NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 01-apr
  • Zato, ker lahko... zopet

  • četrtek 02-apr
  • Carmina Burana

  • petek 03-apr
  • Jazz Club Ljubljanski grad: Bossa de Novo

  • sobota 04-apr
  • Lov na pirhe
  • Greg Black & The Bad Notion

  • nedelja 05-apr
  • Pohorski Kerlc

  • torek 07-apr
  • Umetnostna galerija Maribor

  • sreda 08-apr
  • Spletna delavnica: Zakon o prostovoljstvu v praksi

  • petek 10-apr
  • Evita

  • sobota 11-apr
  • Odkrijte sledi preteklosti na Ljubljanskem gradu

  • nedelja 12-apr
  • Zaključno vodstvo s kustosinjo Julijo Hoda po razstavi Začasni naslov

  • ponedeljek 13-apr
  • Simfonični orkester iz Vancouvra

  • torek 14-apr
  • Tvoj pogled, tvoja zgodba - Nadaljevanje fotografske delavnice

  • sreda 15-apr
  • Literarne ekokrajine: dr. Robert Brus

  • četrtek 16-apr
  • PUB KVIZ v Pivnici Union

  • petek 17-apr
  • Otvoritev 40. Slovenskih glasbenih dnevov / Opening of the 40th Slovenian Music Days

  • sobota 18-apr
  • Uvodna usposabljanja za prostovoljce_ke Ljubljana
  • Friderik in zmaj 3+

  • nedelja 19-apr
  • Azijski brunch

  • ponedeljek 20-apr
  • Predavanja iz umetnostne zgodovine: ujeti trenutek

  • torek 21-apr
  • Območje prehoda V: mir / vojna projekcija

  • sreda 22-apr
  • Iz globin narave do novih turističnih zgodb: uspešno zaključeno usposabljanje v okviru projekta deProfundis - Iz globin

  • četrtek 23-apr
  • 7. strokovna konferenca Trendi in izzivi v živilstvu, prehrani, gostinstvu, turizmu, izobraževanju in usposabljanju

  • petek 24-apr
  • Ohcet

  • sobota 25-apr
  • Povabilo

  • nedelja 26-apr
  • Otoki / Islands

  • ponedeljek 27-apr
  • Med naravo in kulturo

  • torek 28-apr
  • The music of The Lord of the Rings & The Hobbit

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Ob dnevu bele palice opozorila o težavah slepih in slabovidnih   
    sobota, 15. oktober 2005 @ 10:40 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in zaOb mednarodnem dnevu bele palice, ki ga obeležujemo danes, slepi in slabovidni še posebej opozarjajo javnost na težave, s katerimi se soočajo v vsakdanjem življenju in v prizadevanjih za čim bolj samostojno in neodvisno življenje. Medobčinska društva Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije so ob tem dnevu pripravila številne aktivnosti, ki so se večinoma odvijale ta konec tedna.

    V tej krovni organizaciji slepih in slabovidnih je več kot 3600 oseb z najhujšimi težavami z vidom, od katerih jih je več kot 2200 slepih. Glede na strokovno literaturo pa naj bi imelo v Sloveniji resnejše okvare vida od 30.000 do 40.000 ljudi, ugotavljajo v zvezi slepih in slabovidnih, ki letos obeležuje 85. obletnico delovanja.

    Tako so se letos odločili za še bolj dejavno seznanjanje javnosti s položajem slepih in slabovidnih v slovenski družbi, saj so medobčinska društva ob dnevu bele palice pripravila raznovrstne aktivnosti. Krovna zveza pa je že prejšnji konec tedna na sedežu v Ljubljani kot prispevek k odpravljanju komunikacijskih ovir slepih organizirala 14. državno tekmovanje v branju in pisanju brajice ter v desetprstnem tipkanju za slepe in slabovidne.

    Ta petek je medobčinsko društvo iz Kranja pripravilo kulturni program, kasneje pa še pohod z belimi palicami po ulicah gorenjske prestolnice. Ob tem so opozarjali na arhitektonske ovire, ki jih slepi in slabovidni srečujejo v vsakodnevnem življenju. Voden pohod z belimi palicami pa je po ulicah Nove Gorice v petek pripravilo tudi tamkajšnje društvo.

    Ljubljansko društvo je pripravilo ogled razstave izdelkov ročnih in umetniških del svojih članic in članov v informacijski pisarni ljubljanske občine, ki so jo odprli že minuli teden. Ptujsko in novomeško medobčinsko društvo sta konec tega tedna pripravili dneve odprtih vrat in razstavi izdelkov svojih članov, v Murski Soboti pa so v petek predstavili delovanje brajeve računalniške čitalnice in način usposabljanja slepih in slabovidnih s prilagojeno računalniško opremo.

    V celjskem društvu so imeli prav tako konec tedna slovesno predajo računalnika in brajeve vrstice slepemu učencu, nato pa so predstavili še učenje brajice in računalništva s prilagojeno opremo. V Mariboru so člani tamkajšnjega društva v petek predstavnikom medijev pojasnili, kje v štajerski prestolnici se slepi in slabovidni srečujejo z najbolj perečimi gibalnimi in komunikacijskimi ovirami, medtem ko so v Kopru že v začetku tedna pripravili slikarsko razstavo svojega slabovidnega člana.

    Bela palica, ki je nekakšen simbol slepote, se je kot predhodnica sodobne bele palice, kot jo poznamo danes, pojavila po prvi svetovni vojni. Za osebo, zaslužno za uveljavitev bele palice, štejejo slepi in slabovidni mladega britanskega glasbenika in fotografa Jamesa Biggsa, ki je oslepel leta 1921. Biggs se je namreč domislil, da bi svojo palico pobarval belo, da bi ga vozniki bolje videli, kadar bo prečkal cesto. Zatem se je bela palica počasi uveljavila, saj je vse več držav v zvezi z njeno uporabo pri hoji sprejelo ustrezne predpise, s katerimi so jo označili kot znak slepote.
    www.dnevnik.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.dnevnik.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20051015104000501

    No trackback comments for this entry.
    Ob dnevu bele palice opozorila o težavah slepih in slabovidnih | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2026 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 2,87 seconds