NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Maščobe - da in ne   
    ponedeljek, 9. april 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Maščobe so edina prehrambena skupina, pri kateri ljudje vsaj malo pazijo na količino ter se občasno vprašajo, če je zdrava. Ampak so maščobe resnično tako nezdrave kot mediji pravijo? Odgovor je da in ne. Na vprašanje je težko odgovoriti predvsem zato, ker mediji, kadar govorijo o maščobah, ne specificirajo vrste maščob, temveč kar vse tipe vržejo v isti koš ter zaključijo s trditvijo, da so maščobe nezdrave.

    Omenjeno pa seveda ne drži. Določene maščobe so vsekakor za človeško telo nujno potrebno ter tako tudi zdrave. Res pa je, da določenih drugih maščob naše telo vsekakor ne potrebuje in bi bilo zelo priporočljivo, da bi jih kompletno izločili iz vsakdanje diete.

    Maščobe so ena od treh glavnih prehrambenih skupin, ki naj bi jih človek užival; drugi dve skupini sta beljakovine in ogljikovi hidrati. Da bi pojasnili pomembnost maščob bi omenili, da sta 2/3 naših možganov maščoba oz. maščobna tkiva; med drugim so maščobe nujno potrebne za dobro delovanja sklepov ter za razgradnjo vitaminov (A, D, E, K). Človek je v svoji evoluciji in zgodovini maščobe užival predvsem v obliki živalskih maščob ter rastlinskih maščob (orehi, lešniki, olive, semena ...). Z omenjeno dieto je človek zaužil vse glavne potrebne skupine maščob: nasičene maščobe (živalski izvor), nenasičene maščobe tipa omega 3 (živalski izvor),  nenasičene maščobe tipa omega 6 (rastlinski izvor). Iz praktičnih razlogov predpostavljamo, da so nasičene maščobe v dietah naših daljnih prednikov prednjačile, saj so predstavljale mnogo enostavnejši maščobni vir kot rastlinski; za primer: lešnikov, podobno kot  drugih vrst oreščkov, v zgodovini še niso prisilno gojili. Žal kljub omenjenemu prednjači mnenje, da so nasičene maščobe izredno nezdrave in da povzročajo nešteto bolezni, predvsem bolezni današnjega časa (rak, žolčni kamni, srčne bolezni, debelost ...). Po drugi strani pa gledamo na rastlinske maščobe, katerih se človek skozi evolucijo ni posebej posluževal, kot na zdravo prehrano. 

    Sedaj bomo poskušal razjasniti mit o škodljivosti nasičenih maščob. Nasičene maščobe so označene kot slabe zaradi njihove lastnosti, da povečajo holesterol. Holesterol je za človeško telo nepogrešljiva snov, ki ščiti oz. obdaja naše celice in ki ga naše telo v glavnem samo proizvaja, čeprav ga lahko telesu tudi dodamo kot dodatek (recimo: orehi). Holesterol po našem telesu prenašajo lipoproteini; lipoproteina, ki prenašata holesterol, sta HDL in LDL. LDL je lipoprotein, ki prenaša holesterol iz smeri jeter proti ostalemu telesu, HDL pa iz smeri telesa proti jetrom. Zaradi lastnosti LDL lipoproteina, da v ožilje dodaja holesterol, ga mediji imenujejo "slab" holesterol, HDL-u, ki pa holesterol iz ožilja odstranjuje, pa pravimo "dober" holesterol. SDL in HDL v telesu delujeta sinergično, saj omogočata kroženje holesterola po vsem telesu. Kot že rečeno, nasičene maščobe povečujeta tako SDL kot HDL lipoprotein in s tem ne ogrožata razmerja in sinergije, seveda ob zmerni uporabi.

    Žal pa se nasičene maščobe vse pogosto (poslovni interesi) zamenjujejo z delno hidrogeniranimi (nasičenimi) maščobami, ki pa vsekakor niso zdrave. Delno hidrogenirane maščobe (ang: trans maščobe) nastanejo s temperaturno obdelavo nenasičenih maščob (rastlinska olja) in jih vsi zelo pogosto uživamo v obliki ocvrtega hrane, predelanih margarin itd. Trans maščobe, kot kaže Harvard študija, za razliko od nasičenih maščob povečujejo samo "slab" holesterol in tako znatno povečujejo verjetnost bolezni srca in ožilja. Zgodba trans maščob pa se s tem ne konča, namreč zaradi že omenjene toplotne obdelave nenasičenih maščob se poleg delno nasičenih maščob ustvarijo tudi najrazličnejše toksične in rakotvorne snovi, ki povečujejo verjetnost rakavih in drugih obolenj.

    Trans maščobe so tudi glavni vir omega 6 maščob, ki so sicer za telo potrebne, vendar ne v količinah, kakršne moderna družba trenutno uživa. Če še enkrat ponovimo, človek se je v svoji evoluciji prehranjeval pretežno z živalskimi maščobami (v glavnem nasičene maščobe + omega 3) ter občasno z maščobami omega 6. Po mnenju mnogih je povečana uporaba omega 6 olj v novem času glavni krivec mnogih fizioloških in psiholoških bolezni. 

    Rad bi poudaril še pomembnost uživanja pozabljenih omega 3 maščob. Večina znanstvenikov predlaga, da uživamo enako količino omega 6 in omega 3 maščob (kot naši predniki), se pravi v razmerju 1:1. Omega 3 maščobe običajno dobimo z mesom skupaj z beljakovinami. Žal pa se pri tem pojavi težava, da dandanes komercialno krmljene živali (z žiti) ne vsebuje več toliko omega 6 maščob kot njihovi naravno krmljeni  (s travo) predniki. Zato je priporočljivo uživati le domače biološko meso živali, ki so bile hranjene z za njih predvideno hrano. V primerih, ko to ni možno, pa je priporočljivo uporabiti omega 3 prehrambene dodatke (živalskega izvora). Ti dodatki vsebujejo ribje olje, ki je izreden vir omega 3 maščob. Priporočam uporabo preverjenih prehrambenih dodatkov, kjer proizvajalec dokazuje neoporečnost izdelka oz. neprisotnost toksinov, kot je živo srebro. Ker so naša morja onesnažena z različnimi toksičnimi substancami, je smiselno (nepreverjene) morske živali izločiti iz naše diete; žal, kajti v zgodovini so morske živali za človeštvo predstavljale skoraj perfektno hrano. 

    Verjamem, da je lahko za posameznike, ki se s tematiko članka prvič spopadajo, članek prezapleten. Zato bom na kratek in enostaven način v naslednjem odstavku ponovil bistvo, to je tabela zdravih in nezdravih maščob oz. olj.  

    Zdrave maščobe:

    • Nasičene maščobe - Živalskega izvora ali pa kokosovo olje (izredno primerno za kuhanje ter toplotno obdelavo).
    • Omega 3 maščobe - Žal samo v obliki kvalitetnih dodatkov, znanstveniki namreč opozarjajo na visoko raven živega srebra ter drugih toksinov v prebivalcih naših morij.
    • Omega 6 maščobe - Te maščobe je smiselno zmanjšati tako, da bo naš vnos omega 6 enak vnosu omega 3. Drugače pa velja uživati različne oblike rastlinskih olj oz. še bolje olivno olje.

    Nezdrave maščobe:

    • Trans maščobe - Vsa ocvrta hrana (predvsem  hrana, ocvrta v rastlinskih oljih), margarine, sladkarije ...


    Maščobe so izredno pomembne za nas vse, zato jih je v pravilni obliki smiselno vključiti v vsakdanjo dieto. Navsezadnje je maščobno tkivo v naših možganih tisto, kar nas loči od ostalih živali

    Matej
    www.prezivi.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.prezivi.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdrava prehrana in dobri recepti

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Maščobe - da in ne | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,52 seconds