NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Lidija Tavčar dobitnica Valvasorjeve nagrade   
    ponedeljek, 16. maj 2005 @ 23:55 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in zaSlovensko muzejsko društvo je v Narodni galeriji opoldne podelilo najvišja priznanja v stroki - Valvasorjeve nagrade in priznanja. Valvasorjevo nagrado za leto 2004 je prejela muzejska svetovalka za delo na področju muzejske pedagogike dr. Lidija Tavčar iz Narodne galerije. Valvasorjeva priznanja so prejeli avtorji razstavnega projekta Rimljani: steklo, glina, kamen; avtorji razstavnega projekta 7 grehov: Ljubljana - Moskva; Nadja Terčon ter sodelavci Flavio Bonin, Dušan Podgornik in Jože Črnelič za izvedbo projektov Ulični muzej Izola in Zbirko ladijskega modelarstva v Izoli.

    Tatjana Holynski Majcen in Mitja Holynski sta prejela častno Valvasorjevo priznanje za donacijo opreme ateljeja Holynski Slovenskemu etnografskemu muzeju, častno Valvasorjevo priznanje pa je zbiranje in razstavljanje kamnin in fosilov prejel tudi Stanislav Bačar.

    Dr. Lidija Tavčar, od leta 1985 kustosinja pedagoginja, je leta 1996 postala vodja pedagoškega oddelka Narodne galerije. Zasnovala je pet didaktičnih razstav in jih pospremila s katalogi, organizirala številne delavnice ter organizirala in sodelovala na posvetih za vzgojitelje in učitelje. Oblikovala je videoteko in neštetokrat popeljala otroke, šolarje in odrasle skozi galerijo ter jim razkrivala "nevidne strani vidne umetnosti" v stalni zbirki domačih in tujih mojstrov.


    Prvi pomembnejši korak na področju muzejske pedagogike je Tavčarjeva naredila z domiselno pripravljenimi gradivi in pripomočki za delo z najmlajšimi obiskovalci. S slikanico Pozdravljeni cicibani in delovnimi listi za razredno in predmetno stopnjo je postavila nove standarde in jih nadgradila s priročnikom in gradivom v obliki galerijskega kovčka Galerija v vrtcu, šoli in doma. Njen razstavni katalog Nevidne strani vidne umetnosti (1991) ter knjiga Zarja časa. Mit v sliki in besedi (1997), ki jo je izdala s pesnikom Borisom A. Novakom, sta uvrščena kot priporočljiva strokovna literatura za učitelje, je zapisano v utemeljitvi nagrade.

    Pri projektu Rimljani: steklo, glina, kamen so sodelovali: dr. Irena Lazar, ki je pripravila razstavo Odsevi davnine - Antično steklo v Sloveniji in uredila skupni katalog, Ivan Žižek in Mojca Vomer Gojkovič z razstavo Med nebom in zemljo - Lončarstvo in opekarstvo rimske Petovione ter dr. Bojan Djurič in Vesna Koprivnik z razstavo V Saksanovem svetu - Rimsko pridobivanje belega marmorja s Pohorja. Predstavitev rimske arheološke dediščine v slovenskih muzejih je potekala v sodelovanju z Avstrijo, kjer je deželna razstava predstavljala zapuščino rimske dobe pod naslovom Rimljani 2004. Pokrajinski muzeji v Celju, na Ptuju in v Mariboru so bili v projekt vključeni s samostojnimi razstavami, z dvojezičnim katalogom ter s svojimi prispevki o arheološki dediščini Slovenije v katalogu avstrijskega dela projekta.

    Pri razstavnem projektu 7 grehov: Ljubljana - Moskva so sodelovali direktorica Moderne galerije Ljubljana Zdenka Badovinac, ruski kritik in kustos dr. Viktor Misiano, in Igor Zabel iz Moderne galerije. Multimedijska razstava, ki so jo ob koncu leta 2004 odprli v Moderni galeriji, je razkrivala različne dimenzije povezav med mestoma. Postavitev je vključevala več kot sto umetnikov in umetniških skupin, dejavnih večinoma na področju vizualnih umetnosti, poleg tega je prikazala pomembne dosežke s področij filma, arhitekture, oblikovanja, popkulture in stripa. Grehi, ki so konceptualno povezovali razstavljene umetnine, so bili: kolektivizem, utopizem, mazohizem, cinizem, lenoba, neprofesionalnost in ljubezen do Zahoda. Razstavo je pospremil obsežen katalog z besedili ruskih in slovenskih piscev.

    Ulični muzej in Muzej ladijskega modelarstva v Izoli, ki ju je zasnovala Nadja Terčon s sodelavci, sta svoja vrata za obiskovalce odprla maja lani. Ulični muzej, prvi tovrstni poskus na Slovenskem, nima sedeža; njegova "zbirka" je razstavljena v 17 prostorih, od tega je 15 trgovskih in gostinskih lokalov. Lokale oživljajo strokovno izbrane stare fotografije ter dokumenti in predmeti o zgodovini Izole, ribiški in delavski preteklosti mesta in okolice. Zbirka ladijskega modelarstva je nameščena v prostorih nekdanjega vrtca v Ulici Alme Vivode 3. Razstavljenih je 35 modelov, del zbirke je namenjen opisu ladjedelstva in tradicionalnim tehnikam gradnje lesenih jadrnic, del pa ladijskim modelarjem in izdelavi ladijskih modelov. Postavitev bogatijo povečave izbranih fotografij.

    Fotoatelje Holynski na Cankarjevi ulici v Ljubljani je marca lani po več kot tričetrt stoletja delovanja zaprl vrata. Njegov ustanovitelj, leta 1896 na Dunaju rojeni Karel Holynski, se je za fotografa izučil ob koncu I. svetovne vojne. V Ljubljani je od leta 1928 pa do smrti leta 1984 vodil fotografski atelje. Po njegovi smrti je obrt prevzela žena Draga, po njeni upokojitvi pa je tradicijo klasične fotografije poskušal ohraniti sin Mitja, ki pa se je odločil, da lokal zapre in ga kot celoto podari Slovenskemu etnografskemu muzeju. Donacija obsega tudi ves arhiv, ki je v ateljeju nastajal od leta 1928 naprej.

    Stanislav Bačar je kamnine in fosile začel zbirati pred dobrim desetletjem v eocenskem flišu Vipavske doline in Goriških Brd, Trnovskem gozdu, na Nanosu, Hrušici in drugod na Primorskem, pa tudi na Štajerskem in Dolenjskem. Zbirka zdaj obsega okrog pet tisoč registriranih primerkov kmanin in fosilov in je bila večkrat predstavljena po Sloveniji. Leta 2002 je Bačar v sodelovanju z občino Ajdovščina in Goriškim muzejem v novem muzeju v Ajdovščini zbirko fosilov postavil na ogled za nedoločen čas in brez odškodnine. Zadnji Bačarjev muzejski podvig je ureditev zbirke kamnin iz Brd, ki jo je z Goriškim muzejem in s podporo občine Brda postavil v Šmartnem.
    www.dnevnik.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20050516235546513

    No trackback comments for this entry.
    Lidija Tavčar dobitnica Valvasorjeve nagrade | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,82 seconds