NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Znebiti se čustvene navlake   
    sreda, 18. april 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Tili Kojić v novi Vivi www.viva.si

    Tehnika čustvenega osvobajanja − pomoč pri duševnih in telesnih težavah

    Pred približno dvema mesecema je moja dobra prijateljica doživela hud psihični pretres v družini; bila je povsem na tleh, polna hude čustvene in psihične bolečine. Vsi, ona in njen partner ter otroka, so bili zelo prizadeti. Nato so se vsi štirje odločili za zdravljenje. Nedavno sva se spet srečali in razlika je bila opazna. Ko sva se pogovarjali o tej krizi, je rekla: »Počutim se tesnobno, daj mi, prosim, minuto časa.«

    Začela je lahno udarjati po točkah nad obrvmi, po sencih, pod nosom in na ključnici in medtem govorila: "Počutim se slabo, strah me je prihodnosti, toda čeprav se počutim bedno, se globoko sprejemam." Na koncu se je potrepljala še po vrhu glave in izgovorila: "Odločila sem se za veselje, za ritem življenja in čutenje." Sprva sem jo malo čudno gledala, ko pa sem jo vprašala, kaj dela, mi je odgovorila: »Eftam.«

    Priznam, da sem bila nemalo presenečena, saj je moja prijateljica razumska oseba in izrazito miselni tip človeka, toda zaradi tega čudnega početja se je hitro počutila bolje. Dobro jo poznam, zato sem to razliko res občutila. Moji občutki so bili mešani, saj sem pomislila na novodobne prijeme. Nič več ni razlagala, le zvečer mi je po elektronski pošti poslala gradivo z naslovom EFT (Emotional Freedom Technique − tehnika čustvenega osvobajanja). To je v meni vzbudilo novinarsko zanimanje in začela sem raziskovati. Ugotovila sem, da je metoda, o kateri sem prvič slišala, v svetu precej razvita, v Sloveniji pa me je pot pripeljala do terapevtke Sabine Šilc.

    Nam lahko za začetek pojasnite, kaj je sploh EFT?
    EFT ali tehnika čustvenega osvobajanja je ena od energetsko-meridianskih tehnik ali tehnik energijske psihologije. Pravzaprav gre za posrečeno in učinkovito skupino tehnik, ki izhajajo iz kognitivne in vedenjske psihologije, nevrolingvističnega programiranja in akupresure. Temelji na predpostavki, da so energijski tokovi v telesu blokirani, če so v nas nakopičena čustva, to pa pripelje do poslabšanja duševnega in telesnega zdravja. Tehnika EFT odstrani energijske blokade in omogoči pretok energije, s čimer dosežemo čustveno razbremenitev. Tehnika je preprosta, naučim jo skoraj vse svoje stranke, tako da jo lahko uporabljajo tudi doma, sama pa jo uporabljam v kombinaciji z drugimi psihoterapevtskimi metodami. Ugotavljam, da je tako zdravljenje veliko hitrejše, učinki so globlji, ljudje pa so opremljeni s kakovostno tehniko za samopomoč, ki jim pomaga pri duševnih in telesnih težavah.

    Zakaj se je treba čustev osvoboditi?
    Izraz ni najbolj posrečen oziroma je nepopoln. Seveda gre za osvobajanje nakopičenih čustev, čustvenih bremen, ki jih pogosto nezavedno prenašamo s seboj in nam onemogočajo, da bi živeli polno in izrazili vse svoje potenciale. Čustvena bremena so lahko posledica spolne zlorabe, ki smo jo odrinili oziroma potlačili, zaradi česar se v sedanjosti ukvarjamo s težavami v odnosih, lahko pa gre zgolj za neumestno pripombo učiteljice v prvem razredu, ki nam je »napovedala«, da iz nas nič ne bo. Njen stavek smo skoraj pozabili, vendar o sebi mislimo, da v resnici nismo kaj prida sposobni, zato se pri nobeni stvari ne potrudimo, smo neuspešni, življenje pa nam »govori«, da je učiteljica imela prav. Depresivni smo, a ne vemo, zakaj. Drugi tip težav, ki nas pestijo zaradi čustvene prtljage, so telesne bolezni. Osvoboditi se moramo torej čustvenih bremen, ki so vklenila naše energetske potenciale, zaradi česar naše telo in duša, posledično pa vse naše življenje, v celoti ne funkcionira optimalno.

    Kako bi prevedli EFT? Mar osvobajanje pomeni, da čustev ne smemo imeti, ali pa je bolje reči čustvena svoboda, kar nekoliko spominja na izraz seksualna svoboda iz šestdesetih let prejšnjega stoletja?
    Čustva seveda moramo imeti, in to vsa, vendar je nujno, da so pretočna, da so nam dostopna in da lahko z njimi upravljamo. K meni pogosto prihajajo ljudje, pri katerih je eno čustvo prevzelo oblast nad njihovim življenjem, denimo žalost. Tak človek se ne more ničesar razveseliti, zanj je življenje muka. Drug primer je zablokirano čustvo jeze. Čeprav človek doživlja hude pritiske, se ni zmožen razjeziti, ampak napake išče v sebi in vsem že vnaprej oprošča prehajanje čez njegovo osebno mejo. Tretji primer je otopelost, ko ljudje životarijo in niso zmožni nobenih čustev. Primerov je toliko, kolikor je ljudi in njihovih usod. Vse nas življenje oblikuje, največkrat pa se ne naučimo dobro upravljati s čustvi.
    EFT omogoči človeku, da v kratkem času odplakne nakopičena čustva, pride v stik s svojimi pristnimi čustvi, zmore z njimi upravljati, to pa nemudoma izboljša kakovost njegovega življenja, saj se bolje odloča, ustrezneje ravna, kar povzroči spremembo življenja.

    Katera čustva ljudje najpogosteje potlačimo? Kakšne posledice ima to za duševno zdravje posameznika?
    K meni najpogosteje pridejo ljudje z depresijo, ki je posledica kakega dogodka bližnje preteklosti, ali pa posledica neveščega ravnanja s čustvi, kar se kaže kot splošna čustvena izčrpanost. Pogosto ljudje ne želijo čutiti strahu, ta pa je v teh nestabilnih časih naš pogost spremljevalec. Zanimivo je, da si ljudje najtežje priznamo, da nas je strah. Lahko se razjezimo, pokažemo žalost ob izgubi, strah pa je nekako sramoten. Pometamo ga pod preprogo, dokler je to le možno, dokler ne izbruhne v obliki generalizirane anksioznosti ali kake fobije. Zatiranje vsakega čustva pa lahko pusti posledice na duševnem ali telesnem zdravju.

    Ali sem spadajo tudi travmatične izkušnje, kot je recimo spolna zloraba in druge neprijetne situacije iz primarne družine?
    To so najhujši dogodki, ki lahko zaznamujejo naše življenje, sploh če so otroci še majhni, ko ne znajo, ne morejo ubesediti, kaj se jim dogaja, in preživijo samo tako, da zlorabo potisnejo v nezavedno. K meni pogosto pridejo spolno zlorabljeni ljudje v srednjih letih, ko imajo že sami otroke. Nemalokrat se ne spomnijo takšnega dogodka, ali pa se šele v srednjem življenjskem obdobju zmorejo soočiti z njim. S tehniko EFT je terapija lažja, saj je izrazito blaga. Ljudje težko živijo z zlorabami, težko si jih tudi dovolijo začutiti in predelati. Pri EFT so zanimivi tudi »stranski« učinki. V terapiji na primer obdelujemo določene teme, medtem pa prihaja do razbremenitve čustvene navlake tudi na drugih področjih.

    Kaj obsega tehnika EFT? Lahko natančno razložite postopek?
    Terapevti s certifikatom se postopka učijo vsaj pet let, njihova učinkovitost pri zelo trdovratnih, kroničnih zadevah, pa je vsaj 80-odstotna. V Evropi ima certifikat kakih deset Angležev, nekaj Nemcev in ena Turkinja. Sama se postopka že več kot leto dni učim vsak dan po kakšno uro, poleg tega imam diplomo iz družinske terapije in v terapiji delam vsaj deset let, tako da lahko opišem zelo poenostavljen postopek.
    Na začetku terapije poskušam z vodenim intervjujem zbrati čim več relevantnih podatkov. To včasih niti ni vsa zgodba, kot mi jo želijo povedati stranke. Tehnik pri EFT je več, pri osnovni pa povežemo dogodek z negativno čustveno navlako s pozitivnim sporočilom tako, da pritiskamo na določene akupresurne točke s »trepljanjem«, stalnim pritiskom ali masažo. V postopku se čustvene vsebine nevtralizirajo, pogosto pa pride do pozitivnega doživljanja oziroma sprejemanja dogodka. Obstaja osnovni recept, ki zajema nekaj korakov, ki se jih stranke naučijo v eni uri, nato pa na naslednjih srečanjih postopek, če je potrebno, poglabljamo.

    Kaj je mogoče doseči z EFT? Kolikokrat na dan je treba izvajati postopek?
    EFT še ni dosegel svojih meja, saj ga uporabljamo za prav vse. Naj naštejem: kadar mi je lepo in bi rada ta dober občutek spravila za poznejšo uporabo (denimo za kratko sprostitev v službi), ga utrdim z EFT; kadar me na cesti izsili nepreviden voznik (in se je dobro takoj umiriti), opravim nekajsekundni EFT in pustim dogodek za sabo; če imam tremo pred predavanjem ali glavobol, opravim EFT in takoj učinkuje. Pri globljih travmah je včasih potrebno EFT delati po več dni večkrat na dan, vendar se pogosto zgodi tako imenovani enominutni čudež, ko dolgotrajen problem izpuhti že po prvem srečanju. Navadno je potrebno več psihoterapevtskega znanja, saj je treba poiskati jedrni problem, skratka pravi vzrok težave. Lahko delamo samo s simptomom, denimo z depresijo, in jedrni problem priplava na površje, včasih pa ga ne »zadenemo«, a EFT kljub temu pomaga, saj deluje nekako vzvratno. Svoje stranke zato kmalu neham videvati, saj jemljejo EFT kot dnevno higieno, na primer med gledanjem večernih poročil. Med poslušanjem pretresljivih novic, ki jih vznemirijo, ta čustva z »eftanjem« hitro nevtralizirajo. Postopek je prijeten, tako da zlahka postane del našega vsakdana.

    Ali tehnika deluje samo pri odraslih ljudeh − ali tudi pri otrocih?
    Tehnika ne deluje samo pri vseh ljudeh, temveč tudi pri živalih. Pomagala sem tudi svoji poškodovani kobili. Otroci vzamejo to tehniko kot igro, v katero lahko vključimo igrače, ki so »koterapevti«. Še ena, nekoliko čarovniška razsežnost, se imenuje nadomestni EFT: če je človek hudo poškodovan, denimo v komi, in ne razume navodil, je mogoče zanj opraviti EFT. Mehanizmi delovanja še niso pojasnjeni, čeprav so laboratorijsko dokazani. Mimogrede, obstaja kar nekaj raziskav, ki primerjajo učinkovitost EFT in drugih tehnik; statistično dokazano govorijo v prid EFT. Ena od razlag govori, da gre pri tej tehniki za skupinsko nezavedno, o čemer je pisal že Carl Gustav Jung.

    Ali je EFT učinkovito orodje tudi pri telesnih boleznih? Pri katerih boleznih se je EFT izkazal z najboljšimi dosežki?
    EFT je zelo učinkovit pri vseh telesnih boleznih. Sama ga pri bolnikih s telesnimi boleznimi za zdaj uporabljam kot podporno terapijo. V literaturi so opisani nešteti primeri čudežnih ozdravljenj hudo bolnih ljudi. Kot sem rekla, mehanizmi delovanja še niso v celoti raziskani, so pa podobni kot pri akupunkturi, skratka, gre za deblokiranje energetskih poti, vzpostavljanje ravnovesja in s tem povečanje samozdravilne moči telesa ob pomoči reprogramiranega uma, ki se znebi zaviralnih čustev in vpelje takšna, ki krepijo voljo do zdravja.

    Metoda je razmeroma nova, utemeljitelj Gary Craig ni po izobrazbi ne psiholog ne zdravnik psihiater, marveč elektroinženir, ki je s to metodo začel zdraviti posledice vietnamskega sindroma pri ameriških vojnih veteranih. Kako je potekal razvoj te tehnike?
    V osemdesetih letih minulega stoletja sta Gallo in Callaghan začela eksperimentirati s povezovanjem vzhodnih in zahodnih metod zdravljenja. TFT je Callaghanova tehnika, ki pa meni osebno ni blizu, saj vsebuje preveč pravil (algoritmov); jaz raje raziskujem ob pomoči svojega znanja in intuicije. Podobno je v devetdesetih letih čutil Gary Craig, ki je tehniko TFT izpopolnil, poenostavil in jo podaril ljudem. To je zelo sposoben, skromen človek, ki je veliko dosegel na tehničnem področju, zdaj pa se je v celoti posvetil EFT. Zelo sem vesela, da sem del njegovega gibanja (sicer se identificiram samo še z društvom proti mučenju živali). Vse svoje znanje je namreč predstavil na internetu in povabil ljudi k preizkušanju tehnike. Zelo kmalu se je razvilo gibanje, saj vsakdo, ki ugotovi kaj novega, to nemudoma objavi; znanja nihče ne tišči zase. Obstajajo gore empiričnega in znanstveno utemeljenega učnega gradiva, začetniki se lahko na forumu posvetujejo, poleg tega Gary vsak teden napiše pismo, v katerem opozori na nova dognanja.

    V ZDA je ta metoda zelo razvita, priporočajo jo celo zdravniki. Zakaj se pri nas sploh ne govori o tem?
    Menim, da je metoda še premalo znana, zato sem se odločila, da jo predstavim širši javnosti. Pri nas je izšla knjiga Garyjevega učenca S trkanjem do znanja (založba Aura), v kateri so opisane osnove tehnike, ki zadoščajo za začetek, resne študente pa bi napotila na spletno stran www.emofree.com. V Sloveniji smo dokaj zadržani, ko gre za sprejemanje novosti − vse mora biti dokazano in utemeljeno. Marsikje drugje pa ljudje preprosto uporabljajo stvari, ki delujejo, v kar se v najkrajšem času sami prepričajo.

    Ali ima ta terapija neželene stranske učinke?
    EFT nima prav nobenega neželenega učinka in jo je mogoče kombinirati z vsako drugo metodo fizičnega ali psihičnega zdravljenja. Odkar uporabljam EFT, se čas terapije pri meni sproti krajša, zdaj sem veliko učinkovitejša, kot sem bila nekoč, strankam je metoda všeč, radi jo izvajajo in jo priporočajo drugim. Še ena dobra plat EFT je ta, da zelo hitro opravi z obrambnimi mehanizmi, ki so včasih krivi, da se terapija vleče.

    Za konec še vprašanje, kako izbrati pravega terapevta. Na spletu sem namreč zasledila, da nekateri zelo nestrokovno ponujajo to metodo …
    Žal na to vprašanje nimam odgovora. Zdaj, ko si kolegom upam predstaviti to tehniko, so zelo presenečeni, saj je ne poznajo. Samo enkrat se mi je zgodilo, da mi je stranka povedala za svojo prijateljico, ki se je tehnike učila v tujini.
    Sicer pa velja enako kot za vse druge terapije. Dobro je poskusiti, če imamo zaupanje v novosti. Pri EFT ni treba verjeti v učinkovitost metode, edini pogoj je, da jo izvajaš, potem pa se zelo hitro pokaže, ali terapevti prodajajo meglo ali znanje. Žal so ljudje v stiski pripravljeni plačati tudi osebam s pomanjkljivim znanjem, samo da bi si povrnili zdravje. O sebi lahko povem, da sem ena od prvih psihoterapevtk, ki se je upala iti na trg; delujem že od leta 1995, čeprav nimam koncesije in so moje storitve samoplačniške.

    Tili Kojić

    EFT omogoči človeku, da v kratkem času odplakne nakopičena čustva in pride v stik s svojimi pristnimi čustvi,

    V postopku se čustvene vsebine nevtralizirajo, pogosto pa pride do pozitivnega doživljanja oz.sprejemanja dogodka.

    Osvoboditi se moramo  čustvenih bremen, ki so vklenila naše energetske potenciale.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Znebiti se čustvene navlake | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,52 seconds