"Za odpravo čakalnih dob bo letos namenjenih 2,9 milijarde tolarjev, pri tem pa je pomembno, da so bile oziroma bodo vse širitve izvedene ob nespremenjeni prispevni stopnji za obvezno zdravstveno zavarovanje," je včeraj povedal minister za zdravje Andrej Bručan.
Podatki kažejo, da se je število dodatno obravnavanih bolnikov v akutni obravnavi lani povečalo za 3,1 odstotka (10.085 bolnikov), število čakajočih na akutne obravnave pa se je zmanjšalo za 10,1 odstotka. Do podobnih rezultatov so prišli tudi na Zavodu za zdravstveno varstvo Slovenije, saj naj bi se čakalne dobe skrajšale povsod, razen za endoprotezo kolena in gležnja, operacijo golše, fizioterapijo ter določene zobozdravstvene programe.
Vrste so krajše
Minister je optimističen, da bo ob predpostavki, da bosta letos realizirana redni in izredni program, 1. januarja 2007 le še 17.000 čakajočih na akutne bolnišnične obravnave ali 47 odstotkov manj kot 1. januarja 2005. V tej številki pa niso zajeti čakajoči bolniki na mamografije, angiografije, magnetno resonanco in CT. Število teh bolnikov naj bi z 28.533, kolikor jih je čakalo na obravnavo 1. januarja 2005, 1. januarja 2007 padlo na 2500.
Ker je bilo med zdravstvenim osebjem izvajanje dodatnih programov precej nezaželeno, saj za to niso bili posebej plačani, bodo z uredbo o povečanem obsegu, ki naj bi jo v kratkem sprejeli, omogočili dodatno plačilo vsem zdravstvenim delavcem in sodelavcem pri izvajanju programov z dolgimi čakalnimi dobami.
Grožnja nacionalnim sistemom
Bručan je še povedal, da bi neomejeno zdravljenje v tujini lahko povzročilo propad marsikaterega nacionalnega zdravstvenega sistema. Verjetno pa bodo morali bolniki za zdravljenje v tujini primakniti kakšen evro tudi iz lastnega žepa.
www.dnevnik.si
|