NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Nezadovoljstvo - temelj zadovoljstva   
    torek, 22. april 2008 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Človek ne bi smel biti nikoli popolnoma zadovoljen. Vselej mora v nas tleti plamen radovednosti in vprašajev. Nezadovoljstvo je nujna stopnja vsakega duhovno malo bolj razvitega človeka. Pomeni iskanje zahtevnejšega od samo smisla. Pomeni prekoračitev povprečnega. V nezadovoljstvu nas veliko obtiči, nekateri se tam izgubijo, oziroma si v njem najdejo udobnost. In ker nezadovoljstvo zaobjema več kot si sploh upamo predstavljati, se ljudje v njem bolje prepoznajo.

    Osebe, ki trpijo za bulimijo nevrozo so vselej nezadovoljne, kar pa ne pomeni, da je takšna tudi njihova narava. Nezadovoljstvo jim na nezavedni stopnji nudi posebno vrsto užitka. Ta užitek je sicer poln trpljenja, predvsem zaradi zavestne nerazumljivosti a vseeno se mu nočejo odpovedati. Nezadovoljstvo z leti postane njihov vsakdan, njihova dodatna hrana. Ostaja pomladi in jeseni. Ostaja tudi če vidijo barve in lepoto. Tudi, če jih imajo radi ali jih ljubijo. Tudi, če so uspešni in zabavni. Ostaja kot materino znamenje.

    Zakaj je temu tako? Ti ljudje se ne sprejmejo, nase gledajo kot na sovražnika, predvsem pa so prestrogi, nepopustljivi do sebe. Ne dopuščajo si napak in to je že več kot zadosten razlog, da za zadovoljstvo ne ostane veliko prostora. Po njihovem mnenju si zadovoljstva ne zaslužijo. Nezadovoljstvo pa je neke vrste kazen za nepopolnost in zmotljivost – z drugimi besedami, za človeškost. Lahko bi rekla, da so nezadovoljni, ker ne morejo doseči svojega cilja, ali ciljev. A potrebno se je zavedati, da so njihovi cilji praktično neulovljivi, ker si vedno želijo več, in več, in več… nikoli jim ni dovolj in nikoli ni dovolj dobro.

    Nezadovoljstvo ni nič drugega kot znak dozorevanja. Ko oseba dozoreva, dozorijo tudi njegova pričakovanja in zahteve. Z nezadovoljstvom ni nič narobe, narobe je le, ko želi z lastnim nezadovoljstvom okužiti druge. Pa vendarle to ni okužba, je zgolj klic na pomoč. Klic, ki ga večina ne razume. Klic, ki mu zameri in ga obsoja.
    Nikjer ne piše kdaj mora biti človek zadovoljen in kdaj nezadovoljen. Pravil ni. Velikokrat slišim stavek: »Ti pa res nimaš razloga, da si nezadovoljen.« A očitno razlog obstaja, vendar korenin nezadovoljstva še ni našel, ker je nekaj v njegovi notranjosti ostalo nepotešeno, zanemarjeno, potlačeno.

    Obsojati ali očitati nekomu nezadovoljstvo je nezdravo. Takšno obnašanje privede do tega, da oseba postane še nezadovoljna zaradi nezadovoljstva, ali da se v njem razvije občutek krivde, ker misli, da res nima nobenega razloga za nezadovoljstvo. Tudi samokaznovanje ni izključeno.

    Nezadovoljstvo je povečini značilno za ambiciozne ljudi, se pravi za tiste, ki si postavljajo vedno nove, težje cilje. Kar pa po mojem mnenju ni slabost. Prej obratno. Edino ambiciozen človek v življenju lahko kaj naredi iz sebe. Ko enkrat dosežemo zadovoljstvo, bi se morali vprašati, kaj je narobe z nami. Biti zadovoljen je zame isto kot se odločiti za stagnacijo.

    Zadovoljstvo smo že vsi občutili. Občutek zadovoljstva pa vsekakor ni isto, kot biti zadovoljen. Pod občutkom zadovoljstva se še zmeraj lahko skriva močno nezadovoljstvo. Občutki so trenutni in zgrajeni na obstoječih temeljih. Ali povedano bolj metaforično - nezadovoljstvo je deblo drevesa, zadovoljstvo pa so listi na vejah, ki prej ali slej porumenijo in odpadejo.

    Ponavadi so starši tisti, ki zastavljajo otrokom vprašanja: »Zakaj si nezadovoljen? Kaj te dela nezadovoljnega?« in preseneti jih, ko jim mladostnik ne zna odgovoriti. Reče samo: »Ne vem.« Oni mu potem ne verjamejo, mislijo, da nekaj prekriva ali da jim noče zaupati svojih tegob. Resnica pa je, da res ne ve, kaj bi bil pravi odgovor. In zmotno je misliti, da je z njimi kaj narobe. Narobe ni nič. Pa saj je povsem razumljivo. Če se mladostnik ne zaveda sebe, če tlači svojo resnico, kako bo vedel, kaj se z njim dogaja. Odgovor ponavadi ni enostaven in ni samo en. Biti nezadovoljen pa ni greh. Je človeško kot sta človeška žalost in veselje.

    Zakaj povečini gledamo na nezadovoljstvo kot na nekaj slabega, kot na nekaj česar se je treba čimprej otresti? Zato, ker so nam drugi vcepili v glavo, da je nezadovoljstvo nenaravno. S tem ne trdim, da moramo biti vselej nezadovoljni. Prav tako ne trdim, da si odvisniki od hrane ne želijo zadovoljstva. Nasprotno. Samo ne vedo, kako bi do njega prišli. Tudi, ko občutijo zadovoljstvo, nezavedno vselej najdejo nekaj, kar bi opravičilo njihovo vrnitev v nezadovoljstvo. Nezadovoljstvo in zadovoljstvo morata biti kombinirana. Vztrajanje v eni ali v drugi skrajnosti ni dobro.

    Vseskozi zadovoljni so samo – kot jim pravi Freud, primitivni ljudje. Oni ne raziskujejo, niti ne čutijo potrebe po tem. Njim redko kdaj kakšna stvar pritegne zanimanje in zato jih ne vodijo nestrpne sile, da bi se spraševali o bistvu življenja, o bistvu človeške eksistence. Njim zadostuje, da so. Ne zanima jih čemu so in če ima to pohajkovanje po zemlji sploh kakšen smisel. Ne delajo si preglavic zaradi preteklosti ali prihodnosti, ne razmišljajo o tem, ali je za človeka bolj potrebno zavedanje ali nezavedanje, ali je žalost koristna…itd. In kdo še pravi, da smo si ljudje enaki. Freud zagotovo ne. Jaz sem na Freudovi strani. Pa vi?

    Ksenija Jovanović – Društvo Samopodoba

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Nezadovoljstvo - temelj zadovoljstva | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Nezadovoljstvo - temelj zadovoljstva

    Prispeval/a: jamarka dne ponedeljek, 28. april 2008 @ 16:16 CEST
    Gotovo si večina ljudi v življenju želi doseči zadovoljstvo na tak ali drugačen način. In večina misli, tako kot ti, da jim bo doseganje različnih ciljev prineslo to zadovoljstvo. Potem pa ko cilj, ki si ga postavijo sami dosežejo (boljša služba, napredovanje, denar, nova hiša, idealna teža, uspeh na tekmi…) ugotovijo, da je to zadovoljstvo kratkotrajno in da so še vedno nezadovoljni. Potem si postavijo nov cilj za katerega mislijo, da jim bo končno prinesel zadovoljstvo in zgodba se ponovi. Tako se vrtijo v krogu večnega nezadovoljstva

    Globoko (pravo) zadovoljstvo izhaja iz sedanjega trenutka. Pomeni, da si zadovoljen v tem trenutku - zdaj, Da te ne skrbi prihodnost in ne obremenjuje preteklost. Izhaja iz ravnotežja v tvojem življenju. Kar pa nima nič skupnega z ambicijami. Tudi zadovoljen človek lahko uresničuje svoje ambicije samo motivi, ki ga ženejo so drugačni (mogoče boljši, kot pa iskanje osebnega zadovoljstva, ki ti ga zunanji cilji itak ne morejo dati)

    Vseskozi zadovoljni so, - kot jim pravijo mnogi, »razsvetljeni ljudje«. Njim zadostuje, to da so, ker ne rabijo ničesar več kot to. Ne delajo si preglavic s preteklostjo in prihodnostjo. Kar pa ne pomeni, da jih ne zanimajo različne stvari. (vključno z bistvom sveta in življenja) Vendar tega ne raziskujejo zato, da bi postali zadovoljni ampak zato, da bi razumeli.

    Pa lep pozdrav


    p.s. Ne vem kaj sicer ima Freud z vsem tem !


    Nezadovoljstvo - temelj zadovoljstva

    Prispeval/a: Fredi dne ponedeljek, 28. april 2008 @ 18:31 CEST
    Pozdravljeni vsi zadovoljni, da živite in tisti, ki nikdar niste zadovoljni, da živite, ker vam je to premalo

    Bolje z nasmehom skozi življenje kot z kislim obrazom, ki izpričuje, da spet ni zadovoljen, čeprav se je pred kratkim zadovoljiv na kakršen koli način. Kdo ni zadovoljen? Ta ko se enostavno previsoko nosi in je zanj vse premalo.
    Napuh napihjeni.
    Kdor je reko, da je vseskozi zadovoljen človek primitivec, bi lahko vprašal mamo, če je bila ob rojstvu zadovoljna al se je pačla ko opica, ker že takrat ni bila zadovoljna z naraščajem.
    Kakor sodiš takšen si. Kdor išče smisel življenja ga išče v pričakovanju skritega zaklada, ki ga bo navdušil za vse življenje, kdor pa želi avto, hišo in denarja na pretek, taki pa resnično ni zadovoljen z življenjem, ker mu dobrina pomeni več kot življenje, to je primitivizem pohlepa.
    Skromen, veder in srečen človek živi ob spoznanju, da živi, da se lahko preživi ta materealistični svet tud z nasmeškom, ni potreben jaguar dovolj so zdrave noge, ni potreben diamant ampak ljub človek.

    Lep pozdrav











    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,43 seconds