NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Misel tedna   
    nedelja, 22. avgust 2004 @ 20:22 CEST
    Uporabnik: Petra

    * Modre misli in zgodbe








    Tudi če bi vedel,
    da bo jutri konec sveta,
    bi zasadil svojo jablano.


    Martin Luther 1485 - 1546






      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Petra
  • Več s področja * Modre misli in zgodbe

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20040530140217703

    No trackback comments for this entry.
    Misel tedna | 19 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Misel tedna

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 24. avgust 2004 @ 11:09 CEST
    Draga Petra,

    resnično bo konec sveta ob iztrebljanju pragozdov v Brazliji, ob Amazonki in povsod po svetu, tistih gozdov, ki pomenijo pljuča Zemlje, če se človek ne bo ozavestil in vsadil novih dreves. Misel Martina Luhtra je v bistvu simolična ali podoba za vse tisto, na kar je naperjena. Bil je mislec in daljnovidec, ki je opozoril človeštvo naj v svojih zmotah in pohlepu ne odmisli ekologije, kajti drevo in sadeži drevesa so simbol življenja in simbol greha (Adam in Eva) ter simbol rasti (duha). Žalostno je, da človek skuša skoz ožine materialnega življanja, v katerem si uničuje in ruši svoj naravni bios, prodreti v širino duhovnega sveta. Če se ozremo za približno pet sto let nazaj na dobo, v kateri je živel Martih Luther ugotovimo, da so ljudje za vsem vidnim svetom in njegovim dogajanjem videli še nevidni duhovni svet, ki naj bi oživljal to kar je vidnega. Povsod so videli duše in oduševljenost vseh bitij in so bili v bistvu animisti. Animizem je v bistvu vseboval zdravo in pravilno misel, da vidni svet ne more sam sebe zadostno utemeljiti. Vse stvari in vse dogajanje v njih jim je dajalo podlago za simbolično razglago sveta in tudi logiko za razumevanje prihodnosti kot preroške nujnosti. Zato je v mislih starih modrecev toliko resnice. Njihove osamljene misli prihjajo v nove svetove in so veličasten polet duha onstran vidnih danosti.Čeprav je animizem živel v starih verstvih in pri starodavnih ljudstvih je bil tudi v dobi protestantizma in reformatorjev Martina Luthra, t.j. v času fevdalizma, ko so se otresli cerkvenih dogm in papeške oblasti, prisotno v razmišljanju. Nekatere misli so znamenje ali kažipot človeštvu in ga usmerjajo, mu določajo vnaprej ravnanje, včasih zelo skrivnostno, včasih dvoumno, da jih človek šele z naporom lahko razvozla. Misel Martina Luthra je lahko dvoumna in se razlaga na najrazličnejše načine. Jablana , ki svoje veje razširja v mogočno krošnjo že od prvotnega človeka Adame in Eve spominja na nebesni svod in je prispodoba nečesa, kar je vzvišeno, neskončno in božje. S svojim svodom jablana vzbuja videz, kot da sega v nebesne višave in ponazarja os sveta, vez med nebom in zemljo. Jablana daje človeku tudi življenjski sad. Drevo je za posamezne narode postalo tudi drevo življenja, zato ima jablana tudi svetopisemsko vlogo. V tem pomenu je vloga jablane prišla tudi v krščanstvo, kot drevo spoznanja, od katerega sta prva dva človeka jedla prepovedan sad, se pregrešila in bila izgnana iz raja. Jablana ponazarja vesoljno tragedijo človeštva. Po tem dejanju jablana izgubi svojo osrednjo vlogo v svetopisemskem dogajanju, v verski simboliki in mistiki pa je še vedno prisotna. V dobi pozne antike in srednjega veka poraja neverjetno duhovno bogastvo prispodob, prizorov in doživetij. Drevo se istoveti tudi s križem, ki je narejen iz lesa, na katerem je umrl Kristus, v zadoščenje za grehe človeštva in mu s tem odprl pot v raj, v večno življenje. Les križa kot suho drevo bo ponovno ozelenelo, ko pride njegov čas.

    Kako razložiti Martin Luthrovo misel? Odgovorov je lahko več, odvisno od domišljije in razumevanja njegove zelo preproste misli. Misel bi lahko doumeli tudi kot glavno dimenzijo prihodnosti to je upanje, človekovo odprtost v prihodnost in drevo kot princip človekovega obstoja. Brez drevesa človek ne more obstajati. Konec sveta predstavlja človekov obup, medtem ko predstavlja jablana človekovo upanje za prihodnost. V preteklosti je skrajnost kesanja, tudi za naš odnos do narave, medtem ko je v namenu, da bomo vsadili drevo ali drevesa podana pot upanja. V danes, tiči jutri. Če bomo uničevali naravo danes, nam bo jutri onemogočen obstoj bivanja na Zemlji. Martin Luther nam s svojo mislijo daje čutiti, da moramo opogumljeno naprej. Gre za misel, ki nas bo naučila upati. Sajenje dreves je zaljubljeno v uspeh in ne v polom konca sveta. Upanje je dvignjeno nad strah pred koncem sveta, ni niti pasivno ob pogojno napovedanem koncu sveta, niti ni zaprto v nič. Upanje in pogum izhajata iz sebe in delata ljudi prostorne, čimbolj in čimveč bo človek drevesa sadežev sadil, tembolj bo človek, ki se bo dvignil pred strahom v bodočnost. Upanje zasenči bližino niča, t.j. strahu pred koncem sveta in preseže človekovo prvinsko grozo, situacijo, kjer človeku grozi obup. Tveganje ob upanju je pogum. Človek je ob pogledu v prihodnost v nenehni nevarnosti, da se mu upi ne bodo uresničili. S sajenjem dreves, ki mu bodo obrodila sadeže in svojim tveganjem za konec sveta, je izražena človekova prizadevnost v sedanjosti, s katero nenehno izziva prihodnost in njeno negotovost, ki jo doživlja kot nevarnost. To je nevarnost človekove skrušenosti v obstoju. Človek samega sebe identificira šele v upanju na prihodnost. Naša eksistenca je bežen prehod skozi sedanjost, prihodnost je pa drevo in njegov sadež, ki nas čaka v vsej svoji polnosti in nam omogoča preživetje. Drevo upanja je drevo življenja po vsebini in željah. Odprti smo v prostor in čas, v katerih vidimo svoj smisel življenja. Za vsakim vidim pojavom je še nekaj nevidnega, ki moramo odkriti, videti in užiti. Misel Martina Luthra razumem kot odprtost v delovanje in prizadevanje. To je naše potovanje neznani sreči prihodnosti na proti. Ne smemo pa pozabiti na pregovor, da je vsak svoje sreče kovač. Na isto misel, na isto besedo se odzivamo zelo različno Kako odkriti red bodočnosti za površinskim neredom sedanjosti? Morda me bo kdo bolj smiselno dopolnil, kajti v odkrivanju smislov misli ne le da spoznavamo svet, temveč ga tudi dopolnjujemo in kultiviramo.

    Vse obiskovalce pozitivk in prijatelje lepo pozdravljam in nagovorim smiselno s pozitivno Lutrhrovo mislijo: "Za svoje zdravje pojejmo vsak dan eno jabolko in vsako leto posadimo nekaj jablan pa bo naš svet v območju žitja in bitja srečnejši.

    Tatjana



    Misel tedna

    Prispeval/a: stojči dne torek, 24. avgust 2004 @ 23:31 CEST
    Naj na Tatjanin globok in filozofski komentar dodam še svoj z njegove "karmatske" strani. :)

    Martina Luthra sta kot otroka starša tako tepla,
    da se je revež ustrašil za svoje življenje
    in je kar ušel v samostan.
    Tudi tam so ga tepli,
    da je bil ob neki priliki v enem samem dnevu
    kar petnjastkrat tepen,
    a se mu je še vseeno bolje godilo kot doma.
    Verjtno je tudi to pripomoglo k njegovi veliki volji in vnemi do učenja in kasnejšem velikem reformatorskem poslanstvu.
    Mu je pa bilo dano tudi to, da je videl notranjo luč in je bil velik zagovornik resnice in vesti.
    Znano pa je tudi njegovo ne preveč dobro mnenje o ženskah. Dve izmed njegovih "globokih" misli oziroma njegovih cvetk o njih sem našel na internetu:

    "Če noče ženska, naj pride služkinja!" (Martih Luther)

    "Največja čast, ki jo ima ženska, je zlasti ta,
    da se po njej rodijo moški." (Martin Luther)

    ---
    stojči


    Misel tedna

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 25. avgust 2004 @ 00:25 CEST
    Dragi Stojči,

    verjetno je Martin Luther imel strogo in nevrotično mater, ki ga je tepla in je tako zasovražil ženske. Tisti, ki ima dobro in ljubečo mamo, ima tudi pozitiven odnos do žensk, v ženski vidi brezpogojnost materinske ljubezni v njeni dispoziciji, ženska deluje sredi nasilnega sveta kot božansko načelo ljubezni, sloge in miru, razširja svojo skrb prek vseh meja na drugo bitje in usmeri vso svojo domiselnost kar jo premore v skrb za varovanje in lepšanje tujega življenja. Ženska je zakladnica vse kulture, dobrote in predanosti. Ljubezen, ki izhaja iz materinstva je tudi bolj vestranska in močnejša. Ne vem kakšno nesrečno otroštvo je imel Martin Luther, da je imel tako negativno in podcenjevalno mnenje o ženskah. Mogoče ga je tudi katera ljubezensko prevarala in ga zapustila.

    Zares mi je žal, da se ti nisi vsaj malo potegnil za ženske, temveč se kar malce strinjaš z njim.

    Utrnila se mi je asociacija. Kaj če je Martin Luther videl v koncu sveta svoj konec ljubezni, ko je od njega odhajala in je
    njegov namen vsaditi jablano pred koncem sveta, pomenil le poskus ponovnega ljubljenja z bitjem, ki je odhajalo, torej boj z izgubljeno iluzijo. Od ženske je hotel izsiliti ljubezen, ki je odhajala in ker je ni mogel z ničemer zadržati, se je maščeval tako, da je ženske podcenjeval. Tudi to bi bila možna razlaga njegove misli.

    Lepo bi bilo, če bi te dileme Miran razrešil.

    Tatjana



    Misel tedna

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 25. avgust 2004 @ 12:35 CEST
    draga Tatjana in Stojči,
    Skrajno negativno mnenje o ženski je imel Martin Luther zaradi svoje mame, ki mu ni dala materinske ljubezni, ki je največja osnova za vsakega človeka. Tako je bil iz tega vzroka Martin Luther pravzaprav tragična oseba, žrtev nevrotičnih staršev, ki so mu uničili življenje na osebni ravni. Leta 1517 je razobesil svojih 95 tez na cerkvena vrata v Wittenbergu, s čimer ni mislil povzročiti razkola v cerkvi. Cerkev je hotel le očistiti mnogih posvetnih teženj, ki so se sčasoma razbohotile v njej.
    Toda njegovo čistunstvo je kljub temu povzročilo prelom znotraj krščanstva. Impulz reformacije je kaj kmalu izgubil duhovno globino. Evangeličanski teologi so enako kot njihovi katoliški kolegi od svojih vernikov zahtevali predvsem pokorščino njihovemu nauku, in to še posebej v vsakdanjem življenju.
    lep pozdrav obema od Mirana.





























    Misel tedna

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 25. avgust 2004 @ 14:09 CEST
    Dragi Miran,

    prav si zaključil zgodbo o Martinu Luthru. Na eni strani je bila prisotna grobost matere, ki mu ni znala dati materinske ljubezni, na drugi strani pa si je kot protiutež izbral fanatično čistunstvo, ki ni nič drugega kot druga plat medalje iz iste kovine. Jaz sem njegov rek nekoliko fetišizirala in ga razložila iz sedanjega pojmovanja besed, skratka razložila sem ga po svoje.

    Tatjana


    Misel tedna

    Prispeval/a: stojči dne sreda, 25. avgust 2004 @ 17:03 CEST
    Draga Tatjana in Miran,

    to, kar je Martina Lutra odvrnilo od katoliške cerkve je bilo prodajanje in kupovanje odpustkov za pretekle, sedanje in prihodnje grehe.
    Odločno se je proti temu uprl papežu, le ta pa ga je izobčil in vsak bi ga lahko brez kazni ubil,
    ker pa je imel veliko prijateljev so ga le ti zaščitili.
    Junija 1525 pa se je Luter poročil z bivšo nuno Katarino fon Bora s katero sta imela šest otrok, tri sinove in tri hčere.
    Luter je ljubil družinsko življenje in si je vedno vzel čas, da se je lahko igral z otroci in jih vzgajal.
    Takrat se je začel zanimati tudi za vrtnarstvo in vzdrževanje doma in ob tej priliki je verjetno nastala tudi objavljena misel tedna.
    Poznan je bil po svoji dobrotljivosti, da je sprejel vsakega obiskovalca, ga oskrbel s prenočiščem in hrano, marsikakemu revežu pa je dal tudi denar, kar je včasih skrbelo njegovo ženo.

    Kdaj sta nastali njegovi misli uperjeni proti ženskam mi ni znano, ampak takrat je bilo takšno itak splošno katoliško mnenje.
    Kar se pa mene tiče, sem ženske itak vedno ljubil in ker imam pač malo več spoznanj o tem, kot jih je imel ob času svojih izjav Martin Luter dobro vem, da ni noben moški prav nič več, kot katerakoli ženska, pa naj si v svoji glavi misli kar hoče.
    Vse je med plusom in minusom človeka,
    med njegovo dobroto in hudobijo,
    med njegovo ljubeznijo in njegovim sovraštvom.... :)
    lp



    ---
    stojči


    Misel tedna

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 25. avgust 2004 @ 19:35 CEST
    Dragi Stojči in Miran,

    dileme se torej počasi razrešujejo po naši logiki. Ideal nerepresivne družine je otroški paradiž, kjer je delo igra in kjer ni resnih konfilktov ali tragedij. Je pa res, da se človek ne more izogniti potrebi po uničevanju, ker so destruktivni nagibi zakoreninjeni v njegovi biološki zgradbi, ki jo lahko do neke mere ublaži, nikoli pa ji ne more odvzeti moči. Zato je popolnoma možno, da je Martin Luther usmeril svojo destruktivnost proti ženski, kar v svojih izrekih ne skriva in glede na neljubečo mater ni imel nobene možnosti, da bi se osvobodil te tragične dileme. Bil je pripadnik krščanstva, ki se mu je zdelo s plačanimi odpustki dvolično odsluževati grehe. Hkrati pa je bil na barikadah spora z RKC tudi revolucionar, ki ni bil sposoben razrešiti nasprotja med krščanstvom in moralo v pojmovanju ženske. Kot racionalist bi bil moral se brez zadržkov soočiti tudi s položajem ženske in skepticizmom ter zatiralskimi držami 15. stoletja, ko so ženske kot čarovnice zažigali na grmadi. Če bi bil Martin Luther kot filozof res racionalno in čuteče bitje, bi njegovo mišljenje sledilo zakonom logike in pravičnosti. Vendar ker ni rešil svojega konflikta z materjo iz otroštva je žensko podcenjeval. V ženski je videl funkcijo razplojevanja moških.
    Sam je bil moški, torej mati je bila v toliko koristna, da ga je rodila kot moškega in da mu je rodila moške potomce. O njegovi ljubečih in nežnih držah do družine dvomim. Krščanstvo ne more biti opravičilo. Če je bil sposoben racionalističnega razsvetljenega mišljenja v pogledu cerkve in odpustkov ter odcepljanja vernikov od uradne rimsko katoliške cerkve in formiranja nove izpljanke vere protestantizma, je bil gotovo sposoben začutiti tudi krivice, ki ženejo tedanjega nazadnjaškega človeka v ofenzivno držo podcenjevanje ženske. Vrednostno to pomeni, da je v svoji psihi potreboval teorijo, ki zagovarja razlike med spoloma, da bi teoretično ohranil zahtevo po družbeni neenakosti moških in žensk in se tako maščeval svoji kruti materi, ki mu ni znala dati ljubezni in ga je tepla skupaj z očetom. Bil je predstavnik patriarhalne fevdalne družbe, ki je z neusmiljeno strogostjo in podcenjevanjem odrinila ženske na rob življenja v odvisnost. Martin Luther je sorazmerno malo truda posvetil ljubezni do ženske, to pričajo njegovi izreki, ki so naravnost šovinistični. Seksualnost in žensko je tlačilo krščansko razvrednotenje ženske, ki ni bila ničesar drugega kot privatna lastnina moškega. S svojimi izreki je le utrdil pot tiraniji ženske, saj jo pojmuje le kot objekt razplojevanja moških. Izrek o koncu sveta in vsaditvi jablane mi je bil všeč in simpatičen in sem ga tako tudi komentirala. Ker je religija odločilni vzvod svetovne zgodovine, je tudi Martin Luther umeščen vanjo kot vzvišen predstavnik patricentrižne strukture tedanjega ocepljenega klera od RKC, brez občutka za krivice ženskam in ni pri njem o kakšnem koli napadu na takšno moralo ne duha in ne sluha. Zato olepševanje njegovih njegovih psihičnih drž v pogledu ženske ne vzdrži.

    Tatjana


    Misel tedna

    Prispeval/a: Radovedni dne četrtek, 26. avgust 2004 @ 10:54 CEST
    Dragi moji,

    čeprav me ni nihče povabil, se vnaprej opravičujem, da sem si dovolil pristaviti svoje mnenje z vidika razvoja učlovečenja človeštva, saj je nasilje v družini in različnih veroizpovedih eno od temeljev, na katerem po mojem mnenju bazira celotni agresivni in nasilni svet sedanjosti (od vojn, do strahovite priljubljenosti kriminalk, horrorjev itd.). Torej je zame to tako osebna in obenem najsplošnejša tema, da se nisem mogel vzdržati komentarja.

    Dragi Stojči, tvoj komentar je le deloma pozitiven, saj v nekih segmentih izžareva neko negativno nestrpnost do nasprotnega spola. Vedno bo namreč ostalo vprašanje, zakaj si si izbral ravno ta izsek iz Luthrovega življenja, ko pa je bilo toliko ustvarjalnega v njem, kar bi se dalo opisati in tako pozitivno vplivati na počutje, ki ga ta spletna stran ponuja bralcem. Čeprav sam praviš, da "je bilo takrat takšno itak splošno katoliško mnenje", si lansiral v javnost res dve zelo žaljivi in hudo ponižujoči prispodobi vloge ženske v tem svetu, da ne rečem šovinistične, polne moške narcisoidnosti, pa čeprav trdiš, da "si ženske itak vedno ljubil". To je treba tudi dokazati skozi vsa svoja dejanja.

    Vedno ko človek napiše nekaj, pa čeprav so to nestrpne modre misli ostaja odprto vprašanje ali se ne skriva v tem tudi nek drug motiv. Poleg tega lahko prizadene koga. Tako sem tokrat v "glasu" Tatjane čutil rahlo prizadetost. Z vsako besedo, mislijo, stavkom se različno odzovejo čustva posameznikov, ki to prebirajo. In Pozitivke in Pozitivci ste izbrali pozitiven način razmišljanja in razpravljanja o problemih, ki ne zbujajo nemirnih čustev pri bralcih. Tu v ta pozitivni svet smo se napotili zato, da se imamo lepo, da se imamo radi, saj je grdega in negativnega v zunanjem svetu tako preveč. Kar nekajkrat sem razmišljal, kako lepo je na tej strani, kjer se vsi držijo pravil pozitivnega razmišljanja, ki vzbuja v bralcih pozitivne občutke in prijetno počutje. V kolikor bomo začeli pisati tudi negativno, potem se mora stran preimenovati v Pozitivke in Negativke.

    Tatjana nas popelje v njenem prečudovitem slogu ženske duševne lepote in vloge mater v vso pozitivnost družinskega življenja polnega ljubezni in vsega najlepšega v življenju otroka. Tako toplo in skrbno sožitje med materjo in otrokom je nujno kot pravi za polepšanje sveta in ustvarjanje dobrih medčloveških odnosov. Dragi Stojči, čutim, kako se trudi popraviti, kar se poraviti da, z vso njeno nežnostjo in sentimentalnostjo, ki je tako značilna za ženske, kar prinaša toliko lepih in dobronamernih čustev v "moški" svet. Lahko vidimo, kako lepa je lahko ženska duša, ki svobodno ustvarja in se trudi narediti svet boljši. Povsem upravičeno se Tatjana "huduje" nate : "Zares mi je žal, da se ti nisi vsaj malo potegnil za ženske, temveč se kar malce strinjaš z njim" in kliče na pomoč Mirana, saj si z napisano negativno energijo do žensk, pa čeprav gre za projekcijo, vsekakor povročil določeno prizadetost pri njej. Misel se je razširila v javnost in morda bo katerega mladeniča prepričala, da si ženske res zaslužijo tako mesto v družbi, ker je to izrekla znana osebnost. Dragi Stojči tako sem jaz dojel tvoje pisanje, vendar te ne poznam, tudi še nisva kontaktirala in sem morda zgrešil tvoj osebnostni profil. Se vnaprej opravičujem, če je tako, čeprav vem, da opravičilo ne bo dosti zaleglo, ker je že zapisano.

    Z internetnih strani lahko dobimo kar nekaj podatkov, ki še bolj osvetljujejo problem vzgoje v tisitih časih. Katharina von Bora pravijo, da je bila dobra gospodinja in je prevzela "gopsodinjsko poslovanje", saj naj bi bil Luther res razsipen. Prav tako se je menda dokazala kot dober vrtnar. Katharina je bila mati velikega števila otrok. Luthrovo gospodinjstvo namreč ni vključevalo le šest otrok, pač pa tudi otroke Katharininih sorodnikov in od leta 1529 še 6 otrok Lutherjeve sestre. Zato je Luther gostil študente in tako pomagal h gospodinjskemu proračunu. Katharina je res tako veliko število otrok vzgajala s trdo roko in morda celo s kruto disciplino, kot je pač morda videla svoje vzornike (morda svojo mati), deloma pa je k temu pripomoglo tudi veliko število otrok in celotno vodenje gospodinjstva, ka r je zelo težko delo. Tatjana se zato upravičeno "huduje" nate Stojči. Tudi tedanji način s katerim je cerkev vzdrževala red in verovanje : s kaznovanjem, je morda vplival na splošno klimo načina vzgajanja in izganjanja "hudiča" iz otrok z "batinami", kar še danes ni povsem izkoreninjeno iz cerkvenih zapisov.
    Namreč ne glede na to, da Rimsko katoliška cerkev trdi, da je Inkvizicija preteklost in da že dolgo ne preganja krivovercev, pa je temu tako le za to, ker ne more (piše revija Mladina). Ne more zato ker nima oblasti, v kolikor bi jo pa imela, bi se doba mračnjaštva morda lahko vrnila, saj se v lastni doktrini in zakonodaji cerkev pravici prisile ne odpoveduje. V veljavnem katoliškem kanonu še vedno piše: "Cerkev ima naravno in lastno pravico s kazenskimi sankcijami kaznovati vernike, ki so storili kaznivo dejanje." (Kanon 1311). Rimskokatoliška cerkev si v lastnem kanonu tudi jemlje pravico, da zahteva kaznovanje vsakogar, ki krši njene norme obnašanja: "Kdor na javnem prostoru, v govoru, v pisanju, razširjenem v javnosti ali, uporabljajoč sredstva družbenega obveščanja, bogokletno nastopi ali hudo žali nravnost ali se žaljivo izraža glede vere in Cerkve ali zbuja sovraštvo ali prezir, naj se kaznuje s pravično kaznijo." (Kanon 1369).
    Kako pa si cerkev predstavlja kazen, naj bo poučen tale primer : "Leta 1766 je bil v Abbevillu v Franciji osemnajstletni Jean-Francois Lefebre Chevalier de La Barre obtožen, da je pel versko nespodobne pesmi, se norčeval iz device Marije, onečastil razpelo in se ni odkril ob verski procesiji. Po veljavni zakonodaji so La Barra obsodili na smrt : iztrgali naj bi mu jezik, odsekali desno roko in ga živega sežgali na grmadi. Za mladeniča se je potegoval celo sam Voltaire in pritožbo je obravnaval parlament v Parizu. Duhovščina je vztrajala pri smrtni kazni, opozarjali so, da sicer Franciji grozi nevarno širjenje dvoma o rimskokatoliški cerkvi. Parlament se je odločil za milostno sodbo: mladeniča naj bi le obglavili in njegovo truplo zažgali na grmadi. Kljub temu so La Barra najprej mučili, da bi izsilili bolj temeljito priznanje, in ga 1. julija 1766 usmrtili. " (revija Mladina).
    Vsekakor so bile kali nasilja v takratni cerkveni vzgoji (vzgoji v imenu Boga) in verjetno se jih je posluževala tudi Katharina von Bora.
    Način vzgoje se je le počasi spreminjal in danes živimo v časih, ko civiliziran svet tako strahotnih kazni več ne pozna in upajmo, da se tisti časi ne bodo vrnili. Človekova zverinska narava je lahko neomejena in pod vplivom vere se lahko zgodi marsikaj. To nas je naučila zgodovina in nas vsakodnevno opozarjajo vojne strahote, predvsem med versko različnimi etničnimi skupinami v Aziji in Afriki.
    Ne glede na to, kakšen odnos je imel v družini Martin Luther, se je sam vzdignil nad povprečnost takratnega sveta, čeprav morda s priokusom ženske grenkobe, ki jo je pogojevalo zgodovinsko obdobje. Po nekih ocenah je bil Martin Luther res odgovoren za polovico usmrtitev žensk, ker je prav tako strastno verjel v preganjanje čarovnic kot papeži (ocena, da je bilo umorjenih med 2 in 3 miljone žensk). Menim pa, da bi mu morali to oprostiti in ga pomniti le po velikih delih, ki jih je naredil za napredek človeštva. Živel je pač v času, ko je svet gledal na ženske blago rečeno podcenjevalno.
    Ženska in moški sta enakovreden del sveta (in tu se mi zdi Stojči tvoja pozitivna trditev dobrodošla), vsak imata svoje prednosti, ki v skupnem tvorijo popolnost in ustvarijo novo življenje. Tako vlogo naj bi jima menda določil Bog.

    Ostaja pa neizpodbitno dejstvo, da je problem vzgoje še vedno problem mnogih otrok v marsikateri z nasiljem prežeti družini in žal še vedno v nasilni vzgoji različnih veroizpovedi, ki to počnejo v imenu boga in ustvarjajo svet kakršen je.

    Brez zamere in lep pozdrav vsem s pozitivnimi nameni,

    Radovedni


    Misel tedna

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 26. avgust 2004 @ 13:49 CEST
    Dragi Radovedni,

    pozdravljam tvoj prispevek, saj si dodatno nadgradil dosedanje vedenje, razmišljanje in sodbe v zvezi z odnosom
    do žensk. Ne da bi se postavila v bran Stojana Sveta, ker ga osebno poznam, lahko rečem, da ni bil namen njegovega prispevka užaliti ženske. Stojan Svet je zelo mila, dobrohotna in čuteča oseba, ki običajno občuti zelo tenkočutno krivice. Tudi negativnega odnosa do žensk nima, saj kot mi je znano je imel zelo ljubečo mater, ki jo je spoštoval in tudi do žensk ima spoštljiv odnos. Morda ni bil tako pozoren na svoje besede in je morda nekoliko površno obravnaval izrečene misli Martina Luthra zoper ženske in jih opravičeval s tedanjo inkvizijsko dobo krščanstva. Zato njegovega življenjskega nazora ne moremo ocenjevati kot usmerjenega v preteklost. V bistvu mu nisem zamerila, s svojim dodatnim komentarjem sem le opozorila na pomanjkljivosti.

    Vrednostni sistem materiarhalne kulture se sklada s trpno vdanostjo materi, naravi in zemlji ter njihovi osrednji vlogi. Vredno je bilo vse kar je naravno in bilološko. Vladala je gineokracija, ki je kraljestvo ljubezni in krvnih vezi nasproti moško-apoloničnemu kraljestvu zavestnega prostovoljnega ravnanja. Veljala je tradicija, generacija, živa medsebojna povezanost na podlagi krvi in zaplojevanja. Vladal je naravni življenjski red.

    Moški se zave svoje očetovske narave, se dvigne nad maternizem, ki mu je pripadal, in z bojem doseže lastno božanskost. Moški si nadene božanskost kakršno je svet prej priznaval materinstvu.

    Po matriarhatu je nastopila mračnjaška doba srednjega veka, ki je žensko obravnavala po najstrožjih pravilih kanonskega prava, ki ga je kler tolmačil po svoje in nad ženskami izvajal represijo in ženske omejeval na vseh področjih življenja. 15. stoletje lahko enačimo z ero nazadnjaštva na vseh področjih.

    Vzporedno z nazadujočim političnim razvojem se je spremenila toerija o odnosih med spoloma in o naravi moškega in ženske. V pozni romantiki so pojmovanje o temeljnem razločku med moškim in žensko spremenili. Najprej je veljala osrednja misel zgodnejših teorij, da duša nima spolnosti. Cela vrsta knjig je obravnavala odnos med moškim in žensko, sklep pa je bil vedno enak. Moški in ženska nista kvaliteti, ki bi se jasno zrcalili v umu in v duševnosti. Vse psihične razlike izhajajo iz različne vzgoje in izobrazbe. To je dejavnik, ki je ustvaril razloček med moškimi in ženskami, kakor je ustvaril razloček med posameznimi sloji. Leta 1793 so v Parizu zaprli vse ženske klube. Teorijo o temeljni psihični enakosti je zamenjalo mnenje, da je med spoloma nesprejemljiva naravna razlika.

    Eskluzivno mnenje o enakosti spolov je bilo tesno povezano s političnimi zahtevami, ki so igrale pomembno vlogo v obdobju meščanske revolucije. Razsvetljenstvo je zanikalo razlike med spoloma v duševnem pogledu, zagovarjalo pa je enakost spolov ter enačilo človeška bitja z meščanskim moškim. Ta teorija je bila izraz težnje po družbeni svobodi in enakopravnosti ženske.

    Ko se je meščanska družba utrdila in opustila napredne politične pozicije, ni več potrebovala ideje o enakosti spolov. Zdaj je potrebovala teorijo, ki zagovarja naravne razlike med spoloma, da bi teoretično utemeljila zahtevo po družbeni neenakosti moških in žensk. Ta nova teorija je segla psihološko globlje. Govori o dostojanstvu ženske itd. Vendar ženska je v glavnem le za to, da je ostala odvisna služabnica moškega. Uveljavijo se izključno predstavniki moške hierarhije razrednega gospostva, kar je še dandanes prisotno v naši politiki, gospodarstvu in javni upravi, saj povsod srečamo razmeroma malo žensk. To se pravi, da tudi današnja družba, čeprav ne deklarativno, vendar dejansko je še vedno zastopnica konservativnega tabora. Stvari se počasi spreminjajo. Gledali so in še danes nekateri gledajo na značaj meščanske ženske kot izraz njenega bistva. Biološki položaj žanske jo prisili, da skrbi za nebogljenega otroka. Nekateri filozofi so trdili (dialektični mislec Bcchofen), da materiarhalna družba prvotna demokracija, kjer seksualnosti ne tlači krščansko razvrednotenje, kjer sta materiana ljubezen in sočutje poglavitni moralni načeli, kjer je krivica do sočloveka največji greh.

    Napredovanje z materinskega pojmovanja človeka na očetovo pojmovanje je bilo najvažnejši preobrat v zgodovini odnosov med spoloma.S poudarjanjem očetovstva se je človeški duh osvobodil pojavov narave in se dvignil nad zakone življenja. To zmago so primerjali kot zmago Rima nad Orientom - zlasti Kartagino in Jeruzalemom. Misel je bila naslednja: ne fizični zakoni, le svobodno gospodovanje duha odloča o usodi ljudi.

    Vendar okoliščine vedno prisilijo demokracijo, da utre pot k tiraniji. Na filozofski ravni srečmo tu nasprotje med protestantom in idealistom pa med dialektičnim filozofom in naturalističnim metafizikom. Na moralni strani gre za nasprotje med zastopnikom protestantske meščanske morale in med zagovornikom družbe, kjer naj bi vladala namesto monogamnega zakona seksualna svoboda.

    Bechofn je pripisal ženski prvi napredek človeškega rodu. Nekateri mu očitajo, da je šel predaleč. Bechofn omenja v svojih delih, da je bilo pri Grkih in Azijcih stanje, ko ni spolno občeval samo en mož z več ženami in da je bil to običaj. Ta običaj pa ni izginil, ne da bi pustil za seboj sledove v omejenem vdajanju, s katerim so se morale ženske kupiti pravico do posameznega zakona; da so mogli zato prvotno šteti pokolenje samo po ženski strani, od matere do matere, kot edinega roditelja otrok, zato je zakon dal tem ženskam na splošno višji družbeni položaj, kakor so ga poslej sploh kdaj imele. Bechofn je opozoril na to, da monogamni zakon nikakor ni večna naravna institucija.

    Matriarhat je dobil naklonjenost marksistov, ko je postala ženska avtoriteta središče družbe, ne pa sužnja moškega in predmet prekupčevanja, to je močno podrplo boj za žensko politično in družbeno emancipacijo.

    Psihološko gledano je patrarhalna družbena struktura tesno povezana z razredno naravo današnje družbe. Ta družba sloni v veliki meri na posebnih psihičnih držah, ki delno izhajajo iz nezavednih nagonov in te psihične drže uspešno dopolnjujejo zunanji pritisk vladnega aparata. Patraiarhalna družba je eno najpomembnejših področij za ustvarjanje psihičnih drž, ki pomagajo ohraniti stabilnost razredne družbe.

    To kar se dogaja v družini se dogaja tudi v družbi. Tu naj omenimo čustveno odvisnost od očetovske avtoritete v obliki mešanice strahu, ljubezni in sovraštva; identificiranje z očetovsko avtoriteto nasproti šibkejšemu; močan in dosleden superego (dolžnost je pomembnejša od sreče), občutja krivde zaradi neskladja med superegom in dejanskimi zahtevami, njihov učinek, da ne bi bili ponižani pred avtoriteto. Družina je tako podpora družbi.Avtoriteta uravnava otrokovo življenje. Oče je ljubosumen na sina, delno zato, ker njegova življenjska pot v nasprotju s sinovo upada; sin bo naslednik očetovega imetja, če je oče bolan in star bo sin njegov skrbnik. Vsote naložene v sinovo vzgojo in poklicno izobrazbo so nekaj podobnega kot prispevki za nezgodno zavarovanje; v poroki sina vidi oče povečanje družbenega ugleda in ne sinovo srečo. Zaradi sinove sreče in koristmi nastanejo pogosto med sinom in očetom konflikti. Pogum in junaštvo je pogosto povezano z narcisizmom. Podobo matere je patriarhat popačil kot sentimenalnost in šibkost. Namesto podobe matere, ki vključuje brezpogojno ljubezen do otrok, najdemo podobo matere prežeto z značilnim meščanskim čutom za lastnino in čustveno hladnostjo, kakršna je bila očitno mati Martina Luthra. Mati ne varuje otroka, temveč otrok varuje mater. Odnos matere je popačen s simboli, kot so domovina, narod in zemlja. Mati ima pomembno vlogo v ideologijah. Iz varuhinje otroka je postala varovanka.

    Katolicizem kaže veliko patricentričnih potez - Bog Oče, Hierahija moške duhovščine itd. Devica Marija in Cerkev predstavljata veliko mater, ki varuje vse otroke v svojem naročju. Celo Bogu pripisujemo materinske poteze.

    Ob tem opisovanju je treba povedati, da je protestantizem radikalno iztrebil vse matricentrične poteze krščanstva. Nadomestila za Devico Marijo in Cerkev so izginila in materinske poteze Boga prav tako. Luther je v svoji teologiji zdvomil in celo obupal nad tem, da bi si grešni človek lahko bil gotov ljubezni. Dano je samo eno zdravilo: vera. To so kompulzivni nevrotično mehanizmi in dvomi, ki jih spremljajo.Dopolnjuje ga vloga izpolnjevanja dolžnosti in nujnost uspešnosti v meščanskem življenju, kar je edini dokaz božje milosti in božje naklonjenosti. Nastanek protestantizma je pogojen z istimi družbenimi in gospodarskimi dejavniki, ki so omogočili duha za nastanek kapitalizma. Protestantizem ima nalogo, da nenehno reproducira in krepi nagonsko struktuuro, ki je taki družbei potrebna. Patricentrični kompleks vključuje dolžnost in uspeh, uživanje in sreča pa sta manj pomembni. Do kapitalizma so sužnje prisilili s fizičnimi sredstvi k delu, da so vsak drobec svoje energije posvetili delu, medtem ko danes posvečamo svoje energije delu prostovoljno, torej smo prostovoljni sužnji.

    Smo v dobi nesocialnega kapitalizma. Še dolga je pot, da bo zavladal humani kapitalizem ali kakšna druga izpeljanka naprednih idej. Kakšna je dandanes vloga ženske? Obstaja bojazen, da jo bo kapitalizem spet pahnil za štedilnik in da se bo kolo zgodovine zavrtelo nazaj. Emancipirana je lahko samo tista ženska, ki je ekonomsko neodvisna in udeležena pri upravljanju družbe.

    Na kakšni stopnji razvoja in razmer smo danes si pa lahko vsak sam odgovori. Vprašanje je koliko energije bomo porabljali za razvoj humanih možnosti, ki so nujno potrebne za enakopravnost med spoloma in razvoj zdravih osebnosti - moškega in ženske.

    Tatjana




    Misel tedna

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 26. avgust 2004 @ 18:22 CEST
    KAJ MORAMO VEDETI O PROTESTANTIZMU IN PROTESTANTIH PRI NAS TER MARTINU LUTHRU

    1.
    Uporniki so dobili ime protestanti po skupini nemških knezov, ki so l. 1539 "protestirali" pri papežu, ker niso smeli imeti svojih verskih idealov.

    2.

    Martin Luther ni bil prvi človek, ki je kritiziral rimsko Cerkev. V 14. stoletju je denimo, angleški reformator John Wycliffe napadel cerkev. Na Češkem so Jana Husa zaradi njegove prepričanja leta 1415 sežgali na grmadi.

    3.

    Lutrhove ideje so prevzeli reformatorji, kot npr. Francoz Jean Calvin in Švicar Ulrich Zwingli. Njegov uporniški duh je za vedno končal prevlado rimske Cerkve.

    4.

    Protestantske cerkve in maše so bile preproste. Če jih primerjamo s sijajem rimskokatoliških obredov in cerkva.

    RAZMERE PRI NAS V ČASU PROTESTANTIZMA:
    - nezadovoljstvo kmetov (desetina, tlaka, uvedba novih dajatev)
    - neukost večine ljudi, potreba po osnovnih šolah
    - podrejenost prebivalstva fevdalni gospodi in cerkvi
    - podrejenost tujcem, uradni jezik je bil nemški
    - turški vpadi
    - kmečki upori (1478. leta na Koroškem, 1515. leta in 1635. leta upori slovenskih kmetov, 1573. leta hrvaško-slovenski upor)

    O KMEČKIH PUNTIH IN KRIVIČNI GOSPODI:
    - nezadovoljstvo meščanov(katoliška cerkev je motila rast njihovih političnih pravic)
    - nezadovoljstvo plemstva, ki se je želelo polastiti cerkvenega imetja

    VPLIV PROTESTANTIZMA PRI NAS:
    - nemški tok reformacije, ideje k nam so prinašali študenti in trgovci,
    - italijanski tok reformacije iz Benetk prek Trsta, vpliv tržaškega škofra Bonoma na Trubarja
    - vpliv del Erazema Rotterdamskega na Primožja Trubarja.

    PPRIMOŽ TRUBAR je bil roj. 1508. leta v Rašici pri Velikih Laščah, umrl je 1586 v Derendigenu
    - šolal se je na Reki in v Salzburgu
    - študij je nadaljeval v Trstu pri tržaškem škofu Bonomu
    - Bonomo Trubarja posveti za duhovnika
    - pri Bonomu se Trubar seznani z deli Erazma Rotterdamskega in Jeana Calvina
    -Trubar postane pridigar na Laškem, nato v Ljubljani
    Trubar ponovno v Trstu postane Bonomov tajnik
    - Trubar postane ljubljanski kanonik, škof Tekstor ga prežene v izgnanstvo
    - leta 1561 Trubar v Urachu ustanovi biblijski zavod Slovenska, hrvaška in cirilska tiskarna
    -Trubar ponovno v Ljubljani kot superintendent - nadzornik cerkvene občine, prvi pridigar
    - leta 1565 ponovno zbeži v Nemčijo (Lauffen, Derendingen)
    kjer tudi tam umre leta 1584, kjer je tudi pokopan

    DELO PRIMOŽA TRUBARJA:
    - objavil je 22 knjig v slovenskem jeziku, 2 knjigi v nemščini
    Najbolj pomembne knjige v slovenščini so KATEKIZEM, ABECEDNIK (1550/51), zadostil je potrebe po izobrazbi, povezani z verskimi cilji
    -CATECHISMUS IN DER WINDISCHEN SPRACH IN ABECEDARIUM sta bili prvotno natisnjeni v gotici, kasneje v latinici. Knjigi sta izšli v Tuebingenu, avtorjev psevdonim Rodoljub Ilirski
    -TA PRVI DEJL TIGA NOVIGA TESTAMENTA (1557), kasneje sta izšli drugi in tretji del (1560, 1577. leta)
    - CERKOVNA ORDNINGA (1564. leta), v kateri postavi temelje slovenski protestantski cerkvi. Delo vsebuje predpise o ustroju protestantskih obredov, zahtevo po slovenski osnovni šoli in zahtevo po pravici do uporabe slovenščine.

    Peimožđ Trubar je pisal še veliko drugega, tudi predgovore za knjige drugih avtorjev (10 predgovorov v nemščini).


    ADAM BOHORIČ, roj. ok. 1520 v Brestanici, umrl 1598 v Nemčiji, je prvi slovenski prostestant, šolnik in slovničar.
    V Wittenbergu je študiral jezikoslovje in glasbo. Vodil je svojo šolo v Krškem, bil je tudi ravnatelj stanovske šole v Ljubljani, kjer je šoli napisal prvi šolski red, v njem pa slovenščini priznal položaj občevalnega in poučevalnega jezika na začetni stopnji.

    Med drugim je napisal tudi prvo slovensko slovnico ARCTICAE
    HORULAE (ZIMSKE URICE), 1684. leta. Slčovenica, ki je napisana v latniščini, ni znanstvena (idejno bolj pomemben je uvod), vendar je avtor v njej s pravopisom, oblikoslovjem in skladnjo teoretsko utemeljil obstoj slovenskega jezika. Tu je tudi uzakonil Kreljevo pravopisno reformo, ki se po njem imenuje bohoričica.
    Pomembnejše značilnosti črkopisa so:
    - vpeljava črke j,
    - označevanje mehkih (palatalnih) j in n,
    - razločevanje med u in v,
    natančna ločitev sičnikov in šumnikov npr.: z = c; zh = č, sh = š, s = z, sh = ž
    Bohoričica se je ohranila vse tja do Prešernovega časa.

    (Prirejeno po Velikem splošnem leksikonu DZS, Ljubljana 1995, prva knjiga, str. 455, razen za črke, ker ni vse starih sičnikov in šumnikov).


    JURIJ DALMATIN, roj. 1547 v Krškem, umrl je 1589 v Ljubljani. Je slovenski protestant, pisec in prevajalec. Šolal se je pri Adamu Bohoriču v Krškem, študiral v Babenhausnu in Tubingenu. Zanj je skrbel in ga vzpodbujal Primož Trubar. Slovstveno dejavnost je začel s cerkvenimi pesmimi, ki so izšle v Trubarjevih pesmaricah.

    Najbolj znan je kot prevajaalec svetega pisma v slovenščino (BIBLIA, TU JE VSE SVETU PISMU STARIGA INU NOVIGA TESTAMENTA, 1584. leta. Knjiga je bila sprva tiskana v Mandelčevi tiskarni v Ljubljani, po prepovedi tiska pa so jo natisnili v Wittenbergu, jo k nam skrivoma pripeljali v sodih.

    Dalmatinov prevod vsebuje nemško posvetilo, slovenski predgovor in teološki ter jezikovni register, ki ga je avtor marsikje slogovno predelal, je razvidno, da je Dalmatin izredno stilistično iznajdljiv.

    (Prirejeno po Velikem splošnem leksikonu DZS, Ljubljana 1995, druga knjiga, str. 747)


    SEBASTIJAN KRELJ, roj 1538 v Vipavi, umrl je 1567. leta v Ljubljani. Bil je slovenski protestant, študiral je pri M. Vlačiču - Iliriku, postal njegov pomočnik, se na potovanju po Istri in Kranjski ustavil v Ljubljani, kjer se je seznanil s Trubarjem.

    Napisal je OTROČJO BIBLIO (1566), ki jo sestavljajo abecednik, slovarček, katekizem v petih jezikih, navodilo za krščansko življenje, razlike med staro in novo zavezo, ena Trubarjeva in ena Kreljeva pesem ter opis pravopisnih in jezikovnih odmikov od Trubarjevega jezika. Je avtor POSTILE SLOVENSKE (1567. leta),kjer je želel izboljšati knjižni jezik s pravopisno reformo.

    (Prirejeno po Velikem splošnem leksikonu DZS, Ljubljana 1995, četrta knjiga, str. 2121).


    Misel tedna

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne četrtek, 26. avgust 2004 @ 19:46 CEST
    draga Tatjana in Radovedni,
    obema res vsa pohvala za tako odlična komentarja, nimam besed.

    Kar se tiče Stojčija, ki ga tudi sam osebno poznam lahko samo potrdim Tatjanine trditve. Naj nadaljujem pri Tatjani, ko odlično pojasnuje protenstantizem:", da je protenstantizem radikalno iztrebil vse matricentrične poteze krščanstva..........Luther je v svoji teologiji zdvomil in celo obupal nad tem, da bi si grešni človek lahko bil gotov ljubezni. Dano je samo eno zdravilo:vera."

    Na tej točki se vidi pri Lutru, da ga je prvotna Luč zapustila, ni bil več v Svetlobi. Njegovo mišljenje:" da je človek po naravi nagnjen k temu, da sovraži Boga in človeka je popolnoma pravilno. Toda Martin Luter je pozabil, da ima vsak človek tudi drugo naravo. In iz te narave ima človek nagnjenje, da Boga in človeka ljubi in jim služi.
    Se strinjam z Tatjano, ko trdi da je za "nastanek protenstantizma pogojen z istimi družbenimi in gospodarskimi dejavniki, ki so omogočili duha za nastanek kapitalizma."
    V srednji Evropi se je začelo rušenje cerkvene vsemogočnosti, ko je Martin Luter 1483-1546 postavil temelj protenstantizma. Toda vzpodbuda za reformacijo ni bila namenjena le "evropskim učenjakom", ampak vsakemu človeku. Velik del evropskega prebivalstva, ki je tedaj večinoma še živel kot tlačani, se je nenadoma srečal z načeli kot so človeško dostojanstvo in človeške pravice. Ker so bili vsi družbeni privelegiji v rokah kralja, njegovih plemičev in cerkve, se je ljudstvo obrnilo proti višjim slojem družbe, ki so ga nečloveško izkoriščali. To izkoriščanje je bila posledica fevdalnega sistema, ki pa je že izgubljal svoj prvotni pomen.

    Pogajanja za mir med zatiranimi in med višjimi sloji so bila neuspešna. Posledica tega so bile v Nemčiji, Švici, Avstriji kmečke vojne in upori meščanov, ki so se nadaljevali vse do njihovega nasilnega konca leta 1533. Do kmečkih vojn je prišlo predvsem zaradi revščine kmetov v tedanji Evropi. Današnji človek si zelo težko predstavlja življenje tedanjega kmeta, saj je bilo zelo grozljivo. Kmetje sploh niso imeli druge izbire kot upor, tako hudo je bilo. Na vseh ravneh je družbeno stanje zahtevalo spremembe. Rezultat spopada pa je bil, če pogledamo iz družbenega vidika, zelo skromen. Vojne so se končale s še većjo utrditvijo oblasti vladajočih slojev in oseb.

    V ta čas pa spadata dve pomembni osebi: Martin Luter in njegov antipod duhovnik Thomas Muntzer, ki sta na same začetku predstavljala, enako kot Michel Servet in Johannes Kalvin, dve smeri, v katerih se je razvijala reformacija. Volilni knez Saške, Lutrov vladar, je v Lutrovih aktivnostih videl možnosti,, da bi oslabil habsburško dinastijo, ki je takrat vladala Nemčiji in dosegel ozemljsko neodvisnost svoje dežele. Luter in vodilni knez sta delovala z roko v roki. Zaradi knezove podpore Lutru bi lahko razumeli reformacijo kot boj protestantske vere proti katoliškemu cesarju in Rimu. Muntzerja in Serveta, ki sta tako politično ravnanje silovito kritizirala, so usmrtili. Luter in Kalvin sta zagovarjala te usmrtitve.

    Luter je v cerkvi dajal prednost latinščini zato, da bi njegovi verniki lahko spoznali Sveto pismo. Muntzer pa je jezik uporabljal zato, da bi bi ljudstvo prebudil. Njegov jezik se je neposredno dotaknil srca. Njegove besede pa pričajo o njegovih notranjih izkušnjah in o sposobnosti razlikovanja. Razkrival je človeške odnose in značaje. Bil je duhovnik in magister teologije. Bil je zelo izobražen, znal je grški in hebrejski jezik in je dobro poznal Sveto pismo. Poleg tega je bral tudi koran, zdravil bolne in bil veličina v znanosti svojega časa. Ni bil Lutrov privrženec, čeprav ga je obiskal v Wittenbergu. Upal je , da bo v Lutru našel somišljenika. Ta pa ga je v krogu svojih prijateljev označil kot človeka, ki je prišel z lune in hitro prekinil stike z njim.

    Vsvojem praškem manifestu je Muntzer napisal:" Modri pismouki sedaj razlagajo, prav tako tudi mož iz Wittenberga, da je mrtva črka na papirju sveta. In zgolj besedo častijo nad vse. Jaz pa pravim, da Bog pravega svetega spisa ne piše s črnilom, ampak s svojimi živimi prsti, ki resnično potrjujejo zunanje Sveto pismo. Ni pa nobenega pričevanja, da Sveto pismo uresničuje, kajti živi Božji pogovor je tisti, ko oče sina nagovarja v srcu ljudi. Gorje pridigarjem, ki svoje besede izgovarjajo z usti, njihova srca pa so daleč stran.Oh, gnila jabolka so zrela!Napočil je čas žetve. Sam Bog me je najel za svojo žetev. Nabrusil sem svoj srp, kajti izboriti je treba resnico. Ljudstvo naj živo Božjo besedo samo spoznava iz Božjih ust. In sami bodo spoznali, slišali, dojeli, kako gluhi golobi zapeljujejo ves svet."
    Muntzer je iskal Božjega duha in se je pri tem dvignil nad osebne težave. Ta usmerjenost je določala tudi njegovo življenje, česar pismouki in običajni državljani niso razumeli in so ga imeli za prevratnika. Leta 1523 je postal župnik v Allstedtu. Poročil se je z nekdanjo nuno Ottilijo von Gersen. Oblast pa ga ni pustila v miru. Ljudi je želel prebuditi iz njihovega spanja, v katerem so postali žrtve avtoritet in jim slepo sledijo. Učil jih je kako uresničiti samoavtoriteto! Nekaj nezaslišanega za tiste čase. Lutrova teologija pa se je nasprotno usmerjala samo na zgodovinskega Kristusa, ki ga posreduje Sveto pismo. Muntzer je delovanje Kristusa poznal iz lastne notranje izkušnje:" Pridigam krščansko vero, ki se ne sklada z Lutrom in je v vseh srcih izbrancev na Zemlji enaka." Lutra je vedno znova vabil na javno soočenje njunih stališča, vendar je Luter to vedno odklonil.

    Oblast ga je še naprej preganjala in Alstedt je moral zapustiti in je odšel v Muhlhausen. Potem ko je obiskal gornjo heinejevsko področje kmečke vstaje, je leta 1525 postal župnik v Muhlhausnu. Luter pa je nasprotno pridigal proti kmetom in objavil spis " Proti roparski in ubijalski tolpi kmetov." Pred Frankenhausnom se na koncu zbralo okrog 7000 kmetov. S 300 možmi in nekaj topovi se je Muntzer umaknil iz Muhlhausna na goro pred Frankenhausnom, da bi se priključil kmetom. Ni šel zato, da bi kmete ščuval. Zdelo se mu je le, da mora stati ljudstvu ob strani, da ga mora podpirati kot dušni pastir. Kmetje niso imeli poveljnika, zato so Muntzerja prosili, da se v njihovem imenu pogaja s knezi, ki so medtem postavili svoje oborožene sile okrog njih. Muntzer je dosegel premirje. Vendar jih je knežja vojska med prepevanjem binkoštnih pesmi kljub premirju napadla. Ko so se rešili v mesto so jih pobili. Muntzerja so prijeli in ga pripeljali na grad grofa Mansfelda. Tam so ga mučili. Grof je napisal kmetom pismo, naj se predajo in podpisal Muntzerja.
    Dne 17. maja 1525 so Muntzerja in njegove najbližje prijatelje obglavili. V pogovoru pri nekem kosilu je Luter pozneje pojasnil:" Odgovornost za Muntzerjevo smrt je na mojih ramenih. Vendar sem moral to storiti, ker je hotel umoriti mojega Kristusa."
    lep pozdrav vsem in vse dobro od
    Mirana.


    Misel tedna

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne petek, 27. avgust 2004 @ 13:56 CEST
    draga Tatjana,
    hvala ti za te obširne podatke. O protestantizmu pa bi še dodal nekaj podatkov, katere smatram za pomemben člen sodobne evropske misli.

    Človeku, ki je zgrešil pravo pot, podarja svetloba vedno nove možnosti, da bi lahko našel pravilno notranjo smer. Nemški filozof Martin Heidegger ( 1889-1976 ), je zelo intenzivno študiral in raziskoval izvore humanizma-človečnosti. Leta 1949, takoj po drugi svetovni vojni, se je spraševal, ali si sodobni humanizem res zasluži to ime. Kot je znano humanistična misel postavlja človeka v središče vseh izražanj življenja. Govornik in državnik Cicero(106-43 pr. št.) je v latinščino prevedel mnoge grške tekste o človečnosti in s tem položil fundament novemu razvoju človeka, spojenega s popolno življenjsko obliko. To je imelo za posledico nov način življenja, ki pa se, tako kot pri Grkih usmeril na višji duhovni cilj. Znano je, da so Rimljani na splošno hoteli imeti le materialno zadovoljstvo in užitek. Tako je humanistični impulz postajal vse bolj površen.

    Sledi nov poskus. Na začetku obdobja, ki so ga pet stoletij kasneje poimenovali renesansa, so človeku ponovno poskusili vrniti njegovo vrednost in dostojanstvo. V srednjem veku sta splošno sliko sveta določali Aristotelova misel in cerkvena vera. Kdor je odstopal od tega, je končal na grmadi, ker se je cerkev čutila ogrožena v svojih temeljih. Prvi, ki se je odločil za odpor, je bil Petrarca (1304-1347). Pozornost mnogih evropskih učenjakov je usmeril na Platona. Odprl je pozabljene izvire in tako razširil obzorje evropskemu iskalcu. Svoje misli je umestil poleg takratne prevladujoče teologije, ne da bi hotel na hitro spremenjati. Bil je pristni humanist, katerega spisi izražajo globoko zakoreninjenost v krščanstvo. Človeka je zavestno postavil pred Boga in tako vrnil posamezniku osebno odgovornost za njegovo odrešitev.

    Prav tako je humanistično podobo človeka zelo dobro prikazal Pico della Mirandola ( 1443-1494 ) v svojem delu O dostojanstvu človeka. Govori o človeku kot vesolju v vesolju, ki je pridobil od Boga svobodo, da lahko postane vse, kar želi,od najnižje živali do najvišjega Boga.Mirandolov učitelj je bil italijanski humanist Marsilio Ficino(1433-1499). Predhodnik humanizma pa je nedvomno dominikanski redovnik Mojster Eckehart(1260-1382) Humanizem je prevzel nauk o mikrokozmosu in njegovem božanskem poreklu. Razširil se je po vsej Evropi.

    Nov veter renesanse je v južni Evropi sprva zaobšel družbeno uveljavljeno cerkev in univerze. V severni Evropi pa je ta impulz izšel prav iz teoloških krogov. Nizozemski humanist Erazem Rotterdamski(1469-1536) je bil takrat vpliven teolog, ki si je dopisoval s mnogimi učenjaki iz vse Evrope. Postavil je osnove sodobnemu krščanstvu, ki je usmerjeno na nov način življenja. Zavzemal se je za krščansko etiko politikov in za bolj humano sožitje med ljudmi. Poseben pomen je dajal razumu, ki ga mora uporabljati vsak človek odgovoren pred svojo lastno vestjo in da je vsak posameznik odgovoren za svoja dejanja in nihanja. Te Erazmove predstave so kasneje zastopali in uresničevali reformatorji.

    Človeške pravice, ki jih vsi varujemo, kot so svoboda veroizpovedi, ločitev cerkve in države, svoboda tiska, svoboda izražanja, štejemo za izpolnitev našega časa. V času tridesetletne verske vojne pa so morale biti dobesedno in v prenesenem pomenu iztrgane iz rok vladajočih oblastni. V dvajsetem stoletju se je val renesanse v glavnem zaključil. Vendar pa je človekova potreba po svobodi in sreči iskala nove poti. Ekonomisti so našli svoje pribežališče v Marxovih utopijah. Politiki so človekove pravice zakoličili v trdne zakone in cerkev je poudarjala dobrodelnost in služenje. Znanost je iskala metode, s katerimi bi oblikovala človekovo življenje tako, da bi bilo čim daljše in čim prijetnejše. To so bili poskusi, s katerimi so želeli olajšati človeško trpljenje. ž

    Tako so se reševali mnogi problemi, toda hkrati pa so nastajali novi, tudi zaradi naraščanja števila svetovnega prebivalstva. Prepad med predstavami o novem, boljšem svetu in resničnostjo je bil velikanski. V mnogih državah so pogosto z mednarodno pomočjo še bolj humano skrbeli za stare in bolne. S pomočjo socialnih ukrepov so želei izboljšati usodo revnih, toda prepad med revščino in bogastvom je postajal čedalje večji. Tako so začeli politiki potovati po vsem svetu, da bi pridobili soglasje za reforme, s katerimi bi uresničili človekove pravice. Humanizem je preplavil svet.

    Prizadevanja za človekovo vrednost, dostojanstvo in čast so razumljiva. Človek pač ne more zanikati svojega izvora, saj ima vsakdo v sebi vtisnjeno načelo nekega boljšega sveta, ki ga nenehno vznemirja. Zato išče in mora iskati. Pri iskanju pa trčimo ob meje svojih zmožnosti. Če se lahko v nekem trenutku zavemo svoje duhovne ujetosti, se pred nami odpre pot do višje, svobodne zavesti. Kdor se postopno odvrne od sveta nasprotij in dovoli , da spregovori višji notranji Človek, sprejme priložnost, da se spreobrne in tako zapusti začaran krog lastnih iluzij.

    Čas, v katerem živimo je zelo osupljiv in zanimivim predvsem zavoljo tega, ker nas lahko v trenutku prikrajša za vsako trdno predstavo. Zunanje strani stvari, katerih smo se oklepali nenadoma ni več in za njimi ostane v trenutku prazen nič. Da pa ne bi padli v praznino, se hitro oklenemo nove zunanjosti, vendar pa tudi ta nenadoma razpade. Groza. Postanemo nesigurni( " kje so tiste stezice, ki so včasih bile.")Kje so zdaj trajne vrednote, na katere smo se , kako dolgo je že od takrat, lahko zanesli?

    Leta, dnevi in ure nam uhajajo in ne moremo jih zadžati. Prirejamo različna srečanja generacije, grabimo nazaj v peno preteklosti, ali naprej v neznano prihodnost, toda zapravimo izjemno dragoceni trenutek, trenutni zdaj, v katerem je vse kar iščemo. Vse, kar smo morda iskali vse življenje, ne da bi se tega sploh zavedali. Ja vse mine. Kdor si upa resno sprejeti minljivost zunanjih stvari in bežnosti ter nerealnosti časa, kdor premaga ta strah, bo tudi samega sebe razkrinkal v svoji iluziji, ta potem razprši iluzijo in svet v sebi skrči na resničnost. Kaj pa je to, kar je v nas resničnega? To je majhno in neznano in nadvse nežno. To je naša duša.

    Vsekakor pa se mora v našem življenju najprej mnogo tega zgoditi. Pretrpeti moramo grenka in globoka razočaranja, predvsem nad samim seboj, preden zberemo pogum in odkritosrčnost, da spet postanemo majhni, tako majhni, da lahko prepoznamo Bistvo v nas. To je bitje v nas, ki ne pripada svetu bežne navideznosti, ampak izvira iz prvotnega duhovnega reda, pri katerem nimamo več svojega deleža, dokler smo ujeti v zunanji pojavni svet. Vendar pa smo zdaj na tem, da stopimo v novo dobo. Nahajamo se v zelo prelomnem času, v zmedeni prehodni fazi, v kateri videz in resničnost ne bosta več mogla obstati v svoji prepletenosti. Maske padajajo, demaskiranje je v polni fazi. Tako se resničnost in videz gibljeta vsak v svojo smer, ločujeta se in lahko ju začnemo prepoznavati po njuni resnični naravi. Predstavljata se bodisi v svoji bistveni ali nebistveni naravi. Če tudi sami sodelujemo pri tem poteku ločevanja videza od resničnosti, se lahko zavestno odrešimo navideznosti stvari in se spet obrnemo k resnični Resničnosti. Tedaj gre tudi naša duša po poti spoznanj.
    lep pozdrav Tebi Tatjana in vsem ostalim
    Miran


    Misel tedna

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne petek, 27. avgust 2004 @ 16:44 CEST
    me pa zanima tudi mnenje Radovednega o vsem povedanem, in ga vabim da se oglasi k tej temi.
    Miran.


    Misel tedna

    Prispeval/a: Radovedni dne petek, 27. avgust 2004 @ 17:35 CEST
    Dragi Miran, hvala za povabilo k razpravi in obenem pozdravljam tudi Tatjano in vse ostale,

    prav neverjetno sta se razpisala in odprla svoji ustvarjalni duši in mislim, da je to pravi čar druženja in komuniciranja. Vsaj jaz sem fasciniran nad vsemi novimi podatki, ki so se zgrnili tule o reformaciji, razvoju emancipacije žensk in humanizma, duhovni rasti posameznika in družbi prihodnosti : enakopravnosti med spoloma in razvoj humanih osebnosti. Vendar pa bi se, če je le mogoče, še malo zadržal pri izvoru naše razparave. Namreč Stojči, ki je dal prvi komentar k Luthrovi misli, je postavil problem pretepanja otrok in vzgoje, ki je bila značilna za tisti čas. Namreč ta problem je prisoten še danes in je povezan z vsemi temami, ki sta jih načela Tatjana in Miran, vendar pa je možno še bolj natančno pristopiti k problemu, saj iz malih generacij rastejo velike in vzori in ideali (dobri ali slabi) vlečejo, oziroma se otroci zgledujejo po njih. Razpadle družine, alkoholizem itd. ne nudijo kakšnega posebnega vzora in posebno ljubeče sredine za odraščanje otrok. To je vsekakor kompleksen problem, ki pa ga opredeljuje najmanj še en dejavnik, ki ga dosedaj nismo načeli.

    Za težko Luthrovo življenje, niso bili odgovorni le starši in cerkev. Zasledil sem še eno misel, ki pravi takole : "Martin je obiskoval Latinsko šolo (Lateinschule) v Mansfeldu, kjer so suvereno vladale barbarske metode srednjeveškega poučevanja. Luthra so opisali kot tihega, rezerviranega, talentiranega učenca, ki je bil zastrašen s strogim redom."

    Šola, njen program vzgoje in izobraževanja ter družina sta gotovo pomembna temelja oblikovanja otrokove osebnosti, čeprav je seveda mnogo odvisno tudi od znajdljivosti posameznika. Vendarle pa mnogo škode in koristi naredijo ravno avtoritete kot so učiteljica, učitelj in oče oziroma mati. Mlade generacije počasi zrastejo in se integrirajo v družbo in sooblikujejo družbeno zavest, kulturo in vse tisto, kar se realno dogaja na ulicah, v družinah, v trgovinah, avtobusih, kinih, v zabaviščih itd. Mladi tvorijo družbeni aparat, ki se mu sodobno reče potrošnik in industrija se ravna po povpraševanju. Preveč se popiva, kadi, otroci so povsem apatični do prihodnosti, preveč je cenenih zahtev po filmski kulturi v kateri prevladujejo nasilje in umori itd. Gledališča in Opera propadajo. Kaj povzroča to apatijo in to ljubezen do agresije ? Namreč zame je pomembno poznati zgodovino zato, da lahko kvalitetneje oblikujemo prihodnost. Poskušamo popraviti napake, ki jih je človeštvo storilo v preteklosti. In kaj nas čaka, si lahko kot pravi Tatjana odgovorimo sami ali pa se začnemo o tem pogovarjati.

    Lepo vaju pozdravljam in vama sporočam, da sem upošteval vajino zelo pozitivno mnenje o Stojčiju, ki ga tudi iz srca pozdravljam,

    Radovedni


    Misel tedna

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 29. avgust 2004 @ 11:27 CEST
    Dragi Radovedni,

    tvojo pridruženo prisotnost na pozitivkah lepo pozdravljam, všeč si mi, ker čutiš probleme, želiš o njiho govoriti in ker lahko računamo na tvojo "ujetost" v pozitivno energijo, ki jo pozitivke izžarevajo.

    Odprl si vprašanje pretapanja otrok, nasilja in prihodnosti.
    Problem je v tem, ker človek ne ostaja zvest duhu in njegovim kvalitetam. Človekovo srce je velesila, ki stoji med človeškim duhom in svetom. Človek hodi v neuspešni hoji za samim seboj, za stvaritvami lastnega dela. Stvaritve njegovega lastnega dela so postale pooblaščenka njegovega osebnega duha. Na mesto duha deluje materialni svet. Človeka vodi le še tehnika in birokracija ob tem, da je človek le še mumificiran ostanek, lupina ali posoda duha, ki se je ločil od duha in v tej posodi zapustil sledove svojega delovanja. Žal, vrednote okrnevajo v zgolj naravno nekultivirano življenje, kljub temu da ohranjajo pred svetom kulturnega dejavnika in iščejo pota v nove dejavnosti, ki so pa le nadomestek izvirnim. Izgublja se navzočnost duha, ki se ločuje od nas in je zapustil le telesno lupino brez življenja.
    Če pogledamo današnje še šoloneobvezne in šoloobvezne otroke, ki presedijo cele dneve pred računalnikom in tam gledajo nasilne igrice, filme in podobno lahko ugotovimo, da zunanja materializirana, neduhovna beseda prevpija notranjo, kultura sprhneva ob ponujanju petard, mamil, cenenih filmov, predstav z nameni zunaj človekove osebnosti in etičnega razvoja. Starši so po službah in nimajo časa, da bi se ukvarjali z otroki, poleg tega je pa še veliko alkoholizma in grobosti ter drugih dejavnikov, ki negativno vplivajo na duševni razvoj otroka. Ko gledamo k nam uvožene ameriške filme filme npr. na POP TV nas navdaja malodušje ali naj bo to človek in njegovo življenje. Slovenska produkcija proizvaja filme, v katerih je samo svetobolje, izumetničena tragika kakor da smo Slovenci vsi po vrsti predstavniki nekega psihično bolanega naroda. Ali naj v blaznih fotomontažah reklam najdemo smisel svojega obstoja, dela in naporov? Če odpremo TV in vidimo naše politike, vidimo, da so živa inkarnacija nepristnega in neetičnega človeka, učlovečeni v telesnih lupinah, da zaživijo kot najboljši izbranci ljudstva. Potem se lahko samo vprašaš kdo smo mi, ki smo jih izbrali, da nam delajo šolski sistem, zdravstvo in humanizem po meri človeka.

    Kakor so fiziki odkrili antimaterio, ki ima negativne predznake, podobno antropologi odkrivajo antiinteligenco, ki ima negativne predznake in dobiva logiko stroja in izgublja logiko osebe. Kakšna je npr. naša glasba, ki ima ritem kot tovarniški glasen stroj, ki udarja in udarja in v tem ritmu usmerja dih in brezčutno misel človeka in ga spravlja v nekakšno nevrotično stanje, da se napije, seže po mamilih in se nagonsko izživlja, brez tistih finih nians človekove čutnosti in občutenja nežnosti svojega srca, diha in žitja. V umetnosti, glasbi in našem govorjenju sledimo ritmu strojne logike, marsikaterih učenih besed, ki jih izgovarjamo in niti prav ne razumemo. Vsa bogastva bibliotek, galerij, muzejev, univerz in znanstvenih ter tehničnih institucij razodevajo, da so ukaščeni kot antiinteligenca, ki stoji nasproti živemu človeku. Ne javlja se več kot osebna govorica srca. Ob tem se pojavi vprašanje: "Kaj je človek?" Ali je povprečni človek sedanjosti atrofiran, podhranjen, enostranski človek, ki rojeva in spravlja na svet nove duhovne atrofirance, podhranjence in enostranske ljudi. Postavlja se vprašanje kakšna je vzgoja teh otrok na relaciji telo - duša. Ni toliko pomembno kakšne znamke superg in puhovke bomo otroku kupili, pombemno je v kakšno duhovno obleko bomo tega našega otroka oblekli. Ta obleka je tudi lahko oblečen otrok v rakasto zlo, ki z metastazami uniči dušo in pusti samo še telo, da hodi okrog. Ohraniti hočejo človeka, vendar možagne in njegovo dušo hočejo tisti, ki ustvarjajo moderno suženjstvo ljudi, imeti zase. Za sebe hočejo nafto, vodo, zrak in vse obče človeške dobrine in vrline in tudi človeka hočejo imeti v svoji službi. Tudi šolski sistem je ustvarjen tako. Hočejo imeti zdravo in močno telo, z oddvojeno zavestjo. Etika postaja tabu, ker se jo ljudje ne smejo zavedati in se upirati vladajočemu ustroju. Tako človek doživlja svoje telo kot situacijo v delovnem precesu, ki mu omogoča preživetje. Zato ima vsak človek svojo posebno duhovnost, svoje posebno srce, svoj poseben želodec, svoja posebna pljuča in svoje posebno prilagojevanje. Vsak ima svojo vrednostno zavest v delovanju. Kako smo ubrani, kako počutimo občutje sitosti ali sestradanosti v duhovnem svetu je stvar posameznika, stvar njegovega ozaveščanja. Je pa res, da je okrog nas veliko zaspanosti in utrujenosti med svetom, ki ga živimo in zavestnim duhom. Stanje duhovne spočitosti, mirnosti in svežine lahko najdemo le v samem sebi. Le takšni bomo lahko odžejali naše otroke in jih nahranili z duhovnostjo. Naše šole so v pogledu duhovne vzgoje in etičnosti prava katastrofa. Iz otrok ustvarjajo brezčutne bodoče sužnje sistemu, podaljške k računalnikom in kibernetskih napravam. Samo otrok v svoji neokrnjeni duši v svojem oduševljenem gledanju lahko gleda svet v pravi v pravi luči, to se pravi stvarnost brez okrnitve. Odrasli z vsemi civilizacijskimi problemi, odtujenostjo in okrnjenim duhom nismo sposobni globlje prodreti v bistvo življenja, hočemo znanost o duši brez duše in vere, s svojo dejavnostjo in zaostajanjem duha nosimo v sebi civilizacijske hude probleme, kot so: brezčutje, rivalstvo, nebrzdana potrošnja, krize, vojske in seme neizogibne toplotne smrti, ker nimamo odnosa niti do zraka, ki ga dihamo, niti do voda, ki jih pijemo in ne do naših otrok, ki so naše nadaljevanje. Stiska je zato huda v izgubi varnih poti podzavestnega življenja, ki nas vodijo k duhovnosti in etičnosti, brez katere človek ne bo mogel preživeti. Martin Luther in njegova doba pa so bili kompost izkoriščevalskemu kapitalizmu, iz katerega je vso to zraslo in po osamostojitvi Slovenije pljusknilo z vso silovitostjo v nas nepripravljene državljane z vso korupcijo, klientelizem, duhovnoetično mlačnostjo in vsiljenimi nesmisli, ki smo jim priča in jih celo povzdigujemo in častimo kot nove bogove, ki nam prinašajo blagostanje, kulturo in srečo iz naprednega sveta. Smo žal, zaplankani do onemoglosti. Luthrova neljubeča mati in surova doba pa je predstavljala le nekakšen sunek z vsemi usedlinami vred, ki so jih sprejeli in jih tudi danes sprejemamo iz starješih rodov preteklosti. Enoumnost nam gotovo ne bo odprla vrat v večumnost. Za to se bomo morali sami potruditi in začeti delati na sebi in to pozitivno energijo in vrednote prenašati na svoje otroke in poznejše rodove. Le tako je možna rešitev sveta in tudi nas samih v najožjem pomenu pred propadom.

    Lop pozdrav tebi Radovedni od tvoje duhovne prijateljice
    Tatjana


    Misel tedna

    Prispeval/a: Radovedni dne nedelja, 29. avgust 2004 @ 20:09 CEST
    Draga Tatjana,

    moje visoko mnenje se z vsakim tvojim prispevkom samo stopnjuje, saj resnično polniš stran Pozitivk z ogromno energijo, ki jo je čutiti iz tvojih prispevkov. Zato sem takoj pomislil, kako čudovita učiteljica prihodnjim rodovom bi bila s tvojo močjo duha. Vse kar si nam predstavila o razvoju duše in sedanji obubožani duhovnosti sodobnega človeka in otroka, bi lahko prenesla v razrede med otroke in posredno tudi morda med starše. Torej postavilo se mi je vprašanje ali ni veliko odgovornosti ravno na učiteljih in njihovem nivoju duhovnosti, saj lahko vplivajo na otroke in formiranje osebnosti z načinom komuniciranja, lahko jih opozorijo na preteče nevarnosti tehnizacije in posedanja pred TV in računalnikom in nasploh na uvažanje sumljive filmske kulture, lahko jih opozorijo na duhovne vrednote, lahko jim celo pomagajo pri razvoju njihove pozitivne duhovnosti.

    Namreč prav to menim, da je najbolj potrebno sodobnim družbam. Zdrav duhovni voditelj v šolah in morda v šolski politiki, ki bi mu povsem pristajala tvoja podoba. Torej je moje mnenje o prihodnosti usmerjeno v kvalitetno duhovno šolanje učiteljev, očitno tistih, ki bodo učili in vzgajali otroke in jih duhovno dvigali ali spuščali. Saj otroci in starši neposredno niso krivi, če jim politika vsili slab šolski sistem. Posredno pa bi starši morda lahko vplivali na drugačno opcijo z direktnim pritiskom na šole ali preko volitev na duhovno zdravo politično opcijo, ki bi postavila ustrezen šolski sistem.

    Vzgoja otrok in duhovno formiranje njihove osebnosti se mi zdi najpomembnejše vprašanje duhovnega razvoja prihodnjih družb, saj vsi vemo, da iz malega raste veliko in kar se Janezek nauči, to Janez zna. Vzgoji ustrezne bodo tudi prihodnje generacije duhovno ozaveščenih ali neozaveščenih potrošnikov, ki bodo vplivale na tako ali drugačno povpraševanje. Tudi mi smo potrošniki, ki s svojim načinom življenja podpiramo ali pa ne določeno industrijsko vejo. Tisto, ki je ne bomo podpirali bo propadla. Upajmo, da se bomo usmerili v ekološko in zdravju prijazno, torej pozitivno opcijo, saj smo Pozitivke in Pozitivci.

    Lep pozdrav tebi draga Tatjana z globoko hvaležnostjo, da si me sprejela za duhovnega prijatelja. To si štejem v veliko čast,

    Radovedni


    Misel tedna

    Prispeval/a: titanic dne nedelja, 29. avgust 2004 @ 22:31 CEST
    Dragi pozitivci: Stojči, Tatjana, Radovedni, Miran…
    Potrpežljivo prebiram vaše komentarje, ki so strokovno zgodovinsko močno podkovani. V vas, dragi komentatorji je toliko znanja in vedenja, da se pač sama ne mislim spuščati v zgodovinske razprave, kaj je kdo rekel, kdo je imel prav, s kom s strinjal, kdo je bil baraba… enostavno nimam o tem nobenega mnenja. To je bilo in je mimo. Vsak pač napiše nekaj kar se ga je dotaknilo, ko je prišel do informacije, vsak pa tudi začuti pozitivnost med besedami in neprijetno negativnost, ki jo neko pisanje izraža.
    Nimam namena iskati potrditve o svojih prepričanjih pri drugih mislecih. Prav je, da vemo zakaj je do nekega odnosa med moškim in žensko prišlo, prav je, da se zavedamo kam nek pogled na stvari in neko stanje v družbi pelje, prav pa je, da se tudi zavedamo, da smo prav mi, ki o tem razglabljamo soustvarjalci današnje družbe, družine in predvsem samega sebe.

    Kot Tatjana piše, da kar se dogaja v družini se kaže tudi v družbi. Seveda, saj je družina najmanjša družba večih ljudi, skupnost, kjer se vsak uči živeti po nekih vzorcih, ki jih vidi in se jim prilagaja, da preživi. Ko odraste to prenese v družbo in živi v prepričanju, da je tako prav.

    V zgodovini smo imeli možnost spoznati patriarhalno in matriarhalno družbo in se soočiti s posledicam, ko jih prinaša ena in druga. Imamo možnost, da od vsake vzamemo dobre lastnosti in slabe pustimo ter se usmerimo v patromateriarhalno družbo. Oba naj bi bila enakopravna z enako razporeditvijo ženskih in moških lastnosti, ki se seveda dopolnjujeta.
    Tatjana razmišlja, kakšno vlogo ima danes ženska. Moje mnenje je tako, da ima tako vlogo, kakršno si dodeli. Če je ženska poslovno uspešna in urejena, dobi za isto delo in isto delovno mesto nižjo plačo kot njej "enakopravni" sodelavec. Poleg tega se mora stalno dokazovati v znanju in spretnostmi ter vložiti več truda in energije v posel kot moški, saj je to njena vzporedna vloga. Poleg poslovne ženske je večinoma istočasno tudi mati, ki naj bi bila mehka in ljubeča do svojih otrok. Ker pa so se moški kot je opazno začeli počutiti ogrožene od samostojne in neodvisne ženske, katera ne potrebuje moškega, ki bi zanjo finančno skrbel, so začeli ustanavljati društva za nasilje, za zlorabljene in ponižane moške. Kaj pa je zdaj to? Ne prenesejo razvoja in sprememb, da bi spregledali in odrasli (saj me spominjajo na otroke, ki cepetajo, jočejo in zatožijo svoji mami fantka, ki ga je udaril ali vzel lopatko s peskovnika) in sprejeli dejstvo, da so lahko samostojni in da znajo sami zase poskrbeti.

    Lepo je Miran proti koncu njegovega zadnjega komentarja napisal, kako moramo uživati v trenutku tu in sedaj, se zagledati v sebe, svojo notranjost in jo prepoznati. Znati se moramo, res, naučiti uživati sami s seboj, potem bomo znali tudi z drugimi.

    Lep dan vsak dan, Titanic


    Misel tedna

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne torek, 31. avgust 2004 @ 15:27 CEST
    spoštovani duhovni prijatelj Radovedni,
    tale tvoj komentar je pa čisti zadetek vse problematike nasilja in tekmovalnosti v naši sodobni družbi, ki s svojim takoimenovanim sodobnim poukom ne uspeva podati zdrav in praktičen šolski sistem našim otrokom. Kot že sam ugotavljaš za to stanje, ki je v tem trenutku odraz duhovne praznine učiteljev in učiteljic in predvsem šolskega ministrstva, za to res niso krivi starši ter njihovi otroci.
    Edino zdravilo je, kot že sam ugotavljaš, zdrav duhovni učitelj, ki bi bil potem zgled otrokom, da bi se le ti lahko razvijali v zdrave normalne osebe. Še najbolje bi bilo, da bi vse, ki odločajo o šolski politiki povabili na seminar duhovnega vedenja v teoriji in praksi, ki naj bi trajal tri dni, in bi jim lahko tako prenesli naše Znanje. Sam sem takoj pripravljen narediti takšen seminar za njih. In prepričan sem da bi se stanje v naši družbi kmalu spremenilo v 51% pozitivnega preobrata. Vse ostalo, pa kar še bodo ali mogoče bomo v prihodnosti protestirali v zvezi s tem t.i. sodobnim poukom, je izguba časa , denarja in zapravljanje danih zmožnosti, ki so mnogo večje kot pa ta svet golih dejstev.
    Ja, rabimo takšen profil osebnosti kot je to Tatjana, a znotraj teh ustaljenih struktur se ne more pojaviti. Mi moramo sami nekaj narediti, tarnanje ne pomaga, podal sem predlog, kaj misliš o tem?
    lep pozdrav in vse dobro od tvojega duhovnega prijatelja Mirana.


    Misel tedna

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne torek, 31. avgust 2004 @ 15:28 CEST
    spoštovani duhovni prijatelj Radovedni,
    tale tvoj komentar je pa čisti zadetek vse problematike nasilja in tekmovalnosti v naši sodobni družbi, ki s svojim takoimenovanim sodobnim poukom ne uspeva podati zdrav in praktičen šolski sistem našim otrokom. Kot že sam ugotavljaš za to stanje, ki je v tem trenutku odraz duhovne praznine učiteljev in učiteljic in predvsem šolskega ministrstva, za to res niso krivi starši ter njihovi otroci.
    Edino zdravilo je, kot že sam ugotavljaš, zdrav duhovni učitelj, ki bi bil potem zgled otrokom, da bi se le ti lahko razvijali v zdrave normalne osebe. Še najbolje bi bilo, da bi vse, ki odločajo o šolski politiki povabili na seminar duhovnega vedenja v teoriji in praksi, ki naj bi trajal tri dni, in bi jim lahko tako prenesli naše Znanje. Sam sem takoj pripravljen narediti takšen seminar za njih. In prepričan sem da bi se stanje v naši družbi kmalu spremenilo v 51% pozitivnega preobrata. Vse ostalo, pa kar še bodo ali mogoče bomo v prihodnosti protestirali v zvezi s tem t.i. sodobnim poukom, je izguba časa , denarja in zapravljanje danih zmožnosti, ki so mnogo večje kot pa ta svet golih dejstev.
    Ja, rabimo takšen profil osebnosti kot je to Tatjana, a znotraj teh ustaljenih struktur se ne more pojaviti. Mi moramo sami nekaj narediti, tarnanje ne pomaga, podal sem predlog, kaj misliš o tem?
    lep pozdrav in vse dobro od tvojega duhovnega prijatelja Mirana.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,53 seconds