Na sedežu Združenih narodov v New Yorku bo od 7. do 9. septembra potekala oseminpetdeseta letna konferenca svetovnih nevladnih organizacij (NGO), ki jo pripravljajo v sodelovanju z oddelkom za javno informiranje ZN (DPI). Pred svetovnimi voditelji in ob istem času, ko bodo o mednarodnem sodelovanju razpravljali predsedniki svetovnih parlamentov, bo obojim svoje mnenje o perečih problemih sedanjosti skušalo posredovati dvatisoč udeležencev iz tisočdvestotih nevladnih organizacij in predstavnikov civilne družbe iz približno stodvajsetih držav.
Konferenca nevladnih organizacij bo sicer potekala istočasno kot srečanje predsednikov nacionalnih parlamentov v organizaciji Medparlamentarne unije (IPU). Namen nevladne konference je vplivati na svetovne voditelje, ki se bodo sicer v New Yorku začeli zbirati šele čez teden dni, da na vrhu od 14. do 16. septembra potrdijo načrtovane reforme ZN in poskrbijo za razvoj.
Udeleženci nevladne konference bodo povedali, kaj menijo o reformah in vprašanjih, povezanih z mirom, varnostjo, razvojem in človekovimi pravicami. Aktivisti in drugi predstavniki civilne družbe iz vsega sveta že pošiljajo svoja mnenja prek spletne strani www.undpingoconference.org, osnovo za razprave, okrogle mize, plenarna zasedanja in interaktivne delavnice pa ponuja poročilo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana z naslovom "V večji svobodi", ki je razdeljeno na tri tematske sklope - svoboda pred pomanjkanjem, svoboda pred strahom in svoboda za življenje v dostojanstvu.
Razpravljali in pritiskali bodo za zagotavljanje politične stabilnosti, dobre vladavine, odpravljanje revščine, spoštovanje človekovih pravic, sodelovanju med ZN in civilno družbo in o vrsti drugih tem. Udeležence konference bodo med drugim nagovorili Annan, predsednik Generalne skupščine Jean Ping ter drugi visoki predstavniki ZN, sodelovali pa bodo tudi Nobelova nagrajenka za mir iz leta 2003 Širin Ebadi, izvršna direktorica UNICEF Ann Veneman, direktor Mednarodne organizacije za delo (ILO) Juan Somavia in številni drugi.
Nevladne organizacije so si v zadnjih letih priborile nekoliko vidnejšo vlogo in več glasu v zadevah ZN. Precej držav oziroma skupin držav, kot je na primer EU, njihove predloge jemlje resno, vendar igrajo glavno vlogo v današnjem svetu še vedno voditelji nekaterih največjih držav. Voditelji držav so se prek svojih veleposlanikov pri ZN tudi na praznični ponedeljek, praznik dela, ki ga poleg države gostiteljice ZDA praznujejo tudi na ZN, še vedno prepirali o svežnju reform in viziji za prihodnost, kar bi morali potrditi na svojem bližnjem vrhu.
www.dnevnik.si
|