NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Partnerski odnosi: zavestna odločitev   
    sobota, 22. maj 2004 @ 06:06 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    * Duhovna rast

    PARTNERSKI ODNOSI: ZAVESTNA ODLOČITEV
    Od romantične do zrele ljubezni

    Andrej Trampuž, univ. dipl. psiholog


    Ste se kdaj počutili, kot da ste v svoji partnerski zvezi zašli v slepo ulico? Ste se vprašali, ali ste v resnici izbrali pravega partnerja? Ste sanjali o ljubezni in sreči, nato pa padli na trdna tla?


    "Partnerska zveza je osebnostno in duhovno popotovanje, ki se začne z vznemirljivo privlačnostjo, vodi skozi trnovo pot odkrivanja samega sebe in partnerja ter se končuje v tesni, ljubeči in trajni zvezi. Ali bomo prišli do konca poti ali omagali kje na sredi, ni odvisno od tega, koliko sreče bomo imeli pri izbiri pravega partnerja, pač pa od naše pripravljenosti za odkrivanje skritih kotičkov svoje lastne osebnosti." (iz knjige Najina ljubezen, avtor Harville Hendrix, začetnik terapevtske šole za partnerske odnose Imago)



    Partnerski odnos se običajno začne s čarobnim občutkom zaljubljenosti, ki ne traja večno. Ko izgine občutek enosti, ki jo da zaljubljenost, zaljubljenca spoznata, da sta dve različni osebi, še zdaleč ne taki, kot sta se videli na začetku. Prvotni občutek povezanosti izgine in čeprav sta skupaj, se čutita daleč drug od drugega. Ker je praznina boleča, nehote pridejo prav otroci in delo z njimi, milijon opravil po hiši, televizija, prekomerno delo, ločeni hobiji ali celo ljubimci in različne omame. Ko pa sta skupaj, kar ne vesta, zakaj si gresta na živce in zakaj se lahko tako hitro prepirata zaradi vedno enakih nepomembnih malenkosti. Kaj se dogaja?


    Neizpolnjene potrebe iz otroštva

    Razlog, da se dva človeka zaljubita, presega fizično privlačnost, željo po druženju, celo podobnost vrednot in interesov. Sega daleč nazaj in ima korenine v neizpolnjenih potrebah in ranah iz otroštva. Pri tem ne mislimo na travme zaradi spolnega ali fizičnega nasilja v otroštvu ali na posledice, ki jih otroku puščajo ločitve staršev, njihova smrt ali alkoholizem v družini. Gre za neprijetne izkušnje, ki jih niti ne zaznamo, pa vendar še po dolgih letih vplivajo na partnersko zvezo. Gre za vsa naša neizpolnjena hrepenenja po nežnosti in varstvu na naši poti iz otroštva. Tudi če smo odraščali v varnem in skrbnem otroštvu, so se nam v dušo zarisale nevidne brazgotine, saj nobeni starši, še tako predani, niso sposobni popolnoma zadovoljiti vseh otrokovih potreb.

    Drugo obliko otroških ran smo dobili v procesu socializacije, skozi vsa sporočila, ki smo jih dobivali od okolja o tem, kdo smo in kakšni naj bomo. Tudi te igrajo v zakonu veliko, toda prikrito vlogo. Vsaka družba si je izoblikovala zbirko načinov obnašanja, pravil, prepričanj in vrednot, ki naj jih otroci prejmejo, starši pa so najbolj odgovorni, da jih nanje prenesejo. Kljub najboljšim nameram, so sporočila, ki jih prejmemo, pogosto grenka. Nekaterih misli in občutkov ne moremo imeti, odreči se moramo nekaterim naravnim oblikam vedenja, zatajiti nekatere sposobnosti in nagnjenja.

    Tako nastane izgubljeni jaz, tisti del, ki smo ga zatrli zaradi zahtev okolja. Na primer: v določenih okoliščinah ničesar ne občutimo, ne moremo misliti, nikoli ne plešemo, nismo posebej kreativni … Gre za naše naravne sposobnosti, ki so bile izrezane iz naše zavesti. Niso uničene, še vedno jih imamo, toda trenutno niso del naše zavesti in zdi se, kot da jih nimamo. Da bi zapolnili praznino, razvijemo pročelje, za katerim se skrivamo, svoj neresnični jaz. Njegova naloga je prekriti zatrti del resničnega jaza in nas obvarovati pred novimi duševnimi ranami. Naša prvobitna popolnost, tista čudovita, ljubezniva narava postaja vse bolj zakrita. Da se zaščitimo pred kritiko, v samoobrambi nekatere svoje negativne poteze zanikamo. Na primer: "Nisem hladen in nedostopen, temveč močan in samostojen." Ali: "Nisem slabič, temveč le bolj občutljiv." V bistvu to drži. Te negativne lastnosti niso del prvobitne narave. Nastale so iz bolečine in so tujek, ki nam pomaga prebiti se skozi zapleten in včasih sovražen svet. Vendar to ne pomeni, da teh lastnosti nimamo, okolje lahko kadar koli potrdi, da jih imamo. Toda to, da jih zanikamo, nam pomaga obdržati pozitivno podobo o sebi in preživeti. Te negativne lastnosti postanejo zanikani jaz oziroma del neresničnega jaza, ki ga je še posebej boleče priznati.


    Romantična ljubezen

    V naravi obstaja naravna težnja, da narava nenehno poskuša zdraviti sebe. Prav tako tam, kjer so čustvene rane, narava prične s procesom zdravljenja. Vendar, ker so čustvene rane vedno rane v odnosih, se lahko pozdravijo samo v odnosih. Tako nezavedno iščemo nekoga, ki nam bo pomagal zaključiti otroštvo, zaceliti rane iz otroštva in ponovno pridobiti popolnost. Pri tem kaže, da lahko naša duševnost sprejme čustveno zdravljenje le skozi nekoga, ki je podoben tistim, ki so nas ranili. Prirojena težnja po popolnosti zahteva izbor partnerja, ki ima največje možnosti za ozdravljenje naših otroških ran in izpolnitev naših neizpolnjenih otroških potreb. Da bi se to zgodilo, potrebujemo povezanost z nekom, ki je dovolj podoben staršem, ki so nas ranili.

    Vendar nihče pri zdravi pameti ne bi izbral nekoga, ki ima podobne negativne značilnosti kot starši, ki so ga ranili. Kdo bi zavestno iskal partnerja za življenje, ki je depresiven, kritičen, nedostopen? Kot rešitev je narava ustvarila romantično ljubezen. Ta nas začasno omami, skrije naši zavesti negativne lastnosti našega partnerja in ustvari veliko pričakovanje, da bodo naše neizpolnjene potrebe izpolnjene in stare rane ozdravljene. V tem stanju ostanemo, dokler nismo v zvezi dovolj globoko povezani. Romantična ljubezen je torej način, da se povežemo z nekom, ki bo čez čas neskladen z nami na zelo poseben in za nas pomemben način … ker je to oseba, ki jo potrebujemo za zdravljenje.


    Spopad za prevlado

    Po poroki, ali ko smo skupaj dovolj dolgo časa, opoj popusti, obveze padejo z oči in vidimo svoje partnerje takšne, kot v resnici so, depresivne, kritične, nedostopne, nezanesljive - izredno podobne negativnim potezam naših staršev. Odnos preide v fazo spopada za prevlado, ko partnerja poskušata drug drugega spreminjati po lastnih željah in pričakovanjih. Začne se psihološka drama, ki se imenuje nezavedni zakon. To je zakon, v katerega partnerja prinašata svoja skrita hrepenenja in privzgojene vedenjske navade iz svojega otroštva, ki ju neizogibno vodijo v nasprotja in spore. Pri tem uporabljata negativne načine, kot je na primer kritiziranje, da bi dosegla pozitiven rezultat. To nikoli ne uspe. Večina zvez na tej stopnji odnosa obstane in živi tako do konca, kar pomeni do smrti ali ločitve. Mnogo ljudi tu pobegne. Napačno zaključijo, da so napravili bistveno napako v izboru, ne vidijo, da je v resnici to naravni načrt za čustveno zdravljenje. Skoraj polovica parov se loči v tem obdobju. Nato ugotovijo, da so pač slabo izbrali in gredo v naslednjo zvezo, kjer se ves krog začne ponovno.

    Pri tem je pomemben še en dejavnik v procesu izbire partnerja. Ne samo da se povežemo z nekom, ki bi lahko bil najboljši zdravilec za nas, ampak se znajdemo z nekom, ki zahteva od nas, da zrastemo na področjih, kjer imamo pomanjkljivosti, da bi mi bili lahko zdravilec za njega. Kar en partner potrebuje za zdravljenje, je drugi najmanj sposoben dati - dokler se del jaza, ki je bil zatrt, ne aktivira in se značajske obrambe ne omehčajo. Ko se en partner raztegne preko svojih omejitev, da bi zdravil drugega, v procesu sam postane bolj cel.

    Na primer, če smo se kot otroci naučili zaščititi se s potiskanjem čustvenih plati našega jaza, se najdemo skupaj z nekom, ki bo zahteval, da delimo z njim svoja čustva, ker je to pomembno za njegovo zdravljenje. Če smo se naučili biti pretirano čustveni, bomo našli nekoga, ki nas bo rotil, da postanemo bolj razumski in premišljeni. Če smo ugotovili, da je nevarno iskati stik ali čustveno bližino in smo postali tihi in oddaljeni, bomo pritegnili nekoga, ki bo potreboval od nas čustveno bližino. Če smo se naučili kot otrok, da smo preveč oklepajoči, nas bo pritegnil nekdo, ki nas bo prosil, da mu damo prostor, spoštujemo njegovo samoto in uživamo njegovo svobodo.

    Dobra novica je, da se začnejo dogajati čudovite stvari, ko se par zaveda tega procesa in se odloči, da sodeluje z zdravilnim načrtom. Par stopi v fazo zavestnega zakona.


    Zavestni zakon

    To, kar je prej izgledala past, sedaj postane rešitev. Na temeljih zavestne odločitve ostati skupaj partnerja spoznavata sebe in drug drugega v novi luči. Zapreta izhode in obudita ljubeče obnašanje. Z novimi spoznanji in novim odnosom postaneta zdravitelja drug drugemu. Podarita si tisto, po čemer hrepenita že od otroštva, in si medsebojno pomagata ponovno pridobiti svojo popolnost.

    Za zavestni zakon je značilno, da sta partnerja spoznala, da ima ljubezenska zgodba skrite cilje - ozdravljenje otroških ran. V zavestnem zakonu si prizadevati ustvariti realnejšo podobo svojega partnerja. Prevzemati začneta odgovornost za to, da si medsebojno pokažeta, kakšne so njune potrebe in želje. V odnosih postaneta bolj premišljena. Naučita se vrednotiti potrebe in želje partnerja na tak način, kot vrednotita svoje potrebe in želje. Prepoznavati začenjata temne plati svoje osebnosti. Naučita se novih načinov zadovoljevanja svojih osnovnih potreb in v samem sebi začenjata iskati moči in sposobnosti, ki jima manjkajo. Bolj se začenjata zavedati svoje potrebe po ljubezni, popolnosti in združitvi s svetom. In nenazadnje sprejmeta dejstvo, da zavestnega zakona ni lahko ustvariti.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20031119160643756

    No trackback comments for this entry.
    Partnerski odnosi: zavestna odločitev | 7 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Partnerski odnosi: zavestna odločitev

    Prispeval/a: Anonymous dne ponedeljek, 24. november 2003 @ 17:44 CET
    Spoštovani!
    Članek je res vreden branja, je razumljiv in resničen v življenju. Pa vendar se mi zdi, da kdaj tekom življenja en partner lahko preraste drugega, nato je drugemu lahko v oporo in s tem včasih potepta del svojega življenja-npr. v partnerstvu, kje je alkohol, bolestno ljubosumje, nadzor, zlorabe. Tako partner, ki brezuspešno razdaja svojo moč, voljo, trud, ljubezen, lahko klone in se spusti nazaj na nivo kjer je bil. Hočem reči, če nezrel partner zapusti sopotnika, seveda pritegne v svoje življenje osebo enakih lastnosti, saj glede na njgovo obnašanje drugače ne more biti? Zastavlja se vprašanje kdaj je te učne \"ure\" dovolj? Kdaj si zavestno začeti ustvarjati pogoje za odhod - kar je zelo hudo, saj bivši partner običajno zelo ovira in kdaj je za to čas, da se nam kasneje ne ponavlja ista situacija, da ne privlačimo enake ljudi in zopet trpimo iste izkušnje. Lep dan. Milka


    Partnerski odnosi: zavestna odločitev

    Prispeval/a: Anonymous dne torek, 25. november 2003 @ 12:29 CET
    Milka, članek izhaja iz predpostvake, da se partnerja jemljeta kot zdravilo drug za drugega, pod to predpostvako pa ni nobenih pogojev za razvoj metastaz do nivoja, ki bi zateval ločitev. Tisti, ki začne pokat kufre, iz te predpostavke torej niti ne štarta, zato si je ta odhod v bistvu samememu seb pripravljal že od samega začetka.

    Je pa ta članek po moje tipičen primer prenosa duhovno/religiozne pradigme v zdravstveno/terapvetsko, ki je sodobnemu človeku bližja, ker operira z medicinskimi pojmi. V bistvu uči enake resnice kot bi jih človek najdu v marsikaterih svetih knjigah al pa slišal od kakšne stare mamce, ki uči svoje vnuke/vnukinje pozornosti in potrpljenja do njihovih partnerjev.

    titud



    Partnerski odnosi: zavestna odločitev

    Prispeval/a: Anonymous dne torek, 25. november 2003 @ 20:27 CET
    Pravi trenutek si zamudila že takrat, ko si zatajila sebe! Ko se nisi poslušala, slišala, ko se nisi imela dovolj rada, ko so ti bili drugi bolj važni kot si sama sebi, ko nisi bila več zvesta najprej sama sebi! Poslušaj Thomasa Kellerja O ljubezni do sebe. Naslove dobiš na moji strani www.chipy.net/News/News.htm.
    LP, pa rada se mej! Dobrin


    Partnerski odnosi: zavestna odločitev

    Prispeval/a: Anonymous dne torek, 25. november 2003 @ 20:51 CET
    Hvala za vaše lepe in uporabne ter resnične komentarje. Kaže,da ste me brali kot odprto knjigo. Mi je pa v pomoč, pri iskanju svojih zmot in tudi rešitev. Hvala še enkrat.Milka


    Partnerski odnosi: zavestna odločitev

    Prispeval/a: Anonymous dne sreda, 26. november 2003 @ 07:29 CET
    Zares lepo napisano ,vendar se je treba tudi vprašati kdaj je oziroma kje je meja ,ko posameznik pride do meje ,ko je še pripravljen deliti svojo energijo nekomu ki je ni sposoben ali je noče sprejeti. Zakaj se lahko zgodi,da negativna energija partnerja prevlada in spet smo na začetku razprtij ,nasprotij,ter različnosti . Izgovor na otroke in družino nekaterim pomeni dovolj,da še naprej trpijo v nesrečni skupnosti čeprav z korakom odcepitve bi bilo storjeno veliko za rešitev njihove osebnosti.
    Strinjam se, v vsakem primeru je potrebno najti način za nadaljnjo skupno pot ,tudi za ceno nekaterih lasnih zadovoljstev,toda zmeraj sta potrebna dva ,z enakim razmišljanjem o nadaljnji.skupni poti. --Jože


    Partnerski odnosi: zavestna odločitev

    Prispeval/a: en_bk dne četrtek, 27. november 2003 @ 13:42 CET
    Res je. Predpogoj je obojestranska ljubezen med partnerjema in želja...spet obojestranska...izstopiti iz vrtinca nenehnega bojevanja.

    ---
    love is like oxigen


    Partnerski odnosi: zavestna odločitev

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 22. maj 2004 @ 19:11 CEST
    Zares dober prispevek, ki pomaga razumeti samega sebe v partnerskem odnosu. Osebno menim, da partner, neglede ali je to ženska ali moški, živi s partnerjem iz pedagoško psihološkega zaledja svoje družine, v kateri je preživel otroštvo. Iste vzroce obnašanja, mišljenja in ravnanja bo prinesel s seboj v partnerski odnos. Če hočeš vnaprej vedeti kakšen bo tvoj zakon, pojdi v družino iz katere izhaja tvoj partner in se boš na lastne oči prepričal kakšen bo tvoj zakon oziroma partnerski odnos.

    Skratka človek dobi svojo osebno trdnost in značajske poteze v svoji družini. V družini imata oče in mati vsak svojo vlogo. Ena najusodnejših napak je podzavestna težnja staršev, da hočejo otroka vzgajati zase in se ne znajo ločiti od njega. Ne dopustijo mu samostojnosti in ljubosumno gledajo na njegovo rastočo samostojnost. Od partnerja, ki je pretirano navezan na svoje starše, običajno na mater, ni mogoče pričakovati, da bo v življenju samostojen, ničesar ne zna odločati sam brez staršev in ta njegova osebnostna poteza prej ali slej pripelje partnersko skupnost v krizo in do razveze.

    Negativna podoba staršev postaja očitna navadno šele v puberteti, ko postaja otrok kritičen. Podoba očeta se običajno pokaže kot nosilka otrokove kritičnosti. Partnerka, ki je izgubila ali nima očeta ali izhaja od ločenih staršev potrebuje očetovo podobo v partnerju, brez nje ne more živeti. Veliko krat se zgodi, da ženska, ki je imela očeta pijanca to svojo nevrotično potezo nosi s seboj in si izbere za partnerja očetovo figuro, torej pijanca. Očetova avtoritativna vloga je podlaga otrokovega ponosa in zaupanja vase. Občutek manjvrednosti je lahko posledica takih negativnih vplivov. Oče poganja otrokovo dejavnost navzven, stran iz ozkega družinskega okvira. Oče je običajno pri vzgoji aktiven, ekstravertiran in avtoritativen. Spodbuja otroka k podjetnosti, učenju. Oče je lahko v družini tudi vir konfliktov in trenj, v očetu obstaja tudi nevarnost diktatorja, ki svojo oblast brezobzirno in odurno uveljavlja, še zlasti v odnosu s svojim sinom. Očetu gre bolj za dejavnost in učinek na zunaj, za efekte, uspehe. Materi pa gre bolj za vrednote, za osebno vsebino. Odraščajoči otroci se v svojih osebnih težavah lažje obračajo k nasprotnemu spolu v starših. Mati svojega otroka hrani ne le telesno, temveč tudi duhovno. Mati ohranja, neguje in vzgaja otroka zase, za družino in za stran od nje. Mati se v konfliktu med očetom in otrokom rada postavi na stran otroka, v obrambo njegovih osebnih želja. Mati je osebna, ima smisel za otrokove potrebe, vrednote, osebne želje in čustva. Očetovska avtoritativno in materinska osebna usmerjenost sta dva glavna vzgojna dejavnika v oblikovanju vzgojne etične vesti otroka. Mati otroka vrednostno poglobi in požlahtni, mu odpira oči za vrednote, zlasti osebne človečanske, kot so sočutje, obzirnost, zaskrbljenost, požrtvovalnost. Očetova avtoritativnost pa za skladnost in podrejenost normam, predpisom, višjim silam in zapovedim. Iz tega bodo otroci projecirali svoj lastni jaz v partnerski zvezi in na podlagi tega se bodo zavestno odločali kako bodo vse tiste rane in praske iz otroštva, o katerih tako lepo govori avtor prisevka, zdravili. Kakšen bo tvoj partnerski odnos je torej v veliki meri odvisnno kakšen odnos so imeli do tebe starši in starši med seboj. Običajno so modeli in vzorci medsebojnega obnašanja staršev do otrok skoraj identični kot so vzorci medsebojnega obnašanja med staršema. Vse prednosti in pomanjkljivosti so vsebovane v obeh odnosih. S to popotnico pride tvoj partner v partnersko skupnost. Zato je pomembno, da to prej spoznaš. To problematiko bi avtor zgornjega prispevka zanesljivo bolj celovito in strokovno poglobljeno podal, kot je tu napisana.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,43 seconds