
Kaj
nas učijo živali? (1) Marjetka Jeršek
Odvisnost od hišnih ljubljenčkov
Hišni ljubljenčki so brez dvoma lahko zelo koristni, prijetni, nepogrešljivi in vse ljubezni vredni, vendar pa bomo po vsej verjetnosti zašli v težave, če se bomo nanje pretirano, celo bolestno navezali. Odmerimo jim pravo mero svoje pozornosti in časa, da bodo siti, zdravi in zadovoljni, nam pa bo še vedno ostalo dovolj časa zase. Nekateri hišni ljubljenčki so zelo zahtevni. Če jim ne posvečamo nedeljene pozornosti, postanejo ljubosumni in užaljeni. S svojim otožnim pogledom zlahka izzovejo občutke krivde pri nas. Ne pozabimo, da smo za svoje živali odgovorni in odgovornost tudi sprejmimo v celoti. Občutki krivde ne koristijo nikomur. Za žival poskrbite tako, kot pač v tistem trenutku najbolje morete.
Ko je bil hišni ljubljenček že vrsto let praktično enakopraven družinski član, njegove lastnike zelo potreta njegova bolezen ali smrt. To je povsem normalno in naravno. Vzemimo si za žalovanje toliko časa, kot ga potrebujemo, vendar pa ne pretiravajmo. Ne dovolimo, da bi nas vrtinec bolečega čustva povsem posrkal vase. "Zavedam se, da nikoli ne morem nikogar izgubiti, saj nihče ni bil v moji lasti," pravi Louise L. Hay in se "kot bi trenila z očesom ponovno povežem s to dušo". Veliko pričevanj, ki izvirajo iz opisa obsmrtnih doživetij, pripoveduje o ljubeh na robu smrti, ki so na koncu svetlobnega tunela poleg svojih najdražjih zagledali že davno pokojnega domačega psa, mačko ali ptiča.
Veselite se prelepih trenutkov ljubezni, naklonjenosti in zaupnosti, ki jih delite s svojimi hišnimi ljubljenčki. Če lepo skrbite zanje, vam bodo dobroto vračali in nase, baje, sprejeli del vašega karmičnega bremena. Z odprtim srcem poslušajte globoke življenjske lekcije, ki vam jih samodejno podajajo in skoznje še na nov način obogatijo skupno prijateljsko druženje.
Živali, ki jih srečujemo v svojem življenju, ni so le prijateljice ali sovražnice. Predvsem so učiteljice, ki nam lahko odstrejo neverjetne skrivnosti, če si le vzamemo čas zanje, jih opazujemo in jim prisluhnemo.
KONEC |
Kaj nas učijo živali? (16)
Prispeval/a: titanic dne sobota, 1. maj 2004 @ 15:03 CEST
Zanimiva pa se mi zdi tudi ugotovitev, da si ljudje izbirajo psa ali mačko (pa verijetno tudi druge živali) glede na svoje osebne lastnosti in se potem (predvsem psi) zelo podobno tudi obnašajo kot njihovi gospodarji.
Če je gospodar psa nezanesljiv, nepredvidljiv je tudi pes tak, če je lastnik umirjen, se to vidi tudi pri psu. Agresivni ljudje si tudi izbirajo take pasme, ki niso podredljive in se temu tudi tako obnašajo.
Z vsako živaljo, ki jo kupiš ali prisvojiš, je potrebno lepo ravnati, z ljubeznijo in skrbnostjo. Je pa res, da veliko ljudi ima živali prav zato, da dobijo od njih ljubezen, ker je sami nimajo. Pes daje brezpogojno ljubezen in tak človek, ki je sam nima, bi se od psa lahko veliko naučil, če bi ga opazoval in bil pozoren na pasjo zvestobo in hvaležnost.
Mačke imajo predvsem tisti ljudje, ki želijo biti potrebni nekomu, ki mu želijo služiti - ko maček potrebuje človeka gre k njemu, ko ga ne potrebuje (hrana, nežnost), gre stran. Žival sama izbira kdaj bo z gospodarjem in kdaj ne. Pri psu pa je drugače: vedno je na razpolago gospodarju in mu zvesto služi, vedno je pripravljen služiti gospodarju, ko si on to želi ali ukaže. Pse imajo ljudje, ki so dominantni in oni izbirajo, kdaj bodo psu na razpolago.
Veliko je raziskav, glede na značilnosti človeka, kakšno žival ima za hišnega ljubljenčka.
Vemo tudi, da ljudje, ki ne marajo živali imajo veliko izgovorov, zakaj jih nimajo. Ker nimajo časa, pogojev....