NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Ginekološki pregled?   
    ponedeljek, 14. april 2008 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Vsaka ženska se nekoč sreča z vprašanjem kdaj – če sploh – oditi na prvi ginekološki pregled. Večino ob tem spremljajo občutki strahu, tesnobe in sramu, ki pa jih njene že "iniciirane" prijateljice in ginekologi z usmerjenimi propagandnimi akcijami prej-ko-slej preglasijo. Pa vendar: se lahko dekle suvereno odloči tudi drugače kot to danes narekuje stroka in javno mnenje? Je argumentiran ugovor, izhajajoč iz ženske intuicije in notranjega občutja enako upravičen, kot odločitev za ginekološki pregled?

    Pričujoče besedilo je namenjeno predvsem tistim dekletom in ženskam, ki navkljub vsem kampanjam, s katerimi posamezniki in interesna združenja razširjajo skrb glede reproduktivnega zdravja žensk, vendarle še vedno dvomijo o smiselnosti ginekološkega pregleda; ni pa namenjen spreminjanju utrjenega prepričanja o njegovi potrebnosti in koristnosti, čeprav se utegne dogoditi tudi to.

    Prepričevati prepričanega nima smisla. Ni pa odveč, če mlad človek dobi na vpogled tudi drugačne opcije, ki se od uradne doktrine bistveno razlikujejo, ob tem pa niso nič manj legitimne, ali če hočete – uspešne. Uspešnost pravzaprav ni ustrezen izraz, izraz ki bi ga bilo primerno uporabiti za opis tistega, kar opredeljuje pojem svobode – tistega, s čemer se vsi hvalijo, pa nihče nima. Katera ženska si ne želi biti svobodna? A če kot najvišji ideal ženskosti posvoji idejo o popolni naravnosti kontinuirane izgube življenjske moči in neprestanega strahu pred boleznijo, potem verjetno le po golem naključju ali spletu okoliščin dojame, da je ujeta v paradoks, kajti ta njena svoboda brez dvoma ni svoboda, ampak njeno nasprotje.

    Kaj dekleta in ženske žene na ginekološki pregled? Predvsem strah -  z izjemo tistih žensk, ki jih pregled spolno vzburja in jim predstavlja vrsto koitusa, kar seveda tudi je. In tistih, ki jim je vitalnost upešala do te mere, da se jim bolezen udejanja v obliki telesnih bolezenskih znakov. Pri večini žensk so zaradi vpliva družbenega okolja skozi celoten proces odraščanja prisotne psihične komponente kot sta nezavedna želja po ekshibicionizmu in latentna tesnoba kot posledica vcepljenega strahu pred boleznijo, bolečino, trpljenjem in smrtjo. Sram in nelagodje (ob pregledu) sta primarna občutka, a čeprav sta njena lastna, izhajajoča prav iz njene ženskosti, sta očitno prešibka, da bi jima ženska prisluhnila in jih upoštevala. Z lahkoto jih potlači že manjši pritisk javnosti.

    Dogma o absolutni potrebnosti tako imenovanih preventivnih ginekoloških pregledih je namreč s premišljenimi propagandnimi potezami postala del javnega mnenja, o katerem se ne govori, kaj šele dvomi. Izoblikovano javno mnenje se prenaša na institucionalni nivo zdravstvenega in šolskega sistema, ter seveda družine, kar posredno povzroči različne oblike pritiska na dekleta. Tovrstna "dobrohotna" posredovanja so vedno dvomljivega slovesa – za dobro stvar menda res ni potrebno intenzivno prepričevanje ali celo prisila.

    Ginekološki pregled je pravzaprav posilstvo s konsenzom – ženska ga praviloma jemlje kot nujno zlo. Pa vendar se le redkokatera tega dejstva resnično zaveda, podobno kot ob pogledu na mimoidočo pocestnico malokdo pomisli, da to ni kurba, ampak ženska, ki ji je bilo nekoč na tak ali drugačen način odvzeto dostojanstvo ženske kot človeškega bitja – morda celo s posilstvom. Ko je nekdo zlomljen, nebogljen ali neveden, je z njim mogoče početi marsikaj. Morda je to eden glavnih razlogov, da lahko ženskam še vedno prodajajo mit o izvorni neozdravljivi bolezni – menstruaciji, mesečni čišči, ki naj bi bila pravzaprav znamenje zdravja. Znamenje zdravljenja bi bil primernejši izraz, saj telesno čiščenje ni sámo sebi namen, ampak je način, s katerim se telo znebi odvečnega balasta in si zagotovi pogoje za normalno delovanje. Gre torej za modificiran proces zdravljenja, ne pa za znamenje zdravja. Ostane še mit o (ne)plodnosti – ženska brez menstruacije ne more zanositi. Jajčece za vgnezditev ne potrebuje tako velike količine v odebeljeni maternični sluznici zastane krvi; potrebuje jo zgolj toliko, da se v endometrij vgnezdi in vzpostavi pogoje za črpanje vitalnih snovi iz materinega telesa. Dokaz za to so ženske, ki zanosijo kljub zelo šibki in kratkotrajni menstruaciji ali celo ob njeni odsotnosti.

    Ginekološki pregled ni preventivni zdravstveni ukrep. Je del ugotavljanja bolezenskega procesa, do katerega ob pravilnem razumevanju pojma preventive in iz nje izhajajočih aktivnosti sploh ne bi smelo priti. Javnost je oba pojma pomešala: proces zdravljenja ni v nobeni svoji stopnji in obliki ukrep preprečevanja zdravljene bolezni. Kateri so torej tisti preprečevalni ukrepi in aktivnosti, ki ženski zagotovijo polno zdravje, vključno z zdravjem reproduktivnega sistema? V prvi vrsti dejansko razumevanje ženske fizične, psihične in duhovne narave, telesno in duševno prečiščenje ter skrb za primerno telesno in duševno higieno; osebnostna individuacija in razvijanje samostojnega mišljenja, prizadevanje za voljo do moči ter vzdrževanje notranjega miru in harmonije; zdravi in izpolnjujoči medčloveški odnosi in predanost partnerju z resnično ljubeznijo, prepoznavanje prave vloge spolnosti ter njena pravilna aplikacija; zdrava prehrana in ustrezen življenjski slog – izobraževanje, kultura, sproščanje, gibanje oz. redne športne aktivnosti; priporočeno pa tudi vsaj ena sledečih dejavnosti: vaje pomlajevanja, metode transformacije seksualne energije, joga, tai chi, meditacija. S pomočjo opisanih metod je ob spremembi življenjskega sloga nujno potrebno vzpostaviti distanco do motečih in destruktivnih dejavnikov kot so strah, nemir, panika, občutek krivde, nevednost, intelektualna lenoba, rutinska dejanja, ter drugih mišljenjskih in vedenjskih vzorcev, ki kot psihični sprožilci negativno delujejo na energetsko in fizično raven organizma.

    Preventivni ukrepi, navedeni zgoraj, so le osnovna vodila, po katerih naj se ravna ženska na svoji poti k svobodi. Je teorija, ki brez udejanjanja v praksi nima nobenega pomena. Na tej poti samostojnosti se pogosto pojavi mnogo na videz nepremagljivih ovir, ki so takšne ravno zaradi svoje narave – prikritosti. Želje kot zavestne manifestacije nezavednih frustracij in potlačitev so zakrite v občutek potrebe po sicer nepotrebni hrani, kozmetiki, lepotnih  posegih, in drugih tako vsakdanjih stvareh. Te mehanizme s pridom izkorišča t.i. "tržni segment" družbe, iz katerega ni izvzeta niti medicinska stroka s svojim velikim in vplivnim pokroviteljem – farmacevtsko industrijo. Kontracepcijska sredstva, na primer, so zelo donosen posel. Med njimi so najbolj sporne hormonske tablete, maternični vložki (IUV) in drugi invazivni pripomočki, ki lahko za ceno sicer dvomljive zaščite pred nosečnostjo povzročijo hude zdravstvene težave in celo trajne telesne ter psihične okvare. Čeprav lahko resno vplivajo na zdravstveno stanje ženske, posebnih opozoril glede stranskih učinkov od ginekologa ni pričakovati. Razmislite zakaj.
    Večino ženskih bolezni povzročajo povsem človeški dejavniki, podrejeni človekovi volji in zmožnosti svobodnega odločanja. Ženska se tej svobodi odreka in se - ne glede na ceno, ki jo za to plačuje - vdaja nevednosti. V zavetju zaščitniške avtoritete, ki jo pooseblja medicinska znanost s pritiklinami, se počuti varno. To je del zgodovinskega procesa, katerega resničnost se bo nekoč potrdila za nazaj; nobenega razloga pa ni, da se te resnice ne bi zavedali že danes in tako stopili na pot svobode, kajti resnica osvobaja. Naj vendarle zaključim z nasvetom: ne uporabljajte ničesar, kar ni v skladu z naravo in vašo notranjo Resnico, in ne bo se vam potrebno bati za svoje zdravje. Ginekološki pregled? Ne hvala, ne potrebujem!

    Dorina Breznik
    dorian_breznik@yahoo.com

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • dorian_breznik@yahoo.com
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Ginekološki pregled? | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Ginekološki pregled?

    Prispeval/a: sanka dne torek, 15. april 2008 @ 18:21 CEST
    Najlepsa hvala za tale prispevek. Vedno sem mislila, da je z mano nekaj narobe, ker so se mi ti in tudi vsi ostali zdravniski pregledi upirali. Moj prvi (in edini) pregled pred nekaj leti je bil zelo neprijeten, pa se 3 ure sem morala cakati, da sem prisla na vrsto.

    Za svoje zdravje moramo biti odgovorni sami.


    Ginekološki pregled?

    Prispeval/a: brzica dne petek, 18. april 2008 @ 08:45 CEST
    Ah, drage moje, zdravniki se tudi razlikujejo med sabo, moja ginekologinja je odlična, pregled ni prav nič zoprn, malo tudi poklepeta, odgovori na vprašanja, svetuje. Odkrila mi je cisto, ki bi se lahko slabo končala...Tako sem imela priložnost spoznati še druge ginekologe in seveda takoj ugotovila, da vsi nimajo občutka, eni imajo eni ne...Zamenjajte ginekologa, če vam vaš ni všeč.
    Uradni medicini bi lahko marsikaj očitali, ampak diagnostika (če je narejena kot je treba) je še zmeraj med boljšimi atributi. In samo zdrava hrana žal ne zadostuje, da ne bi mogle kdaj zboleti. Mislite, da živali, čeprav se naravno hranijo in živijo, nikoli ne zbolijo? Pač, samo vi jih ne vidite, ker se kam zavlečejo in tam poginejo...Smrtnost med živalmi je precej bolj drastična kot med ljudmi z vso zdravstveno asistenco. Ste se kdaj vprašale, koliko ljudi bi bilo čez eno leto še živih, če bi ukinili vse uradne zdravstvene sisteme? To ne pomeni, da sama rada hodim k njim, nasprotno, trduim se za zdravo življenje. A vsega, kar je znanost ugotovila, kar zdravniki v bistvu samo uporabljajo, pa le ni za vreči v koš...
    Ciklus in jakost menstruacije sta pretežno odvisna od hormonov in njihove koncentracije v jajčnikih, s hrano in načinom življenja lahko vplivaš samo na PMS. Ženske s šibko menstruacijo sicer lahko zanosijo, a imajo pri tem statistično gledano precej več težav oziroma manj možnosti kot druge...


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,62 seconds