NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Mojster Eckehart!   
    ponedeljek, 10. januar 2005 @ 07:11 CET
    Uporabnik: Miran Zupančič

    * Duhovna rastMojster Eckehart - glasnik in pridigar univerzalnega absolutnega krščanstva.

    To je največji krščanski učitelj srednjega veka, ki je tako svetlo sijal v svoji dobi, da je bil za mnoge ljudi, ki so iskali Boga, Svetloba upanja in odrešitve. V svojih nagovorih je vse pritegnil k Enemu, ki je izpolnjeval njegovo dušo: k Bogu. Eckehart je bil pridigar božje milosti. Vnete roke so zapisovale njegovo delovanje in jih posredovale na druge konvente. Tako je od leta do leta rasla slava tega pridigarja.

    Zavzetost z duhom in polet njegovih govorov sta mojstra Eckeharta seveda privedla do miselnih poti, ki so se odmaknile od katoliškega verskega nauka. Vsekakor je bil obtožen zaradi širjenja zmotnih naukov. Čeprav se je še pred svojo smrtjo (1328) v Spisu utemeljevanja zagovarjal proti temu, je bilo 26 stavkov zavrnjenih kot heretičnih ali sumljivih kot heretični.



    Eckehart pa se je še prej podvrgel najvišji odločitvi. Od celotnega življenjskega dela mojstra nam je še vedno ohranjeno toliko globokega, resničnega in lepega, da ne more tega duhovnega zaklada popolnoma zajeti nobena krščanska generacija.

    Na začetku prejšnega stoletja, v obdobju klasične idealistične filozofije, se je začelo nekaj učenjakov končno zopet ukvarjati s tem mojstrom. To je bilo obdobje preloma in novega začetka po zmagi nad stoletja duhovno okamenelostjo v dogmatični ortodoksnosti in ozkem racionalističnem razumskem verovanju.

    Kljub temu so bili nekateri, ki pa so resnično našli dohod do spoznanja velikega misleca in mistika. Tem so se odprle neslutene razsežnosti duha, dimenzije, ki ležijo onstran vseh normalnih človeških predstav in zaradi katerih se t. i. temni srednji vek kaže v čisto drugačni luči. Vsekakor je ponovno odkrito delo mojstra Eckeharta naredilo zelo globok vtis na tako pomembne filozofe, kot so Fichte, Shelling in Hegel ter bistveno navdihnilo njihove lastne miselne tokove.

    Kot mislec in opazovalec zadnjih resnic je vsekakor dojel globino Evangelija z do takrat neznano jasnostjo in neslišano živahnostjo. Kot pridigar in pisatelj je s prežemajočim poletom oznanjal spoznanja, ki jih je bil deležen in sicer na način, ki je daleč presegel to, kar so tedaj pripovedovali drugi veliki učitelji njegovega časa. Zaradi radikalnih posledic svojega mišljenja, ki je temeljilo na najbolj notranji izkušnji in zaradi nezaslišane ostrine svojih formuliranj je Eckehart neogibno, čeprav proti svoji volji zašel v globoko nasprotje z uradnimi cerkvenimi doktrinami in s tem ravno tako neogibno v spor s samo cerkveno institucijo, to pomeni z dostojanstveniki, ki so utelešali vrh njene hierarhije. Ta nasprotnost je bila tako temeljna in nepremostljiva kot nasprotnost med duhom in svetom.

    Kajti oznanjevanja mojstra Eckeharta so bila prežeta z duhovno opredeljenostjo, ki je bila v popolnem nasprotju s smislom in prizadevanji človeka tega sveta ter s prizadevanji cerkvenih mogočnežev in je zato nujno morala izzvati njihovo nasprotovanje. V vseh besedah mojstra Eckeharta vedno znova zažari neimenovano eno, ki se ga ne da dojeti s človeškim razumom, ker leži onstran človeške naravne zmožnosti predstavljanja in onstran vseh pojmovanj.

    To eno izvira iz globine notranjega razodetja, ki izhaja iz duha, iz duha prepoznava in živi. In samo na tej ravni notranje primernosti, torej globoke duhovne sorodnosti, lahko človek resnično razume, kaj nam hoče oznaniti mojster.

    Sporočila mojstra Eckeharta temeljijo na eni strani na obširnem poznavanju celotne zahodne filozofije, tudi nekrščanske, na drugi strani pa predvsem na spoznanjih, ki jih je z razmišljanjem in opazovanjem izkusil v svoji najgloblji notranjosti. Bil je mistik, filozof, teolog in oznanjevalec božanske resnice.To, kar je učil in živel, zajema najbolj notranje bistvo krščanstva in vsake prave religije. Mojster Eckehart ne prinaša novega nauka, ampak z mojstrskim obvladovanjem jezika in notranjim žarom prepričanja oznanja zadnje resnice.

    Bog je onstran vseh človeških sposobnosti predstav. Ne moremo ga prepoznati ali doživeti - vsekakor ne s svojimi naravnimi sposobnostmi, ne z razumom, ne s čustvi niti čuti. Nanj tudi ne moremo vplivati, ne moremo ga prisiliti s svojo človeško voljo s pomočjo vaj niti ga pregovoriti s pomočjo molitev ali ga " podkupiti " s svojim ravnanjem s pomočjo dobrih del. Bog je enost v vsem in preko vsega Iz te enosti deluje in pri tem vedno v njej ostane. " Nič ustvarjenega " se ga ne dotakne.

    Človek je padel iz božanske enosti zaradi tega, kar imenujemo izvirni greh. Zapeljala ga je lastna volja in tako je prvotni človek zapustil božanski red zaradi zlorabe svoje svobode in se povezal s svetom materije. To je svet razcepljenosti in mnogoterosti, ki je nujno nepopolen; vse na njem je časovno omejeno, torej podvrženo spremembi, minevanju in smrti. Na tem svetu nasprotij, ki se medseboj pogojujejo, je tudi Bog nasprotje človeka. Te nasprotnosti pa človek zemeljske narave ne more odstraniti sam.

    In vendar je človek, ki hrepeni po tem iz globine srca, zmožen zopet doseči izgubljeno enost z Bogom. Kajti globoko v svoji notranjosti je božanske narave vendar se tega ne zaveda, tako da božanski princip, skrit v njegovem semenu bistva, ne more delovati. Je ujetnik, ki čaka na odrešitev.

    Mojster Eckehart imenuje ta princip večnosti v človeku " iskrica na dnu duše ". Če iskalcu Boga uspe zopet prebuditi v življenje ta nesmrtni duhovni princip, ki v njem spi, lahko ponovno vzpostavi enost z absolutnim; znova se rodi v Bogu. To mojster Eckehart razume kot " ponovno rojstvo ".

    Pogoj za tako " ponovno rojstvo iz vode in duha " ( kot se imenuje v Evangeliju ) je, da človek " odloži vse, kar ni božje ", da se torej znebi samega sebe in zapusti svoj ego, lastno voljo in se popolnoma prepusti božanski volji. To notranje izpraznjenje imenuje " vzeti slovo ". Je nepogrešljiva osnova, na kateri mora graditi človek, ki išče Boga.

    Življenje v tem notranjem poslavljanju pomeni za mojstra Eckeharta uresničitev krščanske revščine v duhu. Pri tem ne gre v prvi vrsti za odpovedovanje stvarem tega sveta, ampak za opustitev vseh želja, strasti in hotenj. Tudi opustitev ponosa na lastno znanje in spoznavanje spada k temu. Ključ do vsega je zato zmaga nad ego usmerjenostjo, ki je možna samo s popolno usmeritvijo k Bogu in z neomajno pripravljenostjo dopustiti, da se zgodi Njegova volja.

    Mojster pravi:" Če bi kdo zaradi Boga zapustil celotno kraljestvo, obdržal pa samega sebe, potem ni zapustil ničesar. Če pa bi kdo tako popolnoma opustil samega sebe, da od njegove osebnosti ( ega ) ne bi ostalo ničesar drugega kot goli nič, je pred Bogom opustil vse in lahko na svetu obdrži, kar mu je dano v last."

    Postati notranje eno z Bogom pa ni nenaden in enkraten dogodek, temveč razvojni proces, pri katerem se človek s pomočjo pravilnega neomajenega prizadevanja polagoma bliža svojemu cilju. Pri tem ni gledano v osnovi nujno nikakršno posredovanje. Ob upoštevanju človeških slabosti, so lahko pravilno izbrane zunanje okoliščine in oblikovanje življenja po meri, ki upošteva veliki cilj, pomoč na poti, če ga pripravijo, da zasliši notranjo besedo in ji sledi.

    Mojster pravi:" Nekdo gre preko polja in izgovarja svojo molitev ter se zaveda Boga, ali pa je v cerkvi in se zaveda Boga: če se bo zavedal Boga zato, ker se mudi na mestu miru, izhaja to iz njegove nepopolnosti, ne pa zaradi Boga." Bog se vsekakor ne obrača na človeško bitje, ampak nagovori božansko v človeku; ravno tako tudi človeško bitje, torej njegovo naravno, na materijo in ego vezano stanje ne more doseči Boga, kajti le božansko v človeku lahko postane eno z Bogom. Tako kot tudi Bog prepozna le samega sebe.

    Cilj prizadevanja človeka, ki išče Boga, mora torej biti, da v sebi razvija božansko. To se zgodi tako, da s samospoznanjem in notranjo odpovedjo odstrani s poti vse ovire, ki so na poti razodetju Boga. Samo tako se lahko človek ponovno rodi v Bogu, v Kristusu.

    Mojster pravi:" Vse svoje proučevanje nasloni na to, da postane v tebi Bog velik in naj Mu v vsem tvojem ravnanju veljata resnost in vnema." Človek ima torej svobodo pri odločitvi: lahko sledi nagibom svoje ego usmerjenosti zemeljske narave in živi v skladu s tem ali pa sledi klicu večnosti v sebi. Ta klic venomer prihaja do nas, vendar je vprašanje ali ga zaznamo.

    Ko človek sledi temu glasu, pride do bistvenega, do BITI, kot to imenuje mojster. Bit je razumevanje življenjske polnosti, šele z njo dobi vse svoj smisel, svoje lastno bistvo in svojo vrednost. Tudi svetne stvari dobijo za človeka, ki ga je resnično razsvetlil duh, čisto nov pomen, ker spozna njihovo notranjost; prvotno je Stvarnik mislil na bistvo , na " idejo ". Narava mu ne more več stati na poti in ga zadrževati, kajti " vse ga opozarja na Boga."

    Vse razodeto na tem svetu ima samo simbolični značaj, je znamenje za to, kar je skrito v ozadju. Tudi v besedah Svetega pisma in v zgodovini odrešenja iz Evangelija je mojster videl predvsem simbolični pomen. Božično dogajanje postane prispodoba za notranje rojstvo, Kristusovo rojstvo, ko Bog začne delovati v duši pripravljenega človeka.

    Vsa vera in vse spoznanje rodita sadove šele s pomočjo dejanja. Vendar to niso " dobra dejanja ", ki jih hoče človek, s katerimi hoče kupiti večno blaženost, ampak ravnanje, ki izvira iz svete človeške osnove bistva. Kajti " človeka ne posvetijo dela, ampak BIT posveti človekova dela. Zato ne polagaj svoje odrešitve na ravnanje, ampak na bit. Če imaš prav pred Bogom, so tudi tvoja dela prava." Vse delovanje se torej ne zgodi iz človeškega namena, ampak iz božanske osnove v duši " in brez vprašanj "." Tako deluje tudi Bog in plemeniti človek naj ravna tako."

    Božansko rojstvo na dnu človekove duše je velika zasnova mojstra Eckeharta, ki se kot rdeča nit vleče skozi vse pridige in spise. Ne utrudi se oznanjati jo v tisočih povezavah in z vedno novimi opisi. Dno duše je mesto, kjer lahko v človeku deluje Bog in kjer pride do tega notranjega rojstva.

    " Nekaj je v duši, kar je za Boga popolnoma sprejemljivo. Tega sem gotov, kot gotovo živim", pravi mojster. V tem se strinja z vsemi modreci človeštva. Vsi kažejo na edino pot, na kateri lahko iskalec, doseže resnično svobodo in enost v absolutnem.

    Duhovni učitelj, jasnovidec in zdravilec Miran Zupančič.
    http//www.ezoterika.s5.com

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.ezoterika.s5.com
  • Več od avtorja Miran Zupančič
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20050103191106840

    No trackback comments for this entry.
    Mojster Eckehart! | 9 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Mojster Eckehart!

    Prispeval/a: ana dne torek, 11. januar 2005 @ 07:40 CET
    ECKEHART?
    A ni pravilno: Eckhart?


    Mojster Eckehart!

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne torek, 11. januar 2005 @ 14:44 CET
    pravilno je Mojster Eckehart.
    L. 1302 ja na pariški univerzi dosegel čast magistra teologije.
    V letih 1304-1311 je bil provincial za Saško. L. 1311 je postal prior in pridigar dominikanskega konventa v Strasbourgu, kjer je bilo tedaj sedem ženskih samostanov dominikanskega reda. V njihovih cerkvah in kapelah je imel Eckehart poslej za nune in laike, željne odrešitve, znamenite pridige o notranjem življenju. Dokazano je tudi, da je na drugih krajih Alzacije in švicarskih ženskih samostanih skrbel za dušno pastirstvo. V svojih nagovorih je vse pritegnil k Enemu, ki je izpolnjeval njegovo dušo: k Bogu. Eckehart je bil pridigar božje milosti. Vnete roke so zapisovale njegova izvajanja in jih posredovala na druge konvente. Tako je od leta do leta rstla slava tega pridigarja.

    Zavzetost z duhom in polet njegovih govorov sta mojstra Eckeharta seveda privedla do miselnih poti, ki so se odmikale od katoliškega verskega nauka. Čeprav se je še pred svojo smrtjo(1328) v Spisu utemeljevanja zagovarjal proti temu, je bilo 26 stavkov zavrnjenih kot heretičnih ali sumljivih kot heretični.

    Eckehart pa se je že prej podvrgel najvišji odločitvi. Od celotnega življenjskega dela mojstra nam je še vedno ohranjeno toliko globokega, resničnega in lepega, da ne more tega duhovnega zaklada popolnoma ujeti nobena krščanska generacija.
    lep podzdrav,
    Miran


    Mojster Eckehart!

    Prispeval/a: kanna dne torek, 11. januar 2005 @ 21:53 CET
    [ Vsa vera in vse spoznanje rodita sadove šele s pomočjo dejanja. Vendar to niso " dobra dejanja ", ki jih hoče človek, s katerimi hoče kupiti večno blaženost, ampak ravnanje, ki izvira iz svete človeške osnove bistva. Kajti " človeka ne posvetijo dela, ampak BIT posveti človekova dela. Zato ne polagaj svoje odrešitve na ravnanje, ampak na bit. ]

    Uau! Kako pomemben se mi zdi ta odstavek. Čeprav bolj kot razmišljam o tem, kaj je povedano, bolj se mi dozdeva, da sem to nekje v sebi že poznala/vedela. Ampak vseeno zdaj, ko je ta stavek, to spoznanje prišlo od zunaj, je kot da bi na novo odkrila nekaj velikega, pomembnega. Ne vem, če hoče povedati točno to, ampak sama sem ob njem zaznala, kako niso dejanja tista, ki me bodo določila pred Bogom, ampak je pomembneje kako oz. zakaj je prišlo do dejanj. Ne bodo me pred Bogom povzdignila dejanja, ki jih bom storila hote, z namenom,… ampak se mu bom približala s tem, ko bom zaupala glasu svojega srca in enostavno storila to, kar zahteva. Npr. ne bom nič boljša pred Bogom, če bom pomagala nekomu zato, ker se mi zdi, da je to prav, da se to od mene pričakuje in da bi bilo grdo, če tega ne bi storila, ampak je Bogu bolj pomembno to, da ko pomagam, moja pomoč izhaja iz srca, da ni prisiljena, da za svoje delovanje ne potrebujem nobenega prepričevanja, prigovarjanja, pogojevanja, nobene pobude od kogarkoli… Edina pobuda pride iz moje duše. In ta je za razliko od ostalih jasna, brezpogojna in v sebi nosi veliko moč.

    To se sliši tako preprosto, samoumevno, ampak kljub temu je zavedanje tega zame čisto novo. To spremeni marsikaj. Navajena sem namreč, da je dobro dejanje tisto, ki ga kot takega definira svet, okolica, razum… Tu pa se smatra dobro dejanje tisto, ki ga kot takega definira Bog. Dobro dejanje je vsako dejanje, ki izhaja iz srca, ki nastane po nareku duše.

    Kar ne morem se nehat čuditi temu spoznanju. Se bom končno lahko rešila konflikta v sebi, ko se moja duša in razum kregata, ali je nekaj dobro/prav ali ne? Zdaj mi je veliko bolj jasno... Kadarkoli sem kot otrok storila nekaj, kar se mi je zdelo prav, ker sem tako čutila v srcu, pa je potem okolica to spremenila v napako, se je definicija dobrega spremenila v prid okolice (ker kot otrok sem potrebovala veliko več podpore v okolici, zato sem se ji prilagajala, da bi me sprejela in mi dajala vse potrebno za preživetje). In več kot je bilo teh konfliktov med mano in okolico, manj sem zaupala vase, v svoj glas srca. Tako sem zrasla v osebo, ki ji je okolje etično oz. moralno merilo. Želja v meni, da bi bila dobra je ostala, toda v kakšnem pomenu dobra!? Dobra po definiciji okolja, dobra po definiciji mojega razuma. Toda ne glede na to, kako dobra sem se trudila biti, je nezadovoljstvo v meni ostajalo. Moje srce je ostalo nepotešeno. Joj, zdaj toliko razumem, da sploh ne znam opisati. Vsa moja negotovost v odločitvah, pomanjkanje vztrajnosti, brezciljno tavanje v svetu… vse to zdaj razumem, lahko sprejmem in si celo oprostim! Neverjetno! Tako dolgo sem se spraševala, iskala… zdaj pa mi je končno uspelo uzreti novo pot! Samo, da je, da jo vidim, da lahko začnem hoditi naprej… da se naučim, da je pravo merilo v meni in ne zunaj. To je čudovito!

    Tega svojega intimnega doživetja, mi sicer ne bi bilo treba deliti, toda tako sem hvaležna, da ste, da pišete, da opozarjate, ozaveščate… Hočem, da veste, kako pomembni ste, kako mi pomagate, koliko mi dajete… Hvala vam vsem! Miran, trenutno pa še posebej tebi – HVALA!

    Naj srce vsem prikliče ta čudovit občutek!

    Klavdija


    Mojster Eckehart!

    Prispeval/a: ana dne sreda, 12. januar 2005 @ 07:28 CET
    Zgleda, da se ime mojstra pojavlja v obeh oblikah:Eckehart in Eckhart? Poznala sem ga pač samo pod imenom Eckhart (copy is COBISSa):

    Deutsche Predigten und Traktate
    PREDMETNE OZNAKE........ : Eckhart, Meister (ok.1260-ok.1327) -


    lep dan želim
    ana



    Mojster Eckehart!

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 12. januar 2005 @ 11:10 CET
    draga Ana!
    tako je, kot si dejala. Tudi sam ti želim lep dan.
    Miran.


    Mojster Eckehart!

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 12. januar 2005 @ 17:27 CET
    draga Klavdija,
    lepo si opisali tvoje notranje spoznanje.

    Mojster Eckehart/ Eckart pravi:
    Dobro si zapomni, da ni bil človek v svojem življenju še nikoli tako zapuščen, da mu ni ostalo ničesar, kar bi vendar še lahko pretrpel. Le nekaj ljudi še posveča temu svojo pozornost in se ravna po tem.

    Ljudje naj ne bi toliko premišljevali o tem, kaj naj bi storili. Razmišljali naj bi raje o vsem, kar so. Če bi bili dobri in modri, bi njihova dela sijala v vsej veličastvenosti. Če si pravičen, so taka tudi tvoja dela, ne misli pa, da postane človek svet z ravnanjem; svetost mora temeljiti na biti. Kajti ni tako, da nas dela posvečujejo, mu moramo dela posvetiti. Kakor že so dela lahko sveta, nas gotovo ne posvečujejo, ker jih opravljamo mi. Ko sta naša bit in bistvo prava, posvečujemo tudi vse svoje ravnanje, pa naj to pomeni jesti, spati, bedeti ali karkoli že. Tisti, ki po svojem bistvu niso veliki, lahko počnejo, kar hočejo, vendar to ne vodi nikamor.

    Uvidi torej, da moraš usmeriti vso gorečnost na to, da si dober; torej ne tako zelo na to, kar počneš ali katera dela so to, temveč na to, kar je osnova del.

    Torej gre v za bit; iskro duha v naši duši, ki razplamti hrepenenje. To je velika želja, ki je ni mogoče potešiti z dobrinami tega sveta ega, ampak s kruhom resnice, s Kristusovo silo tišine. Pomankanje pravega temelja življenja lahko odpravimo le, če se zavemo duhovnega jedra v sebi. To jedro moramo spet prebuditi/posvetiti v življenje; kajti le iz te biti lahko nastane resnično in čisto življenje: Božje kraljestvo je v vas. ( Evangelij po Luku 17,21). Le kako smo lahko kot ljudje to pozabili?

    Kdor se ne zaveda te duhovne biti-iskre, rože srca, zaman tolče po zidovih svoje ječe. Kot astronavt lebdi v breztežnosti in poskuša zgrabiti up vzbujajočo svetlobno točko, s pomočjo katere meni, da se bo pre,akmil z mesta. Zašel je v labirintu univerzuma, ki ga je sam ustvaril. In iz tega razloga nas mora na našem notranjem potovanju voditi Duh, ki obuja vero iz Očeta, upanje iz Sina in ljubezen iz življenja. Brez teh ne moremo napredovati, četudi na zunaj zgleda, kot da smo dosegli neskončne višine. Ti trije nam kažejo pot skozi naš energijski labirint k srcu vesolja:" Jaz sem pot, resnica in življenje", ( Janezov evangelij 14,6) pravi Kristus, univerzalni posrednik med srcem makrokozmosa in mikrokozmosa.

    Svetloba ni zunaj, ampak znotraj nas. Duhovna iskra v našem srcu se želi ponovno združiti z virom, iz kateraga je izšla. Duhovni zakon: Jaz in Oče sva eno, mora prepoznati srce. Moč duhovnega sonca sili srce in razum k razvoju nove zavesti.
    lep pozdrav od Mirana


    Mojster Eckehart!

    Prispeval/a: tungavidya dne sreda, 12. januar 2005 @ 21:05 CET
    Spoštovana Klavdija.
    Prav prijetno je prebrati tvoj sestavek, v katerem se tako iskreno in otroško čisto veseliš spoznanja, ki si ga doživela ob branju tega prispevka. Res se veselim skupaj s teboj in upam, da bo ta občutek, ki ga imaš sedaj, ostal s tabo čim dlje. In hvala, ker si ga delila tudi z nami.
    Tudi sama sem bila presenečena nad izredno modrostjo in svežino doživljanja tega srednjeveškega modreca in njegovega razumevanja tako globoke resnice, kot je vez in odnos med človekom in Bogom. V poplavi novodobnih instant ljudem-všečnih teorij in filozofij se prav prileže osvežujoč prispevek, kot ga je poslal Miran.

    Lep pozdrav,
    Tungavidya


    Mojster Eckehart!

    Prispeval/a: kanna dne sreda, 12. januar 2005 @ 21:58 CET
    Ja, se strinjam glede članka. Ker si omenila, da si se nam pred kratkim priključila na Pozitivkah, ti priporočam, da prebereš še pretekle članke. Veliko pomembnih in zanimivih tem je bilo že opisanih / razpravljanih in bi bilo škoda, da jih ne bi pregledala, saj sem prepričana, da bi našla kaj zase.

    Moram pohvaliti Mirana, ker je skozi svoje članke uspel v meni nazaj prebuditi vero v krščanstvo in marsikaj sem uzrla v novi luči. Krščanstvo, ki je večini Zahodnjakov najbolj blizu, nam večini najbolj poznano, je prikazal na način, ki me je očaral.

    Sicer pa so vsi avtorji prispevkov dali svoj pečat in kar najbolj pozitivno vplivali name. Tako da res toplo priporočam, da pogledaš še malce za nazaj - če še nisi, seveda :)

    Prijetno branje torej.

    Klavdija


    Mojster Eckehart!

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne četrtek, 13. januar 2005 @ 11:18 CET
    draga Klavdija in tungavidya,
    me veseli, da sta v mojih prispevkih našli sled, ki je rdeča nit božanske Prisotnosti med nami tu na zemlji. Krščanstvo je naša duhovna dediščina, ki nam je bilo podarjeno v zastonjski dar, kakršnega v zgodovini človeštva pred tem še ni bilo. Sam sem se mnogokrat spraševal, v čem je krščanstvo tako enkratno? Po mojem osebnem prepričanju je Kristus absoluten in enkraten, ne moremo pa to reči za krščanstvo. Krščanstvo je edinstveno le zato, ker je Kristus dokončno razodetje Boga.

    Ko se v našem srcu naseli Božansko kraljestvo, nam začne Bog razkrivati skrivnosti. Tako človek skupaj z Bogom vstopa v bistvo stvari in vse bolj doumeva njihove skrivnosti. Ko se v nše srce naseli Božansko kraljestvo, Bog kakor zaveso odgrne z uma neznanje. Tedaj ne razumemo le skrivnosti snovi, ampak razumemo tudi skrivnosti samega sebe. Na vsezadnje pa, v nekem trenutku, nam Bog po svoji milosti odkrije tudi sebe samega. Seveda pa moramo biti dnevno v molitvi in meditaciji v stiku z Njim. To je naša dolžnost, naš korak, da nam lahko pomaga. Kajti le kako bi nam lahko pomagal, če si sami nočemo pomagati?

    Poznana je zgodba o človeku, ki je trdno veroval v Boga. Pogosto je prijateljem govoril, da se bo njegovo kaotično življenje uredilo samo po sebi, ker bo zanj poskrbel Bog. Nekega dne je silovito neurje povzročilo hudo poplavo v kraju, kjer je omenjeni moški živel. Drugi člani skupnosti so pobrali svoje reči in se umaknili, on pa je se še zmeraj ni hotel premakniti v prepričanju, da bo Bog že poskrbel zanj. Voda je že začela vdirati skozi vrata in okna. Gasilski avto je pripeljal mimo in reševalci so moškega prepričevali, naj gre z njim." Ne ", je zakričal. "Bog bo poskrbel zame." Deževje se je nadaljevalo, dokler voda ni prekrila hiše. Nato je hišo preletel helikopter in pilot je zagledal moškega, kako moli na strehi. Spustil je lestev in mu zakričal po megafonu:" Vi, tam spodaj, povzpnite se po lestvi in potegnil vas bom gor!"

    Moški pa je trmoglavo vztrajal pri svojem:" Bog bo poskrbel zame." Nazadnje je utonil. Ko je prišel na drugi svet, se še nikoli ni čutil tako grdo izigranega. "Moj Bog", je rekel, "vso vero sem položil vate in molil, da bi me rešil. Obljubil si, da boš zmeraj skrbel zame, a tedaj ko sem te najbolj potreboval, te ni bilo." " Kaj si vendar misliš", mu je odgovoril Bog, "poslal sem ti gasilski avto, čoln in nazadnje helikopter. Le kaj bi še rad?" Nič ni narobe z vero. Toda na neki točki smo mi tisti, ki moramo narediti naskednji razvojni korak.

    lep pozdrav obema in vsem ostalim.
    Miran































    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,46 seconds