Evropski ombudsman Nikiforos Diamanduros je danes na zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil poročilo o svojem delu za leto 2004. Število pritožb, ki jih je lani prejel s strani evropskih državljanov, se je povečalo za 53 odstotkov, je dejal, povečanje pa pripisal predvsem možnosti pošiljanja pritožb po elektornski pošti in širitvi EU na deset novih članic. Slovenci so takoj za Belgijci po številu pritožb glede na število prebivalcev na drugem mestu med petindvajseterico.
Kot je v predstavitvi poročila dejal evropski Diamanduros, se je prvič v desetih letih zgodilo, da je ombudsman več pritožb prejel po elektronski kot po navadni pošti. Polovico pritožb so poslali državljani oziroma združenja iz desetih novih držav članic, glede na število prebivalcev pa je po številu pritožb na prvem mestu Belgija (268 pritožb), sledi pa ji Slovenija (38 pritožb), izhaja iz poročila.
Sicer pa so največ pritožb ombudsmanu lani poslali Španci (482 oziroma 12,9 odstotka), Nemci (464 oziroma 12,4 odstotka) in Francozi (303 oziroma 8,1 odstotka). Na repu seznama držav po številu poslanih pritožb ombudsmanu sta dve novi članici EU, Litva in Estonija z devetimi oziroma sedmimi pritožbami.
Kar tri četrtine pritožb, ki jih je prejel, pa ne spadajo v ombudsmanovo pristojnost, je opozoril Diamandouros.Evropski poslanci, ki bodo danes v Strasbourgu sklenili zasedanje, so izrazili zadovoljstvo nad delom evropskega varuha človekovih pravic, obenem pa so se zavzeli za natančno opredelitev nepravilnosti oziroma sestavo natančnega seznama zadev, ki so v njegovi pristojnosti.
Podprli so tudi prizadevanja ombudsmana za zagotovitev krajšega roka obravnave pritožb s strani evropskih institucij. V razpravi so tudi pozdravili večjo javno prepoznavnost, ki jo je evropski varuh človekovih pravic dosegel v svojih prizadevanjih za obveščanje javnosti, saj lahko po njihovem prepričanju tudi boljša obveščenost državljanov EU pripomore k znižanju števila pritožb, ki niso v ombudsmanovi pristojnosti.
Poslanci so tudi podprli namero ombudsmana, da kolikor je le mogoče, poveča število predlogov za prijateljsko poravnavo. Poslanci prav tako ugotavljajo, da je tesno sodelovanje med evropskimi in nacionalnimi, regionalnimi ter lokalnimi varuhi človekovih pravic preko mreže varuhov človekovih pravic učinkovit mehanizem za hitro in učinkovito ravnanje s pritožbami državljanov.
Poslanci pa so nekaj pozivov naslovili tudi na Bruselj. Evropsko komisijo so med drugim pozvali, naj pritožbe o kršitvah obravnava v razumnem roku, sprejme pa naj tudi Evropski kodeks primernega ravnanja javnih uslužbencev.Instutut evropskega ombudsmana sicer prav to jesen praznuje 10. obletnico delovanja, evropski varuh človekovih pravic pa je nedavno prejel dvajsettisočo pritožbo, so v sredo sporočili iz urada ombudsmana. "V preteklosti smo za državljane izboljšali veliko stvari, kljub temu pa bo treba za zagotovitev vrhunske uprave EU storiti še veliko," je ob tem priznal ombudsman, ki si sicer zelo prizadeva, da bi omenjeni kodeks o primernem obnašanju javnih uslužbencev čimprej sprejele vse institucije EU.
www.dnevnik.si
|