Če otrok v prvih mesecih življenja doživi zavračanje in zanemarjanje s strani svoje matere, možgani proizvajajo manj serotonina. Manj serotonina pa pomeni večjo ogroženost zaradi depresije in vodi v nastanek agresije.
Študija, v kateri so britanski raziskovali vlogo serotonina pri otrocih, prinaša nova spoznanja o tem, zakaj žrtve zlorabljanja pogosto same postanejo tisti, ki zlorabljajo.
Raziskovalci so opazovali nivo serotonina pri mladičih opic mamake, ki so biološko zelo podobne človeku. Možgani mladičev, ki so jih samice v prvih mesecih življenja zavračale in zanemarjale, so proizvajali nizke količine serotonina, ključnega možganskega prenašalca, ki je vpleten v regulacijo čustvovanja. Odkrili so tudi, da so zapuščene samice, ki so tudi same zanemarjale svoje mladiče, imela za 20 odstotkov manj serotonina od samic, ki so jih matere zavrgle, same pa so za mladiče ljubeče skrbele.
Odkritje prinaša nova razumevanja agresivnosti in nasilnega vedenja pri ljudeh in nakazuje tudi na možnost morebitnega zdravljenja, ki bi preprečilo, da bi žrtev zlorabe kot odrasla sama zlorabljala druge.
www.dnevnik.si
|