NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Deklaracija pobude za javno RTV Slovenija   
    petek, 9. september 2005 @ 21:05 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in zaDEKLARACIJA POBUDE ZA JAVNO RADIOTELEVIZIJO SLOVENIJA

    Javni RTV servis naj BO v rokah javnosti, ne politikov!

    Ena od temeljnih nalog medijev v demokratičnih družbah je, da držijo ogledalo tako politiki kot družbi v celoti in s tem omogočajo javnosti, da je obveščena in ima nadzor nad oblastjo. Ključno vlogo pri tem imajo javni mediji, ki s svojo organizacijo, načinom delovanja in vsebino zagotavljajo raznovrstnost in univerzalno dostopnost programov, zadovoljujejo potrebe manjšin in deprivilegiranih skupin ter prispevajo k oblikovanju informiranega volilnega telesa in dvigovanju kulturne in izobrazbene ravni.


    Da bi ustvarjalci javnega servisa lahko profesionalno, verodostojno in nepristransko opravljali svoje delo, jim moramo zagotoviti avtonomnost, ustrezna finančna sredstva, predvsem pa neodvisnost od politične oblasti.

    Zakon, ki ga je predlagala vlada in ga je sprejel državni zbor, tega cilja ne dosega. Njegovi avtorji so večkrat odkrito priznali, da je zanje moteč predvsem njihov premajhen vpliv na javni zavod RTV Slovenija. S tem zakonom se vpliv politike na zavod RTV Slovenija le povečuje. Po njegovih določilih bo namreč o imenovanjih ključnih upravljavskih teles, posledično pa tudi generalnega direktorja in urednikov, odločala vsakokratna vladna večina. Takšen vpliv bo dolgotrajen: nobena politična garnitura in nobena druga oblast se tej moči ne bo več pripravljena odpovedati.

    Predlagani zakon javno RTV ponovno potiska v odvisnost od vsakokratne vladajoče koalicije strank in vlade; ti bosta sito, ki bo dejansko odločalo o sestavi organov upravljanja in nadzora ter poslovodnih organov. S tem je razmerje nadzora in odgovornosti postavljeno na glavo: RTV ne bo več javni medij, ki nadzoruje politiko, marveč bo politika nadzorovala medij, ta pa ne bo odgovarjal več javnosti in javnemu mnenju.

    Po našem prepričanju je treba tak zakon na referendumu zavrniti. Temu glasu proti ni mogoče nadeti ideološke obleke in reči, da je to glas proti tej oblasti. O tem, kdo ima oblast, volivci odločamo na volitvah, namen tega referenduma pa se je izreči o neprimernem zakonu o RTV Slovenija. Ta zakon pomeni grob poseg v avtonomijo javne RTV. Ta zakon je slab za javnost, torej za vse nas, ki z naročnino neposredno financiramo RTV Slovenija, saj bodo novi upravljavci razmišljali predvsem politično, ne pa v korist javnosti. Slab pa je tudi za vladajočo politiko, ki bo brez tega nadzora v večjih skušnjavah, ki jih prinaša oblast, saj bo strah pred medijskim nadzorom sorazmerno manjši.

    Pozivamo vas, da se udeležite referenduma in na njem glasujete PROTI zakonu in s tem ZA svobodno televizijo, ki naj bo v rokah tistih, ki jo financiramo in nam je namenjena.

    Jurij Gustinčič, dr. Manca Košir, dr. Jože Mencinger, dr. Breda Pavlič, Tone Peršak, Marjan Sedmak, dr. Slavko Splichal

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20050909210529846

    No trackback comments for this entry.
    Deklaracija pobude za javno RTV Slovenija | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Deklaracija pobude za javno RTV Slovenija

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 10. september 2005 @ 08:52 CEST
    Spoštovani bralci,

    pred sabo imam Kodeks novinarjev, sprejet na XVII. volilni skupščini Zveze novinarjev, ki je bila 28. in 29. oktobra 1982 v Kumrovcu. Navedeni kodeks novinarjev temelji na Programu ZKJ in drugih temeljnih dokumentov ZKJ in SZDL. Kodeks določa moralno-politične in profesionalne norme pri opravljanju novinarskega poklica, ko je imel tedaj še novinar status družbenopolitičnega delavca, ki je bil zavestno privržen idejam marksizma in leninizma in je s pisano ali ustno besedo, kartikaturo, fotografijo ali filmom moral sodelovati v graditvi in ohranjanju politične komunistične oblasti s svojo normirano zavestjo.

    Nikjer nisem opazila, da bi se nekateri zgoraj podpisani člani, ki so imeli status družbenopolitičnega delavca - novinarja v smislu zgornje definicije, tedaj upirali ali kakorkoli pozivali k uporu zoper takšno idejno in politično naravnanost svojega poklica, kodeksa in zakona o javnem informiranju. Mnogi so bili zvesti privrženci takratne oblasti in izvrševalci dirigiranih nalog.

    Vse spoštovanje do gospe Mance Košir, vendar če se ne motim je podučevala na FSPN kako je treba zagotavljati politični vpliv na javno informiranje. Tudi gospod Jurij Gustinčič je bil zvest novinar političnemu sistemu. Ni bilo slišati, da bi se nekatere eminentne osebnosti, ki se danes tako potegujejo za "neodvisno novinarstvo" kdaj v prejšnjem sistemu postavljale po robu tako, kot se danes sprejetemu zakonu o RTV.

    Tudi z gospodom Kocjančičem, predsednikom skupščine RTV nekateri zelo dobro sodelujejo in do danes mu še nihče od vidnih borcev za "neodvisno novinarstvo", ni očital, da je bil komunistični partijski sekretar in da je idejno vplival na oblikovanje uredniške in kadrovske politike RTV. Tudi tedanja vladajoča LDS s koalicijo na čelu ni nikoli izpostavljala problema "neodvisnega novinarstva" oziroma da ima vladajoča politika prevelik vpliv na novinarstvo. Vsi so podpirali miselnost, da novinarstvo ni pomembno samo kot mediji za javno obveščanje, ampak je tudi pomembna politična sila, ki lahko vpliva na družbeno zavest zelo progresivno ali pa reakcionarno. Vladajoči koaliciji je to odgovarjalo dokler je bila na oblasti in logično je, da ji danes ne odgovarja več, ker je v opoziciji in se boji morebitnega političnega vpliva sedanje vladajoče oblasti na medije. Zame je to dvoličnost, da ji ni para. Ne pozabimo, da vpliv vladajoče koalicije na raziskovalno novinarstvo ni bil tako majhen, kot bi sedaj rada prikazala, saj je zavirala takšno delovanje, ki bi razkrilo gospodarske afere in kraje v času tranzicije, s katerimi so se nekateri dodobra nasitili in si napolnili žepe. Tudi tedanjem direktorju RTV g. Žarku Petanu, znanemu pisatelju in eminentnemu kulturniku je tedanja vladajoča koalicija dala brco, ker ji ni bil po volji. Moraliziranje je zato tu odveč!

    Jaz osebno sem dolga leta delala pri novinarski hiši in se dobro spomnim tistih časov, ko je SZDL in ZK kar naprej prihajala v hišo, imela z novinarji sestanke in pritiskala nanje kako morajo in kako ne smejo pisati. Vse je bilo politično dirigirano od provenience, ki se danes kaže z dvojno moralo samo z namenom, da bi prek civilne družbe (ker ni več na oblasti) izvrševala naprej svojo staro politiko, prikrito z ingerencami svojega lastnega prepričanja. Jaz bi kar verjela iskrenosti in dobronamernosti civilne družbe, če se ne bi za njo skrivali političi interesi. Civilna družba je postala dežnik, pod katerim se skrivajo tisti, ki želijo vladati. Ideja o "neodvisnem novinarstvu" je žargon pravšnjosti spodrivanja in prerivanja za prestol oblasti. Mediji so pa pomemben vezni člen, ki to omogoča.

    Spoštovani gospodje in gospe, bojim se, da se za to veliko skrbnostjo za "neodvisno novinarstvo" skriva politična konotacija minirati zakon o RTV zato, da bi še naprej v preobleki civilne družbe nekateri zagotavljali svoj vpliv s tem, da bi se skoz civilno iniciativo prerinili v programski svet in tam nadaljevali svojo staro politiko.

    Zame je zakon o RTV dober, je sodoben zakon o obveščanju, primerljiv z evropsko zakonodajo. In če imajo poslanci državnega zbora, ki so bili izvoljeni na svobodnih volitvah pristojnosti v zvezi z imenovanjem programskega sveta je prav, kajti med poslanci imamo tudi kulturnike, gospodarstvenike, javne delavce, skratka vso populacijo, ki se bo znala prav odločiti, kdo bo zastopal narodove interese
    in potrebe v programskem svetu. Poleg tega pa menim, da ima RTV in tudi drugo novinarstvo toliko pokončnih novinarjev, da bodo znali uresničevati neodvisno novinarstvo. Prav je, da sta funkciji programskega vodje in direktorja združeni, kajti le tako se lahko zagotavlja odgovornost za relizacijo programov. Kaj pomeeni sprejemati neke programske sheme, če ti nekdo meče polena pod noge in ne poskrbi sredstev za njihovo izvedbo pa še Kocjančič se mu stalno meša v vse in dirigira enostransko ter politično obarvano. Ve se kako.

    Zakon o RTV je zame demokratičen in evropsko primerljiv. Če ima zakon kakšno hibo po pokazala praksa. Zato imamo poslance v državnem zboru, da bodo zakon lahko dopolnjevali in spreminjali če se bo izkazalo, da je to potrebno. Kakor koli nagovarjate volilce, ki bodo glasovali za ali proti zakonu o mediju, je zame to navadna politična kampanija. Oblastniki stare provenience, saj vam ni tako hudo pod to oblastjo, da bi se morali prav vsemu upirati in hujskati ljudi kako naj glasujejo. Glasovali bodo tako kot so volili po svoji vesti in prepričanju. Dajte tej koaliciji že priložnost, da tudi se tudi ona izkaže, če zna kaj narediti boljše od vas, saj ste dovolj dolgo vladali in vam nima kaj biti žal, da prek Kocjančiča niste obvladovali medija RTV.

    Za zaklljuček bom rekla:

    Spoštovani volilci in volilke, glasujte po vašem notranjem prepričanju in presoji, saj ste dovolj pametni, da znate razmišljati s svojo glavo. Ta referendum ni ničesar drugega kot volilna kampanija prejšnje oblasti, ki trpi, da ni več na oblasti.

    Lep pozdrav in pametno glasujte!

    Tatjana Malec


    Deklaracija pobude za javno RTV Slovenija

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 22. september 2005 @ 14:21 CEST
    Pozdravljeni bralci!

    V nedeljo bomo glasovali za ali proti zakonu o RTV. Kar zanimivo je kako napadalno se odzivajo nekateri tudi v zamejstvu na nov zakon o RTV Slovenija.

    Najbolj zanimivo pa je kako se odziva dotedanji komunistični zgodovinarski služabnik iz zamejstva Jože Pirjevec, ki navaja: "Vladni zakon RTV Slovenije bi lahko podpisala Lenin in Gobbels (Primorske novice, 22.09.2005).

    Ali se vam zdi takšna izjava spodobna za nekega intelektualca?

    Zanimivo je, da se Jože Pirjevec ni nikoli oglašal v časih, ko je Udba dirigirala pisano besedo in preganjala ter odstavljala novinarje po novinarskih hišah. Tedaj je bil tovariš Jože Pirjevec gorečnež takega sistema javnega informiranja. Šele danes se mu je razvozlal "demokratski" jezik. Zares z veliko zamudo.

    Znani slovenski pisatelj Jože Javoršek je napisal v svoji knjigi
    "Pičevci" o takšnih zamejcih tako-le:
    ***
    Iz samotnega jezdeca, stran 265:

    Pater Janez z nagrbančenim čelom:

    Pravzaprav
    bom vse drugo, kar si mi
    natvezil, lažje pozabil kot
    izraz iz tvojih ust, kadar
    izgovoriš besedo pičevci.
    Ta izraz je že sam po sebi
    žaljiv, hkrati pa ga poveš
    tako perverzno, da...

    Grešna duša veselo:

    Če pa izraz tako neskočno
    natančno pove, kaj ste.

    Pater Janez:

    Že mogoče, a izraza vendarle
    ni treba uporabljati!

    Grešna duša:

    Za PROSTOR IN ČAS, revijo,
    ki jo ti urejaš, je uradna
    knjižničarska kratica PiČ.
    Pečarvstvo je nekaj, kar
    leži med območjem moškosti
    in območjem ženskosti.

    Pater Janez:

    Kaaaaaaaaaaaaaaaj?

    Grešna duša:

    Seveda. Pič ni ne eno ne
    drugo. Ne drugo, ne prvo.
    Ne mož ne ženska. To se
    pravi bolj nazorno: malo
    ste tukaj, malo pa tam.
    Malo ste v socializmu,
    malo pa kje drugje.
    Malo ste doma na Slovenskem,
    malo pa v zamejstvu. Malo ste
    v Ljubljani, malo pa v Trstu.
    Malo ste v Zvezi komunistov,
    malo pa tudi ne. Malo ste na desni,
    malo pa tudi na levi. Malo ste
    napredni, malo pa tudi ne.
    Malo ste nazadnjaški,
    malo pa spet ne. Malo ste
    s cerkvijo, veliko pa ne.
    Malo ste s hudičem,
    malo pa sploh ne.
    Skratka: pičevstvo pomeni
    amfibijsko stvarnost, ki je še
    nedoločljiva in neizrazita.
    Če bi lahko pošteno in brez
    predsodkov označili vašo resnico,
    bi pač rekli, da ste idejni, politični in
    estetski hemafroditi.
    Skratka - pičevci.
    ***
    Čeprav videz kaže, da so Javorškovi dnevni zapiski v knjigi "Pičevci" morda razglašeni glede na sedanji čas, so vnedarle uglašeni na osnovno bojno-kritično razpoloženje določenega dela tržaške skrajne levice, ki je lepo živela ob privilegijih pod komunistično oblastjo, ki jih ne more pozabiti in v svoji nostalgičnosti primerja sedanji zakon o RTV z zakonom o informiranju v času komunistične sovjetske diktature. In takim bebastim izjavam naj bi Primorci in zamejci verjeli?

    Če ne morete iz svoje kože liberalni akademiki, vsaj svoj "penzion" mirno uživajte in pustite drugim, da še kaj povedo! Kje pa piše, da morate imeti vi do smrti zadnjo besedo. Nehajte s svojim pičevstvom in konvertiranim liberalnim akademizmom, čas bi bil!

    Pustite ljudem, da svobdono odločijo po svoji volji in presoji.
    Ne hujskajte, celo govedorejci podpirajo novi zakon o RTV, saj so prepričani, da je treba predstaviti kmetijstvo kot nacionalni interes. Vi ste pa vedno zapostavljali kmete!

    Zavajanja in laži v kampaniji pred referendumom kažejo na strah pre izgubo političnega vpliva opozicije na RTV. Tudi "Ninamediji" ne vejetmite v rezultate njihovih raziskav, saj je predsednik sedanjega nadzornega odbora RTV Nikola Damjanič direktor Ninamedije (to je povedal napadeni novinar Miro Petek).

    Akademik in slovenski pisatelj Žarko Petan, bivši direktor RTV, ki ga je dotedanja "demokratična" liberalna demokracija postavila na čevelj, se novega zakona o RTV veseli, saj pravi da so v njem pristojnosti in odgovornosti jasno opredeljenoje in jasno razvidna odgovornost. Vsi, ki se z zakonom o RTV ne strinjajo pa so videti na TV in po časopisnih slikah zelo jezni, ker so izgubili iz svojih rok sistem vodenja in upravljanja z RTV in svojega predsednika RTV tovariša Kocjančiča, nekdanjega komunističnega partijskega sekretarja, ki je počel prav to, kar se sedaj očita koaliciji.

    Nov programski svet RTV bo upošteval tudi pripombe poslušalcev in gledalcev, kar v sistemu, ki je vladal sedaj ni bilo mogoče, saj mi je vedril in oblačil Kocjančič.

    Na referendumu glasujte premišljeno in modro po svoji presoji!

    Tatjana Malec



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,43 seconds