeti in iskati sožitje v različnosti in monokulturnosti naše stvarnosti.

    3. Svoj odpor do kompulzivnega nasilnega spreminjanja in vsiljevanja družbene zavesti po meri sovražnikov cerkve odločno odklanjam, ne le pri sebi, temveč in predvsem
    pri državljanih, ki se ne morejo ali ne znajo brati in žalitve stoično trpeče prenašajo. Za moje pojme so najslabše vrste prav tisti ljudje, ki zganjajo ateistični klerikalizem, ker so polni sovraštva do vernikov in Cerkve, ki je inštitucija kot vse druge, ustava in zakon pa ji določata pogoje delovanja in njeno laičnost.

    Za urejanje zadev z inštitucijami pa obstajajo pravne poti, če kdo meni, da Cerkev krši ustavo in zakon. Takšno delovanje je za moje pojme skrajno brezobzirno, podtalno in politično motivirano. Sama sodim še v tisto generacijo, ki je na svoje oči videla in tudi na svoji koži doživela grozote vojne in povojne dobe. Taki nestrpni ideologi vodijo svet v ponovne delitve, vojne in prelivanje krvi. Surovi materializem in nasilni ateizem sta povzročila po svetu sto milijonov mrtvih. Ozrite se samo na Kitajsko in v Tibet.

    Nara, vse moje spoštovanje do vaše duhovnosti. Vem da ste osveščen človek in da globoko razmišljate, cenim vas, vendar žal, jaz se na vse to, kar se dogaja, ne morem smejati in zamahniti z roko. Morda sem res nekakšna bojevnica z mlini na veter, vendar takšen ponižujoč odnos, kot ga imajo s kompulzivnimi in tendencioznimi članki člani, včlanjeni v Društvo za zaščito ustave in krivice cerkve pa mislim, da presega vse meje zdravega razuma. Če bi bilo to društvo motivirano razčistiti vprašanja z RKC, bi stopili predstavniki s Cerkvijo v stik in tudi z našo vlado, saj imamo vladno komisijo za verska vprašanja in bi razčistili sporna vprašanja. V primeru, da kdo meni, da so kršene ustavne pravice tistih, ki imajo pravni interes, da doseže kdo svoje moralno zadoščenje, pa naj sodnim potom to doseže. S kakšno pravico društvo razlaga doktrino vere, če samo ni verno. Kot mi je znano verniki niso nikoli vprašali društva za interpretacijo svojih verskih dokumentov in svojega odnosa do Boga. Torej doktrina se društva ne dotika, vsaj v takšni meri ne, da bi s takšno strastno kompulzivnostjo razlagalo krščanstvo, če se samo smatra za ateistično. Preletela sem že marsikateri njihov prispevek in moram reci, da razlagalci Svetega pisma sploh ne razumejo ali ga nočejo razumeti kot dokument človeštva z vidika razvoja človeške družbe in podstati svoje moralno etične zgradbe in zgodbe svoje kulture, temveč ga vulgarno in politično razlagajo, iztrgano iz celotnega koncepta. Sveto pismo naj bi uporabljali izključno za politično motivirane namene in ne z namenom izključno svojega lastnega interesa po poznavanju katolištva.

    Upam, da sem bila dovolj jasna s svojo utemeljitvijo razlogov zakaj se oglašam na to človeško nesprejemljivo kompulzivno nasilno delovanje. Če drugega ne, gre s takšnim delovanjem za veliko mero neobčutljivosti do velikega števila sodržavljanov, ki se ne morejo ali ne znajo braniti in trpijo globoko užaljeni in prizadeti. Saj nimam kaj razlagati, vendar pri meni se ne gre za nikakršen apologetski boj, da bi se ubranila dogma, temveč izključno in samo ustavne pravice sodržavljanov, ki imajo z ustavo zajamčeno pravico do veroizpovedi in svobode vesti.
    Lahko bi pisala tudi kakšne poglede imajo v EU na ta vprašanja, vendar naj bo zaenkrat to dovolj.

    Tatjana Malec







    Odgovor Nari

    Prispeval/a: pesem dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 18:36 CEST
    "Otrok, poslušaj dobro svoje srce, poslušaj dobro svojo vest in vedi, to dvoje se nikoli ne moti. To je Bog v tebi in čuvaj ga kot največji zaklad sveta." Teh besed sicer nakaj časa še nisem popolnoma dojela, a s časom je to zame postala edina in prava resnica. Poslušam svoje srce, svojo vest in čeprav imam sedaj ob branju teh razvlečenih razprav hud odpor (v trebuhu se mi dela grda kepa), sem se oglasila. Zakaj ?
    Da povem, da vsi ali večina preprostih, skromnih ljudi, ki verujejo, išče ali je že našla Boga v sebi, v svojem srcu. Ne v zlonaperjenih razpravah, ne v poučno- zgodovinskih spisih, ne v "prepričljivih" člankih, takšnih in drugačnih.

    Vero v dobro na tem svetu nosimo v srcu, jo izražamo s srcem in jo živimo s srcem.

    Ljubeč pozdrav.

    Pa ne me "napadat", ker imam nežno srce :)


    Odgovornost do bližnjega

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 4. avgust 2008 @ 19:15 CEST
    Spoštovana,

    moralna odgovornost v človeku vedno bolj raste ravno s tem, da nekdo čimbolj čuti odgovornost do bližnjega. Ljubezen, ki se spremeni v lahko čustveno sanjarjenje, ki ne pozna resnične odgovornosti za drugega, ne more človeku delati lastnega veselja. Božja ljubezen je najpopolnejši zgled, po katerem lahko presojamo vsa človeška prizadevanja. Sprejeti negotovost je za večino ljudi preveč tvegano, zato niso pripravljeni zapustiti svojega varnega in udobnega in seveda tudi popolnoma neustvarjalnega kotička. V ljubezni ni računice, koliko boš žrtvoval in koliko prejel. Ljubezen je težavno prizadevanje, pomeni odprtost in notranjo usmerjenost za ljubezen. Samo v takšni usmerjenosti lahko ljubezen preživi. Človeškost je, gledano v tej lui, večna otroškost in nikoli v polnosti izpolnjena odgovornost. Moralnost pomeni prav to, da človeško negotovost sprejme in skuša z njo živeti. Odločujoče je vprašanje ali smo sposobni v sebi odkriti moralnost biti za drugega ali te sposobnosti nimamo. Presežnost človeka se rojeva v svobodni odločitvi biti za drugega.

    Me veseli, da ste pesnica. Vabim vas na svoj spletni portal www.tatjana-malec.si , kjer si boste lahko prebrali moje pesmi.

    Lep pozdrav
    Tatjana


    Kuvertirana depeša s centra

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 5. avgust 2008 @ 08:18 CEST
    Spodobno bi bilo, da bi se pod zgornji komentar podpisal tisti, ki ga je sestavil. Točno se ve, kaj je kdo sposoben sestaviti in kakšno vlogo je kdo pripravljen prevzeti. Podpis pod kuvertirano depešo pove vse o tistem, ki je komentar sestavil in o tistem, ki je komentar predstavil kot lastni izdelek.

    Naravna selekcija na tem forumu ne more odigrati svoje vloge, ker so Pozitivke postale glasilo Društva za zaščito ustave in krivic cerkve in se točno ve, da pod vsakim komentarjem se mobilizira vedno ena in ista vojska posameznikov iz ateističnega, politično motiviranega tabora, ki hoče žonglirati z ljudmi in opravljati klasično ideološko čistko in vsiljevati svojo normirano zavest drugim. Skregano z demokracijo in načelom monokulturnosti EU, katere sestavni del smo postali.

    Vi lahko razmišljate o sami sebi, ne morete pa razmišljati v imenu slovenske populacije, v kateri je po popisu iz leta 1991 71,6 % katoličarnov, zaradi spremenjene metodologije popisa, ki je postavila kriterije pri odgovorih pa se je ta odstotek znižal na 57,8. Ateistov je po popisu iz leta 1991 Urada za statistiko v RS je 10,1%. Ateisti lahko govorijo v imenu svoje populacije in ne v imenu katolikov.

    Tatjana Malec



    Kuvertirana depeša s centra

    Prispeval/a: titanic dne torek, 5. avgust 2008 @ 09:55 CEST
    Draga Marja,

    Rada te berem, saj si mi zelo blizu, s to razliko, da se veliko bolje izražaš in znaš videti stvari resnično zelo objektivno. Mnogokrat bi napisala kakšen komentar pod dobrim člankom kot je ta, pa se ne želim spuščati na »nevarni poligon«, saj nimam nobene želje se potrjevati, zagovarjati svoje stališče in se boriti za svoje prepričanje. Menim, da vsak prepozna svojo duhovno pot, če je prava po tem, ko (če se) v sebi »pobota«, še prej pa prepozna.

    Po svojih občutjih človek enostavno ve, kdaj dela prav in kdaj ne. Saj zato jih imamo. Takrat, ko se dobro počutimo in smo srečni v sebi, delamo prav in nimamo potrebe kritizirati drugih in iskati pri drugih njihove pomanjkljivosti. Ko bruhamo iz sebe nezadovoljstvo in stresamo na okolico negativnosti, ki so v nas samih, se dokazujemo z močjo in s tem, da »smo nekaj več in drugi nekaj manj«, samo še kažemo svojo nezrelost, nevednost in nesposobnost kaj ljubezen je. Govorimo ravno obratno kot delamo in nas motijo pri drugih lastnosti, ki jih imamo sami. To drži »kot pribito«.

    Ko čutimo, da nam nekaj manjka, da želimo več, nismo v stiku s samim seboj in z ljubeznijo oz.Bogom v sebi.

    Ne vidim smisla, da bi s tem, ko bi dokazovala na vse mogoče načine »svoj prav« in zablodo nekoga drugega, da bi si dovolila biti ranjena, ponižana in napadena- kar se dogaja na »poligonu«. Ti pa si dovolj močna, da to zmoreš in greš v prve bojne vrste in ostaneš brez ran. Fino in hvala, da si tu na Pozitivkah ti in tebi podobni.

    Tudi nekaj še razmišljam: če hočemo videti svetlobo, moramo poznati temo. Tako je s krščanstvom, ki je prav, da poznamo vse strahote, ki so se dogajale v zgodovini, da s tem prenehamo in prepoznamo svetlobo (beri ljubezen, Boga, mir, harmonijo…). Ni nam potrebno več nadaljevati, saj imamo svobodno voljo, da z nasiljem prekinemo in nadaljujemo zgodovino človeštva v miru in ljubezni. Vse pa se začne pri sebi. Ko boš spremenil sebe, boš spremenil svet. Ko boš poznal sebe, boš poznal drugega človeka, ko boš pomagal sebi, boš pomagal drugemu… Ravno zato, ker se človek vedno raje briga za drugega, gleda kaj drugi dela narobe, pozabi na sebe. Poskrbi najprej zase- zdravje, blagostanje, zadovoljstvo. Reveži bi se morali upreti, da dobijo kar jim pripada za spodobno življenje-od cerkve seveda, saj so ravno oni najbolj zavedeni in žrtve zlorabe izkoriščane družbe. Res pa je, da mora biti človeku dovolj hudo, da bo nekaj naredil iz sebe, da bo začel drugače misliti in sploh delovati. Dokler se sam sebi smili in čaka, da mu bodo »drugi« pomagali, ni nič. (pomagaj si sam in Bog ti bo pomagal) Bog ne mara lenuhov in če človek naredi en korak k Njemu, bo on naredil tri korake k človeku. Spet smo pri sebi.

    Naravna selekcija je in vedno bo, včasih je ne vidimo takoj, a če pogledamo nazaj, se vidi.

    Lp Melita




    Bog kot izvor sektaške morale

    Prispeval/a: Nara dne torek, 5. avgust 2008 @ 11:42 CEST
    Tatjana, zdravo!

    Sledim tvojim argumentom v dolgem pismu in opažam, da si ne dopuščaš videti bistva aktualne resnice. Dejstva, na katera nas je opozoril MC, niso zgolj stvar preteklosti, s katero bi kar naprej nepravično krivili današnje pripadnike katoliške cerkve, kot da so jih zagrešili oni.

    Cerkvena morala je še vedno dvolična in če ne bi bilo demokratičnih zakonov, o katerih si pisala, bi lahko Cerkev prav hitro opravila s heretiki in žaljivci. K sreči današnji zakoni branijo tudi majhne skupine in jih veliki ne morejo kar tako zatreti, kakor so to storili že mnogokrat v zgodovini (in o čemer je pravzaprav pisal MC).

    Duhovščina drži vernike zveste s strahom in elitistično politiko "mi-oni". Mi smo super, oni so od hudiča. Se ti zdi, da pretiravam?

    Predlani je bilo v slovenskem kraju nedaleč od Ljubljane organizirano zelo pozitivno srečanje dobrih ljudi. Učili smo se raznih davnih modrosti z vseh koncev sveta v sproščenem naravnem okolju, jedli zdravo vegetarijansko hrano z divjimi rastlinami itn. Obiskovalcev je bilo mnogo manj kot leto prej. Ni nam bilo jasno, zakaj, dokler nam ni nekdo prinesel letak, ki so ga prejšnje dni delili v cerkvi pri maši. Na letaku je pisalo, da so vse novodobne pogruntavščine, vključno z jogo, feng šuijem, vegetarijanstvom in celo meditacijo hudičevi in zli!

    Zamisli si, kaj bi se zgodilo, če nas ne bi branili zakoni, ki jih navajaš. Prestrašena in gnevna množica bi iz cerkve priromala direktno na naše srečanje. Imeli bi odličen obisk, toda po tisti maši bi vsa naša pozitivnost letela s travnika z nami vred. Indijanske šotore bi verni katoliki požgali, kitajske simbole bi zdrobili, afriške amulete bi sesekljali. Saj so ti vendar od hudiča!

    Današnje humanistične etike niso gradili možje in ženske, ki so se strinjali s cerkveno moralo prejšnjih stoletij, gradili so jo napredni misleci, ki so to moralo presegli, saj je bila bolna in še vedno je. Cerkev si danes prilašča tudi etične vrednote, ki niso zrasle v njenem zeljniku. Najhuje je to, da se sama ne te morale NE DRŽI. Pravzaprav se ne drži niti tiste, ki jo razglaša. Ponižnost, skromnost, zaupanje, ljubezen, mir ... kje so?

    Ko sem bil aktivni član Skupnosti za zavest Krišne sem bil nekajkrat na srečanjih vseh verskih skupnosti v Sloveniji. Pardon, vseh razen ene - Slovenske katoliške cerkve. Mi mali, ki smo zastopali slabih 20% slovenskih vernikov (ali še manj), ki niso pripadniki katoliške cerkve, smo prosjačili za drobtinice z državne mize, cerkev pa je bila tako vzvišena, da nam ni namenila niti pogleda, kot da smo nižja kasta. Saj res, zakaj bi se nam priduževali v prosjačenju? Saj je cerkev vendar tako bogata, da ji ni treba prosjačiti.

    Pazi, cerkev trguje na borzi! Cerkev vlaga v velika podjetja! Cerkev je lastnica milijone in milijone evrov vrednih nepremičnin in premičnin! In ne plačuje davkov ... Etika in morala pa taka! Današnja cerkev ni most do Boga, tak most, ki se le dotika tega sveta in na drugi dosega transcendenco, cerkev ni nepristranski opazovalec, ki zdravo razsoja na podlagi višjih meril, ker je v stiku z Bogom. Vprašanje, če je sploh kdaj bila. Cerkev je pretežno materialna entiteta, ki si je slavo in moč zgradila na dobri reklami, (večkrat tudi prisili) in dejstvu, da je v svoje vrste za nazaj "včlanila" cele vrste svetnikov. "Če so bili svetniki v cerkvi, bom pa še jaz," pomisli Janezek danes. Če bi ti svetniki živeli danes, sem prepričan, da bi po taki maši, kakršno sem prej opisal, vstali, odšli iz cerkve in se nikoli več ne bi vrnili. Pa še na poti ven bi komu povedali, da to, kar se je zgodilo, ni bila božja volja.

    Dvoličnost vere je tisto, o čemer začenjajo nekateri opozarjati: glavna religija na določenem področju si nadene masko etičnosti in duhovnosti, obenem pa arogantno privzema vlogo spolitiziranega sodnika, oblastnika in vladarja. Razlašanje duhovnosti je vaba, doktrina je kletka, "Bog" je ječar, mi pa na to ne upamo reči ne bev ne mev, ker je taka tradicija že dolga stoletja. Celo branimo in zagovarjamo ječarja in ječo kot dobro zdresirani psi!

    Pristne duhovne vrednote so prepovedane, saj temeljijo na brezpogojni, brezkompromisni resnici, na sproščeni, neustrašni ljubezni do vseh, na nepolariziranem Bogu, katerega ne spremljata hudič in pekel kot strašni senci.

    Dokler je v Cerkvi le kanček strahu, drobec hujskaštva, kapljica elitizma in egonizma, je cerkev služabnica hudiča. Prav tega istega hudiča, ki si ga je sama izmislila. Kakor si je izmislila tudi boga, ki ga časti. Gandhi je nekoč dejal: "Dolgo sem mislil, da je Bog resnica, toda zdaj sem spoznal, da je resnica Bog." Zvestoba resnici, brezpogojno sprejemanje in zastopanje resnice je najvišja religija, naj gre za resnico iz preteklosti, sedanjosti ali prihodnosti.

    Zagovornikov resnice je med krščanskimi svetniki cel kup,toda Cerkev zgolj s tem, da si jih je prisvojila, sebe ne približuje resnici niti za las. Približala bi se jim, če bi prodala vso lastnino, če bi priznala lastno zmoto in se ponižno pridružila ostalim malim vernikom, ki bolj zaupajo v Boga kot v denar.

    Nekateri katoliki so to videli in celo javno povedali, denimo Anthony de Mello (preberi zadnjo četrtino knjige "Zavedanje" ali pa kar celo). Ostali so zvesti duhovni srčiki svoje vere, ko so videli, da se ta srčika niti za pikico ne loči od srčike drugih religij, ki je živela skozi pristne svetnike z vseh vetrov. Zunanji rituali so le navlaka, zato jih nima smisla širiti drugam in pokristjanjevati ali budizirati ali islamizirati druge ljudi, saj se s tem ruši mir in ravnovesje. Kdor je spoznal bistvo svoje religije, ga bo znal prebujati v drugih ljudeh ZNOTRAJ njihove religije (oz. tradicije), ne da bi se dotaknil ritualov. Ko bodo ljudje spoznali bistvo, resnico, bodo rituale sami ustrezno prilagodili. Tisti, ki se okorelo oklepajo ritualov, pa bistva nikoli ne bodo dojeli in bodo še naprej iz strahu zagovarjali razdor.

    Ljudje, ki dandanes odstopajo od cerkve, se pravzaprav hočejo odmakniti od ritualov in motnih čustev, od prisile in nepristne morale. Žal s svojim nastopom pogosto pokažejo odmik tudi od bistva, od ljubezni in spoštovanja. Tu ti dam prav, Tatjana. Ko bomo sposobni sesti okrog bistva, spregovoriti resnico in ji tudi prisluhniti, bo svet raj.

    Vse skupaj mi je v spomin privabilo misel pesnice Vesne Krmpotić, ki sem si jo nedavno vtisnil v spomin, upam, da dovolj točno:

    Ko si pogumna, verjameš vame.
    Ko si potrpežljiva, verjameš vase.
    Ko oproščaš, jaz verjamem vate.

    S soncem s Primorske,
    Nara


    VERSTVA

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 5. avgust 2008 @ 14:41 CEST
    DRŽAVA IN VERSKE SKUPNOSTI V REPUBLIKI SLOVENIJI

    1. Uvod

    Urejanje odnosa med državo in verskimi skupnostmi v Evropi in svetu ne pozna enotnega obrazca. Modeli se razlikujejo predvsem zaradi zgodovine in kulturnega okolja vsake države posebej. Slovenija se je po osamosvojitvi z demokratično ustavo (december 1991) odločila za ločenost države in verskih skupnosti, za svobodo veroizpovedi ter enakopravnost vseh verskih skupnosti.

    Kot prioritetno nalogo na tem področju razumemo vgraditev ustavnih načel v vsakdanje življenje ter krepitev kulture strpnosti in dialoga v slovenski družbi.

    2. Pravni viri, pojasnitev ključnih izrazov in časovni pregled dogajanja

    Človekovo pravico do verske svobode v Republiki Sloveniji urejata ustava in zakon: tako kolektivno pravico, ki jo uresničujejo verske skupnosti in je določena v 7. členu ustave, kot tudi pravico posameznika, ki jo urejajo 14., 16., 41., 63. in 123. člen ustave.

    Ustava Republike Slovenije (Ur. l. RS, št. 33/91) v 7. členu določa, da so država in verske skupnosti ločene, da so verske skupnosti enakopravne ter da je njihovo delovanje svobodno. Ločenost države in verskih skupnosti razumemo v smislu svobodnega delovanja in avtonomnosti verskih skupnosti v sklopu veljavnega pravnega reda ter sodelovanja z državo na tistih področjih, kjer je za to najti interes obeh strani. Enakopravnost pojmujemo kot zagotavljanje enakih pravnih možnosti vsem verskim skupnostim. Verske skupnosti so, kakor določa Zakon o verski svobodi (Ur. l. RS, št. 14/07), pravne osebe zasebnega prava, če se, v skladu z Zakonom o verski svobodi, registrirajo pri Uradu Vlade RS za verske skupnosti.

    Verska svoboda posameznika je v smislu svobode vesti urejena v 41. členu ustave, ki zagotavlja pravico vsakega posameznika do svobodnega izpovedovanja vere in drugih opredelitev v zasebnem in javnem življenju ter pravico staršev do verske in moralne vzgoje otrok. 16. člen ustave določa, da je z ustavo določene človekove pravice in temeljne svoboščine izjemno dopustno začasno razveljaviti ali omejiti v vojnem in izrednem stanju. Vendar v drugem odstavku ne dopušča nobenega začasnega razveljavljenja ali omejevanje pravic, ki so določene v 41. členu. S tem ustava postavlja versko svobodo v rang posebej varovanih ustavnih pravic, ki terjajo absolutno spoštovanje njihovega uresničevanja. Poleg tega ustava prepoveduje diskriminacijo na podlagi vere ali drugega prepričanja (1. odstavek 14. člena) ter prepoveduje spodbujanje k verski neenakopravnosti ter razpihovanje verskega sovraštva in nestrpnosti (63. člen). Ustava nadalje priznava tudi pravico do ugovora vesti (64. člen) ter dopušča, da državljani, ki zaradi svojih religioznih nazorov niso pripravljeni sodelovati pri opravljanju vojaških dolžnosti, sodelujejo pri obrambi države na drug način (123. člen).

    Zakon o pravnem položaju verskih skupnosti (Ur. l. SRS, št. 15/76, 42/86 ter Ur. l. RS, št. 22/91),
    Sklepom o ustanovitvi Urada Vlade RS za verske skupnosti (Ur. l. RS, št. 72/93),

    Sporazum med Slovensko škofovsko konferenco in Vlado Republike Slovenije o duhovni oskrbi vojaških oseb v Slovenski vojski.

    Dne 14. 12. 2001 je Vlada RS s Svetim sedežem podpisala Sporazum med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih, Zakon o ratifikaciji Sporazuma med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem pa je Državni zbor sprejel 28. 1. 2004.

    FINANCIRANJE - Registrirane cerkve in druge verske skupnosti lahko pod pogoji, ki jih določa Zakon o verski svobodi. za svoje verske uslužbence, ki so državljani Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji in jim je poklic verskega uslužbenca edini poklic, na podlagi njihovega pooblastila in v njihovem imenu zaprosijo za pridobitev pravice do namenske državne finančne pomoči iz državnega proračuna za pokritje prispevkov za socialno varnost, ki vključuje prispevke za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje (prispevek zavarovanca) ter za obvezno zdravstveno zavarovanje (prispevek zavarovanca). Prispevek se izračuna od osnove v višini 60% povprečne plače. Pri zagotavljanju pravice do plačevanja prispevkov se upošteva razumno sorazmerje med številom verskih uslužbencev in številom pripadnikov registrirane cerkve in druge verske skupnosti, ki so državljani Republike Slovenije in s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji. Razumno sorazmerje je izpolnjeno, če je ugotovljeno razmerje vsaj 1000 pripadnikov registrirane cerkve ali druge verske skupnosti na enega verskega uslužbenca te cerkve ali druge verske skupnosti.

    Registrirane cerkve in druge verske skupnosti se financirajo predvsem iz donacij in drugih prispevkov fizičnih in pravnih oseb ter iz svojega drugega premoženja, kakor tudi iz prispevkov mednarodnih verskih organizacij, katerih članice so. Država lahko gmotno podpira registrirane cerkve in druge verske skupnosti, zaradi njihovega splošno koristnega pomena. Država lahko daje verskim skupnostim gmotno podporo. Z aktom, s katerim se da podpora, se lahko tudi določi, za kakšen namen se sme uporabiti. Za to Urad razpolaga s simboličnimi proračunskimi sredstvi.

    Verske skupnosti kot pravne osebe zasebnega prava konkurirajo tudi za druga sredstva iz državnega proračuna, in sicer za izvedbo določenih programov predvsem na socialnem področju ter iz programov in projektov varstva premične in nepremične kulturne dediščine.
    Ministrstvo za kulturo je doslej sofinanciralo dejavnosti cerkva preko vsakokratnega razpisa za spomeniškovarstvene akcije, z Dogovorom o opravljanju arhivske dejavnosti Rimskokatoliške cerkve v Republiki Sloveniji, ki sta ga 30. 7. 2003 podpisala ministrica za kulturo Andreja Rihter in ljubljanski nadškof in metropolit dr. France Rode, pa se v 70% sofinancira tudi dejavnost nadškofijskih arhivov v Ljubljani in Mariboru ter škofijskega arhiva v Kopru.

    Cerkve in druge verske skupnosti, registrirane pri Uradu, kakor tudi njihovi sestavni deli, ki so pravne osebe, se morajo vpisati v register davčnih zavezancev na podlagi 42. člena Zakona o davčni službi (Ur. L. RS, št. 1/07). Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (Ur. l. RS, št. 117/06) določa, da je zavezanec za davek od dohodkov pravnih oseb tudi verska skupnost, vendar pa zavezanec kot je npr. društvo, verska skupnost, zbornica… ne plača davka, če je v skladu s posebnim zakonom ustanovljen za opravljanje nepridobitne dejavnosti in če dejansko posluje skladno z namenom ustanovitve in delovanja. Ne glede na navedeno, pa tudi tak davčni zavezanec plača davek od dohodkov iz opravljanja pridobitne dejavnosti. Cerkve in druge verske skupnosti, kakor tudi njihovi sestavni deli, ki so pravne osebe, morajo tako kot druge pravne osebe, vsako leto predložiti davčni obračun davka od dohodkov pravnih oseb in sicer najpozneje v treh mesecih od začetka koledarskega leta za preteklo koledarsko leto. Sestavni del davčnega obračuna so tudi podatki iz bilance stanja in izkaza prihodkov in odhodkov, izdelane na podlagi Zakona o računovodstvu in računovodskih standardov, če teh podatkov cerkve in druge verske skupnosti niso predložile že Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES). Obrazec obračun davka je sestavljen tako, da se v celoti vključijo prihodki in odhodki iz pridobitne in nepridobitne dejavnosti, za izračun davka pa se nato prihodki iz dejavnosti, ki ni pridobitna, ter dejanski ali sorazmerni stroški te dejavnosti, izločijo iz davčne osnove. Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti, ki je (novembra 2007) v postopku sprejemanja na Ministrstvu za finance, bo natančneje opredelil, katere so pridobitne in katere nepridobitne dejavnosti.

    Obdavčevanje verskih delavcev poteka po posebnem sistemu, pri čemer se dohodki verskih delavcev določajo v skladu z Uredbo o določitvi dohodkov verskih delavcev iz naslova razmerja z versko skupnostjo (Ur. l. RS, št. 136/06).

    Verske skupnosti so oproščene plačevanja nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča za stavbe, ki jih verske skupnosti uporabljajo za svojo versko dejavnost. To je bilo predpisano z Zakonom o stavbnih zemljiščih iz leta 1984 (Ur. l. SRS, št. 18/84), veljavnost dela tega zakona, ki se nanaša na plačevanje nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, je bila ohranjena z Zakonom o stavbnih zemljiščih iz leta 1997 (Ur. l. RS, št. 44/97). Model nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč je sicer glede na sodobne zakonodaje »zastarela« dajatev, ki je v večini Evropskih držav nadomeščena z davkom na nepremičnine. Do uvedbe tega davka, ki se predvideva tudi v Republiki Sloveniji, pa je še vedno v veljavi nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč.

    Nekatere verske skupnosti imajo svoje dobrodelne organizacije, ki sredstva pridobivajo enakopravno z drugimi humanitarnimi organizacijami.
    Vzgojne in izobraževalne ustanove

    Ustava RS v 41. členu med drugim določa: »… Starši imajo pravico, da v skladu s svojim prepričanjem zagotavljajo svojim otrokom versko in moralno vzgojo. …«, kar povzema tudi Zakon o verski svobodi, 10. člen: »Starši imajo pravico, da vzgajajo svoje otroke v skladu s svojim verskim prepričanjem. … «.

    V Republiki Sloveniji v javnih šolah ni verskega pouka. Največ vsebin s tovrstno tematiko je vključenih v predmet Verstva in etika, ki je obvezni izbirni predmet (kar pomeni, da ga mora vsaka osnovna šola ponuditi v izbiro, realizacija pa je odvisna od števila prijav). V kolikor je prijavljenih dovolj učencev, predmet poteka v 7., 8. in 9. razredu, 1x tedensko. Kot je med drugim zapisano v Učnem načrtu tega predmeta »Obvezno – izbirni predmet verstva in etika učencem ponuja možnost, da razširijo/dopolnijo, diferencirajo in problematizirajo znanje, ki ga o verstvih in etiki dobijo pri obveznih/skupnih predmetih«. Tovrstnega predmeta v javnih srednjih šolah ni.

    Verske skupnosti lahko ustanavljajo izobraževalne in vzgojne ustanove, dijaške in študentske domove ter druge podobne ustanove ter v njih svobodno izvršujejo izobraževalno in vzgojno dejavnost po lastnih statutih v skladu z ustavnim in pravnim redom Republike Slovenije.

    V Sloveniji po podatkih Ministrstva za šolstvo in šport trenutno deluje 105 samostojnih vrtcev, 186 vrtcev pri OŠ ter 20 zasebnih vrtcev. Nekateri izmed zasebnih vrtcev delujejo po katoliškem programu.

    V Sloveniji trenutno ne deluje nobena osnovna šola, ki bi jo ustanovila verska skupnost. V letu 2007 je Katoliška Cerkev ustanovila osnovno šolo, ki naj bi začela z delovanjem v septembru 2008.

    V Sloveniji je trenutno 246 srednjih šol, ki izvajajo javnoveljavni program, med katerimi je šest zasebnih. Štiri med njimi je ustanovila verska skupnost, Katoliška Cerkev; Škofijsko gimnazijo Vipava, Gimnazijo Želimlje, Škofijsko klasično gimnazijo v Ljubljani, Škofijsko gimnazijo v Mariboru. Prve tri so bile ustanovljene pred letom 1996 in so tako po veljavni zakonodaji glede financiranja izenačene z javnimi srednjimi šolami (100% financiranje). Ena izmed njih (kakor tudi preostali dve zasebni šoli, ki ju ni ustanovila verska skupnost) pa so bile ustanovljene po letu 1996 in zato država zagotavlja le 85% financiranje.
    Po podatkih Ministrstva za šolstvo in šport je v vse srednje šole v Republiki Sloveniji v šolskem letu 2007/2008 vpisanih skupno 91.554 dijakov, od tega je v srednje šole, katerih ustanoviteljica je verska skupnost (štiri zgoraj naštete) skupno vpisanih 1.748 dijakov, kar pomeni 1,9% vseh dijakov.

    Edina visokošolska ustanova verskih skupnosti v Republiki Sloveniji je Teološka fakulteta, ki je članica Ljubljanske Univerze in ena od petih ustanovnih fakultet Univerze v Ljubljani. Enoto ima tudi v Mariboru. V letu 2006/07 je bilo po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije na vseh visokošolskih programih, na vseh visokošolskih zavodih vpisanih 100.113 študentov, od tega 728 študentov na Teološki fakulteti, kar pomeni 0,71% vseh študentov.

    3.3. Mediji

    Verske skupnosti imajo enako svobodo, pogoje in pravice pri ustanavljanju in lastništvu medijev kot druge pravne osebe v Republiki Sloveniji.
    Kot pravne osebe lahko ustanavljajo druge pravne osebe, ki se ukvarjajo tudi z založništvom, knjigotrštvom ipd.
    Na nacionalni televiziji deluje uredništvo verskega programa. Programski svet nacionalne radiotelevizije sestavljata tudi dva člana, ki ju imenuje predsednik republike na predlog registriranih verskih skupnosti. V letu 2005 sta bila imenovana predstavnik Katoliške Cerkve - dr. Janez Gril in predstavnik Srbske pravoslavne cerkve Metropolije Zagrebško – Ljubljanske – Saša Pauković.

    3.4. Duhovna oskrba v oboroženih silah, zaporih, bolnišnicah,
    socialnovarstvenih zavodih, ki opravljajo institucionalno varstvo in policiji

    Duhovna oskrba v vojski
    Zakon o verski svobodi daje v 22. členu pripadnicam in pripadnikom Slovenske vojske med vojaško službo pravico do verske duhovne oskrbe. Religiozna duhovna oskrba je urejena v Zakonu o obrambi (Uradni list RS, št. 103/04 – uradno prečiščeno besedilo), podrobneje pa v Pravilih službe v Slovenski vojski (Uradni list RS, št. 49/96, 111/00, 52/01 in 82/03) ter v Pravilniku o organizaciji religiozne duhovne oskrbe (Uradni list RS, št. 58/03). Sklenjena sta tudi Sporazum med Slovensko škofovsko konferenco in Vlado Republike Slovenije o duhovni oskrbi vojaških oseb v slovenski vojski ter Sporazum med Evangeličansko cerkvijo v Republiki Sloveniji in Vlado Republike Slovenije o duhovni oskrbi vojaških oseb v slovenski vojski.
    Duhovno oskrbo pripadnicam in pripadnikom Slovenske vojske, zaposlenim na Ministrstvu za obrambo ter njihovim družinskim članom, ne glede na njihovo versko pripadnost, zagotavlja Vojaški vikariat. Sestavljajo ga vojaški vikar, namestnik vikarja za Katoliško Cerkev, namestnica vikarja za Evangeličansko Cerkev v Republiki Sloveniji, vojaški kaplani, pastoralni asistenti in administrativna referentka. Pripadniki Vojaškega vikariata skrbijo za redno zagotavljanje duhovne oskrbe s svojo navzočnostjo med vojaki, z organiziranjem romanj, srečanj za družine, z delitvijo zakramentov, bogoslužji za domovino, s predavanji in drugimi priložnostnimi akcijami. Več o Vojaškem vikariatu: http://www.slovenskavojska.si/poklicna/enote/gssv/vikariat.htm

    Duhovna oskrba v zaporih
    Na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij je za področje duhovne oskrbe zaposlen koordinator za duhovno oskrbo zaprtih oseb, ki je odgovoren za urejanje obiskov predstavnikov verskih skupnosti glede na potrebe in želje zaprtih oseb. Predstavniki verskih skupnosti redno obiskujejo zapore. Pogostost njihovih obiskov je odvisna od vrste zavoda ter potreb in želja zapornikov oziroma pripornikov. Ob večjih verskih praznikih ali posebnih priložnostih v zaporih pripravijo tudi bogoslužje oziroma drugačne prireditve. Verska literatura je na razpolago v knjižnicah zaporov oz. je zaprtim osebam dostavljena na njihovo željo, ki jo izrazijo koordinatorju za duhovno oskrbo zaprtih oseb.

    Duhovna oskrba v bolnišnicah in socialnovarstvenih zavodih, ki opravljajo institucionalno varstvo

    Zakon o verski svobodi daje v 25. členu bolnikom v bolnišnicah, kakor tudi osebam v socialnovarstvenih zavodih, ki opravljajo institucionalno varstvo (oskrbovancem), pravico do redne individualne in kolektivne verske duhovne oskrbe. Zakon tudi določa, da, v kolikor je v bolnišnicah v vsej državi dovolj veliko število oskrbovancev iste veroizpovedi, ministrstvo, pristojno za zdravje, zagotovi zaposlitev potrebnega števila duhovnikov. Tako zaposlen duhovnik lahko nemoteno opravlja svojo službo in obiskuje oskrbovance ob primernem času. Nekatere bolnišnice imajo tako določene posebne organizacijske enote, duhovnike, ki zagotavljajo oskrbo in skrbijo za obveščenost bolnikov o oskrbi na način, kot je to v bolnišnicah običajno.

    Bolnišnice in zavodi, ki opravljajo institucionalno varstvo morajo, kot določa Zakon o verski svobodi, zagotoviti prostorske in tehnične pogoje za versko duhovno oskrbo. Večina bolnišnic v Sloveniji ima kapelo ali pa drugače zagotovljen prostor za opravljanje verskih obredov, kakor tudi večina domov za starejše občane. V te institucije, kakor tudi druge socialnovarstvene zavode, ki opravljajo institucionalno varstvo, imajo verski delavci, ki zagotavljajo duhovno oskrbo, dostop, v skladu z zakonodajo in hišnim redom posameznih ustanov.

    Duhovna oskrba v policiji

    Zakon o verski svobodi je razveljavil 73.a člen Zakona o policiji, ki je pred uveljavitvijo Zakona o verski svobodi, urejal področje duhovne oskrbe v policiji. Versko duhovno oskrbo je uredil v 23. členu, ki določa, da policistkam in policistom, ki to želijo, država zagotovi versko duhovno oskrbo v okoliščinah, ko jim je uresničevanje verske svobode oteženo. Na podlagi tega člena je minister za notranje zadeve izdal Pravilnik o organizaciji in načinu verske duhovne oskrbe v policiji (Ur. list RS, št. 72/07 z dne 10.8.2007), ki določa organizacijo in način uresničevanja te pravice.

    3.5. Zakonske zveze

    Zakonske zveze, sklenjene v verskih skupnostih v Republiki Sloveniji nimajo civilnopravne veljave. Zakonska zveza, ki ima civilnopravno veljavo se sklene pred pristojnim državnim organom.

    3.6. Verski prazniki

    Zakon o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji (Ur. l. RS, št. 26/91) določa, da nekateri verski prazniki - velikonočna nedelja in ponedeljek, binkoštna nedelja, Marijino vnebovzetje, dan reformacije ter božič - sodijo med dela proste dneve.

    4. Statistični podatki o pripadnosti verskim skupnostim

    Ustava Republike Slovenije v 41. členu določa, da se nihče ni dolžan opredeliti glede svojega verskega ali drugega prepričanja, zato ni natančnega vpogleda v strukturo verske pripadnosti državljanov oziroma prebivalcev Republike Slovenije. Vendar obstajajo podatki popisov prebivalstva in družboslovnih raziskav. V popisih prebivalstva, ki zajemajo vse prebivalce, odgovor na to vprašanje ni bil obvezen, vendar je večina prebivalcev na vprašanje odgovorila. V nadaljevanju navajamo podatke rednih štetij prebivalstva iz let 1991 in 2002, ki zajemajo vse prebivalce ter izsledke družboslovnih raziskav na manjših statističnih vzorcih, ki jih je z določeno zanesljivostjo mogoče posplošiti na celo Slovenijo.

    Podatki o veroizpovedi prebivalcev Republike Slovenije po popisu prebivalstva iz leta 1991


    Veroizpoved Št.
    prebivalcev Odstotek
    pripadnosti
    Katoliška 1.403.014 71,36
    Pravoslavna 46.819 2,38
    Islamska 29.719 1,51
    Protestantska 19.000 0,97
    Proorientalski kulti 346 0,02
    Judovska 201 0,01
    Druge veroizpovedi 254 0,01
    Verniki, ki ne pripadajo
    nobeni veroizpovedi 3.993 0,2
    Ni vernik 85.485 4,35
    Ni želel odgovoriti 82.837 4,21
    Neznano 294.318 14,97

    Vir: Rezultati raziskovanj, št. 617/1994, Zavod RS za statistiko, str. 118.


    Podatki o veroizpovedi prebivalcev Republike Slovenije po popisu prebivalstva iz leta 2002


    Veroizpoved Št.
    prebivalcev Odstotek
    pripadnosti
    Katoliška 1.135.626 57,8
    Evangeličanska 14.736 0,8
    Druge protestantske 1.399 0,1
    Pravoslavna 45.908 2,3
    Druge krščanske 1.877 0,1
    Islamska 47.488 2,4
    Judovska 99 0,0
    Orientalske 1.026 0,1
    Druge veroizpovedi 558 0,0
    Agnostiki 271 0,0
    Je vernik,
    vendar ne pripada
    nobeni veroizpovedi 68.714 3,5
    Ni vernik, ateist 199.264 10,1
    Ni želel odgovoriti 307.973 15,7
    Neznano 139.097 7,1

    Vir: Statistične informacije, št. 92/2003, Statistični Urad Republike Slovenije.

    Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij pri Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani od leta 1968 naprej sistematično izvaja projekt "Slovensko javno mnenje", najširšo longitudinalno družboslovno empirično raziskavo v Sloveniji, ki temelji na reprezentativnem vzorcu polnoletnih prebivalcev Slovenije. V naslednji razpredelnici, ki je del raziskave SJM 2007/2[1], so povzeti rezultati od leta 1992 do 2007.




    Verska statistika

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 5. avgust 2008 @ 14:44 CEST
    VERSKA STATISTIKA

    Verska statistika pušča veliko prostora za najrazličnejše razlage

    Petdeseta obletnica podpisa Rimskih pogodb je tudi priložnost, da se vprašamo, koliko je Evropska zveza sploh še katoliška (vsaj krščanska), evangeljska (koliko njeni prebivalci živijo po evangeliju), pravoslavna. Bolj ali manj uradne številke govorijo: zelo. V »sedemindvajseterici« živi 480 milijonov ljudi, večina – 260 milijonov – je katoličanov. Tudi obe novi članici (Romunija in Bolgarija), ki sta nekdaj pripadali komunističnemu bloku, imata močan krščanski pečat. Od 21.5 milijona Romunov jih je 87 odstotkov pravoslavne vere, samo pet pa katoliške. V Bolgariji je pravoslavnih vernikov le za en odstotek manj kot v Romuniji, deset odstotkov pa je muslimamov kot v Grčiji in na Cipru, kjer je večina prebivalcev pravoslavne vere. Večje število pravoslavnih vernikov v državah, članicah EZ, odgovarja želji in prizadevanjem pokojnega papeža Janeza Pavla II., naj Evropa diha z obema pljučnima kriloma – zahodnocerkvenim in vzhodnocerkvenim.

    Vendar je sama statistika pogosto nezadostna. Francija, »najstarejša hčerka Cerkve«, je namreč prav na konici laicističnih držav v EZ. Številke so potrpežljive, ve povedati Wolfgang Jagodzinski, vodja Centralnega arhiva za empirično raziskovanje (ZA) na kölnski univerzi. »Kako naj bi sicer pojasnili dejstvo, da je danes v nekdaj zelo katoliških državah, kot je Belgija, le še manjšina prebivalcev katoliške vere?« Naj bi ljudi sodili po krstu ali pa osebno občuteni pripadnosti? »Za karkoli se boste odločili, boste dobili drugačne rezultate,« pravi Jagodzinski.

    Dodatno težavo povzroča dejstvo, da v večini evropskih držav ni bila uradno napovedana verska pripadnost. Ponekod je to celo z zakonom prepovedano. Izstopi iz Cerkve, ki so v nemško govoreči Srednji Evropi prijateljem in sovražnikom Cerkve neskončno netivo za vsakršne razprave, so v večini evropskih držav popolnoma neznani, ker tega v Franciji, Španiji, Italiji ali na Portugalskem preprosto ni. Misel, da bi državni urad razglasil, da se nekdo ločuje od Cerkve, tako v Rimu, Parizu, Madridu ali Lizboni gorečim katoličanom in vnetim laicistom izvabi le sočuten smehljaj.

    Italija ali Španija veljata za tradicionalno katoliški, čeprav je v 19. stoletju in deloma tudi v 20. v obeh vladal Cerkvi sovražen politični razred. In tudi danes kažejo volilni izidi, da mnogi katoličani glasujejo za stranke, ki v vprašanjih človekove podobe – zakon, obramba življenja in drugo – krmarijo v smeri, ki je težko združljiva s cerkvenimi predstavami. Podobno sliko dajejo nekdanje reformirane komunistične države, ki so leta 2004 pristopile k EZ: Poljska ali Slovaška z visokim odstotkom praktičnih vernikov še nista naredili EZ »katoliške«. Ravno obrnjeno: na temelju novejše zgodovine te države prej spadajo k zamudnikom v tako imenovanem procesu modernizacije. Iz tega njegovi teoretiki večinoma sklepajo, da se te države prej prilagajajo zahodnim družbam kot obrnjeno.

    »Nič kaj dosti ne upam, da bodo male države, kot sta Malta in Slovaška, v EZ pomembno vplivale na mnenjsko ozračje Evropejcev,« meni sociolog Jagodzinski.

    Številčno najmočnejša država v EZ Nemčija raste na verskem področju, evropsko gledano, prej navzdol kot pa navzgor, saj je v njej kar 17,2 odstotka brezvercev. Ob 35,6 odstotka protestantov in 33,5 odstotka katoličanov v tej državi ni večinske vere.

    Pri »veri v Boga« so na zadnjem mestu v EZ z 31,8 odstotka nekdanji prebivalci Vzhodne Nemčije, sledijo jim Čehi s 40,3 odstotki, najviše pa sta Poljska s 97,1 odstotka in Malta z 99,5 odstotka. Podobno je glede prepričanja o posmrtnem življenju. Na območju nekdanje Nemške demokratične republike verjame vanj le vsak sedmi prebivalec (14.8 odstotka ljudi), čisto na vrhu pa je kandidatka za vstop Turčija, kjer kar devet od desetih ljudi verjame, da s smrtjo za človeka ni vse končano, marveč se življenje nadaljuje.


    RKC

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 5. avgust 2008 @ 14:57 CEST
    Dejstva:

    Formalno je država Vatikan nastala leta 1929.

    Država Vatikan je med prvimi priznala državnost in samostojnost ob osamosvojitvi Slovenije.

    Znanstveni pristop k statusu, vlogi in organiziranosti Cerkve je podal Leonadro Boff, eden najbolj znanih teologov teorije osvoboditve v Latinski Ameriki, v knjigi cerkev karizma in moč, Založba Obzorja 1986.






    Bog kot izvor sektaške morale

    Prispeval/a: -Mojca dne torek, 5. avgust 2008 @ 15:27 CEST


    Nara,

    krasen komentar!
    Titanic takisto.
    Prav osvežujoče vaju je bilo prebrati :)









    Ljubi Bog usmiljen kako toti piše

    Prispeval/a: Fredi dne torek, 5. avgust 2008 @ 17:26 CEST
    Pozdravljen Marko

    GOSPOD je rekel Mojzesu:
    Izsekaj si dve kamniti plošči, kakršni sta bili prvi, da napišem nanju besede, ki so bile na prvih ploščah, ki si ju razbil!
    Zjutraj bodi pripravljen in zgodaj stopi na Sinajsko goro; tam se postavi predme na vrhu gore!
    Nihče naj ne gre s teboj in tudi naj se nihče ne prikaže na vsej gori; tudi drobnica in govedo naj se ne paseta nasproti tej gori.
    Mojzes je izsekal kamniti plošči, kakršni sta bili prvi.
    Zjutraj je zgodaj vstal in šel na Sinajsko goro, kakor mu je GOSPOD zapovedal, v roko pa je vzel kamniti plošči.
    GOSPOD je stopil dol v oblaku in se postavil ob njem ter klical ime GOSPOD.
    In GOSPOD je šel mimo njega in klical:
    GOSPOD, GOSPOD,
    usmiljen in milostljiv Bog,
    počasen v jezi
    in bogat v dobroti in zvestobi,
    ki ohranja dobroto tisočem,
    odpušča krivdo, upornost in greh,
    toda nikakor ne oprosti krivde,
    ampak obiskuje krivdo očetov
    na sinovih
    in na sinov sinovih,
    na tretjih in na četrtih.
    Tedaj je Mojzes hitro pokleknil in se priklonil do tal ter rekel:
    Če sem našel milost v tvojih očeh, Gospod, naj hodi, prosim, Gospod sredi med nami.
    Ljudstvo je namreč trdovratno, toda odpústi našo krivdo in naš greh in vzemi nas za svojo lastnino!
    Rekel je:
    Glej, sklepam zavezo: vpričo vsega tvojega ljudstva bom delal čudeže, kakršni se niso zgodili na vsej zemlji in pri nobenem narodu.
    In vse ljudstvo, med katerim prebivaš, bo videlo GOSPODOVO delo; kajti strah vzbujajoče je, kar bom storil s teboj.

    Pazi na to, kar ti danes zapovedujem!

    Po smrti GOSPODOVEGA služabnika Mojzesa je GOSPOD rekel Józuetu, Nunovemu sinu, Mojzesovemu pomočniku:
    Mojzes, moj služabnik, je umrl.
    Zdaj vstani, pojdi čez ta Jordan, ti in vse to ljudstvo, v deželo, ki vam jo dajem, o Izraelovi sinovi.
    Vsak kraj, kjer bo hodilo stopalo vaših nog, vam dajem, kakor sem govoril Mojzesu.
    Vaše ozemlje bodi od te puščave in Libanona do velike reke, reke Evfrata, čez vso hetejsko deželo do Velikega morja, kjer zahaja sonce.
    Nihče se ti ne bo mogel ustavljati vse dni tvojega življenja; kakor sem bil z Mojzesom, bom tudi s teboj.
    Ne bom te pozabil, ne bom te zapustil.
    Bodi krepak in odločen, kajti ti boš razdelil temu ljudstvu v dedno last deželo, ki sem jo s prisego obljubil njegovim očetom, da jim jo dam.
    Samo krepak bodi in odločen, da boš ohranil in storil vse po postavi, kakor ti je zapovedal Mojzes, moj služabnik.
    Ne odstopaj od nje ne na desno ne na levo, da boš uspeval, kjer koli boš hodil.
    Naj knjiga te postave ne zapusti tvojih ust, temveč jo premišljuj dan in noč, da boš storil povsem, kakor je zapisano v njej.
    Le tako boš imel uspeh na svoji poti, le tako boš uspeval.

    Ali ti nisem ukazal, krepak in odločen bodi?

    Ne boj se in se ne plaši; kjer koli boš hodil, bo s teboj GOSPOD, tvoj Bog.

    Aleluja ljubi Bog, da jim niste dali dovoljenje za pohod tud do alp.
    Pa dobro ljubi Bog, izpolnili ste Vašo obljubo.
    Ljubi Bog ala Vam vera.

    Nevarnost vere…
    Je v tem, da je vera karkoli razen ljubezen.
    Vera v ljubezen se lahko tud zmaliči in grata vera v denar, napuh v nič.
    Tud ta trenutek se pač na zemlji v vesolju odvija boj za preživetje.
    Kdo bo preživel?
    Ljubezen al zlo?
    Denar al življenje?

    Ljudje nikoli ne delajo zla tako temeljito in s takim navdušenjem kakor takrat, ko to počnejo zaradi verskih nazorov.

    Dobro povedano ampak ni definirana vera.
    Vera v lasten obstoj, da po obstuju ni obstoja se pravi boli te patak za greh.

    Vera, da verjamem, da ljubi Bog obstaja in, da nimam pojma se pravi, da me boli patak za greh.
    In, ker se zavedam obstoja se tud zavedam greha zla.
    Sam se nula brez obstoja, me ni kot, da nikdar nisem bil.
    Ljubi Bog daje zavedanje, da obstaja, da ma smisel življenje.
    Življenje je ljubezen.
    Obstoj življenja kot tud vesolja misli ljubi Bog večen.
    Večnost zamisli kot šanso, da si se rodil na zemlji v vesolju 1: večnosti.
    Glih tud ti.

    Ena vera je zmeraj ena vera tud ljubi Bog je en in edin ljubi Bog ljubezen.
    Judi še zmeraj verjamejo, da prav verjamejo, da še ni prišel Mesija.
    Kristjani verjamejo, da je ljubi Bog poslal v odrešitev grehov svojega Sina, ve se Jezus Kristus Mesija.

    Islamisti so pobrali kar so prebrali iz Mojzesovih knjig in dogradili svoje verovanje po svoje seveda po navdihu duha, ki jih vodi.

    Ljubi Bog je vsemogočen zato je tud moškemu naredi žensko, da se skupaj ljubita kakor se ljubi ljubezen.
    Praktičen prikaz kdo je ljubi Bog.
    Ljubezen & ljubezen.
    Ljubi kristjan ljubi kristjanko ljubo kakor ljuba kristjanka ljubi kristjana ( ljubega? he, he ).

    Kar se Janezek nauči, to Janezek zna.

    Mejbi je res tak.
    Le kdo je komu oče?
    Franček Frančeku?
    Kakšen duh je ljubezen?
    Ljubezen uči ljubezen.

    Prva bitka…
    Józue, Nunov sin, je potem skrivoma poslal iz Šitíma dva moža oglednika in rekel:
    Pojdita, oglejta si deželo in Jeriho!
    Ta dva sta odšla ter dospela v hišo vlačuge po imenu Rahába in tam prenočila.
    Sporočili pa so kralju v Jerihi in rekli:
    Glej, moža izmed Izraelovih sinov sta prišla ponoči sem, da si ogledata deželo.
    Nato je kralj v Jerihi poslal Rahábi sporočilo:
    Pripelji ven moža, ki sta prišla k tebi, ki sta prišla v tvojo hišo.
    Zagotovo sta prišla, da si ogledata vso deželo.
    Žena pa je odpeljala s seboj oba moža in ju skrila. Potem je rekla:
    Res je, moža sta prišla k meni, vendar nisem vedela, od kod sta.
    Ko so pa v mraku zapirali mestna vrata, sta moža odšla.
    Kam sta moža šla, ne vem.
    Stopite hitro za njima, morda ju še dohitite!
    Ona ju je nato odpeljala na streho in ju skrila med lanena stebla, ki jih je imela spravljena na strehi.
    Možje pa so hiteli za njima proti Jordanu do prehodov.
    Takoj ko so zasledovalci odšli, so zaprli mestna vrata.

    Preden sta moža zaspala, je ona stopila k njima na streho in rekla možema:
    Vem, da vam je GOSPOD dal deželo.
    Tudi nas je popadel strah pred vami in zaradi vas trepetajo vsi prebivalci dežele.
    Slišali smo namreč, kako je GOSPOD pred vami posušil vode Trstičnega morja, ko ste šli iz Egipta, in kaj ste storili dvema amoréjskima kraljema Sihónu in Ogu onkraj Jordana, ki ste ju pokončali, kakor ste se zakleli.
    To smo slišali, in upadlo je naše srce, in ni več duha v nikomer zaradi vas.
    Resnično, GOSPOD, vaš Bog, je Bog zgoraj v nebesih in spodaj na zemlji.

    Hecno ampak Rahaba je začela verjet, da je res, da ljubi Bog res obstaja in je vsemogoče.

    Zdaj, prosim, mi prisezita pred GOSPODOM; ker sem jaz vama izkazala dobroto, bosta tudi vidva izkazala dobroto hiši mojega očeta.
    Dajta mi zanesljivo znamenje, da boste pustili pri življenju mojega očeta, mojo mater, moje brate, moje sestre in vse, kar je njihovega, in da boste obvarovali naša življenja pred smrtjo.
    Moža sta ji rekla:
    S svojim življenjem sva poroka za vas, če ne razglasite te naše stvari.
    Ko nam bo GOSPOD dal deželo, ti zagotovo izkažemo dobroto in zvestobo.

    Potem ju je po vrvi spustila skoz okno.
    Njena hiša je bila namreč ob obzidju in ob obzidju je prebivala.
    Še jima je rekla:
    Proti pogorju pojdita, da ne naletita na zasledovalce.
    Tam se skrivajta tri dni, dokler se zasledovalci ne vrnejo; potem pojdeta po svoji poti!
    Moža sta rekla:
    Oproščena bova te tvoje zahteve, s katero si naju zaprisegla, glej, ko pridemo v deželo, boš namreč to vrv iz škrlatnih vlaken pripela na okno, skozi katero si naju spustila dol.
    V hiši tedaj ob sebi zberi svojega očeta, svojo mater, svoje brate in vso hišo svojega očeta.
    Kateri koli bo stopil ven skozi vrata: njegova kri na njegovo glavo in midva sva oproščena.
    Vsak pa, ki ostane s teboj v hiši: njegova kri na najino glavo, če bo roka na njem.
    Če pa izdaš to našo stvar, sva prosta tvoje prisege, s katero si naju zaprisegla.
    Rekla je:
    Po vajinih besedah naj bo!
    Potem ju je odpustila, da sta šla; in je privezala na okno škrlatno vrv.

    Odšla sta in prišla do pogorja; tam sta bivala tri dni, dokler se zasledovalci niso vrnili.
    Zasledovalci so ju iskali po vsej poti, a ju niso našli.
    Oba moža sta se tedaj vzdignila, se spustila s pogorja, prešla na drugo stran in prišla k Józuetu, Nunovemu sinu.
    Poročala sta mu o vsem, kar se jima je prigodilo.
    Rekla sta Józuetu:
    GOSPOD je zares dal vso deželo v naše roke in tudi vsi prebivalci v deželi trepetajo pred nami.

    Možema, ki sta šla ogledovat deželo, pa je Józue rekel:
    Stopita v hišo vlačuge in pripeljita od tam ženo in vse, kar je njenega, kakor sta ji prisegla.
    Mlada oglednika sta šla in pripeljala Rahábo, njenega očeta, njeno mater, njene brate in vse, kar je bilo njenega.
    Pripeljala sta vso njeno družino in nastanili so jih zunaj Izraelovega šotorišča.
    Mesto in vse, kar je bilo v njem, pa so požgali z ognjem.
    Le srebro, zlato ter bakrene in železne predmete so spravili v zakladnico GOSPODOVE hiše.
    Vlačugo Rahábo, hišo njenega očeta in vse, kar je bilo njenega, je Józue ohranil pri življenju.
    Prebivala je med Izraelci do tega dne, ker je skrila odposlanca, ki ju je Józue poslal, da si ogledata Jeriho.

    Prebivalci te dežele judom niso hotli kar tak dat zemlje, da bi lahko tud judje kot ljudje živeli na prelepi zemljici ampak bi se naj tiščali v puščavi s pojštrom trdim kot kamen.
    Včasih je res dobro bit kurba ampak kurba do zla.
    He, he…

    Ameriški znanstvenik in psiholog George Tamarin… psihič.
    Ni čudno, da je imel taka vprašanja za otroke.
    Čudno, da jih ni vprašal odkod njim dovoljenje za življenje.
    Osebno pod točko D odgovarjam boli me patak.
    Pa podobnih let sem kot otrok žid.

    Zdi se skoraj nemogoče…
    Ampak je mogoče, da se čudite, da se pobijanje na bližnjem vzhodu noče in noče končat.
    Židi živijo na svoji obljubljeni zemljici, sosedi pa so sosedsko prijazni.
    Židi nočejo takih ljubečih sosedov v svoji bližini kakor sosedi nočejo židov.
    Kdo ma zlo srce?
    V kogar se vtihotapi zlo.

    Ljubezen ljubi v srcu ljubezen ( človek ljubi človeka ).
    Ljubi sovražnika kakor samega sebe.
    Ok ljubi Bog ljubi.

    Najbrž si ni potrebno delati utvar, da bi palestinski otroci, rojeni v isti deželi,…

    Lot je iz Coarja odšel navzgor in se s hčerama naselil na gorovju.
    Bal se je namreč bivati v Coarju, zato je živel v votlini, on in obe hčeri.
    Starejša hči je rekla mlajši:
    Najin oče je star, v deželi pa ni moža, ki bi se nama približal po navadi vse zemlje.
    Dajva, napojiva očeta z vinom in leziva z njim; tako obudiva zarod po očetu.
    Tisti večer sta torej napojili očeta z vinom in starejša je šla in legla k očetu.
    Pa ni zaznal, ne ko je legla ne ko je vstala.
    Naslednji dan je starejša hči rekla mlajši:
    Sinoči sem ležala z očetom; še nocoj ga napojiva z vinom!
    Potem pojdi ti in lezi z njim!
    Tako bova obudili zarod po očetu.
    Tudi tisti večer sta napojili očeta z vinom.
    Mlajša hči je vstala in legla k njemu, pa ni zaznal, ne ko je legla ne ko je vstala.
    Tako sta obe Lotovi hčeri zanosili s svojim očetom.
    Starejša hči je rodila sina in mu dala ime Moáb.
    To je oče Moábcev do danes.
    Tudi mlajša hči je rodila sina in dala mu je ime Ben Amí.
    To je oče Amóncev do danes.

    Kdo je očka palestincem?

    Jozuetova in Mohamedova ravnanja…

    Želje se baje izpolnjujejo.
    Jozue je izpolnil obljubo, da bodo židi prejeli zemljo v dar.

    Pogosto slišimo, da je vera nekaj dobrega, da so slabi samo ljudje in da so, v najslabšem primeru, krive zgolj institucije.

    Vera je kakršna je vera.
    Vera v ljubezen je ljubi Bog ljubi.

    Zlo kvari dobro mišljenje.
    Verjamem, da obstaja Satan alias Hudič.
    Vsak človek se rodi in od malega ljubi človeka, ki ga ljubi.
    Vera se dopolnjuje v veri, da lahko človek ugotovi resnico glede zmotljivosti kdo je zmotljiv.
    Ljubezen je ljubezen.

    Zlo je krivo, da človek zlo misli.
    Ljubi in misli kakor ljubiš in dojel boš ljubezen iz usmiljenja.

    Ljubi Bog upam, da sem senca Vam podobna.

    Vsaka verska indoktrinacija…

    Biblija uči o enakopravnosti ljudi, enakopravnost med moškim in žensko.
    Enakopravnost narodov.
    Pusti druge živet, če drugi pustijo tebi živet.
    O preživetju odloča ljubezen do bližnjega.

    Teološka indoktrinacija otroške duše hkrati pomeni tudi odtujitev otroka od narave.

    Nimam pojma ampak spoštuje se stvarstvo, spoštuje se narava zemlje kakor vsega kar obstaja v svojem obstoju.
    Živimo, da preživimo.

    Teološko kontaminiran človek je pahnjen v prisilno nevrozo, ko v odnosu do stvarnika načrtno utrjuje kompleks manjvrednosti.

    Mogoče si ti Marko več vreden od samega stvarnika.
    Nisem vedo, verjemi.
    Potrdi, da letim v cerkvico vžgat svečko zate kot nad ljudskega bitja.

    Ljubi Bog je cool pravi tip.

    Kompleksi manjvrednosti in večvrednosti, ki jih vnašata ideji o bogu in božanski naravi človeka, še zdaleč niso edino popačenje otroške psihe.

    Čudno ampak že od malega se čutim na realnih tleh s to razliko, da sedaj upam v večno ljubezen ( kot otrok sem namreč le verjel v ljubezen pač samoumevno mi je blo, da ljubi Bog obstaja torej ni panike glede življenja ).

    Le kateri čredi se naj pridružim, če pa poznam le Pastirja?
    Totemu, ko ovčke pase al krave?
    Mogoče kdo pase ljubezen?
    Pa ja, ljubezen pase ljubezen, pa še paše.
    Lep ljubi lepo.

    Kak hecno, rojen v evropi pa noče komunizma, fašizma al nacizma?
    Pa amerika?
    Nočem niti kapitalizma ampak le za usmiljeno ljubaf usmiljen ljubi Bog prosim.

    Vera najprej pomeni odsotnost dvoma.

    Ni dvoma ampak resnica, res ljubi Bog ljubi.

    Verjamem, da dvomiš, da ljubi Bog obstaja.
    V svoji svobodi odločanja si se namreč tak odločil kot si se odločil, potrdil pa je ljubi Bog.

    Zato jim Bog pošilja delovanje blodnjave, da verjamejo láži:
    tako bodo obsojeni vsi, ki niso verjeli resnici, temveč so pritrjevali krivičnosti.

    Versko razločevanje…

    Vera se razume, če ljubiš vero v ljubezen sicer te ljubezen sama loči in se izločiš.
    Nimam pojma glede verske vzgoje, ker nisem hodil k verouku.
    Sveti duh je mentor srca po asistenci Vaši ljubi Bog nisem samouk glede vere, da je Jezus Kristus umrl za grehe vsega človeštva.
    Bil sem tak vzgajan, da sem kot ateist napram ateistu verjel, da ljubi Bog res obstaja.
    Verjamem, da zlo ni ljubezen.
    Brez kazni, ker kaznuje se vsak sam kdor ljubi zlo v bilo kakšni obliki.
    Zaljubljen v samega sebe al denar je primer puhlosti srca brez srca.

    Kdor ljubi je ljubosumen.
    Ljubim ljubezen in si naj mislim, da me boli patak za ljubezen?
    Ni mi vseeno.
    Za ljubezen se bori ljubezen.

    Ko kritiziram vero..
    Ja katero vero pa še te nisi kritiziral?
    Vero, da hudiča al satana ni?

    Ljubi Bog le kdo vas kritizira?

    Satan alias Hudič zlo kritizira ljubezen.
    Razumeš Joba?

    Al se lahko kritizira ljubezen?
    Kdo kritizira ljubezen?
    Markec razmisli.

    Verjamem, da boš razmislil in prišel do zaključka.
    Namreč koga ni, kdo je ljubezen?

    Al se lahko zameriš ljubemu srcu?
    Srčna bolečina boli in skeli v srcu ampak ljubezen potrpi, ker ljubezen ljubi.
    Ljubezen oprošča v srcu greh mržnje in zablode ampak do tega spoznanja pride ljubeč človek, ki ljubi pravo ljubezen in usmiljenje ljubi Bog.

    Resnica, da je ljubi Bog ljubezen se naj oznanja ljudem in kdor bo prisluhnil bo verjel resnici, da ljubi Bog usmiljeno podarja v resnici ljubezen.

    Na žalost (ali pa na srečo) je gospodarjev več.
    Tako pa na srečo verjameš, da obstaja sreča.

    Na žalost obstaja tud žalost.
    Obstaja zlo.

    Servus


    Odgovor Nari na komentar

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 5. avgust 2008 @ 19:26 CEST
    Pozdravljen Nara,

    hvala za odgovor na moj komentar.

    Na tvoja navajanja si bom dovolila umestiti svoje odgovore kar med tvoje vrstice. Upam, da mi tega ne boš zameril. Sem že malo utrujena, ker sem urejala svojo spletno stran in še nekatere druge stvari pa še na Pozitivke se oglašam, kar terja precej napora.

    Tatjana, zdravo!

    ….Sledim tvojim argumentom v dolgem pismu in opažam, da si ne dopuščaš videti bistva aktualne resnice. Dejstva, na katera nas je opozoril MC, niso zgolj stvar preteklosti, s katero bi kar naprej nepravično krivili današnje pripadnike katoliške cerkve, kot da so jih zagrešili oni.

    ODGOVOR. Nara, jaz tebe ne prepričujem kako vidi stvari, ti prepuščam vso tvojo svobodo. Problem je v tem, da ti in tudi drugi ne dopustite meni in drugim videti stvari tako kot jih vidimo in občutimo. Kaj je pravzaprav »aktualna« resnica, politična, ideološko naravnana resnica. Objektivne resnice namreč ni, ker jo vsak doživlja po svoje skozi lastno zavest. Beseda »aktualna« mi diši po marsičem, najbolj pa po politiki.

    ….Cerkvena morala je še vedno dvolična in če ne bi bilo demokratičnih zakonov, o katerih si pisala, bi lahko Cerkev prav hitro opravila s heretiki in žaljivci. K sreči današnji zakoni branijo tudi majhne skupine in jih veliki ne morejo kar tako zatreti, kakor so to storili že mnogokrat v zgodovini (in o čemer je pravzaprav pisal MC).

    ODGOVOR: O cerkveni morali, njeni dvoličnosti in kaj bi bili sposobni vse narediti govoriš hipotetično, postavljaš neko fikcijo. Zame so to ideološko naravnani konstrukti, hipoteze, ki nimajo osnove, saj za naprej nihče ne ve, kako se bo kdor koli obnašal ali deloval. Tudi Cerkev sestavljajo ljudje, kot sva jaz in ti in vsi, ki hodimo po tem planetu. Po Darwinovi vivisekciji smo »ono«, »jaz« in »nadjaz«. Upam, da razumeš. Nepredvidljivi smo vsi brez izjeme. Seveda jasno je, da je Cerkev laična in deluje v skladu s pravnim redom. O tem ni diskusije. Besede: heritiki, žaljivci ipd. pa spadajo bolj v srednjeveški, kot v sodobni besednjak.


    …..Duhovščina drži vernike zveste s strahom in elitistično politiko "mi-oni". Mi smo super, oni so od hudiča. Se ti zdi, da pretiravam?

    ODGOVOR: Še pri nobenem duhovniku nisem občutila, da bi me kdaj ustrahoval. Nasprotno doživela sem veliko plemenitih dejanj. Primorci smo imeli nad 300 duhovnikov v Zboru Svečenikov svetega Pavla, ki so delovali narodno zavedno, ščitili so nas pred raznarodovanjem za časa fašizma, skrbeli so za širitev slovenske besede tudi tedaj, ko je bila prepovedana, delovali so narodno buditeljsko, veliko so pod fašizmom pretrpeli, pili mašinsko olje, bili po fašističnih zaporih in v internacijah. Komenski župnik Kos je prostovoljno spremljal zajete ljudi iz 9 kraških vasi, ki so jim Nemci požgali domove in jih odpeljali v internacijo, mnogi od njih se sploh niso vrnili domov. Moj daljni sorodnik Jožef Stibiel, duhovnik je ustanavljal slovenske šole po Primorskem. Učitelje je plačeval iz svoje plače. Veliko pokončnih in vrednih mož duhovnikov imam v svojem sorodstvu, ki jih pa ni več in so zapustili za seboj veliko dobrega.

    Pripisovati nekomu takšne lastnosti, kot jih zgoraj navajaš, povem da pretiravaš in podajaš enostransko sliko, kar ni ravno odlika razgledanega človeka. Nikogar ne smemo vnaprej spravljati v neke kalupe in vzorce, ker prav v teh se lahko jutri sami znajdemo. Vsi smo samo ljudje.

    ……Predlani je bilo v slovenskem kraju nedaleč od Ljubljane organizirano zelo pozitivno srečanje dobrih ljudi. Učili smo se raznih davnih modrosti z vseh koncev sveta v sproščenem naravnem okolju, jedli zdravo vegetarijansko hrano z divjimi rastlinami itn. Obiskovalcev je bilo mnogo manj kot leto prej. Ni nam bilo jasno, zakaj, dokler nam ni nekdo prinesel letak, ki so ga prejšnje dni delili v cerkvi pri maši. Na letaku je pisalo, da so vse novodobne pogruntavščine, vključno z jogo, feng šuijem, vegetarijanstvom in celo meditacijo hudičevi in zli!

    ODGOVOR: Jaz preprosto ne verjamem, da bi pri maši delili letake, na katerem bi pisalo kar navajaš, močno dvomim, da bi se kakšen duhovnik spustil na tak nivo, da bi se mešal v vegetarijanski piknik, da je to hudičevo in zlo. Naravnost smešno. Prej bi verjela, da je kdo namenoma Cerkvi letak podtaknil, da bi ščuval. Kdo pa javno ščuva ljudi proti Cerkvi v Sloveniji? Jaz poznam samo eno takšno organizacijo in tudi njeno provenienco. Kaj vse si človeški um izmisli. S tem pa ne merin na nikogar, da je letal tudi res podtaknil.

    ….. Zamisli si, kaj bi se zgodilo, če nas ne bi branili zakoni, ki jih navajaš. Prestrašena in gnevna množica bi iz cerkve priromala direktno na naše srečanje. Imeli bi odličen obisk, toda po tisti maši bi vsa naša pozitivnost letela s travnika z nami vred. Indijanske šotore bi verni katoliki požgali, kitajske simbole bi zdrobili, afriške amulete bi sesekljali. Saj so ti vendar od hudiča!

    ODGOVOR: Kaj govoriš Nara, da bi prestrašena in gneva polna množica iz Cerkve priromala na vaše srečanje. Praviš: »Imeli bi odličen obisk, toda po tisti maši bi vsa naša pozitivnost letela s travnika z nami vred. Indijanske šotore bi verni katoliki požgali, kitajske simbole bi zdrobili, afriške amulete bi sesekljali. Saj so ti vendar od hudiča!« Ali so kakšno takšno stvar v Sloveniji katoliki že kdaj naredili, da jim z gotovostjo vnaprej kaj takega pripisuješ? Kaj pa počenjate s kitajskimi simboli in afriškimi amuletami? Saj to je hujše kot v indijanskem filmu. Verjetno ste se igrali skavte. To ni nič slabega. Saj smo se tudi mi igrali skavtte, ko smo bili v faki fazi mladosti. Mislim, da to je že skrajno tako neresna debata, da se bom od tega kar distancirala, ker mi gre na smeh.

    …..Današnje humanistične etike niso gradili možje in ženske, ki so se strinjali s cerkveno moralo prejšnjih stoletij, gradili so jo napredni misleci, ki so to moralo presegli, saj je bila bolna in še vedno je. Cerkev si danes prilašča tudi etične vrednote, ki niso zrasle v njenem zeljniku. Najhuje je to, da se sama ne te morale NE DRŽI. Pravzaprav se ne drži niti tiste, ki jo razglaša. Ponižnost, skromnost, zaupanje, ljubezen, mir ... kje so?

    ODGOVOR: O tem kdo je kaj prispeval k napredku in humanističnemu razvoju človeštva pa ne moremo govoriti z enim stavkom s petimi vrsticami. O tem obstajajo knjige in dolgi seznami mislecev. Nihče ne more nikomur predpisati vrednot, če sam v sebi ne odkrije sposobnosti biti etičen. Na notranjo dialektiko ljubezni gospodovanja so opozarjali različni misleci. Agape je krščanski ideal ljubezni, je najpopolnejši izgled, po katerem lahko presojamo tudi vsa človeška prizadevanja. Ljubezen Agape je vsedarujoča in ničesar ne jemlje, takšna ljubezen je mogla biti osnova za Kristusovo učlovečenje. Tu ne govorimo o intelektualni lastnini morale in etike, temveč kot mnogovrstnost moči, vplivov in različnih elementov skozi zgodovino in čas, ki se prepletajo od najstarejših vekov do postmodernizma. Vrednote kot so ljubezen, poštenje dobrota ,itd. se nič več ne razumejo kot nekaj neodvisnega od procesa dogajanja, ki mu služijo ali ga sodijo, ampak so sad tega procesa in temu procesu imenentne. Pojem dobrega in dejanje, da nekaj imenujemo dobro, nista odvisna od stvari, ki jih hočemo poimenovati za dobre. Vsa načela so stvar trenutnega razumevanja. V ljubezni bo vedno ostala protislovnost, je umiranje, da se lahko rodi novo življenje, pozabljanje nase, da se odkrije polnost življenja. Cerkev si ne more prilaščati nobenih etičnih vrednot, ker te so v območju vsakega posameznika. Takšno gledanje, kot ga v svojem izvajanju navajaš je pozunanjeno gledanje, brez globljih temeljev. Izkušnje človeške osebe in družbe so konstituirane na relaciji do drugih stvari. Tako kot družba je tudi Cerkev bila vpeta v to dogajanje in si je prizadevala, da bi se ohranjala kot moralna avtoriteta, dokler sama ni spoznala, da moralnost ponižana zgolj na izpolnjevanje določenih pravil, pomeni razosebljenje dejanja. Ključnega pomena za vse pa je, da ne izgubijo možnosti biti moralni v odgovornosti za drugega. Po teh dejanjih tudi presojamo vse segmente družbene skupnosti, med katere sodi tudi Cerkev. Kot opažam Cerkev aplira in pošilja sporočila v svet o miru in ljubezni.

    ……..Ko sem bil aktivni član Skupnosti za zavest Krišne sem bil nekajkrat na srečanjih vseh verskih skupnosti v Sloveniji. Pardon, vseh razen ene - Slovenske katoliške cerkve. Mi mali, ki smo zastopali slabih 20% slovenskih vernikov (ali še manj), ki niso pripadniki katoliške cerkve, smo prosjačili za drobtinice z državne mize, cerkev pa je bila tako vzvišena, da nam ni namenila niti pogleda, kot da smo nižja kasta. Saj res, zakaj bi se nam priduževali v prosjačenju? Saj je cerkev vendar tako bogata, da ji ni treba prosjačiti.

    ODGOVOR: Verske skupnosti so financirane po zakonu (glej zgoraj kriterije). Za zavest Krišne in za druge vzhodnjaška verstva in filozofije pa kot vidim v Sloveniji ni bilo velikega zanimanja, ker to ni kompatibilino z našo kodo razmišljanja in čutenja. Cerkev pri delitvi državnih sredstev drugim verskim skupnostim nima nič, to opravlja država v skladu z zakonom. Razumljivo in logično pa je, da največja verska skupnost dobi največ.

    ……. Pazi, cerkev trguje na borzi! Cerkev vlaga v velika podjetja! Cerkev je lastnica milijone in milijone evrov vrednih nepremičnin in premičnin! In ne plačuje davkov ... Etika in morala pa taka! Današnja cerkev ni most do Boga, tak most, ki se le dotika tega sveta in na drugi dosega transcendenco, cerkev ni nepristranski opazovalec, ki zdravo razsoja na podlagi višjih meril, ker je v stiku z Bogom. Vprašanje, če je sploh kdaj bila. Cerkev je pretežno materialna entiteta, ki si je slavo in moč zgradila na dobri reklami, (večkrat tudi prisili) in dejstvu, da je v svoje vrste za nazaj "včlanila" cele vrste svetnikov. "Če so bili svetniki v cerkvi, bom pa še jaz," pomisli Janezek danes. Če bi ti svetniki živeli danes, sem prepričan, da bi po taki maši, kakršno sem prej opisal, vstali, odšli iz cerkve in se nikoli več ne bi vrnili. Pa še na poti ven bi komu povedali, da to, kar se je zgodilo, ni bila božja volja.

    ODOGOVOR: Cerkev ima status države, zato posluje in se vzdržuje tako kot vsak drugi pravni subjekt. Veliko denarja potrebuje za opravljanje karitativnih dejavnosti, pastoralo in za lastno vzdrževanje celotne cerkvene hierarhije, sakralnih objektov in misijonarstva po svetu. Jaz tega niti ne zagovarjam, niti temu ne oporekam, ker na to nimam nobene vpliva. Priznavam pa vse kar Cerkev pozitivnega naredi za sočloveka. To opazijo bolj tisti, ki sledijo tem dejavnostim.

    Ta razmerja dobro opisuje Leonardo Boff v svoji teoriji osvoboditve. Knjigo sem prebrala in so mi jasne vse te relacije in način funkcioniranja Cerkve. Skoraj povsod je moralnost nekakšen zunanji red, nekakšna investicija in pričakovanje, da so bo ta investicija tudi primerno obrestovala in prinesla sadove. Tak je vsak človek, vsaka družina, vsako podjetje, vsaka institucija in vsaka država. Cerkev ne more biti izjema, saj jo vodijo ljudje z določenimi nalogami in določenim redom delovanja. Nekateri izmed njih razumejo, da je njihov eksplecitni cilj duhovno delovanje, drugi razumejo kariero v hierarhiji, tretji poklicno preživetje. V njenem delovanju je veliko stabilnih in miroljubnih odnosov pri vplivanju na svetovno dogajanje. Teoretiki menijo, da je Cerkev prevzela odgovornost za svetovni mir nase. Vpeta je v svet preračunljivih interesov liberalizma, ki razosebljajo posameznika in Cerkev postavlja avtonomijo morale bližine in nekakšno izhodišče moralnega življenja, kar ji pa uspeva le delno, saj svet drvi po utirjenih tirnicah v posle, ki mu prinesejo čim več dobička in potrošniške usmerjenosti. To je podoba dejanske stvarnosti, ki je noben posameznih ali skupina posameznikov ne more spremeniti, ker tvori komopleksen problem.

    … Dvoličnost vere je tisto, o čemer začenjajo nekateri opozarjati: glavna religija na določenem področju si nadene masko etičnosti in duhovnosti, obenem pa arogantno privzema vlogo spolitiziranega sodnika, oblastnika in vladarja. Razlašanje duhovnosti je vaba, doktrina je kletka, "Bog" je ječar, mi pa na to ne upamo reči ne bev ne mev, ker je taka tradicija že dolga stoletja. Celo branimo in zagovarjamo ječarja in ječo kot dobro zdresirani psi!

    ODGOVOR: Cerkev ni izven politike, je njegov subjekt. To nam je lahko jasno. Kot vsak človek, je tudi Cerkev kot inštitucija udeležena pri upravljanju z omejitvami, ki jih določa zakon. Do danes še nihče ni odgovoril kaj je ta "kotel", v katerega vsi tlačijo duhovnost. Duhovnost še ni noben konkretno opredeljen pojem. Govorimo lahko o moralnosti, ki je ponižana na izpolnjevanje pravil in o etiki, ki ni niti nek red, niti neka logičnost. Etika je v vsakem posameznem človeku ali pa je ni. Odkriti je mora vsak v sebi. Pod skupni imenovalec neke inštitucije ni mogoče kategorično spraviti etike, ker ta je lahko v globini človeka in ne na fasadi institucije.


    ….. vrednote so prepovedane, saj temeljijo na brezpogojni, brezkompromisni resnici, na sproščeni, neustrašni ljubezni do vseh, na nepolariziranem Bogu, katerega ne spremljata hudič in pekel kot strašni senci.

    ODGOVOR: Bog je psihično dejstvo človeka. In če ga ljudje politizirajo je spolitiziran. Boga doživlja vsak na svoj način, v skladu s svojo vestjo in zavestjo. Tu pa že preidemo na področje življenjske filozofije.

    …….Če je v Cerkvi le kanček strahu, drobec hujskaštva, kapljica elitizma in egonizma, je cerkev služabnica hudiča. Prav tega istega hudiča, ki si ga je sama izmislila. Kakor si je izmislila tudi boga, ki ga časti. Gandhi je nekoč dejal: "Dolgo sem mislil, da je Bog resnica, toda zdaj sem spoznal, da je resnica Bog." Zvestoba resnici, brezpogojno sprejemanje in zastopanje resnice je najvišja religija, naj gre za resnico iz preteklosti, sedanjosti ali prihodnosti.

    ODGOVOR: Hudič je odsotnost dobrega. Bog je prisotnost ljubezni. Vseeno je kako ti dve nasprotij imenujemo (Beri Marka Uršiča in Tineta Hribarja, o tem pišem v članku RAZMIŠLJANJE O PROFANEM IN SVETEM.

    ….. Govornikov resnice je med krščanskimi svetniki cel kup,toda Cerkev zgolj s tem, da si jih je prisvojila, sebe ne približuje resnici niti za las. Približala bi se jim, če bi prodala vso lastnino, če bi priznala lastno zmoto in se ponižno pridružila ostalim malim vernikom, ki bolj zaupajo v Boga kot v denar.

    ODGOVOR: Skoraj nihče se še ni opredelil in odločil, da bi »zapravil« svojo srebrnino, saj ne bi mogel več funkcionirati. Cerkev v materialnem smislu živi po zemeljskih zakonih in iluzorno bi bilo pričakovati, da si bo odžagala vejo, na kateri sedi. Toliko pa moramo biti realni.

    …… katoliki so to videli in celo javno povedali, denimo Anthony de Mello (preberi zadnjo četrtino knjige "Zavedanje" ali pa kar celo). Ostali so zvesti duhovni srčiki svoje vere, ko so videli, da se ta srčika niti za pikico ne loči od srčike drugih religij, ki je živela skozi pristne svetnike z vseh vetrov. Zunanji rituali so le navlaka, zato jih nima smisla širiti drugam in pokristjanjevati ali budizirati ali islamizirati druge ljudi, saj se s tem ruši mir in ravnovesje. Kdor je spoznal bistvo svoje religije, ga bo znal prebujati v drugih ljudeh ZNOTRAJ njihove religije (oz. tradicije), ne da bi se dotaknil ritualov. Ko bodo ljudje spoznali bistvo, resnico, bodo rituale sami ustrezno prilagodili. Tisti, ki se okorelo oklepajo ritualov, pa bistva nikoli ne bodo dojeli in bodo še naprej iz strahu zagovarjali razdor.

    ODGOVOR: Vpeti smo v to družbeno stvarnost in v njej moramo živeti. Vse je stvar osveščaja. Nihče ne zna odgovoriti v kakšni smeri se bo družba razvijala. Relativizem nikamor ne vodi. Klic dolžnosti ni v pravilih. Stanje kakršno je, ustvarja s svojimi fundamentalizmi veliko nevarnost za svet oziroma svetovni mir.

    …… ki dandanes odstopajo od cerkve, se pravzaprav hočejo odmakniti od ritualov in motnih čustev, od prisile in nepristne morale. Žal s svojim nastopom pogosto pokažejo odmik tudi od bistva, od ljubezni in spoštovanja. Tu ti dam prav, Tatjana. Ko bomo sposobni sesti okrog bistva, spregovoriti resnico in ji tudi prisluhniti, bo svet raj.

    ODGOVOR: Človek se ne more in ne sme izgubiti v neki abstraktni univerzalnosti. Določene sobe imajo gotovo svojo avtoriteto. Ritualov tudi jaz ne maram. Dogovore pa uporabljamo kot sredstvo, da ohranjamo sami sebe daleč stran drug od drugega in za izolacijo nas samih. Privlačno je to, da norme določajo kaj smemo in kaj ne smemo početi. Takšna pot pušča osebno iniciativo posameznika ob strani. Ujeti smo še vedno v liberalistično procedualno moralo, ki nas utemeljuje na principih in nam daje prijeten občutek, da smo izpolnili svojo moralno dolžnost, če smo izpolnili normirano moralo. In tako pridemo do točke, da smo neizpolnjeni v svoji odprtosti do odgovornosti. Te psihične drže so več ali manj prisotne pri vseh, tudi pri cerkveni hierarhiji. Princip je vedno preračunljivost.

    ….. skupaj mi je v spomin privabilo misel pesnice Vesne Krmpotić, ki sem si jo nedavno vtisnil v spomin, upam, da dovolj točno:

    Ko si pogumna, verjameš vame.
    Ko si potrpežljiva, verjameš vase.
    Ko oproščaš, jaz verjamem vate.

    S soncem s Primorske,
    Nara

    ODGOVOR:Tako Nara, sem pripeljala svoje razmišljanje do konca. Si me spravil na tanek led, kajti ni bil moj namen govoriti o Cerkvi, temveč o spoštovanju človekovih pravic in merah občutljivosti do sodržavljanov.

    Kar se pa tiče Da Vincijeve šifre, sem knjigo prebrala. V njej je veliko domišljije in kriminalnih razpletov, ki delajo zgodbo napeto. Najbolj všeč pri tej knjigi mi je bilo poglavje o
    zlatem rezu. Knjiga ne ponudi bralcu nič posebnega.

    Tudi tebi lep sončen pozdrav iz Kopra

    Tatjana


    POHVALE IN KRITIKE :)

    Prispeval/a: kojot dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 09:07 CEST
    Najprej en lep prijazen dober dan vsem skupaj :) Ponavadi ne berem tako dolgih razprav, vendar me je burnost razprave dovolj motivirala da pustim kratek komentar. Najprej, bi rad izrazil pohvalo MC in *Marja*. Odlično napisano in argumentirano, bravo! Potem graja nekaterim, z gospo Tatjano Malec na čelu. Tu ne bom zgubljal dosti besed, vendar bom piker. Če želite imetisvojo vero, jo imejte, a bodite vsaj toliko prepričani vanjo, da ne boste čutili potrebe po kamnjanju vseh drugače mislečih, tudi če se ne strinjajo z vami. V teh odgovorih je videti veliko ljudi, ki nasilno in brez prave koherence izlivajo svoj bes, domnevam zaradi potrebe po pozornosti in iz praznine, ki bolšči iz njih. Dovolj o tem. Takim ljudem je potrebno posvetiti kar najmanj pozornosti, saj se iz nje napajajo. ODLIČEN ČLANEK, LE TAKO NAPREJ! Ateistični Kojot :)


    Kamen na kamen je glih palača

    Prispeval/a: Fredi dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 10:27 CEST
    Pozdravljen kojot

    Pozornost si pritegnil, res, zato najprej lepo pozdravljam tud tebe, ki si se pojavil kot mrhovinar in takoj začel rasturat z svojo ateistično vero.

    Bon appetito ateist tito.

    Al kojot tud žere svoj kozl, ko čuti praznino v sebi?

    Prosim za lepi ateistični odgovor ampak seveda ni mus.

    Nič ni na silo.
    Tud ateist ni na silo ateist.
    Vsaka želja se uresniči.
    Želja po pozornosti se ti je uresničila.

    Le kdo je toto željico izpolnil?

    Mogoče toti, ko ga zate ni?
    Prostovoljni mus?
    He, he…

    Kak zgleda kamenjanje?

    Čao


    Kamen na kamen je glih palača

    Prispeval/a: kojot dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 10:39 CEST
    Vsakemu svoje :)


    SMEŠNI POKLONI

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 11:03 CEST
    Ateistični kojot,

    točno to ste projecirali v druge, kar sami počenjate. Sicer si pa pazljivo preberite moj današnji čalenk na Pozitivkah "Ustavne pravice".

    Dobri prispevki se samo hvalijo in ne potrebujejo programiranih poklonov v lastno podporo tistih, ki načrtno uničujejo drugačne kulture.

    Fascinirana sem nad reakcijo tistih, ki jim je trn v peti moja občutljivost do patetičnega dekonstruktivizma vsega kar ni skladno s forumsko ideologijo. Žal se bo morala tovarišija sprijazniti z dejstvom, da živimo v demokratični družbi, da ni mogoče več eksekutirati kar tako sodržavljanov, kot so si v preteklosti zastavili. Da ima vse to delovanje politično ozadje pa je več kot očitno. Jezi vas, ker sem vas razgalila. Mnogi imajo v žepnih zbirkah še partijske izkaznice svojih očetov, ki jih navdihujejo s svojimi "častnimi" dejanji pogromov, a moč je upadla. Ti kompulzivni članki, ki se vrstijo eden za drugim, so znak trpečih, ki ne morejo razumeti, da se je totalitarizmu iztekel rok trajanja. Svobodni smo, ali nočete tega razmeti?

    TATJANA



    Svoboden kojot ljubi svobodo prerije svoboden

    Prispeval/a: Fredi dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 11:26 CEST
    ( : Zver v srcu divje ljubi ljubezen, ok : )


    ATEIZEM

    Prispeval/a: Lario dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 13:11 CEST
    tatjana in fredi,

    od kje vama misel oziroma kar trditev, da so ateisti, komunisti, brezbožniki, negativno misleče osebe ITD.

    Mogoče se bo pojavil tukaj še kdo, ki bo vama povedal, da sta nasilneža z bbilijo v roki.

    Če človek razmišlja s svojo glavi in ima svoje mnenje, še ne pomeni, da je ateist.

    Saj je v tem prostoru prisotnih en kup energij.
    Vajina energija je krščanski Bog, ki je tudi krvav v vsej svoji veličini. Ostali si vsak po svoje predstavljamo svojega stvarnika, ki nam pomaga v življenju.
    Nekateri se poskušamo ogibati zastareli ideologiji o Bogu, ki je v svojih navodilih zastrašujoč in ima dvojna merila.
    Če se boš pokoraval zapovedim, ne boš pokončan. Ker živiš grešiš in ker grešiš, moraš plačati cerkvi za svoje grehe.
    To je vajina grožnja Tatjana in Fredi, tukaj na Pozitivkah.

    Zakaj zavajata Pozitivkarje z nekimi številkami, koliko je kristjanov v SLO.
    Če so te krstili še nisi kristjan.
    Več in več je ljudi, ki se ne strinjajo s komercialno cerkvijo.
    Več in več ljudi je na svetu, ki čutijo religijo, kot obremenitev in ne, kot osvobajujoče vodilo.
    Torej,
    dovolita nam, da mislimo s svojo glavo in ne posiljujeta nas s krvavo biblijo in neskončnimi kopiraj-prilepi.

    LP





    ZAVAJUJOČE TRDITVE, JASNI ODGOVORI!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 14:40 CEST
    Lario, človek mora vedeti, kaj sploh govori. Pa si najprej poglejmo kako je s posameznimi pojmi:

    KOMUNIST -a m (i) član
    komunistične organizacije: komunisti so
    imeli kongres; organizirano
    revolucionarno delo komunistov / Zveza
    komunistov Jugoslavije //, ki je razpadla in Slovenija se je z osamosvojitvijo rešila komunističnega totalitarnega režima in postala svobodna demokratična država

    KOMUNIZEM V SVETU = 100.000.000 MRTVIH!

    ATEIST -a m (i) kdor taji, ne
    priznava boga, brezbožnik: popoln
    ateist (SLOVENSKI PRAVOPIS!)

    BREZBOŽNIK -a m (ọ) kdor taji, ne
    priznava boga: znano je bilo, da je
    brezbožnik (SLOVENSKI PRAVOPIS!)

    Nasilnež Tatjana Malec z Ustavo RS v roki? Že ves čas razlagam Ustavo in ne Bibilije.

    Lario navaja: "Vajina energija je krščanski Bog, ki je tudi krvav v vsej svoji veličini."

    Ali ima Lario v mislih krvavega BOGA, Kristusa pribitega na križu, po katerem je tekla kri?


    Bog nima dvojnih meril, ljudje jih imamo, ker smo RAZVREDNOTILI IN RELATIVIZIRANJE VREDNOTE. Bog je po krščanskem idelu čista ljubezen (Agape).

    POPIS PREBIVALSTVA URADA ZA STATISTIKO RS: pri popisu prebivalstva Urada za statistiko RS je bilo 71,36 % katolikov ali 1.403,014 katoliško verujočih kristjanov. Ti se niso opredeljevalo po krstu, kot trdite Lario, temveč po dejanski pripadnosti veri, ko je bilo vprašanje ob popisu postavljeno.

    Na Pozitivkah Tatjana ne posiljuje nikogar s protiateističnimi članki. Tu se dogaja, da članki neke marginalne manjšine politično motiviranih oseb posiljujejo večino, sicer si drugače ni mogoče razložiti preštevilnih kompulzivnih, strastnih, nestrpnih in žaljivih vsebin do katolištva.

    Lario, mene ne moti, da ste vi ateist in vam zaradi vašega nazorskega prepričanja nisem nikoli rekla, da ste slab človek, saj vas niti ne poznam, ne dovolim si pa, da bi mi vi ali kdo drugi govoril kako naj mislim in vrednotim življenje in kako je moj drug zgrešen. Vsak naj pometa pred svojim pragom! Tu je treba jasno razlikovati kdo koga posiljuje! Ni težko ugotoviti, da vsi ti prispevki in tudi vi osebno z nemogočimi izjavami, sprožate duhovno državljansko vojno med ljudmi. Prav v ohranjanju strpnosti in spoštovanja eden do drugega, se ohranja moč naroda. Moč naroda se ne ohranja tako, da eden počepne, drugi pa da se nadnj postavi. To je prevlada in premoč, ki jo demokracije ne prenese. Kaj pa tu počnejo vsi ti s pričujoči fandamentalističnimi prispevki, ki so vzeli že skoraj ves prostor vsem drugim vsebinam?

    Nekdo lahko živi z Bogom ali brez Boga, a nikoli proti mogočnemu Bogu! Če prej ne, se vsak tega zave ob zadnji uri.

    Prijazen pozdrav vsem
    Tatjana





    "Mir na zemlji in dobro vsem ljudem?"

    Prispeval/a: kojot dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 15:14 CEST
    Živjo :)
    , Vidim, da se razprave še kar ne nehajo. Rad bi izpostavil samo to, da tisti, ki niso verni, najmanj ali nič ne žalijo ljudi..
    ,
    , Kolikor sem pa tukaj videl (Hvala da sta dokazala mojo trditev), je ravno VERA in zaslepljenost največkrat povod za nasilje. Še svojega krščanskega mota se ne zmorete držati. Res žalostno.
    ,
    , Če ne znate imeti normalnega odnosa do soljudi in sprejemati izmenjavo mnenj, se ne imejte za "kristjane".
    ,
    , Dovolj o tem. Lep dan vsem normalnim!


    Verjamem, da verjamem

    Prispeval/a: Fredi dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 15:22 CEST
    Pozdravljen Lario

    Kot že večkrat si normalno tud tokrat bincno v temo.

    Od kod tebi trditev, da so ateisti, komunisti, brezbožniki negativno misleče osebe itd?

    Pa razmišljaj z svojo glavo kot razmišljam.

    Ateist?
    Opredeli kdo je ateist.

    Ateist pravi, da je ateist.
    Verjamem, da ateist je ateist.
    Sem veren, ker verjamem?

    In ateist tud pravi, da ni res, da ljubi Bog obstaja.
    In ateistu verjame ateist.
    Verni ateist.

    Baje kdor verjame ni ateist.
    Pa, če verjameš, da si ateist al si še ateist?

    Verjameš, da ljubi Bog ni ljubezen?
    Potrdi svojo vero.

    Ljubezen je brez merila ljubezen.

    Novo zapoved vam dam, da se ljubite med seboj!
    Kakor sem vas jaz ljubil, tako se tudi vi ljubite med seboj!
    To je moja zapoved, da se ljubite med seboj, kakor sem vas jaz ljubil.

    To vam naročam, da se ljubite med seboj!

    Če me ljubite, se boste držali mojih zapovedi;
    jaz pa bom prosil Očeta in dal vam bo drugega Tolažnika, da bo ostal pri vas vekomaj:
    Duha resnice, ki ga svet ne more prejeti, ker ga ne vidi in ne pozna.
    Vi ga poznate, ker ostaja pri vas in bo v vas.
    Ne bom vas zapustil sirot, prišel bom k vam.

    Verjameš, da verjamem?
    Verjemi, da verjamem, da verjameš.

    Usmiljen se pokoravam ljubi Bog Vam, ker ljubim ljubezen Vas.

    Cerkvi lahko plačaš za turn, če češ ni pa mus, ker večni turnus ljubi ljubezen ljubi Bog podeljuje.

    Prav maš kar praviš glede krsta namreč, če si krščen kot dojenček še ni rečeno, da si kristjan v srcu.
    Krst dojenčkov je bil sprejet cc 900 d.c., baje zato, ker so se ljudje komaj na smrtni postelji odločali za krst, se pravi, ko jim je voda že tekla v grlo.
    Starčke so kar v postelji krstili tak, da so jih ovili z mokro rjuho.
    Ampak so se modernizirali in postali bolj praktični v veri ter seveda humani.
    Dojenčka ni težko krstit pa še verjame vse, ker otrok le ljubi v srcu in preden odraste si lahko premisli in zamisli, da se bo krstil šele na smtni postelji.
    Pa bo dočakal smrtno posteljo, ker Smrt ga lahko zakači tud kar na wc školjki še preden pride do postelje?
    Verjamem, da humanost do človeškega življenja izvira od takrat že, mejbi še od prej.
    Ljubi Bog ve.

    Iz malega lahko grata tud vlka krščena baraba.
    Kristjan grata v srcu kristjan, ko prostovoljno prejme ljubezen v srce.
    Sveti duh je navzoč pri krstu.
    Človek grata svoboden človek za ljubezen, da ljubi človeka.
    Več vrst krstov je, skupno je, da je prisoten zmeraj Sveti duh.
    Obstaja krst kjer je človeku boter Jezus Kristus.
    Primer je krst na grmadi, ljudje so si tud peli v plamenu namreč kdor ljubi ljubezen ljubi Bog ljubi Vas.
    Ljubezen je baje zmeraj obojestranska.

    Več in več ljudi išče milost v svetu v katerem živijo.
    Tolažnik Sveti duh vsakega usmiljeniga človeka najde v pravem momentu usmiljenja.
    In, če človek sprejme ljubezen v srce sprejme tud biblijo v roke, da mu ni dolg cajt na totem svetu.

    In ednino uporabljaj.
    Definiraj definicijo.

    Čao


    ZAVAJUJOČE TRDITVE, JASNI ODGOVORI!

    Prispeval/a: Lario dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 15:25 CEST
    Tatjana,

    tvoje ugotavljanje na moje pisanje je polovičarsko.

    LP



    Govoriti je treba na osnovi argumentov!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 15:31 CEST
    Kajot, ste si prebrali moj današnji prispevek Ustavne pravice?
    Če ga niste, vam svetujem, da si ga preberete, da si boste na podlagi argumentov izoblikovali svoje mnenje. Vaše trditve niso argumentirane!

    LP Tatjana Malec


    ZAVAJUJOČE TRDITVE, JASNI ODGOVORI!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 15:35 CEST
    Lario, niste argumentirali v čem je polovičarsko. Bolj celovit odgovor boste dobili v mojem današnjem prispevku Ustavne pravice.

    LP Tatjana


    Kojot je zagrizo zvito sebe v tir/špegl?

    Prispeval/a: Fredi dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 15:56 CEST
    Haj

    Samega sebe loviš.
    Pa vgrizni se že enkrat naprej v svoj repek in se ustavi, da izjadaš krščansko nasilje nad seboj.

    Al bo takrat nasilja fertig, ko se bo razprava končala?
    Piši kuči propalo, če nimaš žegna od Igorja.
    Pozitivni pozitivkar.

    Hočeš, da bi bla ateistična beseda zadnja?
    Saj bo, ko bo se bo slišal ateistični ah ljubim vas.

    Čao


    SPOMINIMO SE JIH IN BODIMO NANJE PONOSNI!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 16:10 CEST
    BLAŽENI ANTON MARTIN SLOMŠEK, slovenski duhovnik, pisatelj, pedagog in skladatelj, 26. november 1800, Slom pri Ponikvi, Šentjur, † 24. september 1862.

    Šolal se je na I. gimnaziji v Celju, pozneje pa tudi še v Ljubljani, Senju in Celovcu. Po posvečenju je svojo prvo mašo daroval v Olimju. Dve leti je bil kaplan na Bizeljskem in dve leti v Novi Cerkvi pri Celju. Leta 1829 je bil imenovan za spirituala v celovškem semenišču, kjer je devet let bogoslovce učil slovenščino. Nato je bil župnik v Vuzenici, kjer je leta 1842 napisal knjigo »Blaže in Nežica v nedeljski šoli«. Leta 1844 je postal stolni kanonik in višji šolski nadzornik, leta 1846 pa župnik in opat v Celju, kmalu zatem pa vodja lavantske škofije s sedežem pri Sv. Andražu v Labotski dolini na Koroškem. 5. julija 1846 je bil v Salzburgu posvečen za škofa, leta 1859 je prenesel škofijski sedež iz Sv. Andraža v Maribor. S tem je pripomogel k integraciji Štajerske slovenskemu ozemlju.

    V kontekstu slovenske glasbe je najbolj znan kot avtor pesmi Glejte, že sonce zahaja in En hribček bom kupil.

    Njegov sodobnik France Prešeren mu je namenil kratko pesem z naslovom »Slomšku«, ki je del zbirke »Zabavljivi napisi«:
    Ker stara para zlomek
    »Devištva« preveč je vzel,
    Je mlajši njega Zlomšek
    Prodajat ga začel.

    Slomška je leta 1999 beatificiral papež Janez Pavel II. in ob tem razglasil za njegov godovni dan obletnico smrti - 24. september.
    Vir: Wikipedija


    KAJ JE SLOMŠEK ZAPISAL?

    III.
    Svoj jezik je treba spoštovati
    Kritični prepis
    Dolžnost svoj jezik spoštovati*)
    Sv. Duh je padel na vse, ki so besedo sv. Petra po-
    slušali, ino (verni judovske postave) so se čudili slišati, da
    so verni veliko sort jezikov govorili.
    Vpelanje
    Ves svet je velik tempelj božji, od sončnega izhoda
    do zapada se njemu čast ino hvala poje, in vsaka stvar
    veličestí Vsegamogočnega sveto ime. Mala ptičica (slavul)
    v zelenem grmi, ki ponoči milo žvrgoli; velika postojna
    po planinah, ki visoko pod nebom leta ino se po hribih in
    dolinah s svojim mogočnim krohotom glasi; – Mali pastirec,
    ki na paši na svojo stranščico piska, kakor grozoviten lev
    v puščavi, ki grozovitno rjovi, mili glas zvonov ino orgel
    sladko petje v sveti hiši božji, pa tudi strahov[i]ti grom, pred
    katerim se zeml[j]a trese in nebo maji; – tudi črvič mali,
    naj ga ravno ne slišimo, kakor grilče droben po svojem
    jeziki Stvarnika svojga veličestí; najlepši pa človek,
    kateremu je Stvarnik jezik dal, da bi mu z jezikom čast
    ino hvalo pel. Lepo je slišati glasno zvone peti; – še
    lepše veselo orgle žvrgoleti; – najlepši je človeški
    glas, s katerim poje ino govori, žaluje in se veseli; – be-
    seda, katero mu je vsegamogočen Stvarnik dal, je najimenit-
    neji ino največi dar milosti božje. Brez besede al’ govor-
    jenja bi zem[l]ja žalostna puščava bila ino vsaka človeška
    druščina le tiho, dolgočasno zberalšče mutastih divjakov. Nikdar
    ne moremo Boga dovolj zahvaliti, da nam je prelepi dar jezika dal.
    *) Pridiga, povedana v Možburzi na Koroškem binkoštni pone-
    delek 1838

    ________________________________________
    V začetki je le samo en jezik (ena beseda al’ en govor)
    bil, kakor en Bog in Oče vseh; kedar so se pa ljudje pomno-
    žili, se po sveti razširili, pa tudi pohujšali, jim je Bog pri
    zidanju Babilonskega turna jezik zmedel ino jim več
    jezikov govoriti dal; in sv. Duh je vse te jezike posvetil,
    da bi se v njih božji nauk oznanoval ino Bogu spodobna hvala
    pela, da bi vsi jeziki spoznali, da je Kristus veličeščen Sin
    svojega nebeškega Očeta. “Velik šum je vstal izpod
    neba, – ino prikazali so se razdel[j]eni jeziki ka-
    kor [iz] ognja na aposteljne ino so bili napoln[j]eni vsi
    s sv. Duhom ino so v mnogoterih jezikah jeli go-
    voriti, kakor jim je sv. Duh dal izgovarjati.
    Tudi na druge verne se je sv. Duh razlil, da so [v] veliko sort jezi-
    kih govorili ino visoko Boga častili.”
    Kaj se vam zdi, al’ bi bilo boljše, da bi vsi ljudje le
    samo v enem jeziku govorili?
    Kratko nikar! Žalostno bi bilo orgel petje, ako bi vse
    piščale enako pele; dolgočasna bi bila muzika, al’ bi ne bilo
    več muzikalskih orodij (inštrumentov) – žalosten in dolgo-
    časen bi bil tudi svet, naj bi vsi ljudje le v enem jeziki marn-
    vali. Ravno tak lehko bi bilo vsegamogočnemu Bogu vsem
    ljudem en jezik v govorjenji dati, kakor dati apostelj-
    nom v vseh jezikih govoriti; al’ božja previdnost in modrost
    tega ni storila; zato je sv. Duh na binkoštno nedel[j]o vse
    jezike posvetil, da vsak svoj jezik, v kateremu govori,
    po vrednosti s hvaležnim srcom štimá, ino zanj Bogu spo-
    dobno čast ino hvalo da. To smo tudi mi storiti dolžni.
    1. V Evropi, v najsrečnejem deli sveta, v katerem mi
    živimo, so najimenitnej terji jeziki: latinski, nemški ino slo-
    venski. Kako mormo njih prav spoznati, vam bom v pr-
    vem deli mojega govorjenja pokazal.
    2. Med vsem jezikami mora Slovencom naš materni
    jezik najljubši biti. Kako ga mormo k božji časti ino svo-
    jemu izveličanju prav spoštovati, bom vam drugič povedal.
    Bratje ino sestre moje! Slovenc bom Slovencom nove
    besede iz ljubezni materne govoril, v slovenskem jeziki,

    ________________________________________
    katerega je tudi sv. Duh aposteljnom govoriti dal. Vselej so
    Slovenci besedo božjo radi zvesto poslušali; zaupam, da tudi vi!
    I.
    Dvanajst bornih ribičov je vsegamogočen Bog iz-
    volil ves svet preobrniti ino zveličati; in preden jih je po
    široki zeml[j]i poslal, jim ni dal posvetnega bogastva ino poze-
    mel[j]ske oblasti, ampak dve najpotrebnej nebeške reči jim
    je sv. Duh na binkoštno nedel[j]o prinesel: nebeško modrost
    božjega nauka ino posebno lastnost vse jezike na
    sveti govoriti.
    Podal se je sv. Peter proti večeru ter je Latincom sv.
    Evangel[i]j oznanoval, sv. Jakob po Judovskim in proti
    jutru, sv. Janez pa Grekom vesel glas nebeškega kraljestva
    prinesel. Sv. Andrej se je podal v polnočne kraje ter
    je Slovencom, našim starim zarodnikom, kakor pravijo, prvi
    Jezusov nauk oznanoval v našem starem slovenskem
    jeziki.
    Ko so aposteljni za sveto vero svojo kri prelili ino so
    za svojim gospodom Jezusom v večno zveličanje šli, so prišli
    drugi apostelski možje v naše kraje sveto vero Jezusovo po
    teh deželah razšir[j]ati ino med Slovence potrdit. Med njimi
    je bil na Koroškem sv. Modest, prvi škof gosposveški, kteri
    še v tej stari imenitnej cerkvi počiva.
    Slovenci, ki so tistikrat po celem Koroškem, Štajarskem,
    Krajnskem, Vogrskem, Pemskem ino Moravskem živeli,
    so tri imenitne kneze al’ firšte imeli, Ra[s]tislava, Sve-
    topolka ino Kocel[j]a, ki so sami skrbni kristjani tudi kakor
    dobri očetje Slovencom kakor svojim otrokom za kršč[ansko] pod-
    učenje skrbeli. Pošlejo nekoliko imenitnih možov v Carigrad
    (Konštantinopel[j]) ino prosijo grškega cesarja Mihela III.,
    naj jim pošl[j]e zastopnih učenikov, ki bojo njihove podložne
    v krščanski veri po slovensko učili. Cesar odloči dva brata,
    modra ino vučena moža: svetega Kirila ino Metuda, ki sta
    v slovenske dežele prišla Slovence Boga prav spoznati, njega
    spodobno častiti, pa tudi pisati ino brati učila ino sta
    tako Slovencom najimenitnej učenika ino aposteljna bila. Ino

    ________________________________________
    Slovenci so se veselili, ki so toliko božje reči
    v svojem slovenskem jeziki slišali. – Ali se ljubi
    bratje ino sestre tudi vi veselite svete božje nauke v slo-
    venskem jeziki poslušati? – Oh veliko se najde nehva-
    ležnih tr[a]pastih Slovencov, ki rajše nemško imajo
    ino se svojega maternega jezika clo sramujejo ino ne pomis-
    lijo, da je pregrešno se svojega jezika sramovati, ga zata-
    jiti ino clo pozabiti.
    1. Naš slovenji jezik je brater tistega grškega
    jezika, v katerem so aposteljni ino evangelisti Sveto pismo
    spisali; že več tavžent let pošteni ljudje slovenj o [e] marnvajo.
    Slovenski jezik je brater latinskega jezika, v katerem
    se še spol sveta maša služi; ino že pred tavžent letami so
    naši Očetje Sveto pismo v slovenskem jeziki brali, so po
    slovensko v hiši božji Bogu hvalo prepevali. – Za to se še
    zdaj pri vas sv. Evangel[i]j v treh jezikah v cerkvi bere:
    po latinsko, nemško ino slovenje. Kdor se tedaj tak starega
    imenitnega jezika sramuje, je podoben tr[a]pu, ki lepo poš-
    teno oblačilo iz sebe iztrga, ki mu ga je dober oče dal, se
    po ptuje obleče in misli, da bo lepši.
    2. Naš imeniten slovenji jezik se ne marnje samo
    po Koroškem; ni ga jezika na sveti, ki bi ga tak po ši-
    rokem marnvali kakor jezik slovenji. Pojdi za jugom do
    morja, najšal boš po Hrovaškem, Dalmatinskem ljudi, ki slo-
    venj[e] govorijo kakor ti. Prehodi Vogrsko, Pemsko, Poljs-
    ko ino Moravsko deželo, povsod boš najdel svojo slovensko
    žlahto.
    Slovenji jezik le tisti malo obrajta, ki sveta ne
    pozna ino ne ve, kakšni ljudje po sveti živijo. Podoben
    je tak nevednemu otroku, kteri tudi misli, da je Celovško
    jezero največje morje na sveti, ino da unkraj Lojbela je že
    konec sveta.
    3. Je pa morebiti slovenji jezik tako grd ino ne-
    zarobl[j]en, da bi nas mor[a]lo sram biti slovenje go-
    voriti? – Lepe so pridige v nemškem jeziki, – pa tudi
    božji nauki v slovenjem jeziki lepo teko, se lehko človeških
    src primejo in dober sad obrodijo. Prijetne so pesmi

    ________________________________________
    nemške, al’ prijetnej tud pesmi slovenske, ki se lepo gladko
    zlagajo in po nebeško naše srce razveselijo. Za tega
    del Slovenci po vseh krajih tako radi pojo. – Kdor svoj
    matern[i] jezik zavrže ter ga pozabi in zapusti, je zme-
    denemu pjancu podoben, ki zlato v prah potepta ino ne ve,
    koliko škodo si dela. Slovenji starejši, ki slovenje
    znajo, pa svojih otrok kar slovenjega jezika ne učijo, so ne-
    hvaležni hišniki, ki svojim otrokom drago domačo reč,
    slovenski jezik, zapravijo, ki so jim ga njihovi dedi izro-
    čili. Podobni so taki očetje ino matere slabim gospodar-
    jam, ki svojo očetno gospodarstvo predajo, drugo pohištvo
    kupujejo, posled[nj]ič pa večdel beraško palico najdejo. – Kar
    je oče dobrega od svojih starih prejel, mora svojem
    sinu zapustiti, ino kar se je mati od svoje matere hvalev-
    rednega naučila, bo tudi svoji hčeri zapustila. Materni
    jezik je najdražja dota, ki smo jo od svojih starih za-
    dobili; skrbno smo ga dolžni hraniti, olepšati ino
    svojim mlajšim zapustiti. Človeški jezik je talent, katerega
    je nam Gospod nebes ino zem[l]je izročil, da bi z njim baran-
    tali ino veliko dobička storili. Kdor svoj matern[i] slovenski
    jezik pozabi, malopridno svoj talent zakopl[j]e; Bog bo en-
    bart terjal ino vsi zaničuvavci svojga poštenega jezika bojo
    v vunajno temo potisnjeni. Oj, ljubi, lep ino pošten, slo-
    venski materni jezik, s katerim sem prvič svojo ljubez-
    n[j]ivo mamo ino dobrega ateja klical, v katerem so me
    moja mati učili Boga spoznati, v katerem sem prvobart
    svojega Stvarnika častil; – tebe hočem kakor najdrajži
    spomin svojih rajnih starejšev hvaležno spoštovati ino ohra-
    niti, za tvojo čast ino lepoto po pameti, kolikor premorem,
    skrbeti; v slovenjem jeziki do svoje posledne ure Boga
    najrajše hvaliti; v slovenjem jeziki moje ljube brate in sestre
    Slovence najraje vučiti ino želim, kakor hvaležen sin moje
    ljube matere, da kakor je moja prva beseda slovenja
    bila, naj tudi moja posledn[j]a beseda slovenja bo. – Tudi
    vsak pošten Slovenc ravno to želi; mislim, da želite ravno
    to tudi vi. Kako se pa naj to po pameti zgodi, v II. deli poslušajte.
    II.
    Usmilen Bog, vsegamogočni Stvarnik je človeku dušo
    ino truplo dal. Truplo potrebuje poštenega oblačila,

    ________________________________________
    duša pa zgovornega jezika; kar je za truplo oblačilo,
    to je duhu jezik ino beseda. Vi skrbite svojo telo lepo ob-
    lačiti; ali bote svoji duši pozabili pošteno govorjenje preskr-
    beti? Veliko starešov med vami novo šego ima svoje
    otroke le po novi šegi učiti, ino [im]ajo svoj star slovenji
    marn celo pozabiti. Oh to je hudo delo ino velika zguba.
    Ravno v tem jeziki, ki so vas vaši ljubi starejši žebrati ino
    lepo marnvati vučili, ste dolžni tudi vi svoje otroke
    učiti: al’ ne, tako niste vredni dobri sini ino hčere svojih
    poštenih starešov biti; zakaj hudobec je, ki svojih sta-
    rih ne spoštuje; – tudi oni vas kdaj po vstajenji za
    svoje mlajše ne bodo hotli spoznati. – Govorjenje, ki st[e] ga
    od svojih prednikov prejeli, ste dolžni svojim otrokom
    kakor žlaht[no] last[n]ino (najdražje blago) zapustiti. Otroci,
    ki slovenje marnvati od svojih slovenjih starešev se ne naučijo,
    veliko premoženje zgubijo, ki se več povrniti ne da.*) Koli-
    kor jezikov kdor marnvati zna, tolikov člove-
    kov velja. Boljše je, da jih slovenje marnvati naučite,
    kakor bi jim kapital zapustili; saj ne veste, kamo vaši
    otroci pridejo, al’ si ne bojo še v slovenjem jeziki kruheja
    služili. Tudi učeni imenitni gospodje se slovenje marnvati
    uče; kako nemarno bi bilo, da bi stareši vi svoj materni
    jezik svojih otrok ne učili, kakor so naučili vaši očetje ino
    matere vas. – Slovenci, ki svoj jezik malopridno zata-
    jijo ino hočejo Nemci biti, so podobni neumnemu kmetu, ki
    svojo kmetiško suknjo izsleče ino gosposko nositi začne, da
    potem ni gospod ne kmet. Rojen Slovenc, ki svoj narod
    zataji, je podoben prigreti jedi, ki nobenemu zdrava ni;
    taki človek svojega rodu žlahtne lastnosti pozabi ino
    se nemških slabost privadi ino je kakor preoblečen vran
    od vseh zaničvan.
    2. Ne bodi vas sram da ste Slovenci; to naj bo
    naša čast; in naj nas naši sosedi le zaničujejo, oni ne
    *) Tako nerodno delajo Slovenci, kteri za nemško mejo
    prebivajo; vsakih petred let se nekolko hiš ponem-
    šči. – Še malopridnej ravnajo mestlani ino tržani
    v sredi med Slovencami; otrokom slovenskega učiti se
    ne najo, ino odraščeni otroci stariše kolnejo, kedar
    se odraščeni morjo slovenščine s težavo učiti, ktire bi se
    bili otroci igraje lehko privadli.

    ________________________________________
    vedo, kaj delajo. Ravno oni, ki nas zasramujejo, so tudi
    pred nekolkimi letmi Slovenci bili, kakor smo mi; po-
    nemščili so se, zapravili nebeški dar slovenskega jezika ino
    zdaj ravno za toliko manj veljajo, za kolikor manj jezikov
    znajo. Ravno tak bi tudi vi ino vaši otroci v kratkih letah
    za enega človeka manj veljali, ako bi slovenje marnvati kar
    več ne znali; kar bi bila za vašo žlahto velika zguba in greh.
    3. Ne zaničujte ptujih jezikov ino se nemš-
    kega le skrbno učite; lepše bo vam, ki znate jezika dva,
    kakor Nemcam, ki znajo le samo enega. Lohkej bote si vi
    ino vaši otroci po sveti pomagali, ako slovenje ino nemško
    zastopite in govorite. Tako bote vi dobremu zvestemu hlapcu
    podobni, ki je od Boga dva talenta prejel ino je z njima
    dva druga pridobil. Za to ga je Gospod pohvalil ino črez
    veliko postavil.
    Al’ kedar se vi nemškega učite, al’ svoje otroke učite,
    na te karte [nikarte] , da bi svoj[e] poštenje ino dobro vest za-
    pravili. Veliko jih je, ki si hudobnega najprej na-
    učijo, namreč po nemško kleti ino pa grdo marnvati. Od
    vsake take besede bo enkrat na sodbi odgovor.
    Drugi slovenji stareši na gorn[je]m Koroškem dajo svoje
    otroke na Nemško med lutrane ino ne porajtajo, da otroci,
    mladi fantje ino dekleta, pri takih le prepogosto pravo vero
    zgubijo ino zapravijo dobro vest. Veliko mladenčov se na
    Nemškem navadi slabo živeti, predobro piti ino jesti; veliko
    jih svojo nedolžnost zgubi. Oh, to je slaba šola, v kateri se
    za nemški jezik nedolžnost, poštenost ino večkrat clo prava
    kršč[anska] vera da. “Kaj pomaga človeku, naj ves svet
    pridobi, naj bi vse angelske jezike govoril, ako
    prave krš[čanske] ljubezni nima in svojo dušo zgu-
    bi. – Skrbite, pošteni Slovenci, svojim otrokom za
    nemško besedo; al’ skrbite jim tudi za poštene ljudi, za
    pošteno kršč[ansko] hišo, v katero jih daste.
    4. Prizadevajmo si, vsaki po svojem stani, po-
    šteno ino prav po krščansko živeti, kakor so naši
    prejniki, stari Slovenci, živeli. Slovenci so bili od nekdaj dobrega
    usmilenega srca; radi so potrebnim pomagali ino sose-

    ________________________________________
    dom dobro storili. Tako še tudi zdaj po nekterih krajah drugi
    za drugega tako skrbijo, da med njimi nobenega ubožca
    ni. Noben ne pogori, da bi mu vsi ne pomogli. Slovenci so
    bili od nekdaj pridni delavci, ki so polje marl[j]ivo obde-
    lovali ino živino lepo redili; krivico komu storiti jih je bilo
    strah. Rajši so sami krivico trpeli. – Pokažimo tudi mi, da
    smo poštenih očetov pošteni sini, da naši nemški so-
    sedi lažejo, ki nas Slovence dolžijo, da smo zaviti. – Slovenci
    so od nekdaj radi Bogu služili ino so bili dobri krist-
    jani; – tudi mi ne pozabimo svojga Boga in tudi on nas
    ne bo zapustil. “Vsi jeziki naj spoznajo, da je Go-
    spod Jezus Kristus v veličastvi Boga Očeta.
    Tako bomo mi dobri otroci Očeta nebeškega;
    bratje ino sestre Jezusa Kristusa, tempelj sv. Duha, ki bo
    pri nas vsakem prebival ino nam svoje nebeške dare delil.
    To je vsakemu rodu največja hvala ino čast.
    Sklepanje
    Ljubi Slovenci, bratje ino sestre moje! Dve reči med
    nami moje srce največ žalostit[a]. Prva žalost moja je, da
    nas neki Nemci, naši sosedi dostibart zaničujejo. Oh,
    zadržimo se tak, da bomo vse časti ino hvale vredni
    pred Bogom ino pred ljudmi; tako bomo gorečo voglje
    na glavo svojih nasprotnikov nakladali in ne bojo imeli kaj
    zoper nas slabega govoriti naši sovražniki.
    Druga žalost, ktere moje srce boli, je slaba navada
    Slovencov, da se svojega rodu ino jezika sramujejo ino
    še marnvati po slovenje nočejo, ako jih v maternem jeziki
    ogovorim. O [ni]karte tega! Ljubite svoj rod, spoštujte
    svoj jezik. Za čast svojega jezika vsak pošten mož bolj skrbi
    kakor pošten ženin za čast ino poštenje svoje neveste. Pred
    Bogom ni nobenega razločka med Nemcam ali Sloven-
    cam; vse za ljubo ima, ki njemu zvesto služijo. – Kakor
    se je sv. Duh v podobah velikoterih jezikov prikazal, ravno
    tak naj v vseh jezikih se Bog hvali ino časti, v lepi slogi,
    zastopnosti ino kršč[anski] ljubezni. Ino kakor je Bog sv. Duh
    vse narode ino jezike v svojo sveto Cerkev poklical, ra-
    vno tak bo tudi enkrat vse svoje zveste služabnike v svojem
    … [večnem] kraljestvi združil. –

    ________________________________________
    Tamkaj bomo, kakor sv. Janez govori, iz
    vseh narodov ino jezikov, ki jih noben šteti ne
    more, pred tronom božjem stali ino pred Jagnetom
    novo pesem peli: “Hvalo našemu Bogu ino Jagnetu,
    ki je nas skoz svojo kri iz vseh narodov, jezi-
    kov in l[j]udstuv prikupil.” Oh, [da bi]
    tudi nas Slovencov, kakor nas je na zeml[j]i med vsemi
    našmi sosedmi največi število, tudi največ tam pri
    Očetu nebeškemu bilo! Amen.


    Slomšek


    Spominimi se jih in bodimo nanje ponosni!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 16:21 CEST
    JANEZ SVETOKRIŠKI
    (Tobija Lionelli)
    1647 - 1714

    Janez Svetokriški, rojen v plemeniti družini kot Tobija Lionelli, kapucin, pridigar in književnik, rojen 1647 v Križu na Vipavskem. Otroška leta je preživel v rojstnem kraju, kjer je prišel v stik z očeti kapucini, ki so tedaj že bili v Križu. Še zelo mlad se je odločil za redovniško življenje v vrstah kapucinov. Po enoletnem noviciatu, ki ga je opravil na Reki, je 17 leten naredil prve redovne zaobljube in si privzel ime brat Janez Krstnik. Leta 1670 je bil posvečen v diakona in to v Gradcu nakar je postal pridigar " Provinciae Styriae concionator ". Pod tem imenom je poznan iz vseh dosegljivih dokumentov. Pridigal je po veliko krajih. Kot gvardijan je služboval v Trstu (1679), Križ na Vipavskem (1682), Ljubljana (1684), Trst (1686), Novo Mesto (1688) in Gorica (1693). Z govorno besedo je uresničeval smernice tridetinskega koncila, ki je zapovedoval duhovnikom, da morajo vsako nedeljo ali na praznik govorit vernikom. S tem je uresničeval program svojega reda, ki je pridigarsko službo cenil kot svoje najplemenitejše opravilo.

    Svetokriški se je še posebej izkazal. Ljudstvo ga je vzljubilo in zvesto poslušalo v vročini in mrazu, kakor sam pravi v pridigi "Slovo od Ljubljane". Tudi sobratje duhovniki so njegovo pridigarsko sposobnost zelo cenili. Mnogi od nji so ga prosili, da bi jim posodil svoje slovenske pridige, da bi jih prepisali, ali pa, da bi jih "drukat pustil". S tem si je postavil obsežen plan, ki ga je v sedemnajstih letih skoraj v celoti uresničil. Izdal je 5 debelih zvezkov pod naslovom SACRUM PROMPTUARIUM - Sveti priročnik na 2896 straneh. Prva dva zvezka sta izšla leta 1691 v Benetkah, ostali so izšli v Ljubljani. Tretji zvezek nosi letnico 1696, četrti 1700 in peti 1707. Tretji zvezek je v celoti izšel šele leta 1698, ko je škofijski cenzor podpisal dovoljenje za natis.
    Oblika pridig je tematična z jasno razvidno razčlenitvijo: tema, uvod, jedro, sklep. Vsebina pridig je zelo pisana: verski nauk, oprt na Sveto pismo in cerkvene očete, se neprestano prepleta z vsakdanjim življenjem in številnimi zgodbami iz starejših in novejših avtorjev. V jeziku in pravopisu se je naslonil na knjižno tradicijo iz protestantske dobe v pomoč so mu bile Kastelčeve Observationes v Nebeškem cilju. Natisnjene so v 1. zvezku takoj za slovenskim predgovorom. Zanj je to bila edina slovnica slovenskega jezika, katera pa mu je povzročala veliko težav. Številne nedoslednosti v pravopisu, pogoste nemške tujke in narečne posebnosti kažejo, s kakšno težavo je urestničeval načelo, ki si ga je bil postavil, da bo pisal, kakor so slovenci govorili. Delo Svetokriškega je prvo obsežnejše izvirno literarno delo v slovenski literaturi. Njegovo delo je imelo veliki vpliv na cerkveno govorništvo na slovenskem, saj je bil skoraj pol stoletja edini tovrstni priročnik v slovenskem jeziku, po katerem so mogli segati slovenski duhovniki. Še dolgo potem so pridigarski priročniki zavzemali prvo mesto v slovenski literaturi. Vsa njegova dela so pržeta z izrednim posluhom za stiske in slabosti, trpljenje in veselje ljudi. Moč stanov in vpliv plemstva sta se sicer zmanjšala zaradi absolutističnih prizadevanj habsburških vladarjev, vendar je v bistvu obstajal fevdalni red z desetino in tlako. Bremena so se celo večala zaradi neprestanih vojn in turških vpadov. Družbenega reda Svetokriški ni odkrito obsojal, odločno pa je bičal krivce, ki so jih "žlahtniki" delali ubogemu ljudstvu. S podobno ostrino obsoja trgovce in bogatejše kmete, ki izkoriščajo stisko najrevnejših in jih z oderuštvom mečejo na cesto. Kako je Svetokriški sočustvoval s poslušalci, kažejo zlasti govori o treh največjih nadlogah: kugi, lakoti in vojski, ki so kot bič zadevale zlasti preprosto ljudstvo. Ti govori so nastali v času resnične stiske. Svetokriški je nastopal s prepričljivostjo človeka, ki se zaveda svojega poslanstva. To je dajalo posebno moč njegovemu govoru. Vse njegove govore prevevata velika vedrina in krščansko veselje. Težka in resna vprašanja je znal poživiti z umirjenim humorjem. Upravičeno se govori o apologiji krščanskega veselja v pridigah Svetokriškega. S svojim izrazitim čutom za opazovanje in občudovanje narave in življenja je zapustil nekaj pravih biserov slovenske proze. Slog njegove pridige odkriva resničnega umetnika govorjene in pisane besede, ki je dobro poznal umetniški okus svoje dobe in nove smeri umetniškega ustvarjanja. To je bila doba razgibanih zlatih oltarjev in prvih baročnih cerkva. Iz njegovih govorov je za tisti čas dihala nenavadna svežina v vsebini in obliki.

    Marko Snoj
    SLOVAR JEZIKA JANEZA SVETOKRIŠKEGA
    1. knjiga A–O, 2. knjiga P–Ž
    Slovar jezika Janeza Svetokriškega prikazuje in pomensko opredeljuje občno in imensko besedje 233 pridig, ki jih je ta baročni pisec izdal v petih knjigah med letoma 1691 in 1707. Delo vsebuje Predgovor, Uvod in 1416 slovarskih strani v dveh knjigah, na katerih je v 8540 geselskih člankih prikazano in obravnavano vse slovensko občno in imensko besedje, uporabljeno v 233 pridigah Janeza Svetokriškega.

    Vsak geselski članek sestavljajo 1. geselska iztočnica 2. prikaz oblikoslovnih značilnosti 3. navedba pomena in 4. zgledi. Pri prevzetih besedah temu v manjšem tisku sledi še etimološka osvetlitev. Nekateri geselski članki imajo na tem mestu tudi druge osvetlitve filološke ali jezikoslovne narave. Imenski geselski članki imajo za prikazom oblikoslovnih značilnosti slikovni kvalifikator, ki pove, ali gre za osebno, zemljepisno, prebivalsko ali stvarno lastno ime. Na koncu vsakega imenskega geselskega članka so v manjšem tisku navedeni najnujnejši enciklopedični podatki.

    Slovar jezika Janeza Svetokriškega je prvi slovar, ki obravnava besedje kakega slovenskega pisca iz predgajičnega obdobja. Odlikuje se po sodobnem, vendar ne pretirano zapletenem prikazu gradiva, po izčrpnosti navedkov v vseh zapisanih različicah in po tem, da prinaša enciklopedične imenske podatke, kar vse v mnogih pogledih olajša ali sploh omogoči razumevanje besedila Sacrum promptuarium.

    Izdajatelji: Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Fundacija dr. Bruno Breschi in Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU.

    KDO LAHKO UNIČI VELIČINO NJEGOVEGA SPOMINA?


    Spominimi se jih in bodimo nanje ponosni!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 16:23 CEST
    JANEZ SVETOKRIŠKI
    (Tobija Lionelli)
    1647 - 1714

    Janez Svetokriški, rojen v plemeniti družini kot Tobija Lionelli, kapucin, pridigar in književnik, rojen 1647 v Križu na Vipavskem. Otroška leta je preživel v rojstnem kraju, kjer je prišel v stik z očeti kapucini, ki so tedaj že bili v Križu. Še zelo mlad se je odločil za redovniško življenje v vrstah kapucinov. Po enoletnem noviciatu, ki ga je opravil na Reki, je 17 leten naredil prve redovne zaobljube in si privzel ime brat Janez Krstnik. Leta 1670 je bil posvečen v diakona in to v Gradcu nakar je postal pridigar " Provinciae Styriae concionator ". Pod tem imenom je poznan iz vseh dosegljivih dokumentov. Pridigal je po veliko krajih. Kot gvardijan je služboval v Trstu (1679), Križ na Vipavskem (1682), Ljubljana (1684), Trst (1686), Novo Mesto (1688) in Gorica (1693). Z govorno besedo je uresničeval smernice tridetinskega koncila, ki je zapovedoval duhovnikom, da morajo vsako nedeljo ali na praznik govorit vernikom. S tem je uresničeval program svojega reda, ki je pridigarsko službo cenil kot svoje najplemenitejše opravilo.

    Svetokriški se je še posebej izkazal. Ljudstvo ga je vzljubilo in zvesto poslušalo v vročini in mrazu, kakor sam pravi v pridigi "Slovo od Ljubljane". Tudi sobratje duhovniki so njegovo pridigarsko sposobnost zelo cenili. Mnogi od nji so ga prosili, da bi jim posodil svoje slovenske pridige, da bi jih prepisali, ali pa, da bi jih "drukat pustil". S tem si je postavil obsežen plan, ki ga je v sedemnajstih letih skoraj v celoti uresničil. Izdal je 5 debelih zvezkov pod naslovom SACRUM PROMPTUARIUM - Sveti priročnik na 2896 straneh. Prva dva zvezka sta izšla leta 1691 v Benetkah, ostali so izšli v Ljubljani. Tretji zvezek nosi letnico 1696, četrti 1700 in peti 1707. Tretji zvezek je v celoti izšel šele leta 1698, ko je škofijski cenzor podpisal dovoljenje za natis.
    Oblika pridig je tematična z jasno razvidno razčlenitvijo: tema, uvod, jedro, sklep. Vsebina pridig je zelo pisana: verski nauk, oprt na Sveto pismo in cerkvene očete, se neprestano prepleta z vsakdanjim življenjem in številnimi zgodbami iz starejših in novejših avtorjev. V jeziku in pravopisu se je naslonil na knjižno tradicijo iz protestantske dobe v pomoč so mu bile Kastelčeve Observationes v Nebeškem cilju. Natisnjene so v 1. zvezku takoj za slovenskim predgovorom. Zanj je to bila edina slovnica slovenskega jezika, katera pa mu je povzročala veliko težav. Številne nedoslednosti v pravopisu, pogoste nemške tujke in narečne posebnosti kažejo, s kakšno težavo je urestničeval načelo, ki si ga je bil postavil, da bo pisal, kakor so slovenci govorili. Delo Svetokriškega je prvo obsežnejše izvirno literarno delo v slovenski literaturi. Njegovo delo je imelo veliki vpliv na cerkveno govorništvo na slovenskem, saj je bil skoraj pol stoletja edini tovrstni priročnik v slovenskem jeziku, po katerem so mogli segati slovenski duhovniki. Še dolgo potem so pridigarski priročniki zavzemali prvo mesto v slovenski literaturi. Vsa njegova dela so pržeta z izrednim posluhom za stiske in slabosti, trpljenje in veselje ljudi. Moč stanov in vpliv plemstva sta se sicer zmanjšala zaradi absolutističnih prizadevanj habsburških vladarjev, vendar je v bistvu obstajal fevdalni red z desetino in tlako. Bremena so se celo večala zaradi neprestanih vojn in turških vpadov. Družbenega reda Svetokriški ni odkrito obsojal, odločno pa je bičal krivce, ki so jih "žlahtniki" delali ubogemu ljudstvu. S podobno ostrino obsoja trgovce in bogatejše kmete, ki izkoriščajo stisko najrevnejših in jih z oderuštvom mečejo na cesto. Kako je Svetokriški sočustvoval s poslušalci, kažejo zlasti govori o treh največjih nadlogah: kugi, lakoti in vojski, ki so kot bič zadevale zlasti preprosto ljudstvo. Ti govori so nastali v času resnične stiske. Svetokriški je nastopal s prepričljivostjo človeka, ki se zaveda svojega poslanstva. To je dajalo posebno moč njegovemu govoru. Vse njegove govore prevevata velika vedrina in krščansko veselje. Težka in resna vprašanja je znal poživiti z umirjenim humorjem. Upravičeno se govori o apologiji krščanskega veselja v pridigah Svetokriškega. S svojim izrazitim čutom za opazovanje in občudovanje narave in življenja je zapustil nekaj pravih biserov slovenske proze. Slog njegove pridige odkriva resničnega umetnika govorjene in pisane besede, ki je dobro poznal umetniški okus svoje dobe in nove smeri umetniškega ustvarjanja. To je bila doba razgibanih zlatih oltarjev in prvih baročnih cerkva. Iz njegovih govorov je za tisti čas dihala nenavadna svežina v vsebini in obliki.

    Marko Snoj
    SLOVAR JEZIKA JANEZA SVETOKRIŠKEGA
    1. knjiga A–O, 2. knjiga P–Ž
    Slovar jezika Janeza Svetokriškega prikazuje in pomensko opredeljuje občno in imensko besedje 233 pridig, ki jih je ta baročni pisec izdal v petih knjigah med letoma 1691 in 1707. Delo vsebuje Predgovor, Uvod in 1416 slovarskih strani v dveh knjigah, na katerih je v 8540 geselskih člankih prikazano in obravnavano vse slovensko občno in imensko besedje, uporabljeno v 233 pridigah Janeza Svetokriškega.

    Vsak geselski članek sestavljajo 1. geselska iztočnica 2. prikaz oblikoslovnih značilnosti 3. navedba pomena in 4. zgledi. Pri prevzetih besedah temu v manjšem tisku sledi še etimološka osvetlitev. Nekateri geselski članki imajo na tem mestu tudi druge osvetlitve filološke ali jezikoslovne narave. Imenski geselski članki imajo za prikazom oblikoslovnih značilnosti slikovni kvalifikator, ki pove, ali gre za osebno, zemljepisno, prebivalsko ali stvarno lastno ime. Na koncu vsakega imenskega geselskega članka so v manjšem tisku navedeni najnujnejši enciklopedični podatki.

    Slovar jezika Janeza Svetokriškega je prvi slovar, ki obravnava besedje kakega slovenskega pisca iz predgajičnega obdobja. Odlikuje se po sodobnem, vendar ne pretirano zapletenem prikazu gradiva, po izčrpnosti navedkov v vseh zapisanih različicah in po tem, da prinaša enciklopedične imenske podatke, kar vse v mnogih pogledih olajša ali sploh omogoči razumevanje besedila Sacrum promptuarium.

    Izdajatelji: Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Fundacija dr. Bruno Breschi in Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU.

    KDO LAHKO UNIČI VELIČINO NJEGOVEGA SPOMINA?


    Spominimi se jih in bodimo nanje ponosni!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 16:27 CEST
    ŽIVLJENJE DUHOVNIKOV JOŽEFA IN JAKOBA STIBILA, BORCEV PROTI GERMANIZACIJI SLOVENSTVA

    Ustanavljanje slovenskih šol na Primorskem

    Namerilo se je, da je prišel v trdo kmečko hišo Stibielovih na Vipavskem goriški meščan in opazil bistrega domačega sina Jožeta. Beseda je dala besedo, očeta Josipa in mater Ano ni bilo treba predolgo nagovarjati in kuštravi pastirček, rojen v Dolenjah pri Planini dne 05.8.1784, je zrasel v dijaka v deželskem mestu. Osnovno šolo in gimnazijo je obiskoval v Gorici, kjer je maturiral 1804.

    Sprva je bilo težko, posebno nemščina je bila trd oreh v primerjavi z mehko vipavsko govorico; ko je premagal to težavo, je šlo zlahka navzgor, tako da je bil kmalu najboljši učenec v razredu. Prejemal je Žgurjevo štipendijo.

    V bogoslovje je moral leta 1804 – 1805 v Gradec, cesar Franc Jožef je bil namreč ukinil goriško semenišče, nato jr prišel v drugi letnik v Ljubljano, ker je tako želel njegov mlajši brat Jakob. Jožef Stibiel je bil med najboljšimi študenti. Že leta 1807 je opravil izpite čez 4. letnik. Bil je med tremi najboljšimi, učenec profesorjev Matevža Ravnikarja in Jožeta Balanta. Dne 8. novembra 1807 ga je posvetil goriški škof Inzaghy. Nato je kot kaplan od leta 1810 služboval v Šturjah pri Ajdovščini, potem pa je bil nastavljen po treh letih v Nabrežino, kjer je ostal do leta 1813. Bil je prijatelj zelo izobraženega grofa Rajmunda Thurna, ki mu je veliko intelektualno dal. Skupaj sta prebirala Cicerona, Svetonija, Virgila in Horaca. Leta 1813 je prišel v rojstno Planino kot duhovnik pomočnik in nato je leta 1817 napravil župnijski izpit. Med tem so v Gorici spet odprli bogoslovje (odpravil ga je cesar Franc Jožef II in ga spremenil v vojašnico). Jožefa Stibiela so poklicali v Gorico za profesorja pastoralke. Moral je na Dunaj, da je opravil izpite. V bogoslovju je učil tudi eksegezo, liturgiko in opravljal službo sprituala. Spisal je skripte za pastoralko. Po njegovih kakovostnih skripitih je študiralo še veliko bogoslovcev, več desetletij. Zaradi napornega dela je zbolel in si želel na deželo. Nerad mu je ustregel nekdanji profesor Balant, vendar ga je končno le poslal za župnika in dekana v Črniče. To je bilo leta 1822. V kraju ni bilo šole, zato je Jožef Stibiel zbral petdeset otrok, pripravil zanje potrebno šolsko poslopje in dosegel, da je bila v Črničah ustanovljena stalna šola. Tu je začel učiti otroke slovenski in nemški jezik ter druge predmete. Hotel je starše prepričati koliko dobrega sadu prinese dobra in lepo vodena šola. Na koncu je povabil Valentina Staniča, nadzornika vseh šol, da so opravili izpite in najboljši dobili nagrade. Po tretjem letu je poskrbel, da je šola dobila prvega učitelja. Na njegovo ponudbo je bila ustanovljena tudi šola v Vipavskem Svetem Križu. V Črničah je navdušil ljudi, da so zgradili šolo in obljubili potrebne dohodke novemu učitelju, ki ga je nekaj časa sam vzdrževal. Iz Črnič je 17. julija 1827 prišel v Ločenik. Štefan Kocjančič je od 2.novembra 1842 in vse do 26.decembra 1846 služboval v Ločniku kot pomočnik dekana Stiebla. Nato se vrne v Gorico, kjer postane semeniški profesor. Predaval je zgodovino semitskih jezikov in zgodovino Svetega pisma, ki ga je razlagal in prevajal po hebrejskem izvirniku. Kociančič je bil eden prvih netilcev narodnostnega osveščanja na Goriškem in tesen sodelavec Jožeta Stibiela prav na področju ohranjanja slovenstva na Primorskem.

    V Ločeniku je bila do njegove smrti prva nedeljska maša v slovenskem jeziku. Imel je dva kaplana. Slovenca in enega Furlana. Poleg dušnopastirskega dela je tudi tukaj organiziral šolo in v njej učil, prepričal je tudi ljudi, da so sezidali šolo. Od leta 1877 do njegove smrti so bile po njegovi zaslugi odprte šole v Goriških Brdih, t.j. v Moši, na Kojskem, v Biljani, Medani, Šlovrencu, Fojani, Šmartnem in Gradnem (to so bile kaplanije, ki so spadale pod Ločnik. Jožef Stibiel je bil šolski nadzornik za celo dekanijo. Zaradi velikega dela je zbolel in obnemogel. Dokler je bil po slovenskih duhovnijah, je pridigal v slovenskem jeziku in tudi pridige je pisal v slovenščini. Slovenskega jezika se ni naučil v šolah. Bil je samouk. Naučil se ga je iz Japljevega svetega pisma. Po njegovi smrti je njegove pridige in druge slovenske spise zbral profesor Štefan Kocjančič in jih je leta 1853 natisnil.

    Stibiel je vneto opravljal službo šolskega nadzornika, svetoval in pomagal je kjerkoli je njegova beseda zalegla. Ljudje so ga imeli radi, posebno pa so se ga oklepali otroci, ker je znal biti z njimi prisrčno sproščen. Že od prvih kaplanskih let je slovel kot dober govornik. Rad je prepeval in je bil zelo družaben. Ljudje so ga pogosto vabili na gostije, kjer so kaj priredili ali slavili. Po mnenju nekaterih konservativnih župnikov je bil celo preveč ljudski. Bil je človek naroda in slovenstva. Razdajal se je ljudem, ki jih je ljubil v besedi in dejanjih.

    Umrl je 15. novembra 1848 v Ločeniku pri Gorici v starosti 64 let. Oba brata Stibiela Jožef in Jakob sta veliko naredila za ohranitev in dvig slovenstva na Goriškem in Vipavskem.

    Brat Jakob Stibiel je bil profesor zgodovine in kanonskega prava v Gorici in je služboval v Aquilei ter je imel tam visok položaj v cerkvenih korgih. S svojim bratom Jožefom je veliko sodeloval in pomagal pri dvigu slovnestva in šolstvu.

    www.tatjana-malec.si


    Spominimo se jih in bodimo nanje ponosni!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 16:38 CEST
    Zgodovinar in novinar Tino Mamić o Čedermacih:

    ZBOR SVEČENIKOV SVETEGA PAVLA

    Trije kraški duhovniki so konec leta 1919 dali pobudo, da se obnovi delovanje njihovega stanovskega društva. Virgil Šček, Ignacij Valentinčič in Anton Požar so bili pomembni člani takrat še svetovnonazorsko enotnega društva Edinost s sedežem v Trstu, ki je združevalo tako Slovence in Hrvate kot liberalce in krščanske socialce. 8. januarja 1920 je bilo nato v Sežani ustanovljen Zbor svečenikov sv. Pavla (ZSSP). ”Goriški duhovniki so združeni v društvu sv. Pavla, ljudstvo od njih čaka pomoči. Delali bodo tajno proti Lahom,” je takrat zapisal v svoj osebni dnevnik ljubljanski škof Anton B. Jeglič. V uvodniku prve številke svojega mesečnika Zbornik pa Ivan Rejec v bolj diplomatskem jeziku napoveduje, da se bodo ”zavzemali za narodne pravice slovanske manjšine v Italiji”.

    Takoj po koncu prve svetovne vojne, ko je bilo »Avstrijsko Primorje« okupirano, so italijanske oblasti začele z raznorodovanjem “tujerodcev”. Fašizem se je v teh krajih pojavil pravzaprav že 1918 in ne šele 1922, ko je prišel na oblast. Prva tarča nacionalistov je bila Cerkev. Leta 1918 je bilo v zasedeni ”Julijski krajini” več kot 500 duhovnikov. Italijanske oblasti so zavrnile prošnje za državljanstvo vsem duhovnikom, ki niso bili rojeni na tem območju, in tako izgnale dobrih 70 duhovnikov.

    Spomenica papežu

    Takoj po ustanovitvi ZSSP so duhovniki pripravili spomenico in jo poslali papežu. Memorandum jugoslovanskih duhovnikov na ozemljih, okupiranih s strani Italije, sta zasnovala že pred ustanovitvijo društva msgr. Ivan Rejec, dekan v Tolminu, in Josip Abram Trentar, župnik pri Sv. Luciji (po vojni preimenovana v Most na Soči). Glavna zahteva je bila ustanovitev enotne nadškofije s sedežem v Gorici, ki bi obsegala vse etnično slovansko ozemlje. Zahteva je bila ostra, saj je nekaj slovenskih duhovnikov ni podprlo. Tržaški svetniški kandidat Jakob Ukmar in goriški nadškof Frančišek Sedej nista bila za spomenico zaradi iskanja sožitja z italijanskim življem. Zahteva ni bila uspešna. Vatikan naj bi se z njeno vsebino sicer strinjal, so namignili papeški diplomatski krogi, vendar je bila italijanska vlada proti.

    Nadomestni učitelji

    Organizacijsko je ZSSP deloval v odsekih. Vzroka za odseke sta visoko število duhovnikov (leta 1918 je bilo duhovnikov v Julijski krajini več kot 500) in velike razdalje med župnijami, ki so jih lahko premagovali le peš ali na vozu.

    Odsek za šolstvo je skrbel za verski pouk in vzgojo otrok v slovenščini, ki je vse bolj izginjala iz javnega življenja. Do leta 1928 so oblasti premestile ali odpustile 600 od 820 slovanskih učiteljev. Vsa slovenska laična inteligenca se je skrčila na 50 odvetnikov in 15 zdravnikov, sporoča tajni anonimni obveščevalec vladi SHS, vendar dodaja, da ostaja ”še 272 slovenskih duhovnikov, katerih izobrazba je enaka akademski”. ZSSP je takrat sprejel sklep, da ”ne bodo nikoli slovenskih otrok potujčevali s krščanskim naukom v tujem jeziku”. Leta 1928 so v šolah prepovedali tudi verouk v slovenščini, zato ga je goriški nadškof Sedej prestavil v cerkve. Malo pred svojim prisilnim odstopom je izdal navodila, da se je pri cerkvenih obredih ohranila slovenščina, farne šole pa so otrokom dajale ne le versko, ampak tudi jezikovno in domoljubno vzgojo. Župnijske šole so delovale do ustanovitve partizanskih šol 1943.

    “Edini intelektualni potencial v teh krajih je duhovščina, ki bi bila primerna za širjenje italijanizacije, saj je večina prebivalstva v teh krajih globoko verna. Žal pa so v teh krajih duhovniki praviloma nasprotni Italiji in vsemu italijanskemu. Velik je seveda njihov vpliv na prebivalstvo,” je poveljnik puljske fašistične milice zapisal v poročilu notranjemu ministrstvu leta 1931.

    Boj čedermacev

    Zgodba kaplana Martina Čedermaca se ni dogajala samo junaku Bevkovega romana, ampak vsem primorskim duhovnikom. Duhovniki so bili vse bolj v primežu med svojimi načeli in cerkvenim vodstvom, ki je velikokrat bilo povsem fašistično naravnano. Čeprav ne moremo kar povprek trditi, da sta Vatikan ali papež podpirala nacionalizem (fašizem), pa je gotovo, da slovenski duhovniki v večnem mestu niso imeli podpore. Kako naj sicer ocenjujemo cerkveno politiko, ki je odstranila najprej vse slovenske škofe, nato pa tudi vse, ki so bili do slovanskega življa strpni in pravični? Skupina slovenskih tržaških duhovnikov je ob prepovedi slovenščine izjavila, da v cerkvi ne bo nehala uporabljati slovenščine, ”niti če jim papež ukaže, ker je to v nasprotju z njihovo vestjo”. Ko so slovenščino prepovedali med obredi izven cerkva, so duhovniki začeli organizirati neme procesije.

    Po prepovedi vseh slovenskih organizacij se je ZSSP umaknil v ilegalo. Duhovniki so skupaj z laiki in člani nekdanje Edinosti 1931 ustanovili Tajno krščanskosocialno organizacijo (TKSO), ki je s prostovoljnimi prispevki in s finančno pomočjo Jugoslavije vzdrževala vohunsko službo, šolstvo, knjigarne, tajno časopisje itd. Cilj TKSO je bil Zedinjena Slovenija.

    Fašistična policija tajne organizacije ni nikoli odkrila.
    Občutek za čas

    “Primorski duhovniki so v tem obdobju imeli izreden čut za čas in enoten nastop, kar jim zavidajo tudi drugi duhovniki,” pravi zgodovinar Franc Kralj. Najboljši poznavalec cerkvene zgodovine v koprski škofiji razlaga, da duhovniki ”seveda pa niso bili jurišniki”, in opozarja, da se s TKSO zgodovinarji ne ukvarjajo veliko. Kralj opozarja, da nekateri vstajo kot edino obliko upora prikazujejo preveč mitološko.

    Krona delovanja primorskih duhovnikov iz TKSO je zavzemanje za združitev z matico. ”V času, ko se odloča usoda Primorske, se slovenski duhovniki odločno izrekamo za Jugoslavijo, kajti režim se bo spremenil, državne meje pa bodo ostale,” je takoj po vojni rekel Anton Požar, mlajši soimenjak ustanovitelja Zbora. Meje ostajajo, besede pozabljamo.

    Anton Požar: »Režim se bo spremenil, državne meje bodo ostale.« Foto: Tino Mamić

    Ivan Rejec, policijska kartoteka iz seznama državi nevarnih oseb Vir: E. Pelikan, Tajno delovanje primorske duhovščine pod fašizmom, Nova revija 2002

    Virgil Šček, pobudnik društva Vir: M. Tavčar, Virgil Šček, Ognjišče 2000



    Spominimo se jih in bodimo nanje ponosni!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 16:46 CEST
    Vinko Kobal

    Tovarišija, osvoboditev
    Odkritje spomenika msgr. Vinku Kobalu (1928-2001)

    Zgodovinar in novinar Tino Mamić:

    Vinko Kobal ni bil samo človek, ki je začel zbujati slovenske kristjane, da so postali družbeno aktivni, ampak predvsem preprost primorski duhovnik, pravi naslednik čedermacev.

    Konec druge svetovne vojne je 17-letnega Vinka Kobala našel v semenišču v Vidmu. Ko je dve leti kasneje postalo dokončno jasno, da bosta Gorica in Videm pripadla Italiji, ga nihče ni mogel zadržati, da ne bi študija bogoslovja nadaljeval v Ljubljani.

    Kasneje je o svoji odločitvi podvomil, saj ga tajna policija Udba ni le zasledovala in zasliševala, ampak tudi dvakrat zaprla. Takoj po duhovniškem posvečenju junija 1951 so ga zaprli in na novo mašo v rojstnem Vrhpolju se je moral tri mesece “pripravljati” v ječi.

    V Ročinj, svojo prvo župnijo, je prišel kot “mlad, suh, koščen fantič”, se spominja neka domačinka. “Kako so mu sobratje duhovniki očitali, ko se je udeležil prvega civilnega pogreba v domači fari,” opisuje odločen Kobalov značaj. Njegovi kritiki so kasneje za njegovo odločnost in vpliv skovali izraz “kobalizem”, kar je kot štos potem uporabljal prav Kobal sam.

    Takoj je začel zbirati mlade veroučence, ki jih je spremljal tudi, ko so se razkropili po srednjih šolah. Mladinski verouk so zato imeli kar na (novo)goriški železniški postaji, v čakalnici tretjega razreda. Mlade je vozil tudi v hribe na taborjenja, kar je bilo pohujšljivo tako za pregovorno tradicionalne cerkvene oblasti kot za tajno policijo. Starim normam se je upiral predvsem s humorjem. “Kdor mi pove vic, ki ga še nisem slišal, mu plačam pivo,” se je rad pošalil z mladimi.
    Stržišče je postalo duhovno središče

    Teden mladinskega druženja v hribih v Stržišču pod Črno prstjo so poimenovali duhovne vaje, čeprav je bilo same molitve bolj malo. Na te poletne in zimske tedne duhovnosti je od leta 1965 vsako leto prišlo po več sto mladih iz vse Slovenije in zamejstva. Število je naraščalo, zato so podobne tedne začeli organizirati po vsej Sloveniji.

    Monsinjor Kobal je bistveno vplival na vzgojo krščanskih laikov v povojnem času. Ob njem so rasli številni intelektualci, ki so pomembno sooblikovali prehod iz komunizma v demokracijo. Če se omejimo samo na politike, katerih imena (pač) najbolj poznamo: Janez in Marjan Podobnik, Alojz Peterle, Edvard Stanič … V Stržišče so hodili skoraj vsi pomembni primorski krščanski intelektualci.

    Vinko je skoraj vsako leto izdal pesmarico s pesmimi za mlade, ki so jih mladi ob kitari prepevali na duhovnih vajah. Sčasoma so te verske popevke postale znane po vsej Sloveniji in so še danes pomemben del mladinske pastorale.
    Gorska tovarišija

    Gore so bile Kobalova ljubezen, ki jo je učinkovito prenašal na mlade. Enodnevni izlet na Rodico in Črno prst je še danes sestavni del duhovnih vaj. Pri tem ne gre samo za rekreacijo in športnega duha, ampak za vzgojo. Deset težkih nahrbtnikov, v katerih je voda, si mladi izmenjujejo in tako v praksi preizkušajo krščanskega duha oziroma solidarnost, tovarištvo in prijateljstvo.

    Tovarišija ali druščina je bilo temeljno vodilo Kobalove duhovnosti. Po zgledu pokojnega italijanskega duhovnika Luigija Giussanija je mlade navduševal za skupnost. Druga njegova temeljna ideja je bila osvoboditev, kar pomeni osvoboditi se tradicije in si tradicionalne prijeme ponovno osmisliti.

    Obe ideji je v svoje gibanje Skupnost in osvoboditev (Communione e liberazione, CL) vgradil že Giussani in ustvaril tovarišijo, ki je postala pomemben del italijanske družbe. Kritiki jim očitajo vpliv na politiko, ki je bila do propada krščanske demokracije (Democrazia Cristiana) posebej velik.

    Kmalu po Kobalovi smrti se je njegovo gibanje Pot razdelilo v dve skupini. Ali bolje, ena skupinica se je odločila, da se bo bolj povezala s CL in sledila njegovi praksi. Matična skupina deluje kot društvo, čeprav je izven formalnega društva veliko laikov in duhovnikov, ki se udeležujejo duhovnih vaj in različnih srečanj. Gibanje je najmočnejše na Primorskem in v osrednji Sloveniji.

    Kobal ni izbral svojega naslednika, ampak si je njegove naloge razdelilo več duhovnikov. Sadovi njegovega dela pa bodo tako v slovenski družbi kot Cerkvi vidni še dolgo.

    Primorske novice, 2. junija 2006


    Spominimo se jih in bodimo nanje ponosni!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 17:00 CEST
    pripravil

    Tino Mamić

    študent podiplomskega študija zgodovine

    Fakulteta za humanistiko/Univerza na Primorskem

    maj 2007

    Življenjska pot Jakoba Ukmarja

    Duhovnik, filozof, teolog in poliglot Jakob Ukmar se je rodil na Opčinah leta 1878. Po nemški gimnaziji v Trstu je vstopil v goriško bogoslovje, kjer se se v tistem času izobrazili številni primorski intelektualci. Doktoriral je na Dunaju leta 1917. Poleg znanja številnih evropskih in orientalskih jezikov je znal brati celo klinopis.

    Pet let po duhovniškem posvečenju ga je škof poslal v Ricmanje, kjer so prebivalci želeli ponovno obuditi glagoljaško bogoslužje. Škofija na zahteve ni odgovorila, zato so se Ricmanjci razglasili za grkokatolike, česar pa Vatikan ni priznal. Ricmanjci se niso dali in so postali sami svoji. Župnik je pobegnil, poroke in pogrebe je opravljal kar župan. Ukmar je spal vsako noč v drugi sobi, ker so ponoči metali kamne in razbili 32 šip v župnišču. Ob koncu Ukmarjevega službovanja so se razmere toliko umirile, da je med farani in škofijo prišlo do sprave.

    V Trstu je leta 1910 postal predstojnik dijaškega semenišča, v katerem so bili večinoma Slovenci in Hrvati (italijanski duhovniški kandidati so imeli svoj konvikt v Kopru). V imenu jezikovne enakopravnosti je rektor uporabljal tudi nemščino. To je bilo preveč za italijanske nacionaliste na škofiji, ki so dosegli, da so po treh letih konvikt razpustili. Podobno stališče je imel po koncu vojne, ko je kot rektor tržaškega bogoslovja ob policijskih racijah od gojencev zahteval učenja slovenščine, hrvaščine in italijanščine. Nacionalizem je jemal kot zlo, zato ni podpisal zahteve slovenskih duhovnikov za ustanovitev slovanske škofije.

    Ukmar se je aktivno vključil v delo Zbora svečenikov sv. Pavla. Leta 1931 je zelo odmeval njegov govor med šmarnicami, ko je italijanskim vernikom v Škednju argumentirano dokazoval, da je fašizem v nasprotju s krščanstvom. Govor Krščansko sožitje med narodi je v prepisanih kopijah krožil okoli več let. Leta 1938 goriški škof v semenišču našel 20 izvodov pridige in jih nemudoma uničil.

    Po vojni se je Ukmar znašel med dvema ognjema: na eni strani italijanski nacionalizem, na drugi jugoslovanski komunizem. Tržaško-koprski škof Antonio Santin je avgusta 1947 v Istro, ki je že pripadla Jugoslaviji (izven meja cone B STO), poslal birmovat Ukmarja. V Lanišću je nahujskana množica vdrla v župnišče in napadla tri duhovnike. Župnik Štefan Cek se je skril, mladi hrvaški duhovnik Miro Bulešić pa je obležal mrtev. Ukmarja so pretepli in ga - misleč, da je mrtev - pustili nezavestnega v mlaki krvi. Čez nekaj ur je rdeči križ nezavestnega monsignorja odpeljal v bolnišnico, kjer se je dan kasneje zbudil iz kome. Na montiranem procesu so ga komunistične oblasti obsodile na mesec dni zapora. Po vrnitvi v Trst pa ga je Santin razrešil vseh zadolžitev na škofiji.

    Pred drugim vatikanskim koncilom se je zavzel za večjo prisotnost Neitalijanov v rimski kuriji, večjo univerzalnost Cerkve in več drugih reform. Predloge je poslal več kardinalom. Koncil je nekaj idej uresničil. Njegovi predlogi glede pravic manjšin so zelo verjetno vplivali tudi na okrožnico papeža Janeza XXII. Pacem in terris. Pripravil je več spomenic, ki so zahtevale pravičnost v Cerkvi glede narodnih manjšin. V Vatikan so bile poslane leta 1928, 1931, 1938, 1945 in 1946.

    Ukmar je umrl pri 93-ih letih. Leta 2000 je nastala pobuda za beatifikacijo, postopek je v teku.

    Nove razmere po koncu vojne

    Msgr. dr. Jakob Ukmar je maja 1945 doživel, kar je napovedoval – prihod rdečih zastav. Tržaško je po koncu vojne doživelo polarizacijo. Na eni strani je bil prokomunistični tabor, na drugi profašistični. Katoliški Slovenci so se znašli na sredini in v precepu med tržaško cerkveno oblastjo, ki jim ni bila naklonjena, in jugoslovansko domovino, ki je postajala vernikom vse bolj sovražna.

    Julija je sestavil spomenico Memorandum in jo poslal vsem kardinalm in vplivnejšim škofom. Tokrat je državnemu tajništvu ni poslal, ker na prejšnje spomenice ni dobil niti odgovora. Memorandum je predelana spomenica iz leta 1938, dopolnjena z izkušnjami druge svetovne vojne, ko je bilo sodelovanje cerkvenega vodstva s fašistično oblastjo še intenzivneje kot prej. Celo nacističen režim po kapitualiciji Italije je bil jezikovno strpnejši do Slovencev, ugotavlja Ukmar. Napake izvirajo zaradi dvojega, meni: Cerkev je odvisna od politike (celo v nauku) in nacionalizem, ki ločuje edinost Cerkve. Rimska kurija in vatikanska diplomacija sta se italijanizirali in ne varujeta preganjanih manjšin, Vatikan pa nikdar ni posredoval zaradi krutih zločinov nad slovenskim in hrvaškim narodom, diktatorja Mussolinija pa je papež imenoval za človeka božje previdnosti, še poudarja memorandum.

    Memorandum postavlja osem zahtev, med katerimi so: upoštevanje pravice do uporabe materinega jezika, proporcionalno imenovanje Neitalijanov v rimsko kurijo, cerkvena svoboda od oblasti, v večnacionalnih škofijah je znanje jezikov regij nujno za vse nove duhovnike, Vatikan mora ostro nastopiti zoper duhovnike, ki delajo proti miru med narodi, sklic ekumenskega koncila.

    O Velikem šmarnu 1945 je obudil slovensko bogoslužje v Trstu. Med slovensko pridigo v veliki neoklasicistični cerkvi sv. Antona v središču mesta je poudaril: »Slavljen Bog, ki nam je po dolgih letih raznih preizkušenj omogočil doživeta ta sveti dan, ko se je v tem božjem hramu ponovno oglasilo naše cerkveno petje in se oznanja božja beseda v našem jeziku.«

    Zbor svečenikov sv. Pavla, katerega delo je med vojno zamrlo, po vojni ni več zaživel. Del duhovnikov na čelu z Virgilom Ščekom je hotel Zbor obnoviti, del tržaških duhovnikov pa je menil, da bi ga bilo potrebno zaradi novih razmer spremeniti. Šlo je predvsem za odnos do škofa Santina, ki ni sprejemal kritik slovenskega in hrvaškega klera glede narodnih pravic. Šček je zato v spomenici 1. septembra povsem podprl politiko Osvobodilne fronte in napadel Santinovo politiko.

    Deset dni kasneje je Šček v Trstu zbral nekaj duhovnikov, da bi se obnovil Zbor. Ukmar je na njem nastopil z govorom, v katerem je argumentirano nastopil proti obnovi, ker gre mimo cerkvene hierarhije. Sestanek je bil kmalu zaključen in mesec dni kasneje je bilo napovedan drugi. Dan pred tem, 15. oktobra 1945 je Santin duhovnikom poslal pismo, v katerem je sestanek prepovedal. Ukmar je Santinu to sicer odsvetoval, a brez uspeha. Vodstvo Zbora je nato 7. novembra razočarano kolektivno odstopilo.

    V novih razmerah, ko je med tržaške Slovence vse bolj prodiral ideološko obarvan slovenski tisk, je Ukmar Santinu jeseni 1945 predlagal izdajanje verskega mesečnika Božji vrelci. Leto kasneje je izšlo pet številk (urednik je bil Metod Turnšek), nato pa je bil list ukinjen zaradi pomanjkanja denarja.

    Santin, ki ni doumel razsežnosti problema odpora slovenskega klera, se je poleti 1946 na slovenske vernike obrnil s pismom. Vsi duhovniki so branje pisma v cerkvah zavrnili in ga nato vendarle prebrali, ko je škof to nedložljivo ukazal. Le monsinjor Ukmar tega ni storil. V pismu škofu je pojasnil, da je vsebina neprimerna zaradi marčnega uboja dveh slovenskih demonstrantov s strani policije in bi to škofu škodilo. »Vsak duhovnik si lahko nekaj dovoli pred svojim škofom in vsak škof nekaj pred papežem,ne da bi ga zato obsodili nepokorščine,« je bil suveren Ukmar.

    Jeseni je škofu v imenu slovenskih in hrvaških duhovnikov poslal spomenico Gravamina z ducat točkami. Santinu očitajo naslednja dejanja: krivično obravnavanje slovenskih duhovnikov; rehabilitacija in nagrada bogoslovcev, ki so se uprli škofu Fogarju; aktivno podpiranje fašistične politike; popolna prevlada italijanščine tudi nad latinščino v kuriji; nasprotovanje slovenščini in slovenskim duhovnikom v Trstu in Kopru.

    Ukmar je leta 1946 mednarodni komisiji za razmejitev poslal spomenico Desiderata, ki jo je že leta 1938 in 1945 poslal vsem kardinalom in nekaterim škofom. Med drugim je poudaril, da škofje škofij, ki ležijo na spornem ozemlju, nimajo pravice v imenu duhovščine dajati izjav, posebej tudi zato, ker so politično vezani na fašistični režim. Sicer pa se je zavzel za spoštovanje manjšin in njihovih jezikov ter proporcionalno zastopanost narodov v vodstvih škofij. Več podatkov o tem, zakaj sta tako Santin kot Sveti sedež ostajala gluha za te zahteve, bo znano šele, ko bodo odprti vatikanski arhivi.

    V začetku maja je na njegovo pobudo izšla prva številka verskega tednika Tednik (urednik je bil Andrej Gabrovšek), ki je zdržal 16 mesecev. Ukmar je zahteval strogo verski značaj lista in izogibanje poltičnim temam. Verske članke je napisla večinoma sam.

    Maja 1947 je Vatikan Ukmarja imenoval za apostolskega administratorja delov tržaško-koprske škofije, ki so februarja na pariški mirovni konferenci pripadli Jugoslaviji. Ker je to ozemlje formalno pripadlo Jugoslaviji šele 15. septembra istega leta, je imenovanje ostalo v tajnosti. Predlog za imenovanje sta dala tržaško-koprski škof Santin in goriški škof Margotti. Zaradi dogodkov v Lanišću Ukmar službe nikoli ni nastopil, ampak je bil na to mesto imenovan solkanski župnik dr. Franc Močnik, ki je hkrati bil tudi apostolski administrator za dele goriške nadškofije škofije v Jugoslaviji. Po njegovem izgonu iz države novembra ga je nasledil poreški škof Dragutin Nežić, leta 1951 pa ljubljanski škof dr. Anton Vovk (do 1955).

    Santin se je za koprski praznik sv. Nazarija odločil, da bo birmal otroke. 19. junija 1947 ga je množica pred cerkvijo napadla in mu onemogočila birmo. Škof se je poslej še bolj bal prestopiti mejo med conama STO.

    Birma v Lanišću

    Birma v Lanišću ima zelo vidno in pomembno mesto v povojni zgodovini tržaško-koprske škofije ter v razvoju odnosov med katoliško Cerkvijo in komu­nistično Jugoslavijo.

    Ukmarja je Sveti sedež namesto škofa Santina poslal birmovat v 34 slovenskih in hrvaških župnijah Istre, ki so bile pod jugoslovansko upravo. Do incidenta je birmal točno 3830 otrok.

    Birma se je začela 17. avgusta, že dva dni kasneje so se začeli vrstiti neredi in nasilja ob ravnodušnosti sil javnega reda. Vrhunec je bil v Lanišću 24. avgusta, ko je skupina nasilnežev vdrla v župnišče in tam ubila hrvaškega duhovnika Mira Bulešića in težko ranila Jakoba Ukmarja. Župnik Štefan Cek se je skril in se tako rešil pred najhujšim.

    Nezavestnega Ukmarja je tržaški rdeči križ odpeljal v Pazin in nato v bolnišnico na Reko, ker policija ni dovolila vožnje proti Trstu. Zdravnik je ocenil, da ranjeni monsinjor ne bo preživel.



    Ukmar kljub temu okreva in 5. septembra ga prestavijo v zapor.



    Na procesu, ki je potekal v Pazinu od 29. septembra do 2. oktobra 1947, je bila najstrožja kazen (šest let zapora s prisilnim delom) dosojena župniku Štefanu Ceku; obsojeni so bili tudi župnikovi redarji in birmovalec Ukmar (na en mesec zapora), nasilni napadalci in morilci pa na kratke zaporne kazni.

    Sodni postopek v Pazinu je bil klasičen primer političnega montiranega procesa. Akti s procesa so izginili neznano kam, tako da lahko o njegovem poteku sklepamo le iz izjav časnikarjev in nekaterih prič. Komunistični časniki so lagali, da je Ukmar za dogodke okrivil škofa, ki naj bi se ga tako skušal znebiti. Kljub Ukmarjevim protestom na zapisnik, je ta ostal nespremenjen.

    Razsodba pazinskega sodišča je bila le povzetek interpretacije dogodka s strani jugoslovanskih komunističnih oblasti. Po mnenju le-teh so nesrečo zakrivili sami duhovniki: Cek, ker naj bi bil nekdanjim partizanskim borcem prepovedal prevzeti vlogo botrov, Bulešić pa, ker naj bi bil isto prepovedal prostovoljcem udarnih brigad. Krivi pa naj bi bili tudi vaščani, ki naj bi bili napadli "državljane, ko so le-ti zahtevali pojasnila". Na podlagi arhivskega in spominskega gradiva je mogoče to interpretacijo v celoti ovreči. Predsednik sodnega senata Ivan Motika je leta 1993 priznal, da je sojenje teklo po »vnaprej pripravljenem načrtu«. Obsodbo so spisali udbovci v Zagrebu, je še pojasnil Motika: »Če bi se uprl, ne bi ničesar dosegel, ker se je odločalo z večino glasov, lahko pa bi še sam izgubil glavo.«

    Bulešić in Cek sta bila med istrskimi duhovniki največja nasprotnika komunizma, kar je bilo verjetno v ozadju napada. Čeprav sta bila oba narodnostno odločno na strani Jugoslavije.

    Poskusi oblasti, da bi krivdo prevalila na ramena duhovnikov, niso prepričali svetovne javnosti. Članki v svetovnih časopisih in poročila zahodnih opazovalcev so povzročili ogorčenje, kar je komunistični jugoslovanski oblasti prineslo veliko škodo in ji omajalo ugled. Lanišća in Pazina se ne da razložiti z geostrateškimi ali drugimi realnimi političnimi interesi, ampak samo z ideološkimi razlogi. Krvava birma ni bila osamljen incident, ampak del širše strategije, ki se je v takšni ali drugačni obliki udejanjala po vsej Jugoslaviji. Ker je bila meja določena (razen ozemlja STO), Jugoslavija ni potrebovala več podpore duhovnikov in je zato zaostrila pritisk na Cerkev.

    Dogodki v Lanišću imajo danes za krščansko skupnost v teh krajih tudi svoj verski pomen. V luči nauka cerkvenih očetov, po katerem je "kri mučencev seme novih kristjanov" (Tertulijan), zavzemajo tako Bulešić, Ukmar in Cek pomembno mesto v zgodovini koprske škofije.

    Umik iz javnega življenja

    Santin je Ukmarja še pred izpustitvijo z dvoumno izjavo postavil v čudno luč in zahteval, da pazinske izjave prekliče. Škofijski tednik Vita nuova pa je Ceka in Ukmarja moralno diskvalificiral.

    Vrnitev v Trst je za Ukmarja bila zelo boleča. Oktobra ga je domov pripeljal rešilec tržaškega rdečega križa. Na škofiji za vrnitev niso pokazali nobenega zanimanja. Že dan kasneje pa so po škofovem ukazu pri mašah morali brati njegovo pismo, v katerem vse obtožbe s procesa obsodi kot laži. Glede vsebine se škof ni posvetoval ne z Ukmarjem ne s katerimkoli slovenskim duhovnikom.

    Dan po vrnitvi je tržaški denvnik objavil izjavo škfije, da so Ukmarjeve izjave s procesa, o katerih so pisali časopisi, neresnične ali sad zmedenih možganov.

    Ukmar se ni hotel javno opravičiti, ker ga je škof žaljivo obsodil, še preden ga je zaslišal. Zato je samo v tiskovnem sporčilu demantiral poročanje časnikov in priznal avtentičnost le lastnoročno podpisanemu zapisniku.

    Santin ga je zato razrešil z vseh zadolžitev na škofiji. Ostal je le še sodnik na deželnem cerkvenem sodišču v Benetkah. Sedemdesetletni Ukmar se je na prižnico vrnil dober mesec dni kasneje.

    Ukmar o tem ni hotel govoriti. Razlogi, ki jih je navedel in poslal v Vatikan so: duhovnik ne sme komentirati stvari, ki jo je škof javno opredelil za laž; mnenje človeka, ki so ga vsaj posredno označili za lažnivca ali blaznega, velja malo ali nič; raje izgubi ugled, kot da bi prizadel dobro ime svojega škofa. A Vatikan se ni odzval.

    Nov zaplet s Santinom je nastal po smrti Ščeka, ki se ji Tednik ni mogel izogniti. Julija je bil objavljen nekrolog, ki je poudaril Ščekove zasluge za slovenstvo in Cerkev. Santin je nemudoma zahteval, da uredništvo objavi obsodbo Ščekovih zmot in obsodi njegovo nasprotovanje politiki škofije. Urednik Gabrovšek je škofu odgovoril, da je bil članek preudaren in tudi kritičen do pokojnika. Če škof meni, da bi bilo temu potrebno še kaj dodati, pa se bo to objavilo. Santin mu je poslal besedilo, ker pa ga urednik ni hotel podpisati z uredništvom ampak s imenom škofa, je prepovedal izhajanje. Tržaški Slovenci so ostali brez svojega verskega časopisa. Novi goriški verski tednik Katoliški glas (danes Novi Glas) praznine ni mogel zapolniti.

    Leta 1951 je Ukmar poslal v Vatikan poročilo o Lanišću skupaj s spomenico, ki jo je zasnoval Carlo Musizza. V njej s konkretnimi številkami iz matičnih knjig opiše stanje v več delno ali povsem slovenskih župnijah, kjer je bogoslužni jezik še vedno samo italijanski. Pojasnjuje tudi, da so ti kraji že več let brez vizitacij in birme, saj škof Santin ostaja v coni A. Sledijo očitki (spomenica Gravamina), ki so jih slovenski duhovniki leto po vojni poslali Santinu zaradi njegovega zatiranja slovenščine in Slovencev.

    Ukmar se je zazvemal, da bi STO ostalo samostojno in da se ne bi razdelilo med dve državi. Kljub diametralnemu mnenju svojega škofa. Za to je pisal goriškemu škofu in podprl skupen nastop prokomunističnega in demokratičnega slovenskega tabora proti priključitvi STO Italiji. Slovenci so lahko dobri kristjani tudi če nasprotujejo mnenju demokrščanske poltične stranke glede tržaškega vprašanja, je poudaril monsinjor. Isto je zagovarjal tudi na zaupnem srečanju z delegacijo socialistične internacionale, ki je obiskala Trst. Na prošnjo Engelberta Besednjaka je leta 1950 tajno odpotoval na Dunaj in pri kardinalu Innitzerju posredoval, da se je zagovornik neodvisnega STO Mario Stocca lahko srečal s kardinalom, avstrijskim kanclerjem Figlom in avstrijskim zunanjim ministrom Gruberjem.


    Kot cerkveni sodnik se je seznanil z novoimenovanim beneških patriarhom Roncallijem, ki je kasneje postal papež Janez XVIII. Poznanstvo mu je verjetno pomagalo pri kasnejših posredovanjih v Vatikanu.
    Uporabljena literatura


    * Ukmarjev simpozij v Rimu, več avtorjev, MD, Celje 2006
    * Jakob Ukmar – apostol sožitja, Alojz Rebula, Mladika, Trst 2000
    * Birma v Lanišću leta 1947, Tomaž Simčič, v: Acta Histriae 2, ZRS, Koper 2001
    * Resnica boli, vendar odrešuje, Tino Mamić, v: Primorske novice, 30.09.2005, Koper

    (c) Tino Mamić,

    Koper 2007



    Vsak zna copy-paste zapolnit forum...

    Prispeval/a: kojot dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 17:24 CEST

    Tole postaja že absurdno, zato bom zdajle s tem zaključil :D

    Draga Tatjama Malec in njej podobni,

    Pregovor pravi "Nikoli se ne prerekaj z norci, kajti opazovalec ne bo prepoznal razlike"

    Brati kilometre teksta, ki so prekopirani od nekje drugje, in niti nimajo veze s sporočilom, ki sem ga posredoval, nima smisla. Kopiranje teksta dokazuje le, da pisec nima intelekta da bi argumentiral z lastno glavo, ali pa preprosto želi z maso teksta dokazati nekaj, s čimer ima v končni fazi težave le on.

    Moje prvotno sporočilo, in vsa, ki so sledila, nosijo nekaj zelo jasnega, ob kar se ni mogoče obregniti. Naj jih zopet naštejem;
    - Zelo mi je bil všeč originalen članek, ker argumentirano pojasnjuje, zakaj je kakršnakoli religija, ki stremi k zunanjemu bogu, sploh pa institucionalizirane religije, SLABA
    - Maloumni komentarji, ki ne vzdržijo teže zdravega razuma so nepotrebni
    - Žaljivke na nivoju osnovnošolsega uma niso poterbne, dajejo pa jih predvsem tisti, ki zagovarjajo prazen nič

    Moj komentar nima nobene veze z kasnejšim sklicevanjem na ustavo, sploh pa ne z nekim prekopiranim besedilom "SPOMNIMO SE JIH..:", ki je skrajno smešen in ga NIHČE ne bo bral. Zakaj bi ga? Če so naredili toliko dobrega, se jih bodo ljudje že spomnili :)

    Želim Vam, da živite malo. Naredite kaj dobrega zase in za svoje bližnje. Dober začetek je, če človek postane ateist.

    Moram priznati, da odkar sem se osvobodil indoktrinacije, da so se mi odprle neštete možnosti. Duhovno življenje je dobilo nove proporcije, in svojo ljubezen do univerzuma lahko izkazujem svobodno, brez predsodkov.

    Naj zaključim z nesmrtnimi besedami Georga Carlina: "Religion is bullshit" :)
    http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o


    Jok to je kojot

    Prispeval/a: Fredi dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 18:51 CEST
    Pozdravljen

    Baje si podoben samemu sebi, če si ateist.

    (http://www.kontraband.com/videos/12617/Mini-Me-Sick-Tape/#show)

    Kdor išče ta najde.

    (http://www.machovideo.com/video/Nasty_midget_dancer_10657/)

    Ateisti zagovarjajo za prazen nič ateizem.

    Verjamem v nulo, da je nul koma jozef nula.

    Čao


    Kulturni odgovor kojotskemu zavijanju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 19:23 CEST
    Kajot, res presentljivo lepo ime za lepo in globko predstavitev misli. Hvala za vašo željo, da živim malo. Zloba pa res nima meja. Toliko časa bom živela jaz in toliko časa boste živeli vi, kolikor nam je usojeno in ne kot bo odredil vaš ateistični duh.

    Pokazali ste zares samo svojo duhovno ponižujočo naturo in ožino. Res je bolj pametno, da si drgnete podplate po vam všečnih besedilih in pišite vaše edikte enoumja, ki ne prenesejo širine in kulturne narodove dediščine v malho vam podobno mislečim.

    Lepo se imejte! Vaš duh si je gotovo to prislužil.


    Vsak razume tako, kot bi to napisal sam

    Prispeval/a: kojot dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 20:23 CEST

    Sem že mislil da bo končno konec temu nesmislu, a nekateri vedno presenetijo.

    "Živite malo" ne pomeni, da vam želim kratko življenje, ampak da ga imate, v smislu "live a little"

    In zopet, iz nekega prisiljenega napačnega sklepanja cela štorija in tisoč žaljivk.

    No pa da se razumemo.. nisem nič užaljen, kaj drugega kot nerelevantni komentarji in smešni poskusi razžalitve nisem niti pričakoval.

    Dialogi z ljudmi, ki iščejo prepir in niso zreli temi, imajo pač tendenco da se obrnejo v to smer. Žal, bom vedel za drugič, da se na provokatorje, kot ste vi, ne odzivam.

    p.s.: Fredi: še en odgovor v tvojem stilu Dobra filmčka! Jih pogledaš vsak večer predno greš spat? Te kaj moti križ na steni za monitorjem, ko to gledaš? Verjetno ne, sam lahko vse grehe opereš pri spovedi, potem si pa spet dober za v nebesa, kajne? :D

    Zdaj pa kar poljubno spet izven konteksta, po mili volji. Nadaljnjih neumnosti ne bom več počastil z odgovorom, ni nobenega smisla - tudi lepe besede naletijo na kritiko. Toliko o "gorečih kristjanih". (poznam tudi dobre, a taki, kot ste vi dajete slab zgled za 1000 drugih).


    Felix qui potuit rerum cognoscere

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 21:38 CEST
    Vam spoštovani gospod Kojot, res ni treba biti užaljeni, saj se niti predstavili niste z vašim polnim imenom, temveč ste si nadeli nadrealistični nadimek, ki očitno ustreza vaši vlogi, zato ste zame le fikcija človeka. Poleg tega ste se postavili v vzvišeno vlogo razsodnika in namišljeno prizadetega češ, da

    • drugi pišejo nerelevantne in smešne komentarje
    • vas žalijo
    • da iščejo prepir
    • da so nezreli
    • da so provokatorji
    • da pišejo neumnosti
    • da nikogar več ne boste počastili z vašim »prevzvišenim« odgovorom
    • da »goreči kristjani« dajejo slab vzgled in ste kvantificirali enega po slabem vzgledu kar za 1.000 drugih.

    Moram reci, da pogovor z vami mi ni prijeten, ker se mi zdite skrajno narcisoidni. Hočete dajati vtis hladnega in vzvišenega intelektualizma, vendar to niste, sicer bi sicer prebrali moj članek o ustavnih pravicah in bi se pogovarjali z močjo argumentov vsaj približno na ravni, kot je članek napisan.

    Z vami se nisem sprla, niti vas nisem podprla, ker vas nimam v čem podpreti. Ateizem je vaš osebni problem, kakor je tudi osebni problem vrednostni sistem vseh tistih, ki jih njihova kultura označuje z vsem, kar označuje krščanstvo.

    Pa brez zamere!

    Želim vam lep dan in dolgo življenje

    Tatjana




    Al kojot govori al človek cvili

    Prispeval/a: Fredi dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 22:28 CEST
    Haj

    Smiselno od tebe, da premoreš tolko smisla, da tak lepo debatiraš svojo sirenasto kritiko.
    Prava ateistična seranada kak vas mam rad, pač odvisno od okusa, ki ga prebavljaš z slino.
    Baje se hrakl tud guta ampak al je žnoder tud gut?

    Živim, da odživim.
    Malo al veliko, nima veze, ker je brezveze, če ni življenje ljubezen.
    Ljubezen živi dokler živi ljubezen.
    Brez omejitve, male al vlke.
    Življenje se živi tud, če se nonstop životari v življenju.
    Vsak živi kakor živi.
    Lahko malo živiš na veliki žlici življenja ampak pazi, ker želodec baje nima podna.
    Je bolje malo al veliko živet?
    Nimam pojma le živim življenje v zavedanju, da živim v brezkončnosti obstoja.
    Življenje ni nikdar malo življenja ampak je življenje zmeraj polno življenja.

    Nimam križa na steni ampak sem na križu v sebi.
    Ljubi Bog ljubi hvala, da Vaša ljubezen tud razgiba ljubo telo sicer bi me še res bolel križ od sedenja.
    Bolje ljubit ljubezen, ljubezen sprošča srce.
    Fajn.

    Stara mama je včasih rekla
    pa s tabo je res pravi križ, ljubi Bog kako toti dela.

    Srce se iz srca spove grehov, da lahko človek živi dalje brez greha.
    Ve se, da je Jezus Kristus bil križan za grehe vsega človeštva.
    Ljubezen brezhibno ljubi brez ponavljanja.

    Goreče zagovarjaš ateizem in sedaj pričakuješ od kristjana, da se vrže na kolena kamor pljuvaš sicer ni dober kristjan do tebe?
    Iz tega kar si napisal se vidi, da je kristjan tebi slab zgled.

    Boli me patak za žnodrave, ki po pelinu pričakujejo šnops.

    Ljubezen usmiljeno deli ljubezen.

    Se razume, da je fajn živet, vsaj takrat malo, ko ni več za živet.
    Ljubezen ljubi ljubezen.
    Brez srca ljubi brez srca.
    Bombaš ljubi bombe.

    (http://www.theync.com/media.php?name=3895-chechan-traitor-brutally-beaten-moments-before-he-is-blown-up-with-explosives)

    Servus


    Al ljubiš al si ljubljen

    Prispeval/a: Fredi dne četrtek, 7. avgust 2008 @ 23:06 CEST
    Pozdravljena Marja

    Ljubi Bog odpira srce pogumnim, da svobodno ljubijo ljubezen svobode.

    Strahopetci v srcu se oklepajo sveta, ker se bojijo, da bi jih svet povozil.
    V svetu kateremu pripadaš vas je lahko v razmerju 6.000.000.000: men in meni.
    Boli me patak za vse vas kateri ste se odločli v srcu za široko pot množic.

    Ljubi Bog daje tud svobodo prostega odločanja v srcu sicer bi bla ljubezen na silo.
    Ni možno ljubit resnico na silo.
    Ljubezen ve.

    Živite z srečo v svetu sreče, če vas to osrečuje.

    Osebno mam raje ljubezen.
    Ljubi Bog ve.
    Res ljubi svoboden ljubezen.

    Čao


    Bi se nehali kamenjati?

    Prispeval/a: Violeta dne petek, 8. avgust 2008 @ 00:22 CEST
    Lepo pozdravljeni.
    Pravzaprav je vseeno po kateri poti in kam kdo gre.
    Edino česa ne bi smeli narediti - se kregati med seboj in se "napihovati"...
    Ne vem, meni ste prav vsi všeč in pravzaprav Sonce sije za vsakega, če smo že vsi tako Božanski in ateistično pravilni potem se moremo tako tudi obnašati eden do drugega - s spoštovanjem, ne glede na osebna prepričanja in da dovolimo (pravzaprav, kdo smo da bi komurkoli karkoli dovoljevali) drugemu izraziti svoje mnenje. Resnica pa je, da bi mogli biti manj hitri z jezo, manj dolge na jezik in bolj hitri na dejanja ali velike ali male, kdor koliko moči ima. Takšna debata na žalost ne prispeva niti k prijetnemu vzdušju, pa sploh k ničemur.
    Ni začel vojne Bog ali Jezus itd., vojne so se začeli kot prvo zaradi dolgih jezikov, zlobe, nepopustljivosti, želji po prevladi in vsega podobnega. Nehajmo se "streljati".

    Želim vsem lep jutrašnji in vsak naslednji dan


    Odgovor Violeti

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 07:30 CEST
    Pozdravljena Violeta,

    lepe in modre misli. Žal, je tako, da se borimo za različne stvari, eni za pravice in svoboščine ljudi, drugi pa kako bi te pravice in svoboščine ljudem nasilno iztrgali iz zavesti.

    Jaz pravim, oni naj imajo svoj ateizem, ljudje vero, misleči pa filozofijo in modrost, da na stvari gledajo širše.

    Lep pozdrav
    Tatjana


    Modročelo ...

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 08:11 CEST
    Marja, še ne mislim zapustiti tega sveta in ne medijskega prostora. Leta niso edino merilo za dolgost življenja, pogoj za dolgost življenja je tudi živčna, duševna in humanistična nenačetost. Grenkoba izločenosti skrajšuje življenje. V resnici pa vaše pisanje ne bi sprejela kot pogum, ker ste s svojim pisanjem skregana z naravnimi življenjskimi nazori občutljivosti za spoštovanja drugega. Niti slučajno ne nameravam prebirati brezveznosti, ki ste jih vsa zaripla v obraz natrosila pod moj prispevek, ki ga citirate. Vi in vaši sicer redki somišljeniki, ste nabruhali veliko degutantnega pod moj prispevek in s tem pokazali vaš nivo. Če mislite, da ste napredno razmišljujoča, kot se v vašem navajanju ponujate, da bi vas tako sprejeli, se hudo motite. Vaša pisna ponudba je samo podpihovanje in hujskanje tistih, ki pišejo tu po navodilih politično motiviranih in žalijo katolike. Vame projecirate svojo lastno zavist in zlobo, jaz bi prej rekla omejenost. Ali imate v opisu vašega delovnega mesta, da se kar naprej ukvarjate z mano? Po obnosnih gubicah bi rekla, da luščite na moje prispevke vso svojo jezo, ker se vam ne dam enoumno izročiti linču, da bi opletali z menoj kot se vam zahoče.

    Marja, pomirite se! Vi imejte svoj ateizem, množice vero in misleci filozofijo.

    Lep dan vam želim
    Tatjana


    Modročelo ...

    Prispeval/a: budabreztruda dne petek, 8. avgust 2008 @ 09:30 CEST

    .

    Violeta, lep pozdrav. Modra ženska si. V srednjem veku bi te zažgali. :))))))

    Tatjana drži se še naprej!
    Vsaka čast, da komentiraš z imenom in priimkom. Kapo dol.
    Ne sekiraj se zaradi ščenet.

    lepo vaju pozdravljam- strpni buda- provokator


    Šica kdor žica šic

    Prispeval/a: Fredi dne petek, 8. avgust 2008 @ 11:08 CEST
    Pozdravljena Violeta

    Lepo si povedala, da je kreganje brezveze.
    Se strinjam zato se tud nikdar nočem kregat.
    Kadar kdo trči vame in reče, da sem trčil vanj takrat grata debata ljubeča

    oprostite prosim al vas boli
    marš smrkavec, zase se brigaj, hodi prav po svoji strani pa bo vredu
    saj hodim po toti strani kolikor se da, nimam pojma, da je lahko glih do trčenja prišlo
    suhi si jaz pa bolj močen, sama trlica te je, pa že iz straha bi se mi lahko umaknil bolj na stran
    kar na stran me je pritisnilo že, ko sem vas vido zato sem tud hodil čist ob ograji
    ta potka je le za eniga mariborčana
    ta debeliga al suhega al kiri je prej na toti kratki ozki stezi
    zafrkavaš se iz starejšega
    boli me patak kak razumete
    čuj ti, ni pomembno, da si bil prej na stezi, lahko bi tud šel prej z steze dol, če si vido, da sem na biciklu ti pa peš
    še enkrat se vam oproščam, ker nisem prej prišel z potke, da ste se zaleteli vame z biciklom in razumete le kakanje al jamranje sebe
    zdaj boš reko, da sem jaz kriv, da sem se zaletel v tebe
    nimam pojma ljubi Bog ve
    te pa ga idi v cerkvo vprašat kar jaz že vem in to je resnica, kot prvo, da njega ni in jaz sem, in drugo, da baraba laže
    ste utrpeli kako škodo, da omenjate barabo
    ja, zlomljena je luč in zvite so špice, odškodnino hočem, maš denar
    nimam denarja, baje sem celi gnar
    te pa daj kar maš
    lahko dam brco dupl talarsko, če češ seveda, lamp al glava, izberi plačilo od poškodovanca
    dobro, ti si tud poškodovan, te pa sva kvit
    ok, bicikl si pa na svoje stroške popravite saj ste se vi zaleteli in padli
    marš baraba
    ki te ma rada sicer bi violo gledo
    in sem odšel raje dalje, ker sem mu že preveč dekl dvigno, pač mlad in nagajiv

    V raju je kdo ponudil greh?
    Kdo je začel vojno *zgoraj*?
    Zlomka le kdo?

    In kdo je dal dovoljenje sploh, da je lahko vojna?
    Kdor prosi ta prejme.
    Ljubi Bog ljubi.

    Pogumen v srcu ljubi ljubezen v totem ljubem svetu.

    Lep pozdrav


    Odgovor Budi...

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 11:09 CEST
    Pozdravljen Buda,

    cenim te zaradi iskrenosti, dober dečko si. Praviš naj se držim, saj tudi se. Mene patetični destruktivizem, ki se včasih spravi nad moje zapisano in razne vrste modročeli folklorizmi ter vulgarna poljubnost izrazoslovja me ne spravi s tira. Vendar pri vsem tem je zanimivo, da se je glavni akter potuhnil v somrak intelektualne biti vzvišenega poganjalca tega kolovrata in se kje na dopustu potiho smeji. Tega pa še do danes ni nihče opazil, ker se ukvarjajo sami s sabo. Zanimivo kako se nekateri obračajo. Žagali so najprej štafetno palico svojim očkom in sedaj žagajo križ Bogu in vodijo četico ezoteričnih pismoukov v nove zarje. Ti mislijo, da so Gagarini.

    No, ja doma počivajo poletje pravičnega in pripravljajo načrte svoje kulturne identitete novim razmeram.

    Ko odgovarjam tebi, se mi kar duh spočije po tem visokem dojemanju kompleksnosti pisem, ki jih naslavljajo name.

    Lep pozdrav

    LP Tatjana


    MC-ju

    Prispeval/a: -Mojca dne petek, 8. avgust 2008 @ 13:47 CEST
    MC nadvse všeč mi je, da ne čutiš potrebe, da bi komentiral sam svojih člankov. Lepo Te pozdravljam, Mojca


    Vlaga pred očmi solzo iztoči

    Prispeval/a: Fredi dne petek, 8. avgust 2008 @ 15:51 CEST
    Pozdravljen Marko

    Zunaj dežuje in fajn bi blo, da se oglasiš makar v kakem novem članku.
    Brezveze komentirat, če misliš, da je brezveze kar je brezveze.
    Res folku všečno za brat kar prebere rad.
    Bratec folklore al ljubiš al bacaš?

    Adios amigos


    MC-ju

    Prispeval/a: budabreztruda dne petek, 8. avgust 2008 @ 16:44 CEST
    .
    Mojca je napisala:
    MC nadvse všeč mi je, da ne čutiš potrebe, da bi komentiral sam svojih člankov. Lepo Te pozdravljam, Mojca



    Mojca, Mojca. Ali ti provociraš Tatjano? Kako veš , da MC ne komentira sam svojih člankov? MC ima lahko veliko nickov.

    MC = Mojca !?


    lepo te pozdravljam, buda - S. Holmes

    .


    Zanimivo

    Prispeval/a: Dr. Mamdo Zore dne petek, 8. avgust 2008 @ 16:55 CEST


    Pozdravljeni vsi skupaj,
    Članek mi se jako dopade. Zanimivo koliko komentarjev je požel, pozitivnih in negativnih, še bolj me preseneča, koliko strasti je razvnel.

    Moram reči, da se povsem postavljam na stan gospe Marje in gospoda Kojota.

    Ne samo da razmišljata trezno, temveč sta sposobna tudi samokontrole, kar očitno ni ravno močna stran nekaterih ostalih.

    Močno me je zmotil g. Fredi. Morebiti bi bilo dobro, da si gospod poišče zdravniško pomoč, kajti slog pisanja in nezmožnost koherence nakazujeta na shizofrenijo. Napisano brez slabih namenov.

    Skratka, zahvaljujem se avtorju!

    Pozdrav, Zore.


    MC-ju

    Prispeval/a: -Mojca dne petek, 8. avgust 2008 @ 18:25 CEST




    Buda, govoriš nesmislice.

    Mojca je Mojca. Just Me Myself & I.

    No, pa lepo pozdravljen :0)



    p.s. lahko pa sem tudi budabreztruda.. psssst





    Fiktivni komentatorji iz mižje luknje

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 18:46 CEST
    Na novo so registrirani: Mojca, Kojot in dr. Mamdo Zore, novi niki z glavo v pesku in ritjo obrnjeno proti žgočemu soncu. Nikjer ne v RS in ne po svetu ni nobenega dr. Mamdo Zoreta.

    Da ne boste trpeli tako strašanskih muk in ker nikakor noče nehati smrdeti po žveplu, vam privioščim eno lepo pesmico, da vam bo pobožala ušesne dlakice:

    IZ PEKINGA

    Nikogar nisem danes videla
    na Trgu nebeškega miru
    v Pekingu, razen Viol
    z nahrbtnikom piva.
    Pa pomislite koga sem še videla,
    Fredija, ki se je med njimi
    svetil v zlatem ornatu
    z Biblijo v roki.
    Ob sebi je imel gospo
    Steverdeso in veliko košaro
    za zlate in srebrne kolajne.
    To je bilo zabavno.

    Nebeška vrata so se naenkrat
    odprla in iz raja je bilo slišati
    angelsko petje in molitve.
    Jezus Kristus, Fredijev prijatelj
    je stopil k njemu v ponošenem
    hubertusu, obut v judovske opanke,
    z dolgo brado, in s prijaznim glasom
    ga je spraševal, kako je urejeno
    z razsvetljavo, reflektorji in ognjemeti.

    Bila sta zatopljena v tiho šepetanje
    in Jezus je Fredija trepljal po ramenih
    in mu dejal, da je dobil od Svetega Petra
    suhi kašelj, ker mu je padla imunska
    odpornost zaradi razsutih besed
    na Pozitivkah, a da bo kmalu boljše,
    ker si je kupil Bayer aspirine in ker tudi
    Fredi tako prijazno misli nanj.

    Potem je pomahal in zlezel gor
    z blagoslovom na obrazu.
    Rekel je: »Sinovi in hčere moji,
    nikar se tako ne čičkajte,
    raje spite kakšen kozarec rujnega
    in pojejte kakšno paradižnikovo solato.

    Bodite brez skrbi, vsi vaši so na varnem
    in imajo dobro duhovno oskrbo.
    V svilenih oblekah in z blaženimi
    nasmeški se sprehajajo po nebesih,
    nobeden nima zmečkanih hlačnic,
    vsi so 'glanz'. Celo kovčke so prinesli
    s seboj in koliko resursov, skript
    in raznih kremic so prinesli gor,
    kjer sije močno sonce in je veliko luči.
    Ženske so vse z nabranimi rokavci
    in volančki ter z rožo v laseh.

    Nič več se ne bodo oddaljevali
    od Jezusovega evangleija,
    krščanstvo se je izteklo v vrednote
    in evropskost je cvetoča duhovna
    in geografska oznaka za srečo,
    ki jo prinaša radost življenja iz nebes.

    Razporejeni so v semiš čevljih
    na najvišjih ložah za gledališčnike
    in Fredi jim igra violinčelo.
    To je zgodba, krasna romanca,
    ki se je morala zgoditi pod budnim
    očesom sonca v senci evkaliptusov
    in cvetočih marelic. Tudi tu neozdravljivo
    pojo in plešejo kot lipicanci.

    V skrivni kitajski pisavi je bilo videti
    goreče luskinice v trebuhu martinčka,
    ki je pojedel Kitajcem vse kobilice
    pa knedlje in potrebno je bilo
    nadomestiti primanjkljaj, zato sem prišel,
    da me do konca olupijo kot poobedek.
    Ti toti Fredi pa nikar ne bodi žalosten,
    saj itak veš, da bo vse v redi.


    Fiktivni komentatorji iz mižje luknje

    Prispeval/a: -Mojca dne petek, 8. avgust 2008 @ 18:54 CEST


    kopiraj-prilepi:

    Uporabniško ime: -Mojca
    Uporabnik od: sobota, 16. september 2006 @ 22:17 CEST


    in ne, nisem pomembna osebnost z doktoratom...

    :0)






    Buda

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 19:01 CEST
    Meni se mi zdi, da bo Buda razkril karakterne lepljivce in zdrizasto kurjo prajuhico, v kateri plavajo ti novi ocvirki sektaške morale.

    Lep pozdrav pošiljam vsem, ki ne spadajo med nike neobsoječih fikcij namišljenih oseb, zakodiranih zakmnelih anonimnežev, ki se izmišljujejo imena. Ve se od kod vse to prihaja. Bedno!


    Tatjana


    Sektaška morala

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 19:11 CEST
    Mojca = 0 članov, 29 sektaških komentarjev proti katolikom, kompulzivnejše delovanje v zadnjem času, odkar se je začel predvolilni golaž na rešetu psihoanalize odpisanih.


    Etika dober namen

    Prispeval/a: Fredi dne petek, 8. avgust 2008 @ 19:20 CEST
    Haj doktore

    Tota koherenca se čuje kot šizo diagnoza dr. dolitla.
    Če sem te preveč zmotil si poišči psiho pomoč na pravem naslovu.
    Iz srca priporočam seveda brez odveze dr. roman na svežem luftu v senci.

    Čao


    lol

    Prispeval/a: Dr. Mamdo Zore dne petek, 8. avgust 2008 @ 19:25 CEST
    mate prevec casa? :D


    lol

    Prispeval/a: Dr. Mamdo Zore dne petek, 8. avgust 2008 @ 19:28 CEST


    no pa ce vam ni se cist jasno.. "Dr. Mamdo Zore" -> "Drmam do zore" :D

    Hvala za zvrhan koš smeha :D:)))


    Vzorec mentalitete bobra

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 19:45 CEST
    Doktorat - vzorec mentalitete glodavca s krznom in
    ploščatim luskinastim repom. Če se hočete zezati, si odprite na Pozitivkah humoristično rubriko. Pozitivke itak pogosto zamenjavajo toaletni popir in spucajo školjko.





    ;D

    Prispeval/a: Dr. Mamdo Zore dne petek, 8. avgust 2008 @ 20:05 CEST
    Odkar sem vas nehal jemati resno so mi vsi vaši komentarji v neskončno zabavo! :D Čeprav je Fredi majkčeno bolj odpiljen ampak zaradi očitne neprištevnosti malo težje berljiv. Mislim da preferiram idiotizem preko norosti :D Noro :)


    Doktor Pandolo!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 21:07 CEST
    Doktor Pandolo,

    vi si kar skuhajte kavo in grickajte piškote, da vam do dolgo luštno in da vam bo žur lastnega samozadovoljstva v hlačah v dolgi užitek. Na Pozitivkah nimajo rezervnih robčkov, temveč kar potegnejo za vrvico. Ko se psihoanalitično izmozgavate s Fredijem, vedite, da je bil skozi dolgo dobo dopisovanja vaš prijatelj. In če ste sedaj »vanciral« v doktorja, si pritrdite kos bobrovine spredaj, da se vaše pljuvanje po njem ne spremeni v koščke zakisanih sirčkov. Če si delirija ne morete priklicati v spomin, vedite da ima Fredi dober spomin in da vas je pogruntal po vaši trobenti.

    Kar se pa mene tiče, sem resna oseba in tudi moji članki in knjige so resni, da jim vaša doktorska deratizacija ne more do živega kljub kupčku smrdečega blata pod mojim prispevkom. Če ste nervozni in scefrni zaradi predolgega dopusta, pojdite v afriški misijon graditi otrokom vodnjake, ker umirajo od žeje. AIDS-a pa je boljše, da ne zdravite s 'kupuznimi listi" , ker bo učinek nulti. Tam boste lahko direkt izza špirovcev barake nažigali na razbeljeni pesek in postal vam bo že bolj jeklen. Z menoj pa brez skrbi, da se ne boste zabavali, ker ko svojega konja primem za grivo zagalopira in požene v beg vse miši, ki bi rade novo pečeni doktor postale. Le koga mislite, da boste nategovali s svojim drugim nikom? Bedno, brez moči!


    Doktor Pandolo!

    Prispeval/a: Dr. Mamdo Zore dne petek, 8. avgust 2008 @ 21:27 CEST

    LOL

    Carsko! Bravo, ta je bil res dober :D
    Mislim da bom tale link poslal se par prijateljem da se bodo dobro nasmejali:)

    Le od kje Vam take dobre zaljivke? Verjetno dosti vaje:) Skratka bravo! Se kaksno prosim hehehe


    Tatjana Malec

    Prispeval/a: simon2712 dne petek, 8. avgust 2008 @ 21:39 CEST
    Početje Tatjana Malec na kometrarjih kaže znake patologije, vsaj glede na količino besed, ki jih piše ali kopira iz svoje "baze" na zalogi. Njenih komentarjev v večini ne berem, saj če prebereš en njen izliv, si prebral vse. Sklepam da je ta v penziji saj normaln aktiven človek ne more žrtvovati toliko časa da bi se toliko drkal s temi komentarji.


    Tatjana Malec

    Prispeval/a: Dr. Mamdo Zore dne petek, 8. avgust 2008 @ 21:43 CEST

    Se strinjam! Zanimivo mi je, kako lahko toliko komentiraš in hkrati tako fališ temo članka oziroma temo, na katero odgovarjaš :)

    Dobra stvar je, da se od trenutka, ko sem obupal nad poizkusi inteligentnega komuniciranja s temi ljudmi, dobil gušt da se vsaj zabavam z njimi. Imajo namreč patološko potrebo, da na vsak odgovor napadejo z vso silo, kar ponavadi rezultira le še v večjem smehu :)

    Če že niso koristni za karkoli drugega, naj bodo pa vsaj v zabavo.

    Lep vikend!


    Doktor Pandolo!

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 21:48 CEST
    Doktor Pandolo,

    ko boste odžrobudrali in polizali vso odvečno zadirčno slino, vas bo preplavilo še neznansko hotenje, da bi se zapeljali po slo med krvno mešane žure in se potem krčevito in skesano oprijemali svoje mame, da vas ščitka po riti in seuje iz hlač. Zadnji čas je, da se oprimete integralov in resnega učenja, da ne pogrnete v šoli in da ne boste kot žejna ovca iskali po studencu formule. Postati doktor in ne narediti izpitov, to je sramota, ki jo vaša mama ne bo preživela. Akne si pa le namažite z Nivejo in se veliko sončite.



    Tatjana Malec

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 22:04 CEST
    Simon, izjema potrjuje pravilo. Smo ljudje, ki veliko več zmoremo kot drugi. Pišemo knjige, imamo celo vrsto kulturnih aktivnosti, urejamo dnevno svežo svojo spletno stran, gremo na kopanje, se poklicno udejstvujemo, kuhamo in pečemo dobre slaščice, se družimo s prijatelji in komentarji so le trenutek, ko si odpočijemo. Meni je resnično žal, da se ves prezebel, sestradan in premrzel potikate po tej spletni strani in vas popolnoma razumem, da ne morete brati moje, poezije, člankov in komentarjev. Morda pa bi vam tu na Pozitivkah kaj pomagali s preporodovsko literaturo? Pišite v Sončno pošto in dobili boste kakšno dobro knjigo pred upokojitvijo.Vse je treba delati z ljubeznijo, pa ni težko. LP


    Tatjana je pa jezna:)

    Prispeval/a: Dr. Mamdo Zore dne petek, 8. avgust 2008 @ 22:09 CEST

    Ja tetka, a še nisi spoznala da te mamo vsi za norca in da tvoje bevskanje izziva le salve smeha:) Je pa zanimivo, da se nekdo, ki se ima za povzdignjenega branilca vere in kristjana, zbere skupaj toliko žaljivk.. hmm.. Jezušček se te sramuje :)

    No po pravici povedano si že dolgočasna in se ponavljaš, tako da se mi verjetno ne bo dalo več odgovarjat na isto lajnanje..

    Za prihodnji smešni post pa prosim nekaj novega, svežega, mogoče malce bolj agresivnega. Saj če se sama ne boste spomnili bo že Fredi pomagal.

    Gremo na pir v Orto :)


    Samozvani doktor !

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 22:46 CEST
    Samozvani doktor,

    če ste si že izbrali objekt zabave, ni bilo treba ravno mene, saj po referencah ne spadam ravno med tiste, s katerimi bi se zabavali. Sem literarna ustvarjalka in včasih se dovolim zmotiti pri svojem resnem delu tudi s kakšnim dovtipom in humorjem, ki razgradi še tako resno situacijo. Moram reci, da z vašimi opazkami pod dokaj resno obravnavano tematiko, ki so jo objavili tudi drugi ugledni mediji, se niste izkazali ravno intelektualno ubrano.

    Tudi glede na zadnji vaš komentar bi rekla, da ste zelo nacisoidna oseba, ko pravite, da nimate kaj početi s pisci komentarjev. Tu ni nobenega reda, ker ga splet ne zna narediti. Vlada anarhija, s katero se žal, moramo naučiti živeti. Jaz ne komentiram, ker naj bi se intelektualno plemenitila in istovetila z ostalimi, kot pričakujete vi. Moj raziskovalni interes za komentiranje je spoznavanje kako "Veritas odium paret". Namreč pišem knjigo in raziskujem kako se značaji odzivajo in kakšno je stanje duha v tej deželi. Vse značaje bom obesila na sušilno vrv in jih pripela s ščipalkami, da si jih bodo bralci pobliže ogledali. Med njimi ste tudi vi kot majhen detalj, ki bo taval med zaboji kuhinjske soli.

    Užalili ste me, ker se delate to, kar niste in bi hoteli biti. Zelo malo razumnika je v vas, da ste napisali pod prispevek "Ustavne pravice", kar ste zapisali.

    Lep pozdrav


    Škrat

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 22:52 CEST
    Škrat je zamenjal črke - pravilno se glasi:detájl -a m (a) podrobnost, nadrobnost: izgubljati se, spuščati se v
    detajle; dnevniki so nam odkrili še marsikak droben detajl


    Stil

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 8. avgust 2008 @ 23:13 CEST
    Ali imajo na Vrhniki Ortovegič? Ko ne bi poznala stila!

    1. Pogumen udar, udari navali, vse kar razpali
    2. Umik če se omenja Aids
    3. Prošnja, ne dotikaj se me, prosim


    909

    Prispeval/a: Fredi dne petek, 8. avgust 2008 @ 23:18 CEST
    Doktore opet hitan slučaj

    Kak se počutiš
    Totalka
    Totalka si
    Ja
    Vredu
    Ok pa tud odbit baje
    Nikol in nikdar, prej si zabit med nas
    Kot zabit
    Tud si, če tak misliš
    Pa odbit in zabit pomeni odštekan
    Ja
    Boli me patak
    Pa ja, enako me boli patak za vse
    Fajn
    F uk jen
    Misliš
    Ja
    Pa misli naprej tak sicer se počutim fajn glih tak
    Diagnoza psihič

    Mislim da preferiram idiotizem preko norosti :D Noro :)

    Ludačko, he, he…

    Čao


    Novi sovražniki!!!!!!!!!

    Prispeval/a: Lario dne sobota, 9. avgust 2008 @ 08:28 CEST
    Tatjana in Fredi,
    kaj ni fino, da sta dobila nove sogovornike.
    Saj vaju bo pobralo od silnega kozlanja.
    Sindrom vzišenosti je zgleda neozdravljiv.


    LP


    Fin balzam za oči

    Prispeval/a: Fredi dne sobota, 9. avgust 2008 @ 08:58 CEST
    Pozdravljen Lario

    V slučaju, da gre na knap z zalogami za obmetavat, se oglasi pohorskemu frendu in reči lozinko kriz sizuacia.
    Zavzemam se tud zate, ker te mam tud tak rad, da bojo direktno poslali kako korpico granita v obliki lego kock.
    Vesel bom vsake lepe misli, ki jo sestaviš.

    Lep pozdrav




    Bog kot izvor sektaške morale

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 10. avgust 2008 @ 12:59 CEST
    Vesela sem, da sem vam izboljšala razpoloženje, da ne komentirate več, temveč da razmišljate.

    Lep dan vam želim
    Tatjana


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,76 seconds