NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zabloda tisočletja o "vzgoji" in "izobraževanju"   
    sobota, 30. december 2006 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    NI VZGOJE, NI IZOBRAŽEVANJA?

    Novembra 2006 je izšla knjiga Eliza 1: Zabloda tisočletja o "vzgoji" in "izobraževanju" , avtorice Tinke Podjavoršek, ki trdi, da imamo le sistem šolanja in ne izobraževanja, po domovih pa premalo prožnega starševstva. Posledice so vidne v celotni družbi, ki brez pravih temeljev (to je pravočasno kultiviranje umsko - duševnega prostora) ne more oblikovati zdrave nadgradnje.

    Zakaj si se odločila za pisanje knjige?
    Spoznala sem, da samo moje dolgoletno delovanje ni dovolj. Predavanja, delavnice, seminarji, pogovori. Nič se še ni spremenilo za otroke. Preveč je sprenevedanja, da smo tako napredna družba, jaz pa napredka v medčloveških odnosih ne vidim. Tudi knjiga je samo simbolično orodje, s katerim bi rada dosegla ljudi, ki imajo moč spreminjanja pogojev za otroke.

    Tebi se zdi, da ni napredka?
    Ne, le standard imamo višji, kakovost bivanja pa pada.

    Imamo torej več problemov kot včasih?
    Bolj smo se jih naučili zanikati, potlačiti. Niti jih ne znamo prepoznati. Zato so seveda orodja, ki so stvar znanja, stvar umsko - duševnih procesov. Torej stvar šole, ki pa tega ne izvaja, pa bi morala.

    Kaj je glavno sporočilo knjige?
    Zabloda o vzgoji in izobraževanju. Večina misli, da se otroci v šolah izobražujejo, v bistvu pa prevladuje le zunanja motivacija, kar pomeni, da se otroci ne učijo zaradi znanja, ampak zaradi ocen, točk. Tudi starši imajo podobne probleme kot učitelji, prevladujejo načini, ki jih imenujemo trda in mehka naravnanost.

    Kaj je zate vzgoja?
    Samo samovzgoja, prožna naravnanost, ki pomeni, da sem na tisti tretji stopnički, ki zahteva DVOM v ustaljene navade, pomeni, da moramo misliti s svojo glavo. Pomeni, da znam razlikovati med ti in jaz komunikacijo, med psihologijo zunanjega in notranjega nadzora. Pomemben je dvom v toga zunanja pravila. Meni je pomembnejše spontano izražanje kot pravilna, knjižna uporaba jezika.

    Kakšno je stanje po šolah? Zakaj se ti zdi, da se otroci ne učijo radi?
    Čutim neko nemoč vseh udeleženih in seveda nezadovoljstvo tistih, ki bi res radi dobro delali. Učiteljski poklic pa prinaša največji izziv za to dobo - da bi pomagali z ozaveščanjem sebe in staršev, da bi spoznali, da imamo probleme, ker ne znamo ne vzgajati ne izobraževati.

    Se ti zdi, da se večina ne zaveda, da imamo probleme?
    To je največji problem - priznati si, da problem imaš in si potem želeti, da bi to spremenil. Večini se zdi, da so slabi, če bi si priznali nemoč, konflikt. Zato se nič ne spremeni, ker je pogumnih še bolj malo. Najbolj močni so ravno tisti, ki priznajo nemoč. Posledice so vendar tako očitne, toda ljudem se zdi, da je vse v redu, če se o tem ne govori.

    Kako bi rešili ta problem?
    Samo z vztrajanjem, s prižiganjem lučk na različnih krajih. Ljudje morajo najprej razumeti, da so problemi del življenja, da ni nihče slab, če jih ima. Imamo pa jih vsi.

    Kakšne imaš odzive na knjigo? Komu je všeč, komu mogoče ni?
    Najbolj je knjiga všeč prožno naravnanim ljudem, medtem ko samo šolani ljudje iščejo v njej napake. Knjiga je namreč "poslastica" za tiste, ki poveličujejo zunanja pravila. Jaz sem se odločila za pogovorni jezik, v knjigi je zato menda polno pomanjkljivosti, ki jih ne opazijo, oziroma ne motijo tiste, ki so dojeli namen knjige. Jaz trdim, da življenje ni slovnica, ko govorimo, naj bi bili spoštljivi, toda ne obsedeni z umskim nadzorom, kar se dogaja samo umsko naravnanim ljudem,
    Preprostim ljudem je najbolj všeč, takšnim, ki so se nasitili naših neživljenjskih teorij.

    Ali sledi kakšna konkretna akcija?
    Že dolgo časa poskušam delovati ozaveščevalno, z organiziranjem okroglih miz, s pisanjem. Najbolj pa si želim, da skupno realiziramo projekt drugačne šole, šole samih prožnih učiteljev, kakršno opisujem v naslednji knjigi z naslovom Eliza 2: Šola, najljubši in najprijaznejši kraj za otroke.

    Se ti zdi, da je možno, da je šola najljubši kraj za otroke?
    Ja, ravno v tem je bistvo. Narediti učenje tako prijetno in koristno, da otroci komaj čakajo, da so lahko v šoli. Ker nimamo takšnih izkušenj, se večini zdi to kot iluzija. Jaz v to verjamem, trdim, da moramo mi odrasli v vlogi učiteljev poskrbeti za takšne pogoje, da bodo učenci notranje motivirani. Starši pa so dolžni doma poskrbeti za maksimalno dobre pogoje, kjer se bodo otroci počutili sprejete, ljubljene. Starši in učitelji naj bi v šoli Eliza sodelovali, oboji bi morali biti notranje motivirani za svojo osebnostno rast - temu se reče samovzgoja.

    Ali so že kje takšni modeli šole?
    Podobni. Preučujem vse svetovne modele dobrih šol. V šoli Eliza bi naj bili sami prožni učitelji, kar pomeni,da stalno delajo na lastnem kultiviranju umsko-duševnega prostora. Je pa nastalo že kar nekaj modelov rodovnih šol, kakršnega v Sloveniji uvaja Jasna Martinjak. Tam pa bi poučevali učitelji, ki so že duhovno prebujeni. Nujno rabimo več vrst šol. Naši otroci morajo spoznati, da je učenje radost, kajti le tako bodo spoznali, da je življenje radost. In takšni otroci bodo ljubeči, netekmovalni, bodo pa zelo uspešni, imeli bodo oboje, znanje in modrost.

    Kdaj vidiš možnost uresničitve takšnega projekta?
    Drugo leto. Vse je odvisno samo od nas odraslih. Samo uskladiti se moramo, spoznati, da moramo pristopati fleksibilno in čim prej uresničiti ta projekt, rezultati bodo vidni takoj. Vsak obiskovalec bo lahko začutil razliko med klasično šolo in alternativnimi šolami, Elizo, ali Slovensko rodovno šolo. Odgovor bodo zadovoljni otroški obrazi.
    Šola Eliza bo posvečena Janezu Svetini.

    (B.Š in T.P), dec.2006

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20061228213456492

    No trackback comments for this entry.
    Zabloda tisočletja o "vzgoji" in "izobraževanju" | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Zabloda tisočletja o "vzgoji" in "izobraževanju"

    Prispeval/a: Ljuba dne sobota, 30. december 2006 @ 11:01 CET

    Še kako imaš prav, draga Tinka!
    Sodobno izobraževanje sploh ni namenjeno učencem, ampak učiteljem! Da le-ti napredujejo, se forsirajo, si zgradijo "kariero"! Učenci, njihov napredek, njihovo zadovoljstvo, veselje, sreča, napredek ... pa so le postranskega pomena, so le nujno zlo.
    Katera šola je najuspešnejša, misliš?! Tista, ki najbolj sije na zunaj - se pravi, ki pripravlja največ projektov, ima najbolje opremljene učilnice, najvišje "usposobljen strokovni kader", ki kar naprej nekaj prireja, razstavlja, pripravlja, organizira, se baha na ven...
    In učitelji - kateri so najboljši? Tisti, ki imajo opravljenih največ seminarjev, ki napišejo v javna občila največ "strokovnih" člankov, publikacij..., ki blestijo s kakšnimi inovacijami, so vodje aktivov, člani raznih "svetov", skratka tisti, ki se kažejo in blestijo na zunaj s svojo sposobnostjo, udejstvovanjem, znanjem...

    In kaj imajo ponavadi od tega učenci? Zelo malo ali nič! Učiteljev blišč jih pušča hladne. Raje imajo tople, prijazne, razumevajoče učitelje, ki imajo smisel za humor, razvito domišljijo in dar za igranje. Take, ki so prijateljski do njih, ki se resnično iz srca zavzamejo zanje, take, ki jih imajo radi. Najboljša učiteljica je ljubezen! Zato učitelj ne bi smel postati kar vsak! V sebi bi moral meti vse naštete kvalitete, in še kakšno zraven.

    Danes pa sprejemamo v učiteljske vrste vse sorte tiče - popolne neznalice, ljudomrznike, sadiste, pedofile, egote, domišljavce, sebičneže, karieriste, grebatorje ... In ti naj vzgajajo in izobražujejo našo mladež?! Haloooooo!
    Zato otroci šole ne marajo! Ker jih tam (skoraj) nihče ne ljubi! Ker tam učitelji ljubijo le sebe in svoje napredovanje. Napredovanje k čemu, kam? Bo postal boljši učitelj, če bo recimo opravil seminar retorike? I don't think so! Točko za napredovanje bo pa seveda s tem pridobil, in se tako morda povzpel v tretji ali celo četrti razred. Bo zaradi tega kaj boljši učitelj? Ne, samo na denarnici se mu bo poznal ta "napredek"! Kot učitelj bo pa ostal natanko tak, kakršen je bil tisti prvi dan, ko je nastopil prvi dan učiteljevanja, če seveda ni v tem času bolj poskrbel za samorazvoj oziroma samovzgojo, in s tem avtomatično tudi za razvoj in vzgojo svojih učencev.

    Niso točke tiste, ki nas delajo boljše učitelje, ampak lastna angažiranost v to smer. Dober učitelj je tisti, ki se trudi za svoj osebnostni razvoj prav vsak dan, vsako uro, minuto, sekundo, in seveda tisti, ki premore veliko ljubezni, sočutja, razumevanja do zaupanih mu otrok, tisti, ki mu ni za zunanji blišč, točke, napredovanje, nagrade, priznanja..., ampak predvsem za dobrobit, srečo in napredek svojih učencev!

    Učitelji so tisti, ki delajo pouk zanimiv in privlačen, ne pa urnik, ne sama šola, ne opremljenost učilnic... Njihova ljubezen je tista, ki otroke najbolj vleče v razred, kamor navdušeno, z veseljem zahajajo. In učenci se potem zavzeto učijo zato, da bi razveselili učitelja, ki ga imajo radi, ne zato, ker jim bo znanje kasneje v življenju prišlo prav. S svojimi petkami in štirkami hočejo razveseliti predvsem ljubljeno učiteljico - in seveda starše, jasno! Kajti ljubezen dela čudeže tudi v šoli, kajti ljubezen med učiteljico (učiteljem) in učenci je neizmerna in stalna in trdna in zvesta!

    Lep dan vsem

    Ljuba



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,43 seconds