NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Odmev na TV oddajo Trenja - naša Lidija   
    sobota, 16. september 2006 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Tatjana Malec

    Saj sem vnaprej vedela, da parada bo. Zakaj neki bi skrivali vojsko za zidovi vojašnic.
    Nekateri so bili proti temu, da bi na dan slovenske državnosti pokazali njene vojake in vojakinje, njeno organiziranost in moč. Niso pa imeli nič proti, da se pokaže njena nemoč. Kar nekam licemersko se mi zdi takšno ravnanje.

    Jaz sem si resnično želela, da bi vojsko, ki nad mano bedi, me varuje in če je potreba tudi brani, videla v drugačni bolj veličastni podobi, kakršna se za slovenski narod kmečkih puntarjev, bojevnikov, borcev za svobodo, ter braniteljev naših meja in miroljubnih misij po svetu, spodobi. Meni se je zdela TV oddaja Trenja tokrat prav patetična.

    Obrambni minister Karel Erjavec in načelnik Generalštaba slovenske vojske Albin Gutman v vlogi zaslišanih sta se mi kar nekam smilila, saj si zares takšne spolitizirane komedije z vojsko, ki je ena najbolj resnih stvari v vsaki državi, zares ne zaslužita, kajti po svetu, kjer kaj dajo na svoje vojake, niti približno kaj takega javno ne uprizarjajo, da bi obravnavali kako vojaki lulajo s strehe tovornjaka, ko jih pritišči na potrebo in kako je bilo za naši dve Lidiji to nespodobno prenašati. To kot vem počenjo prav vsi vojaki, tudi v bivši JLA so to počeli. Kakšni vojakinji pa sta, če ne zmoreta pogleda na nekaj moških, ki mimogrede sproščeno lulajo. Kako bodo zmogle pa pogled na ranjene, umirajoče in mrtve tovariše?

    Pavle Rupar je imel prav, ko je govoril o spolitizaciji problema. Imela sem občutek, da gledam v svet nekoliko bolnih in vznemirjenih shizofrenih pacientov, da gledam v oči stvarnosti globoke iracionalnosti, ki dela iz miši slona.

    Pa poglejmo stvari v oči. V vsej veličastni retoriki TV oddaje, ki je trajala uro ali z reklamami uro in pol, sploh nisem mogla dojeti za kaj prav za prav gre. Bodimo realni v vojski gre za neizprosni dril, za uk uporabe orožja, za plezanje po blatu in po drogovih, za miniranje in za ubijanje, če je potreba. Gre za prilagoditev tej situaciji. Kdor gre v vojsko ve, da ga ne bodo ujčkali in da se bo moral prilagoditi. To velja tudi za nežni spol. Ko se dekle odloči, da bo opravljala posel vojakinje, ki zahteva osebne prilagoditve novim razmeram, mora vnaprej vedeti kaj jo čaka. Če se navadi kako bo v samoobrambi ubila človeka, se mora naučiti tudi kako se bo ubranila morebitnega nadležneža, ki se je zagledal vanjo kot žensko. To je najmanj kar se lahko nauči.

    Normalno je, da ženska vzbuja pri moških tudi poželenje, saj je s seboj prinesla v vojsko vse tiste atribute svoje ženskosti, ki ji pritičejo po zakonu narave. Moški pa kot moški, le kam bi prišli, da bi vsak moški kompliment ali šalo s kakšno fotografijo nagice v prostem času sprostitve obravnavali kot verbalno spolno nasilje. Moški so običajno pri ženskah prej bolj strahopetni, kot pa kakšni spolni nasilneži, razen morda zelo redkih izjem. Trideset let sem delala skoraj s samimi moškimi in moram reči, da razen kakšnega nedolžnega komplimenta sem ter tja, spolnega nasilja nisem doživela na delu. Seveda so pa tudi ženske, ki s svojo narcizoidnostjo hočejo opozarjati nase in svet domišljije takih žensk je tu lahko neskončno pester.

    Treba je upoštevati tudi motive zakaj se je kaka ženska odločila za poklic vojakinje. Prav lahko je marsikatero v to gnala potreba po izkazovanju narcizoidnosti, da bo delala v poklicu, ki je po naravi moški. In ker svojih narcizoidnih čustev in poenotenosti oziroma enakopravnosti v pogledu biološkega ustroja z moškim spolom ji v vojski niso bili potešeni, se skuša uveljaviti z namišljenim zbiranjem krivic in opozarjanjem nase. Dopuščam tudi možnost, da se je kakšni Lidiji zgodila krivica, vendar dekleti nista bili zame prepričljivi, saj njuna izpoved ni kazala na kaj resnega, kar se znotraj vojske ne bi moglo urediti.

    Postalo je moderno, da se pod plašč človekovih pravic trpajo stvari, ki sploh pod njega ne sodijo. Nekateri so predlagali, da bi primer obravnaval varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek. Tu bi pa svetovala veliko previdnost, da ga dekleti ne bi obtožili spolne nespodobnosti s posnetki nekega dokumentarnega filma, ko je okrog skalal gol in spet bi nastal nov problem.

    Prav neverjetne stvari se dogajajo na tem svetu. Meni se mi zdi narobe obrnjen svet. Za vojsko sposobne moške pošiljamo preoblečene v ženske na Evrosong, da nastopajo kot transvestitke. Samo poglejte krepko Miss Marleno ali ne bi bila čudoviti vojak.

    Ženske, ta bitja nežnega spola, z mehkimi oblinami, nežno kožo kot svila, ki uresničujejo višje upanje demetričnega misterija, ki se skriva v usodi semena, ustvarjene po božanskem načelu materinstva pa pošiljamo na bojišča, pošiljamo jih v kremplje nespodobnih moških zveri, da bodo na bojiščih izkrvavele ali bile posiljene.

    Ali ne bi bilo bolj človeško, če bi bila ženska v vlogi ljubice in matere, združitev z njo pa bi bilo doživetje prave »človeškosti«, ki dobiva pomen v vlogi matere, zveza z njo pa vrnitev k naravi in k harmoničnemu življenju v naročju narave. Najprej je družba moškega hierarhičnega reda naredila iz ženske služabnico moškemu, nato hrano za topove, medtem ko jo je njen biološki položaj postavil v vlogo, da skrbi za nebogljenega otroka in da sta materinska ljubezen in sočutje poglavitni moralni načeli. Kako strašen preobrat smo dosegli, ko smo se dvignili nad zakone lastnega življenja. Vendar to ni več vprašanje politike, temveč moralnega zavedanja.

    Ženska na tak način izgublja svojo ženskost in je postavljena v vlogo posnemanja psihičnih drž moškega, skratka postaja pomožačena in to samo pomagaja ohranjati stabilnost svetovne globalizacije z vsemi njenimi deviantnimi družbenimi lastnostmi pod okriljem Nata.

    Glede domnevnega spolnega nasilja v vojski pa je treba upoštevati, da je vojska groba inštitucija, ki pripravlja človeka na najhujše. Psihična struktura skupin, ki ji pripadajo pa je zaznamovana tudi s potlačitvami, ki jih nenehni dril usposabljanja z najhujšimi človeškimi napori in moralnimi dilemami samega poklica vojak ustvarja in zato njena psihična struktura v vojski teži tudi h krepitvi sadističnih nagonskih teženj in k možni latentni kompenzacijski spolni deviantnosti. To bi vojaški psihologi boljše vedeli od mene. Osebno mislim, da reševanje teh problemov spada za zidove vojašnic po vojaških pravilih, kjer se tisti, ki so se zavestno odločili za ta težek, s humanega vidika kontraverzen poklic, s pravili in predvidenimi težavami tudi seznanjeni. Ženske, ki temu niso kos, naj vojsko zapustijo in si poiščejo drugo primerno službo, kjer bodo lažje prenašale svoje ponotranjene pritiske.

    Za moje pojme je bil spektakel o spolnem nasilju velika farsa, ki se uporablja izključno za nabiranje političnih točk, kajti sama vojska na sebi predstavlja aparat nasilja. Poslanec Pavle Rupar je imel v tem pogledu popolnoma prav.

    Vojske niste predstavili kot se spodobi, temveč ste jo spolitizirali in tendeciozno prikazali njene manjše probleme kot njeno nemoč.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Tatjana Malec
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20060915115916651

    No trackback comments for this entry.
    Odmev na TV oddajo Trenja - naša Lidija | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Odmev na TV oddajo Trenja - naša Lidija

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 16. september 2006 @ 22:44 CEST
    Dopolnitev prispevka:

    Bolj kot razmišljam o problemu, bolj se mi zdi, da se je politično delo nekaterih poslancev kar pootročilo in da so ljudje na pomembnih državnih funkcijah postali navadni talci zarot in političnih manipulacij. Bože mili s kom se vse v tej družbi ukvarjajo!

    Na oddaji se je v glavnem obravnavalo lulanje s strehe tovornjaka. Moram reci, da po oddaji sem takole praktično »gruntala« kaj lahko naredijo vojaki, ko imajo v naravi vaje, ko jih pritišči na malo ali veliko potrebo. Tiste, ki so služili vojsko sem vprašala in so mi rekli: grm ali kjer koli, ko je nuja. V vojski na terenu nimajo za vsako zadnjico vojaka ali vojakinje WC-jev in kopalnic, intimnih kotičkov, ker bi lahko opravili to svojo potrebo in se umili, verjetno tudi higienskega papirja nimajo v žepu ali pa ga morda iz praktičnih razlogov tudi imajo, saj vedo da ga bodo rabili. Vprašanje je, če ga po vojaških predpisih lahko nosijo v žepu vojaške suknje. N.pr. vojaki imajo dril, lezejo s težkimi mitraljezi po blatu in jih pritišči. Za njim leze vojakinja opasana z bombami okrog pasu. Kaj zdaj? Pa recimo, da vojakinjo pritišči in mora sneti hlače in opraviti svoje. Za njo pleza vojak.

    Ali se lahko vse to spravi v neka gentelmenska pravila civilne družbe, n. pr. na nivo lulanja in opravljanja svoje potrebe poslank in poslancev v čistih, skoraj laboratorijsko sterilnih državnozborskih WC-jih in umivalnicah. Vprašam se, ali se je n. pr. negovana, sfrizirana in našminkana poslanka g. Mojda Širca zamislila nad tako situacijo, ko se je govorilo o nespodobnosti lulekov, ki so štrleli kakšno minutko s strehe tovornjaka, da so se odtešili, in s tem naj bi žalili žensko dostojanstvo. Mislila sem si: pa saj ti ljudje obravnavajo vojsko kot turiste v hotelih Krajnske gore ali Gozda Martuljka. Če vojakinja ni utrjena za pogled na luleka ali moško zadnjico, potem ne more biti vojakinja, kjer jo čakajo najtežje preizkušnje.

    Ženske vojakinje si morajo na vajah menjati tudi vložke ali tampone, ko to potrebujejo. Verjetno ima vojska s sabo tudi poljska stranišča, ko imajo vaje več dni. Kakorkoli zadevo obrneš se določenim prilagoditvenim situacijam vojska ne more izogniti. Zato misliti, da je bilo tisto lulanje na tovornjaku velika nespodobnost, se mi ne zdi prav, saj vojakom ne more počiti mehur, če se ure in ure vozijo v Kočevsko Reko.

    Če take stvari obravnavajo ure in ure naše poslanke in poslanci ter odbori DZ je zares zelo žalostno in se vprašam zakaj trošijo davkoplačevalski denar. Če se pa umislijo, da bodo to lulanje predali varuhu človekovih pravic, ki je po naravi sam nudist in mu sploh ni nerodno sleči gat, da bi ta »incident« moralno obsodil in ga kvalificiral kot ustavno kršenje človekovih pravic, potem si res lahko mislim, da smo narod norcev.

    Ko sem gledala razne filme o Američanih, ki so se borili v Vietnamu, sem videla, da so bili usposobljeni oziroma so znali premagovati najtežje, skoraj nečloveške pogoje, v katerih so se znašli. Bili so pravi Ramboti alla Stalone. Preživljali so se črvi in koreninicami, če je treba; bredli so do pasu po stoječih vodah, kjer so jih napadale pijavke; hodili so po džungli, kjer so jih napadali insekti. To je vojska – dril, grobost in brezčutnost. To je realnost, vse drugo pa je zlagano leporečje. Vojak postane vojak, ko postane robot, da deluje na komando.

    Vojska naj ne bi bili dve vase zagledani dekleti, verjetno malce narcizoidni, ki se jima je »fajn« zdelo, da se gresta Lidije - vojakinje in sedaj delata težave in preglavice vsej slovenski politiki. Dekleti naj bi bili po mojem tudi tako pametni, da vesta, da se da iz tega uprizorjenega spektakla dobro vnovčiti, saj sta se obrnili za zastopanje na najbolj sposobnega slovenskega odvetnika g. Čeferina. Že vnaprej se ve, da naj bi bila pravda in odškodnina dobljena. Verjetno odsotnost njune fizične in psihološke sposobnosti, ki se zahteva po naravi stvari za ta težek poklic, naj bi sedaj spravili pod streho kršenja človekovih pravic in po vsej verjetnosti hočeta iz te zgodbe oditi kot junakinji in žrtvi vojakov, ki so se iz niju verjetno tudi zaradi kakšnih nespretnosti ali nerodnosti lahko tudi malce ponorčevali.

    Morda se tudi motim, vendar oddaja zame ni bila prepričljiva in mi je pustila takšen vtis. Na njej ni bilo povedano ničesar otipljivega, ki bi opravičevalo takšno angažiranje tolikšnega števila ljudi, ki imajo pomembnejše družbeno koristnejše delo za opravljati in seveda tudi angažiranja javnosti, na katero se je skušalo vplivati in ustvariti vtis, da v vojski vlada nered in kaj vse se v vojski groznega dogaja, verjetno (domenvam) z namenom, da se vojski odvzame moč in ugled iz političnih in strankarskih razlogov nasprotnega tabora. To je bilo tako očitno, da gledalcem TV ni bilo težko ugotoviti. Ni bilo prvič, saj vojsko in obstoječo vlado opozicija kar naprej napada, tudi za izvrševanje sklepov, ki jih je prej sama sprejela.

    Kaj naj rečem? Pamet v roke!







    Naša Lidija pri vojakih

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 17. september 2006 @ 06:14 CEST
    Ponarodela pesem:

    NAŠA LIDIJA JE PRI VOJAKIH

    Pozno ponoči za mizo sedim,
    skozi okno vidim le sebe,
    joj pa kako, srečen bi bil,
    če v šipi bi videl še tebe.

    Včeraj sem poslal paket,
    stavri, ki si si jih želela,
    trojne SMB najlonke s črto
    in kvinto, da si boš zapela.

    Draga naša Lidija,
    že dolgo si v armeji,
    čeprav je daleč Kikinda,
    si v našin srcih ti.

    Če pa kdaj ti bo hudo,
    ko stala boš na straži,
    ti kar pogumno zavriskaj si, jodlariiiiii,
    umrite gušteri.

    Doma te vsi pozdravljamo,
    ata, mama. boter Vinko, gospod župnik,
    šeke in pujčeki.
    Mi zdaj vsi mirno spimo,
    ker vemo, da čuvaš nas Ti.

    Draga naša...

    Na žalost moram zdaj končat,
    petelinčki so zapeli.
    Drži se in vse bo v redi,
    tvoj zaročenec Fredi.





    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,50 seconds