NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    »Turbo« kapitalizem   
    ponedeljek, 12. maj 2008 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Benjamin R. Barber»
    Turbo« kapitalizem

    Zakaj so današnji trgi na poti v katastrofo, če ne bo prišlo do spremembe

    Kriza na sivem trgu drugorazrednih hipotek kaže na veliko zadrego, s katero se sooča zmagoslavni potrošniški kapitalizem – »protestantsko ideologijo« trdega dela in odložene nagrade je zamenjala infantilna ideologija lahko dostopnih kreditov ter impulzivne potrošnje, ki ogroža demokracijo in tržni sistem.

    Jedrna vrlina kapitalizma je, da povezuje nesebičnost in koristoljubje. S tem ko ustvarja blago in službe, ki zadovoljijo potrebe potrošnikov, prav tako zagotovi dobiček za proizvajalca. Če torej delaš dobro za druge, posledično dolgoročno delaš dobro tudi zase.

    Vendar je uspeh kapitalizma ustvaril to, da so dandanes v modernem svetu jedrne potrebe izpolnjene, ter da je sedaj na razpolago preveč blaga za premalo potreb. In vendar kapitalizem od nas zahteva, da »potrebujemo« vse njegove produkte, saj lahko le tako preživi. Tako sam sebe zaposli s tem, da proizvaja potrebe za premožne, medtem ko ignorira želje revnih. Globalna neenakost pomeni, da imajo premožni premalo potreb, revni pa premalo premoženja.

    Kapitalizem je zavajajoča, dolgoročna slepa ulica, ki vodi v katastrofo. Še vedno garamo, vendar samo zato, da lahko plačamo in igramo. Da proizvajalci lahko ustvarijo redne kupce iz potrošnikov, ki zapravljajo samo za zadovoljitev osnovnih potreb, morajo le-te zasuti s ponudbami, oblikovati njihove želje, nadzorovati njihove življenjske svetove, vzpodbujati impulzivno nakupovanje, kultivirali »nakupoholizem« ter izumljati nove potrebe. Sočasno morajo kot potrošnike krepiti otroke. To je možno z legitimiranjem njihovih še neoblikovanih okusov, hitro spreminjajočih se želj ter s tem, da jih ločijo od svojih čuvajev: mater, očetov, učiteljev in pastorjev. Med te spadajo otroci, ki logotipe določenih znamk prepoznajo še preden lahko govorijo in t.i. potrošniško naravnani Einstein dojenčki, ki se naučijo nakupovati še preden lahko hodijo.

    Potrošništvo potrebuje to infantilno ideologijo, saj pred disciplino in zavrnitvijo preferira površnost in lagodnost, otroško vihravost in mladostniški narcisizem pred odraslim redom in razsvetljenim samo-interesom. Prav tako preferira neposredno igro potrošništva pred spontano rekreacijo. Ta ideologija ohranja privatno tržno logiko (»Kaj jaz hočem, je tisto, kar družba potrebuje!«) in je v ostrem nasprotju z logiko, ki jo kroji demokracija (»Kaj družba potrebuje, je tisto, kar jaz hočem!«).

    To je logičen način, ki ga kapitalizem uporablja pri reševanju problema, ko je preveč blaga in premalo potreb. Tako naredi potrošništvo vseprisotno in vsepričujoče ter spremeni nakupovanje v odvisnost, ki jo še dodatno poslabšajo lahko dostopni  krediti.

    Primerjajte tradicionalno mestno središče z modernim predmestnim trgovskim centrom. V okvirju mestnega središča boste našli šolo, mestno hišo, knjižnico, trgovino, park, kinodvorano, cerkev, umetnostno galerijo in domove. Torej resničen dokaz naše človeške raznolikosti kot bitij, ki počnejo še kaj drugega kot samo trošijo. V naših novih trgovskih centrih pa po drugi strani prihaja do izraza samo nakupovanje in to neprestano nakupovanje.

    Ko vidimo, da politika prežema vsak sektor življenja, to imenujemo totalitarizem. Ko nam vlada religija, to imenujemo teokracija. Ko pa trgovina dominira vsemu, to imenujemo svoboda. Ali lahko preusmerimo kapitalizem na njegovo pravo pot - zadovoljevanja resničnih človeških potreb? No, zakaj ne?

    Svet je poln osnovnih potreb in ga naseljujejo milijarde ljudi, ki imajo potrebe. Ne potrebujejo iPodov, ampak pitno vodo, ne potrebujejo Coca-Cole temveč poceni zdravila, ne potrebujejo MTV-ja temveč osnovno izobrazbo. Potrebujejo hipoteke, ki si jih lahko privoščijo in ne lahko dostopnih kreditov, ki jih nihče ne jemlje resno.

    Da bo kapitalizem lahko služil takšnim potrebam, se bo moral še enkrat znova naučiti kako popustiti pri dobičku in omogočiti potrošniško moč tistim, ki jo potrebujejo. Iščemo drzne podjetnike! Z mikrokrediti bi vaščani lahko gradili ročne črpalke za črpanje vode iz ilovice pod njihovimi nogami. Farmacevtska podjetja bi morala razmišljati o tem, kako naj prodajo poceni retro-virusna zdravila Afričanom, ki so okuženi z virusom HIV, namesto da vsiljujejo »botoks« »večno mladim« potrošnikom. Starši pa lahko ponovno prevzamejo svojo odgovornost ter dajo trgovcem jasno vedeti, da ne bodo več dovolili, da bi bili otroci njihove tarče.

    Vse to pa bo mogoče izvesti le ob pomoči demokratičnih inštitucij in etosa odraslosti. Državljanom mora biti vrnjeno mesto gospodarjev svojih zasebnih odločitev. Če bo želel obstati, se bo kapitalizem moral ponovno odzvati na resnične človekove potrebe, ne pa, da poskuša ustvarjati umetne, pri čemer tvega, da bo pogoltnil samega sebe.

    Prvič objavljeno 4. aprila 2007 v  Los Angeles Timesu.
    Vir: http://www.benjaminbarber.com/

    Prevedla Romina Dobnik

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http://www.benjaminbarb...
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20080507213029769

    No trackback comments for this entry.
    »Turbo« kapitalizem | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    »Turbo« kapitalizem

    Prispeval/a: BraneK1 dne ponedeljek, 12. maj 2008 @ 19:41 CEST
    Naslov sam je zelo upravičen in resen. Grozi nam možnost zelo, zelo slabega scenarija. Navedbe v prispevku bi bile prepričljive, če bi avtor razumel bistvo težave, vendar ga žal ne. Golo kritizerstvo kapitalizma ni rešitev. Če pa poznamo kašni so procesi in zakaj so taki, pa lahko pokažemo tudi na rešitve.
    Stalno že opozarjam na najnost duhovnega prebujanja ljudi in brez tega ne bo uspeha v nobeni smeri.

    To kar se dogaja z ceno nafte, je trenutno grozeče hitro. Dočakali smo že 126 $/sod, dočakali padce prodaje avtov za 20% v enem mesecu.
    Vse, ki želijo nekaj narediti, prosim, da dobro premislijo kaj storiti.

    Za pomoč je lahko tudi moj čanek z naslovom Ureditev družbe za prihodnost.

    Res prosim, za premišljene korake, ne populustično gonjo nekih samooklicanih podpornikov komunizma, ki na koncu ne prinesejo sadov. Nasprotno, komunizem sam kot ideja, je podoben virusu, ki prinaša uničevanje, ne pa "zidnja" in ohranjanja.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,58 seconds