NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zakon izkazovanja moči   
    nedelja, 4. februar 2007 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Tatjana Malec

    Vse življenje od vžiga prve iskre do nastanka vesolja in tudi njegovo širjenje deluje po istem zakonu kot najmanjša bilka, žival ali človek. Samo en zakon poganja življenje naprej, živo in neživo naravo. Nevihto, oblake, dež, sneg in električno energijo po žicah, atom v svojem jedru, bitje srca. To je zakon izkazovanja moči.

    Življenje je volja do moči, je samopreseganje. To razkazovanje moči bi lahko poimenovali tudi ljubezen. Ljubezen je vgrajena v vsak najmanjši delček narave. Toda zakaj razdeljujemo svojo moč, zakaj ljubimo, zakaj smo pri razdeljevanju moči tudi negativni in sovražimo. Ali je negativnost v človeškem pojmovanju pojava korekcija obstoja pozitivnega? Ali je negativnost potrebna kot nasprotni pol pozitivnega za vzdrževanje ravnotežja? Kako bi si razložili, da bi te bistroumne mere nastanka Univerzuma in nas samih razumeli, si jih razložili in doumeli kaj pomeni, če pozitivnosti ali negativnosti dodamo prekomerne uteži?

    Ali bi iztirili in bi prišlo do uničenja vsega kar je ustvarjeno. Očitno je obstoj sveta zastavljen tudi na uničevanju in ne samo na ustvarjanju, torej na pozitivnosti v človeškem pojmovanju. To bi lahko opredelili z zakonom negacija negacije. Vsak pojav ima za posledico uničenje starega in nastanek novega. Tega ritma in procesa ni mogoče zaustaviti, spremeniti ali uravnavati. Obstoja starih pojavov ni mogoče zadržati in ne izsiliti nastanka novih pojavov. Vse ima svoje zakonitosti. Človek je del tega procesa.

    Ko govorimo o nastajanju sveta znanja, se moramo vprašati kakšne mere naj upoštevamo, da bomo živeli v harmoniji z vsem kar nas obdaja in kakšne bi lahko bile posledice in odkloni, če tega človek kot bitje razuma, ki odloča o upravljanju z naravo, ne bi upošteval.

    Postavljam temeljno vprašanje, ali je mogoče na svetu doseči, da eno bitje, ne bi uničilo drugega, da preživi. Če bi se ta proces prekinil, bi nastalo neravnotežje v naravi in bi se začel naš bios dušiti in rušiti . Prav tako povzročajo neravnotežje sveta preveliki posegi človeka v naravo. Očitno je vse kar se v naravi vesolja dogaja proces, v katerega ne more človek z veliko mero svoje volje posegati. Tudi človek je minljivo bitje in ne more obstati večno, ne da bi ga narava vzela nazaj v svoje naročje, v nov reproduktivni proces življenja. Vanj lahko človek posega le s svojo voljo do izkazovanja moči, s samopreseganjem, vendar ta volja ima svoje meje. Mejo ima ne le človekova volja, temveč tudi njegovo življenje. Meje si človek z ozaveščanjem in uravnavanjem svojega delovanja lahko postavlja višje, vendar ne more preko sebe.

    Vrtimo se v začaranem krogu ugank. Človek je prepuščen svoji lokalni, zemeljski humanistiki. »Humanistiko« stvarstva uravnava višji zakon.

    Kaj pomeni omejevanje in uravnavanje? Da greš skozi življenje skoz nek tunel, kot pri porodu in da moraš vzeti nase vse pogoje življenja, ki ti je dano in posledice, če se tega ne boš držal. In prav zanimivo je, da sem se kopala v rožnatem čebru materinega trebuha devet mesecev preden sem prišla na svet zato, da me je v duši sram, da moram pojesti živo solato, da preživim.

    Čutim se ranjeno v duši, da se moram skrivati za fasado svoje vljudnosti in kulturnosti medtem, ko sedim za mizo in použivam rastline in druga bitja, ki sem jim povzročila trpljenje njihovega uničenja. Sem mar drugačna od vsega drugega živega in neživega sveta v nastajanju in razpadanju?

    Odgovorna sem za življenje drugih, da bo človeška vrsta obstala. Pehamo se noč in dan in tavamo po tovarnah, pisarnah in labirintih hodnikov, da preživimo in na koncu na izhodu iz našega vsakodnevnega delovnega mesta nas čaka mož in naš lepo rejeni otrok, da poskrbimo zanj in ga nahranimo. Za to potrebujemo tisočake, ki jih zaslužimo s prodajanjem sebe kot delovne sile. In to je raj, ki nas čaka na koncu tunela, ko pridemo na svet kot človek, kot junak s svojo zgodbo življenja in z jezikom, da si izmišljamo nove besede in stavke na poti, ko odhajamo k božanski svetlobi v novo življenje. Naš konec pa pomeni vedno začetek novega. Kaj je z našo dušo, ali ni duša lastnost enosti stvarstva, ki je kot lastnost zakona izkazovanja moči neuničljiva?

    Kako naj torej živimo, se socializiramo, kako naj v sebi potlačimo svoje nagone izkazovanje moči za preživetje? Kakšni smo pravzaprav po duhovni plati v vsem tem procesu uničevanja in nastajanja novega. Kakšen je naš delež v nastanku novega. Kaj je pravzaprav ustvarjalno delo, ali ni to pogojeno z egoizmom, ki se kar naprej kaže kot izkazovanje moči s hrepenenjem po večnosti ali vekotrajnosti. Ali sploh znamo razlikovati med odvečnim in pomembnim. Ko pomislim, da bom verjetno nekoč rastlina, ki me bodo druga bitja užila za svoj obstanek, občutim grozno izpraznjenost in votlost življenja. To razmišljanje je odvečno. Bolj pomembno je občutenje siromaštva, ki smo ga prinesli na poti s sabo na ta svet. In vendar, če tega življenja in mene ne bi bilo, ga ne bi doživela. To pa je pomembno. Pomembno je, da sem in da se te svoje biti zavedam.

    Ali imam sploh pravico, da s svojim življenjem manipuliram do take mere, da se izrekam o svojih intimnih občutkih ali občutkih drugih. Ali je bil sploh namen stvarnika, da bom obstajala na tako simbolni način, da bodo moji predniki z več kot dva tisoč letno tradicijo ustvarili filozofijo in kulturo, ki me je privedla do točke, da se o tem sprašujem. Ali ne bi bilo veliko bolj modro, da bi me zakon izkazovanja moči ustvaril zavezanih ust kot rastlino, ki mnoštvo svojih identitet izkazuje z barvami cvetov in lepoto svojih prašnikov. Ali je stvarnik, ko je ustvarjal človeka, videl to bitje klečati pred njim, recimo v podobi muslimanke z ruto ali Evropejke s pobarvanimi lasmi, ki se vozi z avtomobilom in se razburja nad neenakopravnostjo žensk, utišanjem žensk in podobnimi pojavi. In če govorim kot Slovenka, se mi ves čas v moje razmišljanje vpleta to življenje v misel, kaj je tako specifično v njem glede na življenje neke Afričanke, Kitajke ali Tibetanke. Tedaj ugotovim, da smo ljudje razdeljeni v nekaj svežnjev bitij, ki se prav malo razlikujemo med sabo. Vse nas poganja v življenje zakon izkazovanja moči.

    Zavedati se torej moramo tega problema izkazovanja moči, ki je vgrajen v nas. Zavedamo se kompleksnega razmerja med mikro malim in ultra velikim. Naša preteklost je dojeta, kot mrtva in kronološko nanizana materija, ki sodi v zgodovino, iz katere se učimo. Zavezani smo k etiki, ki jo je izoblikoval človek in naravni zakon. Naravni zakon izkazovanja moči pa ni naklonjen etiki v pojmovanju, ki ga želimo doseči. Ali je etika nekakšna kvintisenca, ki zdravi našo samouničevalno naravo. Okolje, ki me je vrglo na svet je zame pomembno, ker sem priseljena k drugim ljudem, živalim in rastlinam in naravnemu okolju, s katerim soupravljam. Svojih napak ne bom pogoltnila sama, temveč jih bodo morali goltati tudi drugi. Tudi tisti, ki jih še ni. Ali ni to življenje ena bizarna prigoda, ki se nam je zgodila? Poglejmo koliko je ura in koliko nam ga še preostane. Rešitve so tako oddaljene od tega sveta in hkrati tako blizu, znotraj nas.

    Vesolje s svojim vzbočenim trebuhom je del nas in mi del njega. Naša ladja pluje neznano kam. Mi smo samo ena majhna plavut tega velikega orjaka. Sploščenost vesoljnega telesa bo nastopila, ko se bomo v kakšni galaksiji preoblikovali v nam še neznana bitja. Ali ni to pričakovanje vznemirljivo?

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Tatjana Malec
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20070127124558325

    No trackback comments for this entry.
    Zakon izkazovanja moči | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Zakon izkazovanja moči

    Prispeval/a: titanic dne nedelja, 4. februar 2007 @ 14:48 CET
    Draga Tatjana,
    super članek, res lepo, da si se spomnila o tem pisati, saj bi bilo treba ravno o izkazovanju moči in s tem sporedno želja po obvladovanju (kar je značilno za človeka) vsega kar je »manj« več govoriti in komentirati.
    Kot imamo različne poglede je prav čudovito, ker iz zornega kota, kot gledaš ti, jaz niti pomislila nisem nikoli. Da je lahko razkazovanje moči tudi ljubezen. O madonca, bi rekla, to je nemogoče in ravno nasprotno. Ko pa primerjaš to moč ljubezni narave do svojega obstoja, mi postaja jasno, da se stvar lahko gleda tudi drugače.

    Seveda narava ima svoj jing in jang, svojo pozitivno in negativno ali kakor koli bi lahko še rekli dvojnost, da lahko obstaja, da je harmonična. Človeku mnogokrat ni jasno in mu je žal, da je tako, vendar tudi ko pomislimo koliko se ljudi vsak dan rodi in koliko jih umre, vidimo, da smo del narave, del procesa, ki se obnavlja sam po sebi. Kljub temu, da človek svojo bistroumnostjo uničuje sebe, se na drugi strani vedno bolj zaveda želji po ohranitvi človeške vrste katere del je.
    Za razliko od tistih, ki želijo svet lepši in boljši, pa so tudi posamezniki, ki pridejo do »moči« in jo izkoristijo za izkazovanje le-te, za potrjevanje svojega ega ter za velike cilje, da dosežejo aplavz in klanjanje množic. Pri tem ne izbirajo sredstev ne cilja, ubijajo, uničujejo, obenem pa govorijo o ljubezni, iskrenosti, dobroti, prisegajo na boga in molijo Biblijo.

    Pošten človek se lahko vpraša le ZAKAJ.

    »Čutim se ranjeno v duši, da se moram skrivati za fasado svoje vljudnosti in kulturnosti medtem, ko sedim za mizo in použivam rastline in druga bitja, ki sem jim povzročila trpljenje njihovega uničenja. Sem mar drugačna od vsega drugega živega in neživega sveta v nastajanju in razpadanju? »
    No, to kar si napisala ravno ni podobno tvojemu razmišljanju, kolikor te poznam in ne razumem kaj si s tem mislila. Hm.

    »Ali sploh znamo razlikovati med odvečnim in pomembnim.«
    Zelo težko je ločiti kaj je pomembno, saj bi vsak dan, vsak trenutek morali imeti pred mislimi, kaj ne najpomembnejše. Glede na to, da nas okolica posiljuje in vceplja v možgane ter misli namesto nas, kaj je najpomembnejše, je še toliko bolj pomembno, da si ustvarimo sito, skozi katerega spustimo le to, kar smo preverili v svojem srcu, da je resnično pomembno in dobro, da ne škoduje ne nam in ne drugim, da edino kar je, da koristi in prispeva k boljšemu, srečnejšemu in bolj ljubečemu jutri.

    Mislim, da izkazovanje moči ni vgrajeno v nas, saj ne v smislu negativnosti. Človek, ki se rodi ni nasilno, uničevalno in negativno bitje. Je nedolžno, pošteno, ljubeče in hvaležno dete, ki je kot prazen list papirja, na katerega vsak dan znova zapisuje doživljanja, reagiranja, čustvovanja in občutke prav okolica v kateri se je znašel, seveda, da bi preživel. Otrok potrebuje moč za prevlado nad samim seboj, za razvoj in rast, da se brani pred uničenjem in propadom, ki pa je lahko kasneje fizični ali psihični, kot vemo.

    Niso napake, ki jih človek dobi v otroštvu, so le popotnica s katero v zrelih letih preide na višjo duhovno raven, da spozna odpuščanje, hvaležnost, dobroto ter vso svojo veličino v majhnosti vesolja. Ko se človek začne spraševati kaj, zakaj, kako in koliko časa bo še živel ter druga vpršanja v zvezi obstojem, s smislom življenja in služenja »komu«... se zave, da so stvari, ki ga skrbijo, malenkosti, ki ga spravljajo ob pamet, dražljaji, ki jih povzročajo drugi na njegov račun in ob tem povzročajo jezo, sovraštvo, zavist ter željo po premagovanju, po boju in premoči, odveč, jih ne potrebuje, ne bije smrtnega boja za dokazovanje svojega prav, ampak deluje z ljubeznijo, saj ve, da je to najmočnejše orodje na vsem svetu, ki premaga še tako nemogoče situacije.

    Preteči pa mora pri nekaterih več, pri drugih manj zemeljskih let, da spozna modrost življenja in hvaležnost bivanja. Smisel dajanja ljubezni okusi takrat, ko se mu stotero povrne in ne more se več upreti temu božanskemu okusu ljubezni, ki se mu reče brezpogojna ljubezen do vsega in vseh, ki izhaja iz srca v manjši, včasih pa v nekoliko večji količini.

    Lep dan tebi in ostalim, Melita


    Zakon izkazovanja moči

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 6. februar 2007 @ 22:32 CET
    Pozdravljena Melita,

    se ti lepo zahvalim za komentar. Nisem imela časa odgovarjati na komentarje, ker končujem knjigo. Moram reci, da so prav zanimiva tvoja razmišljanja in so me spodbudila, da bom napisala v kratkem še en članek o zakonu ljubezni na višjih ravneh. Zanimivo je, da zakon izkazovanja moči v ljubezni sili navzogr, zakon izkazovanja zlobe pa ostaja pritlehen. Oboje pa sta moč, le različnih polov. Če tega zakona ljubezni, ki sili navzgor ne bi bilo, bi človek rasel z glavo v zemljo. Tako kot se dviga toplota navzgor pod strop in vse višje, tako tudi zakon ljubezni dviga človeka k popolnosti, vedno višje in človek doseže razne ravni, ki jih imenujemo samopreseganje. Na določeni duhovni ravni človek doseže nov svet. To je duhovni svet, v katerega potuje vsaki dan in se v njem počuti srečnejšega. To je svet, ki si ga je zgradil s svojo ljubeznijo in duhovno osveščenostjo. Ta svet je poseben vrt, v katerem dehtijo najžlahtnejše rože. Pri meni je ta svet, ki me pomirja, svet poezije. Človek ne potrebuje n.pr. droge ali druge opojnosti, da vstopi v svoj osrečujoči vrt, ki si ga je zgradil, vendar ta gradnja ni enostavna, to je proces, ki traja. No o tem pa kdaj drugič kaj več. Bom napisala prispevek.

    Lep pozdrav in tudi tebi vse dobro. Lep večer
    Tatjana


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,43 seconds