NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Najprej najpomembnejše   
    četrtek, 30. junij 2005 @ 06:21 CEST
    Uporabnik: titanic

    * Osebna rast in odnosiV naših življenjih se skoraj vsak dan srečujemo s stvarmi, ki jih "moramo" narediti, delati ali pa jih opustiti. V reko naglice in današnjega hitrega tempa življenja pa se je ujel že vsak in se znašel pred odločitvijo: katero aktivnost bo izbral, kaj je pomembnejše, nujnejše in na prvem mestu, da bo opravil, kaj lahko počaka na jutri in kaj lahko preloži na drugega, da opravi namesto njega.

    Povprečen človek dela osem ur vsak dan v službi, potem še v prostem času opravlja stvari, za katere meni, da jih je dolžan opravljati, da je to njegovo poslanstvo, obveznost ali dolžnost. Predvsem imam v mislih žene, ko pridejo iz službe, pa jih čakajo doma otroci, kuhanje kosila, gospodinjska dela, posvečanje otrokom in seveda tudi svojemu zakonskemu partnerju. Kje najde tako obremenjena žena še čas za sebe, za svoj "hobi", ki ga je rada opravljala, ko še ni imela družine? Morda sodobna družba celo obsoja žene, ki po službi gredo domov, popoldne pa se udeležijo raznih druženj s prijateljicami, ure tenisa dvakrat na teden, meditacije z jogo ali študija, ki jo zanima. Z zavidanjem današnja družba gleda na mlade mamice, ki jim pri vzgoji ali varovanju otrok pomagajo matere ali tašče, da gredo lahko one za kakšno uro ali dve na teden od doma same in se posvetijo svojemu hobiju ter se razvedrijo od vsakodnevnega tempa in hitenja, kateri nas vse spremlja vse od jutra, ko vstanemo, pa vse do poznega večera. Seveda so tu še očetje, ki imajo poleg dopoldanskega "težkega" dela tu še veliko popoldanskih "obveznosti" o katerih ne mislim niti razmišljati, ker je to že druga zgodba.


    Tako v službi, kot doma, pa tudi v prostem času, s katerim razpolagamo, se moramo stalno odločati za stvari, med katerimi so tiste, ki jih je potrebno narediti takoj, tistimi, ki jih lahko preložimo na jutri in med tistimi, ki jih lahko opravi kdo drug. Zavedati se moramo, da smo tako v službi kot doma nadomestljiva oseba in da vsako delo, ki ga opravljamo lahko naredijo drugi. Občutek nenadomestljivosti je lahko zelo boleč, saj smo ob spoznanju resnice, da se motimo, lahko močno prizadeti.

    Torej vsak in to prav vsak ima enako količino časa, 24 ur na dan, tako, da izgovor "nimam časa" ne pomeni nič, čeprav se ga mnogokrat poslužujemo, res pa, da nekateri kar pogosto, drugi manjkrat, eni pa so spoznali resnico in sposobnost imeti čas pod kontrolo in si ga razporediti kot si ga vsak sam želi. Ne smemo biti ujetniki časa, ni dobro niti pomisliti, da nimamo časa, saj že s samo mislijo oblikujemo situacijo in izgubljamo energijo s katero bi lahko opravljali delo o katerem le razmišljamo.

    Priporočam plan aktivnosti, ki jih je potrebno nujno (beri: prostovoljno) opraviti vsak dan, vsak teden, vsak mesec ipd. Na list papirja si že zvečer napišemo vse, kar je neodložlivega ali pa tudi odložljivega za kakšen dan, naslednji dan pa le preberemo in odkljukamo kar smo opravili. Tako nam ni potrebno imeti v glavi vse obveznosti spravljene in tudi manj je možnosti, da kakšno obveznost izpustimo. Prednost plana pa je tudi v tem, da smo zvečer zadovoljni in vidimo, da smo pa le nekaj opravili, kar smo želeli. Velikokrat celo pozabimo na velike stvari, ki smo jih tekom dneva storili in se zvečer počutimo nekoristne in neuspešne. Zgodi pa se tudi, da smo zaradi preobilice informacij, ki nas obkrožajo skozi ves dan, pozabili opraviti stvari, katere nam veliko pomenijo in so neodložljive.

    Opisala pa bom tudi svoje obnašanje, s katerim sem se bojevala pred leti in bila zaradi tega zelo nezadovoljna: vedno sem hitela, ko sem bila v avtu, sem vozila v rumene, včasih še celo v rdeče luči, kamorkoli sem šla, sem zamujala, ker sem imela "toliko" stvari, ki sem jih morala še opraviti, pa še nepredvidljive so prišle ravno takrat na pot. V službi sem hitela, obenem pa delala velike napake, da sem le pravočasno oddala svoje delo. Potem sem spet hitela domov, zavore so cvilile, trobila sem počasnim voznikom in vsa nervozna in utrujena prišla domov z vrečkami iz trgovine ter začela kuhati kosilo. Obenem sem se preoblekla v domača oblačila, medtem se mi je kosilo prismodilo ali prevrelo ter umazalo štedilnik. Imela sem dodatno delo, energijo pa sem izgubljala z jezo, ki sem jo stresala na žive ljudi okoli sebe, pa tudi na štedilnik, kot, da je on kriv, ker pač se je to zgodilo. Jaz sem hotela dobro, da bom hitro vse istočasno naredila, pa seveda nisem mogla biti kriva. Ko sem odprla hitro okno, da bi prezračila sobe, se mi je mogoče še okenska roža prevrnila, da sem imela ponovno dodatno delo. Iz sosednje sobe me je klical otrok in sem bila že tam, da slišim kaj želi. Obenem je zvonil telefon…

    Tako bi lahko opisala tudi sobotno pospravljanje hiše, pa bi bilo preveč žalostno-komično, saj nisem znala drugače. Pospravljati sem znala nehati takrat, ko nisem več zmogla nič. Nisem si znala vzeti čas zase, za počitek med delom, med službo, med obveznostmi. Nisem niti znala delati nobenega dela tako, da bi bila psihično pri stvari. Kar pa je še najbolj žalostno, nisem znala uživati in biti na dopustu "v trenutku tu in sedaj". Več energije mi je odtekalo zaradi negativnih čustev, kot so jeza, skrb, stalna napetost in nezaupanje vase, dvomi v svoje sposobnosti ipd.

    Prepričanje, da imam za vse dovolj časa, da sem vedno in povsod v pravem času, mi ohranja energijo za aktivnosti, ki so potrebne, za delo v službi, za gospodinjstvo, pa tudi za prijatelje in znance, za katere imam danes več časa, kljub temu, da so vse obveznosti, za katere mislim, da morajo biti, opravljene pravočasno in dobro. Moje geslo se danes glasi: hiti počasi, delaj natančno kar je v tvoji moči in živi v trenutku in za ta trenutek. Seznam opravil, ko jih zvečer odkljukam mi prinaša zadovoljstvo, opravila, ki pa so neodkljukana, pa prenesem na naslednji dan in jih opravim ne glede na to, da naj bi bile opravljene že včeraj. Zgodi pa se tudi tako, da jih opravi nekdo drug ali pa jih celo ni treba opraviti nikomur.

    Naučila sem se tudi, da je vsaka stvar za nekaj dobra, tudi stvari, ki je ne opravim nenamenoma, se pokaže, da je lahko tudi bolje, da je nisem opravila. To spoznanje pa pride potem, ko je situacija že preteklost. V sedanjosti, v tem trenutku, danes, pa je moja dolžnost le to, da poskušam biti čimbolj mirna v srcu, srečna za vse kar imam, zadovoljna sama s seboj ter hvaležna za modrost, ki sem jo pridobila in vzela za svojo. Ni mi potrebno, da sem popolna, saj sem le človek. Lahko si privoščim tudi kdaj reči "ne" ali "ne zmorem", saj mi ne bo nihče hvaležen za nič, če bom igrala žrtev svojih zablod v upanju, da bom nekomu naredila uslugo, sama bom pa prikrajšana za kaj.

    Naučila sem se tudi, da je potrebno, da najprej poskrbim zase, da sem spočita, fizično, psihično in duhovno urejena, naravnana in predana božji volji, ki me vodi in pošilja signale, kadar me zanese stran poti. Spoznala sem, da edino tako bom lahko dobra in učinkovita sodelavka ter prijetna in zadovoljna v vseh ostalih vlogah, ki jih opravljam. Vsa dela, ki jih je potrebno opraviti, pa bodo lažje, z manj napora in bolje opravljena, pa tudi v krajšem času.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja titanic
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20050623150650436

    No trackback comments for this entry.
    Najprej najpomembnejše | 9 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Najprej najpomembnejše

    Prispeval/a: stojči dne četrtek, 30. junij 2005 @ 11:34 CEST

    Draga Melita,
    opazil sem, da v tvojem zanimivem članku
    nisi niti enkrat samkrat omenila svoje sreče,
    zato naj ti predlagam,
    naj bo tvoja osnovni moto in prioriteta:

    Bodi srečna !

    lp

    ---
    stojči


    Najprej najpomembnejše

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne četrtek, 30. junij 2005 @ 13:41 CEST
    Draga Melita,
    odličen članek, ki govori o tvoji preobrazbi.
    V drugem delu tvojega članka "vidim", da si dobila v nekem trenutku pomoč od višjih bitnosti. Kot, da je naenkrat v tvojem življenju zopet nastala pomlad.

    Iz lastne izkušnje ti lahko povem, da se bo ta duhovni proces nadaljeval. Vse pogosteje boš občutila intenzivna doživetja večne resničnosti.V tebi bo zopet na vso moč sijalo nebeško sonce otroških let in postalo za tebe nova zavest. To dejstvo ti bo dalo veliko dušno moč izraženo v člankih, predavanjih itd.

    V prvem delu tvojega članka pa se povsem jasno zrcali tvoje preteklo napačno življenje. Vsekakor pa duhovni proces zahteva čas in pozornost, kar si sama že spoznala. Vedno bolj boš čutila na svoji in naši poti življenja, kako se bodo še bolj rahljale vezi časa in prostora. Oddaljevanje hrepenenja po osebah in krajih se ti bo vrinjalo. Vsekakor pa se tvoja čustva pri tem ne bodo ohlajala, ampak boš še bolj trdno občutila povezanost z močmi Bratstva drugega kraljestva.
    lep dan ti želim,
    Miran



    Najprej najpomembnejše

    Prispeval/a: titanic dne četrtek, 30. junij 2005 @ 13:45 CEST
    Samo to rečem: hvala Miran



    Najprej najpomembnejše

    Prispeval/a: titanic dne četrtek, 30. junij 2005 @ 14:02 CEST
    Pozdravljen Stojči!
    Praviš, da nisem omenila sreče? Hm, res, ko sem prebrala še enkrat svoj članek, sem videla, da imaš prav. Pa zakaj bi pisala o sreči? Sreča je v nas, ko to občutimo, ko smo polni vsega, ko imamo "vse". Pisala sem res o zunanjih materialni pojavih, kako jih v naglici obvladat, kako sem se mučila s stvarmi, ki mi niso bile jasne in sem padala v dileme zakaj ni tako kot bi rada. Pač nisem znala, nisem vedela, kaj je to sreča, čeprav sem si želela in stremela k njej. Zavedala sem se svojih obveznostih, nisem pa znala v njih najti sreče. Počutila sem se nemočno, ker sem mislila, da lahko vse postorim sama, da zmorem in sem Bog, ki vse ve najbolje in vedno. Pač sem podlagla.....

    Pisala pa sem tudi o planu aktivnosti, ki me je na nek realen način pripeljal do spoznanja, da lahko vse kar je nujno opravim, da pa ni nič narobe, če to ni storjeno danes in od mene. Spoznala sem, da v trenutku, ki se ga zavem, da živim v vsej svoji nemoči, da bi ga spremenila, v polnem zaupanju, da je vse prav tako kot je in da mi ni potrebno "skrbeti" za jutri, da v tem trenutku živi sreča in notranji mir. Če pa ta trenutek raztegnem kot elastiko skozi ves dan, seveda, pa čutim srečo.

    V vsej svojih vsakodnevnih obveznostih, težavah in ovirah, ki me spremljajo, je pa le od mene odvisno, ali jih bom gledala kot nekoč ali kot danes. Odvisno je od mojega odnosa do stvari, ki sem ga morala spremeniti, od vrednot, ki sem jih začela ceniti, od malenkosti, ki sem jih začela ljubiti in biti za njih hvaležna. To me danes bogati, da sem srečna tudi v trenutkih, ko ni tako, kot je moja volja.

    Pozdravlja te prijateljica Melita


    Najprej najpomembnejše

    Prispeval/a: stojči dne četrtek, 30. junij 2005 @ 14:42 CEST
    Draga Melita,

    Tvoj članek me je navdihnil
    da sem tu zapisal en karatek članek z naslovom:

    Sreča naj bo tvoja prioriteta


    te lepo pozdravljam
    in ti želim lep dan



    ---
    stojči


    Najprej najpomembnejše

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 30. junij 2005 @ 18:55 CEST
    Pozdravljena Melita,

    na tvoj prispevek, ki je zelo življenjski, bi rekla to-le: pri sreči se začenja temeljni prepad med biti srečen in imeti srečo. Sreča ni kopičenje in seštevanje dobrin in užitkov. Tako količinsko usmerjen pojem sreče po porabniškem vzorcu čim več porabiti, čimveč uživati, si privoščiti tako, da človek lovi košček za koščkom svojo življenjsko srečo, da bi čimveč imel tako, da bi bi človek čimveč užival, čim več dobrin ob čimmanjši izgubi energije in naporu je popolnoma zgrešeno. Nauk o čutu nadvrednosti in njegovem bolnem nasprotju v čutu manjvrednosti vzbuja zanimivo varianto količinsko zasnovanega ideala sreče, ki se prav tako izčrpava na kvantitativni lestvici. Je vzorec mišljenja z željo po večvrednosti, z nadmočjo in nadoblastjo, ki je tudi želja po moči in kot taka posebna oblika uživanja "sreče".

    Najpomembnejša je kakovost tvojih "glasbenih" občutij v duši kako se ti počutiš v redu tvoje duševne akustike pa ne po glasnosti in številu tonov, temveč da se po milini in prijetnosti glasbe počutiš znotraj srečna. To je prispodoba, kajti smisel tvojega in vsakega življenja je v eksistenci sami, je v tebi in ne zunaj tebe. Ne išči sreče zunaj, temveč v lastni eksistenci in njenem smislu. Samo nekaj biti daje smisel in srečo tvojemu življenju. Srečo doživljamo samo v sebi, v svojem notranjem obstoju, v svoji biti, neglede na to kaj delamo in kako smo preživeli dan. Gre za notranje doživetje biti srečen. Smisel in srečo življenja najdemo samo v svoji notranjosti. Ta smisel je enovit, nedeljiv, vse ali nič tu ni kompromisa. Človek lahko doživi skrajno prikrajšanost življenja, je obremenjen in ima na stotine skrbi vsaki dan, pa zato ni nesrečen, ker sreča ni merljiva s počitkom, dobrim standardom in vsoto raznih dobrin. V sreči se razodeva smisel našega življenja, sreča je nemerljiva in od vsakega posameznega užitka in vsote vseh dobrin neovisna vrednota življenja. Ti nisi štela za potrebno, da bi srečo omenjala v svojem prispevku, ker iz njega veje, da ga je pisala srečna oseba z močjo enovite duhovne duše. Pomembno je bistveno globinsko doživljanje življenja. Doživljanje smisla in sreče življenja je zavestno doživljanje lastnega jaza, ki živi pod gladino tvojega smisla življanja. Le ti sama si dejavno nosilec in tvorec svoje sreče, ker deluješ zavestno, tvoja bolečina in morebitno trpljenje je v to vračunano, ker deluješ na etični višini. Sreča se nam razodeva kot izključno osebna vrednota. Meditacije z izključitvijo zavesti in podobni surogati sreče odrivajo smisle in pomene resničnega življenja in ne morejo pomiriti in utešiti hrepenenja človekovega srca. So prazni pojmi, ki imajo olepšne besede za količinsko in zgolj navidezno površinsko pojmovanje sreče. V hoji za srečo se nam odpira prepad med količino in kakovostjo, med imeti in biti. Biti je najpomembnejše! Biti v vrednostnem smislu. Srečanje z drugim, ki ima svoj izvor v diadi ljubezni med možem in ženo, med starši in otroki, pa naj bi po naravi odmevnosti zavzemalo vedno širši korg in naj bi človek v višini svojega vseobjemajočega erosa prišel do srečanja z Bogom in se tako doživljal kot kozmično bitje v objemu nadčloveških moči, ki ga varujejo, usmerjajo in izpolnjujejo z dokončnim smislom vsega pehanja in nehanja. Sreča "biti" odpira vrata človeku iz osamelosti in mu odpira smisel obstoja.

    Lep pozdrav

    Tatjana


    Najprej najpomembnejše

    Prispeval/a: opazovalec dne petek, 1. julij 2005 @ 04:02 CEST
    Draga Melita,

    Ni kaj dodati tekstu.
    Mislim, da je sreča vtkana v tekstu, ker je takšno spoznanje - srečno spoznanje.

    LP


    Najprej najpomembnejše

    Prispeval/a: titanic dne petek, 1. julij 2005 @ 09:11 CEST
    Draga Tatjana.
    zahvaljujem se ti za dobro dopolnitev članka s svojim komentarjem. Dobro si napisala, da sreča ni kopičenje užitkov in dobrin, čeprav si marsikdo to predstavlja tako. Lahko pomeni trenutno potešitev ego-tripa, trenutko evforično zadovoljstvo, a nikakor pa ne sreče. Ker pa živimo v informacijski družbi, pa nas ideje, da lahko kupimo srečo bombardirajo na vsakem koraku. Torej: če imaš denar, si srečen. To je predstava revnega sloja, ki ni na duhovni poti. Tisti pa, ki ima denar, pa ga "uporablja" za svojo srečo, pa kmalu spozna, da se je ne da kupiti. Slej ko prej prede do želje, da bi imel nekaj, kar ne more kupiti z denarjem ali pa to, da mu nobena stvar ne prinaša dolgotrajnejšega zadovoljstva, kaj šele sreče. So tudi taki, ki sami sebe slepijo, a to ne traja dolgo. Znajdejo se na začetku vseh neuspelih poskusov.

    Tudi želja po moči in uživanje le-te pomeni del namišljene sreče. Lepo si napisala, da je najpomembneja kakovost glasbenih občutij v duši. Res, ko se človek uglasi kot instrument in zaigra na najlepše strune ljubezni čuti srečo in jo čutijo tudi tisti, ki ga poznajo.

    Prav meditacija, poglabljanje v sebe ter molitev sta me pripeljala do spoznanja, da je v življenju najpomembnejše to, da doseže posameznik harmonijo s samim seboj in okolico kjer živi. Mir, ljubezen, sreča, zaupanje, potrpežljivost, sprejemanje situacije take kot je, neupiranje in še kakšna lastnost bi lahko dodala v isti koš kjer se nahaja spoznanje višjih vibracij, višjih božjih dimenzij, kot jih vidimo, slišimo in čutimo s telesnimi čutili. V tišini, ki mora biti najprej zunanja se poglabljanje v sebe šele začne. V miru, ki nas obdaja se lahko zunanje umirimo toliko, da poiščemo notranji mir. Ko nehamo govoriti, lahko šele prisluhnemo srcu, kaj nam pravi Bog in kako na živimo, da bomo našli tisto, kar želi vsak. Ko to dosežemo, lahko mir prenesemo v vsakdanji tempo življenja, v naglico, v sovražne mimoidoče in boleče preiskušnje, katerim se ne more nihče izogniti. Naše srce je potopljeno v mir, ki ga odseva telo navzven in nič ga ne more več zmotiti ali uničiti. Preizkušnje sledijo vsakomur, a z vsako preizkušnjo človek postane močnejši, trdnejši in bolj prepričan, da prav nič se mu ne more zgoditi slabega, če poskrbi za svoj notranji mir in ljubezen.

    Tak človek dobi neviden oklep, preko katerega ne pride nobena sila, ki bi zmotila njegovo srečo, ki jo ima v sebi.

    Lepo pozdravljena, Melita



    Najprej najpomembnejše

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 1. julij 2005 @ 09:48 CEST
    Pozdravljena Melita,
    lepo si se odzvala na moj komentar. Ne vem pa kaj razumeš pod meditacijo. Jaz nimam nikoli na ustih gorečih molitev, nikoli ne izgovarjam tistih molitev, ki jih verniki v cerkvi na glas govorijo, opažam tudi kar nekako sami od sebe ponavljajo naučene molitve, ne da bi bili poglobljeni v to kar govorijo ali pojo v obredih. Mene ljudje motijo pri razmišljanju in občutenja tiste notranje harmonije, zato cenim samost. Zame je prava "molitev", poglobitev v sebe na poti spoznanja sebe in resnice, ki jo doživljam v posebej zato izbranih trenutkih svoje dispozicije. Ob tem občutim hvaležnost, da sem in to je vse. Zelo preprosto je to. Vzhodnjaših meditacij ne poznam in jih tudi ne potrebujem. Menim, da nimajo vrednostne globine zavedanja, temveč le izključitev zavesti, da si vse in nič. Zavest in zavedanje samega sebe ni nič drugega kot izgradnja sebe in zorenje v smislu vrednot. Človek se čuti v harmoniji, ko se realizira kot vrednostno bitje. Vrednote pa so lahko samo kakovost bivanja in ne kvantitativno hlepenje za užitkih po namišljeni sreči in njenih surogatih.

    Lep pozdrav in veliko kakovostne osebne sreče ti želi
    Tatjana


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,41 seconds