NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Kaj nas učijo živali? (2)   
    sobota, 24. januar 2004 @ 06:00 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    * Poučna (spo)znanja, znanost

    Kaj nas učijo živali? (1)
    Marjetka Jeršek

    PTICE, KRALJICE STARODAVNIH LEGEND

    Če se želite naučiti komunikacije in ljubezni, si kupite ptico - Pernati prijatelji potrebujejo veliko pozornosti - V vseh kulturah je prisotna ptičja simbolika - Golobica je Afroditina ptica - Udomačene uharice odganjajo zle duhove


    Ptice sodijo pod domeno srčne in grlene čakre, saj sta to najbolj značilni energiji, ki ju ponazarjajo navzven. Pri ljudeh spodbujajo ljubezen in skrb za druge, sočutje, nežnost in natančnost. Svoje lastnike učijo subtilne komunikacije, ustvarjalnega izražanja in glasovne artikulacije. Povezane so z glasbo, govorom, petjem in umetnostjo. Predstavljajo primerne hišne ljubljenčke za ljudi, ki so sposobni ravnati z njihovo krhkostjo in občutljivostjo. Z njimi ne morejo ustrezno ravnati majhni otroci, ki jih s svojimi še ne koordiniranimi gibi lahko nehote poškodujejo.



    Za kanarčke, papagaje, eksote ali druge vrste ptic se navdušijo ljudje, katerih življenjska lekcija je komunikacija skozi zvok in glas ter ljubeča skrb za drobna, nebogljena bitja. Manjše ptice so povsem odvisne od svojih skrbnikov, saj zunaj v naravi ne morejo preživeti, ker so precej občutljive na podnebne razmere in si same niso sposobne poiskati dovolj hrane. Ptice namreč na dan pojejo več hrane, kot same tehtajo. Poleg tega bi jih v naravi prosto živeči ptiči kruto napadli zaradi živopisanih barv, po katerih se razlikujejo od njih. Najbolj varne so v zaprti kletki, ki pa omeji njihovo svobodo. Če se jim lastniki dovolijo, da se prosto spreletavajo po stanovanju, se počutijo bolje, vendar pa je potem potrebno čiščenje "velike kletke", ki jo predstavlja bivalni prostor. Majhne ptice so namreč sposobne hudo ponesnažiti okolje, v katerem se gibljejo, glede na njihovo skromno velikost.


    Papagaji in kanarčki potrebujejo preletalnice ali voliere, kjer razgibajo svoje peruti. Vsak dan jim ponudite list sveže oprane solate, ki pa ne sme biti mokra ali mrzla. Enkrat tedensko jim za bleščeče perje koristi rumenjak kuhanega jajca, radi pa prigriznejo tudi jabolka, banane, marelice, jagode, kivi in drugo sadje, iz katerega vsrkajo potrebne vitamine. Zlasti samičke rade čofotajo v plitvi skledi vode. Lesen obešalnik za sušenje perila jim lahko zamenja drevo, na katerem radi posedajo in se zibajo na obešenih gugalnical, igrajo z zvončki ali plezajo po lestvicah.

    Papagajčki in kanarčki so še posebno primerni za vegetarijance, saj tudi sami ne jedo mesa.
    Priprava mesnih obrokov za pse in mačke zavoljo močnega vonja pogosto moti tiste, ki ga sami ne uživajo.


    V stanovanju spuščene ptice predstavljajo tudi vajo za pozornost in zbranost. Če pozabimo nanje in odpremo balkonska vrata ali okno, zlahka pobegnejo skoznje. Velikanskega zunanjega prostora niso vajene, zato se prestrašijo in zmedejo, tako da se niso sposobne vrniti nazaj.


    Domače ptice se od človeka učijo predvsem lekcije zaupanja in posnemajo zvoke, ki jih proizvaja. Papagaji se lahko naučijo po več sto besed, ki jih medsebojno kombinirajo in sestavljajo nove pomene. Naučijo jih celo prepevati operne arije ali preproste popevke, žvižgajo, posnemajo škripanje vrat, kapljanje vode in podobno.

    Nekateri jasnovidci menijo, da spomin domačih ptic in njihovi občutki ne sežejo izven njihovega vidnega polja. Znanstveniki so dokazali, da so ptiči precej bolj inteligentni, kot so sprva domnevali. Njihov spomin zlahka primerjajo s spominom višje razvitih sesalcev.
    Ptice zmorejo nekaj, o čemer je človek vedno sanjal: lahko letijo, zato so od nekdaj predstavljale simbolno povezavo med nebom in zemljo. Tudi srčna čakra, na katere ravni se izražajo, v telesu predstavlja povezavo med nebom in zemljo, med jang in jin energijo. Obstaja celo vrsta papig, ki jim v angleščini pravijo "love birds" - po naše "ptice ljubezni", zato ker si ptičji par nenehno izkazuje ljubezen s ptičjimi poljubi in nežnim dotikanjem.

    V ugodnih okoliščinah, ko se počutijo povsem varne, si ptičji pari hišnih ljubljenčkov začnejo iskati prostor za gnezdo. Sama beseda "gnezdo" velja kot sinonim za dom, družino in varno zavetje.


    Bogata ptičja simbolika

    Starogrška boginja ljubezni Afrodita je imela golobico za svojo "hišno ljubljenko". Še dandanes dvema zaljubljencema pogovorno rečejo "golobčka". V grščini beseda "ptica" pomeni sporočilo neba ali napoved, zato so te živali povezovali tudi s prerokovanjem in jasnovidnimi sposobnostmi. Tudi v antičnem Rimu so prerokovali iz ptičjega leta in petja. Govorica ptic jim je pomenila nebeško govorico bogov.

    V muslimanskem svetu ptič ponazarja človekovo usodo in njegovo nesmrtno dušo. Še poseben pomen Koran pripisuje tistim z zelenimi perutmi.

    Taoizem pticam pripisuje simboliko lahkotnosti in osvoboditve od zemeljskih bremen. Pri hindujcih je ptica simbol duše, včasih pa tudi razuma, ki ga Rigveda imenuje "najhitrejša ptica". Še starejši vedski teksti prikazujejo ptiče kot simbol prijateljstva bogov z ljudmi.
    V starih ezoteričnih spisih so ptice povezane z angeli, vilami in duhovnim spoznanjem. V starodavni kitajski književnosti predstavljajo nesmrtne nebeške glasnice.


    Tudi Kelti so imeli ptiče za glasnike in pomočnike bogov, ki so prinašali pomembna sporočila iz onostranstva. Labodi, žerjavi in krokarji so bili ene najbolj spoštovanih svetih živali, na področju Britanije pa so bojda častili še kraljičke in kure. Velška in Cornwallska boginja Rhiannon, katere ime pomeni božansko veliko kraljico, je lahko s pomočjo svojih ptic prebujala mrtve ali uspavala žive, ki so prisluhnili milozvočnemu žvrgolenju.

    Skrivnostno ljudstvo Hopi Indijancev je prepričano, da imajo njihovi pernati prijatelji čarobne moči, saj prek svojega ptičjega jezika neposredno komunicirajo z bogovi. Po stari legendi različnih ljudstev je bil prav ptičji jezik prvotni enotni jezik vseh živih bitij. Ob zori stvrastva so jim ga podarili bogovi. Kasneje naj bi se razcepil v živalske govorice in človeške jezike, rastline in kristali pa so razvili drugačne oblike sporazumevanja.


    Vse svetovne kulture so polne simbolov in legend, povezanih s pticami in njihovim prijateljstvom z ljudmi. Afriškim ljudstvom pomenijo plodnost, življenje in moč. Z njimi živijo v popolni harmoniji ter razumejo njih govorico tudi avstralski aboridžini.

    Najbolj znana in verjetno najstarejša ptičja legenda je mit o Feniksu, ognjenem ptiču življenjske sile, ki se vedno znova nesmrten rojeva iz pepela.

    Sibirski šamani si udomačijo veliko uharico, ki jo uporabljajo za preganjanje zlih duhov, hudih bolezni in prikazni, ki prežijo na komaj rojene otroke. Svoja obredna oblačila okrasijo z njenimi peresi, da se laže povežejo z njeno zaščitniško energijo.


    Ptice, ki so živali z najbolj izraženo modro energijo grlene čakre, veljajo za neizčrpen navdih umetnikom, še posebej pesnikom. Vsa umetnost, ustvarjalnost in transformacija izvira iz modre ravni. Jajce, iz katerega se izvalijo ptiči, pa velja za arhetipski simbol začetka.


    Kaj nas učijo živali? (3)

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Kaj nas učijo živali? (1)
  • Kaj nas učijo živali? (3)
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20040104153927568

    No trackback comments for this entry.
    Kaj nas učijo živali? (2) | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Kaj nas učijo živali? (2)

    Prispeval/a: Anonymous dne nedelja, 25. januar 2004 @ 09:59 CET
    Ali že ni dosti živali zaprtih v majhne kletke, kjer ni njihov naravni dom in vi še pravite, kupi si ptico, zapri jo in kako bi se pisec tega članka počutil, da ga zapremo v majhno kletko ?


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,59 seconds