NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Odprti denar   
    ponedeljek, 31. marec 2008 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Marjana

    V zadnjih letih čedalje pogosteje naletimo na pojme, ki se sklicujejo na 'odprtost'. Verjetno nam je poznan pojem 'open source', ki pri programski opremi pomeni, da je izvorna koda dostopna vsakomur, da lahko posega vanjo ter jo posreduje naprej. Ena od pomembnejših lastnosti je možnost spreminjanja in popravljanja kode.

    Druga čedalje pogosteje uporabljana besedna zveza je 'odprta družba'. Po filozofu Henriju Bergsonu, ki je prvi uporabil pojem, se le-ta nanaša na družbo, kjer je vlada odzivna in strpna, politični mehanizmi pa transparentni in prilagodljivi. Država nima skrivnosti pred javnostjo, je nediktaturna družba, kjer imajo vsi pravico vedeti vse. Temelja odprte družbe sta politična svoboda in človekove pravice. (Več o tem kakšna bi naj bila odprta družba v opombi.*)

    Kaj ima z vsem tem opraviti denar?

    Če želimo vzpostaviti čimbolj odprto družbo, je potrebno da je čim več vidikov družbe 'odprtih'. In kot vedno znova poudarjam, je eden od ključnih elementov današnje družbe denar. Denar, kot ga uporabljamo danes, pa je vse prej kot 'svoboden'.

    V zgodovini zahodnega sveta so se razvili monopoli valut, katere hkrati opravljajo vlogo menjalnega sredstva in sredstva varčevanja (ti dve vlogi si lahko medsebojno nasprotujeta). Glavne značilnosti tega konvencionalnega denarja so**:
    1. ustvarja ga globalna hierarhija, kjer države v razvoju nimajo možnosti vplivanja na pravila
    2. na nacionalni ravni je uveljavljen s pomočjo hierarhije, pod oblastjo centralne banke
    3. obresti spodbujajo kopičenje in koncentracijo bogastva – s posledico, da za znaten del družbe sredstvo menjave ostaja nezadostno
    4. redkost ('scarcity') denarja spodbuja tekmovalnost med njegovimi uporabniki.

    Denarni sistemi so dandanes torej vsiljeni monopoli centraliziranih valut, ki so osnovani na redkosti oz. pomanjkanju. Take valute, poleg učinkov naštetih zgoraj in v opombi, tudi vplivajo na to, da so gospodarska nihanja še večja, ter uničujejo tkivo skupnosti.

    Tak denar s sabo prinaša številne probleme:
    - problem količine: videti je, da nihče ne ve, kolikšna količina denarja v obtoku je 'prava' in kako ohraniti ravnotežje
    - problem razporeditve: Kje je? Kdo ga ima in kdo nima? Ali je tam, kjer je potreben? (očitno ne)

    Povrhu pa smo prepričani, da nimamo druge izbire – pa to preprosto ni res! Zagovorniki alternativnih oblik denarja uporabljajo primerjavo: da ni denarja, ko obstaja delo, ki ga je treba opraviti, je tako, kot da ne bi imeli dovolj (centi)metrov, da bi zgradili hišo. Imamo material, orodje, prostor, čas, znanje in namero – vendar nimamo centimetrov? Zakaj bi bili v pomanjkanju centimetrov; zakaj bi bili v pomanjkanju denarja?

    Denar je samo podatek, način, na katerega merimo to, s čimer trgujemo – sam po sebi nima nobene vrednosti.

    In – ne glede na to kar mislimo ali kar so nam govorili – izdelamo ga lahko sami. Tak je odprti denar, denar ki ga ustvarijo tisti ljudje, ki ga tudi uporabljajo.


    Odprti denar

    V angleškem jeziku obstaja izrek: cenimo to, kar lahko izmerimo – in merimo to, kar cenimo.*** Odprti denar je orodje, ki nam pri tem lahko pomaga. Prvo vprašanje, ki se s tem odpre, je: kaj je tisto v naši kulturi in na našem planetu, kar bi morali ceniti, vendar do zdaj nimamo načina tega izmeriti?

    Odprti denar je sistem meta-valut: omogoča ustvarjanje številnih novih tipov denarja. Ustvarjanje valute polaga neposredno v roke skupnosti, tako da le-te lahko ustvarjajo sisteme prepoznavanja bogastva s katerimi beležijo različne vrste bogastva, ter jih lahko prilagodijo svojim lastnim potrebam.

    Odprti denar je virtualen, ter je neomejen. Tukaj je mogoče karkoli in vse – gre preprosto za oblikovanje sistema beleženja za tiste, ki se dogovorijo, da ga bodo uporabljali. Denar je samo družben dogovor!

    Odprti denar ne daje moči enemu človeku čez drugega, temveč samo človeku skupaj z drugim človekom. Prav tako ni monopola. Izdajamo ga sami, kot obljube o povračilu: naš denar je naša beseda.

    Osnovna značilnost odprtega denarja je v tem, da ne narekuje, katero novo obliko prepoznavanja bogastva bi naj ljudje uporabljali. Namesto tega zagotavlja osnovne gradnike, ki jih skupnosti lahko same uporabijo za ustvarjanje novih sistemov. Med temi so Lets, Time Banks, barter mreže, sistemi za beleženje ugleda, programi zvestobe za podjetja ipd.

    Vendar pa se bo najbolj zanimiva stvar zgodila, ko bodo različne skupnosti uporabile svojo kreativnost in oblikovale nove valute, ki bodo reševale probleme prepoznavanja bogastva, za katere niti še nimamo imen!



    Viri:
    Marjana Kos: Dancing with Money; magistrska naloga, avgust 2006
    http://sl.wikipedia.org/wiki/Odprta_koda
    http://en.wikipedia.org/wiki/Open_society
    http://www.openmoney.org/top/omanifesto.html
    http://openmoney.info/sophia/index.html



    * Karl Popper je v svoji knjigi 'Odprta družba in njeni nasprotniki' kot odprto družbo definiral tako, kjer se politični vodje lahko zamenjajo brez prelivanja krvi; kjer so posamezniki postavljeni pred osebne odločitve (v nasprotju z 'magično, plemensko ali kolektivistično' družbo, kjer se posamezniki ravnajo po skupnih pravilih) – poveča se osebna odgovornost in odgovornost za moralne izbire.
    Iz Popperjevih zamisli sledi, da mora biti družba odprta za drugačne poglede. V odprti družbi si mora vsak državljan oblikovati svoj lasten pogled na resničnost in to zahteva svobodo mišljenja in izražanja, ter kulturne in pravne institucije, ki to omogočajo. Odprta družba mora tudi biti pluralistična in multikulturna, da bi lahko imela korist od kar največjega možnega števila pogledov na določen problem.
    Osnovne značilnosti odprte družbe so humanitarnost, enakost in politična svoboda.


    **Razvile so se tudi štiri značilnosti denarja, ki so dandanes skupne vsem nacionalnim valutam. Te značilnosti ostajajo kot lastnosti 'normalnega denarja', o katerih se sploh ne sprašujemo - ki pa imajo globok vpliv na družbo in svet:

    1. geografska vezanost na nacionalno državo
    nacionalne valute služijo transakcijam med državljani, ki imajo prednost pred tujci – z učinkom da krepijo enotnost znotraj meja države in poudarjajo delitev in ločitev v mednarodnem smislu.
    2. ustvarjanje 'iz nič'
    vse konvencionalne nacionalne valute v svetu danes so 'fiat' valute****, ki jih ustvari avtoriteta, ki razglasi, da je nekaj edino sredstvo menjave, veljavno za plačilo davkov – torej, edino veljavno plačilno sredstvo
    3. izdajanje denarja kot dolg do bank
    proces ustvarjanja denarja kot dolgov do bank je v svojem bistvu preprost način kako je bilo ustvarjanje nacionalne valute privatizirano preko zasebnega bančnega sistema; hkrati pa ohranja pritisk na posamezne banke, da si konkurirajo za pologe. Pomemben vidik teh denarnih sistemov je, da ima tak denar vrednost zaradi pomanjkanja (kar je izredno močen dejavnik tekmovalnosti, in deluje nasprotno sodelovanju) glede na njegovo uporabnost.
    4. obremenjenost z obrestmi
    skupna lastnost vseh teh sistemov je, da aktivno spodbujajo varčevanje v obliki akumuliranja denarja, na primer z zagotavljanjem zaslužka od obresti za denarno varčevanje. Ta denar je koncentriran pri relativno majhni eliti, s stranskim učinkom da sredstvo menjave ostaja nezadostno za znaten del družbe. Obrestne mere tudi spodbujajo kratkoročno gledanje pri investicijah.


    *** You treasure what you measure, and you measure what you treasure.


    **** Fiat: izvor besede je iz Biblije, kjer se nanaša na božjo sposobnost ustvariti nekaj iz nič (ex nihilo) z močjo besede; prve Božje besede so bile, fiat lux, naj bo luč.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • obresti
  • novih sistemov
  • izdajanje denarja kot ...
  • obremenjenost z obrestmi
  • Več od avtorja Marjana
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Odprti denar | 6 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Odprti denar

    Prispeval/a: BraneK1 dne ponedeljek, 31. marec 2008 @ 23:30 CEST
    Pozdravljena Marjana!
    Upam, da res razumeš kaj pišeš, ker nisem za prazno filozofiranje, pač pa je razprava lahko le uvod v boljše rešitve. Kako naj bi sicer delovala družba, če recimo ne bi uporabljali obrestne stimulacije za varčevanje?

    Drugače pa malo o osnovah. Nekdo, ki si lahko iz gozda in narave pridobi s svojim delom vse dobrine ne rabi nobenega denarja. Tisti trenutek, ko začnemo uporabljati kompleksne izdelke, je nujno uporablajti denar, ker to omogča enostavno menjavo dobrin med ljudmi. Ozadje je modrost - Ni ga junaka, ki bi zmogel vse storiti in izdelati sam. :o))


    Odprti denar

    Prispeval/a: Marjana dne torek, 1. april 2008 @ 12:33 CEST
    Lep pozdrav, Brane. Hvala za komentar. Okoli denarja sem napisala že kar nekaj zadev - objavljene so tudi tukaj na Pozitivkah - ki povedo več o mojem znanju in interesih. Če te zanima kaj več, sploh konkretne ideje in rešitve, pa se lahko dogovoriva za kako kavico in stvari malo predebatirava.

    Lep pozdrav,
    Marjana


    Odprti denar

    Prispeval/a: Marjana dne torek, 1. april 2008 @ 12:39 CEST
    Glede obresti pa predlagam, morda v premislek, ponovno branje tele zgodbe: http://www.pozitivke.net/article.php?story=20040916225001517


    Odprti denar

    Prispeval/a: BraneK1 dne torek, 1. april 2008 @ 20:46 CEST
    Pozdravljena Marjana!
    Da bi kakšno rekla na štiri oči? Možno. Ti stopi z mano v stik, da ne bova tukaj preko portala dajala osebnih podatkov.
    tabrane_k@email.si
    Saj bi zdaj še kakšno rekel, pa imam trenutno eno veliko dirko s časom.
    Zelo pommebna tema, se splača malo premleti.


    Odprti denar

    Prispeval/a: trobenta dne nedelja, 14. september 2008 @ 18:33 CEST
    Kako naj bi sicer delovala družba, če recimo ne bi uporabljali
    obrestne stimulacije za varčevanje?

    Varčevanje je posledica. Vprašaj se zakaj sploh potreba po
    varčevanju ? Kdo želi varčevati ? In zakaj ? Kdo je izmislil
    varčevanje in zakaj ?

    Nekdo, ki si lahko iz gozda in narave pridobi s svojim delom
    vse dobrine ne rabi nobenega denarja. Tisti trenutek, ko
    začnemo uporabljati kompleksne izdelke, je nujno uporabljati
    denar, ker to omogča enostavno menjavo dobrin med ljudmi.
    Ozadje je modrost - Ni ga junaka, ki bi zmogel vse storiti in
    izdelati sam.

    Ne razumem zakaj razumen človek, ki zna v današnjem svetu
    poskrbeti zase ne more uvideti možnosti, ki se odprejo, če
    začnemo razmišljati o drugačni realnosti,.... o drugače
    organizirani realnosti. To se mi zdi enako kot, da bi
    zagovarjali dejstvo, da smo sami v vesolju in, da se ne more
    razviti drugačna civilizacija od naše.

    Ljudje dandanes lažemo, da ljubimo neko delo, delavno
    mesto in okolje,v katerem delamo. Mnogi imamo službe, ki
    temeljijo na tem, da se druge ljudi (stranke) preprosto
    nateguje. Vse to počnemo zaradi MEZDE. Za tem stoji isti
    stimulans kot za varčevanjem.




    Odprti denar-drugje

    Prispeval/a: mirom dne četrtek, 28. januar 2010 @ 10:26 CET
    Marjana! Morda poznaš profesorja Les Squires-a, ki se s to zadevo že kar nekaj časa ukvarja. Koncept je v bistvu barter, a mnogo bolj vezan na splet. Če nimaš kontakta mi piši na miro.mele@yahoo.com
    Lep pozdrav Miro


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,57 seconds