NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    O modrosti in pravilnem razumevanju   
    četrtek, 29. julij 2004 @ 05:09 CEST
    Uporabnik: Pozitivke


    O modrosti in pravilnem razumevanju

    Ste se že kdaj spraševali, kaj je modrost? V osnovi se nam moder človek zdi kot oseba, ki veliko zna. A tudi izobražen posameznik daje vtis vedenja, znanja. In pogosto se pojavlja vprašanje, če je za modrost potrebno znanje, se pravi izobrazba. Ali je res nujno, da smo izobraženi, če želimo biti modri? In kakšna je sploh nuja, da smo polni modrosti in razumevanja? To bomo kmalu ugotovili, če bomo raziskali pojme kot so vzgoja, izobrazba in težave medčloveških odnosov.




    V otroštvu, ko smo predani vzgoji, kažemo veliko zanimanja in odprtosti do okolice in navzočih. Torej smo se pripravljeni učiti in razumeti stvari takšne, kot so. Veliko nas zanima in pogosto postavljamo vprašanja, na katera dobivamo le skope informacije. V ozadju vidimo, da že v ranem otroštvu kažemo nagnjenje k modrosti. Modrost bi namreč lahko imenovali tudi pravilno razumevanje. Pravilno razumevanje pa je razumevanje brez predsodkov, prepričanj in vnaprej sprejetih miselnih vzorcev. Drugače povedano, je sprejemanje in razumevanje sveta, takega kot je. Vsi predsodki, prepričanja nam namreč povzročajo nekakšen domiseln svet in le s težavo vidimo in razumemo stvari takšne, kot zares so. Pogosto zaradi takšne sleposti tudi trpimo, saj zaradi takšne zamegljene zaznave ne vidimo, kaj se dogaja neposredno pred nami. In nujno je, da težave vidimo in razumemo takšne kot so, saj jih le tako lahko odpravimo. Vsa lažna ali zmotna prepričanja nam ustvarjajo središče nerazumevanja, kar povzroča jaz, ego. Ker sveta ne razumemo takšnega kot je, pričnemo opravičevati in vsiljevati naš lažni svet, se pravi naš jaz. In ker se takšen fenomen, zaradi nepravilne in neustrezne vzgoje ter izobrazbe, pojavi v vsaki osebi in ker je narava uma le ena, lahko govorimo le o enem jazu. Vsakdo si ga le drugače prisvoji. Nepravilno razumevanje je torej vzrok jaza, ega. Narava ega pa so vsi predsodki, prepričanja, spomini, razna praznoverja in vse kar nas ovira, da bi stvari razumeli takšne, kot so.

    Kaj je torej predsodek? Predsodek je vnaprej obdelano mnenje, ki ima sedež v preteklosti in se zatorej ne ujema, sklada s sedanjostjo, z resničnostjo. Torej je to mnenje popolnoma zmotno, zgrešeno.

    Kaj je prepričanje? Prepričanje je verovanje o verjetnosti nekega pojava, dogodka in nas prav tako ovira, da bi stvari videli takšne, kot so. Trdno smo odločeni, da je lahko samo to verjetno, možno, v kar verjamemo. Resnica nas praktično ne zanima. Torej je tudi to mnenje popolnoma zgrešeno, zmotno.

    Prav tako nam tudi spomini odvračajo pozornost, da bi opazovali pojave okrog sebe in tudi v sebi takšne, kot se nam kažejo. Razna praznoverja pa so tako ali tako le izraz posameznikove bede, strahu in obupa. Kot vidite, je vse to lažno, neresnično, toda vseeno dovolj živo, da v vsakem od nas ustvari nekakšen izmišljen, ločen svet. Jedro te ločenosti imenujemo ego ali jaz.

    Da bomo bolje razumeli, bomo raziskali delovanje jaza.

    Pogosto to označujemo kot sanje v budnem stanju. Od tod potreba po meditaciji, po tem, da bi se zbudili. To si lahko razložimo kot nekakšno trenje našega izmišljenega sveta z resničnim. Z meditacijo in pozornim opazovanjem postanemo bolj zavestni.

    Ko se lažnosti zavedamo in jo tudi prepoznamo kot laž, laž izgine. Tako lahko z meditacijo odkrijemo našo lažnost, jo samodejno odstranimo, dokler ne ostane le še resničnost. Resnični svet. Kar pomeni tudi lastno resničnost. Resnični jaz. Toda kot je videti, ne razumemo, da z vsem tem delom, ki pogosto zahteva izredno predanost, samo odpravljamo posledice nepravilne vzgoje, izobrazbe, se pravi socializacije. Zares ne bi potrebovali nobenih meditantov in raznih mojstrov, če bi resnično razumeli pomen in vrednost ustrezne, pravilne socializacije. Šele zdaj lahko dojamete, kakšnega izrednega pomena je uvajanje posameznika v ta svet, na ustrezen, primeren način. In to že v najzgodnejših letih otroštva.

    Izmišljen, ločen svet lahko postane neznosen. Za "mlado, še nerazvito dušo" je to breme pogosto pretežko in takrat pride do raznih družbenih, socialnih, psiholoških ali duševnih težav. Takšni posamezniki so velikokrat nasilni, depresivni, nejevoljni in brez zanimanja za življenje. Kot vidite, so to posamezniki, ki potrebujejo veliko sočutja in topline, saj so žrtve neustrezne socializacije (vzgoje in izobrazbe). Zdaj se znajdemo na točki ustrezne socializacije, se pravi vzgoje in izobrazbe.

    Kaj je ustrezna vzgoja? Kakšna je ustrezna vzgoja? Kakšno je ustrezno izobraževanje? Vse premalo se sprašujemo o tem. Premalo časa posvečamo temu. A časa imamo na pretek. Neskončno ga je. Zakaj se ne ukvarjamo s tem, če sedaj vidimo, da je to vir vseh težav, vir vse groze na tem svetu. Morali se bomo začeti ukvarjati s tem. čim prej, tem bolje. Ta svet je šel že predaleč in vsak nov dan je ogromno, preveč žrtev neustrezne socializacije. če ste do sem vsaj malo sledili, vam je popolnoma jasno, da je sprememba absolutno potrebna. Kaj bomo torej storili in kako bomo to storili?

    Vsekakor smo iz sledečega izvedeli, da je potrebno odpraviti vsa zmotna prepričanja, predsodke, praznoverja, itn. Vse, kar ovira posameznika, da bi se jasno zavedal in razumel tako, kot je. Ker se začne pri otrocih, je to še toliko bolj pomembno, saj je otrokova zavest toliko bolj odprta, dovzetna za učenje, razumevanje. Otroci so bistri, iznajdljivi, ustvarjalni in toliko bolj potrebni pravilnega razumevanja. To je razumevanje sveta, takšnega kot je. Zakaj jim potem vsiljujemo naša prepričanja in predsodke? Kdo smo mi, ki se imamo za njihove učitelje? Smo mar res njihovi učitelji? Mar ne vidimo, kaj pravzaprav počnemo?!

    Uničujemo jih. Uničujemo ta svet. Njihov svet. Naš svet. Le en svet je. Preprosto, uničujemo. Toda tega nismo mi ustvarili. Zakaj potem uničujemo? Ne moremo drugače, kajne?

    In če je res tako, zakaj še naprej vztrajamo? Bomo odgovarjali? Verjemimo, da bomo. Za vse bomo odgovarjali. Zatorej odstopimo in prepustimo to delo in odgovornost nekomu, ki je za to usposobljen. To je ta, ki se je svojih ovir znebil, ki je resničen, zavesten in odgovoren. Resničen človek je tudi poln modrosti, razumevanja, sočutja in ljubezni. In le takšen človek je lahko zares učitelj. Zdaj torej vidimo, da je modrost izrednega pomena, tako za starejše, kot tudi za mlajše. Vse je povezano.

    Če niste na teh odgovornih mestih, pa ste nekdo, ki ima otroke ali pa ste v obdobju odraščanja, ter boste nekoč morebiti imeli otroke. In kdo jih bo učil? Vidite, prav vsi smo odgovorni. Poskrbeti je treba, da bo to urejeno, da bodo pravi ljudje na ustreznih mestih, saj le tako lahko spremenimo svet na boljše.


    Naj podam še nekaj "budnic" in spoznanj. Dobro bi bilo vedeti, kje se trenutno nahaja največ psiholoških ovir za posameznikovo rast in razvoj. To so ovire, ki posameznika ovirajo, da bi spoznal samega sebe, svojo resničnost in spoznal ta svet na podlagi resničnosti.

    Resnično je torej živo, tisto kar se spreminja, kar dejansko obstaja. To je tisto, čemu dandanes posvečamo vse premalo pozornosti. Preveč se zanimamo za mrtvo, neživo in lažno.

    Zdaj vemo, zakaj je to nekoristno. Povzroča nam ujetost, ločenost in vrsto psiholoških težav.

    In na žalost to spodbujajo najbolj vplivne organizacije, kot so: šole, vzgojni centri, religije in razne politične organizacije. Zato bo na tem področju potrebno veliko dela in vztrajnosti. Saj se ravno tukaj nahaja največ lažnih prepričanj, predsodkov in nesmiselnega praznoverja. A koristi lahko le tisti, ki je sam na poti uresničenja, resničnosti. Ki ga lažno, mrtvo ne zanima. To je tisti, ki je iskren, resnicoljuben in se iz lastnih izkušenj pripravljen odgovorno učiti. Takšen posameznik bo prepoznal posledice ozke sebičnosti, lažnosti, jih kot take tudi razumel in ne bo se mu težko odpovedati temu kar je lažno, neresnično. Tistemu kar povzroča tesnobo, nemir in obup. Ki pravzaprav ničemur ne koristi, saj ustvarja ločen, izmišljen svet.

    Za konec se lahko samo še vprašamo, čemu potreba po državnih mejah, varnosti, orožju, vladi, religijah, itn. če iščete odgovor, se vrnite na začetek in berite brez razlag in zagovorov, saj ste vso bistvo popolnoma zgrešili. Niste razumeli!

    Robert Linar

    (ponovna objava po izboru uredništva)

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20020902170924699

    No trackback comments for this entry.
    O modrosti in pravilnem razumevanju | 7 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    O modrosti in pravilnem razumevanju

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne četrtek, 29. julij 2004 @ 12:57 CEST
    spoštovani Robert,
    vsa pohvala za tako odličen članek, ki je prava mojstrovina princljivega duha. Ta nova miselnost ozdravitve naše bolne družbe pa se v tem članku pokaže z vso silo jasnega razumevanja deformiranega sedanjega razuma-jaz ega in nazorno razkriva vse maske takega razuma, ki je v tem trenutku v povsem nerazumnem stanju. Duša pa trpi.

    Da bi človek videl zadeve objektivno, bi moral vse opzovati iz oddaljenosti. To pa pomeni: nasprotje ali problem se mora naučiti videti od daleč. Tako bi vsakdo prišel do izrednega odkritja, da on sam in njegov razum nista eno! Naš zemeljski razum je premeten. Ob vsakem zazanavanju poskuša vplivati, se vmešavati.Tako je. Tako je, kot to ti zaznavaš. Ti imaš popolnoma prav. In človek zaradi tega sklepa: Vidim pravilno. Moje ideje in moje obnašanje sta pravilna. Tako mora biti, kot jaz rečem in pika. Drugi tako in tako nič ne razumejo. Tako deluje razum. Naučil se je kako preživeti. Zato pa tudi potrebuje različne maske. Razum preseje resničnost in odreši pogled le za to, kar ustreza njegovim predstavam. To je zelo nazorno in mojstrsko prikazano v filmu
    Forrest Gump s Tomom Hanksom v glavni vlogi. Forrest je omejen mladenič, ki vedno natančno izpolnjuje navodila svoje matere in svoje prijateljice. Njegovo lastno mnenje pa ne seže dlje, kot do opazovanja svoje zaznave. Težav ne prepozna kot takih. Deluje ustrezno z masko, ki so mu jo nataknili.

    Človeka ne moremo istovetiti z njegovim razumom. Človek je več kot njegov razum. Je duhovno božansko bitje s trdnim mestom, iz katerega lahko življenje nevtralno opazuje. To trdno mesto sodeluje s človeškim srcem. Je neskončno mogočno, mogočnejše kot vse sile te narave. To mesto je ključ, ki nam lahko odpre vrata lastne ječe. Zato pa se moramo oddaljiti od razuma, da bi lahko našli to mesto, da za trenutek odvržemo vse predtave ega, predsodke in mnenja in da se usmerimo k tistemu, kar popolnoma tiho kliče po odrešenju teh iluzij.
    lep pozdrav in vse dobro od
    Mirana.


    O modrosti in pravilnem razumevanju

    Prispeval/a: titanic dne četrtek, 29. julij 2004 @ 16:51 CEST
    Pohvale uredništvu za ponovno objavo članka, ter pozdrav Miranu, ki podobno razmišlja.

    O modrosti in resničnem življenju razmišljam sama že od pubertete, katera je dolgo trajala in se mi zavlekla nekoliko predaleč. Kaj je modrost in kaj izobrazba. Za oba pojma ni potrebno, da sta istočasno navzoča, človeka pa se prepozna, za katerega je značilna ena ali druga značilnost.
    Seveda izobrazbo se pridobi v šolah, modrost pa s socializacijo, vzgojo, ki jo dobi posameznik z vzgledom od staršev, vrstnikov, okolja kjer živi ter lastnim značilnostim katere prevladajo in imajo možnost, da se ohranijo.

    Obstajajo tudi izjeme, ko se človek opre na lastna prepričanja in mu okolje in vzgoja ne moreta močno vplivati na sprejem lastnih vrednot. Ponavadi pa so prav starši tisti, ki so "krivi", da se otrok v svoji nedolžnosti, odkritosti, srčnosti in ljubeznivosti "pokvari", saj se mora pripraviti na kruti svet, da bo preživel. Mora biti tekmovalen, boljši, hitrejši, lepši - postavljajo mu vzornike in če otrok želi zadovoljiti pričakovanja svojih staršev in s tem pridobiti njihovo ljubezen in naklonjenost (ki se pogosto kaže v materialnih dobrinah), dela kot rečejo oni. Takrat pozabi ljubezen, srečo ob pogledu na male živalice, na cvetlice, nad katerimi se je navduševal, pozabi na navdušenjem, ki ga prinaša narava. Pozabi na vrednote, ki pomenijo prijateljstvo, saj mora biti boljši kot so oni in če ne uspe, jih ne mara.

    Otroci veliko sprašujejo, starši so tako ponosni na to, kako bo pameten, kako je že pameten, saj zastavlja težka vprašanja in starši so ponosni in odgovarjajo in predavajo, da bo imel človeček čim več "znanja". To je njihovo znanje, njihova resnica, njihova zabloda.

    Otrok gre s časom naprej in potrebno mu je stati ob strani, da sam pride do odgovorov in mu pri tem pomagati. Vsi odgovori so v nas - tako radi to povemo, otroka pa "filamo" z odgovori od zunaj, z resnico od zunaj, ki jo kot naivno bitje sprejme, saj nima druge izbire.

    Resnica, do katere pride otrok sam, je tista prava, pa tudi če s pomočjo staršev, ki ga vodijo, ampak to je njegov izdelek, njegova resnica, ki jo je našel v sebi. Sploh ni pomembno, če se odrasli strinjamo in mora biti taka kot je naša. Ne - to je njegova, saj je bitje, čeprav mlado, samostojno.

    Otroci naj bi popravljali napake staršev, pa jim ravno mi govorimo kako morajo delati. Kako bodo vedeli kaj je prav in kaj ne, če ne bodo že zelo kmalu imeli možnost spoznati, da imajo oni tudi kdaj prav in da se odrasli tudi kdaj motijo.

    Menim iz lastne izkušnje, da se moramo učiti najosnovnejših in vsekakor najpomembnejših vrednot kot je brezpogojna ljubezen otroka do starša, prav od otrok. Mir, ki ga otrok prinese na svet in navdušenje nad lepim in naravnim mora otrok za svojo srečo ohraniti, da se mu ne bo potrebno kasneje, ko pride v svet odraslih, ponovno učiti.
    Lep dan vsem Titanic






    O modrosti in pravilnem razumevanju

    Prispeval/a: stojči dne četrtek, 29. julij 2004 @ 19:36 CEST
    Dragi moji

    naj še sam dodam kratko razmišljanje.
    Tudi če bi bilo vse od zunaj idealno,
    zaradi tega še ne bi niti otroci,
    niti družba bili bolj modri.
    Modrost je stanje,
    ko človeka nekaj obide, ali mu pride, da je še nekaj več,
    pa poimenuj to milost,
    Bog spoznanje ali karkoli hočeš.
    Ljudje so se v enem samem trenutku spremenili in postali modri, kljub temu,
    da so pred tem delali škodo in sebi in drugim.

    Za modrost je potrebno to nekaj več, brez nje ne gre.

    lp

    ---
    stojči



    O modrosti in pravilnem razumevanju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 30. julij 2004 @ 09:09 CEST
    Dragi Miran, Titanic in Stojči,

    glede modrosti bi vas dopolnila z zelo preprosto ljudsko mislijo: jasli ne smemo previsoko dvigati, sicer bo ob njih, četudi so zvrhano polne, shiralo še tako zdravo in močno tovorno živinče.

    Problem današnjega časa je, da se ljudje prepogosto znajdejo na robu svojih moči, ker si svoje življenjske cilje postavijo previsoko. Previsoko postavljena raven prizadevnosti človeka živčno in biološko prehudo izčrpava. To velja tudi za otroke in mladino, ki niti življenjsko niti osebnostno še niso docela zreli in odrasli.

    Šola in tudi starši otrokom prepogosto nalagajo prevelike obveznosti, ki jih ne zmorejo. Vse to pa vodi v obup in nemoč, zato je tudi pri nas toliko samomorov med mladimi. Kje je izhod iz tega? Temu pravimo zdrava mera ali modrost. Kako to dosežemo? Kar velja za otroke, velja tudi za odrasle. Preraščati moramo trenutek v katerem živimo. Moramo biti nad vsem, kar se dogaja okoli nas in kar zadeva nas. Nikoli ne smemo podleči trenutku in njegovi teži. To je zlato pravilo. Nikoli ne sme biti raven naše prizadevnosti nad nami, vedno moramo biti mi nad ravnjo svojega prizadevanja Vsak trenutek svojega življenja moramo preraščati in si to dopustiti. Če podležemo trenutku in samemu sebi se uničimo. V dandanašnji družbi je problem tekmovalnost. Nenehno tekmujemo z drugimi, če ima sosed nov avto, ga hočem imeti tudi jaz; če ima sošolec nov moped, ga hočem imeti tudi jaz; če ima sošolka novo obleko izsiljujem starše in jo hočem imeti tudi jaz. In tako se te zahteve stopnjujejo v nedogled. Kopičimo kar rabimo in kar ne rabimo. Ljudje pogosto svojega poklica ali dejavnosti ne opravljajo zaradi veselja do nje same, temveč zaradi tekme z drugimi. Ljudje si prenaprezajo svoje telesne, živčne in duševne moči, pred seboj imajo vedno svojega tekmovalca in ne sebe. Nazoren primer za to vam kažejo naše politične stranke v parlamentu, ki zelo nazorno pokažejo kaj je tekmovalnost in kakšen je dandanašnji človek. Čutijo se kar naprej ogroženi. Pred ogroženostjo se branijo z agresivnostjo. Čimveč hočejo izvleči iz življenja tako v karieri, politiki, športu, šoli in v vseh užitkih. S tem pa se izpostavljajo nevarnosti samouničenja. Zato je na svetu toliko psihosomatskih bolezni.

    Življenje je kar zahtevna ustanova. Je naloga, ki naj bi jo človek izpolnil z zavestnim prizadevanajem in trdim delom. Vendar to izpolnjevanje je zgrešeno, če delamo samo na materiji, na videnju življenja, ki sloni na materialnih dobrinah in njihovem količinskem uresničevanju. Potrebno je delati na sebi, si vzeti čas za tiste dejavnosti, ki nam plemenitijo duha, nam pomagajo k življenjski zrelosti in čilosti ter nas dvigajo nad zgolj potrošniško bitje. Vezemimo si čas za svoje hobije, npr. za branje, slikanje, pisanje, vrtičkanje, sprehod, zdrav netekmovalen šport, plavanje, za branje pravljic svojim otrokom in vnukom, itd. Danadanašnji človek vidi vso modrost v tem, da živi v družbi blaginje in da si kot porabniški človek lahko privošči vse, kar si ne morejo privoščiti drugi. Žal, tudi v otroke vlagamo premalo vrednot in duhovnega razmišljanja. Naši otroci so kot roboti, ki morajo v šolah dosegati točke, kajti nad njimi visi kot demoklejev meč grožnja, da če bo manjkalo otroku nekaj točk, da se ne bo mogel vpisati na zaželeno šolo. Tako lahko kaj hitro ugotovimo, da je naš šolski sistem v temelju zgrešen, ker vzgaja tekmovalna bitja in komolčarje, ki se bodo jutri razvili v robote in brezobzirneže. Starši prisilijo otroka, da pet dni v tednu po naporni šoli obiskuje še razne tečaje in krožke ter športne, glasbene, jezikovne in podobne dejavnosti. Ti otroci sploh ne vedno več kaj je igra in prosti čas. To so prikrajšani otroci, ki se razvijajo s svojo frustracijo in zagrenjenostjo, ki se bo pokazala tudi v njihovem kasnejšem razvoju. Otrok ni mogoče prisiliti, da bo za vsako ceno uresničeval to, kar je bilo nam staršem neizpolnjeno. Pri tem pozabljamo, da otrok mora rasti v zavesti, da je uspešen, da obvlada svojo okolico in da je kos življenju. Pripraviti ga moramo tudi na to, da zna prenesti razočaranja. Razpočaranje mora postati spodbuda za nov napor, za večjo kljubovalnost življenju. Že raziskave kažejo, da so najbolj uspešni v življenju tisti otroci, ki so bili v šoli povprečni in ne stremuhi, ki so si vedno prizadevali postati zastavonoše v razredu. Zato se postavlja vprašanje kam vodi takšen "dril",
    ki otroka spreminja v robot, v modernega sužnja, ki mu je kopica informacij v možganih zasenčila čustva in duha.

    Druga skrajnost pa so otroci, za katere se nihče ne zanima in so prepuščeni cesti in televiziji. Ti otroci so običajno samo grajani, doživljajo neuspehe, zapostavljanje in so prikrajšani na čustvenih in duhovnih potrebah. Med njimi srečamo tudi otroke staršev, ki so na visokih položajih in nimajo časa za vzgojo svojih otrok. Dajejo jim denar in to je tudi vse.

    Ob vsem tem razmišljanju o modrosti in pravilnem razumevanju življenja moramo paziti na to, da se nam v življenju ne zgodi, da se nam v duši in telesu ne bo nabrala takšna usedlina, da bomo rekli: ne morem več, vse me utruja, do vsega sem postal apatičen, počutim se živčnega, sem v stresu, itd. Naše življenje moramo graditi na zdravem mišljenju in čustvovanju ter na pravi meri našega naprezanja. Ohranimo se taki, da bomo čutili veselje do življenja in dela ter da bomo ustvarjalni in da se bomo razvili v zdrave osebnosti. Zato imejmo modrost zlate sredine in prave mere za vse.

    Lep pozdrav
    Tatjana


    O modrosti in pravilnem razumevanju

    Prispeval/a: titanic dne petek, 30. julij 2004 @ 22:18 CEST
    Pozdravljeni vsi,
    Komentirala bi tekmovalnost s samim s seboj in ne z drugimi, kot je omenila Tatjana. Kako res je, da ogroženost povzroči agresijo in prav ta agresija je potrebna, da se tekmeca premaga, se ga preseže in poniža. V vsakdanjem življenju pa se posameznikova ogroženost kaže kot agresija, ki pa ima lahko hude posledice, kot vsi vemo.

    Pri tekmi s samim seboj, ko želimo preseči sebe, biti boljši kot smo bili včeraj, biti srečnejši kot kdajkoli prej, pa nam da agresija zagon, da zmoremo, vztrajamo in se potrudimo do cilja, ki si ga zastavimo. Ko si že zjutraj npr. rečemo: danes želim preživeti srečen dan, ne glede na zunanje okoliščine, želim biti dober, prijazen, ljubeč človek. Ko pride večer pogledamo, če smo izpolnili cilj in vidimo, da nekaj agresije potrebujemo, da premagamo svoje prejšnje navade in razvade.

    Vsak človek, ne samo otrok si mora vzeti čas za igro, hobije, za stvari, ki ga osrečujejo. Takrat se duša plemeniti, saj živi in uživa. Vsak dan si je potrebno po napornem dnevu ali pa vmes, vzeti čas za mir, ki se ga občuti zavestno, za občutek radosti, saj se prav v zavedanju občutkov kot so mir, radost, ljubezen, duša plemeniti in človek »postaja« modrejši.

    Duhovno razmišljanje človeka bogati, in dviga dušo nad vsakodnevne skrbi in obveznosti. Tako malo je potrebno, morda nekajkrat na dan po pet ali deset minut, da se zavemo, da smo duhovno bitje, ki je njegovo poslanstvo ljubezen, razumevanje, radost in sreča. Ne glede na bolečine in nestrinjanje ob nepredvidljivih dogodkih, lahko v duši ohranimo občutke in višje vrednote.

    Vsak, tako otrok, kot odrasla oseba mora najti smisel življenje, ga osmisliti, potem pride modrost, ki je iz naše notranjosti, ki je od Boga, saj razume in ve, da je pomembno v življenju biti srečen ne glede na situacije in ve tudi, kako priti do te univerzalne sreče in modrosti.


    O modrosti in pravilnem razumevanju

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 31. julij 2004 @ 10:19 CEST
    Draga Titanic,
    se kar strinjam z vsem kar si napisala, saj si s svojimi prispevki zapisala kar nekaj modrih misli, ki si jih velja zapomniti. Le v tem bi imela pripombo, da se mi zdi beseda "agresija" pretežka, prehuda beseda v tekstu, ki ga ti navajaš. Jaz bi uporabila besedo "spodbuda". Agresija je napad. Agresiven biti pomeni: napadalnost, nasilnost, bojevitost. Agresivnost je torej vedno napadalnost, nismo pa napadlani, ko želimo uresničiti svoje vsakodnevne pozitivne potrebe, želje, cilje in namene. Agresija ima negativen predznak in nekateri ljudje so tudi agresivni napram samemu sebi, so destruktivni in napadajo poleg drugih še sebe. Človek mora sprejeti sebe in mora imeti pozitivno mnenje o samem sebi, sebe mora znati ceniti, spoštovati in se mora znati uveljaviti na človeku sprejemljiv način. To uveljavljanje pa regulirajo spodbude v njem samem. Uresničevanje spodbud je ustvarjalno delovanje, je kreiranje lepih trenutkov in uresničevanje prihodnosti na najrazličnejših področjih. Uresničen človek pa je v sebi zadovoljen in nima potrebe po agresivnosti. Le zakaj bi se čutili ogrožene, če imamo samozaupanje v sebe, če smo samozavestni, pokončni in dostojni ljudje. Cilje uresničujemo s pozitivnimi sredstvi in na pozitiven način. Skratka delujemo znova in znova vsak dan, kar bo strnilo moje ustvarjanje v širok cikel, v žetev, ki se bo pokazala v zapleteni viziji resničnosti, kot rezultat mojega pozitivnega delovanja. Vedno ja čas, da ljubimo vse okrog sebe in tudi sebe samega. V ljubezni pa ni bojevanja, posvečamo se notranji resnici in stvarem, ki nas plemenitijo.

    Lep pozdrav tebi Titanic

    Tatjana


    O modrosti in pravilnem razumevanju

    Prispeval/a: arlena dne sobota, 31. julij 2004 @ 12:01 CEST
    JA, DRAGA TATJANA...
    vedno je čas da ljubimo sebe in vse druge okrog sebe in s tem posledično vse ...ja to je eden izmed biserov Modrosti...
    in to dosežemo z sprejemanjem in z zavedanjem vsega...
    pozdravček prav vsem tukaj
    ARELENA


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,47 seconds