NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Lakota skozi oči narave - ko si lačen, jej!   
    sreda, 6. september 2006 @ 05:03 CEST
    Uporabnik: Nara

    Nara Petrovič, Rina, avgust-september 2006

    Ko iščemo odgovor na problem lakote v znanosti, religiji, filozofiji, navadno ugotovimo, da preprosti naravni odgovori pogosto prekašajo dolge razprave. Ko sem nekoč v Indiji vprašal velikega mistika o skrivnosti premagovanja lakote, je rezko odvrnil: »Ko si lačen, jej!«

    Oh, ko bi bilo tako preprosto! To sem spoznal, ko sem se skušal vestno držati njegovega navodila, stalno pozoren na občutek lakote. Toda izkazalo se je, da pri meni lakota ni tako preprosta kot (očitno) pri njem. Ko je bila zraven hrana in ko je ni bilo, mi je v glavi zvenelo: »Sem lačen? Hm! Je čas za kosilo? Hm! Sem lačen riža ali solate, čokolade ali pudinga? Hm! Kakšne solate? Kakšnega pudinga? Hm! Saj res, česa sem pravzaprav lačen? Hm! Sem sploh lačen? Hmm!?«

    S takimi mislimi se seveda nisem mogel nasititi. A žal tudi s hrano ne … Spoznal sem, da obstajata lakota in »lakota«. Prva je biološka potreba, druga pa pridobljena navada (ali še bolje razvada (da ne rečem odvisnost)). Prva je potešljiva, druga pa ne. Ker nisem mogel spustiti zavedanja pod »lakoto«, vse tja do lakote, sem bil prikrajšan za dejanske signale organizma, ki sporočajo kdaj, kako in koliko naj pojem.


    Cilj in pot

    Hm! Nisem mogel reči, da mojster nima prav, toda govoril je o zame nerealnem cilju, od katerega me je ločila še dolga pot. In kaj je bil zame primeren začetek? Začetek je bil soočenje z duševnimi posledicami privzgojenih navad. Na mnogih mestih sem že zapisal ta stavek, in spet ga bom: »Ni demon, kar nosimo v sebi, demon je, kar sami naredimo iz tega.« Po domače povedano: »Žri! Baši se! Ampak ob tem ne žri še sebe …« Vem, da se je težko sprejeti z vsemi hibami in problemi, ampak drugače ne gre. Vedno bomo to, kar smo, tako pač je. In v redu smo! Zelo v redu! Celo danes, kaj šele jutri!

    Občutek krivde je kot bencin, samoobsojanje pa kot veter, od katerih se ogenj »lakote« samo še močneje razplameni. Morda zdaj pričakujete izjavo, da se brzdanje tega ognja začne v glavi. Pa ne mislim tako, saj občutki in misli nimajo korenin v glavi. Prej v drobovju. In morda se prav zato tako pogosto prepletejo z lakoto v težko razvozljivo uganko.

    Sprejemanje sebe, ki sem ga pravkar poudaril, bi lahko bilo tema še enega članka, zato dovolj o njem. Naj zapišem samo še to, da do njega vodi klik, »aha«, ki ga noben članek ne more priklicati. Zanj potrebujete čas in odločno spremembo.


    Odločna sprememba

    Nikakor ne mislim, da me morate oponašati, pa vendar bom predstavil svojo izkušnjo, ki je tesno povezana s temo članka:

    Lani sem (spet) naredil eno odločno spremembo. Tokrat sem za nekaj dni odšel v gozd. Brez hrane in pijače. Brez revij in knjig. Brez bloka in svinčnika. Brez šotora in spalke. Hodil sem bos, spal ob deblih ali pod lovskimi opazovalnicami, kadar je deževalo. Jedel, kar sem našel na poti, pil pri izvirih, včasih zjutraj zbiral roso z velikimi listi …

    Vsebino moje zavesti prvega dne najbolje opiše ta kratek stavek: »Kje je hrana!!!« Ves dan sem manično stikal za užitnimi zelišči, jagodami, borovnicami, se spustil do vrtov, da sem »narabutal« nekaj malin, jagod, celo solate in korenja. Ves dan sem hodil, da sem pregnal nemir. Hm! Legel sem kmalu po mraku in od nemira le stežka zaspal.

    Drugi dan je minil v spraševanju, zakaj sem prejšnji dan tako obsedeno razmišljal o hrani. Pojedel sem kup gozdnih jagod za zajtrk in veliko bolj umirjeno hodil naprej po gozdni poti. Razmišljal sem o sebi, o svoji lakoti in »lakoti« ter o mnogih drugih rečeh. Okrog poldneva me je na velikem travniku dočakalo čudovito darilo: vse polno popkov kozje brade! Najedel sem se, nekaj ur kasneje pozobal nekaj češenj, ki so prišle kot naročene. Kmalu zatem sem sedel, razmišljal in meditiral. Ob mraku sem legel k počitku že precej bolj miren.

    Tretji dan hrana začuda ni bila več pomembna. Imel sem veliko energije tudi brez nje. Hodil sem, pojedel le nekaj borovnic in gozdnih jagod, dolgo ležal, sedel in razmišljal. Za »pijačo« sem natrgal debela stebla dežna in jih zataknil za roče majhnega nahrbtnika, v katerem sem nosil en komplet toplih oblačil in čevlje za primer nuje. Opazoval sem naravo, sebe, poti, živali in redke ljudi. Opazoval sem spremembo. Zaspal sem povsem miren.

    Sledila je svoboda, ki je ne znam opisati. Hm je izginil in »lakota« prav tako. Če ste kdaj poskusili večdnevni post, veste, o čem govorim. No, tukaj je šlo še za nekaj več, saj se nisem odklopil le od hrane, ampak tudi od vsega ostalega.


    Ravnotežje

    Odločna sprememba, ki sem jo na kratko orisal, mi je prinesla prav poseben dar: razumel sem, kaj mi je hotel povedati omenjeni mistik, ko je rekel: »Ko si lačen, jej.« Razumel pa sem še nekaj več … bolje rečeno – izkusil sem mistiko narave, po kateri moje lakote in potrebne hrane ne določam jaz sam, določa ju vsa narava kot celota. Ko sem v naravnem okolju, so žive moje naravne potrebe, tako da mi ni treba iskati hrane, saj hrana najde mene oz. najdeva drug drugega.

    Žal v takem okolju nisem ostal, vrnil sem se v umetno okolje, hkrati s tem pa so se vrnile tudi moje umetne potrebe, moje privzgojene navade, moja »lakota«. Toda znal sem jih zdravo sprejeti brez samoobsojanja in krivde ter zadovoljiti naravno lakoto tako, da sem upošteval tudi »lakoto«. Videl sem, da moramo v tem svetu pač najti primerno ravnotežje med naravnim in umetnim – v takem primeru sem lahko pomirjen na vseh ravneh svojega bitja.


    Ko nisi lačen, ne jej

    K sreči zdaj bolj kot kdaj koli prej vem, da ima izjava omenjenega mojstra tudi nenapisani pripis: »Ko nisi lačen, ne jej!« Enako pomemben, enako vreden. Ni mi nujno jesti vedno ob isti uri ali sploh uživati t. i. obroke, če takrat nisem lačen. Ni mi treba jesti, ker pač jedo vsi drugi in kar jedo vsi drugi. Ne potrebujem kave, kruha, žvečilnih gumijev, sladice po kosilu … Spoznal sem, da ni prav, če obroki (da prigrizkov niti ne omenjam) vladajo mojemu občutku lakote, prav je, če moja lakota vlada obrokom.

    Proti navadam ne moremo zmagati, saj so ponavadi močnejše od nas. Bolje jih je postopoma izpodriniti z novimi navadami, ki nam prinašajo višje zadovoljstvo. Manj hrane torej ni nujno odrekanje, gre preprosto za zdravorazumsko izogibanje trpljenju. Seveda pa znajo biti pri hrani (kot tudi drugje) skrajnosti dvorezne, zato je vredno poiskati zlato sredino.

    Najbolj bistveno se je naučiti ločiti med vrstami hrane glede na posledice, ki jih puščajo na organizmu, ne pa samo glede na takojšni užitek jezika in streženje »lakoti«. Če dobro razvijemo ta občutek, bomo lahko hranili svojo dejansko lakoto, nepotešljivo »lakoto« pridobljenih navad pa le toliko, kolikor je nujno, da nam bo dala mir. Kdo ve, morda pa bo čez čas povsem potihnila in nam nehala spodkopavati zdravje in dobro voljo.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Nara
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20060903165157866

    No trackback comments for this entry.
    Lakota skozi oči narave - ko si lačen, jej! | 5 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Lakota skozi oči narave - ko si lačen, jej!

    Prispeval/a: Aimee dne sreda, 6. september 2006 @ 11:33 CEST

    Članek o lakoti sem z velikim zanimanjem prebrala.
    Popolnoma se strinjam z avtorjem članka, da obstajata dve vrsti lakote - jaz ju poimenujem kar organska in volčja lakota. Organska lakota je tista, ko ti organizem sam pove, da potrebuje hrano, katero in kdaj, volčja pa je tista, ki se sproži ob raznih drugačnih priložnostih, kot je recimo gledanje napetega filma na TV, pogled na bogato obloženo mizo, čustveni pretresi kot so žalost, jeza, depresija, razočaranje... itd. Ta vrsta lakote je seveda nepotešljiva, zahteva pa seveda uživanje česa sladkega, n.pr. čokolade, sladoleda, sladke pijače, morda vina, piva, žganja (tudi te pijače vsebujejo ogljikove hidrate)... Kaže, da je ta vrsta lakote v zvezi s padcem krvnega sladkorja. Kadar smo živčni, razburjeni, jezni, žalostni..., smo v bistvu v stresu, stres pa nam seveda "zalaufa" adrenalin, ta pa nam hitro pokuri vse razpoložljive količine sladkorja v krvi. Hiter padec krvnega sladkorja pa seveda izzove volčjo lakoto, ki je, kot že rečeno, nepotešljiva.
    Kajti ustvari se hudičev krog: padec krvnega sladkorja zahteva ponovno uživanje sladkorja, da bi se ga v krvi znova nadomestilo, ponavadi v pretiranih količinah, kar spet vzpodbudi trebušno slinavko, da izloči pretirane količine insulina, ki naj bi eliminiral odvečne količine sladkorja, kar ponovno povzroči hiter padec krvnega sladkorja, nakar ponovno sledi vnos česa sladkega ali škrobnatega v telo..... in hudičev krog je sklenjen.
    Kar oglejte si pretirano debele Američane, ki cele dneve prečepijo pred TV in pri tem nenehno nekaj glodajo, bodisi kokice, sladoled, sladkarije... bodisi pijejo coca colo ali pepsi...., ponavadi pa kar vse skupaj. Pa ta folk je nenehno lačen! Zakaj? Zaradi nenehnih stresov, ki jih sproža gledanje česa napetega na TV, tem stresom se pa sami od sebe čisto zavestno in prostovoljno izpostavljajo! Kdo jim je torej kriv?!

    Zdravilo? Čim manj izpostavljati se napetim situacijam, bodisi na TV, bodisi doma, v službi..., kar pa je praktično nemogoče. A lahko bi si življenje olajšali s tem, da bi hodili čimveč v naravo, se ukvarjali s čim prijetnim, kar bi nam prinašalo veselje in zadovoljstvo, se telesno udejstvovali, se veliko pogovarjali, doživljali pozitivna čustva, TV pa pustili neprižgan dneve in dneve, morda pa kar za vedno. Kajti srečni in zadovoljni ljudje so le redkokdaj po volčje lačni. Pa še takrat ne pretiravajo s sladkanjem, ker posladke prav radi delijo z drugimi.

    Zakaj je avtor članka po treh dneh občutil le organsko lakoto, ne pa tudi volčje? Enostavno zato, ker je bil stran od takozvane "civilizacije"! Prisluškoval je le potrebam svojega organizma, na katere pa tam v mirnem gozdu niso mogle vplivati kake "civilizacijske motnje". Tisti nemir prvi dan pa je bil le posledica odvajanja od zasvojevalskega junk-fooda (abstinenčna kriza). Imel pa je veliko srečo, da je njegova abstinenčna kriza trajala le en dan!

    Aimee


    Lakota skozi oči narave - ko si lačen, jej!

    Prispeval/a: Ljuba dne sreda, 6. september 2006 @ 16:32 CEST

    Aimee, odlično si prikazala razliko med, kot praviš, organsko in volčjo lakoto.
    Glede na tako intenzivno nihanje količine krvnega sladkorja pri sladkosnedcih in radojedcih bi rekla, da ob nenehnih stresih nenehno doživljajo nekakšne mini diabetične kome. Ko jim pade sladkor v krvi, morajo takoj pojesti nekaj sladkega, da si opomorejo in se potem boljše počutijo.
    Jaz se tudi takoj veliko boljše počutim, kadar sem depresivna, potem pa zmažem tablico čokolade. Pa ne tiste za 100 g!

    Nenehna želja po sladkem pa je v bistvu že zasvojenost. Nikoli nisem dobro razumela, zakaj telo zahteva snovi, ki mu škodujejo, kot so recimo rafiniran sladkor, alkohol, nikotin, kofein, tein, mamila... Če vse to telesu škoduje, bi se vendar moralo braniti na ta način, da bi nam bilo slabo po zaužitju teh packarij. No, saj v začetku nam je slabo, potem pa, ko s tem nadaljujemo, se pa telo nekako navadi na te škodljive substance in jih celo zahteva. Zakaj jih zahteva? In zakaj sploh nadaljujemo z zastrupljanjem telesa, če pa smo se že prvič slabo počutili? In zakaj za vraga se je potem tako težko znebiti zasvojenosti s temi strupi?!?
    Morda zaradi tega, ker nam v začetku zaužitja morda kljub neugodju celo nekoliko "odleže". A potem je pa vse le še slabše! Kaj telo ne opazi tega? Ali pa je morda že preslabotno, da bi se upiralo?!

    LP Ljuba



    Lakota skozi oči narave - ko si lačen, jej!

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 6. september 2006 @ 17:31 CEST
    Odlično Nara, vse čestitke.
    Tri dni traja kriza, tako kot prehod v drugi svet. To kar si naredil je praksa mistikov, menihov, yogijev in še koga bi lahko našteli.

    Lakota in telesna vzdržnost nista bila nikoli cilj, ampak sredstvo za uničenje moči naravne duše. Niso se postili na določene dni, ampak so svoj način življenja spremenili zato, da bi se izognili ustaljenim navadam.

    Ta notranja borba je bila poznana tudi kot "velika sveta vojna" Najhujši sovražnik ne tiči v kom drugem, ampak v našem lastnem bitju. Ta sovražnik mora biti premagan v notranji "sveti vojni" Tega naj bi se ovedel vsak iskalec resnice na duhovni poti in izkusil dejavnosti naravnih sil v sebi; na svoji lastni poti k samospoznanju. Tako je postopno v teh romarjihraslo nekaj nekaj novega (tako kot pri Nari) in tako so dosegli drugo stopnjo, to je rojstvo "razodete duše", ki je imenovana tudi "zavest", ki nadzoruje vsako iskalčevo dejanje.

    Tu gre za naraščujočo notranjo moč, ki se pojavi in govori iz sposobnosti razlikovanja med nižjim in višjim. Od tedaj naprej opominja zavest romarja na vsakem koraku. S tem postane neprekinjena borba dejstvo. Medtem ko se je poprej lahko spustil k silami zemeljske narave, se mora sedaj sam odločiti o tem, če in ali hoče ostati na poti samospoznanja.

    lep pozdrav in vse dobro,
    Miran.


    Lakota skozi oči narave - ko si lačen, jej!

    Prispeval/a: plemenito sonce dne sreda, 6. september 2006 @ 22:19 CEST
    Huuuu..lep članek..zanimiva izkušnja!
    Moram pa povedati mojo zgodbo, ki me je rahlo spomnila nate.
    Opazil sem nekaj časa nazaj...ne dolgo tega...sploh nisem čutil potrebe po hrani..sploh mi ni pasalo jesti in se mi je to zdelo nesmiselno...zdaj jedel sem bolj zato, ker sem imel v glavi, pa moram jesti saj drugače bom še skupaj padel oziroma bom brez energije bil.In sem potem nekako nekaj vrgel vase po domače rečeno.Pa tudi doma so mi rekli kaj je s teboj a ti sploh kaj ješ?Pa sem si potem zmišljeval da sem že zunaj jedel, da me ne bi čudno gledali...
    Pa ni bilo to zdaj zaradi nekega občutka,da sem kao debel pa ne vem kaj.Sem normalne rasti in sem čisto zadovoljen s svojim telesom...ok...malo trebuha imam, pa mi je prav simpatičen, tako da ni bilo kakšne psihične povezave s tem.

    In sem potem začel razmišljati...a ne bi bilo hudo biti nekje v naravi imeti neko leseno hiško za spati..pa nič jesti in nič piti(oziroma ne imeti potrebe po tem)...samo živiš in uživaš življenje...pa se mi je potem porodilo vprašanje...ja kaj bom, pa pol delal?!
    Sem dobil odgovor...jah nič...a moraš kaj delati...poglej račke kako veselo sedijo ob vodi na veji in se nastavljajo soncu in uživajo...

    No da ne bom preveč zabredel...bistvo je v tem, da smo resnično navajeni delati in si želeti nekatere stvari za katere mislimo, da nas osrečujejo...v bistvu pa so samo blodnja nas..in jih sploh ne potrebujemo...bolj nas one v bistvu ujamejo in zasužnjijo...in se celo življenje borimo za več in da ne bi izgubili tega kar imamo...
    Neke navade v nas...želja po hrani in ne vem čem!
    Pa tudi razmišljal sem in bral, da v bistvu s hrano blokiramo svoja čustva...
    Primer žalostni ljudje se večinoma zatečejo k čipsu in sladoledu..in raznim sladkim stvarem...večinoma ko nam nekaj ni v redu se bašemo s hrano...neko odvisnostjo!Ko sem nehal kaditi sem se zredil za ne vem koliko kil..zakaj...jah stalno sem hodil v hladilnik nekaj jesti?Zakaj...ne vem...pač očitno neka odvisnost je izginila in je na plan prišla druga...

    Navajeni smo da se ne poslušamo...hrepenimo po več in več...in to na vseh področjih...zato je tudi v bistvu tak svet...nagnjeni smo k pretiravanju k preobilju..čim nimamo več kot lahko pojemo se bojimo, da bomo imeli premalo.
    Zakaj tako radi hodimo v picerije kjer imajo največje pizze...pa vemo, da je ne bomo pojedli cele..ampak ziher pa vem, da je ne bo premalo...to šteje...
    Obleke...koliko čevljev imate ženske?Saj imate samo en par nog...samo ziher je ziher...ja samo uni rdeči ne pašejo uni modri obleki rabim druge čevlje...

    No da ne bo zgledalo, da napadam nekoga...jaz imam toliko čevljev, da je joj...večino sem jih obul enkrat...za dvoje vem da sploh nikoli.
    Pa še polno je drugih stvari...ključ je v zmernosti...in moder je tisti človek, ki zna krotiti oziroma omejevati svoje želje...in si vzeti toliko kot rabi!



    Lakota skozi oči narave - ko si lačen, jej!

    Prispeval/a: Nara dne četrtek, 7. september 2006 @ 00:25 CEST
    Uh! Res sem vesel tako lepega odziva na moj članek. Še najbolj sem vesel tega, da nas je več s podobnimi izkušnjami. Tako lepi ljudje delajo svet vse lepši!
    Nara


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,56 seconds