NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Mentalna higiena   
    ponedeljek, 2. oktober 2006 @ 07:15 CEST
    Uporabnik: Igor Petek

    * Zdravje, gibanje in bivanjeČe želite svoj um in telo ohranjati čisto, potem morate poleg tiste standardne osebne higiene skrbeti tudi za mentalno higieno. Ta je nujna za kakršno koli obliko osebnega razvoja in rasti.

    Kaj je to mentalna higiena?

    Mentalna higiena obstaja od konca 19. stoletja kot primarna psihološka disciplina. Njen cilj je čuvanje, vzdrževanje in napredek mentalnega zdravja ljudi. Njena naloga ni samo preprečevanje mentalnih poškodb, temveč tudi razvoj mentalne stabilnosti in sposobnosti za skladno življenje z drugimi ljudmi. Pod tem razumemo obilo dela na sebi, kar vključuje tudi soočanje s svojimi bolečimi točkami.

    Skozi celo življenje zbiramo na sebi t.i. »umazano perilo«, katero nas po določenem času prekrije ali popolnoma spremeni.To so konkretne situacije in odnosi, ki so nas porazili ali osramotili, katere še nismo preboleli, niti jih do konca razumeli. Pri spominu na takšne dogodke nas prijemlje tesnoba in nelagodnost, zato jih poskušamo še naprej potiskati nekam stran, ponavadi v podzavest. Pri tem se del slike o sebi slabša in podzavestno slabo deluje na ostale nivoje funkcioniranja.


    Nekateri ljudje takšne zadeve sami enostavno ne morejo rešiti, zato potrebujejo strokovno pomoč, drugi pa to rešujejo z obilico samozavesti in samokritike. Kakorkoli, potrebno je veliko hrabrosti, potrpljenja in soočanja, če se želimo očistit takšnih občutkov.

    Za začetek je potrebno vse negativne dogodke in spomine prinesti na dan, jih ozavestit, da potem lahko pričnemo s čiščenjem. Pomembno je, da se teh dogodkov čim bolj spomnimo, da se spomnimo kakšni so bili takrat naši občutki in emocije, ter da vemo kakšne neugodnosti so nam spomini na te dogodke prinesli kasneje. Z ozaveščanjem pričnemo sprejemati občutke, ki iz tega izhajajo. Ponavadi so ti občutki boleči, neugodni in težki in ravno zaradi tega smo jih do sedaj s svojimi obrambnimi mehanizmi prikrivali.

    S poglobljenim razumevanjem in občutenjem notranje dinamike in zunanjih okoliščin, bomo lahko začeli analizirati in začeli razumeti njihove vzroke, delovanje, naše in tuje napake in kar je najvažnejše-načine, na katere se bomo v bodočnosti lahko izognili takšnim dogodkom.
    Če vas spomin na določen dogodek preveč pretrese in zaboli in smatrate, da še niste pripravljeni na spopad, si vzemite čas. Vendar si ne delajte utvar s tisto narodno, da čas celi vse rane, ker se mnogih ran niti ne zavedamo. One nas lahko čez čas še bolj zabolijo in nas počasi nažirajo od znotraj. Je pa res, da čas lajša pripravljenost za soočanje s temi problemi.

    Ni izključeno, da se vam na videlo pojavi tudi kakšna grozljiva trauma, ker to na žalost ni samo psihoanalitični mit ali filmski fenomen. Človeški um ima tako naravno sposobnost, da šokantne in traumatične dogodke uspešno potisne nekam, kjer lepo miruje. Lahko se zgodi celo to, niste več prepričani, če ste to sploh doživeli. Skozi takšne težke slučaje se ne prebijajte sami, poiščite si neko toplo osebo ali psihologa, ob katerem se prijetno počutite. Oživljanje takšnih težkih traum je zelo boleče in le redko kdo je skozi to sposoben iti sam.

    Z oživljanjem neugodnih in ugodnih dogodkov čistimo sebe kot osebe, kristaliziramo svoje misli in občutke ter si lajšamo nadaljni potek življenja. Se čistimo. Vendar, eno je teorija, v praksi je to težje. Kljub vsemu, veliko uspeha.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Igor Petek
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20030923001553711

    Here's what others have to say about 'Mentalna higiena':

    All Ages Explore GIS from instructional
    designer, talks about the GIS Kids Camp at this year's ESRI User Conference in San [read more]
    Tracked on četrtek, 31. avgust 2006 @ 09:42 CEST

    Arlen Specter's Sellout from Committee chair
    Committee chair intent on rescuing Bush from felony charges (By Nat Hentoff) [read more]
    Tracked on nedelja, 3. september 2006 @ 12:28 CEST

    girls legs spread
    teen flashers table legs true voyeur [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 04:07 CEST

    A Kick for Marbury: Hot Shoes, Cool Price from children to buy
    Stephon Marbury is endorsing a pair that costs $15," writes William C. Rhoden of THE NEW YORK TIMES. [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 18:23 CEST

    Mentalna higiena | 7 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Mentalna higiena

    Prispeval/a: Anonymous dne četrtek, 2. oktober 2003 @ 12:51 CEST
    \"vir: internet\",

    se ti ne zdi to mal bedno napisat? Kdor se s tujim perjem kiti ...


    Mentalna higiena

    Prispeval/a: Igor Petek dne četrtek, 2. oktober 2003 @ 13:27 CEST
    Seb ti ne zdi to mal bedno, se skrivat za anonimnežem? :)

    Sicer ponavadi anonimnežem ne odgovarjam, pa tokrat naj bo. Veš, bolje navesti vir in tako povedati, da to ni tvoje perje. Brez vira in nekaj povzemati, pa bi že bilo kitenje.

    Ko se človek sprehaja po netu, pa najde nekaj tu in nekaj tam, pa se ti porodi ideja, da nekaj na to temo napišeš. Pa se moraš potruditi, pa napisati in da ti bo lažje, so tudi lastne misli vmes.

    Pa veselo branje, dragi anonimnež.

    LP Igor

    ---
    Harry


    Mentalna higiena

    Prispeval/a: Jakob Ostrjan dne četrtek, 2. oktober 2003 @ 13:59 CEST
    A ni zanimivo, kako se ljudje tako radi osredotočijo na obrobne stvari, ne pa na tisto, o čemur članek govori? Je kaj važno, kdo ga je napisal? Mar ni napisan za to, da bi se človek zamislil, pogledal vase?

    Drugače se pa najlaže mentalno očistim z meditacijo, to je gledanjem samega sebe, bolje rečeno s poslušanjam samega sebe. Ko se umirim, samo še počakam, da misli odplavajo in nenadoma začutim, kako sem čist, kot prenovljen.

    Nisem pa še uspel ugotoviti, zakaj točno se temu miru ne morem prepustiti dalj časa. Torej, teorija pravi, da se nam ego upira na vse kriplje, samo manjka mi izkušnja, da bi lahko šel še naprej.


    Mentalna higiena

    Prispeval/a: Anonymous dne torek, 7. oktober 2003 @ 13:52 CEST
    Mentalno higieno (čistost razuma) dosežemo tedaj, ko dosežemo stanje mirovanja razuma, stanje brez misli, stanje gole zavesti. Tedaj je razum le orodje zavesti (duše), našega pravega bistva. To je stanje brez želja, brez zavračanja, brez strahu... Stanje sprejemanja sveta. Razum kot ego (lažni jaz) nam namreč ustvarja želje, odbojnosti (skupaj s svoraštvom, jezo, preziranjem...), strahove in strahopetnost, ker ne sprejema življenja, kakršno je.

    Naše pravo bistvo, zavest (večna duša) je brez kakršnegakoli strahu, brez želja, pohlepa - brez čustev in nagonov. V stanju popolne blaženosti in samozadostnosti duša ni sposobna nobenega zlega dejanja. Sposobna je samo dobrote, ker je pač takšna njena narava. Razum je čist tedaj, ko skozenj deluje zavest (za-vest=to, kar je izza vesti)duše, brez bremena ega, brez čustev in nagonov.


    Mentalna higiena

    Prispeval/a: Anonymous dne torek, 7. oktober 2003 @ 14:12 CEST
    Mentalno higieno (čistost razuma) dosežemo tedaj, ko dosežemo stanje mirovanja razuma, stanje brez misli, stanje gole zavesti. Tedaj je razum le orodje zavesti (duše), našega pravega bistva. To je stanje brez želja, brez zavračanja, brez strahu... Stanje sprejemanja sveta. Razum kot ego (lažni jaz) nam namreč ustvarja želje, odbojnosti (skupaj s svoraštvom, jezo, preziranjem...), strahove in strahopetnost, ker ne sprejema življenja, kakršno je. Takšna je namreč njegova narava. Če bi stvarnost sprejel takšno, kakršna je, bi si odvzel svojo prvinsko vlogo, namreč vlogo zbiralca, obdelovalca in posredovalca podatkov, vlogo analitika in predlagatelja rešitev za vse življenjske položaje. Takšna je pač njegova narava, ki se je razvila tekom milijonov let evolucije. V tem smislu je razum seveda nujen funkcionalni pripomoček za preživetje telesa v materialnem svetu. Toda človek je več kot le telo.

    Naše pravo bistvo, zavest (večna duša) je brez kakršnegakoli strahu, brez želja, pohlepa - brez čustev in nagonov. V stanju popolne blaženosti in samozadostnosti duša ni sposobna nobenega zlega dejanja. Sposobna je samo dobrote, ker je pač takšna njena narava. Razum je čist tedaj, ko skozenj deluje zavest (za-vest=to, kar je izza vesti) duše, brez bremena ega, brez čustev in nagonov.
    Janko&Metka


    Mentalna higiena

    Prispeval/a: Anonymous dne torek, 7. oktober 2003 @ 14:12 CEST
    Mentalno higieno (čistost razuma) dosežemo tedaj, ko dosežemo stanje mirovanja razuma, stanje brez misli, stanje gole zavesti. Tedaj je razum le orodje zavesti (duše), našega pravega bistva. To je stanje brez želja, brez zavračanja, brez strahu... Stanje sprejemanja sveta. Razum kot ego (lažni jaz) nam namreč ustvarja želje, odbojnosti (skupaj s svoraštvom, jezo, preziranjem...), strahove in strahopetnost, ker ne sprejema življenja, kakršno je. Takšna je namreč njegova narava. Če bi stvarnost sprejel takšno, kakršna je, bi si odvzel svojo prvinsko vlogo, namreč vlogo zbiralca, obdelovalca in posredovalca podatkov, vlogo analitika in predlagatelja rešitev za vse življenjske položaje. Takšna je pač njegova narava, ki se je razvila tekom milijonov let evolucije. V tem smislu je razum seveda nujen funkcionalni pripomoček za preživetje telesa v materialnem svetu. Toda človek je več kot le telo.

    Naše pravo bistvo, zavest (večna duša) je brez kakršnegakoli strahu, brez želja, pohlepa - brez čustev in nagonov. V stanju popolne blaženosti in samozadostnosti duša ni sposobna nobenega zlega dejanja. Sposobna je samo dobrote, ker je pač takšna njena narava. Razum je čist tedaj, ko skozenj deluje zavest (za-vest=to, kar je izza vesti) duše, brez bremena ega, brez čustev in nagonov.
    Janko&Metka


    Mentalna higiena

    Prispeval/a: Jakob Ostrjan dne četrtek, 9. oktober 2003 @ 12:32 CEST
    V redu...

    In kako se to naredi?


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,47 seconds