
...bi lahko rešila življenja do 114 milijonov kadilcev po svetu!
Obdavčitev cigaret in tobačnih izdelkov je stroškovno najučinkovitejši, vendar žal premalo izkoriščan ukrep za preprečevanje kajenja, je na konferenci v Pekingu kolegom pojasnil predstojnik oddelka za zdravstvo na Univerzi v Torontu Prabhat Jha. Raziskave so namreč pokazale, da na primer 10-odstotno zvišanje cen cigaret učinkovito zmanjša kajenje pri moških in mladini.
Globalno 70-odstotno zvišanje cen tobačnih izdelkov bi tako lahko v petdesetih letih preprečilo med 46 in 114 milijonov smrti zaradi kajenja. Države morajo zadevo vzeti resno, je dejal Jha, saj lahko z davčnimi ukrepi prepovedjo oglaševanja tobačnih izdelkov, osveščanjem javnosti glede nevarnosti kajenja in omejitvijo kajenja na javnih mestih letno rešijo do tri milijone življenj. Tobak sicer vsako leto zahteva kakih pet milijonov smrtnih žrtev.
www.dnevnik.si
|
Visoka obdavčitev cigaret
Prispeval/a: Ljuba dne petek, 7. april 2006 @ 15:02 CEST
Dragi nian, po eni strani se čisto strinjam s tabo, da bi bilo treba kadilce bolj udariti po žepu in tako vzpodbujati k manjši porabi tobaka - ter s tem prispevati k izboljševanju zdravstvenega stanja kadilcev (in nekadilcev, ki morajo živeti z njimi!).
Po drugi strani pa se bojim, da bi tak ukrep utegnil prispevati k povečanju kriminalitete, se pravi, da bi morda vzpodbujal strastne kadilce k krajam, ropom, vlomom, napadom... , kot se to dogaja pri narkomanih, ki bi za en "šus" ubili tudi mater, če ne bi šlo drugače. Saj končno kajenje ni drugega kot zasvojenost, čeprav ne tako močna kot je mamilarstvo, pa vseeno. Povečanje cene cigaretam bi v kadilcih vzbudilo le upornost in trmoglavost, zato bodo našli drugačne poti za kljubovanje ukrepom, četudi bi bili ti ukrepi le njim v korist.
Kateri zasvojenec bo pa priznal tak ukrep (za omejevanje vdajanju škodljivi navadi) za koristnega in dobrega?! Vsak zasvojenec bo tak ukrep smatral zgolj kot napad nase in na svoje pravice! Pričakujemo lahko torej samo odpor in uporništvo! Kadilo in puhalo pa se bo veselo naprej, na škodo koga drugega najbrž!
No, po tretji strani bi se pa strinjala, da bi lahko cigarete podražili zgolj zato, da bi s tem denarjem lahko bolje poskrbeli za zdravje kadilcev, ki si ga zdaj s cigaretami uničujejo. Kajti nepravično in skrajno diskriminatorsko je do zdravih ljudi, ki prispevajo v blagajno socialno-zdravstvenega zavarovanja vsak mesec znatne kupčke denarja, potem gre pa ta denar za zdravljenje najrazličnejših zasvojencev, ki si zdravje sami zavestno uničujejo. Torej smo zdravi ljudje dvojno kaznovani: plačujemo za zasvojence, ti nam pa potem vračajo tako, da še nas delajo bolne s svojim puhanjem cigaretnega dima pod nos. Kdo bi vse to razumel!?
LP Ljuba
Visoka obdavčitev cigaret
Prispeval/a: Miran Zupančič dne sobota, 8. april 2006 @ 12:25 CEST
Zdravstvo pri tem ne bi nič prihranilo, denar bi tako in tako poniknil v kake druge "naložbe". A res mislite, da je zavarovalnici in zdravstvenemu- farmacevtskemu lobiju v resnici v interesu da smo ljudje zdravi? Ne bodimo naivni. Tako je pač življenje, ki ima vedno dve plati. Za svoje zdravje moramo pač skrbeti sami. Cigareti niso največji problem za izgubo zdravja, bolj problematične so izgube službe, socialne varnosti in iz tega naslova izvira danes 70% vseh bolezni. Vsak naj se sam pri sebi odloči.
lepo pozdrav Miran.