Okoljski ministri sedmih najrazvitejših držav sveta in Rusije (G-8) so v nemškem Potsdamu začeli dvodnevne pogovore o načinih za boj proti podnebnim spremembam. Srečanje pa medtem spremljajo tudi protesti okoljevarstvene organizacije Greenpeace, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Na pogovore pod vodstvom nemškega ministra za okolje Sigmarja Gabriela so prvič povabili tudi Kitajsko, Indijo, Mehiko, Brazilijo in Južnoafriško republiko.
Ob tem je Gabriel poudaril, da so se tokrat prvič skupaj sestali predstavniki držav, ki v ozračje prispevajo dve tretjini misij toplogrednih plinov. Na jezeru pred krajem, kjer so se zbrali ministri, sicer križari ladja okoljevarstvene organizacije Greenpeacea z napisom Stolp talkin - act now (Prenehajte govoriti - ukrepajte sedaj). Britanski minister za okolje David Miliband je dejal, da imajo države v razvoju pravico do razvoja svojega gospodarstva, vodja ameriške agencije za zaščito okolja (EPA) Stephen Johnson pa je poudaril, da je potrebno vlagati v do podnebja prijazno tehnologijo.
Vodja Programa Združenih narodov za okolje Achim Steiner, ki prav tako sodeluje na konferenci, pa je poudaril, da sta Kitajska in Brazilija že naredili korak naprej pri zajezitvi onesnaževanja. Po pričakovanjih ministri za okolje na srečanju v Potsdamu ne bodo sprejeli nobenih konkretnih odločitev, je pa njihovo srečanje neke vrste priprava na vrh G-8, ki bo junija v Nemčiji, in konferenco ZN o podnebnih razmerah, ki bo decembra na indonezijskem otoku Bali.
Vir: umanotera.org
|