Slovenska fundacija za trajnostni razvoj Umanotera je minuli teden sedem evropskih poslancev iz Slovenije pozvala, naj na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta, ki bo ta teden v Strasbourgu, glasujejo za sprejem paketa REACH, so sporočili z Umanotere. Cilj zakonodajnega paketa REACH je v roku enajstih let vzpostaviti sistem registracije, evalvacije in avtorizacije za okoli 30.000 kemikalij, ki so izdelane ali uvožene v EU, njihova količina pa presega eno tono letno. Umanotera je z akcijo "Se spomnite gospa poslanka, gospod poslanec?", ki je sicer potekala po vsej Evropi, slovenske predstavnike Evropskega parlamenta pozvala, da se spomnijo zaveze za varnejše ravnanje s kemikalijami, ki so jo podpisali pred izvolitvijo v Evropski parlament, pa tudi tiste, ki zaveze niso podpisal, naj zavarujejo zdravje svojih državljanov, naravo in okolje, in brez odlašanja sprejmejo novo zakonodajo REACH, ki bo omogočila določitev in opuščanje proizvodnje najbolj nevarnih kemikalij.
"Vedno več je dokazov, da so kemikalije, ki motijo delovanje žlez z notranjim izločanjem in tiste, ki so obstojne, ter se kopičijo v ljudeh in živalih, povezane s celo vrsto škodljivih fizioloških in mentalnih vplivov, vključno z motnjami v reprodukciji, rakom, deformacijami spolnih organov, nevrološkimi problemi in motnjami v razvoju," je akcijo utemeljila Umanotera. Po dveh letih razprav v Evropski uniji bodo evropski poslanci o zakonodajnem paketu REACH odločali na tokratnem rednem mesečnem zasedanju parlamenta. Omenjeno zavezo so med evropskimi poslanci iz Slovenije podpisali Mojca Drčar Murko (ALDE/LDS), Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS), Mihael Brejc (EPP/SDS) in Ljudmila Novak (EPP/NSi), ki naj bi se tako zavzeli za identifikacijo in obvezno zamenjavo vseh najbolj nevarnih kemikalij, pravico javnosti, da na zahtevo dobi informacije o tem, kakšne nevarne kemikalije so v izdelkih za široko uporabo, označitev izdelkov, če bodo vsebovali nevarne kemikalije in veljavnost enakih pravil za kemikalije v izdelkih iz EU in iz uvoza.
Tri poslance - Alojza Peterleta (EPP/NSi), Jelka Kacina (ALDE/LDS) in Boruta Pahorja (PES/SD), ki zaveze niso podpisali, pa je Umanotera z akcijo, v kateri je na poslance naslovila tudi več kot 100 fotografij s pozivi k sprejemu paketa REACH, želela spodbuditi k tehtnemu razmisleku o varnejši prihodnosti. Pahor je sicer na nedavnem večernem pogovoru o direktivi REACH, ki ga je pod okriljem stranke Evropskih socialistov vodil v Bruslju, opozoril na vpliv direktive REACH na delovanje jeklarske industrije, še zlasti na podjetja v Sloveniji, ki bi utegnila zaradi zaostrovanja zakonodaje odpuščati delavce. Pahor je poudaril, da poročilo o REACH ugotavlja, da bodo z vključitvijo kovin v omenjeno direktivo izboljšave na področju okolja in varovanja zdravja precej skromne, zato je izrazil dvom v nujnost novih omejitev in pritiskov na industrijo. "Če so koristi minimalne in je industrija prepričana, da bodo prišlo do ukinjanja delovnih mest, zakaj potem predloga o vključitvi kovin v direktivo ne proučijo tisti, ki nam govorijo, da želijo zmanjšati obseg evropske regulative," je na pogovoru menil Pahor.
Predsedujoča EU, Velika Britanija, upa, da bo mogoče po prvem branju v parlamentu konec meseca doseči soglasje v okviru Sveta EU, kar bi omogočilo sklenitev končnega dogovora v zvezi z REACH v letu 2006. Je pa Nemčija, ki ima med članicami EU najmočnejšo kemično industrijo, že zaprosila za odlog sprejemanja odločitve, dokler zadeve ne bo preučila nova nemška vlada. V procesu sprejemanja nove zakonodaje o kemikalijah so si na nasprotnih bregovih industrija, ki se močno boji povečanja stroškov na račun nove direktive, ter organizacije za varovanje okolja in zdravja ljudi, ki odločno poudarjajo, da mora biti prvi cilj nove ureditve prav zaščita narave in človeka.
www.dnevnik.si
|