NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Vizije in vrednote   
    sreda, 2. februar 2005 @ 13:19 CET
    Uporabnik: Igor Petek

    * Osveščanje in ekologijaPiše: Mary Midgley je filozofinja, znanstvenica in pisateljica


    Razmišljanje v skladu z Gajo (Gaian thinking) povezuje znanost in etiko, in nam omogoča, da razširimo svoje humanistične vrednote in upoštevamo stvarstvo kot celoto.

    Le na takšen način lahko razumemo in se soočimo s spreminjanjem podnebja.

    ETIČNE posledice globalnih sprememb so drastične, a vseeno ne brezupne: še vedno imamo možnost spremembe.

    Kadar se ljudje počutimo resnično ogroženi, se naš moralen vidik lahko hitro in korenito spremeni. Prestopi v fazo urgentnosti. To se je zgodilo leta 1938.

    Ljudem v Evropi je grozila vojna in nenadoma so postali bolj realistični, med seboj so sodelovali in se upoštevali. Resnosti grožnje podnebnih sprememb se večina ljudi še ne zaveda, čeprav je veliko večja od vseh, ki so do sedaj pretile človeštvu. In kmalu bo postala očitna vsem – takrat bomo vsi začutili potrebo po prilagajanju, ki je že po tradiciji del našega razmišljanja.

    Če soupoštevamo celotno stvarstvo, svoje simpatije ne moremo omejiti le na živali, pač pa tudi na rastline in ekosisteme, ki jih uradna etika velikokrat potisne na stranski tir. Premalokrat pomislimo na to, da morda le dolgujemo temu kompleksnemu sistemu, iz katerega smo nastali in ki omogoča naše življenje.



    Že veliki znanstveniki in filozofi, od Bacona do Marxa in Freuda in naprej do Derride, so preostalo biosfero jemali kot samoumevno, kot neskončni vir; enostavno, nespremenljivo ozadje kompleksnosti človeškega življenja.

    Takšna eksluzivistična, humanistična etika temelji na starodavni imaginarni viziji, da se celo vesolje vrti okoli človeškega bitja. To se je seveda izkazalo za napačno in takšne vizije je potrebno spremeniti.

    Gledano skozi zgodovino, sta bila v okviru znanstvene kulture strahospoštovanje in čaščenje centralna elementa fizičnega sveta, enako velja tudi danes. Kot je povedal Einstein: "v tej naši materialistični dobi so pravi znanstveniki edini temeljito duhovni ljudje." In četudi se ljudje danes ne izražajo na tak način, večina resnih znanstvenih še vedno deli vizijo Einsteina – katero je imel tudi Darwin – vizijo narave kot velikanske celote, ki je omogočila naš nastanek, in še posebej Zemlje, tega veličastnega sistema, ki podpira življenje in je neposreden vir vsega kar v njem cenimo.

    Rada bi poudarila, da ni nič narobe z vizijami, niti s tem, da so znanstveniki vizionarji. Največji med njimi so vsekakor bili. Težava namreč ne leži v izmikanju vizijam, temveč v izbiri prave. V današnjem času se številne zavajajoče vizije oglašujejo kot avtoritete znanosti. Naštela bom tri primere:

    Pogled ekonomista ali bančnika

    Ta sprejema svet kot votel; kot pri tisti igrači, kjer so na žičnato telo spremenljivih oblik nanizane kroglice, ki v tem primeru pomenijo denar in stvari, ki jih z denarjem kupimo, stičišča žic pa pomenijo trge. Zato se njim ekonomija zdi temeljna realnost, v kateri je ekologija le manjši pod-sistem v njenem okvirju.

    Razmišljanje v skladu z Gajo (planetom Zemljo) ta red dojema ravno obratno, saj je realnost ves prisotni svet s celotnim sistemom vzajemnega delovanja življenja. Človek s svojim denarjem in trgovanjem pa je le nekakšen izstopajoči del, ki ga je potrebno uskladiti s preostalim sistemom, preden povzroči njegov propad.

    Pogled biologa

    Mit, ki je tukaj predstavljen, je enostranski in izhaja iz individualističnega razsvetljenstva. Biosfero predstavlja kot tekmovalno areno in ignorira globoko raven sodelovanja, ki je potrebna, še preden lahko tekmovalnost sploh pride v poštev.

    Podobno kot pri pogledu ekonomista, s katerim je globoko povezana, je ta vizija le projekcija določenih socialnih pre-okupacij naše sedanje kulture – vidikov naših trenutnih komercialnih sistemov, kateri se bodo zdeli zelo čudni zgodovinarjem v prihodnosti, in se že zdaj zdijo tistim, ki niso istega mnenja. Tudi ta pogled gleda na svet kot na mega trg, enostavno tržno družbo. Je skrivnostno slep za večino očitnih dejstev o biosferi, še posebej o njeni krhkosti.

    Pogled kozmologa

    Ta je nekoliko drugačen. Po mojem mnjenju je bolj nekakšna fantazija ali pobeg od ekonomistične in biološke – op. pr. realnosti kot pa poveličevanje našega sedanjega načina življenja. Izhaja iz čudnega predsodka (iz časa Pitagore), nekakšne nagnjenosti k občudovanju le tistih delčkov narave, ki so daleč proč.

    S tega zornega kota samo Zemljo vidijo kot potrato časa. Pri tem jim pomagajo pisci znanstveno-fantastičnih del, in rešitev kozmologov za okoljske probleme, s katerimi se soočamo, je enostavno ta, da Zemljo zapustimo. Torej, če imamo na tem planetu težave, se pač preselimo na boljši kraj nekje drugje v vesolju. Zanimivo je tudi, da naj bi za to potovanje spremenili svojo zemeljsko podobo in zapustili naša zemeljska telesa.

    Ni potrebno posebej poudariti, da znanstvenik zdrave pameti takšnim teorijam ne more slediti, kljub temu pa so nekateri storili prav to. Pravzaprav ni prav nič novega, da so ugledni znanstveniki tudi vizionarji, in da njihove vizije zelo vplivne. Ni se nam treba izogibati vizijam, temveč moramo izbrati pravo.

    Gajina vizija je prava vizija, če želimo razumeti in razrešiti našo trenutno situacijo.

    Vir: www.ekorega.net

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Igor Petek
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20050202131926437

    No trackback comments for this entry.
    Vizije in vrednote | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Vizije in vrednote

    Prispeval/a: kanna dne sreda, 2. februar 2005 @ 18:17 CET

    "simpatije ne moremo omejiti le na živali, pač pa tudi na rastline in ekosisteme" --> Žal je to premnogokrat res. Sama se tega zavedam šele zadnje leto. In mi še ne uspeva - spoštovati celotno naravo, v vsakem trenutku… Vendar je to pomemben cilj – za celotno človeštvo, najprej pa za vsakega posameznika (kaj bi človeštvo brez posameznikov).

    "globoko raven sodelovanja, ki je potrebna, še preden lahko tekmovalnost sploh pride v poštev." --> Zelo zanimiva misel. Vedno sem čutila, da je tekmovalnost na nek način funkcionalna, vendar sem jo zaradi preveč krute vloge, ki jo ima tekmovalnost v današnji družbi, raje zavračala. V tem kontekstu pa mi da ves smisel. Tekmovalnost se izpolni v svoji popolnosti in koristnosti šele, ko ji predhodi globoka raven sodelovanja – med vsemi. Kot da bi bilo sodelovanje ena stran iste medalje, s tekmovalnostjo na drugi in drugotni strani. Zelo zanimivo - in pomembno.

    Tople pozdrave vsem,

    Klavdija


    Vizije in vrednote

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 3. februar 2005 @ 11:46 CET
    Dragi Igor,

    prispevek, ki si nam ga predstavil, me je navdal k razmišljanju. Večnost sveta kot neskončno trajanje ni eksistenca, vrednote so zdaj in tu, vizija pa je lahko spoznana vsak trenutek kot iluzija. Tako v smrti posameznika, kot vsakega živega bitja narave. Brezčasnost, o kateri radi govorimo je kakor breje, lahko nas izloči ali vključi vase. Temu še noben filozof in znanstvenik ni prišel do konca.

    Vsako cvetlico opazujem, kot da je prišla iz rok umetnika. Pri občudovanju cvetlice in narave me ne vzgibava noben od kod in čemu ta lepota. Ob občudovanju občutim le veselje in užitek. Ker je cvetlica sama na sebi narava in sem s svojo prisotnostjo bila udeležena pri njenem ustvarjanju, je to najvišje, kar lahko ohrani v sebi cvetlica s tem, da je to najin umik iz časa. Če cvetlica ne bi cvetela s svojo popolnostjo, jaz ne bi zaznala nepopolnosti sveta in ne bi vedela, da je popolnost stvarjenje. Čas lahko mene ali cvetlico iz sebe izloči ali vključi vase, to je vseeno. Če jaz ohranim v sebi lastnosti sonca, kot jih ohrani cvetlica, pomeni da sem se dvignila v višjo eksistenco duhovnosti s hrepenenjem po ponovni združitvi s središčem in vse kar sem jaz in cvetlica je samo stvarjanje iz Stvarnikovih rok in jaz in cvetlica sve molitev in hvalnica Njemu. Tla pod nogami na tem svetu si bomo utirali le tako, da bomo v tem trenutku in zdaj znali ohraniti to peščeno zrnce zemlje in bili skoz lepoto narave in svojega obstoja sposobni uživati to, kar nam je Stvarnik dal iz svojih rok. Zemlja ostaja naše središča in v njej kot srdica človeštvo in posameznik ter vse kar nam je bilo dano v upravljanje.

    Lep pozdrav tebi Igor in hvala ti za dober prispevek

    Tatjana


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,49 seconds