ČUSTVENA INTELIGENCA ZA VSAKDANJO RABO
Si želite, da bi :
a) bil vaš otrok boljši v šoli?
b) dosegel več?
c) da bi mu bilo lažje v življenju?
d) da bi bil srečen?
Otroci imajo dve vrsti uma- tistega, ki misli in tistega, ki čuti. Pod kodri in čepicami, takoj za kontaktnimi lečami in trepalnicami, se nahajata 2 sistema, ki uravnavata dve različni, a soodvisni vrsti inteligence: razumsko ( IQ ) in čustveno ( EQ ). Od obeh je odvisno, kako otroci delujejo vsak dan in vse življenje.
ZGODNJI RAZVOJ
Prva šola za razvijanje čustvenih spretnosti je dom. Na takratno in nadaljnje čustveno življenje otrok globoko vpliva način, kako starši ravnajo z njimi. Starši morajo sami obvladati določeno stopnjo čustvene pismenosti, da lahko otrokom pomagajo pametno ravnati s čustvi. Otroci čustveno sposobnih staršev bolje obvladajo svoja čustva, se znajo pomiriti v stanju čustvenega vznemirjenja, uživajo boljše telesno zdravje, so bolj priljubljeni med vrstniki, so socialno spretni, imajo manj vedenjskih problemov.
VPLIV ČUSTVENE INTELIGENCE
Čustva vplivajo na vsa življenjska področja: zdravje, učenje, vedenje in na medsebojne odnose. Otroci in mladi ljudje, ki so čustveno spretni – ki znajo pravilno ravnati s svojimi čustvi in prepoznavajo čustva drugih ter se nanje ustrezno odzivajo – imajo prednost na vsakem področju življenja, naj bodo to odnosi v družini ali z vrstniki, v šoli, pri športu, pri delu za skupnost ali pri organizacijskih nalogah. Otroci z visoko razvitimi čustvenimi spretnostmi imajo tudi več možnosti za srečno in produktivno življenje ter za obvladovanje miselnih navad, ki jim bodo kot odraslim prinesle osebni in poklicni uspeh.
V domovih in šolah, kjer se neguje čustvena inteligenca enako skrbno kot IQ, otroci bolje prenašajo frustracije, se manj prepirajo in pretepajo in so manj nagnjeni k samouničevalnemu vedenju. So bolj zdravi, manj osamljeni, manj impulzivni in bolj osredotočeni. Medčloveški odnosi se izboljšajo, ravno tako pa tudi akademski dosežki.
MNENJE
Večina šol pri nas in po svetu, ta trenutek ignorira čustveni vidik življenja otrok, na katerega bi se morali osredotočati. Življenje se spreminja, otroci se spreminjajo, zatorej se mora vzgoja otrok nenehoma prilagajati, ne pa, da prilagajamo otroke naši vzgoji in našim vkalupom. Pri pouku poudarjajo znanje predmetov, ki je potrebno za razširjanje obzorij, toda manjka čustvena vsebina. Če bodo otroci obvladali vse predmete, ne pomeni, da bodo obvladali svoja življenja, ko bodo enkrat odrasli.
Projekt » Otrok to sem jaz » organizira ZIMSKO MAVRIČNE POČITNICE, za šolske otroke stare od 6 do 11 let. Potekale bodo v Ljubljani in Mariboru. Izvajali bomo umetniško delavnico, delavnico » Zavedam se » in preko joga vaj ter rednega pohodništva krepili zdravje, psihično in fizično vzdržljivost.

ZIMSKO MAVRIČNE POČITNICE za OTROKE v LJ in MB |
Otroci spoznavajo samega sebe
Prispeval/a: MATHEA dne torek, 11. januar 2005 @ 09:50 CET
vsaka taka pobuda mi je ljuba in me razeseli ...
kajti ko razmisljam o lepsem svetu, o srecnejsih ljudeh , o realni moznosti prijetnejse zemlje , pomislim - OTROCI !
Le nekaj me moti , res je da sola pozablja na custveni del dojemanja - ker skusa dati otrokom najveckrat to, kar so soli narocili ljudje ! saj si sola ne izmislja kako bo delala z otroci sama
mene bolj kot sola skrbi ( in boli) kako na custveno plat premnogokrat pozabljamo tam , v nasem domacem gnezdecu... delavnice so sicer enkratne ... a ni ga ljubsega zavedanja samega sebe , kot svoboda obstoja tam kjer si "doma"
ne zanemarjajmo otrok (pri tem mislim ob vsem drugem predvsem na custveno) - dajmo jim moznost lepega jutri
lep dan zelim
mathea
Otroci spoznavajo samega sebe
Prispeval/a: maitreya dne torek, 11. januar 2005 @ 18:26 CET
otroka že celo večnost vzgajajo kot da ima samo en center-mišljenje..
že na začetku uničijo njegovo nedolžnost. ampak, ne tako da se ne bi dalo popravit. spomnim se, ko mi je mati nonstop govorila, misli, misli in misli kaj boš v prih..itd..tedaj pojma nisem imel kaj kako in zakaj naj sploh mislim? vseeno sem se vdal in malo posledic še je zdaj tu. človek začne mislit, razmišljat, s tem pride preteklost, problemi, želje.itd.suče se v začaranem krogu in pozabi samo na eno stvar.sedanji zavedajoče se trenutek. otrok ne misli, ker ni nobene potrebe po tem. otrok se samo zaveda in potek mišljenja je nepotreben. tukaj pa so potem starši in vsa ostala vzgoja si na vsak način prizadeva otroka uvkalupit po njihovih prepričanjih. in center mišljenja in vse zasmredolo po egu je zaštartalo.
vsak otrok se rodi nedolžen in "prosvetljen" vsa vzgoja si pa prizadeva iz otroka naredit avtomat in mu ne pustiti to, kar bi otrok rad postal. sistem se boji, saj, kako se nebi bal..a bi še potem sploh obstajali bogati in revni, politika, voje in vse pizdarije ki obstajajo.
vidim pa da vzgoja že postopno cilja na boljše in počasi se bodo na svetu prebujale številne Budhe.sprememba bo pomoje kaj hitro. če bo kdo sploh spremenil/preuredil svet, bodo v glavnem to otroci nove dobe..
---
All Along the Watchtower