NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Cunami - 2 leti kasneje   
    nedelja, 7. januar 2007 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    V deželah, ki jih je pred dvemi leti prizadel cunami, je bil dosežen precejšen napredek pri pomoči skupnostim in njihovi vrnitvi v ustaljeni življenjski ritem. In vendar bo potrebno storiti še marsikaj.

    Posledice cunamija so nedvomno manj vidne kot pred letom dni, vendar bo z obnovitvijo potrebno nadaljevati. Številne družine namreč še vedno ne prejemajo rednih dohodkov in živijo v začasnih zatočiščih. Vzpostavljanje ustreznih življenjskih razmer se je izkazalo za dolgotrajnejše kot je bilo načrtovano, enako velja za obnovo hiš in infrastrukture. Otroci – žrtve cunamija, ki upajo na boljše življenje, se še vedno niso vrnili v ustaljeni vsakdan.

    Vlade s pomočjo razvojnih partnerjev razvijajo sisteme ter sprejemajo ukrepe, ki so ključnega pomena za dobrobit otrok. Zavoljo teh ima večina otrok ponovno dostop do osnovnih socialnih storitev in, kar je izjemno pomembno, tudi do nekaterih ključnih življenjskih storitev, ki pred cunamijem niso bile na voljo. Obnova življenjskih razmer v deželah, kjer je pustošil cunami, je nedvomno dolgotrajen proces in bo zahteval še mnogo časa. Kakovost storitev, ki je bila vse predolgo zapostavljena, kliče po izboljšavah, institucionalne in lokalne službe pa potrebujejo podporo.

    UNICEF se je pri obnovi zdravstvene oskrbe in preskrbe s hrano ter izboljšavi osnovnih zdravstvenih storitev usmeril v vzpostavitev ali izboljšanje zdravstvenih zmožnosti; usposabljanje zdravstvenega osebja in širjenje njihovega področja delovanja, preskrbo zdravil, opreme in vozil za zdravstveno oskrbo ter podpiranje oblikovanja zdravstvene politike in oskrbe s hrano. Do danes je bilo z UNICEF-ovo pomočjo zgrajenih ali obnovljenih 52 zdravstvenih ustanov. Poleg tega UNICEF podpira skupnosti in zdravstvene delavce pri spremljanju razvoja več kot 1,6 milijona otrok ter podpira matere pri skrbi za otroke in njihovo prehrano. Na Šrilanki se je podhranjenost otrok zmanjšala s 17 na 11 odstotkov, na Andamanskem in Nikobarskem otočju Indije pa se je delež otrok s prenizko telesno težo zmanjšal z 49 na 34 odstotkov. Izboljšanje prehrane otrok bo zahtevalo veliko časa, predvsem pa vztrajna prizadevanja tudi pri ostalih problemih, kot na primer izboljšanje prehrane mater, povečevanje prihodkov ter zagotavljanja ustrezne prehrane med revnimi.

    1,2 milijona ljudi s predelov, ki jih je prizadel cunami, je danes preskrbljenih z vodo zahvaljujoč UNICEF-ovi podpori pri izgradnji različnih vodnih sistemov, ki so prilagojeni lokalnim potrebam. UNICEF-ova prisotnost zagotavlja več kot 250 000 ljudem izboljšane higienske razmere, sanitarije, kanalizacijo, odstranjevanje odpadkov ter okolju prijaznih odpadnih sistemov. Do danes je UNICEF zgradil ali obnovil vodovod in kanalizacijo v 4 745 lokalnih šolah. In vendar bo potrebno storiti še marsikaj. Sisteme bo potrebno ustrezno vzdrževati, skupnostim bo potrebno zagotoviti lastništvo, otroci in odrasli morajo izboljšati osebno higieno ter odnos do okolja, s čimer bodo ohranjali ustrezne zdravstvene razmere. Izobraževanje o higieni je zanje življenjskega pomena, zato je UNICEF zagotovil izobraževanje več kot 300 000 otrokom ter podporo v šolah, začasnih prebivališčih in javnih prostorih.

    Do danes je bilo s podporo UNICEF-a zgrajenih 36 vrtcev in osnovnih šol ter 145 srednjih šol, mnoge se še gradijo. Napredek pri obnovi srednjih šol je počasnejši od pričakovanega, predvsem zaradi upočasnejenega ozaveščanja skupnosti, transparentnega postopka pridobivanja izvajalcev ter zagotavljanja smotrne izrabe sredstev. Sicer pa je hitra gradnja in obnovitev šol otrokom omogočila izboljšano okolje za izobraževanje v primerjavi z učenjem v šotorih in začasnih zatočiščih takoj po pustošenju cunamija. Da bi izboljšal kakovost izobraževanja in zmanjšal odsotnost otrok od pouka, pa UNICEF usposablja tudi šolsko osebje, da bi otrokom zagotovili interaktivno izobraževalno okolje. Poleg tega podpira vključevanje staršev in s tem celotnih skupnosti v upravljanje šol ter izobraževanje svojih otrok.

    Aktivnosti povezane z zaščito otrok so bistveno pripomogle h vzpostavitvi zaščitnih sistemov za žrtve zlorab in izkoriščanja, ki so bili v preteklosti pomanjkljivi ali pa jih sploh ni bilo. Tu je napredek počasen predvsem zaradi visoke občutljivosti omenjene problematike. UNICEF je zgradil pet centrov za otroke, ki pomagajo otrokom pri odpravi psihološkega stresa in pri ozaveščanju otrok, kako se lahko zaščitijo pred zlorabami in izkoriščanjem. Skupaj s partnerji nudi pomoč 5 000 otrokom, ki so ostali vsaj brez enega starša, obenem pa podpira spremembe smernic in politik za osirotele in ranljive otroke. UNICEF-ova prisotnost je izboljšala ozaveščenost o problematiki HIV/AIDS, predvsem o načinih zaščite in prenosu bolezni.

    Skupnosti se končno vključujejo v obnavljanje področij. Sodelujejo v procesih odločanja o razporeditvi šol in vodnjakov ter načinih upravljanja po izgradnji. Povečano vljučevanje lokalnih skupnosti bo pripomoglo, da bodo otroci manj izostajali iz šole. Skupnosti se že sedaj zavedajo pomena zaščite otrok, kar je pomemben dejavnik pri oblikovanju sitemov zaščite otrok pred zlorabami. Vse to v upanju na boljšo prihodnost.
    www.unicef.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.unicef.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Za boljši svet in dobrodelnost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20070106133627551

    No trackback comments for this entry.
    Cunami - 2 leti kasneje | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,61 seconds