NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Sproščujoč in zdravilen zvok tibetanskih skled   
    četrtek, 17. november 2005 @ 06:40 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Jasna Vombek

    Tibetanske pojoče sklede (singing bowls) izvirajo iz Tibeta in v svojem izvoru združujejo šamanistične religiozne rituale ter budistično meditacijo. Pripadajo družini zvonov in se ponekod imenujejo tudi "počivajoči zvonovi". Prvotno je bilo igranje na sklede del religioznega rituala; v budizmu in hinduizmu je bilo bogastvo zvoka pojočih skled del vsakdanjih molitev in eden izmed načinov doseganja duhovne čistosti in samospoznanja. Uporabljale so se tudi kot glasbeni instrumenti ter v vsakdanji rabi.

    Med kitajsko invazijo na Tibet l. 1959 je pobeg tisočev Tibetancev pripomogel k širjenju pojočih skled izven Tibeta. Podobno kot planetarni gongi so sklede narejene iz zlitin običajno petih do sedmih kovin: zlata, srebra, živega srebra, bakra, železa, kositra in svinca. Njihovo razmerje vpliva na kakovost zvoka. Razen tibetanskih skled obstajajo tudi japonske, nepalske, bengalske sklede in kristalne sklede, narejene iz stekla.



    Igranje na resonančne sklede se izvaja na dva načina; z maleto ali leseno palico. Z izbrano maleto mehko udarjamo na gornji zunanji rob sklede, kar proizvaja bogat vibrirajoč, rahlo doneč zvok. Če pa z leseno palico z nespreminjajočo se hitrostjo nežno drgnemo po njenem robu, nam skleda odgovarja z dolgim, nepretrganim in pojočim zvokom. Ta je odvisen od pritiska palice ob skledo, hitrosti njenega premikanja in od vrste lesa, iz katerega je palica narejena. Pri tem obstaja eno pravilo; večja kot je skleda, toliko večja naj bo maleta ali palica.

    Če med igranjem na skledo to držimo na dlani, občutimo dolgo trajajoče vibracije, ki polzijo skozi vso roko. Prav takšno blagodejno pulzirajoče valovanje občutimo tudi na delih telesa, kamor se sklede polagajo med masažo. Posebej učinkovita je masaža v vodi, kjer udarci z maleto na plavajočo skledo ob telesu povzročijo, da vibrirajoči zvok potuje po vodi do telesa in omogoča sprostitev. Osnovni namen masaže s tibetanskimi skledami je vzpostavitev globokega miru in ponovnega ravnovesja v človeku. Skladno s prepričanjem medicinskih strokovnjakov z Vzhoda je primarno vodilo zdravljenja s skledami to, da so bolezni na fizičnem nivoju pogosto posledica motenj v energijskih pretokih. Zvok skled razblinja blokade, nakopičene v fizičnem telesu, s čimer krepi sposobnost samozdravljenja in imunski sistem. Uporablja se tudi pri zdravljenju bolečin, posebej bolečin v hrbtenici, stresa, nespečnosti, migrene, depresije in drugih vrst motenj v človekovem čustvenem življenju.

    V drugi polovici novembra bosta v Mariboru in Ljubljani vikend delavnici holističnega zvoka, masaže in meditacije s tibetanskimi skledami, ki jo bo vodil Tomasz Czartoryski s Poljske. Na delavnicah bodo udeleženci razen pojočih skled izkusili tudi resonančni zvok planetarnih gongov v obliki gong kopeli, spoznavali moč petja mantr različnih religij in kultur ter petja nadtonov, prakticirali krija jogo in spoznavali njene učinke na telo ter skozi ples iskali notranjo svobodo, veselje in praznovanje življenja v njegovi polnosti in lepoti.

    Vabilo na delavnico: Delavnica holističnega zvoka in masaže s pojočimi tibetanskimi skledami

    Kdo je Tomasz Czartoryski?

    Tomasz Czartoryski iz Poljske je pred nekaj leti v Sloveniji predstavil moč in namen tibetanskih skled ter resonančnega zvoka planetarnih gongov, pričel z vodenjem tovrstnih delavnic in na ta način omogočil širjenje holističnega zvoka pojočih skled in gongov pri nas. Razen delavnic v Mariboru je vodil delavnico na hrvaškem otoku Ižu. Oktobra 2004 je s petjem gongov otvoril Borštnikovo srečanje. Med Slovenci, ki se ukvarjajo z masažo tibetanskih skled, je precej njegovih učencev.
    Tokrat bo prvič vodil delavnico masaže in meditacije s pomočjo tibetanskih skled tudi v Ljubljani.

    Tomaszovo prvo srečanje s tibetanskimi skledami sega v leto 1999. Tri leta se je usposabljal v uporabi pojočih skled za zdravljenje ter programa NLP (nevrolingvistično programiranje) na Peter Hess Institute v Nemčiji, raziskoval Majevski koledar ter se uril v različnih praksah meditacije, kundalini krija in gong joge, tehniki rebirthing, moči zvoka različnih instrumentov, posebej najvišje, holistične resonance planetarnih gongov. Redno igra in poje na koncertih improvizirane meditativne glasbe. V deželah Evrope vodi delavnice masaž in zdravljenja s tibetanskimi skledami ter gongi. Ves čas sodeluje z Donom Conreauxom, starešino mojstrov gongov iz New Yorka. Donov projekt World Peace Bell Gardens, svetovni zvočni vrtovi miru, ki se snujejo v mnogih mestih sveta, pripravljata tudi v Krakowu. Ta čas Tomasz sodeluje pri snovanju Creatone Foundation v Krakowu, ki bo združevala glasbenike in druge umetnike z namenom dela v terapiji otrok in odraslih ter ustvarjanja za mir v svetu.

    Več o njem: www.toneoflife.com

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Delavnica holistične...
  • www.toneoflife.com
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20051107230254550

    No trackback comments for this entry.
    Sproščujoč in zdravilen zvok tibetanskih skled | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,99 seconds