V letu 2005 je bilo v povprečju na republiškem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 91.889 brezposelnih oseb, kar je odstotek manj kot v letu 2004. Na zavodu ugotavljajo, da se je število brezposelnih oseb v preteklih petih letih zmanjševalo, izjema je le leto 2002. Če primerjamo leto 2005 z letom 2001, vidimo, da se je povprečno število brezposelnih zmanjšalo za 9,8 odstotka, so sporočili iz zavoda za zaposlovanje.
Podobno kot se giblje število registriranih brezposelnih oseb, se giblje tudi stopnja registrirane brezposelnosti. Medtem ko je ta v letu 2001 znašala 11,6 odstotka, se je do leta 2005 zmanjšala na 10,1 odstotka. V zadnjih letih se uspešno zmanjšuje delež brezposelnih s prvo in drugo stopnjo izobrazbe. V obdobju od leta 2001 se je zmanjšal tudi delež brezposelnih, starih 40 let ali več, prav tako delež dolgotrajno brezposelnih. Delež žensk med brezposelnimi pa v zadnjih petih letih narašča - v letu 2005 je znašal 53,8 odstotka -, kar je delno tudi posledica prestrukturiranj delovno intenzivnih panog, v katerih med zaposlenimi prevladujejo ženske.
Lani so delodajalci prijavili 202.904 potrebe po delavcih in pripravnikih. Večino potreb (60,2 odstotka) so prijavili delodajalci iz storitvenega sektorja, 38,8 odstotka iz nekmetijskega sektorja ter odstotek iz kmetijskega sektorja.
Med posameznimi dejavnostmi so lani največ prostih delovnih mest prijavili v predelovalnih dejavnostih, vendar se njihov delež iz leta v leto zmanjšuje. Druge pomembnejše dejavnosti po številu prijavljenih prostih delovnih mest so še dejavnost poslovanja z nepremičninami, najema in poslovnih storitev, gradbeništvo, dejavnost trgovine, popravil motornih vozil in izdelkov široke porabe, izobraževanje, gostinstvo ter dejavnost prometa, skladiščenja in zvez.
Denarno nadomestilo je lani v povprečju prejemalo 17.099 oseb mesečno, denarno pomoč pa 6195 oseb mesečno. Možnost koriščenja pravice do denarnega nadomestila je v skladu z evropsko zakonodajo lani koristilo tudi 52 državljanov drugih držav EU, ki so iskali zaposlitev v Sloveniji, obratno pa je sedem slovenskih državljanov iskalo zaposlitev v drugi državi članici in pri tem ohranilo pravico do denarnega nadomestila.
Na republiškem zavodu za zaposlovanje imajo trenutno odprte tri razpise, namenjene vključevanju ciljnih skupin brezposelnih oseb v programe, na katere se lahko prijavijo delodajalci oz. izvajalci programov. Gre za razpise za pomoč pri zaposlovanju dolgotrajno brezposelnih žensk, za spodbujanje novega zaposlovanja starejših ter za projekte netržnih zaposlitvenih programov, vsi trije pa se izvajajo v okviru aktivnosti Evropskega socialnega sklada. Končali se bodo najpozneje v aprilu.Ob koncu leta 2005 je bilo veljavnih 42.967 delovnih dovoljenj za tujce. Glede na državljanstvo prevladujejo delavci iz držav bivše Jugoslavije, ki so predstavljali 88,1 odstotka vseh tujih delavcev. Zaposleni tujci imajo nizko izobrazbo, delavcev s šesto, sedmo in osmo stopnjo izobrazbe je med njimi manj kot pet odstotkov.Na zavodu za zaposlovanje so lani opazili rahlo povečanje priliva delavcev iz držav EU, predvsem iz novih članic, ki za zaposlitev v Sloveniji ne potrebujejo več delovnega dovoljenja. Tako je bilo konec leta 2005 pri zavodu evidentirano skupno 2466 prijav dela delavcev iz EU, od tega skoraj tri četrtine iz Slovaške.
www.dnevnik.si
|
Lani za desetino manj brezposelnih kot pred petimi leti
Prispeval/a: titanic dne četrtek, 2. februar 2006 @ 10:57 CET