 Zrak v cerkvah je, kot kaže najnovejša raziskava, veliko bolj onesnažen kot tisti, ki ga vdihavamo ob zelo prometni cesti. Ugotovili so, da zrak v cerkvi vsebuje precej več karcinogenih policikličnih hidrokarbonatov, kot pa zrak ob prometni cesti, po kateri na dan pelje 45.000 vozil. Študija, ki so jo opravili na Univerzi v Maastichtu na Nizozemskem, je objavljena v publikaciji European Respiratory Journal.
Znanstveniki menijo, da je december, ko je v cerkvah v božičnem obdobju prižganih največ sveč, najbolj nevaren mesec v letu.
"Notranja onesnaženost"
Vse bolj se uveljavlja prepričanje, da človekova dihala ogroža "notranja onesnaženost", torej doma, na delovnem mestu in v drugih zaprtih prostorih.
Nizozemska ekipa raziskovalcev je preverjala kakovost zraka v cerkvah, v katerih ponavadi ni ventilacije, sveče gorijo ves dan, zelo pogosta pa je tudi uporaba kadil. Vse to naj bi škodljivo vplivalo na človeka.
Raziskovalci so preučevali sestavo zraka v majhni kapeli in v veliki baziliki v Maastrichtu, v katerih so gorele sveče in kadila.
Škodljivi delci v zraku lahko prodrejo globoko v pljuča in sprožijo različna obolenja.
Raziskovalci so ugotovili, da je zrak v cerkvi po devetih urah gorenja sveč štikrat večjo količino škodljivih delcev kot ob začetku eksperimenta.
Raziskava je še pokazala visoko koncentracijo policikličnih aromatičnih hidrokarbonatov, ki so tudi kancerogeni.
več: http://www.bbc.co.uk/slovene/news/story/2004/11/041120_churchisnotgoodforyou.shtml
|
Ali obiskovanje cerkve res škoduje zdravju?
Prispeval/a: stojči dne sobota, 1. januar 2005 @ 17:46 CET
Če boš še nadaljeval s kopiranjem takih postov,
te bom predlagal za Senčno osebnost leta, ha, ha.
Največja onesnaženost, ki preti človeštvu,
je onesnaženost lastnega uma,
onesnaženost, ki ne verjame v Boga,
ne verjame niti v resnico,
niti v ljubezen,
niti v mir, ki ni od tega sveta,
ki pa verjame,
da človek nima nobenega poslanstva
in prav nobenega upanja.
Ti, jaz in vsak smo tu dokaz,
in priče, da temu ni tako. :)
Aleluja
Mir, ki ga v cerkvi najde marsikdo,
je veliko več vreden,
kot tistih nekaj karcenogenih dihljajev od sveč,
verjetno pa je v enem pokajenem cigaretu
karcenogenih snovi še mnogo več,
kot bi jih dobil, če bi bil cel dan tam.
lp
---
stojči
Ali obiskovanje cerkve res škoduje zdravju?
Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 1. januar 2005 @ 18:07 CET
Opozorila bi na drug problem, ki sem ga recimo doživela včeraj za Silvestrovo v neki strunjanski restavraciji. Z družbo sem odšla v restvracijo na ribjo večerjo. Na vratih lokala je pisalo, da je to prostor za nekadilce. Sama sem namreč nekadilka in me zelo moti, če se v prostoru kadi. Pri sosednji mizi je bila družba treh Italijanov, ki so si kar naprej brezobzirno prižigali cigareto za cigareto, medtem ko smo ljudje uživali svojo večerjo. Nato so si prižgali še cigare. Vse okrog nas je bilo zadmiljeno, kot bi se znašli v gozdu, kjer razsaja požar. Moram reci, da je vse goste dim zelo motil, vsi so gledali na vrata, kjer je bila slika s prekrižano cigareto in nihče ni rekel nič. Tudi gostilničar ni Italijanom nič rekel. Po vrh vsega so bili trije Italijani zelo neomikane osebe, kar naprej so tolkli z vilicami po mizi, so glasno govorili in se smejali, na mizi so pomivali skodelice od črne kave z "Radensko" in si jih dajali v torbo, verjetno kot trofejo za njihovo doživljanje silvestrske svobode na "svobodnem teritoriju", ki je bilo skoraj bi rekla pobalinsko obnašanje, čeprav so bili možakarji že v zrelih letih, nad 50 let. Nato so poplesavali sami za sebe okrog mize, krilili z rokami in ogovarjali mimoidoče. Jedilnica, ki se je zaradi teh treh moških spremenila v kramarsko tržnico najslabše vrste, se je že pred enajsto uro izpraznila, ker ljudje tega nismo mogli več trpeti. Med njimi sem odšla tudi jaz z družbo. Polnoč smo v posledici tega nazdravili doma.
Ta dogodek sem opisala zato, ker smo ljudje vse preveč potrpežljivi, da ne znamo odločno nastopiti proti takšnim brezobzirnežem, ki mislijo, da je ves svet njihov. Omenila sem "svobodni teritoerij", kajti vem, da si v Italiji tega ne bi dovolili, ker jim drugi tega ne bi dovolili.
Ni dolžnost gostov, da delajo v lokalu red, temveč je to dolžnost gostilničarja, ki ne bi smel tolerirati takih situacij.
Dolžnost gostilničarja je, da opozori gosta in če opozorilo ne zaleže, je dolžan poklicati policijo. Nihče ni dolžan prenešati, da mu kadilec onesnažuje okolje. Jaz še nisem videla, da bi kdo v cerkvi prižgal cigareto. Zato menim, da so naši lokali, v katerih se po enem ali drugem naključju ali potrebi znajdemo, veliko bolj problematični, kot je ozračje v cerkvi.
Skoraj v vseh lokalih je smrad po cigaretah neznosen in se vijejo gosti oblaki dima. Tudi če prideš v lokal z otrokom, se nihče za to ne zmeni.
Menim, da bi morali na vseh javnih mestih prepovedati kajenje.
Tatjana